Ernstige Koning en stralende Koningin Commentaar ïlieume jTciiisrljc (üoiirant Moboetoe breekt met Ver. Naties NIEUWS in één oogopslag- Staatsbezoek uit Thailand BON Tien doden bij botsing op Mississippi DE GAULLE DREIGT MET EEN REFERENDUM Jeeb/ets Ijooilwill MAANDAG 24 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnemeniten- Adivertentie-afdeling Tel. 31441 CHRIST ELI]K-N A T ION AAL DAGBLAD „Stantoastlcfi Is afjifelrota uign bert ia tegjfeaspotT Eenenveertigste jaargang no. 12004 GALA- JUKEBOX Zie pagina 9 Deze week, elke dag, op deze plaats een herinnering aan de anti-honger-actie, die de Novib organiseert. Uw steun giro 100200, Anti-Honger-Actie, Den Haag is beslist nodig. Uitbanning van ondervoeding en honger onder de miljoenen in onderontwikkelde landen is zaak van ons allen. Vandaag begon in Den Haag het officiële bezoek van het vorstenpaar van Thailand. Drie dagen lang zal het de gast zijn van koningin Juliana en prins Bernhard. Kolonel Moboetoe heeft de betrekkingen met de Ver. Naties verbroken. Hij gaat een uitgebreide reis langs diverse hoofd steden maken om voor Kongo te pleiten. Een plaatsvervanger gedurende zijn afwezigheid is aangesteld. Als de Franse Nationale Vergadering de plannen van presi dent De Gaulle niet accepteert, zal hij zich rechtstreeks tot Minister Toxopeus heeft aangekondigd, dat mits de Staten- Generaal daarmee akkoord gaan de ambtenaren in Nieuw- Guinea een praktisch gelijke status zullen krijgen als hun collega's in Nederland. Origineel was de opening van het congres van het genootschap Onze Taal zaterdag jl. beslist: de voorzitter, prof. Krul, begon met een opsomming van de halve waslijst van titulaturen zoals die in elke agenda voorkomen. K.V.P.-voorzitter mr. Van Doorn heeft op het congres van zijn partij enkele opmerkingen gemaakt over de „scheurtjes" die zijn ontstaan in de verhouding tussen de K.V.P. en de protestantse partijen. Weer een blijde dag T ANGZAAM maar ze- ker tekenit zich de nieuwe kaart af van het werelddeel Afrika. De oude kleuren, de ken merkende kleuren van koloniserende Europese mogendheden, vervagen om plaats te maken voor (voorlopige) strakke lij nen. En welke kleuren er uiteindelijk op deze kaant ingekleurd zullen moeten worden - de tijd zal het leren. De handdruk die de foto hierboven in beeld brengt, luidt weer de instituering in van een nieuwe staat: de Is lamitische Republiek Mauri tanië. Het akkoord hierover is dezer dagen te Parijs ge tekend door de Franse pre mier Debré (rechts) en pre mier Si Moktar Ould Dadah, straks dus de leider van deze onafhankelijk geworden staat. Tenminstede ge beurtenissen in Kongo heb ben geleerd hoe verrassend de ontwikkelingen kunnen zijn als de feestroes om de pas verworven vrijheid is uitgeblust, als de zelfstandig heid ook metterdaad gereali seerd moet worden. Juist vandaag, op deze ver jaardag van de Verenigde Naties, mag men zijn blijd schap uitspreken over deze ontwikkeling. Vrijheid is een goed dat men iedereen mag toewensen iedereen al thans die in staat is die vrij heid op juiste waarde te schatten en haar op de juiste wijze te gebruiken. Dat dit in vele gevallen met moei lijkheden gepaard gaat niemand kan het anders ver wachten. Het is de taak van hen die ervaring hebben in het gebruik der vrijheid zo mogelijk de behulpzame hand te bieden niet als machthebber maar als een die dient. Dit is de visie van onze krant naar wij menen een christelijke visie die waard Is verbreid te worden. Waar bij u behulpzaam kunt zijn u weet hoe. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bew(js van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag bet boek „Tip Parade' op onderste and adres: (naam) (straat) (woonplaats) OP De Mississippi heeft zaterdag op eer afstand van ongeveer vijftig kilome ter van de monding een aanvaring plaats gehad tussen het Italiaanse vrachtschip Lorenso Marcello en het Amerikaanse vrachtschip met passagiersaccommodatie Alcoa Corsair. Tenminste tien personen zouden om het leven zijn gekomen en meer dan zeventig zouden gewond ge raakt zijn. De meeste slachtoffers zouden gevallen zijn aan boord van het Ameri kaanse schip, dat met vijftig passagiers op weg was naar Portorico, voor een tocht door de Caribische wateren. Het Italiaanse schip probeert op eigen kracht New Orleans te bereiken, hoewel een der ruimen vol gelopen is. De Alcoa Corsair moest aan de grond worden ge zet, omdat een groot gedeelte van de bak boordzijde was opengereten; de wand van twaalf kajuiten werd weggescheurd. Men vermoedt, dat de dichte mist de oorzaak van het ongeluk is. Voor de Ierse kust is zaterdag het 10.392 ton metende Griekse vrachtschip Argo Delos aan de grond gelopen. Van de be manning van 66 koppen hebben er 59 het schip verlaten. Na de stranding zijn de ruimen en de machinekamer onder water komen te staan. Twee helicopters uit Noord-Ierland hebben de mannen naar het fregat Leopard overgebracht, nadat een reddingboot bij een poging het schip te naderen licht beschadigd werd. Uit Schotland zijn inmiddels bergingsschepen naar de in nood verkerende vrachtvaar der vertrokken. (Van onze verslaggevers.) OM PRECIES drie minuten over half elf vanborgen reed de Koninklijke trein met het vorstenpaar van Thailand het Haagse station Staatsspoor binnen. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene wachtten reeds enkele ogenblikken op het eerste perron, voordat de treindeur met een zwaai werd geopend en de hoge gasten met hun uitge breid gevolg op de rode loper stapten. De vorsten begroetten elkaar harte lijk. Koningin Juliana sprak woorden van welkom, prins Bernhard kuste de jonge, stralende koningin Sirikit de hand en steldé met vaderlijke trots zijn heide, charmant geklede dochters voor. de Koning onderscheidingen. De sympathieke vorst Het staatsbezoek dat de ernstige Koning en de stralende Koningin van Thailand deze week aan onze Koningin en PriTis brengen, is vanmorgen op het station Staatsspoor in Den Haag begonnen. Ook de i Beatrix en Irene waren ter begroeting aanwezig. Als eersten werden en Koningin van het verre Thailand, die inmiddels Amerika en -êerschei- dene Europese landen hebben be zocht, voorgesteld burgemeester H. A. M. Th. Kolfschoten van Den Haag, de gouverneur van de Resi dentie, luitenant-generaal C. J. Valk, de grootmeesters van H.M. de Ko ningin, mevrouw Van Wickevoort Crommelin en de opperceremonie- meester vice-aidmiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen. Even later inspecteerde koning Bhoe- mibol, vergezeld van koning Juliana de erewacht van de Koninklijke Marechaus see en de Johan Willem Frisokapel ir ceremonieel tenue. Het Thaise volkslied weerklonk. Na de inspectie begroetten Koningin en Prins de leden van de Thaise hoofhouding en drukten koning Bhoemi- bol en koningin Sirikit de handen var de leden van de Nederlandse hofddigni- tarissen. De kleine, tengere en knappe koningin Sirikit, opvallend elegant gekleed in een vuurrood fluwelen japon met lange jas, afgezet met bruin bont, was onmiddellijk het stralende middelpunt van de kleur rijk geklede groep. Een modieuze hoed in dezelfde kleur liet slechts een klein deel vai haar gitzwarte kapsel zien. Haah toilet werd gecompleteerd door een vijf- snoers parelcollier met armband er clips. Koning Bhoemlbol droeg blauw-grijs generaalsuniform met vele TZ"OLONEL JOSEPH MOBOETOE, tot voor kort Kongo's sterke man, schijnt aan het eind van zijn krachten. Het is duidelijk geworden dat ook hij geen eind kan maken aan de chaos, waarin zijn land verkeert sinds onafhankelijkheidsdag (30 juni). In een kennelijk vertwijfelde poging om de symphatie van het Westen te behouden, heeft hij gisteren de betrekkin gen met de Verenigde Naties verbroken. Hij gaat morgen op reis naar New York, Parijs, Brussel en Washington om daar te pleiten voor zijn regime. Een nieuw bewijs van de complete chaos en willekeur in Kongo werd giste ren geleverd toen horden Kongolese mi litairen de Afrikaanse wijk van Leopold- stad binnentrokken en daar op eigen ge- SCHILDER ZELF MET DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS.TJALLEMA PR0DUKT FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL OEGSTGEESl KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn legenheid er ware burgers afranselden, den en enkele Niet alleen schijnt Moboetoe det steun van het westen, waar hij als mogelijke redder van Kongo werd beschouwd te verliezen: ook in Kongo zelf komt hij al leen te staan. De VN-vertegenwoordigers (zij behandelen mij als een kind, klaagde Momoetoe gisteren) hebben onderhande lingen geopend met Cleophas Kamitatie, leider van de provinciale regering Leopoldstad. Deze voejt de laatste week een intensieve campagne voor de eerste premier van Kongo, Loemoemba. Vorige week heeft Kaminatoe gedreigd zijn pro vincie onafhankelijk te verklaren als Mo boetoe niet onmiddellijk de orde in de gelederen van zijn troepen zou herstellen. Ook het bestuurscollege van academisi, ingesteld door Moboetoe met stilzwijgen de goedkuring van prsident Kasavoeboe, keert zich van de ex-journalist Moboetoe af. Be weerd wordt, dat het college ver wachte dat de man die door Moboetoe tot plaatsvervanger werd benoemd, lt.-kol. Bméboko, ex-sergeant uit de Force Pu- blique in staat zal zijn het leger te con solideren. Hij is in tegenstelling tot Mo- oe een soldaat, die zijn uniform niet alleen voor de uiterlijke schijn draagt. De conferentie van de V.N-vertegen woordiger Dajal met Kamitatoe zou het doel hebben opnieuw te trachten presi dent Kasavoeboe en oud premier Loe moemba met elkaar te vrzonen. Dit onderhoud zou zijn geïnspireerd door de pro-westerse Afrikaanse functio- sen, die beweren dat het Westen de situatie verkeerd heeft bekeken en dat Kongo zonder Loemoemba in ieder geval n het Russische kamp terecht zau komen. Eén man ln Kongo blijft zichzelf: Molse I Tsjombe, 8e president van Katanga. Hij verklaarde gisteren, de verdragen met de V.N. te zullen nakomen, maar tevens eis te hjj opnieuw de directe terugroeping J van V.N.-functionarls Ian Berendsen. Tsjombe protesteerde krachtig tegen het schandalig gedrag van V.N.-troepen in de noordelijke plaats Kabalo. j keek wat gespannen en ernstig, glimlachte toch meer delegatie van Thailand, Koningin Juliana droeg een lila ge bloemde robe met bruine bontkraag er een paarse toque. Prinses Beatrix was ge kleed in een paarse japon met zeven acht ste grijze bontmantel en bijpassende bont- hoed. Prinses Irene zag er wel bijzonder charmant uit in haar turquaise zijden mantel met zwarte bontkraag. Haag hoge zwart geschulpte met een weinig goud draad doorweven hoed was een waar kunststuk. Beide prinsessen hadden zwar te schoenen en tas. Prins Bernhard had het generaalsuniform der grenadiers aan, waarover hij later een wijde cape sloeg. In de Koninklijke wachtkamer werden de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de ministers, de staatssecretarissen, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en tal vcm andere autoriteiten voorge steld. Onder de stationsoverkapping aan de voorzijde boden twee Thai- landse dames die in Nederland wo nen, de vorstinnen bloemen aan. Mevrouw S. Ykema overhandigde koningin Juliana een boeket dieprose rozen, mevrouw S. Tuinenburg bood eenzelfde boekt aan koningin Sirikit aan. (Zie voorts elders in dit blad) Voor het bordes van Huis ten Bosch waar koning Bhoemibol en koningin Sirikit deze week nog verscheidene malen zullen vertoeven „nam" onze foto graaf de Prins, koningin Sirikit, en de prinsessen Irene en Beatrix. "President De Gaulle heeft gisteren A zijn reis door Zuidwest-Frank rijk beëindigd. Op een bijeenkomst in Nice, waarop 40.000 personen i wezig waren, verklaarde hjj zater dagavond desnoods het parlement te zullen passeren om een volksstem ming te houden als men elkaar nog Algerijnen roeren zich in Parijs Algerijnse verzetsstrijders, waar schijnlijk behorend tot het nationale bevrijdingsfront, hebben gisteravond in het dertiende en veertiende arron dissement in Parijs aanvallen onder nomen op vijf posten van de in Franse dienst staande Algerijnse hulppolitie. De aanvallers waren gewapend met machinepistolen en handgranaten. Ten minste negen politiemannen, onder wie een officier, werden gewond. Een deel van de Algerijnen wist in gestolen taxi's te ontkomen, anderen zochten te voet een goed heenkomen. De politie meende aanvankelijk met slechts 2 terroristen te doen te hebben, doch later bleken het er verscheidenen of velen te zijn. Twee Algerijrten werden gedood en een onbe kend aantal werd gewond. Vanmorgen heeft de Franse politie op de linker oever van de Seine een grote razzia on dernomen, met het doel de daders van de aanslag op te sporen. Bij deze razzia, die geleid werd door het hoofd van de Parijse politie, werden verscheidene aan vallers gevangen genomen. Ongeveer zes tig verdachten zijn gearresteerd. langer in de haren blijft zitten over de Algerijnse kwestie of het Franse „kernzwaard". Ook heeft de president gereageerd op de aanvallen van Chroesjtsjef in New York op de Algerijnse politiek. Hij zei niet te kunnen geloven dat de Algerijnse opstandelingenleiders der Russische overheersing zouden willen komen te staan. „Noch kan ik aannemen", zo zei hij, mogelijk vrien delijk waarschuwend, „dat Tunesië en Marokko zouden toestaan dat totali taire staiten zich op hun grondgebied vestigen, speciaal op het moment waarop Frankrijk met beide handen vrede in Algerije aanbiedt." Premier Debré had verklaard dat de kans op een wapenstilstand is af genomen „omdat de opstandelingen hun hoop hebben gevestigd op hulp uit het oosten." BINNE NVERINGBED SCHUIMRUBBERBED van gastvrijheid te mogen verlenen aan hoge gasten uit Siam. Het jonge vorsten paar immers is bij ons op bezoek. Van Siam of Thailand zijn wij door grote afstanden gescheiden, maar evenzeer zijn we verbonden door banden van vriend schap en sympathie. Met sympathie toch is het, dat Neder land de ontwikkeling in het verre land volgt: zijn ontwikkeling in economisch en in sociaal opzicht, zijn duidelijk gaan ook in de richting der democratie. Azië is in onze eeuw een uiterst belangrijk werelddeel. Er zijn daar dingen gaande, die met het uiterste aan aandacht dienen te worden gevolgd. Welk een mogelijk heden liggen er tot ontplooiing. Welk een mogelijkheden en de ervaring heeft het helaas reeds geleerd kunnen er worden bedorven. In het gistende en zich bewegende Azië vormt Thailand een der factoren van con solidatie en van rust. Het heeft in eigen omgeving voorbeelden van hoe het niet moet En het mag zich verheugen in het koningschap van een jonge vorst, die het weloverwogen naar de toekomst leidt, daarbij door een beminnelijk vorstin ter zijde gestaan. Een voorrecht mag het ons zijn, dat zij voor enige dagen ons land bezoeken. Zij zullen ons de boodschap brengen van de vriendschap van hun land. Aan de andere kant wij twijfelen daaraan niet zullen zij ten onzent tal van blijken van vriendschap en genegenheid ervaren. Zij zijn ons allen oprecht welkom, gaarne geven wij uitdrukking i wachting ,dat hun bezoek de ver- rmogen strekken" tót een versterking van de ban den tussen liun land en het onze. Landen, door grote afstanden gescheiden. Maar vriendschap en genegenheid reiken ver. GEDURENDE het weekeinde is een oceaandejMressie door de Golf van Biscaje naar het noordoosten getrokken en daarbij belangrijk opgevuld. De kern nadert nu het Engelse Kanaal en komt nog iets dichter bij ons land. Daardoor wordt de atmosfeer minder stabiel, zodat morgen plaatselijk buien tot ontwikkeling kunnen komen. De frontale zone van de depressie, die gis teren aanleiding was tot zware bewol king en regenval ligt nu geheel oostelijk van ons land. Ze zal het weer hier te lande niet meer beïnvloeden. Van het lagedrukgebied bi) de kust van Labrador heeft zich een deel afgesplitst. Dit is met vrij grote snelheid in zuidoostelijke richting de oceaan overgestoken en na dert nu de Golf van Biscaje. Een ander lagedrukgebied kwam tot ontuiikkeHn» Itlidoost en ,„|d We|„ig veranflerbls ln temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt en hier en daar enkele buien. Overwegend matige wind tussen Prof. Romme moet rust houden (Van onze parlementsredactie) Prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter an de Tweede-Kamerfractie der Katho lieke Volkspartij, heeft zijn werkzaam heden tijdelijk gestaakt Hij zal op me disch advies geruime tijd rust moeten houden. Dit heeft K.V.P.-voorzitter mr. H. W. m Doorn zaterdagmiddag te Amsterdam meegedeeld op het congres van zijn partij. Volgens de heer Van Doorn is prol Romme vrijdag „vrij vervelend ziek ge worden". Hij zou op het congres een rede uitspreken, maar zijn arts had hem dit verboden. „Wij zullen prof. Romme ge ruime tijd in het praktisch politieke werk en in onze partij moeten missen", aldus de K.V.P.-voorzitter. K.L.M. SERVEERT V.N.-menu Ter gelegenheid van de Dag der Ver enigde Naties biedt de KLM haar pas sagiers op de Noordatlantische route vandaag een speciaal menu in V.N-sttfl aan. Daarop komen Franse, Russische, Spaanse en Duitse wijnen voor, alsmede Frans-Russische kaviaar, gefileerde Ham- marskjöld-vis, Unesco-salades en ingre diënten uit diverse Europese en Ameri- kaantt landeiw ZON EN MAAN Dinsdag zon op 7.22, onder 17.26 uur: ïaan op 12.41, onder 21.38 uur. 27 oktober Eerste Kwartier om 8.34 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur VU IK. Eel de De Bilt Twen the Sindih. Zd.-Llmb Helsinki St^-kholn Grenoble Nice Berlijn Madrid MaUorcs Lissabon r gertb" 13 U 0 a 16 13 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1