laclit Pater Stokmans kip legt nog geen gouden subsidie-eieren Kamer loopt vast op subsidie aan theologische faculteit Protestantse moties tegen beperkende voorwaarden DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 Schaak-vraag 12 Het hier volgend probleem is wel licht het moeilijkste dat ooit werd ge componeerd. Auteur is de befaamde Sam Lloyd, van wie wij een vorige keer al een probleem gaven dat toen een zeer onwaarschijnlijke sleutelzet had. Ook ditmaal schuilt de moeilijk heid in de sleutelzet, op bijna ieder antwoord van zwart volgt namelijk dezelfde tweede zet. Maar u zie zelf! Wit: Kfl, Ta5 en Tf6, Lb5 en Lg7, Pb6 en Pe4, pi d2. Zwart: Ke5, Te8 en Th2, Lg3 en Lg8, Pa2 en Phl, pi a6, b7, c3, e6, f2 Dam-vraag 12 De stand in onze laatste opgave was: zwart 11, 22, 24, 30, 33, 35, 36. Wit: 40, 41, 42, 44, 45. 48. Oplossing: 4439, 36x38; 39x6, 34x44; 45—40, 44x35; 6—1, 24—29!; 1X25, 35—40; 25—39, 38—43!!; 39— 34, 40x29; 48x39 Indien zwart in plaats, van 3843 speelt 4045 volgt oppositie en blok kade. Bridge Het leek me interessant, om eens wat dieper in te gaan op het pittige 5 schoppencontract van vorige week. Herinnert U zich het spel nog? Dit was de kaartverdeling: B 7 Zuid speelde 5 schoppen (11 sla gen) en kreeg als uitkomst klaveren 7.. Noord speelde klaveren 8, Oost de 9, Zuid nam met klaverenvrouw. In slag 2 speelde Zuid ruitenboer na. West nam met de vrouw en ik liet nu bij de bespreking harten na spelen, waarna ik een tweetal win nende varianten aangaf. Laten we echter eens aannemen, dat West in slag 3 troef i.p.v. harten na speelt. Zuid wint met schoppenvrouw en vervolgt met ruitenheer, welke West echter weigert te nemen. Ziet U ook dan nog kans het contract te ma ken, ondanks het beste tegenspel? De oplossing volgende keer. Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. gem. in Overijsel gem. in N. Brabant; 2. voorzetsel bijb. figuur scheikundig element (afk.); 3. vlegel twijg; 4. handel (Eng.) aansporing: vooruit dan toch; 5 verstand hoogmoed; 6. trotse honigbij; 7. jaarmarkt met volks vermakelijkheden bloeiwijze; 8. zij de van het voorhoofd ridderteken; 9. zijrivier van de Ohio. Verticaal: 1. gem. in België sint (afk.); 2. water in N. Brabant no bele; 3. tam vaarwel gemalin van de zeegod Aegir; 4. familielid man van adel; 5. bijwoord Europeaan voedsel per expresse (afk.); 6. amb tenaar die akten opmaakt rund; 7. voorvoegsel oude lengtemaat fa- i milielid munt in Portugal (afk.); 8. stok met voettrede kaasworm; 9. muzieknoot voorzetsel scheikun dig element (afk.) soort van hert. 2 3 5 6 7 Tweede Kamer moest er eerst een nachtje over slapen (Van onze parlementsredactie.) '"POEN GISTEREN bij de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs door de Tweede Kamer artikel 15 aan de orde kwam, brak de discussie los. Aanleiding hiertoe was het amen dement op dit artikel, ingediend door magister dr. J. G. Stokman (kath. v.), waarin wordt voorgesteld, aan de theologische faculteiten van de bijzondere universiteiten overheidssubsidie toe te kennen, evenals dit t.a.v. de rijksuniversiteiten gebeurt. Na kennis genomen te hebben van de debatten, die de laatste dagen hierover reeds zijn gevoerd, zei mag. Stokman, dat de oplossing van dit vraagstuk niet ligt in het vlak van het overleg tussen de regering en de Staten-Generaal, maar van dat tussen de regering en de uni versiteiten. Het is onjuist, dat de theo logische faculteiten niet vallen onder het Academisch Statuut. De minister heeft bovendien toegezegd, dat deze faculteiten zichzelf kunnen blijven, ook bij subsi diëring. Dr. Stokman ontkende, dat gedachten- wisseling over deze aangelegenheid nog maar korte tijd mogelijk is geweest. Ta) van voorstellen zijn al geruime tijd ge leden aan de Vrije Universiteit gedaan om het subsidie-artikel aanvaardbaar te maken. Zelfs is gesuggereerd, in de wet op te nemen, dat rekening moet worden gehouden met de bijzondere voorwaarden van het theologisch onderwijs aan de bij zondere faculteiten. Ook dit vond bij de V.U. geen genade. „In dit licht is het verzoek van prof. Versteeg aan mijn adres, dit voorstel aanvaardbaar te ma ken, niet reëel". Na het aanvaarden van zijn amende ment zou, aldus de heer Stokman de re gering een kleine commissie kunnen in stellen om het Academisch Statuut zo te wijzigen, dat hierin geen bepalingen voorkomen, die nadelig zijn voor de predikantenopleiding aan een bijzondere universiteit. Mijn amendement, aldus pater Stokman, is ingegeven door het op rechte streven, tot een daadwerkelijke pacificatie van het Hoger Onderwijs te geraken. Gelijk recht waarin zij gelijk recht vraagt voor de kerken, wier predikanten aan een rijks universiteit worden opgeleid. Deze aan gelegenheid zou in de voorgestelde com- kunnen worden bezien, maar dan voordat het amendement-Stokman in stemming komt. Zo niet, dan steunen de liberalen het amendement-Stokman niet. J. A. H. J. S. Bruins Slot zet uiteen, dat de theologische faculteit aan de VU allereerst de wetenschappelijke beoefening van de theologie tot doel heeft. Na een kerkelijk examen laten de Gereformeerde Kerken de kandidaten uit die faculteit toe tot het predikambt. Het enige criterium bij de wetenschapsbe oefening in de theologische faculteit is. dat men zich laat leiden door de gerefor meerde beginselen. De VU kan niet aan vaarden, dat de overheid voor haar theo logische faculteit maatstaven aanlegt. Bij aanvaarding van het amendement-Stok- kan de overheid zeggen: „Gij kunt subsidie krijgen, mits gij u onderwerpt het Academisch Statuut". De over heid mag een dergelijke voorwaarde niet stellen. Magister Stokman, aldus dr. Bruins Slot. draait de zaken om. De antirevolu tionaire fractievoorzitter wil niet een wettelijke regeling improviseren, maar eerst het probleem door een commissie laten bestuderen. Hij verwerpt het ver wijt van magister Stokman, dat men tijd genoeg gehad heeft om over het amen dement na te denken. Ir. C. N. van D is (s.g.) herhaalt zijn standpunt, dat subsidie voor een theolo gische faculteit, die zich op Gods Woord baseert, aanvaardbaar is. De VU baseert zich echter op beginselen, die in zijn ogen niet de zuivere weergave zijn van Gods Woord. Aan subsidiëring kan de S.G.P haar steun dus niet geven. Ditzelfde geldt het amendement Kuiper-Struyk. In de geest van dit amendement zou het kunnen komen, dat men zelfs mohammedaanse opleidingen moet gaan subsidiëren. Dr. I. N.Th.Diepenhorst fc.h.) stelt zich grotendeels achter dr. Bruins Slot. Hij adviseert dr. Stok man zijn amendement in te trekken. Wellicht zou dit amendement worden aangenomen, als het in stemming komt, maar de meerderheid zal klein zijn, en zij, die zeer betrokken zijn bij het bijzonder onderwijs, zullen tegen stemmen. De consequenties van het amendement Kuiper-Struyk zijn, aldus dr. Diepenhorst, niet te over- r (soc.) vraagt OPLOSSING VORIGE PUZZLE: Hor.: 1. Goes armee; 2. Engelen - si; 3. nee Tl iets; 4. nel Eems ha; 5. erg le stel; 6. poel Nel Rs; 7. Mr vod land; 8. ik ei Ran ia; 9. Salland Sn. Vert.: 1. Gennep mis; 2. oneer orka; 3. egel geve); 4. set el Loil; 5. alleen dra; 6. Reims elan; 7. Mn. Estland; 8. Esther nis; 9. eis alsdan. Turkije. Het proces tegen de vroegere regeringsleiders van Turkije is voortge zet met het uitbrengen van een nieuwe beschuldiging: poging tot moord op ex- President Ismet Inonu, waarvoor men be roepsmisdadigers zou hebben gehuurd. De aanslag was eind april 1959. Engeland. De parlementsfractie va„ Engelse Labourpartij heeft Harold Wilson tegenkandidaat gesteld voor de functie van partijleider, die Hugh Gaitskell thans Vervult. antirevolutionairen in zo'n positie brengen als waarin ze zullen geraken, indien het amendement-Stokman wordt aangenomen. Van zijn fractie heeft de grote meerderheid geen bezwaar t Jit amendement, maar van deze rr derheid zullen niet allen, op grond het zoëven omschreven argument, stemmen. Tijd genoeg jl/TINISTER C a 1 s zegt, dat de antirevo- -t'A lutionairen reeds op 101 oktober wisten, dat een amendement in de geest van dat van magister Stokman was te verwachten. De minister geeft toe, dat ten aanzien van de theologische faculteit een grote terughoudendheid van de over heid nodig is. maar er moeten toch wel enige voorwaarden worden gesteld om te bereiken, dat het wetenschappelijk niveau blijft gehandhaafd. Wil men aan de VU wel ooit subsidie aanvaarden? Men heeft zich in deze kring hierover nooit positief uitgesproken. Het betoog van prof. Versteeg, die gezegd heeft, een positieve oplossing na te streven, is in de loop van het debat wel verzwakt. De minister ziet in verder overleg weinig nut. Hij acht het voorts onjuist, de theo logische faculteiten van de bijzondere uni versiteiten niet te laten vallen onder het Academisch Statuut. Wel is hij bereid, in de wet enige tegemoetkomingen op te De minister raadt op dit moment een beslissing over het amendement van mevrouw Struyk af. Een snelle beslissing over het amendement-Stokman juicht hij daarentegen toe. Magister Stokman is niet bereid zijn amendement in te trekken. Wij dienden aldus de katholieke woordvoerder, nu dc principiële beslissing te nemen. Pacificatie P. J. Oud (lib.) daarente- vraag- stukken, ook die, welke door mevr. Kui per-Struyk zijn opgeworpen en de positie van deromonstrantse, doopsgezinde en evangelisch-lutherse kerkgenootschappen betreffen, door 'n „pacificatie-commissie" laten bezien. De minister zegt wel, uit het overleg met de VU geen resultaat te verwachten, maar prof. Oud verwijs*, naar de pacificatie-commissie van 1913. Ook toen had men weinig verwachtingen, terwijl de tegenstellingen in de Kamer veel scherper waren. Het resultaat was echter een grondwetswijziging; die de grondslag legde voor de Lager-Onderwijs- wet. „Wij moeten niet eerst de wet wij zigen en dan pas de moeilijkheden op lossen." Dr. H. W.Tllanus (c.h.) constateert, dat de Kamer wel bereid blijkt, tot sub sidiëring over te gaan, inaar dat deze zaak voor een beslissing nog niet rijp Is. Hij dient een motie in, waarin op korte ter mijn de instelling van een studiecommis sie wordt bepleit. Dr. Bruins S lot verwijt de minis ter, dat deze een te gechargeerd beeld gaf, toen hij zei, dat de antirevolutionai ren geen subsidie zouden wensen. Hij dient een motie in, waarin de mogelijk heid van subsidiëring in principe wordt erkend, en de minister wordt uitgenodigd, zo spoedig mogelijk een wettelijke rege ling voor te bereiden. Prof. Oud hoopt op een veelzijdig samengestelde commissie, waarin ook de problemen van de remonstranten, doops gezinden en evangelisch-luthei den besprol Bruins Slot zijn motie geen commissie nodig heeft. De ene motie sluit overigens de andere niet uit. Op verzoek van de heer W. J. An- driessen (kath.v.) wordt in dit sta dium de beraadslaging over deze materie geschorst. De Kamer krijgt tot de vol gende dag gelegenheid zich over de amen dementen en moties te beraden. Anticlimax een anticlimax de voorzitter overgaat tot behandeling van de volgen de artikelen van dit wetsontwerp. En kele ervan zijn belangrijk en hebben aan de kamerleden een of meer amendemen ten ontlokt. Dr. w. H. Vermooten (soc.) heert succes met zijn amendement, waarin hij de instelling van een faculteit der sociale wetenschappen aan de universiteiten be pleit. Ondanks het afwijzend advies van minister Cals wordt het voorstel aan vaard met 81 tegen 40 stemmen. Voor stemmen de P.v.d.A. (met uitzondering van prof. Pattin), de K.V.P. en de P.'' Tegen de C.H.U., de A.R.P., de S.G.pT" V.V.D. en prof. Pattin (soc.) Een amendement van mevrouw Kul- p e r-S t r u y k, waarin wordt voorge steld, dat het afleggen van een bacca- laureaatsexamen pas mogelijk is, als reeds het candidaatsexamen is afgelegd, wordt bij zitten en opstaan verworpen. Hetzelf de lot ondergaat een amendement van prof. Versteeg (a.r.), dat het colloquium doctum door een speciale commissie wil laten afnemen. Door aanneming van een ander amendement van dr. Vermooten wordt de mogelijkheid geopend, dat ook een economische hogeschool een faculteit der sociale wetenschappen kan omvatten. D r. J. G. H. T a n s (soc.) heeft succes met zijn amendement, waarin wordt be paald, dat het wetenschappelijk onderwijs ook de bevordering van het inzicht in de samenhang der wetenschappen en van het maatschappelijk verantwoordelijkheids besef tot doel heeft. Na behandeling van artikel 58 werd tot groot verdriet van de aanwezige studen ten, de vergadering gesloten. Artikel 60 komt dus vandaag aan de orde. Grote Beer te Hoiioloelo^ Het Nederlandse emigrantenschip Gro te Beer is met 600 Nederlandse mdlitai- Nederlands Nieuw-Guinea te Honoloeloe aangekomen en zal heden de voortzetten. Commentaar Goed gezicht Van de NCRV-televisie zagen we gisteravond een allerleukst speels pro- gramma, geïnspireerd op het thema Wat een gezicht". Tja, wat er allemaal aan luim, maar ook aan ernst van die overbekende uitdrukking kan worden afgeleidt Dat liep hier van gezichtsbedrog (goochelen!) via geestige cartoons en andere grapjes, tot artistieke prestaties in beeldende kunst, literatuur en toneel en bittere ernst van plastische chirur- Zo werd dit door Joop Reinboud heel vriendelijk gepresenteerde pro gramma overgoten met wat ondeu gendheid in liedjes populair-wetenschappelijke voorlich ting en wat levensfilosofie. Hedenavond ziet U Freule Juliede ondergang van een oud geslacht Hedenavond moet u vooral geen kinderen laten meekijken naar het televisiespel dat de VARA laat opvoeren. August Strindberg, de Zweed die in het laatst van de vorige eeuw vier „naturalistische drama's" zoals hij ze zelf noemde, schreef, deed dit bepaald alleen voor volwassenen, vermelding verdient het die zijn dikwijls ingewikkelde, maar zeer diepgaande tentoonstellingen voortreffelijk 'maskerspel van de beeld- Van de menselijke ziel met oordeel des onderscheids kunnen volgen. mZknerf°tót7e'vm bmcht'" °P deze de teleurstellingen en levensconflicten oen Hat platenprogramma van Pt Schaf- de drijver, ook freule Julie" ontstaan, fer bleef luchtigjes aan de opgewekte Freule Julie is de laatste, neurotische tuurlijke levenshouding van de beide kant met de kleine José en Josette telg uit een oud, adellijk geslacht, en een jonge mensen. (Selvera's in de dop). Max van Praag, Annie Palmen en nog enkele vertegen- woordigers(sters) van de lichte muze. Later informeerde Peter van Campen ons uitvoerig over de problemen rond om de vijfdaagse werkweek en vervol gens werd o.m. aandacht besteed de ontwikkeling onderwijs. Een plechtige dagsluiting kweekschool voor officieren Leger des Heils besloot ook t-.. tige, afwisselende televisie-avond. Nieuwe protestantse kerkliederen Morgenavond om 8.30 uur be gint de VPRO met een nieuwe serie radio-uitzendingen over Het Protes tantse kerklied. Hierin zullen nieuwe liederen weike in de eredienst kunnen worden gebruikt, ten gehore worden gebracht. wanprodukt van een conservatieve en Het stuk, zoals u dat hedenavond te op sommige punten dom-vooruitstreven- zien krijgt, is niet meer volledig in oor- de opvoeding. Het gegeven van het stuk spronkelijjte vorm. Strindberg schreef is, dat zij een liefdesverhouding aangaat het als een lang spel zonder onderbre- met haar 30-jarige butler (zelf is zij 25 king in bedrijven, waarbij hij zo handig jaar oud) en daarmee de ondergang van mogelijk de overgangen naar latere tijd- haar degenererend geslacht bewerkstel- stippen trachtte aan te geven. heJThristeliik ligt Het was een zeer 1*ng sPel. .niets bij- Strindberg, die quasi-grootheid en ar- zonders voor de toneelkunst in de vo- moede, betrekkelijke welstand en weel- rige eeuw. Oorspronkelijk echter traden de heeft gekend in zijn leven, wilde in zijn drama's aantonen hoe de daden van een mens als het ware voorgeschreven worden door de resultaten van zijn op voeding, zijn bewuste en zijn onderbe wuste belevingen. Godsdienstig opgevoed, kwam Strind berg op latere leeftijd (na het schrij ven van zijn vier drama's) tot atheïs me, maar liet deze negatieve overtui ging ten slotte toch weer los. Hij was een man met een felle, onderzoeken de geest, ook de ouders van Julie nog i Vertalingen en geleidelijke besnoeiingen van het stuk hebben deze rollen doen verdwijnen. U zult „Freule Julie" hedenavond dus gespeeld zien door niet meer dan drie personen: Andrea Domburg in de titelrol, Pim Dikkers als de butler Jean en Riek Schagen als de keukenmeid Christien. De ouders worden wel aan geduid, maar komen niet ten tonele. Er mag dan aan het stuk gesnoeid "|e_ zijn, de oorspronkelijke dialogen, die in hun sterke beelding de kracht van 'en daarom verheien I(Jn stukken Strlndbergs spofen vorme„, ziin be. zich ook In ruime detaillering die de waarc) gebleven. Strindberg heeft moeilijk geleefd, hti motleven voor de gebeurtenissen ten aantonen. Als huisonderwijzer heeft hij (Jood geboorte) bij verschillende „grote" lix de Nobel psalm 121 van De Klerk families gewoond en hij heeft er scherp en „Johannes in de gevangenis" van de tegenstellingen tussen waan en wer- de dichter Muus Jaoobse en de com- kelijkheid, tussen goed en kwaad en pondst Vogel uit. Dr. A. van der Horst ook, wat in zijn tijd sterk gold, tussen begeleidt aam het orgel. man en vrouw ervaren. Enkele maanden geleden heeft de In 1888, toen »Freule Julie" schreef, VPRO een aantal componisten, o w stond de vrouwenemancipatie nog in de Hams Kox, Willem Vogel, Henk Ba- kinderschoenen. Daarom laat hij zijn dings. Herman Strategier, Frank Mar- vrouwelijke hoofdpersoon, Julie, optre- tin, Albert de Klerk, Jaap Geraedts, den ala e Jurriaan Andriessen, Bertus van Lier die niet alleen vele mensen die h|j In zijn leven voor lan gere tijd ontmoette trachtte te door gronden en tot In hon ztel na te vor sen, maar ook rekenschap wilde af leggen van hun levenshouding en hun daden en daardoor de tekortkomingen van zijn tijd aan de kaak stellen. Hiervan vormen z|jn stokken als het ware een spiegelbeeld. U moet zich, bij het kijken en lulste- 5n naar „Freule Julie" dit alles wél half-mannelijke vrouw. Een indenken. Het stuk suggereert een vol- die tijd dus lichtelijk ridicule ver- komen andere levenssfeer dan die waar- Johannes Röntgen uitgenodigd "op sch«nin6: teken van een overspannen in wy leven en is daarom ook aan an- een onberijmde Bijbeltekst en op'een geest dere maatstaven gebonden, heriimde tekst in.m. van Muus Ja- Freule Julie wijt haar vreemde le- In Nederland is het vrij weinig ge- cobse, Ad den Besten, J. W. Schulte venshouding aan haar opvoeding: haar speeld. zodat het voor talloze kijkers Nordholt en Guillaume van der Graft" vader was de ouderwetse patriarch, nieuw zal zijn. Dat er uit levensbesehou- een lied te componeren voor "ebruik haar moeder predikte echter de nieuwe welijk oogpunt bedenkingen tegen het door kerkkoren of gemeente. leer dat een vrouw gelijk is aan een spel zullen rijzen, staat wel vast. Vooral man. 00,1 omdat Strindberg eens zelf heeft ze composities worden nu uitge- Hieruit laat de schrijver dan de mo- gezegd dat het „een spel van uitersten" voerd in de aangekondigde reeks, die gelijkheid voortkomen dat Julie zich geldt en het dus niet gaat om een voor- eenmaal per maand in de ether komt. geeft aan de butler, die op allerlei ma- val van alledaagse allure. Vrijdag 28 oktober is de eerste uitzen- nieren zijn dienstbaarheid tracht te ver- Wüt u „Freule Julie" zó beklj- ding-, de tweede volgt op 35 november do£ffe verhoudlng geen stand houdt, ken, dan guit u voor de opvoering en de derde op 9 december. In 1961 jn fe;te njet kan bestaan, is weer een niettemin artistieke bewondering wordt de serie voortgezet. logische gevolgtrekking uit de onna- kunnen hebben. (Van onze parlementsredactie.) T1 VENALS in 1876 bij de behandeling van de Hoger-Onderwijswet is gis- teren bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot rege ling van het wetenschappelijk onderwijs de positie van de theologische faculteiten de rijstebrijberg geworden, waar de Tweede Kamer zich in één iddag niet doorheen kon eten. Na een discussie, die in een grote verwar ring dreigde uit te monden, werd besloten, de behandeling van deze moei lijke materie tot vandaag op te schorten. De Kamer kreeg een nacht de tijd om zich te beraden over twee motiesde motie, ingediend door dr. H. W. Ti. (anus (c.h.) en mede ondertekend door prof mr. P. J Oud (lib.), vraagt minis ter Cals op korte termyn een commissie stellen, waarin dc subsidiëring van dc theologische faculteiten nader wordt bestudeerd. De andere, ingediend door dr. J. A. H. J S. Bruins Slot (a.r.), aan vaardt in principe dc mogelijkheid tot subsidiëring, maar nodigt de minister zo spoedig mogelyk een wettelijke regeling met betrekking tot deze subsidl ering voor te bereiden. Aanleidimg tot deze gang van zaken is het standpunt, dat in kringen van de Vrije Universiteit wordt gehuldigd cn waarvan met name de antirevolutionaire fractie zich de spreekbuis maakte. Gis teren was het dr. Bruins Slot, die be toogde, dat de theologische faculteit van de V.U. het niet kan aanvaarden, dat le overheid subsidievoorwaarden stelt, die per Koninklijk besluit kunnen worden gewijzigd. Deze situatie zal namelijk ontstaan, als de Kamer zich stelt achter het amen dement van magister Stokman (kath. v.), dat subsidiëring mogelijk maakt, doch waaruit tevens voortvloeit, dat de theologische faculteit zich dient te on- 21 De daarop volgende stilte was zeker niet ge zellig meer te noemen en vlug nam ik het ge sprek weer over. „Mijn eigen naam is Mason, Peter Mason en ik heb de leiding van deze weerkundige post. Ver moedelijk weet u wel zo ongeveer wat ons werk is weerkunde, het bestuderen van ijs, aard magnetisme, de noordelijke winden, de ionosfeer, kosmische stralen, magnetische stormen en nog allerlei andere dingen die u waarschijnlijk niet zullen interesseren. Zoals u, naar ik veronderstel, al gemerkt hebt, zijn we hier niet altijd met ons drieën. Vijf collega's bevinden zich op het ogen blik op een expeditie in het noorden. We ver wachten ze over drie weken terug. Daarna pak- we de boel in en gaan hier weg voordat de winter invalt en het drijfijs bij dc kust aan elkaar vriest." „Voordat de winter invalt?" De kleine man in het geruite sportjasje keek me met grote ogen aan. „Bedoelt u dat het hier nog kouder kan worden dan het al is?" „Inderdaad! In 1930 heeft nog geen tachtig kilo meter hiervandaan de ontdekkingsreiziger Alfred Wegener overwinterd en hij tekende een tempe ratuur op van ongeveer vijfenzestig graden Cel sius onder nul. Dit kan zelfs nog een warme win ter geweest zijn." Ik gaf mijn gasten even de gelegenheid deze „moedgevende" tijding te verwerken. „Dat zijn wij dus," vervolgde ik dan. „Miss LeGarde, Marie LeGarde, behoef ik u natuurlijk niet voor te stel len Een licht gemompel van verbazing en het feit dat iedereen het hoofd naar de operettester op leeftijd draaide, bewezen dat ik het niet vol komen bij hrt rechte eind had gehad. „Voor de rest weet ik niets van u af, vrees ik." „Corazzini," maakte de man me de snee in het voorhoofd zich als eerste bekend. Het witte verband dat zich juist met bloed kleurde, vorm de een opvallend contrast met het donkere haar „Nick Corazzini. Ik was op weg naar het goede Schotland." „Vakantie?" zonder einde ALLISTAIR MACLEAN „Was het maar waar", grinnikte hij. „Ik ga in Glasgow? de leiding op me nemen van een nieuwe fabriek van de Internationale Tractormaatschap pij. Betekent die naam iets voor u?" „Ik heb ervan gehoord. Mmm, tractors dus! Mijnheer Corazzini, dan kunt u voor ons uw ge wicht in goud waard zijn. We hebben hier na melijk een oud beestje van een tractor dat alleen maar gestart kan worden door het met een zwarp hamer te lijf te gaan." „Wel eh," scheen hij te aarzelen, „natuurlij!" wil ik proberen om...." „Vermoedelijk heeft u in jaren geen tractoi ineer aangeraakt, viel Marie LeGarde hem schrander in de rede. „Nietwaar, mijnheer Co „Ik ben er bang voor," gaf hij ootmoedig toe. In een situatie als deze wil ik echter heel traag nog eens een poging wagen „Die kans krijgt u." beloofde ik hem. Ik keek naar de man naast hem. „Smallwood," zei de dominee die aanhouden" in zijn magere, witte handen wreef om de kou tt verdrijven. „Dominee Joseph Smallwood. Ik ben uit Vermont afgevaardigd naar een algemene vergadering van de Vrije Verenigde Kerken in Londen. Onze grootste bijeenkomst sinds jaren eh misschien weet u ervan?" „Het spijt me." Ik schudde het hoofd. „Laai het u echter niet ontmoedigen, want zo nu en dan krijgen we de krant niet in de bus. En hoe is uw naam, mijnheer?" „Solly Levin uit New York." De kleine man in het geruite jasje richtte zich op en legde zijn arm om de brede schouders van de jongeman vlak naast hem. „En dit is mijn jongen Johnny!" „Uw jongen?" Ik meende een lichte gelijkenis tussen hen beiden te bespeuren. „Uw zoon soms'" „Vergeet het maar," zei de jongeman met zijn lijzige stem. „Mijn naam is Johnny Zagero. Solly is mijn manager Neem me niet kwalijk dat ik misschien een dissonant vorm in dit waardige gezelschapZijn blikken dwaalden over ons heen en bleven op veelzeggende wijze even rusten op de duur uitziende jonge vrouw naast hem, maar fk ben een doodgewone huis-, tuin- of keukenpugilist. Dat betpkent bokser, Solly". „Luister niet naar hem!" smeekte Solly Levin, terwijl hij zijn gebalde vuisten ten hemel hief. „Luister vooral niet naar hem! Stel je voor: Johnny Zagero, toekomstig wereldkampioen zwaargewicht, verontschuldigt zich dat hij een bokser is. De hoop van de blanke wereld. Num mer drie op de lijst van boksers die de wereld kampioen mogen uitdagen en...." „Vraag dokter Mason of hij ooit van me ge- toord heeft," verzocht Zagero. „Dat zegt niets," glimlachte ik. „Volgens mij ziet u er overigens niet ais een bokser uit, mijn- neer Zagero en evenmin doet uw spraak tne eraan denken. Ik wist eigenlijk niet dat boksen opgenomen was in het leerplan van de universi teit van Yale Of was het Harvard?" „Princeton! lachte hij „En wat is er voor geks ïan? Denk eens aan Tunney met zijn Shake speare Toen Roland La Starza om de wereldtitel rokste, studeerde hij ook. Waarom ik dus niet?" „Precies!" Solly Levin trachtte het woord eruit te knallen, maar bezat er de stem niet v ..Waarom hij niet? Als we die Britse kampioen aan mootjes hebben gehakt dat die oude tril- poot nummer twee op de ranglijst staat, is een grof schandaal en de grootste onrechtvaardig heid in de geschiedenis van de bokssport! ik zeg dus: als we hem aan moten hebben gehakt derwerpen aan het gemakkelijk te wij zigen Academisch Statuut. Dit moge voor de R.K. Universiteit te Nijmegen aanvaardbaar zijn, voor Amsterdam is het dit niet. Dr. Bruins Slot aanvaardt wel zekere voorwaarden, doch wenst, dat deze in de wet worden vastgelegd. Tiengden wordt. Alle aanwezige fractieleiders zich in de discussie. Mr. J. A. W. Bur ger (soc.) verklaarde, dat de grote meer derheid van zijn fractie tegen het amen dement-Stokman geen bezwaren heeft, maar dat niet allen, die tot deze meer derheid behoren, voor zullen stemmen. Want is het wel juist ten aanzien van deze materie de antirevolutionairen in een zo moeilijke positie te brengen? Ingewikkeld (Wordt vervolgd) De situatie werd ingewikkelder door het amendement, dat mevrouw ir. A Kuiper-Struyk (lib.) had ingediend.'Zij', en haar standpunt werd later eveneens vertolkt door haar fractieleider prof Oud, meende, dat het onjuist is om bij de subsidiëring van de theologische fa culteiten der bijzondere universiteiten de kerkgenootschappen, die op enigerlei wijze betrokken zijn by de theologische opleiding aan de rijksuniversiteiten en wier kerkelijke hoogleraren een kleine bezoldiging uit 's Rijks kas ontvangen, niet op gelijke wijze te behandelen. Het betreft hier de doopsgezinde, remon strantse en evangelisch-lutherse theolo gische opleiding. Pas als dit bezwaar wordt weggenomen, zullen de liberalen het amendement-Stokman steunen. Magister Stokman en met hem mi nister Cals bleek aan een snelle be slissing de voorkeur te geven. Dat komt neer op aanvaarding van het amende ment-Stokman. Pas daarna zal dan een commissie kunnen bezien, hoe de vrij heid van de te subsidiëren theologische faculteiten met waarborgen kan worden omkleed, en hoe in dit verband de po sitie van de andere kerkgenootschappen kan worden geregeld. Van protestantse en liberale zijde werd hierop betoogd, dat magister Stokman de zaak wil omdraaien. Het Is onjuist om eerst de wetstekst vast te stellen en dan pas te gaan studeren op mogelijke waarborgen voor de theologische facul- telten. Dit standpunt mondde uit in de hierboven genoemde moties, die vol gens de interpretatie, die prof. Oud er aan gaf, elkaar niet uitsluiten. Wat moest de Kamer met deze mo ties? De heer W. J. Andriessen (kath. v.) vroeg de voorzitter, de debatten een half uur te schorsen, ten einde de frac ties gelegenheid te geven, hun standpunt nader te bepalen. De Kamer verkeert echter al in grote tijdnood en daarom werd besloten, de beraadslaging over deze byzonder moeilijke aangelegenheid vandaag voorte te zetten Met dit al is grote vertraging ontstaan tn het tempo van de wetgeving. Voor stellen van voorzitter Kortenhorst om deze week nog een avondvergadering in te lassen botsten op de verplichtingen, die vele leden voor de avonden van deze week zijn aangegaan De behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs dreigt ook de volgende week nog enige tijd o beslag te nemen, zodat het twijfelach tig wordt, of de Kamer die week nog wel toekomt aan de behandeling van de Nota inzake de Haagse agglomeratie. fêtèMsïe /«navond I Met de rubriek „Achter het nieuws" begint om 8.20 uur, na het NTS-jour- naal het VAR A-programma. Om 8.40 uur begint een vraaggesprek over „spanning in de wereld van de NV" en om 9 uur de opvoering van het televisiespel „Freule Julie", naar het toneelstuk van August Strindberg. Deze opvoering is niet bedoeld voor jeugdige kijkers. Na het spel nog extra journaalbeelden van het ko ninklijk bezoek uit Thailand. vanavond Amusement in het NCRV-program- ma tussen 8 en 9.30 uur, met de schoolwedstrijd en avonturen in Last. Dadelijk daarna wordt de serie Or gelwerken van Franck met een con cert uit Parijs, te geven door Piet van Egmond, voortgezet. Om 10.10 uur zingt het NCRV-vocaal ensemble geestelijke liederen en om 11.25 uur begint een nieuwe cyclus van 8 uit zendingen: „Muziek de volkeren". Henriëtte van Lennep presenteert deze serie en behandelt vanavond Ierland. 0 Voor de AVRO concerteert tussen 8.05 en 9.15 uur het Radio Kamer orkest. Het duo Ernst en Lory Wall- fisch, altviool en piano, werkt mee. Maurits van den Berg dirigeert com posities van Cimarosa, Haydn en Ca- sella. Daarna: het hoorspel „Zo gij zaait zo zult gij oogsten" van Joan Brampton en om 11.10 uur nog wat nieuwe grammofoonplaten. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 i gebed en overweging ".So V d vrouw 9.35 8.0o Nws 8.15 Gi Waterst 9.40 Gram 10.20 zieken II 40 Graim 11.60 Als de ziele luis tert, lezing 12.00 Middagklok-noodklok 12.00 Metropole-ork en soliste 12.30 Laaid en tuinbouwmeded 12.33 Lichte mui 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13-20 Lichte mui 13.45 Vraagbaak voor vrou wen 14.00 Zangrecital 14.50 Gram 15.30 V d zieken 16.30 Ork, koor en sol 17.Oo Boek bespreking v d Jeugd 17.15 Lichte mui 17 4o Beu rsber 17.45 Pro soliste. progr v d mil it 20.30 Avondcollege: Euro pa 21.00 Cabaret 21.4o Jong - oud - eeuwig 22.26 Boetóbespr 22.30 Nw» o2.40 Huwelijk en beroep, leering 32.90 Lichte muz 33.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. J(M»7 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7 10 Gym 7.23 Gram en «et 8.00 Nw 8.18 Gram en act 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Graop 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing 10.05 Mor- Land- en tuinbouwmeded 12.30 Sport prognose j2.50 Pianospel 13.0o Nws 13.15 13.56 16.30 V d zieken 17.00 praatje lfl.Oo V d kLnd VPKO: 18.30 Het platteland nu, gesprek 19.45 VPRO-nws 20.00 N-wb 20.05 Vrijheid Ln dc opvoeding, lezing 20.20 Wijsgerig perspectief, lezing 20.25 De start tot ge- ig bij de Vrijz Hervorm- Gram 31.50 Quisjprogr 22.16 Buitenlands weekoverz 22.30 Nws. VPRO 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 ScX nws in Esperanto 33.10 Muziek revue 23 M 24.00 Nws. Televtsieprogr. NTS 20.00 Weekovei* KR<X 20.30 sportprc.gr 20.5o 31.30 Documentair#, violen 21.15 Pilrokriticl

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13