EENSTEMMIGHEID Commentaar Jlieuuio £riJ tórfje(Conmat in V.N.-assemblée Skallega's" komen naar Amsterdam NIEUWS in één oogopslag- BON Drie doden en twee gewonden bij ongelukken Ongekende omvang ramp in Pakistan Kapitein treft geen schuld Cuba dreigt een tweede Hongarije te worden DINSDAG 18 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Aboranemeniten- Advertentie -afdeling TeL 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11999 CHRISTELIJK-ISATIOISAAL DAGBLAD vStant«as(icfi is gljfblmn myn bert ia icgljcnspotT Het NIEUWSTE: Winkies Zie pagina 5 Namens achtentwintig landen heeft India een resolutie in gediend bij de Algemene Vergadering der Ver. Naties, waarin wordt aangedrongen op constructieve stappen om vrede in de wereld tot stand te brengen. De resolutie is unaniem goed gekeurd. Nu begint het commissiewerk. President Tsjombe van Katanga heeft met de V.N.-vertegen- woordiging een akkoord getroffen: de opstandige elementen zullen worden ontwapend en alle woelige gebieden worden defensiezones van de V.N. Op Cuba gaat de Sowjetisering voort: op het eiland bevinden zich reeds communistisch-Chinese militairen en in Tsjecho- slowakije worden jongemannen opgeleid voor militaire taken op Cuba. Tachtig jaar bestaat de Vrije Universiteit. De studenten maken er een mooi feest van. Bij de herdenkingsplechtigheden is ook nu weer duidelijk naar voren gekomen, dat al die tachtig jaren deze universiteit de liefde van een grote groep der be volking heeft gehad. Zo lang de wereld bestaat horen wij van rampen en tegen spoeden. Nu weer in Pakistan: het aantal doden tengevolge van stormen en overstromingen moet boven de drieduizend liggen. Met de grootst mogelijke moeite is het reddingswerk op gang gekomen. De evangelist Morris Cerullo treedt deze week in Den Haag op. Zijn eerste samenkomst, gisteravond in de Dierentuin, was bepaald schokkend. Er is geen reden voor ongerustheid over het gebruik van bin nenschepen als munitieopslagplaats. De bibliotheek van de Delftse T.H. heeft een wereldprimeur: door het draaien van de boeknummers kan men nu sneller en eenvoudiger de gewenste boeken vinden (naam) (straat) (straat) (woonplaats) Verras haar eens... Stelt u zich dat eens voor: u bent toevallig in Parijs en toevallig brengt u een bezoek aan de „Salon d'équipement du materiel de bureau", oftewel de tentoonstelling van kantoorbenodigdhe den en -machines. U ziet daar de robot-secretares se aan het werk, feilloos uw brieven opnemend, feilloos typend. U neemt een kloek besluit: u trekt uw portefeuille en koopt zo'n mens-machine. Terug in Holland sluipt u op een avond uw kantoor binnen, monteert de robot op de plaats waar uw secre taresse pleegt te zitten, u zet er een grote vaas bloe men naast en dan gaat u naar huis, met een kloppend hart Wat zal de dag van morgen brengen? Tja, hoe dat afloopt, we weten het eerlijk niet. Het zal er waarschijnlijk hele maal van afhangen over welke mate van tact u be schikt. Twijfelt u op dat punt een beetje aan uzelf? Luister, dan hebben we een goede raad voor u. Hieronder ziet u een bon met behulp waarvan u een nieuwe abonnee kunt opge ven. Op die bon vult u de naam van uw secretaresse in en onderaan uw eigen naam. Zij krijgt dan iedere dag onze krant en u krijgt het langzamerhand al be roemd geworden boek „Tip- parade". Dat boek zult u er ook aan moeten offeren: geef dat ook aan uw secreta resse. En let dan eens op hoe tevreden de stemming gaat worden: de robot doet al dat saaie werk van u. Uw secretaresse is uren verdiept in onze krant, want heus, behalve een goede krant is het ook een gezel lige krant. En als ze de krant uit heeft, is er altijd nog Tip- parade, waarin een vrouw nooit uitgekeken raakt een man trouwens ook niet). Ge looft u niet dat dat de be doeling is van de robot? Och misschien niet. Maar anders wordt het ding nooit verkocht Wie haalt het nu in zijn hoofd zijn secretares se te vervangen door zo'n machine. Begin er niet aan. Maar daarom kunt u toch wel de bon invullen. Als u uw secretaresse dan geen abonnement wilt geven op onze goede, prettige krant, verras er dan uw vrouw mee. Ze zal er blij mee zijn. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/bwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Bi] Rosmalen (Nd-Brabant) is gister middag de 29-jarige mevrouw van Rooij- van Erp bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. Zij werd op haar fiets ge grepen door een auto die uit de bocht vloog. De bestuurder van de auto liep een licht hersenschudding op. In het Wilhelminagasthuis in Amster dam is gisteren de 23-jarige heer E. Kui pers overleden, die zaterdag -met zijn mo tor in zbotsing kwam met een personen auto. De 25-jarige duopassagier J. Ver slui eveneens uit Delft ij de 38-jarige autobestuurder J. F. Boek uit Amster dam werden ernstig gewond. Volgens de politie heeft de motorbestuurder met zeer grote snelheid gereden. Vanmorgen om negen uur is de 79-ja- rige fietser G. J. Besseling uit Burculo op de verkeersweg Borculo-Lochem aangere den door een personenauto, bestuurd door de heer B. uit Borculo. De heer Besseling liep ernstige ver wondingen op en overleed op weg i het ziekenhuis. TAc Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gisteravond voor A-' onbepaalde tijd uiteengegaan, nadat zij eenstemmig een resolutie had goedgekeurd, waarin aangedrongen wordt op constructieve stappen vrede in de wereld tot stand te brengen. Het gebeurde na een verbitterde woordenwisseling tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten. De reso lutie werd door Krisjna Menon (India) ingediend namens 28 landen. De uitslag van de stemming was 910. Acht landen namen niet aan de stem ming deel. Het politieke debat is nu afgelopen. Het commissiewerk is be gonnen. krachtig verdedigd. Hij deed dit in ant woord op beschuldigingen van Chroesj- tsjef en anderen, als zouden de Ver. Na ties samenwerken met imperialisten en trachten een koloniaal bewind over Kon go te voeren. Hammarskjöld gaf toe, dat de V.N.- autoriteiten in geval van nood naar eigen goeddunken moeten handelen, om dat er dan geen tijd is voor overleg met de Kongolese regering. „Wij hebben zo weinig mogelijk besluiten genomen, waarvoor wij geen toestemming konden krijgen van de Kongolese regering. Maar wanneer een. bepaalde situatie ontaardde in een directe crisis, waren we genood zaakt, op eigen verantwoording te han- Een van de hoogtepunten van de zit ting van gisteren was het bezoek van koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken. De Vorst sprak de Assem blee toe. Zijn rede werd begroet met een hartelijk applaus, kele malen boog. Amerika en Rusland stemden beide voor de resolutie. Maar kort voor de stemming beschuldigde de Ameri kaanse afgevaardigde James Wads- worth de Sowjetunie er van te trach ten, de resolutie te gebruiken om het vuur van internationale haat en ach terdocht te kunnen aanwakkeren. Hij sprak na de Rus Zorin. die verklaar de dat het Amerika is, dat de inter nationale atmosfeer vergiftgt en de vrede bedreigt met een politiek van provocatie. Zorin zei, dat Amerika verantwoordelijk is voor het misluk ken van de topconferentie van Parijs in mei jl. Met dergelijke woorden, aldus Wads- worth, probeert de Sowjetunie de reso lutie te gebruiken als voorwendsel voor koude-oorlog-propaganda. Voordat deze woordenwisseling plaatshad, had Menon er bij de vergadering op aangedrongen, onmiddellijk stappen te nemen om de dreiging van een wereldramp voortko mend uit de toenemende internationale spanning, af te wenden. Intussen heeft secretaris-generaal Ham- r.marskjöld gisteren opnieuw het V.N.- I leger in Kongo en zijn bevelhebbers TTulpbrigades zijn onafgebroken in TA de weer om hulp te brengen aan de door een cycloon en een vloedgolf getroffen Pakistaanse gebieden, waar minstens 3.000 mensen en mogelijk veel meer zijn omgekomen. Men i spreekt zelfs van een ramp zoals sinds mensenheugenis niet is voor gekomen. Zelfs een week na deze ramp worden de pogingen om de ver afgelegen eilandjes in de monding van de Ganges, die het zwaarst te lijden hebben gehad, bemoeilijkt door de primitieve verbindingen. De telegraafdraden zijn afgebroken en de berichten over de toestanden in het rampgebied komen slechts druppels-, gewijs in Dacca binnen. De gouverneur van Oost-Pakistan, die een inspectiereis naar de getroffen streken heeft ge maakt, is in Dacca teruggekeerd en heeft een conferentie op hoog niveau bijeengeroepen voor het opstellen van verdere hulpmaatregelen. Hij deelde mede, dat alle noodzakelijke maatrege len zullen worden getroffen en waar schuwde tevens voor het gevaar van epidemieën. In berichten uit Tsjittagong wordt ge meld, dat het verlies aan mensenlevens daar betrekkelijk gering is. Het aantal slachtoffers wordt op zestien geschat. Het nabij gelegen eiland Sandwip zou echter zwaar hebben geleden. De plaat selijke autoriteiten vorderen thans ri vierschepen om het gebied af te zoeken. Het zal mogelijk nog verscheidene da gen ducen alvorens de volle omvang van dc ramp bekend is. Volgens een bericht in een plaatselijk blad zou al leen al het eiland Ramgati met vijftien honderd slachtoffers zijn bezaaid. Het grootste deel van de 35.000 ver woeste woningen bestond uit bamboe- hutten met rieten bekleding. Er werden ongeveer 300 scholen beschadigd. Vergaan kustvaarder De Raad voor de scheepvaart in Am sterdam heeft gisteren het vergaan van de kustvaarder Engona behandeld, die onderweg van Spanje naar Antwerpen met een lading fijngemaakte zinkerts kap seisde en zonk. Dit gebeurde in februari tijdens een storm ten noordoosten van Bilbao. De tien bemanningsleden werden door een Franse visser gered. Dc 28-jarige kapitein S. R. uit Den Haag, die door de raad werd gehoord, zei geen verklaring te kunnen geven voor de oorzaak van het vergaan van zijn schip. Er moet naar zijn mening ergens een naad in de scheepswand zijn gespron gen, waardoor zeewater naar binnen is gekomen. De inspecteur voor de scheepvaart zei in zijn conclusie dat niet met zekerheid kan worden vastgesteld wat de oorzaak is geweest van het scheefvallen. Hij acht te het vermoeden van de kapitein niet uitgesloten. De vraag of de kapitein enige schuld treft, moet naar zijn mening ont kennend worden beantwoord. Hij heeft bovendien geen enkele aanmerking od de navigatie van de heer R. en sprak zijn waardering uit voor diens kordate optreden tijdens de ramp, waardoor de bemanning kon worden gered. De capaciteit van de Weense bioscoop wordit nog slechte voor veertig procent benut. In de eerste zes maanden vai jaar waren er twintigduizend bioscoop bezoeken minder dam, vorig jaar. Tonnen schade Dij scheepsljotsing Een Brits en een Duits vrachtschip zijn gisteravond laat op de Schelde in botsing gekomen. De 6341 ton metende Erlangen de Hamburg-Amerikalijn en de 12.829 Wairangi van de Shaw Savill Ship ping Cy liepen op elkaar, circa drie mijl van de haven van Antwerpen. De Wairan gi werd aan bakboordzijde over een leng te van dertig meter opengescheurd boven de waterlijn. Het schip maakt geen water. De schade aan het Duitse schip is beperkt. Het zette zijn reis naar Rotterdam voort. Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. De schade aan het Britse schip wordt getaxeerd op enige honderdduizen den guldens. Gistermiddag is van het Konink lijke/Shell-labor atorium in Amster dam een transport vertrokken, waar mee het miniatuur olieveldper ponton naar Rijswijk wordt gevaren. Dit ..olieveld" is opgeborgen in een ketel van 100 ton. Het wordt ge bruikt om op kleine schaal te bestu deren wat er op een echt olieveld gebeurt wanneer de vloeibare delf stof omhoog wordt gebracht. De ketel elf bij vijfeneenhalve meter) is door een drijvende bok op de ponton geplaatst. Het meest spec taculair zal de laatste fase van het vervoer zijn, als het gevaarte over de wCg naar het in Ri]swijk in aan bouw zijnde exploratie- en produk- tie-lab or atorium zal worden gereden. Rotterdam begint bouw van metro Het voorbereidend werk aan de Rotter damse metro is gisteren ook in de bin nenstad begonnen. Het werk zal ongeveer weken kosten. Men is van plan om deze periode enkele trottoirs bij de kruising Coolsingel-Aert van Nesstraat op limen, die veranderd zullen worden in rijweg, om voorlopig het verkeer doorgang te kunnen laten vinden. Tussen de beide wegen in wordt dan de bouwput gegraven voor de aanleg van de eerste vaste metrosectie en elektrische installa ties. De tramlijnen op de Coolsingel zul- n moeten verdwijnen, maar het is nog et zeker wanneer dit zal gebeuren. Met de voorbereidingen voor het deel onder de rivier werd reeds enige weken geleden begonnen. Op het eiland van Brienenoord wordt hard gewerkt aan de bouw van een dok. Bijna gelijktijdig met de bouw van de installaties op de Cool singel, zal met de aanleg van bouwdok- ken bij Blaak en Weena begonnen worden. Een drastische oplossing vonden de vroede vaderen van Catania op Sicilië, toen hun steeds maar klachten bereikten van vrouwen, die in de bus door mannen wer den lastig gevallen. Er rijden nu aparte bussen voor mannen en vrouwen, en de politie houdt een oogje in het zeil. TV7ANNEER de Verenigde Naties met al- gemene stemmen een resolutie aan nemen, moet men aan de waarde ervan helaas wel twijfelen. Daarvoor zijn de me ningsverschillen immers te groot. Een reso lutie die men zich denken zou om met alge mene stemmen te worden aanvaard zou kunnen luiden: de V.N. zijn het niet eens. Toch was dit niet dc inhoud der resolutie die gisteren aller instemming verwierf. De resolutie van gisteren drong aan op constructieve stappen tot het brengen van vrede in de wereld. Niemand bleek er tegen te zijn, allen waren ervoor. Een waardeloos geval? Ja, in zeker op zicht, wanneer men bedenkt, hoe Juist een instelling als de V.N. tegenover de grote problemen van vandaag tot mach teloosheid gedoemd schijnt. In ander op zicht toch niet waardeloos. Want de reso lutie, die om bevordering van de vrede vraagt, behelst het verlangen zoals het onder alle volken, waar ook ter wereld, leeft. Zij doet een appel op ieder wie het aangaat, om de wrijving niet zover te laten komen tot de koude oorlog In een gloeiend hete overslaat Dat verlangen leeft onder de volken en het zal hun niet kunnen ontgaan, dat de vrede alleen be stendigd kan worden, zo hij is gefundeerd op het recht. Ook als zodanig is het een resolutie, die de onmacht der V.N. te duidelijker aan de dag doet treden. De mens is betrek kelijk in zijn kunnen. In het formuleren van resoluties Is hij sterk. Maar daarmee lijkt wel de grens bereikt van zijn pogen. Ook wanneer de resolutie dan nog met alle stemmen wordt aanvaard. Een reden om bij de pakken te gaan neerzitten? Ons dunkt, neen. Maar wel een reden temeer om hiervan overtuigd te zijn, dat ook in het internationaal beweeg der volken de mens uit zichzelf bitter weinig kan. Op dat hij zich ook in het betoon van zijn internationale politiek gewonnen geeft aan Hem, die vandaag nog de wereld in zijn hand houdt. Wij vrezen echter dat een resolutie van deze strekking de algemene instemming ni»t verwerven zou. EEN omvangrijk regenbied boven Duits- land heeft zich wat naar het noord oosten verplaatst, evenals de depressie, die de regen veroorzaakt. Tegelijkretijd draaide de wind boven Nederland in de hogere niveaux naar het Westen, waar door ons land weer binnen het bereik van de oceaandepressie is gekomen. De afgelopen nacht al drong een re- gengebied via Engeland naar onze om geving door. Ook het front van een depressie ten zuidwesten van Ierland kan morgen passeren, zodat het weer een wisselvallig karakter behoudt, waar- Vrees in Verenigde Staten: 7olgens ontvan de Verenigde Staten ontvangen berichten worden mi litairen uit communistische landen in Tsjechoslowakije opgeleid voor militaire dienst op Cuba., Er zou voorts reden zijn om aan te nemen dat zich reeds een aantal communis- Twee doden door kolendamp In de nacht van zaterdag op zondag zijn n Ide (Drente) de 27-jarige mejuffrouw G. M. C. Hamminga uit Ide en de 67-jarige heer H. Westerbork uit Groningen door koolmonoxide-vergiftiging om het leven gekomen. De heer Westerbork was ben mejuf frouw Hamminga op bezoek, üe petro leum-radiator, waardoor de kamer ver warmd werd, is vermoedelijk lek ge weest. Hierdoor werd de kamer met het giftige gas gevuld. Toen de ouders van mejuffrouw Hamminga op bezoek kwa men, troffen zij beide personen dood aan. De vijfjarige Joke van der Hoeven uit Vreeswijk, is gisteren verdronken in een sloot nabij de ouderlijke woning. Het meisje is daarin terecht gekomen, terwijl zij met een autoped aan het spelen was. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. In een onbewaakt ogenblik is een twee jarig jongetje.uit Alblasserdam de ouder lijke owning uitgelopen en in een suoot gevallen. Toen men even later ging zoe- jken, ontdekte een buurvrouw hem in de sloot. Kunstmatige ademhaling mocht niet Imeer batenn. tisch Chinese militairen op Cuba be vindt. Een 'tweede Hongarije wordt in de nabije toekomst niet onmoge lijk geacht. Wanneer het Cubaanse volk de onder drukking van het huidige regime niet langer verdragen kan en in opstand komt in een poging, zijn ketenen te verbreken, dan zal het zo meent men in vooraan staande Amerikaanse kringen hetzelf de lot wachten als de Hongaarse vrij heidstrijders. Zij zullen doodgeschoten worden door buitenlandse huurtroepen. De communistische propaganda uit Pe king neemt in Latijns-Amerika nog steeds toe. Vorig jaar hebben 402 mensen uit dat deel van de wereld op kosten van de rode Chinezen een reis naar Peking ge maakt. De Chinezen hebben hun Spaanse radio-uitzendingen vorig jaar al uitge breid tot 21 uur per week. Sinds maart dit jaar wordt bovendien 10% uur in het Portugees uitgezonden. Sinds vorig jaar wordt in Havanna, de hoofdstad van Cuba, een Chinees dag blad uitgegeven, terwijl door geheel La tijns-Amerika een Chinees tijdschrift wordt verspreid. Er is een aantal gemeen schappelijke culturele instellingen ge vormd. Peking heeft een agentschap van het nieuv/e Chinese persbureau op Cuba gevestigd, terwijl het in andere Latijns- Amerikaanse landen correspondentschap pen heeft. De persvrijheid in Cuba wordt ernstig belemmerd. Wanneer de persen van de vrije dagbladen eenmaal stopgezet zijn en de stemmen van de vrije radio een maal tot zwijgen zijn gebracht, zullen zij zolang het land geregeerd wordt vol gens de beginselen van Marx, Lenin en Stalin niet meer in werking treden, reest men in de Ver. Staten. 55 De Bilt wacht tot woensdagavond: Tijdelijk opklaringen, maar plaatselijk ook enige regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 19 oktober: Zon op 7.11, on der 17.38; Maan op 5,38, onder 17.30; 20 oktober nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zd.-Limib Helsinki Sto-kholn Aberdeen Londen A'dam Brueeel Grenoble Nice Berlijn Frankfort München ZUrich Genève Locarno Wenen Belgrado gh. bew. regen gh. bew. windstil windstil windstil CjKALLEGA'S uit alle delen de vriendschap onder i de wereld zullen van mensen. 23 tot 28 oktober in Amster- Scandinaviërs elkaar „gezondheid" toedrinken, slechts 200 toeristische dam bijeenzijn op het 21ste zeggen zei „Skal", hetgeen tegenwoordigers met Inter- een samenvatting is de te tot dc oprichting der Skal- leiding is vermoedelijk collc- beweging. gas begin 1933 nog landen nationale Skalbcweging. Ei woorden sundhed (gezond zijn 210 Skalclubs in 46 lam den en zij hebben tezamen jje (geluk). heid), kerlek (vriendschap), ganisatie zoals gezegd arurger (lang leven) en luk- 17.000 leden. Zij maken deel riendschapsgevoelens zield, thans telt de wereldor- openen in het Instituut dc tropen. ontvangst door de rcgc- 116 clubs uit 32 ring en het Amsterdamse ge acht. De presi- meentebestuur. Ere-voorzitter van het Co mité van patronage is prins dent van de Skalbcweging, deze de Amerikaan MacDonaid. r zal het congres op 24 oktober Bernhard. In dit comité heb- leden. Bij de Skalclubs zijn gesloten de directies functionarissen van instellingen ci die betrokken zijn bij het toerisme. Ilun enige doelstel- die reis ling is: het bevorderen van sen hen uit Toen toeristische vertegen- vaart- aan- vvoordigers uit tal van landen schappijen, m staf- in 1932 een reis naar Scandi- V.V.V.'s, allerlei navië maakten, zeiden zij mobielclubs en touringcarbe» organisaties uiteraard herhaalde malen drijv „Skal". Er ontstond tijdens oorts zitting de missarissen der Koningin in Er staan excursies op het Noordholland en Gelderland, Den Haag de staatssecretaris van eco nomische zaken, de directeu- de K.L.M., dc Ne- de staven van scheep- programma luebtvaartmaat- en Rotterdam spoorwegen, V.V.V.'s, reisbureaus, auto- dames kunnen 25 oktober een derlandse spoorwegen Op het congres in Neder- i hechte band tus- land worden 524 Skallega': die leidde tenslot- het voorbeeld van deze af- is er in het een galaconcert door het Con- club (400 leden, verdeeld certgebouworkest. De 26ste over negen afdelingen) treedt Rijksmuseum als gastvrouwe op. i Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft gisteren de namen van acht Westduitse militairen gepubliceerd, die in de afgelo pen weken politiek asiel zouden hebben gevraagd omdat zij het niet eens waren „met de Westduitse plannen voor een agres sieve atoomoorlog." i In de machinekamer van het 27.000 ton grote Britse passagiersschip Cape Town Castle heeft zich gisteren een geweldige ontploffing voorgedaan, waarbij vier be- ningsleden omkwamen en elf andere opvarenden gewond werden. Er waren 285 passagiers aan boord van het schip, dat gelukkig juist een haven wilde binnenlo pen, zodat de opvarenden gemakkelijk in veiligheid konden worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1