m Drie vissersschepen met pech binnengesleept de Teeltbeheersing in sierteeltsector Koeperman boekte derde zege in successie MZEwmmms r/p 't BRILLENCENTRUM Herdenkingsavond Oegstgeest van jarige V.U. Nederland versloeg India doch dr Euwe verloor epeda slapen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 18 OKTOBER 1960 VALKENBURG De tuinbouwstudieclub „Valkenburg" hield gisteravond een openbare vergadering in zaal De Vries, waarvoor goede belangstelling bestond. De voorzitter, de heer D. Bol G.C.zn, gaf na een kort openingswoord de heer G. Vermeulen van het produktschap voor 9ierteeltprodukten de gelegen heid wat te zeggen over het ontstaan, het doel en het tegenwoordig beleid van de teeltbeheersing in de sierteeltsector. De heer Vermeulen is sedert de oprichting van de sierteeltcentrale verbonden geweest aan deze tak van het agrarisch bedrijf en kan dus bogen op een jarenlange ervaring. Hij begon zijn innering aan de dertiger jaren, toen de gehele wereld getroffen werd door een economische crisis. De sierteeltsector heeft toen getracht redding te brengen in eigen huis. Produktie en afzet waren toen niet meer op elkaar afgestemd en men kwam tot een registratie van bloem bollen, boomkwekerijen en bloementelers. Er moest heel scherp ingegrepen wor den en de rigoureuze maatregelen bete kenden voor de kwekers een grote ader lating. Als men dan nu ook vaak zegt, dat de ouderen de vergunningen cadeau gekregen hebben, dan is dat een onwaar verhaal, want zij hebben daardoor me nige veer moeten laten. In 1937 kwam men tot een basisregistratie. Meer dan vijfentwintig jaar later klinkt de kreet „VTijheid" aan alle kanten. Men moet echter niet vergeten, dat vrijheid betekent: orde scheppen in eigen huis en daarbij moet men dan niet bij de over heid aan gaan kloppen om steun. De sierteelt heeft zijn zaakjes zelf geregeld en dat mogen andere onderdelen van het agrarisch bedrijf wel eens goed in hun oren knopen. Handel in vergunningen Het doel van al deze maatregelen was, dat men jaarlijks wil aftasten welke mo gelijkheden er in de teelt zijn met het oog op het afzetgebied. Dan pas kan men de grootte van het areaal bepalen Dit moet niet leiden tot een ongeoorloofd kartelsysteem; iedere producent moet hierbij in eigen huis regelend kunnen op treden, maar het wakende oog van de overheid is daarbij nodig, want de ene sector mag de andere welvaartssector niet benadelen. Hierbij zal men wel eens de weg van het compromis moeten opgaan, want we zullen hoofd voor hoofd een boterham moeten kunnen verdienen. Wat betreft het tegenwoordig beleid, merkte spr. op, dat men in de boomkwe kerij jaarlijks aan alle aanvragen kan voldoen. Dat is in de bloemen-en bollen- sector lang niet het geval. Spr. zei, dat in de sectoren van 't P.V.S. werkgevers en werknemers gelijkelijk vertegenwoordigd zijn. Hij geeft dan ook het advies, dat men mogelijke voorstellen niet persoon lijk, maar langs organisatorische weg bij het P.V.S. op de tafel moet brengen. Alle verordeningen zijn gemaakt ten behoeve van het geheel en het is vanzelfsprekend dat daar controle nodig is. Bij de uitbreiding vail het aantal vergunningen gaat dit „ponds pondsgewijs": de grote teler krijgt dus een grotere uitbreiding dan de kleinere. Kan dit anders? Er ligt thans een voorstel op de tafel, waar door kleine kwekers in verhouding wat meer zullen krijgen dan de gro tere. Zuiver zakelijk gezien zullen sommigen dit voorstel verwerpen; anderen zullen wellicht wat voelen voor de gedachte de kleinere kwe kers wat tegemoet te komen. Ten slotte wees spr. er op, dat de kwe- kers ook in Europees verband moeten denken. De mogelijkheid bestaat, dat er dan uitbreiding van het areaal zal ko men. We hebben, volgens spr., in het Jan Cottaar schreef pocket over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra aan postzegels aan Amstleven, Postbus 1072, A'dam en u ontvangt het boekje franco thuis. AMSTLEVEN buitenland de naam van goede bollen- en bloemenkwekers te zijn. De jonge gene ratie zal moeten zorgen, dat we deze goede naam behouden. In de discussie kwam vooral de handel teeltvergunningen ter sprake. De heer Vermeulen gaf toe, dat er krankzinnige prijzen gevraagd en gegeven worden. Een der vragers zei, dat er voor vijf miljoen verhandeld en dat dit bedrag be taald was door ongeveer vierduizend kwekers. Toch wist de heer Vermeulen dit probleem geen uitweg. Visserijgolfjes TTET PECHDUIVELTJE heeft zondag blijkbaar gedacht: „Driemaal is scheepjesrecht". Vrijwel onmiddellijk, nadat de „Simson" van Wijs muller de Scheveningse logger „Staalduin" met motorpech op sleeptouw had genomen, kwamen er meldingen binnen van nóg twee schepen, die met pech kampten. Tachtig mijl van IJmuiden trof het hospitaalkerkschip „De Hoop" de „Wilhelmina II" Kw. 138 met motorpech op zee aan. De kapitein van „De Hoop" besloot het schip op sleeptouw te nemen IJmuiden, waar „De Hoop" toch naar toe moest om acht patiënten aan wal te kunnen zetten. Maandagmorgen liep „De Hoop" in IJmuiden binnen-. De VI. 131 Petronella meldde kort daarna moeilijkheden. Dit schip heeft een gebroken schroefas. Het is inmiddels door de treiler „Delft" IJm. 37 op sleeptouw genomen naar IJmuiden en werd daar in de loop van de dag verwacht. Vijf treilers, tien loggers en 45 kotters zorgden er maandag voor, 'dat de IJmui- dense visafslag werd voorzien van totale aanvoer van 7700 kisten verse Er waren 295 kisten schelvis, 25 radio. 260 wijting, 50 gul en kabeljauw, 50 kool- vis, 1450 haring, 3840 makreel, 620 schol, 150 tarbot, 225 diversen 315 stijve kabel- jauwen en 39-000 kilo tongen. De schepen De treiler Sch 27 kwam van de West kust met 800 kisten makreel en 15 kisten diversen aan boord en de VI. 153 met 850 kisten makreel en 5 diversen. De Kw 49 „Antje" zorgde voor een vangst van 30 wijting, 15 schelvis, 30 gul en kabel jauw, 10 koolvis, 825 haring,, 400 makreel. 10 diversen en 15 stijve kabeljauwen; de VI 84 voor 20 wijting, 40 koolvis, 940 ma kreel en de Kw 42 met 45 wijting, 40 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 350 haring, 850 makreel, 5 diversen en 100 stijve ka beljauwen. En vandaag? De IJmuidense visafslag wordt vandaag door de treiler Sch 171 voorzien van eer aanvoer van 1000 kisten makreel. De trei. Ier Sch 117 komt aan de markt met 801 kisten makreel en de Ada VI 7 met 1150 kisten makreel, 30 diversen stijve kabeljauwen. De prijzen Hoewel de aanvoer van makreel eigen lijk zeer ruim was, hield de prijs voor dit glanzend blauwe visje zich bijzonder goed. De gewone makreel werd verkocht voor f 13,— tot f 17,en de grove kreel f 22.— tot f 25.— per kist va kilo. Grote schelvis noteerde f 80,— f 90,— per kist van 50 kilo. Grootmiddel schelvis ging de markt uit voor f 80,—, kleinmiddel voor f 71,— tot f 73,—, pen nen eveneens voor f 71,— tot f 73,—, grote braad voor f 60,— en kleine braad voor f 47,— tot f 42,— per kist van 50 kilo. Bijzonder hoge prijzen dus voor de schel- De heer R. F. C. Romanesko is daag veertig jaar in dienst van de Ste delijke Lichtfabrieken. In 1920 begonnen als klerk, daarna opgeklommen tot ad ministratief ambtenaar, is de heer Ro manesko thans werkzaam op de afdeling correspondentie. De wethouder van fi nanciën, de heer S. M. Stolp, die de ju bilaris in de koffiekamer van het Stad huis toesprak, noemde de corresponden tie-afdeling het visitekaartje van een be drijf en in dit geval dus van de ge meente. Hij dankte de heer RomanesKo hartelijk voor de wijze, waarop deze zijn >verk heeft verricht. Het is geen kleinig heid veertig jaar-bij dezelfde werkgever in dienst te zijn. De heer Sitolp kon mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de. jubilerende gemeente ambtenaar te onderscheiden met de ëre- medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Eiïgelse bekercompetitie Voor de Engelse bekercompetitie (Lea-' gue-cup) zijn maandag enkele wedstrij den gespeeld. De uitslagen .warenEerste ronde: Queens Park RangersPort Vale 2—2. Replays voor de eerste ronde: South amptonNewport County 2—2 (na ver lenging), Leyton Orient—Chester l—0. Wereldkampioenschap dammen In een luidruchtige sfeerloze zaal in Rotterdam werd het toernooi om de wereld' damtitel maandagavond voortgezet met een volle bezetting. De belangstelling ging voornamelijk uit naar het treffen tussen Koeperman en Baba Sy. Koeperman, niet volkomen fit, had niettemin drieste plannen en plaatste al spoedig een voorpost. Baba, in het geheel niet onder de indruk, speelde onbevangen tegen en sloeg de aanval in eerste instantie af. Inmiddels had het scorebord verandering ondergaan door een bliksemoverwlnning van Gordijn op de nationale kampioen van België, Verpoost. damdoorbraak kostte de IJmuidenaar kostbaar punt. Tsjecholef toonde glashelder aan, alle rooskleurige verwachtingen ten 1 zien van de stelling van zijn Canadese tegenstander niet te realiseren waren. Verpoost kan natuurlijk veel beter spe len dan maandagavond. Iedere eerste klasser in de zaal had gezien wat Gor dijn de Belg voorschotelde. De achter grond van de fout is echter, dat Verpoest zich bewust van de moeilijkheden t die zijn stelling zou hebben gekregen dien hij de foutzet had nagelaten. De val werd door Gordijn derhalve psycholo-1 gisoh opgezet en dat is heel iets anders dan klakkeloos in een lokzet lopen. Wat te zeggen van Sen A Kaw? De Surinamer beschikt over een goede kijk op het spel, doch maakt het zich door veelvuldig ruilen niet moeilijk. Dit len levert hem als regel een mindere stand op, die hij slechts met zijn opti misme gewapend wil gaan beheersen. Dat is in dit milieu echter niet voldoende. Bom had een teleurstelling te verwer ken, toen hem duidelijk werd, dat zijn voordeel niet was te realiseren. Toch heeft hij goed gespeeld, maar winst zat er niet in. Resultaten uitslagen waren: Dionis (Fr.)—Sen hij daar het kandidatentoernooi, A Kaw (Suriname) 2—0, Deslauriers (Can.) '1st zich van een sterke be-—Tsjegolef (Rusland) l—1, Saint Fort lager te ontdoen. Baba Sy speelde op (Haiti)—Dukel (Nederland) 1—1, Verpoest werkelijk schitterende wijze tegen doch (BeIglë)_Gordijn (Nederland) 0-2. Bom hu kende één zwak moment, toen hij een(Nederland)—Verse Frank(rfjk) l— 1, Koe- moeilijke remise-combinatie over-perman (Rusland)—Baba Sy (Senegal) nen niet genoeg i2q, De Descallar (Marokko)—Agliardi etaleerde luj op (Monaco) 2—0. Sen A Kaw en Dionis speelden wilde partij. Om het hardst kletterden de schijven, waarbij de een de ander trachtte te imponeren. Dukelpaste tegen Saint Fort zijn be proefde tactiek toe en kon een gunstige hekstelLimg-fonmaitie forceren. Zoals van beide spelers verwacht mocht worden zetten Deslauriers Tsjecholef van meet af aan een ir lij-ke partij op. De doelstellingen vax Canadees waren duidelijk, al viel er voor de jonge Rus voorshands weinig uit te richten. Toen een evenwichtige stelling bereikt scheen, bleek weer eens hoe fijn de oud-werel-dfcampioen zich kansen weet te scheppen. In grootse vorm spe lend bracht hij de partij tot een voordelig eindspel. Onze landgenoot Bom zocht verwikke lingen en trachtte Verse zijn zekerheid ontnemen. Door middel van een gam biet schiep onze landgenoot zich kansen tegen de uiterst taaie Fransman. Agliardi en De Descallar zetten zich schrap om de laatste plaats te ontlopen. Agliardi liet wederom een tweede com binatie toe en verloor daardoor kansloos. Koeperman: geluk zag. Koeperman kan prfjzen. Ook verbluffend, wijie welke moteliikhedenl sl>„a de derde ronde luidt als het damspel biedt. 1 volgt: 1 Koeperman, 6 pt, 2, 3, 4 Bom, Saint Fort, die positioneel overspeeld leek te worden, ontpopte zich als baai verdediger. Bij het verminderen de schijven verloor Duikel zijn v- sprong. Een schijnoffer gevolgd door Haring bleef ook zeer prijzig met f 18,— tot f 26,— per kist van 50 kilo. Op de visgronden De schepen om de noord profiteren van goed weer en een nogal uiteenlo pende visserij. Er zijn etmaalvangsten gemeld die van 50 tot 400 manden ha ring, makreel, koolvis. schelvis en ka beljauw liepen,. Vooral de scholen ma kreel laten zich door de gelukkigen goed vangen. De Golfstroom Kw 4 meldde bijvoor beeld trekken van 80 manden makreel. De Francina Kw 153 gaf een trek door van 120 manden haring. Kuitzieke haring wordt er om de noord vrijwel niet meer gevangen. Deze vis serij behoort voorlopig weer tot het ver leden. Engelse wal De visserij onder de Engelse wal is niet slecht begonnen. Dat is moedgevend voor net verloop van het seizoen. De vissers durven eehter niet erg vooruit te den ken over deze visserij. Al tweemaal is het Engelse walseizoen op een bittere mislukking uitgelopen. De schepen, die thans echter onder de Engelse wal vis sen, hebben reeds vangsten van 20 tot 50 kantjes goede haring gemeld. En de voorspellingen van de biologen omtrent de vangstmogelijkheden onder de Engel se wal zijn vrij goed Duitse visserij Van 1 juli tot 1 oktober zijn aan de Duitse vismarkten in totaal 950-000 kis ten verse -haring aangevoerd. Vorig jaar werden in dezelfde periode 1,6 miljoen kisten haring gelost en in 1958 onge veer i,i miljoen kisten. De haringvisse rij voor de Duitse vissers verloopt dus niet erg bevredigend. Men dient daarbij echter wel in aanmerking te nemen, dat er dit jaar veel minder Duitse treilers aan de haringvisserij 'op de Noordzee deelnemen. Visserügrenzen De Westduitse reders hebben er bij hun regering op aangedrongen onder handelingen te voeren met de Noorse regering voor het sluiten van een ver drag tussen beide landen over de visserij in de Noorse territoriale wateren. Zo als bekend hebben de Britten onderhan delingen gevoerd met de Noren, die ertoe hebben geleid, dat de Britse vis sers na de uitbreiding van de Noorse territoriale grenzen tot 12 mijl uit de kust in de zone tussen 6 en 12 mijl mogen blijven vissen. De Duitse reders hopen, dat Bonn na een gesprek met de Noren hetzelfde resultaat zal bereiken. Reeds eerder had de Noorse regering te kennen gegeven, dat zij bereid is om te onderhandelen met de landen, die geïnteresseerd zijn in de visserij onder de Noorse kust. RIJISSBIIRG Koperen jubileum Vanavond viert de buurtvereniging De Smidstraat haar 12%jarig bestaan met feest in Vliethof. Aanvang 8. Alleen geldig woensdag 19 okL a.s. Jongenstrui HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN KATWIJK AAN ZEE Hoog cn laag water Woensdag: hoog water 2.24 en 14 lur; laag water 10.2) en 22.44 uur LISSE Verkoopavond Vanavond wordt in de Geref. School an de Schoolstraat een verkoop gehou den ten bate dezer school. Het damesco mité hoopt op een druk bezoek. C.N.V.-avond Woensdag wordt in gebouw Rehoboth een C.N.V.-avond gehouden. drachtkunstenares mevrouw Wielenga- Quelle verleent medewerking. Aanvang kwart voor acht. NOORDWIJK Brand in bollenschuur Het leek aanvankelijk nogal ernstig door de hevige rookontwikkeling m toen de brandweer de zaak eens a nabij beschouwde, bleek het brandje bollenschuur aan de Zwarteweg nog- nee te vallen. Door onbekende zaak waren enige balen stro' in brand ge- TELEFUNKEN RADIO en T.V. UW DEALER KROMHOUT LEIDERDORP Filmavond Dp contribuanten van de Macht van het Kleine komen morgenavond 8 uur bijeen in Irene. De film over Meer en Bos te Heemstede zal worden vertoond. Bejaardensociëteit In het gebouw aan de Eikenlaan wordt morgen van half drie tot vijf uur bejaar densociëteit gehouden. In Irene komen drie tot vijf uur de Gereformeerde bejaarden bijeen. ZIEKENFONDS VERZEKERDEN, ook bij RDQPI PI KJ Q VERGOEDING op Uw bril »V/irLEI IN O Speciaal zaak voor brillen TEL. 3807 KATWIJK uur- raakt Aanvankelijk tobde de brand weer met gebrek aan water maar de nieuwe nevelspuit wist het euvel spoe dig te verhelpen en het vuur was snel in de kiem gesmoord. Schletsuccesscn Uitslagen schietvereniging „Blijft voor 't land": wisselmedaille buks: C. Tissing, 47 p.. 1ste klas; P, J. van den Ploeg, 45 p., 2de kl.; M. de Jong 39 p., 3de kl. KSO: J. de Jong, 57" p., 1ste kL J. Luckx, KSO: J. de- Jchg, 57 p., 1ste kl. J. Luyckx, 56 p., 2de kl. Politie hengelde De Politiesportvereniging vergaderde gisteravond Onder meer had de be kendmaking plaats van de uitslag van het hengelen en de puzzelrit Winnaars werden: (hengelen) 1. C. Adegeest, 2. J. M. P. Barendse, 3. A. de Vries, 4. W. Pendering, 5. A. Siebers; (puzzelrit) I. A. van der Plas, ~2. J. Boogaards, 3. A. Merkelbach, 4. A. Akkerman, 5. P. van Duuren. Tijdens deze vergadering werd besloten de contributie te verhogen. Uitbreiding Palate Hotel Namens de directie van het Palace Hotel heeft architect D. Amesz uit Am sterdam een onderhandse aanbesteding gehouden voor het verbouwen en - uit breiden van het Palace Hotel. Vier aan nemersbedrijven schreven in: bouwbe drijf Hoolweg N.V., Leiden—Utrecht, f 150.000firma wed. KL v. d. Wiel, Noordwijk, f 141.920; G. J. Klein Gunne- wiek, Noordwijk, f 141.800 en C. v. d. Wiel Gzn., Noordwijk, f 128.400. Het werk werd aan de laagste inschrijver opge dragen. De raming was f135.735. (Van onze correspondent) TN VERBAND met het 80-jarig bestaan van de Vrije Universiteit te Am- sterdam werd gisteravond in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk een samenkomst gehouden. Namens het plaatselijk comité sprak de voor zitter, dr. A. Bolhuis,, een woord, van welkom tot.de vele belangstellenden. Drs. K. van den Berg te Baarn sprak over: „Wat verwachten wij van een universiteit?" Deze vraag stelt men als er plannen zijn voor verdere studie van de kinderen. Deze vraag stelt oók een leerling van de middelbare school. Maar deze vraag moet ook worden overwogen, wanneer er helemaal geen plannen zijn voor universitaire opleiding. Wij verwachten opneming in een eigen milieu en in een eigen gezindheid. Wij verstaan onder die gezindheid een ge meenschap, waar een belijdenis wordt onderschreven, niet waar alleen .de we tenschap hoofdzaak is. Een belijdenis geeft een binding, niet alleen in voor- i, maar ook in tegenspoed. Er moet worden gewanhoopt wanneer God de leiding heeft. Hoe is de verhouding tussen volk en Vrije Universiteit? Deze is uniek. Er is band ontstaan; dit blijkt uit de gelden die binnenkomen. Het Gerefor meerde volk heeft grote verwachtingen. De wetenschap die.er van uitgaat zon- voor-onderstellingen bedriegt zich zelf. De christelijke wetenschap is altijd bereid de kaarten, pp tafel te leggen: de bijbel. Is er een eerlijker opleiding? Hierna volgde een film over de diverse Wandeling door de jaargetijden De afdeling Oegstgeest van de N.C.V.B. hield gisteravond in Irene een ledenver gadering. Mevrouw K. van Veen- den Ouden had de leiding. Voor de pauze werd onder meer een verloting ten bate van de verenigingskas gehouden. De heer J. H. Kroon vertoonde een serie kleurendia's onder het motto „Wandeling door de jaargetijden". De dames zagen beelden diverse plaatsen, zoals de Keuken hof, de Leidse Hout, Zwitserland de Nieuwveense plassen en Duitsland. Mevrouw Schotel declameerde ter af wisseling, onder mèer psalm 8 van Ga briel Smit, Lente van J. H. de Groot. Lu pinen van Alice Nahon, Najaarslaan van Jacqueline van der Waals, winterstilte dezelfde dichteres en vroege sneeuw Mien Labberton. faculteiten en de nieuwbouw. Ds. J. H. Kappers sprak noe een kort opwek kend woord. Wat verstaat God onder gering? Is dit alleen ons eigen clubje? „Mijn heil moet reiken tot aan het einde der aarde". Zijn we blij met onze Gere formeerde beginselen? Onze voorouders hebben dit begrepen. Zij hebben een Vrije Universiteit gesticht, zodat ook in de wetenschap Gods naam groot k?n worden 'gemaakt. Zijn wij ook nog zo universeel? Of zijn wij tevreden met het geringe? Bij het gaan naar de Vrije Universiteit moeten we de bijbelse ach tergrond; zien. Wij moeten voor de leiding bidden öf zij hun roeping mogen zien. Zij moefen het onbegrensde van Gods almacht kennen. Wij moeten aan een ieder het Licht brengen, want wij hebben een wereldwijde taak. Dr. A. Bolhuis sprak hierna een woord van dank, waarna ds. Kappers de avond besloot met dankgebed. Propaganda-avond Morgenavond 8 uur wordt in Het witte Huis een ledenwerfactie- en voorlichtings bijeenkomst gehouden van de afdeling Rijnland van het Rode Kruis. De wükavond van de Poelgeester- wijkgemeente ls niet aanstaande donder dag, maar aanstaande woensdag. Tsjegolef en Dukel, allen 4 pt., 5 Gordijn 3 pt (uit 2 partijen), 6. 7. 8 Dionis, Des lauriers en Baba Sy, allen 3 pt., 9, 10, 11 Verpoest, Dè Descallar en Sen A Kaw, allen 2 pt., 12 Saint Fort 1 pt (uit 1 par tij), 13 Verse 1 pt. (uit 2 partijen), 14 Agliardi, 0 pt. Eng. voetbalschandaal naar de rechter De raad van advies van de Engelse Voetbalbond heeft maandag na een ver gadering van drie kwartier besloten do dossiers, die betrekking hebben op de gevallen van omkoping en de corruptie in het Engelse voetbal, toe te sturen aan de rechtbank. Men wil hiermee echter volgens een communiqué niiet vooruitlopen op de straffen die voor de gepleegde vergrij pen kunnen worden opgelegd wegens schending van de reglementen van de F.A. en league. Deze beslissing, diie undek is voor- het Engelse voetbal, is genomen na een ge meenschappelijke vergadering van de league en de F.A. Na een beschouwing van de situatie zijn de afgevaardigden van beide orga nisaties tot de conclusie gekomen, dat deze zaak te ernstig is om te wachten tot de vergadering van de F.A. in decem ber. Daarom was aan de led-en van de raad van advies verzocht onmiddellijk bijeen te komen. Chaos bij interland kostte een dode Een Koreaanse jongen werd onder de voet gelopen en gedood tijdens een enor me chaos, die In de Zuldkoreaanse hoofd stad Seoel ontstond toen een mensen massa de toegang tot het voetbalstadion forceerde, waar de wedstrijd Korea Israël werd gespeeld. Enkele honderden voetbalfans moesten wegens de grote belangstelling door de kaartverkopers worden teleurgesteld. Dat nam de massa niet. Politiemannen, die de opdringende menigte trachtten tegen te houden, werden met stenen be kogeld en even later bezweek een houten schutting onder de druk Hierbij gebeur de het afschuwelijke ongeluk met de jon gen, drie zich tussen de mensen bevond. Een tiental deelnemers aan de bestor ming moest met gebroken ledematen maar het ziekenhuis worden vervoerd. Real Madrid in december tegen Rest van Europa Waarschijnlijk zal op 11 of 15 december ln Madrid de wedstrijd Real Madrid Rest van Europa gespeeld worden. Een driemanschap bestaande uit Gustav Sebes (Hongarije). Matt Busby (Enge land) en Gabriel Hanot (Frankrijk) zal het Europese elftal samenstellen Finan cieel zal de wedstrijd zeker een succes worden. Het is alleen de vraag of alle aangewezen spelers door de bonden zul len worden vrijgegeven. Schaakolympiade in Leipzig In Leipzig is gisteravond een begin gemaakt met de wedstrijden voor de Me „Schaakolympiade", waaraan 40 landenploegen van vier man deel nemen. De 40 teams zijn ondergebracht in vier groepen van 10. Nederland, dat onder meer met favoriet Rusland en Argentinië is ingedeeld in groep 2, wordt in Leipzig vertegenwoordigd door dr. M. Euwe, J. H. Donner, H. Bouwmeester en L. Prins. Kramer en Langeweg zijn reserves. India—Nederland De uitslagen van de wedstrijden de eerste ronde waren: Groep l: Zuid-Slavië—Bulgarije VA— 1% (1 afg.), Indonesië—Israël 2—1 (1 afg.), ■Frankrijk Noorwegen 04, MaltaOost- Dui-tsland 1—2 (1 afg.), Albanië—Finland -2 (1 afg.). Groep 2: IndiaN ederland VA2 'A, RuslandMonaco 40, PhllippijnenPor tugal 01 (3 afg.), Oostenrijk—Polen VA- VA (1 afg.), Italië—Argentinië 0—4. Groep 3: Tunesië—Denemarken 3—8 (1 afg.), GriekenlandIJsland 1—3. Mo-' goliëTsjeehoslowakije 12 (afg.). Zwe denEngeland VtV2 (3 afg.), Bolivia— Hongarije 0—2 (2 afg.). Groep 4: West-DuitslandChili 31. RoemeniëVer. Staten 1—2 (1 afg.), Equa- dorSpanje 03 (1 afg.), Cuba—Libanon -0, Ierland—België 1—2 (1 afg.). De gedetailleerde uitslag van de wed strijd IndiaNederland luidt: Aaron— Euwe 1-^0, Sapre—Donner 01, Wahl- Bouwmeester 1Aï-a, SethPrins 01. In zijn sterkste opstelling speelde het Nederlandse- team maandag tegen India Van de Indiase spelers is weinig bekend, maar dat hét geen gemakkelijke par tijen voor de Nederlandse ploeg zouden worden, bleek al spoedig. Na de opening toonden de spelers uit India al direct hun kracht. Euwe—Aaron was een Dame-Indische partij waarbij de Indiër al spoedig een pioh offerde om de aanval te verkrijgen een piónnenspel op de koningsvleu gel wist hij grootmeester Euwe volledig in het defensief te dringen. Toen onze Landgenoot even verslapte, konden on danks krampachtig verdedigen twee wit te vrij-pionmen doordringen tot de ze vende lijn. Uiteindelijk moest dr. Euwe een toren offeren om direct verlies te voorkomen Het bleek echter niet vol doende en even laiter capituleerde de Nederlander. De partij van Donner, die de witte sbukken voerde tegen Sapre, "'as een Nimzo-I-nddër. Ook hier viel te genieten van een fris en onbevangen spel van de Indiër. Donner kwam op een gegeven mement iets minder te staan, maar door slechte afruil verloor Sapre zijn stel lingsvoordeel. Donner profiteerde uitste kend van deze kans en kwam geleidelijk beter te staan Een sterke vrij-pion op de A-lijn en nog een op de D-lijn deden hem daarna vrij snel zegevieren. Geruime tijd beter „gezonde" pion voor, maar tegen het einde moest hij nog even secuur spelen om verlies te ontgaan. Na de dame-ruil bleef een eindspel van koning met twee pionnen voor Bouwmeester tegen Wahi koniing en een pion over De Indiase spe ler verdedigde zich uitstekend en on danks vele pogingen moest Bouwmeester uiteindelijk met remise genoegen nemen. Tegen Prins verdedigde Seth zich Sici- liaans. De Indiër overzag in een iets min dere stelling, dat de Nederlander zijn toren kon geven voor twee lichte stuk ken. Toen dit eenmaal was gebeurd, 'va ren er voor Prins verder vrijwel geen moeilijkheden meer. De uitslag 2'Al'A voor Nederland was ondanks de overwinning een lichte te leurstelling. De onverwachte nederlaag van de eerste-bord-speler dr. Euwe was wel de sensatie van deze ronde. Ook de zware nederlaag van Denemar ken tegen Tunesië was opmerkelijk. De Amerikaan Bobby Fisher deed van zich spreken door zijn Roemeense tegenstan- stander binnen het uur van het 'te spelen. DaarbU mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de Roemeen hierbij alle medewerking verleende door enorme blunder in de opening. Eur. schaakkampioenschap 1961 in West-Duitsl'ncl Tijdens het congres van de Int. Schaak federatie te Leipzig is maandagavond besloten, dat het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor landenteams het volgend jaar van 18 juni tot 3 juli in de Westduitse plaas Minden zal wor den gehouden. Geen Flying Dutchman op O.S. in Tokio Het bestuur van de Japanse Zeilbond heeft aan de Int. Zeilfederatle (I.Y.R.U.) voorgesteld de Olympische zeilwedstrij den te Tokio te houden in de 5,5 meter klasse, de draken-, de star-, de snip- cn de Flnnjollen-klasse. In geval dat voorstel op de vergadering m het I.Y.R.U.-bestuur, die in novem- ïr in Londen wordt gehouden, wordt aangenomen, zullen er in 1964 in Tokio dus geen Olympische wedstrijden in de Flying-Dutchma-nklasse zijn. Wagemans Van Tuinen NV Fobrikante van Aitifort meubelen en Epeda matrassen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9