Jiicuiuc fdiisctjc GTourant Parachutist in de lucht gered MOBOETOE TSJOMBE Commentaar sluit vrede met NIEÜWS in één oogopslag- BON Internationalisatie Nw-Guinea Maleise premier wil nog niets zeggen Vloedgolf Pakistan: op kust van 3000 doden MAANDAG 17 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Eenenveer liga te jaargang CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantwastitfj is gljfbleoea tnyn bert ia UgjjcospatT grieppatiënt tot MOORDENAAR Zie pagina 11 Kongo's militaire machthebber, kolonel Moboetoe, heeft een onverwachte stap ondernomen: hij vloog naar president Tsjombe van Katanga en al wenst laatstgenoemde nog geen rondetafel-conferentie, de gedachten van beide mannen schij nen wat de toekomst van Kongo betreft in dezelfde richting te gaan. Nu pas is bekend geworden, dat een cycloon, gevolgd door een vloedgolf, begin vorige week in Oost-Pakistan volgens offici euze berichten niet minder dan 3000 mensen het leven heeft gekost. Enkele steden zijn goeddeels van de aardbodem ver dwenen. De Heeft Chroesjtsjef in New York inderdaad gefaald? De be kende Amerikaanse columnist Joseph Alsop betwijfelt het: in ieder geval schijnt hij met zijn pogingen tot het zaaien van vrees in de wereld succes te hebben geboekt. Een groot man in de christelijk-sociale beweging gaat met pensioen. Het is de heer Joh. A. Conjong, de voorzitter van de Chr. grafische bedrijfsbond, over wiens leven onze sociaal- economische redactie een verhaal schreef. De hervorming van de onderneming was het onderwerp, dat uitvoerig aan de orde is geweest op een bijeenkomst van de Wiardi Beekman-stichting. Brief aan thuis „Hordenloop" heet de oefening die op het ogen blik duizenden militairen in haar greep heeft. Het is een „verplaatsingsoefe- ning" en zoals u op de foto kunt zien, is het geen „vakantietooht" van het ene hotel naar het an dere. Het schrijven van een brief naar huis ge beurt liggend op de grond met het dunne tentzeil als beschermend dak. In die brief naar huis zal heus wel een aardig num mertje soldatenhumor wor den weggegeven reken maar. „Een lekker nummer tje kankeren op die waééar- deloze troep," zo heet dat. En er zijn er bij die het echt „waardeloos" vinden maar het gros van de troep? Zulke soldaten duim omhoog. Want Nederlanders mogen dan geen soldaten zijn in hart en nieren ze zijn nuchter genoeg om te weten dat het soldaat-zijn geen zoethouderijtje is. Om te ve ten dat de vrede alleen maar bewaard kan worden als Moskou ziet dat het Westen sterk genoeg is, ook mentaal sterk genoeg, om iedere po ging tot agressie af te slaan. Zo liggen op het ogenblik de papieren, alle geconferecr over ontwapening ten spijt. Zo ergens dan geldt voor dit terrein: het is zo belang rijk welke krant u leest. Welke krant in uw gezin op tafel komt. Wordt in die krant het leger getekend als „een bureaucratische troep waar fout op fout gemaakt wordt"? Wordt in die krant de minister van defensie ge tekend als een onmachtige figuur die er niet veel van begrijpt? Wordt in die krant het geld, aan de marine uit gegeven, wel zo ongeveer als „in het water gegooid geld" beschouwd? Men hoeft de ogen niet te sluiten voor de fouten die in sen grote organisatie als „de fensie" gemaakt worden ook in grote particuliere or ganisaties worden fouten ge maakt. Maar in die kritiek moet toch de eerbied blij ven voor het gezag van de overheid. Het gezag waar over de Bijbel zulke duide lijke taal spreekt. Misschien is deze over peinzing waard doorgegeven te worden aan uw vrienden en kennissen het is in ieder geval de moeite waard Ie bon in te vullen. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek Tip-Parade' op onderstaand adres; (naam) Directeur Leipziger Messe gevlucht Hans Joachim Spangenberg, technisch directeur van de Leipziger Messe, is met zijn eehtgenote naar Frankfort gevlucht. Volgens de politie is hij naar West- Duitsland uitgeweken nadat zijn pogin gen om met de jaarbeurs van Leipzig een brug te slaan tussen de twee helften van Duitsland naar zijn mening waren mislukt. Levenslang voor SS'ers van Sachsénhausen In het proces-Sachsenhausen zijn za terdag te Diisseldorf de voormalige SS-leiders August Höhn (56) en Otto Böbm (70) tot levenslang veroordeeld met verlies van burgerrechten. De der de beklaagde, de 50-jarige Horst Hem- pel, kreeg vijf jaar. Hij blijft op vrije voeten, aangezien rekening gehouden wordt met zijn gevangenschap in Sibe rië. Zware stormen in het gebied van Venetië hebben zaterdag grote overstro mingen in de Dogenstad veroorzaakt. Ifet San Marco-pïein en omgeving kwa men onder water te staan en talrijke gondels werden losgeslagen en sloegen om. De schade is aanzienlijk. President Kubitschek heeft zaterdag een besluit getekend, dat verhoging van het minimumsalaris in geheel Brazilië met zestig procent inhoudt. TNE KONGOLESE militaire leider kolonel Joseph Moboetoe en president Moise Tsjombe van Katanga hebben een akkoord bereikt inzake wederzijdse vriendschap en respect. Na besprekingen die bijna vijf uur duurden in de ambtswoning van Tsjombe in Elisabethstad verklaarden beide mannen dat zij een bevredigende reeks besprekingen hadden be ëindigd hetgeen zou leiden tot nauwere contacten tussen westelijk Kongo en het afgescheiden Katanga. Tsjombe lachte en praatte vrijelijk met jour nalisten aan het slot van de besprekingen, maar Moboetoe maakte slechts enkele korte opmerkingen. Op het vliegveld van Elisabethstad namen Tsjombe en Moboetoe later lachend afscheid terwijl zij elkaar de hand schudden en voor fotografen poseerden. Moboetoe verklaarde dal hij met Tsjombe algemene besprekin gen heeft gevoerd over de moeilijke situatie in Kongo en dat hun bespre kingen in de uiterste vriendschap ei hartelijkheid hadden plaats gehad. Hij verklaarde dat Tsjombe dezelfde ideeën had als hijzelf over de con stitutionele toekomst van Kongo, maar hij weigerde daar nader op in te gaan. Desgevraagd antwoordde Moboetoe president Tsjombe niet te hebben uit genodigd voor een tegenbezoek aan Leopoldstad, terwijl de president daar ook niet op had aangedrongen. Tsjombe noemde de besprekingen zeer aangenaam. WU hebben geen enkel be sluit genomen over de toekomst van Kongo. Ik bedoel ik kon met kolonel Moboetoe over dergelijke dingen niet spreken. Hü is geen politicus. Maar wü illen het militaire bewind van kolonel Moboetoe respecteren tot het eind van dit jaar. Daarna moet een of andere re- De premier van Malaya, Toengkoe Ab'döei Rahman, is zaterdag op door reis naar Londen een uur lang op Schiphol geweest. In tegenstelling tot persberichten uit Malaya ver klaarde hij, dat president Sukarno en minister Nasution niet volledig met zijn bemiddelingsplannen in het geschil tussen Nederland en Indo nesië over Nieuw-Guinea hebben in gestemd. „U kunt niet verwachten, dat zij met deze plannen volledig in stemmen", zei hij, maar ik heb de indruk, dat er niettemin enige kans op succes is." Naar bekend heeft de Maleise premier aangekondigd dat hij als bemiddelaar wil optreden. Hij vertrok een uur later naar Londen en wordt op 25 oktober in de Ver. Staten verwacht. Begin november zal hij per boot naar Londen terugkeren. Wellicht zal Abdoel Rahman in novem ber contact zoeken met de Nederlandse regering, doch enige zekerheid kon hij daarover nog niet geven. Het zal van de besprekingen met andere regeringen af hangen of het zover zal komen. Slechts wanneer hij de andere landen voor zijn voorstellen kan winnen, zou hij pogen ook Nederland te overreden. „Een beetje overreding van de kant van alle andere Landen kan er misschien toe ledden, dat het geschil tot een oplossing komt", vervolgde hij, maar hij weigerde pertinent ook maar iets van zijn bemid delingsvoorstellen te onthullen. „Waarom gaat u uw plannen eerst in Amerika bespreken?" luidde een vraag van een der journalisten, die hij te woord stond, „zou het niet meer op uw weg gelegen hebben die plannen eerst aan Nederland voor te leggen?" „Neen", antwoordde de premier, „ik ken het standpunt van Nederland over West-Iriain (Nieuw-Guinea) en ik heb me eerst gewend tot de Indonesische rege ring. Overbodig te zeggen, dat ik veel moeite gehad heb zelfs voor een klein deel van mijn voorstellen de instemming te verkrijgen". Op nadere vragen verklaarde hü niet met president Sukarno, doch alleen met generaal Nasution te hebben gesproken. Opnieuw voegde hy er aan toe, dat die lang niet met het hele voorstel instemde. Maar als ft straks in de Ver. Staten ben, dan heb Ik ten minste een basis. Ik kan dan ergens over praten. U moet dat als een soort begin zien om tot een op lossing van de moeilijkheden te komen. Als wc ln alle ernst vrede in dit deel cereld willen hebben, dan g^lo- Ook van Nederland zei de premier niet te kunnen verwachten, dat het zich zon der enige overreding bij het voorstel zou willen neerleggen, evenmin als Indonesië dat zou doen. „Ik heb op Malaya met de Nederlandse ambassadeur gesproken en hem een ze kere indicatie gegeven, maar het is beter als ik zo weinig mogelijk zeg, want an ders zou ik me verpraten en ik beschouw deze reis als een heilige missie, die ik graag tot een goed einde wil brengen". „Waarom hebt u besloten als bemidde laar op te treden? Staat u eigenlijk niet buiten het geschil?" „U moet niet vergeten, diat wij in Ma laya erg dicht bij Indonesië wonen en daarom zijn wij bang voor moeilijkheden in dit dieel van de wereld. Wij willen die graag voorkomen". Indonesiës standpunt onveranderd Een officieel Indonesisch woordvoerder te Djakarta heeft naar aanleiding van de berichten omtrent de voorstellen van de premier van Malaya ter oplossing van het geschil over Nederlands Nieuw-Gui nea verklaard, dat Indonesië elk voorstel zal aanvaarden, tot volledige en onvoor waardelijke overdracht van West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) aan de re publiek Indonesia binnen het kader van de Verenigde Naties. geringsvorm worden begonnen in Leo poldstad. Ik ben nog niet bereid een rondetafel conferentie bij te wonen van Kongolese leiders met de positie zoals die thans is, aldus Tsjombe. Intussen heeft een woordvoerder der V.N. uiting gegeven aan zijn „medeleven en diepste spijt" in verband met de aan slag, die vrijdag door aanhangers van Loemoemba is gepleegd op Albert Ndele, vice-voorzitter van Moboctoe's „raad van commissarissen". In Leopoldstad is de stemming tegen de V.N. nog veel krachtiger geworden, nadat een plaatselijk dagblad een foto van de aanslag op Ndele had gepubli ceerd. Hierop ziet men dat Ndele, terwijl hij door aanhangers van Loemoemba wordt afgetuigd, zijn armen uitstrekt naar een werkeloos toeziende Ghanese V.N.-soldaat. De V.N.-wacht voor het Memlinghotel in de Europese wijk, waar Ndele werd aangevallen, is zaterdag versterkt. Ver en wordt dat Ndele, die messneden hoofd en gezicht kreeg, „bevredigend vooruit gaat". Men verwacht dat hy een week of tien dagen in het ziekenhuis zal moeten blijven. De premier van Mcdaya, Toeng koe Abdoel Rahman, is zater dagmiddag op doorreis naar Londen een uur lang op Schip hol geweest. De Maleise premier heeft aangekondigd dat hij als bemiddelaar wil optreden tussen Nederland en Indonesië inzake het geschil om Nieuw-Guinea (zie hieronder). Minister Luns, die eveneens dit weekend op Schiphol arriveerde (zie pag. 5) verklaarde officieel (nog) ner gens van te weten Grote vechtpartij in Amsterdam De zestienjarige jongen Ch. Bakker is gistermiddag met inwendige kneuzingen opgenomen in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam Hij had die kneuzingen opge lopen in een van de vechtpartijen, die in de omgeving van de Vijzelgracht in Am sterdam onder de opgeschoten jeugd ont stonden. Enkele malen al had de politie moeten optreden bij schermutselingen in een pof fertjeskraam op de hoek van de Wete ringschans en een restaurant (de Groene Kalebas) in de Tweede Wetering dwaï straat, bekende pleisterplaatsen voor jeugd. Tegen vier uur ontstond in h restaurant een vechtpartij van ernstig karakter, dte, nadat enkele ruiten waren gesneuveld, op straat werd voortgezet. De zestienjarige Bakker kreeg in het vuur van de vechtpartij schoppen en slagen, die hem zijn blessures bezorgden. De politie heeft een andere jongeman, de achttienjarige P. L. D. meegenomen. Hij wordt ervan verdacht de verwondingen van Bakker te hebben toegebracht. Kort na deze vechtpartij kwam opnieuw tot een treffen. Ongeveer jongeren, die op het tumult waren gestroomd, raakten op hun beurt slaags en slechts met gebruik van de gummi wapenstok kon de politie de orde her stellen. Daarbij werden rake klappen uitgedeeld, waarover sommige vechtlus- tigen zich later op het bureau Singel kwamen beklagen. Vlieger overleden na noodlanding De uit Enschede eerste luitenant der Koninklijke Luchtmacht M. M. J. Dek ker, die vrijdag met een straaljager eer noodlanding moest maken op de vlieg basis Deelen is gisteren aan de verwon dingen die hij bij zijn val opliep in hei hospitaal in Arnhem overleden. De 28- jarige vlieger was gehuwd en had twee kinderen. De opening van nieuwe wegen in West-Berlijn betekent een verdichting van wat de Duit sers noemen „het verkeers tekens-oerwoud". Niet alleen automobilisten ontmoeten bat terijen borden en lichten op hun weg, maar ook voetgan gers, die de nieuwe brede we gen willen oversteken, krijgen met een serie verkeerslichten te maken. Op dit punt op de Hohenzollern Damm moeten de mensen het „steek nu over"- teken van maar liefst vier stel verkeerslichten afwachten. "Ooven de kust van Oost-Pakistan heeft een cycloon gewoed, die gevolgd werd door een vloedgolf. Er zouden volgens onbevestigde berich ten 3000 measen om het leven zijn gekomen. Sinds mensenheugenis is er in dit gebied nog nooit zo'n hevige vloedgolf waargenomen. De woedende storm joeg in de vroege morgenuren var, 10 oktober (maartdag) zes uur- lang over de Baai van Benga len en het vasteland van Oost-Pakistan en liet een spoor van lijken en vernielde hutten achter in de gebieden van Tsjitta- Bamisa'l en Noakald. Ook een zestal eilanden in de baai werden geteisterd. Aangenomen wordt dat een aantal lijken door de op de storm volgende vloedgolf mee naar zee is gespoeld. De storm, dJie een snelheid bereikte van 110 km per uur, wierp vissersboten om. Grote schepen hebben overlevenden op gepikt en naar Calcutta en andere havens gebracht. In de loop van de vorige week zijn er uit het rampgebied maar af en toe be richten binnengedruppeld. De omvang van de ramp is pas gisteren bekendge maakt Het getroffen' gebied ligt circa 300 km ten oosten van Calcutta en bij de mon ding van de Ganges, waarvan het water in de loop van de vorige week sterk steeg tengevolge van zware regenval. Donderdag werden in Monghir (Noord- oost-India) veertig ljjken geborgen. Het waren de lichamen van mensen die drie dagen eerder in een boot waren omge slagen. Dinsdag werd bericht dat het wa ter van de Ganges de stad Lucknow be dreigde. Deze stad telt 750.000 inwoners. Vliegtuigen werden toen ingeschakeld om mensen te evacueren en voedsel bo ven de bedreigde gebieden neer te wer pen. Nasution in Thailand De Indonesische minister van verdedi ging, generaal Nasution, is zondag in Bangkok aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Thailand. TLTOETEN WIJ VOOR NIEUWS over onze nationale gaspositie in Straats burg zijn? Het heeft er wel iets van. Daar heeft namelijk, voor het Europese parle ment, een Belg mededeling gedaan van grote hoeveelheden gas, in het noorden van ons land gevonden. Het valt niet mee, in deze tijd een ge heim te bewaren. We vragen ons overi gens af. waarom het nodig geweest is. deze zaak zolang uit de publiciteit te hou den. Nu is er toch in gekomen, en wel op een vervelende manier. Het heet, dat de geheimhouding ver band hield met onderhandelingen. Wilde men in de besprekingen met bepaalde ge gadigden niet worden gestoord? Zulks lijks ons dan voor andere gegadigden niet zo prettig. We zijn niet voor discrimina tie, ook niet in de benadering van ge gadigden. Men kan geheimhouding ook te ver drij ven. Op de belangwekkende conferentie die de Wiardi Beekman-stichting zaterdag te Rotterdam gehouden heeft over de rechts vorm van de onderneming waarbij ook de mate van openbaarheid in de onderne ming ter sprake kwam, werd ook van niet-socialistische zijde betoogd, dat er in Nederland vaak een geheimhouderij wordt betracht, die onnodig en onnuttig heten moet. Onnodig, omdat men in de kringen der vakgenoten toch al wel genoeg van elkaar pleegt te weten. Zodat ook dit geheim over de gasvoorraden in Nederlands bo dem wel geruime tijd een geheim kon blijven, maar nu toch aan de oppervlakte gekomen is zoals overigens met gas gebruikelijk is. Over de vondsten zelf verheugen wij ons. Ons land is niet rijk aan bodemschat ten. We moeten het hebben van de bodem zelf, en verder van hetgeen wij op deze bodem aan activiteit, aan industrie en nijverheid, weten te ontwikkelen. Dat is gelukkig nog heel wat. Hetgeen niet be tekent, dat wij niet met enige graagte in ontvangst zullen nemen wat onze bodem aan gassen en delfstoffen biedt. We wachten thans maar de openbaar makingen, die nu toch niet achterwege kunnen blijven, af. De aan het bewind zijnde Japanse Liberale partij heeft, na overleg met de twee andere grote partijen, die in het parlement ver tegenwoordigd zijn, nL de Socialistische partij en de Sociaal-democratische partij, besloten het Japanse parlement op 24 ok tober te ontbinden, in verband met de op 20 november te houden algemene verkie zingen. De eerste luitenant der Kon. Luchtmacht NI. M. J. Dekker, die vrijdag met een straal jager een noodlanding moest maken op de vliegbasis Deelen, is zondag aan zijn ver wondingen overleden. De 28-jarige vlieger was gehuwd en had twee kinderen. Hü woonde in Enschede. Jf^EN HOGEDRUKGEBIED dat zater dag bij Schotland tot ontwikkeling kwam, is in het weekeinde over Scan dinavië naar Rusland getrokken. Over Engeland, de Noordzee en Scandinavië bleef een uitloper van hogedruk achter. Deze neemt echter in betekenis af, daar hij bv Ierland wordt aangetast door een oceaanstoring. Via Noord-ltalïè trok een depressie naar Polen, vergezeld van een regengebied dat over een groot deel van Duitsland reikt. In ons land viel er het weekeinde hier en daar een bui. Ook de DE. 21. J^R oude Neder- George van Roosmalen dat niet lukte, brak hij een vast", vertelde Coxall, „toen 500 mensen die het voorval lander George van Roos- maakte zijn vierde sprong stuk van het instrumenten- trok ik aan het koordje van malen die twee jaar geleden met de parachuteclub „Grand paneel af om de lijn te kap- zijn reserveparachute en uit Rotterdam naar Canada Valley Jumpers" toen hij pen waaraan Van Roosmalen duwde hem van me af. Daar- emigreerde, is gisteren op verstrikt raakte in het koord viereneenhalve meter onder na wachtte ik een paar se- ivonderbaarlijke wijze gered waarmee hij de eerste me- het toestel hing. De Neder- condcn tot toen hij een parachutesprong ters maakte en op bijna 1000 me- vierpei ter hoogte hulpeloos aan een tuigje koord onder het vliegtuig kwam om zijn bleef hangen. de sprong aan het lander kon de instructeur >ns Cessna-vlier- met gebaren duidelijk maken bevestigd. De lijn dat zijn rechter arm onbruik- om baar was en dat hij onmoge- zijn lichaam terecht, zodat lijk de parachute open kon De instructeur gleed langs hij onmogelijk aan het koord- trekken. Toen liet korporaal meer konden hinderen opende mijn eigen para chute." elkaar niet gelukkig bleef ik bij mijn positieven. Het leek wel of ik een half uur in de lucht heb gehangen maar volgens neergekomen, moest Het enthousiasme de lijn, opende Van Roosma- je kon trekken dat zijn para- Coxall zich langs het koord de instructeur minutenlang Roosmalen lens parachute sprong chute moest openen. samen met de jongeman om*- Zijn instructeur, korporaal laag. Ze kwamen op circa Alfred Coxall (33) probeer- de lijn breken. het vijftig meter van elkaar be- de eerst om Van Roosmalen „Een paar seconden lang kon gebruiken. Ze snoerde lichaamsdeel weer dat ik het volgende week- houden op de grond. te- einde weer ga springen als naar binnen te trekken. Toen hielden we ons aan elkaar recht gekomen tussen circa het goed weer is." komende 36 uur zullen waarschijnlijk slechts onbetekenende uitlopers van het Duitse regengebied tot ons land door dringen. In de temperatuur komt niet veel verandering. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en och tend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur. ZON EN MAAN Dinsdag 18 oktober: zon op 7.09, onder 17.40; maan op 4.27, onder 17.05. 20 oktober Nieuwe Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twen the Eindlhovi Berlijn FranKfort MUnohen ZUrich GenOve Madrid Mallorca Lissabon winrM. winri6th

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1