lacht Koningspaar van Thailand bij een gala-concert Strijd om artikel 60 grotendeels scherts mi'M In het Kurhaus te Scheveningen Kon. Militaire Kapel bracht een geheel Ned. programma Wilsveen? Begin maar vast met Zoetermeer WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 Wü aan aet -wint Hoe? Schaak-vraag 12 De stand ka de partij tossen Sterrcia (wit) en Cioc&Itea was: Witt Kei, DhS, Tdl, Leö en LH», pi ai bi, c3, f2, gi, h2. Zwart: Kh7, Db6, Ta8 en Tf8, LeT, pi a7, b7, b5, f5, g5, h6. Stancia speelde in deze stand: 1, Tdl—d6 Met de sdhitteren- 'i&p pointe 1Le7xd6; 2. Le€ g8f en zwart ge at mat, wat hij ook speek. L -f-nu Db6xdf». Met twee torens toot de dame hoopt zwart de partij remise te kunnen houden. Maar bewijst door zeer sterk apel dat _rè geen hoop meer heeft, gegeven jgn open koningsstelling. 1 Le3*d6> Le7xd6; J. Le6—f7, Ldft-fitï 4 Kcl—c2, g§g4; 5. DhS-gfit, KhTh8; Dg6—f6f, Kh8 -M5 Lf7—g6t, Kh7g8; 8. D#6— 'T' Bridge De moest kansrijke uitkomst te het probleem dat wij u de vorige maal 'voorlegden, is: ruiten 9. De bedoeling is duidelijk. Wellicht sat de partner die immers gebo den heeft één of meerdere hon neurs in ïsiiten. Stel, dat Noord de lste slag wint en daarna gaat troef- trekken, dan «neemt TT direct met schoppenaas en speelt weer ruiten. De kans is na groot, dat U hierna nog ruiten kunt aftroeven, waarna met het meenemen van hertenaas het spefl één down U. Inderdaad verliep In de praktijk al les volgens de plannen. West had da volgende kaart: Scfh: 10 8> Has B 9 4, Ru: A B 7 3, KI: 8 7. Toen Oost me* ruiten 9 uitkwam, gooide West aanmoedigend ruiten 7 'j. Noord won de slag met ruiten 10 speelde troef na. Oost pakte on middellijk schoppenaas en speelde zijn laatste ruiten na. West won met het aas en speelde ruiten terug, welke Oost troefde Hierna werd nog har- tenaas gemaakt en het q>el was één down. Krtilncoordpttzzel zander zwart 2 J i i 6 r 8 9 2 4 5. S i 8 i (Van onze Kunstredacteur) MINISTERS, leden van het Corps Diplomatique, Kamerleden, leden van de Raad van State, Staatsraden, wethouders, hoge militairen en allen in het maatschappelijk leven een hoge plaats innemen, waren gister avond in rokkostuum of gala-uniform aanwezig in het Kurhaus, waar de Koning van Thailand door de gemeente 's-Gravenhage een concert werd aangeboden van de Kon. Militaire Kapel o.l.v. majoor-directeur R. v. Ype- ren. De gedachte om juist dit orkest te vragen was niet zo gek, want wel licht lag de uitgevoerde muziek nu enigszins in het begripsvermogen van de officiële aanwezigen. Een symfonie-orkest brengt wel eens te zware werken voor mensen die het niet tot hun gewoonte rekenen de concertzaal te bezoeken. De Kon. Militaire Kapel heeft het de bezoekers niet zo moeilijk gemaakt en bracht een Nederlands programma, dat toch zeker wel weer klank moet hebben gevonden. Dank zij de artistieke smaak van R. v. Yperen, die weliswaar geen moderne klanken wit de weg ging,-maar het alles met mate doseerde. De Kurzaal in Scheveningen was iprachtig versierd met chrysanten en anjers. Vooraan dn het midden van de zaal was er ruimte gemaakt voor de koninklijke gasten. Reeds een uiur van tevoren hadden tientallen mensen zich voor het Kurhaus verzameld om de aankomst te zien, de aankomst van de beide koninklijke paren en van de vele officiële genodigden, die in de kleur rijkste uniformen over het Gevers Dey- nootplein paradeerden. Twintig man van de bereden brigade van de Haagse ge meentepolitie stonden in ceremonieel tenue opgesteld toen de Koning en de Koningin van Thailand arriveerden. In de eerste auto zat de Koning van Thai land, Z.M. Bhumibol Adulyadej, en ko ningin Juliana. In de tweede auto wa ren gezeten de Koningin van Thailand en Prins Bernhard. Daarna volgde een auto met mevr. Van Wiokevoort Crom- meJin, H.DH, Prinses Vibhavadi Rang- sit en majoor Bisschoff van Heemskerck. De tweede volgauto werd bezet door Z.D.H. Prins Wongsanuvatra Devakula en vice-admireal Rost van Tonningen. De burgemeester van Den Haag ont ving de vorstelijke gasten te zamen met de wethouders V. d. Oever en Van Zwijndregt. In de hal van Hotel Kur haus werden de wethouders voorgesteld, waarna een kennismaking volgde met de gemeenteraadsleden. De beide ge- meenteraadslid-doohters Anneke Bol (16 jaar) en Mariette Aalberse (14 jaarj boden de buitenlandse gasten bloemen aan, waarna het galaconcert kon begin- Het programma toonde duidelijk de goede smaak van dirigent R. v. Yperen. Hij had uit sluitend Nederlandse werken uitgezocht en wel zodanig, dat hiermee iedereen •tevreden kon zijn. Dat het ene werk iets sterker was dan het andere ligt de hand. Een feit is eohter. dat alle werken toch beslist waardevolle eigenschappen bevatten. Geopend werd met drie marsen uit de 18e Mars van de Staten van Holland, de Mars van Oranje-Friesland en de Garde Dragonders-Mars. Het was opvallend hoe gaaf en licht deze marsen werden, volkomen in de stijl tijd. Daarna volgden Variaties oud-Nederlands volkslied „In Den Haag daair woont een graaf" van Geza Frid. Eigenlijk het minst sterke werk programma, al kan men althans de muziekgevoelige toehoorder niet ont komen aan de heerlijke humor Geza Frid dit lied omspeelde. Horizontaal: 1. gem. in Zeeland leger (Fr.); 2. gem. in N. Brab. muzieknoot: 3. ontkenning (spreekt.) scheikundig element (afk.) on- bep. voornaamw.; 4. troefkaart ri vier in Duitsland uitroep: 5. ar- beidseenheid lidwoord (Fr.) bij elkaar behorende voorwerpen: 6. draskolk meisjesnaam rijschool (afk.); 7. academisohe titel (afk.) oude lap grond; 8. pers. voor naamw. voedsel gemalin v. d. zeegod Aegir geluid van een ezel; 9. deel van Overijsel scheikundig element (afk.). Verticaal: 1. gem. in Limb. ver keerd; 2. schande zwaardvis; 3. ïn- sekteneter buitenmuur van een ge bouw; 4. sportterm oude lengte maat plaatsje onder Didam; 5. niet vergezeld spoedig; 6. stad in Frank rijk aanloop; 7. scheikundig ele ment (afk.) land in Europa; 8. bijb. guur, opvolgster van Vasti n een muur; 9. vordering bij voord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. de, 2. adé, 3. wade, 4. werda, 5. '.Varder, 6. Waarder, 7. Waarde, 8. aar de, 9. raad, 10. rad, 11. ar. Actie voor positie van inspecteurs De vakbonden die de belangen van de verzekeringsinspecteurs behartigen, zijn een actie begonnen ten behoeve van rechtspositie. Een urgentieprogramma omvat lalaris van ten minste 6500 per jaqr op 30-jarige leeftijd met periodieke op klimming tot een redelijk peil, benevens een wisselend inkomensdeel, bestaande Uit provisie en toeslagen voor leiding geven, buitengewone en speciale kennis. Voorts een vakantieregeling ten minste 18 werkdagen en 4 pet va tietoeslag, redelijke pensioensvoorzie Ren en uitkering bij invaliditeit, acht het ook onjuist dat onkosten op het salaris worden afgewenteld. nd Halm in Emden Van de helaas veel 4e vroeg gestorven Koos van der (Griend (1905—1950) gingen kleine parades. Die werkjes hebben grote kwaliteiten wat betreft de instru mentatie en ze zijn .ook heel muzikaal. De ironie van „De parade der dappere soldaten", de speelsheid van de ge stroomlijnde parade en de ondeugend heid in de kleine parade van luitenant Knakkerman mag wellicht niet iedereen van het aanwezige publiek direct heb ben toegesproken, toch ontdekte men wel iets van de genialiteit van Koos van der Griend. Meindert Boekels „Scherzo" werd in een vlot tempo gespeeld, een tempo waarin dit werk nooit door ama teurorkesten wordt uitgevoerd. Daarna volgde het „klapstuk" van de avond, de Rhapsodie op vier melodippn van de Koning van Thailand. De Ko ning ds namelijk een voortreffelijk klari nettist en een behooilllj'k componist. Hij heeft verschillende 'koninklijke volks liederen geschreven en daaruit moest Jurriaan Adriessen er vier zoeken voor een rhapsodie. Die koninklijke liederen zijn melodisch niet al te sterk en waren bovendien harmonisch zodanig, dat ze nodiig bewerkt moesten worden. Jurriaan Adriessen heeft dat meesterlijk gedaan en wel op een manier, die de Koning beslist moet zijn bevallen. De melo dieën waren direct herkenbaar en toch in een artistiek verantwoord gewaad ge stoken. De Kon. Militaire Kapel heeft hiermee een grote prestatie geleverd, vooral als men weet dat des mocg< de partituur ontvangen werd on i avonds nog een grammofonnplaat werd gemaakt. Die plaat is de Koning na afloop van het concert aangeboden, waarbij de Koning de directeur van de Kon. Militaire Kapel, majoor R. van Yperen, de componist Jurriaan Andries- n de gedel. comm. van Mij. Zeebad .A. A-dama Zylstra aan zich liet voorstellen. Ook de partituur van Rhap sodie ontving de Koning. Het concert werd besloten met een pittig gespeelde Grenadiersmars van F. Dunkier. De officiële plechtigheid werd besloten met het tekenen van het Gulden Boek van de gemeente 's-Gravenhage. Toen de koruklijke gasten al vertrok ken waren bood het Haagse gemeente bestuur in Hotel Kurhaus een zeer ge animeerde receptie aan, waar de wijn rijkelijk stroomde en het middernachte lijke uur al zeer d'icht genaderd was toen de laatste gasten vertrokken. Britse vorstin (Vervolg van pagina 1 sers min of meer een „schünaanval" uit voerden op het Engelse vliegtuig dat zij voor een bommenwerper hebben aange zien. Het toestel vloog op 10.000 meter hoogte, boven de normale „luchtver keersweg". Hiervan was men in de Bondsrepubliek overigens op de hoogte gesteld. Koningin Elizabeth en prins Philip 'eirden na het overvliegen van de Sabres an de gang van zaken op de hoogte ge steld. De Britse bladen besteedden van ochtend uiteraard grote aandacht aan het „als oefendoel" gebruiken van de koninklijke Cornet door de Luftwaffe en verschillende kranten brachten in dit verband de kwestie van de internatio nale controle op het vliegverkeer ter sprake. Een gebeurtenis als deze dje zo gemakkelijk anders had kunnen af lopen bewijst weer dat verdere be studering van dit vraagstuk dringend is, te meer daar militaire toestellen in het geding zijn, die al zo dikwijls bij botsin gen in de lucht betrokken zijn geweest. Nieuwe stichting voor pleegouders In Den Haag is opgericht de stichting „Naar het Gezin". De stichting heeft ten doel de behartiging der belangen van kinderen die ouderlijke zorg ontberen door bevordering van de plaatsing van deze kinderen in pleeggezinnen. Het bestuur zal bestaan uit zes leden Drie ervan worden benoemd door de Nederlandse vereniging van pleegouders drie door de donateurs. Donateurs kun nen worden zij die zich gaarne w ontfermen over een pleegkind en willen adopteren. De lijst van deze •nateirrs val -tevens zijn een lijst vai pirant-pleegouders en dus een belangrijk gegeven voor een actief adoptiebeleid. Het adres der stichting is: Smidswater 2, Den Haag. Engeland vooraan in scheepsbouw Eind september had Engeland de meeste scheepsruimte in aanbouw, terwijl Ne derland de vijfde plaats bekleedde. In Groot-Brittannië was toen in aan bouw 1.753.840 ton, in Japan 921.540 ton. in Italië 766.190 ton, in Zweden 749.830 ton, in Nederland 639,440 ton, in Frank rijk 630 560 ton, in de VB. 549.770 ton, in Noorwegen 321.070 ton, in Spanje 284 560 ton, in Polen 269 090 ton, in Denemarken 267.400 ton, in Zuid-Slavië 209.640 ton, in België 172.780 ton, in Finland 84.000 ton, in Australië 69.330 ton en in Canada 67.900 ton. In totaal was in aanbouw 4.035.369 ton tegen 5-219.660 per eind september 1959. Hierin zijn geen cijfers van Rood-China, Rusland en Oost-Duitsland. (Van parlementsredactie) enige tekening gekomen In Er is de houding van de Tweede Kamer ten opzichte van het befaamde artikel 60. De liberale fractie is nog niet gewon nen voor de argumenten van minister Cals, om traag studerende studenten het recht op het volgen van de colleges te ontzeggen. De socialistische en rooms- katholieke fractie zijn verdeeld; de S.G.P. zal eveheens tegen stemmen en wat de beide grote protestantse fracties zullen doen, moet nog afgewacht wor den, hoewel reeds vorige week dr. I. N. Gemeentebestuur schrijft Kamer: (Van een onzer redacteuren) HET gemeentebestuur van Zoetermeer heeft de Tweede-Kamerleden in een adres dringend verzocht bij de behande ling van de regeringsnota over de Haagse agglomeratie (stichting stad Wilsveen) zich uit te spreken voor een voorberei ding in twee fasen: eerst een uitbreiding van de gemeente Zoetermeer tot 40.000 in woners, goeddeels op terreinen die toch al In de sfeer van de bebouwing zijn geraakt. Wilsveen kan zich daarna ontwikkelen tot een stad van 90.000 inwoners, zonder dat voor een samengroei met Zoetermeer behoeft te worden gevreesd. Het gemeentebestuur verwacht, dat in de bestuursorganen van het lichaam Groot Den Haag de personen uit Den Haag en aangrenzende gemeenten, die zich ook vóór Wilsveen hebben uitgespro ken. een overweldigende meerderheid zullen bezitten. Het plan Wilsveen is in de gemeente lijke sfeer ontstaan ter voorziening in de behoeften van Den Haag en zijn omlig gende gemeenten, „maar daarbij dient te worden gezocht naar die oplossing, die voor het gehele betrokken gebied, ja voor het land als geheel, de beste is." In de door Den Haag voorgestane op lossing is de bebouwing van Zoetermeer min of meer een sta-in-de-weg, zodat ge vreesd mag worden, dat het „district" verdere uitbreiding van Zoetermeer ter wille van Wilsveen zal tegengaan. Daar mee zal een al geruime tijd aan de gang zijnde ontwikkeling van Zoetermeer, dat reeds het karakter van een agrarisch dorp heeft verloren, worden afgebroken. Zoetermeer, dat in 1959 met ongeveer 750 inwoners toenam, breidt zich sterk uit (deels door vestiging uit de Haagse ag glomeratie) en die uitbreiding draagt een stedelijk karakter. Samenwerking Hoewel Zoetermeer zelf de uitbreiding van deze gemeente kan verwezenlijken, is men nochtans bereid tot een intensieve samenwerking met Den Haag, opdat het t voor de noden van de Haagse agglomeratie wordt verkregen. De aard van de bebouwing en het tempo kunnen dan worden aangepast aan de be hoeften van Den Haag. Hèt eenvoudigste zou deze samenwerking te verwezenlijken zijn door haar te beperken tot Den Haag en Zoetermeer, maar Zoetermeer is ook desnoods bereid de samenwerking in het voorgenomen district te realiseren. Ter wijl deze uitbreiding wordt verwezenlijkt, kan de stichting van Wilsveen worden voorbereid, en. zo de behoefte daaraan blijft bestaan, in onmiddellijke aanslui ting daarop, worden uitgevoerd. Op deze wijze is een alleszins aanvaardbare en ook uit stedebouwkundig oogpunt aan trekkelijke oplossing mogelijk. Voordelen Volgens het gemeentebestuur van Zoe termeer sluit deze wijze van verwezen lijking van het plan-Haagse agglomeratie enerzijds mislukking uit en houdt ander zijds geen risico in voor een niet meer te beteugelen zelfstandige agglomererende werking ten koste van de nieuwe stad. Nog andere voordelen boven de Haagse conceptie zijn volgens het Zoetermeers ge meentebestuur: Ongeveer 30.000 op de Haagse agglo meratie aangewezen personen kunnen in Zoetermeer worden ondergebracht, waar zij dan niet komen te wonen in een bui tenwijk, maar in een zelfstandige stad. A In totaal kunnen 10.000 20.000 mensen meer worden ondergebracht dan in het Haagse ontwerp. t Het plan Wilsveen met zijn zeer hoge. zeker in het begin niet renderende aan loopkosten behoeft niet onverwijld in uit voering te worden genomen, t De open ruimte tussen Zoetermeer en de Haagse agglomeratie kan langer In tact blijven. 9 Zo de verwachtingen van de regering omtrent de toeneming van de bevolking (welke verwachtingen niet door een ieder worden gedeeld) niet (aanstonds) worden verwezenlijkt, kan men de realisering van de plannen nog, wijzigen of uitstellen. Zoeken naar mannen van Friso gestaakt Het zoeken naar overlevenden van hel Nederl. schip Friso dat eergisteren ver is, is gisteravond gestaakt Van de koppige bemanning is slechts een gered. Een tweede bemanningslid gisteren gesignaleerd door een schip, dat een vergeefse poging gedaan heeft hem te redden. oeken is gestaakt vanwege het zicht. Een klein schip va Duitse marine, is het enige dat eken voortgaat. De enige overlevende van de Friso, de •rste machinist Johan Dijkst: tcht met de Edi ngekomen. •Ia zijn aankomst in Emden vertelde heer Dijkstra, dat de lading cokes door het slingeren van het schip schuiven, waardoor het schip sloeg. Aan boord van de Friso bevon den zich behalve kapitein D. Klein, drie Nederlanders en drie Ier< Aantal kringen in B.B. ingekrompen Het aantal A- en B-kringen waaruit de Bescherming Bevolking is samengesteld, zal binnenkort worden ingekrompen. Dit houdt in dat elke kring een groter gebied zal omvatten. Tot deze maatregel is besloten omdat eer dan vroeger bij een mogelijke atoomaanval een groot gebied betrokken kan zijn en het dus nuttig is de reddings werkzaamheden zo veel mogelijk te kun- coördineren. Over de definitieve in deling van ons land wordt nog overleg gepleegd. Wel staat wast dat de opbouw van een kring ongewijzigd blijft. Uiter aard zullen in de top-functies verschui- ngen optreden maar de taak van de noodwachters, de brandweer en reddings ploegen, zo werd ons met nadruk verze kerd blijft onveranderd. Men acht het niet juist hierin wijzigingen aan te bren gen nadat kort tevoren in deze sector reeds een grondige reorganisatie heeft plaats gehad. Burgemeester omgekomen De burgemeester van Oosterhesselen (Drente) de 48-jarige heer W. J. A. C. de Vries, is gisteravond op rijksweg 29 onder Voorthuizen verongelukt. Hij kwam met zijn auto in frontale botsing met eer vrachtauto, die enkele langs de weg stil staande auto's passeerde en die daardoor op het linker weggedeelte kwam. Kort na aankomst in het ziekenhuis van Amersfoort overleed de heer De Vries. Zijn dochtertje, dat bij hem in de auto zat, werd licht gewond. Th, Diepenhorst (c.h.) tel van beden kingen aanvoerde. Magiister Stokman zei, tevreden te zijn over de garanties, waarmee de mi nister artikel 60 wil omringen. Een be langrijk deel van zijn fractie deelt ech ter deze mening niet. Dr. Tans meende, dat artikel 60 niet de enige maatregel tot verhoging van het studierendement moet zyn. Ook de outillage aan de universiteiten moet verbeterd worden. Minister Cals beaam de dit volkomen. Ir. Van Dis bleek een felle tegen stander. Is het voorstel wel bevorderlijk voor de studiezin? Men krijgt nu een soort klaar stomen voor de examens. Er wordt niet meer gestudeerd, maar ge leerd. Bepaald onthullend was het antwoord van minister Cals. Personen uit het bedrijfsleven, die het adres van de stu denten hadden ondertekend, zeiden hem later, dat ze artikel 60 nooit hadden gelezen en hun handtekening hadden gezet tijdens een feestelijk ogenblik, al leen maar om de studenten een plezier te doen Verder bleek, dat ook hoogleraren van de Economische Hogeschool te Rotter dam. waar men een nog strengere re geling kent dan artikel 60 voorstelt, hun handtekening hadden gezet. Aan de andere kant hebben ook zeer veel pro fessoren geweigerd. „Een zeer vermaard hoogleraar, voormalig lid van deze Ka mer, minister van staat, en bekend als zeer vrijheidslievend, tegenover wie ik gisteren in Huis ten Bosch aan tafel zat en wiens naam ik niet wil noemen, vertelde mij van onder zijn snor. dat hij ondanks herhaalde aandrang zijn hand tekening niet heeft gezet." Titels Ook de titel „magdsber" ontlokte nog het nodige commentaar. De minister zei, verheugd te zijn. dat de Kamer titelbe- scherming voorstaat, maar betreurde de voorkeur voor „drs.". Er zijn toch nog wel betere mogelijkheden, bijvoor beeld „meester", zoals in de Kamer voorgesteld is. „Ik zou direct bereid zijn, het woord magister te vervangen door meester". Dr. Verinooten vroeg zich af. of in dit geval de mening van de juristen niet moet worden gehoord. Minister Cals zegde toe, hierover met zijn col lega van justitie te praten. Ook een an dere zaak, door dr. Vermooten naar voren gebraoht, heeft de excellente aan dacht. Het betreft de zwendel in titels, die op grote schaal door een firma uit Liechtenstein wordt bedreven. Deze fir ma heeft een stroman in Den Haag. Juist met het oog op dergelijke prak tijken wordt in dit wetsontwerp de titel- UTRiBOHT, 24 c St aa tShu löhoudku i C J Rijnvos (D< (Rotterdam). Staf itsinrtcGvtnnB M.O.: J Ber- A P van Berkel (Lisse). Betkei (Tilburg)J Kunst 20 Vermoedelijk heeft ze alleen maar kneuzin gen dacht ik, terwijl ik me weer naar het gezel schap wendde. Op zijn minst genomen was het vreemd stel bij elkaar, maar welke groep 5en in keurige kostuums en jurken, met deukhoeden op en nylons aan zou eigenlijk niet vreemd afsteken tegen die barse achter grond van de hut, waar letterlijk niets meer comfort deed denken en alles onderge schikt was gemaakt aan het streven het barre poolklimaat te overleven. Hier waren geen ge makkelijke stoelen zelfs geen gewone stoe len-, geen vloerkleden, behang, boekenkasten, bedden, gordijnen, niets eens ramen om die gordijnen voor te hangen. In deze kale ruimte van ongeveer zes bij vier meter telde alleen het praktische nut. De naakte vloer was van gre nenhout en de muren dubbelwandig met een isolatie van kapok. Onderaan waren die muren bekleed met groen geschilderde asbestplaten. Tegen het bovenste gedeelte en ook tegen het dak waren platen glinsterend aluminium be vestigd om zoveel mogelijk warmte en licht te weerkaatsen. Een dunne laag ijs die nimmer verdween, klom tot halverwege alle vier de muren en bereikte in de hoeken bijna de zol dering, omdat daar de warmte van de kachel niet kon doordringen en het dus de koudste plekken van de hut waren. In zeer koude nach ten zoals onder meer deze, kwam dit ijs echter helemaal tot de zoldering en begon het naar het dikke, donkere ijs te kruipen dat doorlopend de onderkanten van onze door rijp ondoorschij nend geworden koekoeken bedekte. In de hut waren twee uitgangen aangebracht. De ene leidde naar het luik en de andere naar de in sneeuw en ijs uitgehouwen tunnel waar levens middelen, benzine, olie, batterijen, radiogene ratoren. springstoffen voor ons werk en allerlei andere dingen lagen opgeslagen. Ongeveer op de helft werd deze tunnel gekruist door een zij tunnel die voortdurend langer werd omdat we er blokken sneeuw uithakten. Ze werden ge smolten en vormden onze watervoorraad. Hele maal aan het einde van de hoofdtunnel bevond zonder einde ALLISTAIR MACLEAN zich een primitief toilet. Twee van de muren van de hut waren in beslag genomen door onze koeien die we met' zijn tweeën boven elkaar opgesteld hadden. Bij elkaar waren het er acht. Bij de derde muur stonden onze oliekachel, de werkbank, de radio en de kasten van de weer kundige instrumenten. Tegen de muur bij do tunnel lagen kisten en grote blikken levens middelen opgestapeld die uit de tunnel waren gebracht om te ontdooien, wat veel tijd kostte Het merendeel was echter al leeg. Langzaam gleden mijn blikken over dit alles heen en even langzaam vestigden ze zich daarna op mijn onvrijwillige gasten. Nog steeds kon ik niet goed geloven dat ik ze werkelijk voor me zag. Toch was het zo en zat ik lelijk met hen opgeschept. Niemand zei meer iets. Allen staar den me aan en wachtten gespannen op het mo ment dat ik het woord weer zou nemen. In een halve cirkel, dicht tegen elkaar aangedrongen en rillend van de kou. zaten ze rond de kachel. De enige geluiden in de hut waren het geratel van de windmeterbollen duidelijk hoorbaar door de luchtkoker het zachte geklaag van de wind op de ijskap en het gesis van onze druklamp. Ik zuchtte en zocht een plaatsje voor mijn lege glas. „Daar het er naar uitziet dat u voorlopig onze gasten bent, kunnen we ons misschien beter eerst even aan elkaar voorstellen. Ik begin dan maar met onszelf." Ik knikte in de richting van Joss en Jackstraw die de vernielde zender weer op de tafel hadden gezet en ermee bezig waren. „Links Joseph Londen uit Londen, onze mar conist." „Werkeloos," bromde Joss. „Rechts Nils Nielsen. Bekijk hem goed, dames en heren, want als u lang genoeg blijft leven om weer thuis te komen, bestaat er alle kans dat u dit aan hem te danken zal hebben." Later zou ik me deze woorden maar al te goed her inneren. „Naar alle waarschijnlijkheid weet hij beter dan iemand anders hoe je op de ijskap van Groenland in leven kan blijven." „Ik dacht," mompelde Marie LeGarde, „dat u hem Jackstraw noemde." „Mijn Eskimonaam!" Jackstraw had voor de eerste maal de parkakap van zijn hoofd getrok ken, draaide zich om en glimlachte. Ik zag de beleefde verbazing van Marie LëGarde toen ze naar zijn blonde haren en blauwe ogen keek en het was of Jackstraw haar gedachten had ge raden. „Twee van mijn grootoudërs waren De nen de meeste Groenlanders hebben tegen woordig evenveel Deens bloed als dat van de Eskimo." Het verwi lerde me hem zo te horen praten en zonder twijfel betekende het een welverdien de hulde aan de persoonlijkheid van Marie Le Garde, want de trots van de Eskimo in Jack straw was recht evenredig met zijn lichtgeraakt heid op het punt van zijn afstamming. „Bijzonder interessant!" De duur uitziende jonge vrouw zat op haar gemak op haar lege kist en hield haar handen om een even duur uitzien de nylonknie geslagen. In de uitdrukking van haar gezicht weerspiegelde zich de neerbuigen de minzaamheid van haar toon. „Mijn eerste Eskimo!" „U hoeft niet bang te zijn, dame!" De glim lach van Jackstraw was breder dan ooit en het maakte me ongerust. Achter de opgewektheid en het goede humeur die kenmerkend voor Jackstraw waren, lag namelijk een opvliegend heid verborgen die hij vermoedelijk geërfd had van een of andere tot de stam der Vikings be horende voorvader. „Het geeft niet af!" (Wordt venvolgdJ ETHEKGOLVEN 'vanavond In het NCRV-televisieprogramma dat om 8.20 uur na het NTS-journaal be gint. ontvangt Pi Scheffer eerst zijn gasten in „Pas geperst". Daarna een themaprogramma over „Wat een ge zicht", om half tien Peter van Cam- pen's rubriek „Attentie" en om 10.10 uur de avondwijding, deze keer in de kweekschool voor officieren van het Leger des Heils in Amstelveen. Tot slot van de uitzending nog een extra journaal over het koninklijk bezoek uit Thailand. ^05l^V vanavond Opnieuw start vanavond een nieuwe radiorubriek in het NCRV-program- ma: „Bij de gratie Gods", een reeks over vorsten en vorstinnen. Om 8.15 uur in de eerste aflevering koningin Victoria. Om 9.45 uur concerteert het Gelders Orkest o.l.v. Leo Pappen- heim. Uitgevoerd worden werken van Haydn en Arenski. 0 Na een aflevering van „De wilde vaart" zendt de VARA om 8.35 het hoorspel „De man die de waarheid wist", naar een roman van Anth. Berkeley, uit. Om 10.10 uur zet dr. W. Drees zijn herinneringen voort en om 11.15 uur begint de nieuwe reeks „Met repeteren begint het". Programma voor morgen DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 Hilversum I, 402 m. 716 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.15 Gram 8.50 V d vrouw 9 35 Waterat 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gewijde muziek 12.0o Middagklok-noodklok 12.03 Piano spel 12.25 V d landb 12.35 Land- en tuln- bouwmeded 12.38 Gram 12.50 Staatsiebe- zoek van hel Thallandse Koningspaar 13.00 Nws 10.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz in, hoorspel 14 30 Om: •rkmuz 16,00 Verkenn; Gram 19 30 Radiokrant 19 20.00 Gevar progr 21.30 Org Periodieken parade 22.10 V' Nws 22.40 Avondoverdcnkir boapr 23 00 Gram 23.25 Muj 4.00 De 15.30 Engere in de BUbvi 24.00 Nwi. Hilversum II, 298 .00 Nws 7.10 Gym .50 Dagopening 1007 kc, 20 Grar .■AVRO: 8.00 9.0o Gvm v d vrouw I lorgervwijding 10.00 Gram leizing 11.15 Gi Land- en tuimbouwmod 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing* 13*00 Nws 13.15 Meded of gram 13.20 Lichte muz 13.55 Beursber 14.00 Fluit en klave cimbel 14.30 V a vrouw 15.05 Lichte muz 15.80 Reportages 16.00 Gevar progr 17 00 V d jeugd 17.30 Promenadae ortt. 18.00 Nws 16 15 Voordracht 18.45 Sport- praatje 18.55 Gesproken brief 19.Oo V d kind 19.05 Gevar progr 20.00 Nws 20.05 Kamerork en sol 21.15 Zo ge zaait zult ge oogsten, hoorspel 22.30 Niws, beursber van New York en meded 22.46 Journ 23.00 Sportact 2310 N>we gram 23.55—24 00 Nws. Televlsleprngr. NTS 20.00 Journaal en VARA: 20.20 Actueel progr MmJ"9g, lezing 20.40 20.30 De i i de kabel 21.oo Fr Extra-Journ i. t Koningin NTS: TV-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7