Mieuure lüdiisrtje GTouranl KERNMACHT voor de N.A.V.O. Commentaar Prijzen van goud schieten omhoog Krant per telefoon naar Parijs NIEUWS in één oogopslag- Oude handen BON Chief Whip Bloedtransfusie geweiger d Motie van afkeuring tegen kabinet Debré TV SENSATIE VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang CHRISTELIJK-ISA T ION AAL DAGBLAD vStantvastfcf| is ofcbtmn tngn hert ia tegfteaspoeT JEUGD bedreigd door VEEL GEVAREN Zie pagina 3 Het tekort op de Haagse gemeentebegroting 1961 bedraagt f 7,1 miljoen. Plaatselijke belastingen worden verhoogd en er komt volgens het ontwerp een rioolbelasting bij. B. en W. van de Residentie zien de toekomst somber in. Geruchten over waardevermindering van de Amerikaanse dol lar veranderden gisteren de geleidelijke stijging van de goud prijs in een ware „goldrush". In Londen steeg de prijs in een dag van 35 tot 41,5 dollar per ounce. Dé Amerikaanse rege ring sprak de geruchten tegen en verklaarde te zullen voort gaan met het kopen en verkopen van goud voor 35 dollar. Over oorzaken en omvang van de recessie in de automobiel industrie waarvan momenteel sprake is, schreef onze ver- keersredacteur een artikel. Minister Cals en staatssecretaris Stubenrouch houden voet bij stuk: zowel het befaamde artikel 60 (studiebeperking) als de nieuwe eindexamenregeling worden gehandhaafd, ondanks de bezwaren van vele Tweede-Kamerleden. De verhouding tussen de V.N.-functionarissen en Kongo's mili taire machthebber, kolonel Moboetoe, wordt met de dag slechter. Ook president Tsjombe van Katanga is over het V.N.- optreden allerminst te spreken. Vervanging van de huidige invaliditeits- en ongevallenverze kering door een algemene arbeidsongeschiktheidsverzekering is de essentie van het advies, dat de Sociale Verzekeringsraad thans aan minister Van Rooy heeft uitgebracht. In Maam krijgt het C.N.V. een eigen herstellingsoord. De dui zenden leden hebben zelf het geld ervoor bijeengebracht. Ook het bedrijfsleven kwam in behoorlijke mate over de brug. de statistieken het ons: dat de gemiddelde mensenleeftijd weer met enkele jaren is verlengd. Nog deze week liet de Wereldgezondheidsorga nisatie weten dat in Europa die gemiddelde leeftijd in betrekkelijk korte tijd gestegen is van vijftig naar zeventig jaar. En al naax-mate medische wetenschap en hygiëne vat krijgen op minder ontwikkelde gebieden, stijgt ook daar de gemid delde leeftijd. Men mag er God voor dan ken. Maar het bidden en werken moeten ook hier hand in hand gaan: het ouder worden van de mens roept vragen op die niet on beantwoord kunnen blijven. Medische vragen maar ook sociale vragen: verzorging en huisvesting en ook de tijdsbesteding. Zo goed als men deze eeuw de „eeuw van het kind" kan noemen, kan men haar bestempelen als de „eeuw van de oude dag". De foto hierboven is ge nomen in Amsterdam in een gemeentelijk verzorgingste huis voor ouden van dagen. De wethouder van sociale zaken in de hoofdstad zal daar een bazaar openen van door de bejaarden zelf ver vaardigde huisvlijtartikelen. Men kan er van op aan dat dit een hoogtepunt is in het leven dezer mensen en dat er hard voor gewerkt wordt en is. Natuurlijk heeft niet ieder een het „zelf te doen" in zijn vingers wat alle oudere mensen wel gemeen hebben, is hun liefde voor de krant Zij zijn toch altijd min of meer uitgerangeerd die krant is hun sterkste band met het leven. En een goede krant zal daarmee terdege rekening houden. U kunt er zeker van zijn dat onze Fo rumpagina's waar u zich misschien niet altijd de tijd voor gunt (wat niet verstan dig is!) juist voor hèn on derwerpen van gesprek zijn. Aan u de taak ervoor te zorgen dat zij onze krant da gelijks in handen krijgen. Dat is niet moeilijk: u be hoeft slechts de bon in te vullen. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Japanse helikopters voor Indonesië De Indonesische zeemacht zal weldra Japanse MitsubdShi-heliikopters van het type S 55 ontvangen. De Telegraaf, die dit bericht aan het Britse marineblad The Navy ontleent, voegt hieraan toe, dat zij uitstekend bruikbaar zijn als transportmiddel om na een landing een bruggehoofd te vesti gen. Van Britse zijde zal Indonesië een squa dron Fairey Gannet-vliegtuigen ontvan gen. De vliegers worden opgeleid op de Britse basis Swinderby. Tevens leiden deskundigen van deze fabriek in Indo nesië Vliegers en technici op. Indonesië beschikt reeds over twee squadrons zee- verkenniingsivliegtuigen type Albatross en Catalina. Gelijk men weet, heeft Rusland Indo nesië reeds voorzien van straalvliegtuigen en schepen. merika heeft Engeland een nieuw vérstrekkend plan uiteengezet om de NAVO een eigen atoomstrijdmacht te geven, die uitgerust is met Polarisraketten. Het deed dit, nadat reeds enkele dagen geruchten hierover de ronde hadden gedaan, geruchten, die premier Chroesjtsjef er gisteren toe brachten, op een massabijeenkomst te Moskou pochend te verklaren, dat ook de Sowjetunie onderzeeërs heeft, die door kernenergie worden voortgestuwd en met raketten zijn bewapend. De Russische premier bracht zijn gehoor verslag uit van zijn bezoek aan de Verenigde Naties. Hij ver telde er echter niet bij, of de raketten van de Russische atoomonderzeeërs ook kunnen worden afgeschoten, als het vaartuig zich onder water be vindt. En dat is nu juist het grote militaire vooreel van de met Polaris raketten uitgeruste Amerikaanse on derzeeërs. Deze twee ontwikkeliiigen bewijzen, dat er een weidloop tussen oost en west gaan de ils voor de heerschappij op die wereld zeeën, dlie hien vendelen. Het Amerikaan se plan zou de Nawo tot een onafhanke lijke atcommogenidlhiedld maken. Het heeft „Gold Rushdoor Zwitserland veroorzaakt TC1 EN WARE „goudkoorts" heeft -®-i gisteren de prijs van goud op de Londense markt opgejaagd tot 38,50 dollar per Engelse ounce" fijn goud. Dit is 3,50 dollar meer dan de officiële prijs (die Amerika zegt te willen handhaven). Handelaren edele metalen verklaarden dat dergelijke toestand, die zij fenome naal noemden, nog nooit is voorge komen op de markt. Volgens een van de handelaren is dt felle strijd om het goud begonnen, toen in het begin van de week Zwitsferse bankiers hun cliënten aanradden Ameri kaanse dollars om te zetten in goud, om zodoende te ontkomen aan Zwitserse overheidsmaatregelen die buitenlandse rekeningen belasten met een heffing van één procent per jaar en een maat regel die de interestopbrengst aanzienlijk beperkt. In Zwitserse bankierskringen wordt deze redenering echter onjuist genoemd. Men meent daar dat de huidige vraag naar goud vermoedelijk is veroorzaakt door de tegenzin van de Verenigde Sta ten om goud voor de verkoop naar het buitenland vrij te geven en de stopzet ting van de Russische uitvoer van goud. De prijsstijging op de Londense markt van gisteren komt in feite neer op een waardedaling van de Amerikaanse dol lar met ruim acht procent op de vrije goudmarict. Als gevolg van dit alles vraagt men zich af of de Amerikanen uiteindelijk de dollar zullen devalueren door de goudprijs te verhogen. De Amerikaanse regering antwoordde op deze speculaties met de verklaring dat zij goud zal blijven kopen en ver kopen tegen de prijs van 35 dollar per ounce. De aanbieding van goud tegen een hogere prijs wordt volgens een woordvoerder niet overwogen. De goud- mijnaandelen hadden gisteren op de Amerikaanse beurzen een geringe stij ging te zien gegeven, doch na de re geringsverklaring daalden zij weer tot het normale niveau. Volgens vooraanstaande metaalmaat- scfhappijen in New York zal de scherpe stijging op de Londense maikt onge twijfeld tot gevolg hebben dat buiten lands goud uit de Verenigde Staten naar de Londense markt gaat. Er zullen vermoedelijk echter enige weken voor bijgaan, voordat dit gebeurt. Zuidafri'kaanse makelaars wonden IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE zich gisteren bijzonder op, toen stijging van de goudprijs in Londen bekend werd. Zij hopen op een hoging van de Amerikaanse prijs, het geen voor de economie van het „goud land" Zuid-Afrika zeer belangrijk zijn. Er is veel buitenlands kapitaal het land uitgegaan uit vrees voor a dere rassenonlusten en politieke lust. De koers van de aandelen goudmijnen ging in Johannesburg ge middeld met vijf procent omhoog. Uit Frankfort wordt gemeld dat de Degussa-maatschappjj, de grootste leve rancier van goud, de verkoop aan de drie grootste Duitse banken heeft stop gezet. Ook in Duitsland was de vraag zeer groot. Het Turkse bewind heeft een wets ontwerp aangenomen dat tot doel heeft een eind te maken aan dorpsfeodalisme en uitbuiting van de godsdienstige ge voelens van de bevolking Dorpsfeodalen en geestelijken kunnen op grond van deze maatregel eventueel worden ge dwongen om buiten him woonplaats te gaan wonen. gcdeelteildjfc ten doeil de Europeanen te verzekeren, dat zij ziöh kunnien verdedi gen tegen een aanval, zelfs als een Ame rikaanse president zou aarzelen, de woesting te riskeren van de Amerikaanse steden, door bevefl te geven tot atoom- repressaiiüles. Hiet is tevens bedoeld om d( zware fiscale lasten, die zou-den ontstaan door de verdeling van het PoLaris-systeem onder de geaillieerdJen te voorkomen. Dn het heeft tot doel het netwerk van rak et- installaties te land., dat ziich uitstrekt Italië tot Engeland, aan te vullen. De eerste Britse reacties waren koel. De Britten twijfelen er aan of de Europese openbare meniitng de idee zal kunnen aan vaarden van Duötbse vingers aan de atoom- trekkers. Zij hebben ook die indruk, dat het Rusland ertoe zal brengen, kernwa pens te gieven aan commrunu'stiBch Ohlna (hoewel dlit zeer de vraag is) en enkele andere schietgrage satellieten. Maar het Foreign Office heeft be loofd, het plan zorgvuldig te zullen bestuderen. Intussen bestaat het plan alleen nog maar op papier. Elke atoomonderzeeër kost 100 miljoen dollar. En het zal jaren duren, voor dat een vloot van enige omvang voor de Navo is gebouwd, nadat aan de eerste behoeften van de Verenigde Staten zal zijn voldaan. Het Ameri kaanse plan heeft dan ook in hoofd zaak politieke betekenis. Ook met be trekking tot de plannen van president De Gaulle van Frankrijk.... In Moskou heeft de overgelopen En gelsman Guy Burgess zich weer eens laten zien. Hij verklaarde niet naar zijn vaderland te zullen terugkeren zolang de koude oorlog voortduurt, maar wel eens voor vakantie naar Engeland te willen gaan. Als hij er maar zeker van was. dat men hem weer ongestoord naar Mos kou zal laten reizen. Koning Boudewijn en zijn v loofde Dona Fabiola hebben gisteren als eregasten aange zeten aan een banket, dat aan geboden werd door de Belgi sche Gemeentenbank. Links van het koninklijk paar zit de heer P. Struye, de voorzitter van de Senaat, rechts de presi dent van de bank, de heer R. Motz. Rechter greep in Een rechtbank, in spoedeisende zitting bijeengekomen in een kraaminrichting in Cambridge (Eng.), heeft het leven van baby, een jongetje van een dag, gered in Engeland juridische geschiedenis gemaakt. Negentig minuten heeft de baby tussen leven en dood gezweefd. Slechts vervan ging van al zijn bloed kon hem redden, maar de ouders, beiden getuigen van Jehova, weigerden transfusie toe te staan, omdat deze in 9trijd was met hun gods- ienstige overtuiging. Toen schakelden de artsen de gerech telijke autoriteiten in. In een kamer naast de kraamkamer werd een geïmpro viseerde rechtszitting gehouden, waar ambtenaresse van sociale zaken de voogdij over het kind eiste op grond het feit, dat het in gevaar verkeerde te worden blootgesteld aan onnodig lijden. Een dokter getuigde, dat het kind, in dien het (zonder transfusie) niet zou ster ven, voor de rest van zijn leven geeste lijk onvolwaardig zou zijn. De vrouwelijke rechter, lady Roth schild, deed onmiddellijk uitspraak. De baby werd tijdelijk aan de ouderlijke macht onttrokken en onder voogdij van de plaatselijke autoriteiten gesteld, zodat deze toestemming tot de ingreep konden Enkele minuten later begonnen artsen de transfusie te verrichten en gisteravond meldde het ziekenhuis: A-Hes is in orde. >e toestand van het kind is bevredigend'". V.N.-leger blijft in de kazerne De V.N.-politiemacht in Elisabethstad is gisteravond in zijn kazerne geconsig neerd als gevolg van nieuwe spanning tussen de V.N. en de regering van Ka- Op straten en in restaurants waar ge meenlijk veel Zweedse militairen ver- ui, was het uitgestorven. Slechts hier en daar zag m eneen enkele blanke. Kort na het invallen van de scheme ring begonnen jeeps en manschappen- wagens van de V.N. in de straten te pa trouilleren om V.N.-militairen naar hun onderkomens te brengen. Voor het eerst sinds de aankomst van V.N.-troepen in Elisabethstad werden de kwartieren van het V.N.-opperbevel door gewapende V.N.-militairen bewaakt. Top gesprek van Europese Zes Officieel is gisteren in Den Haag ver- omen, dat de Franse regering de Neder landse regering heeft uitgenodigd deel te nemen aan een topconferentie van de re geringsleiders van de Zes op 5 december. De Nederlandse regering heeft, zo zei ien, om nadere inlichtingen verzocht eer het doel van de voorgestelde con ferentie. De foto boven toont dr. Peter Bryan Medawar, de Britse hoogleraar in de biochemie, aan wie gisteren de Nobelprijs voor de geneeskunde is toege kend. Hij deelt deze prijs met sir Frank Macfarlane Burnet (foto onder), een Australische professor. TYE REGERING heeft een nieuwe rege- ling in gedachten voor de monde linge eindexamens van het middelbaar onderwijs. Er komen langzamerhand zo veel eindexamenkandidaten, dat de rege ring naar een soort van uitkiessysteem toe wil voor die vakken, waarin de kan didaat mondeling examen zal hebben te doen. Het uitkiezen zal uiteraard geschie den door de deskundigen. Helaas kan de voorgestelde regeling nn reeds niet bevredigend heten. Er kan een groot brok willekeur in gaan schuilen. Of desnoods maar de schijn van willekeur. En bij een ernstige zaak, als het examen altijd is, moet ook de schijn worden ver meden. De kandidaat kan het straks tref fen met de keuze. En dan komt hij er vlot door heen. Maar hij kan het ook niet en dus slecht treffen, en dan kan er van hem een beeld gevormd gaan worden dat onbillijk heten moet. Waarbij de vraag zich voegt, of het aan waarde en gezag van het examöi en van het daarop uitgereikte diploma geen afbreuk zal doen, indien slechts voor een deel der vakken is geëxamineerd. Zo bestaan er tegen de door de regering ge kozen regeling velerlei bedenkingen. De Tweede Kamer heeft zich gisteren be ijverd om ze ten overstaan van minister en staatssecretaris in een groot aantal tot hen gerichte vragen neer te leggen. Het onbevredigende was, dat het niet geholpen heeft; minister en staatssecre taris staan ten deze op hun stuk. Voor niet weinigen zal dit de overtuiging ver sterken, dat er ook op het gebied van het onderwijs veelal wel behoefte is aan een behoorlijk waterdichte wettelijke re- geiing. Regelingen dus waaraan ook minister en staatssecretaris zich te houden hebben. Wil men niet de weg opgaan, dat de be windslieden zich zelf regelingen gaan ver oorloven, die weliswaar niet de instem ming hebben van de volksvertegenwoor diging, maar waartegen binnen het kader van de bevoegdheden der volksvertegen woordiging rechtstreeks toch weinig valt te doen. Het enige waartoe minister en staats secretaris zich alsnog bereid hebben ver klaard was tot enig overleg met de on derwijscommissie uit de Kamer. Tegelijk echter hebben beiden doen uitkomen, op hun stuk te staan. Zodat men over de resultaten van het in het uitzicht gestelde overleg wel scep- I tisch gestemd moet zijn. West.Europa opnieuw tamelijk veel regen heeft gebracht, vooral in het Alpengebied en het noorden van Italië. De storing vult nu weer op. Haar rol wordt echter overgenomen door een nieuioe depressie, die in een snel tempo de Oceaan is overgestoken. Dit lagedrukgebied veroorzaakt in de Golf van Biscaje flinke dalingen van de boeren hebben gisteren een mo tie van afkeuring tegen de regering- Debré bij de Franse Nationale Ver gadering gedeponeerd. Er zal maan dag over worden gestemd. atoomstorijdgroep automatisch aangenomen als er geen motie van keuring was ingediend. iement een nieuwe Europese en Atlan tische politiek wil laten goedkeuren. Ge protesteerd wordt tegen de weigering van de regering haar plan op te schorten han gende onderhandelingen met de bondge- gezamenlijk kernwapen. Socialisten en radicalen zijn allen te gen de regering in deze kwestie. De con servatieven zijn verdeeld en mogen stemmen zoals zij willen. De M.R.P.- fractne heeft met een kleine meerder heid besloten de motie van afkeuring niet te ondertekenen. Zij zal maandag de kwestie opnieuw bezien. Om te worden aangenomen, heeft de motie 277 stemmen nodig. Dit is de helft plus één. Aanvaarding brengt het af treden van de regering mee. Fabrieksnieuwe toestellen, in ge sloten verpakking. 43 cm, autom. foto-elektr. cel. Volje fabrieksgar. Alléén bij ons ƒ495,- mvaƒ735,- Haast U! Door onze enorme ver koop nog slechts een beperkt aantal Edly-Radio Service T.V. Experts Morsstr. 20. Tel. 33975 Leiden luchtdruk. Op de nadering ervan zal morgen de wind in Nederland iets gaan toenemen uit richtingen tussen zuid en oost. Het weer blijft onstandvastig, maar tijdelijk kunnen er wel enkele opklarin- aen voorkomen. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en znld. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 22 oktober: zon op 7.16, onder 17.32; maan op 9.20, onder 19.05. 27 oktober: Eerste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D Helder 82?™" Eelde De Bilt Twen the Eindh. Zd.-Llmb MUnohen ZO rich Gervève gh. bei Sfi' jjp HEL*M™v^Nv„E.tdï5: '!!±ln,laï.e!" .r°:ban,te!,.ln. vistuigen worden de kran- blad The New York Ti mes heeft met een uniek periment een wereld i- naar Parijs. De stroomimpul- toegepast. Voor het eerst worden gebruikt bij het over- ten vanuit Parijs naar de^c- - sen produceren in Parijs bleek het gisteren mogelijk seinen van zet-impulsen. langrijkste steden in Euro woensdag pa vervoerd. De kranten ko- ponsbanden, die naar de zet- de dagbla- machines worden geleid. het eerst In Parijs is - kleine Europa van elkaar scheiden verscheen de Europese editie redactie, die de New Yorkse te „overbruggen". uit Amsterdam verspreid, middaguur verkrijgbaar zijn Reeds jarenlang wordt het circuits met New York mogelijk omdat systeem van lange-afstands- bonden. Drie ervan gaan Het Panjse bureau van de Dit betekende echter dat de De eerste exemplaren rijn New York Times is via zes lezers in Europa de krant met gisteren aangeboden aan de M__ C—u vertraging van 24 tot 48 staatssecretaris van econo- ontvingen. Dit tijdsver- mische zaken, dr. G. M. J. bijna de gehele New York- bediening van zetmachines een vaste kabel, dj andere schil is thans volledig op'gé- Veldkamp en de burgemecs- se voorpagina werd „overge- door middel van overgesetn- drie zijn radioverbindingen, beven. Met charter- en lijn- ters van de drie grote slSl. Een voor 27 oktober door de Nationale ver eniging van Franse studenten uitgeschre ven betoging, „de nationale actiedag voor vrede in Algerije door onderhandelingen", is gisteren door de Parijse prefect van politie verboden. De Poolse minister van buitenlandse zaken Rapacki heeft gisteren in de politieke com missie der V.N.-assemblee gevraagd een beroep op alle landen te doen om geen nieuwe militaire bases en raket-lancerings installaties op het gebied van andere lan den aan te leggen. De jury die een uitspraak moet doen over de roman Lady Chatterley's Lover al dan niet pornografie is door de Lon dense rechter een week naar huis gestuurd. In die week heeft zij de gelegenheid om in de jurykamer het bock te lezen. De juryleden mogen het niet mee naar huig nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1