S ow jetunie helpt Algerijnen ik 2ie meer ih 'h arietona! flmtotia A Ivi een» >dj, MIN. LUNS TERUG IN NEDERLAND Weer twee Amerikanen op Cuba geëxecuteerd Vaarwel, Nikita! MACMILLAN PLEIT VOOR TOPGESPREK Rectificatie zwaartekracht PRACHTBIJTSl 5 Na afwezigheid van een maand Na een verblijf van ruim een maand in de Ver. Staten en in de Antillen is minister Luns op Schip hol teruggekeerd. Terstond na zijn aankomst gaf de minister de jour nalisten een vrij uitvoerig relaas yan zijn reis. Hij sprak ook even over het optre den van Chroesjtsjef, dat hij ,,een groot offensief' noemde. ,,Met zijn zeer zwa re aanval op Hammarskjoeld wilde hij feitelijk de basis van de V.N. zelf in gevaar brengen. Tot dusverre is alles goed verlopen. De vraag is hoe het op den duur zal gaan. Ik heb er wel ver trouwen in, dat de nieuwe landen niet bereid zullen zijn om de V.N. te laten ondermijnen. In dit opzicht ben ik be paald optimistisch. Het is betreurenswaardig, dat wij scènes hebben moeten meemaken, die doen denken aan wat men vroeger een Poolse landdag noemde. Indien het vuurwerk, dat thans weer is afgelopen, niet wordt gevolgd door daden, die de V.N. zelf aantasten, dan is het niet erg geweest." Op vrijdag 7 oktober jl. had minister Luns in Washington een lange bespre king met president Eisenhower. De on derwerpen, die daarbij behandeld wer den, waren: 1. Indonesië en de bedrei ging door Indonesië tegenover Neder- Conferentie Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw In de fraai vernieuwde Ernst Sil- lem Hoeve heeft de Stichting Evange lisch Herstel en Opbouw (de Gerefor meerde Jeugdzorgkoepel) haar jaar lijkse conferentie gehouden, die dit maal was gegoten in de vorm van be zinningsdagen. De referaten werden afgewisseld met filmvertoningen („Een leger van gehouwen steen" en „Een engel in Brooklyn") en een voorstelling, gegeven door het Studen tencabaret van de Vrije Universiteit. Van het thema „Mens" werden door de verschillende sprekers achtereenvolgens belicht de aspecten van: de Mens, Ik, Jij, Hij en Wij Ook de vertoonde films en het cabaret hadden betrekking op de nietigheid en de grootsheid van de mens. Duidelijk werd wel hoe de mens, niet slechts als individu, maar ook in de ge meenschap, zichzelf slechts kan herken hij zich spiegelt land; 2. kwesties betreffende de NAVO; 3. kwesties verband houdende met dé Europese ontwikkeling, waarbij ik denk aan plannen, die door de Franse president ontwikkeld zijn", 4. een bila terale kwestie, nl. de lijndiensten die de KLM wenst te openen op de Westkust van Amerika (Los Angeles). Over dit laatste punt heeft minister Luns aan president Eisenhower een brief overhandigd, waarin hij de Neder landse argumenten uiteen heeft gezet. Daarvan is een afschrift verstrekt aan het State Department. „De besprekingen vonden plaats in een vriendeliike sfeer", vervolgde minister Luns. „Het was bijna zeker de laatste maal, dat ik president Eisenhower in zijn huidige functie ontmoette. In Aruba heeft de minister de am bassadeurs-conferentie geleid. Donder- Terug naar het holentijdperk In het komende tiental jaren zijn beraden en wanhopige stappen eerder te verwachten van het westelijke dan van het oostelijke blok, zo wordt gezegd in een rapport over de bewapeningswedloop. Het is geschreven door professor Har rison Brown van het Instituut voor tech nologie in Californië en James Real. Het is de vrucht van een studie over de be wapeningswedloop, gemaakt door een af deling van de Fordstichting. In het rapport wordt gezegd dat de militaire positie van de Russen in het komende tiental jaren steeds beter zal worden. Tegenover de groei van Rus- lands militaire macht zal het Westen steeds weifelender worden. De kans op onberaden en wanhopige stappen van de V.S. en hun bondgenoten zal dan veel groter zijn dan de kans op ondisciplinair optreden van de Russen. De politieke en militaire manoeuvres m de Russen maken deel uit van één doelbewuste politiek. De Navo kan zich echter niet ontplooien door de politieke geschillen tussen de leden, aldus het rap- Hierin wordt dan verder opgemerkt dat de mensheid in een vroeger stadium van nlutie zal terugvallen dag jl. bracht de minister van binnen-1 holen in de grond gaat leven, als de be- landse zaken van Venezuela hem op I wapeningswedloop nog jaren zal voort- duren. Aruba een beleefdheidsbezoek. IWASHINGTON. De beste verkla- i ring voor Chroesjtsjefs lugubere maand in de Verenigde Staten werd, jaren geleden, gegeven door de bril jante Franse dichteres Louise de Vil- JOSEPH ALSOP Lang voor het Spoetnik-tijdperk sprak een dwaze man vol zelfvoldaan heid over de Russische achterlijkheid stand heeft gebracht geeft hem een nn tenhnimh nohiaj un voortreffelijke kans om volgend jaar, Een executiepeleton heeft gis termorgen het doodvonnis vol-» trokken aan twee Amerikanen, de 25-jarige Robert O. Fuller uit Miami in Florida, en de 36-jarige Allan Thompson uit Queen City in Texas die wegens „gewapende opstand tegen de staat" hadden terechtgestaan voor een Cubaans militair tribunaal. De twee mannen waren, evenals hun reeds vorige week terechtgestelde land genoot Anthony Zarba, met een 21 leden tellende expeditie uit Miami op de Noordoostkust van Cuba geland. Zeven Cubaanse leden van de expeditie zijn eveneens vorige week terechtge steld. Het proces tegen de twee Amerika an, die de Cubaanse nationaliteit be zaten, duurde drie uur en drie kwar tier. Het verwerpen van het verzoek -~n clementie in hoger beroep geschied- a na een zitting van een kwartier. Tijdens het proces verklaarde Fuller, dat hij aan de expeditie had deelgeno- ;n, omdat de Cubaanse regering stuk land. dat zijn vader in het Oosten van Cuba had bezeten, had af genomen. Thompson weigerde een ver klaring af te leggen. dagen concentreerde zich op de nis van de christen-menselijkheid voor de praktijk van de arbeid onder van Christus vervreemde jeugd. Als sprekers traden op ds. J. Firet, we tenschappelijk medewerker van de Ne derlandse Gereformeerde Jeugd Raad; prof. dr. H. R. van Wijngaarden van de Vrije Universiteit; ds. P. B. Suurmond van de Rudolphstichting; ds. R. C. Harder van „de Nijenburgh" en ds. J. Overduin. De heer H. Wielek, hoofd van de sociaal- culturele dienst van de gemeente Amster- I bouw. dam, sprak over de betekenis van de film in het algemeen en leidde de ver toonde films in. De bezinningsdagen stonden onder lei ding van ds. H. U. Buitink. directeur van „de Jelburg" en voorzitter van de Stichting Evangelisch Herstel en rede voor de televisie verklaard, dat de expeditie een grote hoeveelheid Amerikaanse wapens bij zich had er. dat er bewijzen waren, dat de indrin gers hulp van de Ver. Staten hadden gekregen. Tegenstand Castro maakte tevens melding allerlei contra-revolutionaire activitei ten, die zich de laatste weken hebben voorgedaan. In het massief van Escam- bray in de provincie Las Villas, zo ze. hy, zijn 200 tot 230 contra-revolutionaire guerillastrüders gevangen genomen. Bin nenkort zal een nieuw proces worden geopend tegen de opstandigen die ii handen der autoriteiten zijn gevallen. In het bewuste gebied zullen „militie coöperaties" worden ingesteld, bestaan de uit landbouwers, die tijdens hun arbeid altijd de wapens bij zich zullen dragen, zulks als precentieve maatregel tegen nieuwe aanvallen. In de vesting La Cabana te Havanna nadert een ander proces zijn einde: dat tegen de Amerikaan Leslie Bradley en twaalf anderen, die ervan beschuldigd worden een schijn-invasie vanuit Cuba in Nicaragua te hebben voorbereid ten einde de Cubaanse regering bij Nica ragua in diskrediet te brengen. Volgens Levering gaat via Tunesië De raad van Russische vakver enigingen heeft verklaard voorra den te verschepen naar Algerijnse vluchtelingen in Tunesië als ken nelijke eerste reaktie op de ver klaring van premier Chroesjtsjef inzake de defacto erkenning van de Algerijnse voorlopige regering. De bekendmaking werd gedaan in het vakbondsblad Troed, dat, zoals de bond zelf, een onderdeel vormt van de com munistische partij. De leveranties bevat ten onder meer machinewerktuigen, tractoren, auto's, wapenmachines, voed- sels, medicijnen en kleding, aldus Troed. Zij worden thans ingeladen te Odessa, de Zwarte Zee-haven, op liet schip Fateh. Troed noemde niet de eigenaar van het schip of de vertrek datum. President Bourguiba van Tunesië heeft in een vraaggesprek met een verslag gever van het weekblad Afrique-Action verklaard, dat hij zich niet zal verzet ten tegen eventuele hulp van Rusland of communistisch China aan Algerije. Hij voegde hieraan toe dat Tunesië misschien Peking zal erkennen, als de Chinese regering Algerije op een posi tieve en doeltreffende wijze hulp ver leent. Intussen heeft de premier van de voorlopige Algerijnse regering, Ferhat Abbas, aan liet blad Al Ahram mede gedeeld dat communistisch China het Algerijnse volk zal bijstaan „zonder enig voorbehoud". Abbas, die van een bezoek aan China en de Sowjetunie in Cairo is teruggekeerd, zei over de on langs door Chroesjtsjefs gedane erken- Geen twee voorzitters voor Presbyteriaanse kerk in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse presbyterianen zijn niet toe overgegaan om twee voorzit- irs. een neger en een blanke te kiezen hun synode. Het voorstel, dat ge steund werd door de scheidende voorzit ter en de nieuw-gekozen blanke voorzit ter, werd met 54 tegen 50 stemmen ver worpen. De tegenstanders waren van me ning dat men in de huidige situatie nog niet zover was al een dergelijke drasti sche stap te kunnen nemen. De Presby teriaanse Kerk van Zuid-Afrika heeft minstens 50.000 negerlidmaten meer dan blanken leden. Volgens de laatste stati stiek zijn er 100.800 blanke lidmaten 154.000 Afrikanen (ne«ers) en ongeveer 5000 kleurlingen (gemend bloed). ning van het Algerijnse regime, dat de ze wordt beschouwd als een nieuwe en belangrijke factor „in onze strijd om de vrijheid". Abbas zeide dat de beste maatregel om paal en perk te stellen aan het trot seren van de VN door Frankrijk een positieve politiek van de Afro-Aziatische landen tegenover Frankrijk zou zijn. Hij maakte in dit verband gewag van de houding, welke de Colombo-niogcnd- heden in 1948 tegenover Nederland heb ben aangenomen, toen dit land probeer de de Indonesische volken te trotseren met naar hij zeide het gevolg dat Kerk van Ceylon gekant tegen nationalisatie van de scholen De Dutch Reformed Church v het eiland Ceylon heeft zich met een bezwaarschrift gericht tot de minis ter van onderwijs, omdat er plannen bestaar» al de scholen van kerken en zendingen te nationaliseren. In het bezwaarschrift wordt uitgesproken: De Dutch Reformed Church heeft ze ven scholen in eigendom. Zes van deze scholen zijn zeer dicht bij onze kerker» gebouwd en de zevende Arethusa College ligt op een afstand van on ze kerkelijke gebouwen, maar is wel ge bouwd op grond, die eigendom van de kerk is. In de meeste gevallen zijn geen faciliteiten voor speelplaatsen en zelfs geen grond voor verdere uitbreiding be schikbaar (Wij verzoeken een spoedige inspectie van onze kerk- en schoolge bouwen, die dit feit zullen bevestigen). Indien de regering, bij de uitvoering van haar beleid, het gewenst zou ach ten de kerk de zeer beperkte ruimde, die uu beschikbaar is, te ontnemen, of te beperken, zou zij daardoor onze gods dienstige activiteiten in ernstige mate beperken en bemoeilijken. Wij verzoe ken niets te ondernemen ten opzichte van deze scholen, dat schadelijk zou kunnen zijn voor onze godsdienstige ac tiviteiten, of dat onze godsdienstige overtuiging zou kunnen grieven. Wij vertrouwen dat de regering, zoals uitge drukt in de laatste troonrede, de sterke we hebben ons geld best besteed... sto'n ARISTONA. Met hoge vééL TV-pIczier! Zie dat scherpe beeld, m. Technisch èn esthetisch af! Daarom ziet 'n ARISTONA! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! Nieuwe actie in de V.N. Premier Macmillan heeft zater dag aan het einde van het jaar lijkse congres van de Britse Con servatieve partij in Scarborough zich bereid verklaard, deel te ne men aan een nieuwe topconferen tie over het Duitse vraagstuk, de kwestie-Berlijn en andere proble men, als president Eisenhower en president De Gaulle hier ook voor voelen. i Hij was van oordeel, dat de internatio nale toestand sinds het voorjaar ver slechterd is, o.a. door het gebruik van de Algemene Vergadering der V. N voor propagandadoeleinden. Het bleef echter het streven van Engeland om tot een hervatting van het overleg tussen oost en west te komen. Niemand kan er aan twijfelen of En geland trouw blijft aan zijn allianties er een hecht lid blijft van de coalitie van v'rije lhndën, maar dit betekent, geloof ik, niet dat wij voortdurend door felle polemieken een propagandastrijd met de Sowjetunie moeten voeren. V" ten weliswaar krachtig blijven houding tegenover het Sowjct-blok Gezond glanzend haar door f. 1.50 f. 2.65 begeerte heeft de vrijheid van geweten en eredienst voor de leden van onze kerk, evenzeer als voor anderen te waarborgen. Wij vestigen er verder de aandacht op dat wij, in overeenstemming met de leer van onze kerk, scholen hebben op gericht en onderhouden voor onze kin deren. Wij verzoeken de regering geen stappen te ondernemen, die op enige wijze nadelig zouden kunnen zijn voor de verwezenlijking van een dergelijk doel. Wij zijn ervan overtuigd dat het mogelijk zou zijn een plan te ontwikke len dat niet in strijd zou zijn met het beleid van de regering en dat toch be vredigend zou zijn, zowel voor de rege ring als voor ons. Zo zijn wij bereikd enige van onze scholen als particuliere scholen te exploiteren en stellen voor dat wat de andere scholen betreft de status quo zal worden gehandhaafd tot dat het de regering mogelijk zal zijn geschikte gebouwen en ruimten te ver schaffen voor andere scholen. President Arturo Frondizi heeft toegegeven aan d'e eis van het leger en generaal Rosendo Fraga beëdigd als zijn nieuwe minister van oorlog. Gene raal Fraga, de directeur van de hogere krijgsschool en commandant van het politiek-machtige garnizoen te Campo de Mayo bij Buenos Aires, wordt 'beschreven als de woordvoerder van de groep offi- e vier dagen lang een campagne heeft gevoerd' om Frondizi te noodzaken zijn kabinet en de economische politiek van de regering te wijzigen. Het begint de winter ernst rasten daar de puffende me- kaans instituut van de univer- te worden, In de Belgische nigte. Een van de brokken siteit, Ardennen vielen de eerste boorde een gat van 15 centi- sneeuwvlokken. De tempera- meter in de golfbaan; de twee- Woensdag wordt de tuur daalde onder het punt, nadat de mist was op- ten. getrokken. Ik Iaat Moskou bleef niet achter, nooit hebt gezic loofde van de Belgische ko- ken. ning, Dona Fabiola in Brussel verwacht. Donderdag De zee heeft een gouden munt, d«e uit het jaar 32" Chr. dateert op het strand Bretagne geworpen. De munt is geslagen in Cyrene, een Griekse kolonie ten westen van Egypte. De munt zo komstig zijn van een schip, dat in de nabijheid van de gevaar lijke Bretonse kust is gezon- lijke middelen pogen een algemene betering in de betrekkingen en een ver mindering van de spanning aan te moe digen, aldus de premier. In gesprekken met Chroesjtsjef had hü gezegd, dat de vraagstukken Duitsland en Berlijn door onderhandelingen en niet door geweld moeten worden geregeld en op een zodanige wijze, dat recht wordt gedaan aan de redelijke verlangens de Duitsers. op technisch gebied. Hij eindigde met de rhetorische vraag: „Wat hebben de Russen nu helemaal gepresteerd? Hebben zij misschien een goed vlieg tuig?" Ad rem antwoordde de dichte- scherp: „Ik zal u vertellen wat zij hebben gepresteerd. Zij hebben de mensen angst aangejaagd." De angst voeden, de weifelaars bin- :n zijn kamp trekken, de oppositie haar kracht ontnemen door zijn tegen standers op hun zenuwen te werken dat waren de voornaamste onderde len van Chroesjtsjefs operatie in de Verenigde Staten. Hij wilde natuurlijk ook nog enkele minder belangrijke dingen bereiken op terreinen, die in tactisch opzicht veelbetekenend zijn, zoals het anti-ko- lonialisme. Maar nu de „Chroesjtsjef Maand" voorbij is, bestaat er niet langer twijfel over de aard van zijn voornaamste, tactische doel. Chroesj tsjef streefde er naar de vrees te ge bruiken, zoals ook Adolf Hitler de vrees hanteerde als een krachtig, po litiek wapen. JUIST dit is de kenmerkende leem te in de gangbare, alom verbreide mening die, bijvoorbeeld, naar werd gebracht door vice-president Lixon in het tweede televisie-debat. Men is van mening, dat Chroesjtsjef in de V.N. op de een of andere ma nier heeft gefaald, omdat iedereen in genomen was met de verheffende en gematigde rede van president Eisen hower, terwijl iedereen kippevel kreeg van het geloei en gegrom dat Chroesj tsjef ten beste gaf. Maar heeft er ooit iemand aan ge twijfeld dat Neville Chamberlain en Stanley Baldwin aardige mannen wa- en was iedereen het er niet over dat zij verheffender en gematig der spraken dan Adolf Hitler? Vrien delijkheid en gematigdheid zijn echter niet voldoende om te pareren, als de vrees als zwaard wordt gebruikt. Het de vraag of Chroesjtsjef laagd om zoals Hitier dertiger jaren het wapen van zijn keuze, de vrees, te gebruiken. Voordat Chamberlain kleur moest bekennen en tot de oorlog werd ge dwongen, veroverde Hitier op goedko pe manier een hele serie sleutelposi ties, eenvoudig door de mensen de stuipen op het lijf te jagen. In West- Berlijn, de eerste plaats waar Chroesj tsjef Hitiers methode toepaste, moet de beslissende proef worden geno- i. Het is echter buiten kijf, dat Chroesjtsjef reeds over de gehele li nie verdeeldheid heeft gezaaid in de gelederen van het westen en dat hij dat heeft gedaan op een wijze die aanleiding behoort te zijn tot ernstige verontrusting. FRANKRIJK Meer oppositie tegen De Gaulle de groeperingen, die tegen De Gaulle'_ Algerijnse politiek gekant zijn, te bun- De actie zou geleid worden door Soustelle, de man die eens De Gaulles rechterhand is geweest. Soustelle heeft meegedeeld, dat hy woensdag een pers conferentie zal houden. TJE omvang van de verwijdering tus sen de westelijken, die door Chroesjtsjef werd teweeg gebracht i duidelijk gebleken bij de stemming i. de Algemene Vergadering van de V.N. over de toelating van communistisch China. Toen dit jaar de rekening werd opgemaakt waren er 42 tegen standers, 34 leden waren vóór en 22 onthielden zich van stemming. 1955 waren er 42 tegenstemmers twaalf stemmen vóór en zes onthou dingen. In 1956: 47 tegen 24 vóór en acht onthoudingen. Met andere woorden: de Amerikaan- politiek ten opzichte van commu nistisch China heeft sinds 1956 de steun van vijf landen verloren. En het aantal landen dat zich onthoudt van stemming is gestegen met zestien, daarbij inbegrepen de nieuwe Afri kaanse staten, een lid van de NAVO, IJsland, en twee landen die eertijds sterk op Amerika waren georiënteerd: Saoedi Arabië en Laos. De verdere breuk die Chroesjtsjef de afgelopen maand in de V.N. tot Advertentie met de hulp van de Afrikanen die i blanco stemden, een effectieve meer derheid tegen de Verenigde Staten te veroveren. De mogelijkheid van een breuk tussen Chroesjtsjef en Mao tse Toeng schijnt nog de beste grond van de hoop, dat de Algemene Vergade ring ook volgend jaar communistisch China niet zal toelaten. Neuzen tellen is overigens niet de enige manier om het bestaan van dit proces van verwijdering aan te tonen. Chroesjtsjef boekte een persoonlijk succes toen hij van de V.N.-bijeen- komst een grote vergadering van staatshoofden maakte. Daarmee lever de hij een ander, tamelijk dramatisch, bewijs. Tot het laatste moment bleef de Amerikaanse regering de staatshoof- aen vragen niet naar New York te komen. Maar ten slotte slaagde Chroesjtsjef er zelfs in Eisenhower tot het bijwonen van de bijeenkomst le dwingen, niet alleen voor zijn pre sidentiële zegen, maar als actief deel- gUITEN de Verenigde Naties is het proces van verwijdering nog ver der ingevreten. Zo schijnt bijvoorbeeld niemand in staat de aandacht te con centreren op Laos. En toch schijnt dit kleine, maar geografisch zeer kritiek gelegen land, dat tot voor zeer kort nog geheel met Amerikaanse steun staande werd gehouden, al aardig op weg om in de nabije toekomst voor het grootste deel achter het ijzeren gordijn te verdwijnen. de blote waarheid, dat het proces van verwijdering nu in alle de len van de wereld doorwerkt. Zelfs in Engeland, waar vorige week neutra lisme en anti-Amerikanisme de over hand dreigden te krijgen in de La bour-partij. De vroegere leiders van deze partij, Clement Attlee en Ernest Bevin, behoorden tot de voornaamste grondvesters van het westelijke ver bond. Samenvattend wagen wij het niet, zelfs niet in deze tijd van verkiezings campagnes, een oordeel te vellen over deze gang van zaken. Russen komen weer zaken doen JJh Tïliféin PINDA Dö^noeUniebbenJ zjj deel aan een diner, u voor alle burgemeesters de 2600 Belgische gemeenten stadt bU Bamberg gearrei een uitnodiging hebben 41 Twee Oostduitse vakbonds leiders, Heinz Lindner en Ar Froehlich, zjjn in Ludwig- SL Moritz (Zwitserland) overtroefde Moskou royaal: 40 Het apparaat leek op centimeter dik was daar de Canasta blies eerste sneeuwlaag. apparaat z ik Lv.-buizen kan vernielen. fluit. ia uiies er op en onuer - oorverdovende herrie A Br"te= h»n ..WU bedekten de "id™ "tf- De truc is overigens simpel: Ann lochnidiic i'dn f! c. RUI1 De berichten uit Oostenrijk zullen de wintersportliefheb bers verheugen: grote hoe veelheden sneeuw bedekte 1 bergwegen met een laag tll„hn|,1K 20 tot 30 ccntimter. Automobi- f" listen werd aangeraden hun gewoon sneeuwkettingen nit het vet te halen. Iets te Iaat kwam dat advies: zaterdag was het ver keer tussen Brenner-pas Innsbruck door auto's gestremd. Fnppl- ew ïorK, om re laien zien Vnp dat hij geen angst kende Ed- ^jebe.«2Jr« teerd. Zjj hebben getracht contacten te leggen met West- duitse vakbondskringen. Twee Britse korporaals zullen 23 oktober by Chur in Zwitserland in een kano stap pen en daarmee in veertien el dagen de Rijn tot Willemstad hjj zijn afzakken. Het moeilykste punt wat gedronken (over) moed durfde tonen, op de tocht Hy bracht het er levend van meter zullen de Tien dagen geleden noeuvreerden vijf de grootste zorgvuldigheid e De Ryksunivcrsiteit van enorme telefoon] Utrecht heeft de Argentynse kleine koffiehuis gestrande ambassadeur in Nederland, dr. Whitelock in Halstead (Enge- Migone, die zaterdag afscheid land). Zeker Nederland i Schaffhauscn vormen. De Russische jeugd heeft met kritiek op de Russische lucht- Zelfs Melbourne (Austra- inneringstegel aangeboden. De lock en zy liet de lië), dat op het ogenblik een tegel verte J~ hittegolf trotseert, bleef niet waardering 1 achter. Twee ysklompen, ter verdiensten grootte van een voetbal, ver- Portugees en Latyns-Ameri- paal. aartmaatschappij, Aeroflot. telefoonpaal in het De maatschappy houdt weinig William rekening met haar tydschema. De jongeren beweren, dat in n kar- september slechts 57 van de White- 100 vluchten op tyd vertrok- i ma- ken: omdat de postbeambten geen te laat kwamen, omdat de een mechanicien geen haast had of het Spaans, grapje. De P.T.T. mist geen omdat de stewardess zich had verslapen. De zwaartekracht heeft vanzelf sprekend invloed op de bloedver deling in ons lichaam. Heel herbergt. Deze tere organen kun nen geen te grote bloedsaandrang velen, maar zij kunnen evenmin voudig is dit te constateren bij de werkzaam zijn bij een tekort aan slap naar beneden hangende hand bloed. Bij de mens (en bij de apen) die er spoedig enigszins opgezwollen is de bescherming van de hersenen vanneer we haar voor de afwisse ling weer eens een tijdje in de hoogte houden. zenuwstelsel worden dan ook voort durend maatregelen genomen om te overvloedige of te schaarse Door de rol die de zwaartekracht bloedtoevoer te compenseren, bij de bloedverdeling speelt, is het Maar bij vele dieren is die be- begrijpelijk dat de grootste bloed- scherming minder noodzakelijk cn aandrang in de laagst geplaatste daarom ook geringer. Houdt u bijv. delen van ons lichaam, dus in de een tam konijn gedurende 10 of 20 benen, plaats heeft Hiervan be- min. aan de oren omhoog, dan merken we gewoonlijk weinig sterft het dier wegens een te ge- zolang de wanden der bloedvaten ringe toevoer van bloed naar de gezond en veerkrachtig zijn en de hersenen. Het bloed blijkt hoofd- kringspiertjes de vaten een flin ke tonus bezitten, waardoor het niet tot stuwingen komt. Ook op latere leef tijd, wanneer de gunstige factoren wat verminderd zijn, blijvt^n bij gezonde mensen de gevolgen van de zwaartekracht ge woonlijk binnen zéér enge grenzen, want het zenuwstelsel is er voort durend op uit de zwaartekracht tc compenseren of de daardoor ont stane afwijkingen te rectificeren. Daarom grijpen steeds allerlei re flexen in, indien verplaatsing van een lichaamsdeel een te grote wij ziging te brengen. Bijzonder belangrijk TOCH IS HET ZA! zakelijk naar de ingewanden te zak ken, want wordt de buik van het dier stevig om zwachteld daD tree.'lt de dood niet in. Wilde konijnen kunnen daarente gen geruime tijd aan de oren wor den opgehangen, zonder enig nood lottig gevolg, omdat de buikwand van deze dieren steviger is en zich daardoor in de ingewanden niet zoveel bloed kan verzamelen. Nu moeten we het ook eens hebben over de vraag, hoe de Bel gen eigenlijk aan die scherpe taal de bloedverdeling dreigt grens zijn gekomen, waardoor hun land in een Vlaams- en een Frans- dit sprekend deel is gescheiden. Daarover een volgende keer. opzicht het hoofd, dat de hersenen Onder leiding van do Russische plaatsvervangende minister voor de bui tenlandse handel, Borissow, is zaterdag een delegatie uit Moskou in Bonn aan gekomen, die vandaag met de Westduit- besprekingen zou beginnen over nieuw Duits-Russisch handelsak koord. Het bestaande akkoord loopt op 31 december van dit jaar af. De onderhandelingen daarover werden Moskou gevoerd (door een Westduitse delegatie onder leiding van ambassa deur dr. Robert Lahr. die vervolgens tot taak kreeg de Nederlands-Duitse „Generalbereinigung" tot stand te bren gen, netgeen hem lukte) en de onderte kening vond in Bonn plaats. De plaats vervangende Russische premier Anastas Mikoyan kwam er voor naar de bonds- hoofdstad. dezelfde procedure zou worden gevolgd, zou de ondertekening van een eventueel nieuw akkoord in Mpskou moeten plaatshebben en dit zou Bonn Dr de moeilijke vraag stellen, of het de gegeven gespannen politieke ver houdingen met Moskou vice-kanselier prof. Erhard naar de Russische hoofd stad zal willen sturen. De Russische ambassade in Rolands- eck liet bij navraag weten, dat zij geen enkele reden ziet om deze (vroegere) afspraak niet na te komen. Overigens rekent men in Bonn ook ditmaal op bui tengewoon moeilijke onderhandelingen, die weken zullen duren en door boze Russen ongetwijfeld enkele malen zullen worden afgebroken. Monument onthuld voor Stresemann (Van onze correspondent ln Bonn) In Mainz ls gisteren in tegenwoordig heid van de Westduitse minister van Luitenlandse zaken dr Heinrich van Brentano en de premier van Rijnland- Palts, dr. Peter Altmeier, voor het keurvorstelijke slot een gedenkteken onthuld voor de grote Duitse (en Euro pese) staatsman Gustav Stresemann. De onthulling vond plaats op de 35e verjaardag van Stresemanns die in 1923 rijkskanselier en tot 1929 minister van buitenlandse zaken was politieke triomf in Locarno. De vruchten van zijn werk de bevrijding van Duits land van de reparatieverplichtingen in het vredesverdrag van Versailles heeft Gustav Stresemann niet meer mo gen plukken. Hij was op 3 oktober 1929 overleden. Het is zeer de vraag, of het indien Stresemann ware blijven le- i in 1933 zou zijn gekomen tot de machtsovername door de nazi's. In het huidige Westduitsland wordt Strese mann vereerd als een der voorlopers de Europese politiek. Advertentie Beits zelf uw meubelen van Ceta-Bever Prof. Van Poelje legt voorzitterschap van ITBON neer In de zaterdag gehouden bestuurs vergadering van het Instituut voor Toe gepast Biologisch Onderzoek in de Na tuur iITBON) te Arnhem heeft prof. dr. G. A. van Poelje, het voorzitterschap neergelegd Prof. van Poelje thans 76 jaar oud, voormalig lid van de Raad van State, heeft het voorzitterschap van dit instituut sinds de oprichting in sep tember 1940 bekleed. In deze functie vertegenwoordigde hij tevens de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen als bestuurslid. De directeur- generaal van de landbouw, ir. A. W. van der Plassche, heeft aan prof. Van Poelje ïmens minister Marynen de ere-leg- :nning van het ministerie van land- >uw en "isserij uitgereikt. Wegens de bijzondere stimulerende invloed, die prof. Van Poelje op de ontwikkeling van het instituut heeft uitgeoefend, bood het bestuur hem het ere-voorzitterschap aan. Bestuur en personeel van het ITBON bood de afgetreden bestuursvoor zitter het fotoalbum „20 jaar" aan. De huidige onder-voorzitter, dr. P. M. L. Tammes, werd door het bestuur tot voor zitter van het ITBON benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5