Nieuwe £ciftsrt)c (ümirant RICHARD NIXON Johannes Dijkstra veilig thuis Commentaar NIEUWS in één oogopslag- bereid om als president met Chroesjtsjef te praten BON Garantieprijzen voor 1960-'61 vastgesteld Koningin deed gasten op Ypenburg uitgeleide Brits disconto verlaagd DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en A<*vertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,56 per maand; 0,59 per week Eenenveertigste jaargang no. 12007 CHR1STEL1JK-ISATIONAAL DAGBLAD .5tantoasttch is ghebleoca tngn fieri ia kgfjenspocf BOTER OP HET HOOFD Zie pagina 13 TOT DE BOOM Voor elke gulden, die wij geven, kan 250 kilo graan per jaar meer worden geoogst in de minderontwikkelde gebieden. Dat betekent: voedsel voor één mens gedurende een vol jaar. Die gulden en nog veel meer guldens kunt u storten op giro 100200, Anti-Honger-Acbie, Den Haag. Weinig weken gaan voorbij, of er wordt wel ergens gepraat over een topconferentie. Nixon is, als hij president van de V.S. mocht worden, daar niet afkerig van, zij het dan onder zekere voorwaarden. En verder schijnt het dat Chroesjtsjef in Bonn vredesduiven wil oplaten Een van onze verslaggevers had een gesprek met de enige geredde vaar de op de Noordzee vergane Nederlandse kust vaarder Friso, de eerste machinist Johan Dijkstra, die in Franeker is teruggekeerd. Minister Marijnen heeft de garantieprijzen voor het oogst jaar 1960-1961 vastgesteld. Zij zijn in het algemeen lager dan vorig jaar. Geheel tevreden zal de georganiseerde land bouw niet zijn. Het staatsbezoek van de Koning en Koningin van Thailand is weer voorbij. Gisteravond was er een diner in Den Haag. vanmorgen werd een delegatie van de Nibeg op Huis ten Bosch ontvangen en bezichtigde het Vorstenpaar het Vredes paleis, en omstreeks het middaguur was er een hartelijk af scheid op Ypenburg. In de Tweede Kamer is ook gisteren een soms zeer heftig debat gevoerd over eventuele subsidiëring van het hoger onderwijs. Vooral de positie van de V.U. is in het geding. Als liet kindje komt TAe komst van een baby is in ieder gezin een gebeurtenis, die tot de allergrootste vreugde stemt Maar als het gaat om de geboorte van een koninklijke telg, d'an leeft de hele natie mee. En dank zij de commfunica- tüemiJddelen van onze mo derne wereld kan dit meeleven zich ook uit strekken tot alle uithoe ken der aarde. Wij zijn er trots op, dat ons blad alle nieuws van waar ook bij u in het gezin mag brengen. Het zou natuurlijk sterk overdreven zijn te beweren, dat de krant met hetzelfde gejuich wordt ontvangen als dat doorgaans „wanneer het kindje binnenkomt.." het geval is. Maar toch weten wij, door de vele reacties uit onze le zerskring, dat uw lijfblad in de loop der tijden een graag geziene gast is geworden. U gaat zich nu zo langza merhand afvragen, wat deze bespiegeling precies met de foto bovenaan dit kolomme tje te maken heeft. Dat is snel verklaard. In een Haar lems bloemenmagazijn werd deze week voor de derde achtereenvolgende maal een bijzonder vererende opdracht uit Perzië ontvangen. Voor de blijde gebeurtenis, die aan het Perzische hof wordt verwacht, moeten door de Hollandse bloemisten nu reeds tien fraaie bloemstuk ken worden geleverd. Op de foto hierboven werken kunstzinnige handen aan dc juiste en smaakvolle schik king van een mand met drie honderd lelietjes der dalen. En hier is dan weer een vergelijkingspunt met ons blad. Want ook onze redac tie beijvert zich om het nieuws dat dagelijks binnen stroomt op de juiste en meest smaakvolle wijze voor u te schikken. Voor u en waar schijnlijk ook voor uw buur man, die onze krant nog niet leest. U weet het: speciaal voor hem is er de bon aan het slot van dit kolommetje. (naam) (straat) Betaling geschiedt per weekJ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Lanceren van nieuwe Ontdekker mislukt Op de Amerikaanse basis Vandenbergh is gisteravond een nieuwe aardsatellie't, de Ontdekker-16, gelanceerd. Het was de grootste Ontdekker, die ooit de ruimte ingeschoten is. Drie kwartier na het lan ceren maakten de eerste en de tweede itrap van de raket zich echter niet van elkaar los en vielen dn zee. De tweede trap kwam bovendien niet tot ontbran ding. Het was de bedoeling dat de Ont dekker-16, evenals de vgorgaanden, een kabitie zou afstoten dn de nabijheid van Hawaii, die dan door schepen of vlieg tuigen zou worden opgevangen. De Ame rikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat de proef volledig is mislukt. De dood van de maan, een complete maansverduistering, heeft onder de be volking van de Baliemvallei in Neder lands Nieuw-Guinea grote opwinding ver oorzaakt. De mensen waren uiterst ze nuwachtig en stookten grote vuren. De gehele nacht door werd op vele plaatsen gedanst. In sommige streken gaf men de maan de schuld van het doodgaan van varkens. "DICHARD NIXON, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap At- van de Verenigde Staten, is bereid een dag na zijn verkiezing dee>l te nemen aan een gesprek met Nikita Chroesjtsjef. Doel van het gesprek moet zijn een uitvoerbare overeenkomst voor het staken van de proeven met kernwapens. Het ,,verkiezingsgebaar" dat Nixon gisteren maakte op een bijeenkomst in Toledo, betekent dat de vice-president als president van de V.S. alles zou voelen voor een topconferentie, die begin 1961 gehouden zou moeten worden. Aan de andere kant van deze kwes tie staat de Russische premier Chroesjtsjef. Dat hij Waarschijnlijk zonder aarzelen met een gesprek zal instemmen, blijkt uit zijn bereidheid op korte termijn met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland te gaan praten. De Wcstduitse ambassadeur ii Moskou kreeg zelfs te horen dat het Chroesjtsjef volmaakt onverschillig i; waar een dergelijk gesprek gehouden zal worden. In Bonn beschouwt men de koers verandering van het Kremlin als voorbereiding op de nieuwe topcon ferentie. Daaraan zou volgens Russi sche inzichten niet alleen moeten wor den deelgenomen door de opvolger van Eisenhower, maar ook door Mac- m ill an en De Gaulle. Nixon verklaarde dat er enige re- (Van onze parlemenitsredactie.) TAE REGERING heeft de lanid- A-' bouw-garantieprijzen voor het jaar 1960'61 bekend gemaakt. In een nota aan de Tweede Kamer zegt miniister Marijnen (landbouw), dat hij met de nieuwe garantieregelin gen heeft gestreefd „naar voldoende waarborgen voor een redelijke be- staansmoigelijkheid voor het goed ge leide, sociaal-economisch verant woorde landbouwbedrijf" en „naar zekere stimulansen in het garantie- bel eid voor een betere verhouding tussen de produktie en de afzetmoge lijkheden". Uit de ministeriële nota blijkt, dat de minimum-garantieprijs voor de melk is vastgesteld op ƒ28,30 per 100 kg melk met 3.7 pot vet voor een ge garandeerde produktdehoeveelheid van 5 miljard (oude prijs ƒ28,90). Het Landbouw-Economisch Instituut heeft de kostprijs voor melk gedurende 1960-'61 eveneens berekend op ƒ28,30 (oude prijs ƒ29,65). De zg. verreken- prijs voor con sumptiemelk en aanver wante produlcten is vastgesteld op 29,40 per 100 kg melk met 3,7 pet vet (oude prijs, 30.60). Op basis van de nieuwe verrekenprijs is het moge- U hebt geluk, als f. 60.- u nu schikt Héél zeldzaam zijn die gelukjes... Juist op het ogenblik dat f 60,- hebt uit te geven en erover denkt binnenkort een goede re genjas te kopen, komt hier zo'n prachtkans, 'n Speciale aanbieding, die alleen deze week geldig is. ÏOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK REGENJAS 60,- lijk de stijging van de consumenten prijs voor melk tot 1 cent per liter te beperken als gevolg van de ver hoging van het vetgehalte tot 3 pet. den bestaat om aan te nemen dat de Russen de overeengekomen tijdelijke staking der proeven met kernwapens schenden en de proeven toch in het geheim en ondergronds uitvoeren. Se dert de stopzetting werden in het Wes ten verscheidene ondergrondse bevin gen geregistreerd, de laatste nog maar enkele dagen geleden. Het is niet be kend, aldus Nixon, of er gesproken moet worden van aardbevingen of ontploffingen door middel van nor male of kernen ergiebommen. Nixon zei: „Aangenomen moet wor den, dat de Sowjetunie van de tijd waarin de kernproeven werden opge schort, gebruik heeft gemaakt om de V.S. voorbij te streven. Dit risico kunnen wij niet langer aanvaarden, zonder het doel van de onderhande lingen in Genève in gevaar te bren gen." Wordt Nixon tot president gekozen, dan zal hij op de dag na de verkie zingen aan president "Eisenhower vra gen, de republikeinse kandidaat voor vice-presidentschap, Henry Cabot Lodge, naar Genève te sturen om deel te nemen aan de onderhandelingen over de kernproeven. Uiterlijk 1 fe- Voor vervolg zie pagina 15 Op hun rondgang door het Vredespaleis ontdekten koning Bhoemibol en koningin Sirikit vanmorgen een paar reusachtige olifantstanden uit hun eigen land. ]^OG 1 De voorzitter van de Nederlands-Indische bond van ex-geïnterneer den,, de heer B. A. van Ketel, bood het Thailandse koningspaar een boekwerk aan over Rembrandt. (Van een onzer verslaggevers) Het staatsiebezoek van koning Bhoemibol en koningin Sirikit is ten einde. Om even over twaalven arriveerden zij op het vliegveld Ypenburg om nog eenmaal een Nederlandse erewacht te inspecteren en daarna af scheid te nemen van hun gastvrouwe koningin Juliana en van prinses Irene, die met haar moeder bij het vertrek aanwezig was. Van prins Bernhard en de andere Prinsessen had het Thailandse vorstenpaar reeds eerder afscheid genomen. Koning Bhoemibol en zijn echtgenote hadden de ochtend in Den Haag doorge bracht. In de Oranjezaal van Huis ten Bosch ontvingen zij een comité vai NIBEG (de Nederlands-Indische bond ex-geïnterneerden) en het Comité Birma-Siam-spoorweg. Geruime tijd onderhielden vorst vorstin zich met de dames en heren. Uit handen van de voorzitter van de NIBEG, de heer B. A. van Ketel, ontving koning Bhoemibol een boekwerk over Rem brandt. De heer Van Ketel hield eer korte toespraak. Hij bracht in herinne ring dat Thailand de bakermat is geweest de NIBEG. Achttienduizend Neder landers hebben in de oorlog voor de Ja panners aan de Birma-Siam-spoorweg moeten werken. Vierduizend van hen zijn omgekomen. Wij zijn dankbaar dat vele Thailanders zijn geweest, die in de moeilijke jaren het leed van deze me nog enigszins hebben verzacht, aldus de heer Van KeteL Tijdens de ontvangst overhandigde rouw E. S. Kok-Dijkhuis de Thailandse vorstin een boeket roze anjers en drs. Tymstra, directeur van de Wereldomroep, offreerde het Koninklijke echtpaar enkele albums en grammofoonplaten met werken Nederlandse componisten en kestcn. :t was goed tien uur, toen koning Bhoemibol en koningin Sirikit Huis ten Bosch verlieten voor het laatste bezoek dat op hun programma stond: dat aai Vredespaleis, Mariniers en marine den hier een erewacht gevormd en n de leden van het bestuur der Car- negiestichting en van het Internationale Hof van justitie, die de gasten ontvingen. In de „Japanse zaal" hield minister Luns toespraak. cent om de wankele Industrie te steunen. Op 23 juni was het disconto van 5 tot pet. verhoogd en op 21 januari van 4 tot 5 pet. om de grote beta] iugsaanko pen te remmen. Sindsdien zijn de aan kopen sterk gedaald, in het bijzonder die van auto's. (Zie ook het eerder ge schreven bericht op pagina 7). Zwitserland en West-Duitsland zullen vol gende maand een missie zenden en I nemarken waarschijnlijk volgend jaar. IS HET HERFST. De bladeren ver gelen en vallen. Maar eens, na de winter, zal het opnieuw voorjaar worden. Zal het ook een nieuw voorjaar worden in de internationale politiek? In de Amerikaanse verkiezingsstrijd heeft kandidaat Nfxon zich niet onbereid verklaard tot een ontmoeting met Chroesj tsjef. En Chroesjtsjef zelf, de onbereken bare, zoekt nu reeds toenadering tot de man die men een der eersten onder zijn tegenstanders noemen mag, de Duitse bondskanselier Adenauer. Juist vanwege de onberekenbaarheid, die een kenmerk is van Chroesjtsjefs po litiek, mocht deze toenadering niet voor onmogelijk .worden gehouden. Dit alles ligt in de Pavlov-lijn. waardoor de Rus sische politiek mag worden gekarakteri seerd. Pavlov was de Russische geleerde, die dieren, welke hij voor zijn biologische proeven bezigde, in een toestand van on zekerheid bracht. Doet Chroesjtsjef anders dan Pavlov? Betoont hij zich vandaag vriendelijk, dan kan hij morgen hevig tekeer gaan. Lijkt hij zich vandaag te laten leiden door wil de uitbarstingen, dan kan hij morgen soe pel en bijna gedwee zijn. En de wereld dreigt moe en murw te worden. Nu dan de toenadering tot Adenauer. Waardoor is de wens daarnaar ingegeven? Hangt het samen met de politiek van De Gaulle? De Gaulle is een eenzelvig man. die in de politiek van het Westen graag een eigen plaats inneemt en zelfs een eigen rol speelt. Meent Chroesjtsjef in deze ver zwakking van de westerse politiek een mogelijkheid te zien om ook Adenauer wat meer te isoleren? Of wil hij mis schien, bij de nadering van de verkiezin gen in Duitsland, zich ook in deze ver kiezingen actief betonen, zoals hij het doet. althans gedaan heeft, bij de verkie zingen in Amerika? Moet Adenauer in de ogen van de eigen landgenoten worden geeompromiteerd? Vragen te over. Enige verlichting in de spanning kan overigens ook Adenauer niet onwelkom zijn. En waar hij weet wat hij wil en waar zijn volk weet wat hij wil, behoeft hij tegenover een ontmoe ting met Chroesjtsjef niet afwijzend te staan. Deze ontmoeting zou dan kunnen fungeren als een vooroefening van een topconferentie, straks in het voorjaar. Iets waarnaar de wereld reeds uitziet. Hopen wij slechts dat zij, in plaats van aan Pavlov-Chroesjtsjef ten slachtoffer te vallen, eigen zekerheid te bewaren weet. De Utrechtse politierechter heeft de 62- jarige redacteur-uitgever van een weekblad in De Biilt conform de eis veroordeeld tot ƒ500 boete waarvan ƒ200 voorwaardelijk, wegens smaadschrift en belediging. De man had zeer onvriendelijke dingen ge schreven over de voorzitter van de AVRO, jhr. J. Th. Röell. In Japan is men gisteren begonnen met de berechting van 121 studenten, vakbonds leden en soaialisten, die een rol zouden hebben gespeeld in de betogingen tegen het nieuwe Amerikaans-Japanse verdrag. In Damascus zijn gisteren drie bommen ont ploft, overigens zonder iemand te treffen. Volgens de plaatselijke pers zijn „huurlin gen van koning Hoessein" de schuldigen. De Russische afgevaardigde op de confe rentie over het staken van proeven met kernwapens, die in Genève wordt gehou den, heeft verklaard dat dertien controle posten in het Aziatische deel van Rusland „uit technisch en moreel oogpunt beter aanvaardbaar is" dan het westelijke voor stel dat negentien posten noemt. In Euro pees Rusland en men is het daarover zowaar eens zouden er twee posten moe ten komen. B De topconferentie van Afrikaanse leiders van dc Franse gemeenschap, die In Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust is gehouden, heeft besloten tot een gemeen schappelijk standpunt inzake de Algerijn se oorlog. Kongo en Marokko's aanspra ken op Mauretanlë. a Frankrijk, Amerika en Engeland hebben de Russische regering een nota over Ber lijn doen toekomen, die een antwoord is op de jongste Russische nota over deze kwestie. Vermoedelijk zou de inhoud in de loop van de middag of de avond wor den bekendgemaakt. Volgens de New York Times zijn de Ver. Staten vast besloten In te grijpen als pre mier Fidel Castro vaV Cuba het verdrag dat Amerika het gebruik van de marine- basis te Guantanamot geeft, terzijde zou willen schuiven. Castro heeft daarmee ge dreigd. J?EN storing uit Frankrijk, vergezeld van een uitgebreid regengebied, trok in de afgelopen 24 uur via de Straat van Dover naar Zuid-Eng eland. Een afzonderlijke storing ontwikkelde zich boven noord-Duitsland, welke langzaam noordoostwaarts koerst. Achter deze sto ring stroomt iets koudere lucht uit Scandinavië naar noord-Duitsland. Tohannes Dijkstra is weer vei- Hg thuis. Vergezeld van zijn vader K. Dijkstra, zijn oom B. Vlasman, dc reder J. Klugklst en diens echtgenote is hij gis termiddag tegen drieën in de ouderlijke woning aan de bur gemeester Okmastraat te Fra neker teruggekeerd. De 23-jarige machinist van de maandagmorgen voor de kust van Jutland vergane Neder landse kustvaarder Friso kan het nog maar amper geloven. Na al de ellende die hij heeft moeten doorstaan, is het net of hij droomt. De uiterlijk kern gezonde en volkomen kalme zeeman kan de snelle opeen volging der gebeurtenissen nau welijks zo vlug verwerken; twee etmalen geleden vocht hij voor zijn leven en waande zich tenslotte verloren in de einde loze, woeste Noordzee. Zijn vrienden kwamen om, hij werd op het nippertje gered. Nu is hij weer thuis, temidden van zjjn familieleden, buren en kennissen. De huiskamer staat vol bloemen; ze bewijzen dat heel Franeker met hem heeft meegeleefd en blij is met zijn behouden thuiskomst. Niet tegenstaande al die blijdschap is Johannes Dijkstra somber gestemd. De herinneringen van het verschrikkelijke einde van de kustvaarder cn de wanho pige strijd van de opvarenden tegen de monsterlijke zee lig gen nog te vers in zijn ge heugen. Met moeite kan hij er toe worden bewogen iets over het gebeurde te vertellen: „Wij hadden een pracht ploeg aan boord, het beste was ik be vriend met Sictse van der Mo len uit Oranjewoud. Belde Frie zen, konden wij het heel goed met elkaar vinden. Maandag was de zee eigenlijk al de ge hele morgen bijzonder ruw ge weest. De wind nam echter steeds toe cu bereikte tenslotte kracht 10. Toen barstten drie «ware rollers op het schip los. Wc zagen dat we het niet kon den houden en seinden; „Wij zinken". Ik heb toen mijn schoenen uitgetrokken en ben overboord gesprongen. Op on geveer 200 meter afstand zag ik een sloep. Doordat ik goed kan zwemmen gelukte het mij er in te komen. Meteen daarna ben ik er echter weer uitgesprongen omdat Ik een roeispaan zag drijven. Ik heb het ding opge vist, er een rode vlag aange bonden cn in dc sloep gezet. Mjjn horloge was inmiddels op vijf voor tien blijven staan. Urenlang heb ik in de sloep rondgedreven. Twee keer ben ik er uit geslagen. Pas 's avonds om half zes hoorde ik een vlieg tuig. Ik kreeg toen weer hoop en dacht ze zoeken naar ons. Geen van mijn vrienden heb ik evenwel teruggezien. Toen dc Edmund Halm mij ontdekte heb ik de toegegooide ljjn om mijn middel geknoopt. Mjjn handen waren zo verstijfd dat ik bang was het touw niet te kunnen vasthouden. Voor dc behandeling die ik aan boord van mjjn Duitse redders heb ondervonden, heb ik niets dan lof. Het is voor mij een geluk geweest dat de sloep lek was, zodoende moest ik ononderbro ken hozen cn hield voldoende lichaamsbeweging, om niet te verstijven. Aan boord van de Friso heb ik nog filmopnamen gemaakt. De camera en alle andere bezittingen zjjn echter verloren gegaan." Tot zover het relaas van Jo hannes Dijkstra. Meer vertelt hü niet over het gebeurde. Herhaaldelijk is hjj inmiddels In de rede gevallen door zjjn vader, die ontzettend blij en dankbaar is en er nog steeds niet over uitgesproken raakt, op welke wonderbaarlijke wyze zyn zoon is gered. Reder Klug- kist verklaart diep onder de indruk te zijn. In de allereerste plaats om zijn bemanning die is omgekomen, maar ook om het schip waarvoor hjj een bij zondere voorliefde had. Hij is meteen naar Embdcn gereisd, om samen met zyn vrouw, Jo hannes' vader en oom dc ge redde op te halen. Via Oranje woud, waar Johannes bij dc ouders van zyn vriend Is ge weest, is hy in geleende kleren naar Franeker gereisd. Een volgende expressie ontwikkelt zich boven Spanje en naar verwachting zal deze de luchtdruk later ook in Frankrijk doen dalen. Als gevolg daar van draait de wind in het gehele land weer naar oostelijke richtingen, waarbij de minder zachte lucht uit Scandinavië ook ons land langzaam kan gaan bin nenstromen. In verband met bewolking waaruit plaatselijk ook wat regen zal vallen, blijft de nachttemperatuur bo ven normaal, maar voor overdag is een lichte daling van temperatuur waar schijnlijk. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien en In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. Aan vankelijk zwakke wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 7.27, onder 17.20 uur; maan op 14.53, onder uur. 27 oktober: Eerste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1