lUettive geihsctfe (ïTouraiil GROTE CHAOS in Kongo 'J Commentaar Nixon wil het rokkostuum afschaffen NIEUWS in één oogopslag- BON Nog geen over Navo- Melkvetter per 7 november beslissing kernmacht Ambassadeur buiten de deur gezet Stichting wil achterblijvers 4 pet. geven ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnememiten- Adrvertentie-afdelirtg Tel. 31441 Eenenveertigste jaargang no. 12003 CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD „Stantgasticfi is ghfbleotn mgn bert ia tcgfjenspott" NIEMÖLLER In Nederland Zie pagina 2 In Kongo spitst de situatie zidh weer toe: alles wijst erop, dat de V.N.-autoriteiten zowel kolonel Moboetoe als (in Katanga) president Tsjombe willen isoleren om te zijner tijd Loemoemba weer de kans te geven zijn regime te herstellen. Een onmiddellijk ingrijpen van bondskanselier Adenauer heeft tot heden voorkomen, dat uit het incident met de Sowjet-am- bassadeur Smirnof (die na een interruptie tijdens een rede van minister Erhard in Bonn door een zaalwacht werd weggeleid) ernstige diplomatieke moeilijkheden ontstaan. De protesfcbijeenkomst van politiemannen in Den Haag is zeer gedisciplineerd verlopen. Er werd een resolutie over het sala- risbeleid aangenomen en er zal een witboek verschijnen over de hele materie. De Tweede Kamer wil graag van minister Toxopeus weten, of hij het ook niét vreemd vindt, dat de laatste maanden en kele burgemeesters, die van gezondheid blaken, met ziekte verlof zijn gestuurd. K.V.P.-voorzitter Van Doorn heeft op het congres van zijn partij verklaard, dat, als gevolg van het afkeurenswaardige oppositionele optreden van de P.v.d.A. eèn eventueel hernieuwd samengaan van beide partijen voorlopig wel tot de onmoge lijkheden behoort. In ons zondagsblad staat vandaag een boeiend verhaal over het vorstenpaar van Thailand, dat volgende week een officieel bezoek aan ons land hoopt te brengen. Voorts beginnen wij met de publikatie van een nieuwe serie etsen van Ria Exel over de Openbaring van Johannes met nieuwe gedichten van dr. J. W. Schulte Nordholt. VERRAS HAAR EENS TTET is in hotel Citillon AA te Parijs van de week één schittering en flonkering geweest: de meest beroemden der Parijse juweliers toon den aan een uitgelezen klantenkring hun nieuw ste collectie sieraden. De prachtigste edelstenen, gezét door de hand van kunstenaars tot pure, eerlijke kunstwerken het is moeilijk iets te vinden dat meer betove rend werkrt! Natuurlijk is het niet he lemaal eerlijk boven zo'n foto te zetten: verras haar eens! Er zijn in deze wereld maar weinigen die in staat zijn dergelijke sieraden te kopen. Mannen vinden dat wel eens spijtig. In plaats van de zaterdagse bos bloe men (dat doet u toch zeker wel?) zouden zij hun vrouw wel eens graag zo iets moois om de hals willen hangen. In de vaste overtuiging dat zij, de uitverkorene van uw hart, dat dubbel en dwars waard is! Maar ja zelfs een C.A.O.-met-openbreek- clausule is daarvoor nog niet toereikend! Troost u er zijn nog zovéél mooie dingen waar mee u uw vrouw kunt ver rassen. We weten zelfs een ding dat helemaal geen geld kost sterker: niet eens voor geld te koop is! Dat is het kostelijke boek Tip- Parade, dat u ontvangt als u een nieuwe abonnee aan brengt op ons blad. Nu u zover bent met le zen zegt u misschien: „Ja, dat wist ik al, want dat heeft nu al zo vaak op de voorpagina en op de adver tentiepagina's gestaan, dat ik wel blind zou moeten zijn als ik het nog niet ge lezen had!" Akkoord! Maar wees dan ook niet blind voor het genoegen dat u uzelf en uw vrouw kunt be reiden door tóch die bon in te vullen. Niet alleen te le zen maar ook te doen! U zult verraat zijn hoe gemak kelijk het gaat. Uw kennis sen zullen verrast zijn met onze krant. U verrast uw vrouw met Tip-Parade. En wij wachten op uw verras- (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar- beid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Nederlandse matroos neergestoken A. N. Villanueva, een 25-jarige Neder landse matroos van het vliegdekschip Karei Doorman, is vanmorgen vroeg bij een twist in een café in Sidney dood gestoken. Volgens de politie kreeg Villanueva met een jachtmes steken in borst en keel. Later heeft de centrale rechtbank de 22-jarige Nederlandse zeeman, Gerrit An ton M., tot maandag in preventieve hechtenis gesteld op beschuldiging van Een verzoek van het Nederlandse con sulaat om hem onder bewaking van de kapitein van het vliegdekschip te stellen, werd door de rechter afgewezen. De gerechtelijke procedure heeft het vertrek van het vliegdekschip naar Zuid-Amerika met ze"s uur vertraagd. Het schip heeft nu om zeven uur Ne derlandse tijd het anker gelicht. Doordat hij plotseling vipl, is de 45- jarige gemeentewerker A. Vrins uit Bre da, gistermiddag, bij de vuilnisstortplaats te Breda door een met vuil beladen auto overreden. Hij was op slag dood. TN KONGO heerst opnieuw een grote chaos. Zij is dit keer het gevolg van A het optreden van een deel der V.N.-troepen, die wel namens de volke renorganisatie optreden, maar toch de stellige indruk wekken, dat zij de terugkeer van Loemoemba voorbereiden. Gisteren meldden we reeds, dat de V.N.-autoriteiten zich achter de gouverneur van Leopoldstad hebben ge schaard en zich tegen kolonel Moboetoe de enige figuur die werkelijk gezag heeft in Kongo— hebben gekeerd. Die gouverneur, Kamitatoe, i: aanhanger van Loemoemba. Hij heeft de grijsgeklede politie van Leopold stad achter zich staan en kan vrijelijk over 322 man Ghanese V.N.-militai- ren beschikken. Moboetoe daarentegen kan geen stap doen, of hij vindt Gha nese militairen op zijn weg, die ver hinderen, zijn werk te doen. Moboe toe wordt met de troepen die hem trouw zijn gebleven, volkomen geïso leerd. In Katanga gaat het al niet veel beter Premier Tsjombe heeft het aan de stok gekregen met de hoogste V.N.-vertegen- woordiger in Elisabethstad, Ian Berend- Het heeft nooit geboterd tussen Tsjombe en de V.N.-troepen. Maar n ernsbige ongeregeldheden in het noorden van Katanga, waarbij zich ook Ethiopi sche militairen ergerlijk hebben misdra- is het geduld van Tsjombe blijk baar uitgeput. Ook hij voelt, dat hij langzaam maar zeker door de V.N.-troe- De Verenigde Staten hebben nog geen definitieve beslissing ge nomen over de plannen op lange ter mijn voor de NAVO, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken te Washington meegedeeld. De Ameri kaanse regering heeft dan ook nog geen voorstel hiervoor geformuleerd. De woordvoerder zei dat het boven staande dat in een door hem voorge lezen communiqué stönd, is meegedeeld met het oog op persberichten, in het bijzonder over een eventuele overdracht van Amerikaanse atoomwapens aan de NAVO. Hij wilde geen commentaar geven op een verklaring van Paul Reynaud in de Franse Nationale Vergadering op dins dag, volgens welke president Eisenhower na de presidentsverkiezingen op 8 no- (Van onze pablementsred'acbie.) De ministerraad heeft gisteren be sloten, het vetgehalte van de melk te verhogen van 2% op 3 procent. Deze verfioging gaat dn op 7 novem ber. De melkprijs zal door deze maatregel met een cent per liter stij gen; deze prijsstijging gaat echter pas per 1 januari 1961 in. De lastenverzwaring wordt gecompen seerd door verhoging van de kinderbijslag met 1 cent per kind. Deze laatste verho ging geldt vanaf 1 oktober. Gezinnen met kinderen profiteren hiervan jn het be gin van het volgend jaar, wanneer de kinderbijslag over he.t laatste kwartaal van dit jaar wordt uitbetaald. In zuivelkringen was allang op deze verhoging van het vetgehalte aangedron gen, aangezien alleen op deze manier het jaarlijkse boteroverschot kan ver dwijnen. Het landbouwschap heeft mi nister Marijnen hierover reeds geadvi seerd. Het produktschap voor zuivel slaagde er niet in, tot een eensluidend advies te komen. Na het falen van het zuivelschap heeft de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. de mi nister eveneens tot verhoging van het vetgehalte geadviseerd. Voor een gezin van vijf personen die elk der dag een halve liter melk drinken, zou deze maat regel een extra gezinsuitgave van om streeks 17 cent per week betekenen, al dus de Zuivelbond. Veertien vermisten 11a explosie op schip Veertien leden van de bemanning van de Noorse tanker Polyana, die gister avond na een explosie bij Bahrein (Per zische Golf) in brand vloog, worden ver- Aan boord van de Polyana bevond zich een bemanning van 43 koppen. Daarvan werden 29 man gered door de Ameri kaanse tanker Texaco Iowa en het Britsf schip Scottish' Lion. vember bekend zou maken dat de Ver enigde Staten de NAVO atoomwapens zouden leveren. Van bevoegde zijde te Washington was vernomen dat er plannen in studie zijn om de NAVO uit te rusten met twaalf atoomduikboten voor het lanceren van Polaris-raketten. Deze plannen zijn ver vat in het rapport-Bowie, genoemd naar de auteur, de vroegere ambtenaar Ro bert Bowie van het ministerie van bui tenlandse zaken. Het bevel tot het lan ceren van Polaris-raketten met atoom lading zou door de NAVO-bevelhebber kunnen worden gegeven zonder vooraf gaand overleg met de Verenigde Staten, aldus het rapport-Bowie. J pen wordt geïsoleerd. Daarom heeft hij het vertrek van Berendsen en diens staf geëist, nadat de V.N.-bevelhebber een verklaring had uitgegeven, dat de be schuldigingen van Tsjombe met betrek king tot de gebeurtenissen in Noord- Katan-ga grotendeels ongegrond Ook heeft Tsjombe de V.N.-autoriteiten laten weten, dat hij niet zal toestaan, dat de V.N.-troepen maandag a.s. de Dag der Verenigde Naties vieren met eer parade in Elisabethstad. Hij waarschuw de Berendsen voor de gevolgen, als deze de parade toch zou laten doorgaan. Intussen heeft Bomboko (de Kongolese minister van buitenlandse zaken, die optreedt als voorzitter van de Raad hoge commissarissen) beweerd, dat niet de soldaten van kolonel Moboetoe, Als militairen verklede aanhanger: Loemoemba nu al een week lang zich schuldig maken aan verkrachtingen plunderingen in verschillende delen Leopoldstad. Bomboko voerde sa met kolonel Moboetoe besprekingen met de Indische vertegenwoordiger van se cretaris-generaal Hammarskjöld. Hun els, dat aan Moboetoe's troepen en aan Bomboko's raad meer (nacht zou wor den gegeven, werd evenwel van de hand gewezen. De Ghanese wacht bij de radiozender werd gisteravond versterkt. Even latei- zond ook Moboetoe versterkingen. Hij kwam zelf ook kijken, wat er precies de hand was, omdat zoals gemeld de Ghanese militairen zijn toegewe- gouverneur Kamitatoe. De troe pen stonden enige tijd tegenover elkaar, werd geen sohot gelost. Later besloten beide groepen, de versterkingen te laten inrukken. Hermandad had gisteren in het Haagse K. en W. geen woorden genoeg om uiting te geven aan zijn verontwaardiging over het salarisbeleid van minister Toxopeus (Verslag elders in dit blad). Kudiofoto uit Bonn: de Russische ambassadeur Andrei Smirnof springt woedend op om minister Erhard in de rede te vallen. De ambassadeur werd daarop door een zaalwachter buiten de deur gezet Bondskanselier Adenauer heeft gisteren op onverwachte wijze ingegrepen bij een incident tussen de Sowjetambassadeur te Bonn, Smir nof, en de Westduitse minister van economische zaken, Erhard, on voorkomen, dat de toch al niet goede betrekkingen nog slechter worden. Hij zond minister von Merkatz naar de Russische ambassade om uiting te geven aan het leedwezen van de re gering. De kanselier liet na de terug keer van deze minister de persdienst verklaren, dat het incident van beide kanten als gesloten wordt be schouwd. Het gebeurde bij de opening van de „Afrika-week" in de Beethovenhal te Bonn, georganiseerd door de vereniging Duitsland-Afrika. die werd bijgewoond door afgevaardigden van een twintigtal Afrikaanse landen. Minister van econo mische zaken Erhard noemde in een toespraak het Russische imperialisme erger dan het kolonialisme, waarop de Russische ambassadeur opsprong en in gebroken Duits iets naar de spreker riep. terwijl hij als Chroesjtsjef in de V.N. zijn vuist schudde. Hij werd door een zaalwachter beet gepakt en naar de uitgang geleid onder afkeurende uitroepen uit het publiek. Erhard riep hem vanaf het spreekge stoelte na; „Ik spreek niet tot u, maar tot onze Afrikaanse vrienden." Ambassadeur Smirnof vertelde aan verslaggevers buiten de zaal desge vraagd, dat h(j Erhard had toegeroe pen: „Wat voor hulp hebben die goud- gelokte mensen (de Duitsers) verleend tjjdens de bezetting van mijn land Zij (de Duitsers) spreken over vrijheid, maar zij hebben 20 miljoen Russen uit. geroeid". Op de hoogste generaal van de Westduitse strijdmacht wijzend, had hij voorts geroepen; „Hier zit Heusin- ger en dan spreekt men van vrijheid". Uit de omgeving van de Bondskanse lier verluidt, dat het betuigen van leed wezen niets te maken heeft met de in houd van Erhards redevoering. Wat de regering betreurt, is dat een zaalwach ter Smirnof bij de mouw pakte om hem de zaal uit te trekken. Dit is een in breuk op de diplomatieke onschendbaar heid. Smirnof zou zich correct hebben gedragen, zo zegt men, als hij uit pro test zwijgend de zaal had verlaten toen hij de indruk kreeg dat zijn land werd ALS WE DE JONGSTE gebeurtenissen in Kongo in aanmerking nemen, zal het ons erg moeilijk vallen, maandag mee te doen aan de viering van de Dag der Verenigde Naties. Wat daar gebeurt, doet zelfs degenen, die de volkerenorganisatie een warm hart toedragen, het hart vast houden. Vanzelfsprekend kan men niet eenvoudig de Verenigde Naties verant woordelijk stellen voor hetgeen van dag tot dag in Kongo is gebeurd of achter wege is gebleven. Daarvoor is de situatie te gecompliceerd, zijn de onderlinge ver houdingen te moeilijk te controleren en zijn de instructies van officiële V.N.-zijde te vaag. Maar wel ervaart men ook in Kongo weer eens, dat zelfs de zwaarste ketting niet sterker is dan haar zwakste schakel. Er zitten nogal wat zwakke schakels in die V.N.-ketting in Kongo. Maar laten we alleen die van Ghana maar noemen. Het is nu langzamerhand zo, dat de troe pen van Ghana in Leopoldstad en in feite dus in geheel Kongo de lakens uitdelen. Dat is op zichzelf reeds een ongezonde toestand, als men in aanmerking neemt, dat ook Marokko, Tunesië, Ethiopië, Li beria, Guinee, Soedan en tal van andere landen militaire eenheden naar Kongo hebben gezonden om onder de vlag der Verenigde Naties dienst te doen. Als men zich voorts realiseert, wat pre sident Nkroemah van Ghana aan Loe moemba geschreven heeft, toen Öeze zich nauwelijks meer als premier van Kongo wist te handhaven, dan is er weinig ver beeldingskracht voor nodig om te besef fen, dat het mis zal gaan in Kongo, als er niet heel spoedig verandering komt in de houding, die de V.N.-autoriteiten in Leopoldstad aannemen. En dan laten we Katanga nog buiten beschouwing. Ghana speelt op het ogenblik in Kongo een geraffineerd spel. Het wordt daarin gesteund door andere Afrikaanse landen, die ook troepen in Kongo hebben. Zo lang dr. Ralph Bunche. de Amerikaanse speciale vertegenwoordiger van Hammar skjöld nog in Kongo was, kregen de Afrikaanse landen weinig gelegenheid tot complotteren. Sinds hij vertrokken is en de Indische diplomaat Dajal de touwtjes in handen heeft, schijnt ieder in Leopold stad te doen wat hem goeddunkt en doet het hoofdkwartier van de V.N.-strijdmacht slechts dienst als klachtenbureau. En de aanhangers van Loemoemba gaan hun gang. Hammarskjöld schijnt tegenover deze gang van zaken machteloos te staan, omdat zijn prestige in de ogen van ver schillende Afrikaanse leiders is gedaald na de felle aanvallen, die Chroesjtsjef op zijn beleid inzake Kongo heeft gedaan. En zo ziet het er naar uit, dat het vele en goede werk van Hammarskjöld toch vergeefs is geweest. Het is-een droeve ervaring aan de voor avond van de dag, waarop de stichting van de volkerenorganisatie moet worden herdacht en gevierd. Toch mogen we de moed niet opgeven en moeten we in feite blij zijn, dat zij er ondanks de vele gebreken die haar aankleven nog is. Zij blijft een ontmoetingspunt der vol keren. En ook voor haar geldt het bijbelse woord .dat Gods kracht in zwakheid wordt volbracht. Hoe moeilijk het vaak is om het zo te zien. (Van onze sociaal-economische redactie) De Stichting van de Arbeid heeft de staatssecretaris van sociale zaken gead viseerd de zogenaamde achterblijvers de mogelijkheid te bieden van een maximale loonsverhoging van vier procent. De Stichting verlangt dat het College van Rijksbemiddelaars loonvoorstellen van hooguit dit percentage zal goedkeuren als ook de minister van economische za ken met een hieruit voortvloeiende prijs stijging akkoord gaat. Zoals bekend bieden de spelregels voor de vrijere loonvorming (de zogenaamd# algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars) de mogelijkheid om in de bedrijven of bedrijfstakken, waar geen produktiviteitsstijging is, toch tot loonsverhoging te komen op basis van co ördinatie. Een dergelijke loonsverhoging zal echter niet goedgekeurd kunnen wor den als de minister van economische za ken niet zijn fiat geeft aan de prijs stijging, die in deze bedrijven en be drijfstakken onherroepelijk uit de loons verhoging voortvloeit, omdat doorbere kening niet achterwege kan blijven. Het aantal achterblijvers is vrij gering. Vol gens recente schattingen gaat het hier om een 26,000 werknemers, die onder cpn nog niet gewijzigde cao vallen sinds de nieuwe loonpolitiek we*d ingevoerd. £EN stormdepressie bij de golf v> Biscaje voert wat zachtere lucht na West.Europa, terwijl een uitloper hi 1 van met wat regen in de late middag avond zal passeren, zondag gevolgd doo opklaringen. De aanwezigheid van hoge drukgebieden boven Scandinavië zijn e oorzaak van dat de depressies niet ver der dan Engeland komen en alleen zwak Vier maal levenslang voor Pommerenke De massa-moordenaar Heinrich Pom merenke is vandaag in Freiburg wegens vier lustmoorden, twaalf pogingen tot lustmoord en vele andere misdaden ver oordeeld tot vier maal levenslange ge vangenisstraf. De 28-jarige uit Oost-Duitsland afkom stige moordenaar had op alle punten van de aanklacht bekend. (Advertentie) in de nieuwste kleuren 5. BULTHUIS BOTERMARKT 23 I MEISTRAAT 173 DEN TERLOOPSE, als grap bedoelde opmerking van vice-president Nixon, republi keins kandidaat voor het pre sidentschap, heeft in de Ame rikaanse herenkleding-indus- trie een storm van verontwaar diging gewekt. Die storm werd woensdagavond door Nixon ontketend toen hij tegen zijn democratische tegenstander Kennedy opmerkte dat het rokkostuum eigenlijk moest worden afgeschaft. De kandidaten ontmoetten elkaar aan een diner, Kennedy was in smoking, Nixon in rok met witte das. Beiden waren voor de gelegenheid correct gekleed, maar toen Kennedy zijn rivaal ontwaarde, zei hjj: „Ha, die Dick. Ik heb misgegokt. Ik geloof dat ik het verkeerde pakje aan heb." „Weet je wat", antwoordde Nixon, „we zullen wat afspre ken. Wie van ons belden ook president wordt, we schaffen de rok af. Die hemden zouden trouwens een ritssluiting moe ten hebben. Het is ontzettend." Dit nu was voor de Ameri kaanse kleding-industrle (af deling luxe herenkleding) aan leiding om in woede uit te bar sten. Om te beginnen de op merking over de knellend# stijve overhemden. De fabri kanten van deze attributen be togen dat de rug-knoopsluiting de enige manier is om het hemd zo prettig mogelijk te doen zitten. Een ritssluiting, voor of achter, is onpraktisch. „Misschien droeg h(j niet de goede maat", zei een van de fabrikanten. De directeur van een grote avondkledingfabriek: „De rok heeft een traditie van 500 jaar. Dat schuif je niet zo maar opzij. Het juiste kleding stuk hoort b(j de juiste gele genheid. Nixon gaat ook niet naar de kerk in een oud sport jasje. En als h(j de eed als president moet afleggen, trekt h(j ook niet het eerste het beste pak aan dat in de kast hangt," De directeur van een andere grote fabriek van avondkle ding: „Meneer Nixon dacht zeker dat hij leuk was of dat hU stemmen zou winnen met zijn grapjes. Ik ben ervan overtuigd dat h(j er piekfijn uitzag in zijn rokkostuum dat hem trouwens een stuk knapper maakt en dat al leen al ls genoeg om dit kle dingstuk te handhaven." Twee Amerikaanse dagbla den hebben dankbaar met hoofdartikelen op dit onder werp ingehaakt. De New York Mirror schreef onder meer: „WU voorspellen dat de Ame rikaanse mannen de nieuwe president strikt aan z(jn woord zullen houden. Een ieder aan de smoking en niemand meer in de rok. Dit zou wel eens de nieuwe „strijdkreet voor de vooruitgang" van de heren der schepping kunnen wor den.' En de New York Herald Tri bune meent: „Het rok-smo- king-voorvai bewijst in elk ge val, dat de echtgenotes van beide kandidaten volkomen voor haar taak zijn berekend. Want slechts een bekwame en toegewijde vrouw slaagt erin een man, compleet met over hemd met stUf front en zelf gestrikte das, op tijd aan het diner te krijgen." 12 graden liggen en vooral tijdens opkla ringen zal er zondag van redelijk herfst weer sprake zijn. De Bilt verwacht tot zondagavond: Plaatselijk enige regen, morgen ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuid-oost en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur VUse. Belde De Bilt Aberdeen Locarno Wenen Innsbruck Belgrado windstil ozo 2 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1