lacht Hervorming onderneming selijk, maar hoe? wen kelpen Ueraf Hi P, 31 H32 -j 33 ,2 -f i I Hearing Wiardi Beckmanstichting Nut van meer openbaarheid betwist IERSE PREMIER OPENDE WERF VAN VEROLME II Meer ongelukken als men met griep doorwerkt ZWITSALETTEN Dit weekeinde zeven doden in verkeer telèkfèï# 11 MAANDAG 17 OKTOBER 1960 Dam-vraag S (Eerste publicatie) Zwart: 5, 9, 14, 20, 23, 26, 28, 32, 38. Wit: 30, 34, 36, 37, 39, 40, 41, 43, 44, 50. Hoe moet wit, aan zet, deze stëlling tot winst voeren Bridge Gegeven kaarten en biedverloop die wij u gisteren voorlegden is het juiste bod van zuid 6 harten. Zonder moeite wordt dit contract gemaakt. Noord had: Sch. 9 3, Ha. A H V 9 7 6 2, Ru. A V 3, KI. 7. Het is duidelijk, dat alleen schoppen aas wordt afgegeven. In de praktijk speculeerde één der Zuidspelers op een topscore het gold immers een parenwedstrijd en bood 6 Sans-Atout. Dit werd geen succes. West kwam met klaveren uit, waarop Oost de vrouw Dij speelde. Zuid kwam nu niet verder jan 11 slagen en ging één down. JACK DIAMOND. Kruiswoordpuzzel ri g 9 M 10 6 7 8 12 13 V .8 J* 20 22 23 24 27 28 25 26 39 H 40 37 38 Horizontaal: - l.^palmijiéell 4. lang' vrouwenklee d9 j nvbg»&teÖïy-j vfd11- meisjesnaam; 12r voorzetsel- 14: buis^ vormig ingewand; 15. telwoord; 16. gevangenis; 17. oude lengtemaat; 19. kamervogel; 22. latwerk; 24. gewicht in Denemarken en Noorwegen; 25. Europeaan; 27. gem. in Gelderl.30. heden; 32. laag, gering; 33. Euro peaan; 35. bekziekte van het pluim gedierte; 37. stadje in Duitsland tus sen Venlo en Krefeld; 39.. gem. in Gelderl.; 40. zoon van Jacob; 41. vaarwel; 42. stad in Engeland; 43. vlug. Verticaal: 1. groente (Indonesië); 2. vlaktemaat; 3. loon; 4. sluiskolk; 5. telwoord; 6. metaalachtige polijst steen; 7. schijn, voorkomen; 8. groot ongeluk; 10. jaarboeken; 13. eiken schors; 14. schraal; 16. dichterbij ko men; 18. laag schoven op de dors vloer; 20. gevangenis; 21. telwoord; 23. gem. in Over; 26. onderbergse spoorgang; 28. verkeerd; 29. 4de boek van Mozes (afk.); 31. bezigheid tot ontspanning; 34. tweetal; 36. wereld taal; 37. oude benaming voor Hter; 38. gem. in Gelderl.; 40. lidwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. ski; 3. dra; 6. sla; 9. in; 10. samba; 12. o.a.; 13. kabel; 15. armen; 17. pel; 19. met; 21. kan teel; 25. tin; 26. aar; 27. onlangs; 31. opa; 32. esp; 34. Natal; 36. deels; 38. os; 39. regel; 41. Aa; 42. pen; 43 sen; 44. Oss. Verticaal: 1. dik; 2. knap; 3. dal; 4. R.M.; 5. aba; 7. loet; 8. aan; 10. sela; 11. arme; 14. beknopt; 16. me lasse; 18. Ot; 20. sta; 22. nol; 23. een; 24. ork.28. naar; 29. An; 30. geel; 31. oase; 33. plas; 34. nop; 35. les; 36. den; 37. sas; 40. ge. Huisartsen verwerpen honoreringsvoorstel Van de zijde van het bureau der Lan delijke huisartsenvereniging wordt over het verloop der onderhandelingen tus sen de ziekenfondsorganisaities en de vereniging inzake de honorering van huisartsenh'Ulp aan ziekenfondsverzeker den in het jaar 1961 medegedeeld, dat een van ziekenfondszijde ontvangen voorstel door de zaterdag te Utrecht gehouden ledenvergadering der Landelijke touis- antsenvereni'ging is verworpen. Deze ledenvergadering heeft de on derhandelingscommissie van genoemde vereniging echter gemachtigd de onder handelingen met de organisaties van algemene ziekenfondsen voort te zetten. Concurrentie voor de sckoolbrigadiertj es De verkeersbrigadiertjes krijgen in Amsterdam concurrentie. De politie zal daar namelijk meisjes van achttien jaar Eaan aantrekken, die minstens een mulo diploma hebben. Zij zullen na een korte opleiding vier uur per dag op drukke ver keerspunten de schoolbrigadiertjes gaan vervangen. Tevens worden zij opgeleid tot politieagente, waartoe zij op eenen twintigjarige leeftijd benoemd kunnen worden. (Van onze sociaal-economische redactie.) TT1 en zodanige hervorming van de onderneming, dat bij het toe zicht op het bedrijfsbeleid naast de belangen van de kapitaalverschaf fers ook rekening wordt gehouden met de belangen van werknemer en consument, lijkt wenselijk. Maar of dit moet door de raad van commis sarissen om te vormen tot een tripar tite orgaan, samengesteld uit ver tegenwoordigers van die belangen groepen, is een zaak waarover men van mening kan verschillen. Dait bleek zaterdag op een discussie bijeenkomst voor deelnemers uit brede kring, die de Dr. Wiardi Beofcmamstioh- ting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, in Rotterdam had georganiseerd- De conferentie zou men kunnen beschouwen als een hea ring over het rapport inzake de her vorming van de onderneming, dat vo rig jaar door de stichting werd uitge bracht. Er waren zaterdag drie inleiders. Mr. L van der Stoel besprak de behartiging an de bij de onderneming betrokken be- aogen aan de hand van enkele door hem geponeerde stellingen. Datzelfde deed prof. mr. P. Sanders over de publikatde- plidht en de controle op de onderneming Evenzo gaf drs. A. A. Van Ameringen uiteenzetting over de economische machtspositie van de particuliere onder neming. Mr. Van der Stoel betoogde dat aan het moderne grootbedrijf de eis moet worden gesteld dat het streeft naar verantwoorde veging van het ondernemingsbelang de belangen van de gemeenschap, con sumenten, werknemers en kapitaalver schaffers, die bij het bedrijf betrokken zijn. Met uitzondering van de kapitaal- jhaffers, bestaat er voor deze belan gen tot dusverre geen mogelijkheid zeg genschap uit te oefenen op beslissingen an de bedrijfsleiding. Daarom zal het noodzakelijk zijn de huidige wettelijke regeling van de N.V., althans voorzover deze toepassing vindt op de grootste bedrijven, te hervormen deze zin, dat de belangen van gemeen schap, consumentenen werknemers daarin rechtstreeks tot gelding kunnen worden gebracht. Deze hervorming kan het best worden geëffectueerd door de raad van commissarissen om te voTmon •en tripartite orgaan, waarin de ver tegenwoordigers van algemeen .belang consumentenbelang, wenknemerebelamg rapiitaalvenschaffensbelang in gelijke sterkte zitting hebben. raad van commissarissen dient te zijn uitgerust met bevoegdheden die enerzijds niet zodanig omvangrijk zijn dat de ondernemersfunctie (de directie) wordt aangetast, doch anderzijds van vol de belang zijn om te verzekeren dal de grote lijnen van het bedrijfsbeleid aan doeltreffend toezicht worden onder worpen, aldus mr. Van der Stoel. Meer openbaarheid Prof. Sanders achtte de bestaande voorschriften betreffende publdkatde van vens over de gang van zaken in de publieke naamloze vennootschap onvol doende. Als voorbeeld noemde hij (niet geheel ter zake) het jongste jaarverslag van de Ned. Spoorwegen. Daardoor ont breekt voldoende inzicht omtrent de wer kelijke situatie in de N.V. en wordt de controle op het beleid van het bestuur bemoeilijkt. Gelukkig, aldus prof. Sanders, bevat het ontwerp-Meijers (voor een nieuw burgerlijk wetboek) de bepaling, dat bij nene maatregel van bestuur nadere voorschriften voor de inrichting van ba- Mi en verlies- en winstrekeningen kunnen worden gegeven. Dat geeft hoop de toekomst, want daardoor kunnen zowel meer gegevens verkregen worden alsook differentiatie van de te publiceren Volgens prof. Sanders zal men het evenwel niet kunnen stellen buiten een controle-orgaan, belast met het toezicht op de naleving van deze voorschriften. Daarvoor ware een Venmootsohapskamer leven te roepen. Het zal een klein moeten zijn, geassisteerd door deskundigen, dat tevens de minister kan adviseren over aanvullingen en wijzigdn- in de voorschriften. Ook ten. aanzien de prospectus zou een dienovereen komstige procedure gevolgd moeten wor den. De te creëren Vennootschapskamer zou zich in haar werkzaamheden moeten be perken tot de zorg voor een zo volledig mogelijke publiciteit Zij moet zich niet inlaten met het beleid van de onderme- ming en dus ook niet ter aandeelhouders vergadering verschijnen. De kamer zou uitsluitend en alleen voor de nodige ge gevens moeten zorgen en eventuele kri tiek aan anderen overlaten, aldus prof. Sanders. Machtsvorming Drs. Van Ameringen attendeerde op het streven van het particuliere bedrijfs leven om langs de weg van economische machtsvorming zijn doeleinden te reali seren en aldus de risico's en kosten, ver bonden aan de concurrentiestrijd te ver minderen. Hij meende dat de houdbaar heid van onze sociaal-economische orde in belangrijke mate zal afhangen van de vraag of men door het meer recht streeks daarbij betrekken van de over- heid de economische machtsposities weet terug te dringen tot de hun toe komende plaats in een democratisch be stel. De beperkte resultaten van de over heidsbemoeiingen met de economische machtsuitoefening zijn volgens de heer Van Ameringen onder andere te wijten aan de technische moeilijkheden van con trole en de Onmogelijkheid om negatieve gevolgen van de machtsvorming te schei den van positieve. Daardoor wordt de overheid afgehou den van een radicale aantasting van de machtsposities en neigt zij ertoe de na delen mits niet te opvallend op de koop toe te nemen bij de economische vooruitgang, die vastzit aan de groei van de machtsposities. De overheid, aldus de heer Van Ameringen, komt des te ge makkelijker tot deze passieve aanvaar ding, omdat de machtsposities evenzo- vele „pressuregroups" vertegenwoordigen, waarin zowel de betrokken ondernemers als de arbeiders kunnen meespelen. Een meer doeltreffende beïnvloeding sou mogelijk zijn als de overheid zich «>p een grotere openbaarheid betreffende die machtsvorming zou kunnen baseren, vooral indien daardoor de publieke opinie en de parlementaire belangstelling zou den worden geactiveerd. Doch ook dit sal echter niet voldoende zijn om te verzekeren dat bij conflicten tussen de doeleinden van de overheid en het be drijfsleven de politieke macht prevaleert boven de economische, aldus de heer Van Ameringen. Verbetering mogelijk Tijdens de discussie bleek het voorstel om van de Raad van Commissarissen een tri partite orgaan te maken, niet ieders instemming te hebben. Mr. H. Albarda wilde een tripartite or gaan met klem ontraden. Hij bleek wel te voelen voor de benoeming van des kundigen, voortkomende uit de arbei dersbeweging, tot commissaris. Mr. Al barda geloofde dat hot Nederlandse ven- nootschapswezen kerngezond is. Hij acht- 9arissenVazou8rhijt statutair Veen" leeftijds grens willen voorschrijven, evendis voor directeuren. Volledige publikatie in jaarverslagen achtte hij niet wenselijk. Zijns inziens krijgt daardoor de concur- schapskamer achtte hij overbodig. De Vereniging voor de effectenhandel zou wel toezicht kunnen houden. Mr. Ph. C. M. van Cam pen voelde wel voor mee- variatie in de raden van com missarissen, doch de omvorming tot tri partite orgaan leek hem geen oplossing. Zijns inziens moet gewaakt worden tegen machtsposities die het economische even wicht kunnen verstoren. Enige verrui ming van de publiciteit had zijn instem ming. Prof. mr. Jb. Zeylemaker Jzn. wilde wel eens een proef nemen met een tripar tite raad van commissarissen. Hij was echter bang dat de drie groepen in de raad zioh meer op eigen belangen zullen toeleggen, dan op het algemeen belang. Meer publiciteit van de bedrijfsgegevens kan gevaarlijk zijn. Zijn inziens is er aan een Vennootschapskamer geen behoefte. Prof. dr. G. M. VerrUn Stuart geloofde dat het Innemen van een machtspositie niet behoeft te betekenen dat er geen concurrentiestrijd meer is. H(j was niet geporteerd voor de vorming van de Raad, van Commissarissen op basis van de aan-1 wezige belangengroepen, hoewel hU een veelzijdige samenstelling onderschreef. Meer publiciteit in de jaarverslagen acht te hij wel wenselijk, de stichting van vennootschapskamer niet. Daarvoor men een beroep op de Vereniging de Effectenhandel kunnen doen. Prof. Samkalden bleek het niet eei zijn met de opvatting dat dit vraagstuk buiten de politiek moet blijven. Prof. Hel- lema vroeg zich af wat algemeen belang eigenlijk is en wie dat zou moeten tegenwoordigen. Prof. J. L. Mejj meende dat een commissaris niet slechts een paalde belangengroep moet vertegen woordigen. Ir. Hofstra achtte meer varia tie in de Raad van Commissarissen no dig, doch wilde daarin geen vakbonds bestuurders zetten. Nog vele anderen gaven op deze discussiedag hun mening, tedtga aenhoea Kamer krijgt het tumielrapport (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer kan thans kennis ïemen van het rapport, dat het Centraal Planbureau enige tijd geleden heeft uit- gebracht over ae Coen- en de IJtunnel te Amsterdam. Zoals bekend heeft minister Korthals aan het begin van deze week een ongunstig oordeel over de conclusies van dit rapport uitgesproken, zonder de Tweede Kamer in de gelegenheid te stel- len, zelf een oordeel over het rapport te vormen. De vaste commissie voor verkeer en waterstaat heeft daarop gevraagd, het rapport te mogen ontvangen. Dit is r au gebeurd. Intussen duren de speculaties over de Amsterdamse tunnelbouw voort. Ener- zijds wordt gemeld, dat de IJtunnel kort na de Coentunnel zal worden gebouwd, indien Amsterdam tenminste zelf IJtunnel zou kunnen financieren, re het verkeer tussen beide IJ-oevers is niet I zo intensief, dat het gebruik van twee tunnels de eerste vijftien jaar de eraan bestede kosten zou compenseren. Prins Bernhard heeft gisteren in de buurt van Ciergnon deelgenomen aan een jachtpartij die voor de Belgische ko ninklijke familie was georganiseerd. De Verolme Cork Dockyard Limi ted in het Ierse Cobh is zater dagmiddag officieel geopend. De plechtigheid werd verricht door de premier van Ierland, de heer Sean Lemass, nadat dr. J. Ahern, bisschop van Cloyne, de werf naar rooms- katholiek gebruik had ingezegend. Zowel uit Nederland als uit Ierland was een groot aantal genodigden naar de glooiende boorden van de Lee gekomen, waar, met behoud van de kern van de tot voor kort zo deso late scheepswerf, een groot, nieuw bedrijf uit de grond is gestamt, dat op het ogenblik al aan vierhonderd mensen werk verschaft Onder hen bevonden zich vele, Ierse hoogwaar digheidsbekleders, zomede de heer en mevrouw Verolme, en de Neder landse ambassadeur in Ierland, dr. P A. Kasteel. Op het bjjna dertien hectaren grote terrein, dat door de storting van 350-000 ton aarde een aanzienlijke uitbreiding heeft gekregen, gelden de bouwhallen en de drie hoog oprijzende mastodonten van kranen wel als de voornaamste blik vangers. Op de lasvloer zijn in Neder land opgeleide Ieren al met de produktle begonnen, terwijl ook de vlakwals met automatische rollenbanen, benevens de toren voor het optisch afschrijven der scheepsplaten al gedeeltelijk ln gebruik genomen zijn. De eerste zorg geldt thans een sohip, waarvan zaterdagmiddag de kiel werd gelegd, en dat 14.800 ton zal gaan meten. Het is een vrachtschip vain het zgn. open- olosed shelterdecker-type, voor de bouw waarvan de Irish Shipping Ltd. te Dublin opdracht verstrekte. In een hartelijke speech legde de Ierse premier, de heer Lemass, er de nadruk op, dat het steeds het streven van de COR VEROLME Ierse regering wa6 geweest de oude werf in het zuiden tot hernieuwde activiteiten te brengen. De beer Verolme was drie jaar geleden aangezocht de grondslag hiervoor te leggen, vanwege de faam, die hij in de wereld als scheepsbouwer ge noot. Een bezoek aan de bedrijven van de V.U.S. in Nederland had zijn achting voor hem in grote bewondering doen ver keren. De werf, de grootste van Ierland, en, naar de mening van de Ierse premier, de modernste van de wereld, was van het allergrootste belang voor zijn land. daar dit over onvoldoende faciliteiten voor zijn eigen schepen beschikte. Hei succes ervan zou niet alleen afhankelijk zijn van de organisatie en de uitrusting, maar ook van de geest, die er onder de werknemers zou gaan heersen. Bovenal echter afhankelijk van de Almachtige God, Wiens zegen niemand, ook (üt be drijf niet, kan ontberen. Dr. J. Ahern, bisschop van Cloyne, bracht nog zijn gelukwensen over, waar na dr. P. A. Kasteel, die de heer Verolme als een groot koopman en een man van grote moed afschilderde, van een grote dag voor een jong land gewaagde. Een grote, zilveren sigarendoos werd ten laatste aan Ierlands premier over handigd, omdat er, zoals de heer Verolme zei, bjj een plechtigheid op een scheeps werf nu eenmaal altyd cadeautjes be horen. Commentaar Televisie-toto De VARA heeft voor haar nieuwe vrijwel avondvullende amusements programma „T.V-toto" dankbaar ge bruik gemaakt van de ruimtedie de nieuwe Hilversumse sporthal biedt. Voor het eerst zagen we nu eens een televisieprogramma, waarin op flinke afstand met de buks kon worden ge schoten en waarin zelfs een flink mo del bestelauto kon rondrijden. Dit waren dan onderdelen van een ontspanningsprogramma waarin een quiz verpakt is. De VARA heeft alle zeilen bijgezet om er een zo royaal mogelijk geheel van te maken: een s{ukje anders dan anderen" met drie hoofdpersonen, maar liefst en dan ge richt op vrolijke voorvallen uit het le ven van dat drietal, dat gevormd wordt door „bekende Nederlanders". Zo za gen we deze zaterdagavond nog eens Joop Geesink, na hem de ex-voetbal ler Leo Halle en ten slotte omroepster Karin Kraaykamp. Verder was er show en ten slotte werd ook nog het kijkend publiek b\J de quiz betrokken, zij het dan ook door een ons minder gewenst voorkomend gok-element. Dolores en Elvis op de televisie Sinds zijn terugkeer uit de militaire dienst in Duitsland ie Elvis Presley heel was rustiger geworden. Voor hem geen slordige kleding en zwiepende gitaren meer, geen zaal-afbrekend teenagerspubliek, maar keurige smo kings en geciviliseerd zingen voor een gesoigneerd, maar daarom niet minder enthousiast publiek. Heel lang heeft Elvis geaarzeld, of hij zijn kostelijk talent nog wel op het beeldscherm te grabbel zou gooien voor iedereen die maar luisteren en kijken wilmaar toen de aanbiedingen fi nancieel hoger en hoger werden, begon zijn manager er anders over te denken. De Amerikaanse televisie gaat er nu helemaal een stunt van maken, want de vooroorlogse om haar vurig tempera ment zeer beminde filmactrice krijgt meteen de kans een „come back" te Zij treedt, op 55-jarige leeftijd, op alsde moeder van Elvis. Zo kun nen tenminste oud en Jong zich op zulk een programma verheugen, vindt de firma, die dit met reclame gelardeerde programma voor de ABC gaat finan- ren en daarbij heel bijzonder diep de beurs moet tasten. Voor quiz-master Theo Eerdmans eigenlijk een te zware opdracht, een dergelijk lijvig programma te leiden, maar hp deed het naar zijn beste kun- Dat het langdurige programma des niettemin toch te weinig vaart bezat en teveel in de prlvé-sfeer bleef han gen, wijten wij zeker niet aan de ini tiatie/nemers noch aan de presentator: het had er meer de schijn van dat men al teveel hooi op de vork heeft geno men en al teveel nadrukken toil leg gen. Maar zulke programma's moeten nu eenmaal „inlopen" en dut zullen we afwachten hoe het zich verder in het seizoen houdt Vanavond het vierde deel van Exodus „Ook om oog" is de ondertitel van het vierde deel van het hoorspel „Exo dus". dat de NCRV vanavond uitzendt De Exodus is behouden binnen, de kin deren zijn gehuisvest en het eeuwig verlangen van het Joodse volk om land te bezitten begint gestalte van vervul ling te krijgen. Maar eer dit verlangen werkelijk «j vervuld moet er nog een harde strijd worden gestreden. Daarvan probeert dit vierde deel inzicht te geven, maar het lawaai van hevige gevechten ver- dringt de stilte van het land, waar alle strijders naar hunkeren. Het is een strijd, waarvoor ln alle bitterheid het oud-testamentische woord geldt: oog om oog en tand om tand". In deze aflevering hoort u weer de stemmen van Albert van Dalsum, Paul van der Lek en Eva Janssen. Voorts: Han König in een dubbelrol, Huib Ori- zand als majoor Caldwell, Rien van Noppen als luitenant-generaal Brad- shaw en vele anderen Vanavond begint de uitzending om 8,10 uur, woensdagochtend kunt u om 10.45 uur de herhaling horen KJ achtencommissie van de AVRO Ingevolge een recent besluit van het algemeen bestuur van de AVRO is een commissie benoemd, die de grieven en beschuldigingen zal onderzoeken, welke door een actiecomité jegens de AVRO- leiding zijn geuit. Onder voorzitter schap van mr. A. M. J. de Jager te Utrecht, oud-kantonrechter, zullen zit ting in deze commissie hebben, mr. F. H. A. de Graaff te Amsterdam, voor zitter van de Stichting van de Arbeid en voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, en de heer P. Mijnarends te Naarden, voorzitter van de vereni ging „Hou en trouw" en oud-handels- raad te Tokio. De commissie zal voor- lopig haar domicilie hebben ten huize van de voorzitter. "TIE MAN die doorgaat met werken betoogd 1 3J hp(. Qaill dat c terwijl hij een griep onder de leden lieéft, is in Ehgeland bestempeld als een moordenaar in aanleg. Een rapport, opgesteld door de Britse raad voor bedrijfsveiligheid komt tot de conclusie dat er een rechtstreeks verband is tussen de griep en vele fatale ongelukken op de weg. in de fabriek en thuis. „Mensen die proberen een griepje te negeren, zijn een bedreiging voor zichzelf en voor het grote publiek in bet alge meen", aldus het rapport. De man die zich niet ziek genoeg voelt om thuis tc blijven is in aanleg een moordenaar-var zichzelf en van zijn collega's." De raad voor de veiligheid is een or ganisatie gevormd door 9000 aangesloten werkgevers. Het rapport werd ingesteld na een enquête onder automobilisten, po litie, medici en personeelschefs. In het rappordt wordt massa-vaccina tie aangeraden tegen griep. Voorts spreidt de raad duizenden aanplakbiljet ten die in fabrieken moeten worden op gehangen om het personeel te waarschu wen thuis te blijven als ze een griep voelen opkomen. In de periode dat men de griep onder de leden heeft, zou het doeltreffend han delen en oordelen minder scherp gebeu ren dan als men zich gezond voelt. Dit afgeleid zijn, samen met vermoeid heid (ontstaan door pogingen tot con centreren die normaal niet nodig zijn) is oorzaak van vele ongelukken die dus vermeden hadden kunnen worden, aldus de opstellers van het rapport. Aan de hand van statistieken wordt t relatie bestaat tussen 12 Ze zei niets, maar glimlachte half dankbaar, half verlegen. Ik liet haar aUeen, begaf me naar de achterste stoel van de cabine, bukte me om de man te onderzoeken die daar een plaatsje had gevonden en richtte me bijna meteen weer op. Door de onheilspellende en onnatuurlijke hoek die het hoofd met de schouders maakte, was een verder onderzoelf volkomen overbodig. Ik draaide me om en ging naar voren. Alle passagiers waren nu weer zo goed als bij het bewustzijn, zaten rechtop of probeerden nog wat versuft overeind te komen en vragen te stellen die even verward waren als de uitdrukking op hun gezichten. Ik schonk echter eerst mijn aandacht aan Jackstraw die juist door Joss gevolgd de cabine binnen kwam. „De stewardess komt niet." Jackstraw wees met zijn duim over zijn schouder. „Ze is bij kennis, maar wil de marconist niet alleen laten." „Alles goed met haar?" „Ik geloof dat haar rug pijn doet. maar ze zei er niets over." Ik gaf geen antwoord en liep naar de deur van de cabine die we van buitenaf niet hadden kunnen openkrijgen. Ik veronderstelde dat het niet mijn zaak was dat de stewardess meer belangstelling toonde voor iemand van de bemanning dan voor de passagiers die per slot van rekening aan haar zorgen waren toevertrouwd, maar vreemd vond ik het wel. Wat me nog vreemder voorkwam, was het feit dat geen van de passagiers een veilig heidsgordel omhad, hoewel de noodlanding toch minstens een kwartier van tevoren voorzien ge weest moest zijn. Onder deze omstandigheden was het ook heel eigenaardig dat de stewardess, de marconist en het bemanningslid in het rust verblijf volkomen door het ongeluk verrast leken. De knop van de cabinedeur was niet in bewe ging te krijgen. Ik riep Jackstraw, maar zelfs on der ons gezamenlijk gewicht gaf de deur geen centimeter mee. Blijkbaar zat hij klem. Vermoe delijk was de cabine door de botsing met de ijs- zonder einde ALLISTAIR MACLEAN heuvel over de gehele lengte wat in elkaar ge schoven. Als de deur van de stuurhut ook op deze manier was komen vast te zitten en daar de cockpit de grootste schok had opgevangen, zou dit waarschijnlijk wel het geval zijn moesten de passagiers één voor één door het gat in de voorruit naar buiten geholpen worden. Ik dacht aan de marconist met de levensgevaarlijke wond aan het achterhoofd en diep in mijn hart vroeg ik me af, of het niet alleen maar een nutteloos gebaar zou zijn als we hem uit het vliegtuig trachtten te krijgen. Toen ik mij van de cabinedeur afwendde, werd me de weg versperd door de zware gestalte van de witharige man met de witte snor, die op de kolonel van een spotprent leek. Zijn gezicht was donkerrood aangelopen. De lichtblauwe ogen puilden uit en glinsterden boos. Er was enkel iemand nodig om deze man goed kwaad te maken en voor zijn levensverzekeringsmaatschap pij betekende hij alleen nog maar een debetpost. En hij scheen nu inderdaad goed kwaad. „Wat is er gebeurd?- Wat is dit allemaal?" Zijn snauwende, harde stem was waarachtig ook al die van een kolonel. „Waarom zijn we hier geland? Wat doen we hier? Wat is dat voor een lawaai buiten enen wie zijn jullie eigenlijk?" Een zeer belangrijke knaap, dacht ik wrang, met geld cn macht genoeg om toe te geven aan zijn drang een volgens hem gerechtvaardigde verontwaardiging te demonstreren. Als ik ergens moeilijkheden ging ontmoeten, was het niet lastig te raden van welke zijde ze zouden komen. Aan de andere kant echter kon ik hem zijn houding niet helemaal kwalijk nemen. Ik vroeg me name lijk af hoe ik me gevoeld zou hebben als ik in een transatlantisch vliegtuig in slaap was gevallen en alleen maar weer wakker werd om mezelf plotseling geland te zien in een bevro ren niemandsland met drie in bont geklede kerels met sneeuwmaskers en sneeuwbrillen voor, die zich waggelend door het gangpad van het toestel bewogen. „U heeft een buiklanding gemaakt", antwoord de ik kortaf. „De reden is me niet bekend, en hoe zou ik dat ook kunnen weten? Het lawaai buiten is de ijsstorm die tegen de romp slaat. Wat ons betreft: we behoren tof een weerkundige post en onze hut ligt ongeveer een achthonderd meter hier vandaan. Voordat het vliegtuig ging landen, hoorden en zagen we het." Ik wilde hem voorbijlopen, maar hij hield me tegen. „Een ogenblikje alstublieft." Er klonk nu nog meer gezag in zijn stem en met enige verbazing voelde ik hoe gespierd de vingers waren die zich in mijn arm knepen. „Ik meen dat we toch wel het recht hebben...." „Later!" Ik trok me los en Jackstraw duwde de man in een stoel. „Wees niet zo lastig, als ik u verzoeken mag. We hebben een levensgevaar lijke gewonde die onmiddellijk hulp nodig heeft. We brengen eerst hem in veiligheid en dan komen we u halen. Houdt vooral de deur goed gesloten." Mijn laatste woorden had ik tot het gehele ge zelschap gericht, maar opnieuw werd mijn aan dacht afgeleid door het nijdige gemopper van de witharige bullebak. „Als u niet zwijgt en mee werkt," snauwde ik, „blijft u maar hier! Als wij er niet geweest waren, zou u binnen een paar uur al stijf bevroren en dood zijn. Misschien gebeurt dat toch nog wel." (Wordt vervolgd) het aantal verkeersongevallen en de epi demie van Aziatische griep die in 1957 Europa heeft getroffen. Ook de fabrleks- ongevallen waren volgens het rapport dat jaar het hoogst van de afgelopen jaren. Waarom gaan mensen met griep onder de leden toch aan het werk? Het rap port citeert een medicus die de oorzaak zoekt in de vele afbetalingsschulden die voldaan moeten worden. Als andere fac tor wordt genoemd: angst om te worden geplaagd door collega's voor het thuis blijven „met een onbenullig griepje". Gistermorgen overleed in het zie kenhuis te Oldenzaal de dertienjarige Paul Blokhuis uit Denekamp, tenge volge van de zware verwondingen, die hij had opgelopen toen hij zaterdag avond bij het oversteken door een volkswagen werd geschept. De auto werd bestuurd door de 34-jarige J. G uit Denekamp. In het ziekenhuis Bergweg te Rotter dam is gisteren de 57-jarige G. J. de Wolf, zonder beroep, overleden aan de ver wondingen die hij vrijdag had opgelopen toen hij bij het oversteken door een mo torfiets werd aangereden. Op de rijksweg Tilburg—Eindhoven is zaterdagavond een bestelauto met vijf inzittenden uit de bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. De bestuur der, de elektrotechnicus J. M. Rockx uil Tilburg, was op slag dood. De vier an deren, onder wie twee liftsters kwamen er met lichte verwondingen af. In Maastricht overleed zaterdag avond de 47-jarige P. Klinker uit Geleen. Hij was vrijdagavond in Beek met zijn bromfiets tegen een auto gereden. De heer Klinker was gehuwd en had drie kinderen. Zaterdag overleed in Heerlen de 30- jarige mevrouw M. IJdema uit Heerlen Zij werd vrijdag bij het oversteken door een motorrijder aangereden. Mevrouw IJdema was moeder van vier kinderen De 62-jarige bakker F. R. Priesser uit Nijmegen is zaterdagmiddag aangere den en om het leven gekomen. De man reed voor een auto uit en ging plotseling linksaf zonder te waarschuwen. Het ge volg was dat de auto hem schepte en met geweld tegen de grond wierp. Gis teravond is hij aan zijn verwondingen overleden. Een beschonken automobilist heeft zaterdagnacht een aanrijding veroorzaakt, waardoor vier mensen gewond werden W. B. reed met geloofde lichten op het linker weggedeelte tussen Tegelen en Venlo. Hij kwam in aanrijding met een personenwagen waarin drie mannen za ten. Alle betrokkenen raakten gewond W B. werd door de politie aangehouden en ingesloten. Vanmorgen heeft de gemeentepolitie van Beilen uit het Oranjekanaal het stoffelijk overschot opgehaald van de 28- jarige ongehuwde heer F. R. Oosting uit Halerbrug. Vermoedelijk is hij gis teravond met zijn bromfiets op een over weg in botsing gekomen met de trein, die om elf uur uit noordelijke richting kwam. vanavond O Van alles wat in het televisiepro gramma. dat na de uitzending van hert NTS-journaal wordt verzorgd door de NCRV. Uw aandacht wordt gevraagd voor de korte actualiteiten rubriek „Me<mo", een programma gewijd aan de Russische regisseur Perter Scharoff, een Frans alpinisten filmpje en, om 9.10 uur, voor een in ternationaal journalistenforum dat onder leiding van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst politieke kwesties be spreekt. Ds. J. Lanstraat hoort u om 9.55 uur ln de dagsluiting. vanavond Van 8.10—9.45 uur zendt de NCRV het vierde deel van het hoorspel „Exodus" uit. Daarna hoort u frag menten uit d« opera „De slaaf zijner gemalin" van Provenzale, uitgevoerd door het Rogeri kwartet. Om 10.15 uur begint een nieuwe cyclus: onbe kende pianoconcerten van Haydn. Ditmaal hoort u de pianiste Toos Onderden wijngaard met het Radio Kamerorkest in Concertino in C. Om 10.25 uur: nieuws van de kampioen schappen. Het maandagavondprogramma „Es tafette" van de VARA, gevarieerd van opzet, kunt u horen tussen 7.30 en 9.30 uur. Aansluitend „Marimba" en om 10.40 uur nog een concert door het Radio Kamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg. U kunt dan luisteren naar composities van Mozart. Ditters von Dittersdorf en Miihaud. Tips uit het buitenland Wat denkt u voor vanavond van kamermuziek? De BBC laat u op 464 m tussen 9.30 en 10.40 uur een concert horen dat Leighton Lucas met zijn eigen orkest geeft. Het is een programma met composities van Sear- le, Roussel. Jolivet en Satie, modern werk dus. Programma voor morgen DINSDAG 18 OKTOBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nwe 7.15 Gram 7.30 V d jeugd 7.46 Morgengebed en overweging 8.00 Nwi 8.15 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Warterst 9.40 Schoolradio ïO-OO V d kleuters jO.15 Licht, baken, lering 10.23 Gram jl.00 V d vrouw ll.So Volaan vooruit, le ring 12.00 Middagklok-noodócloik* "12.00"" Je zestig? 12.30 Land- en tulnbouwroeaea 12.33 Gram 12.50 Act J3.00 Nws 13.15 Zon newijzer 13.20 Platerinieuwe 13.38 Oarwnuz (herh) 16.00 V d rieken 16.30 Zietaenlof 17.00 V d Jeugd 17.40 Beursteer |7.45 Rogo. rlngsultaenddng: Ned Nieuw-Oilnea: de tldemrvallei, XI, door mr R A Gonsalves 18.3o RVU: Oorlog en Democratie 21.00 Radio fllharm H «olist 22.25 Boekibeapr 20 30 Nwa 22 40 ongehuwd, lering 22.5' 7.00 Nws 7.10 Gym 7 2o Gram. VPRO: pa*°5*WTang AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram it De groenteman 9.40 Morgenwijding 9.55 Boek- kleuters 11.00 de laat- bceipr lO.Oo Gram 10.50 RVU: Hebreeuwse literatuur Sa Jaar, EI, door S Vega jl.30 V d zieken 12.00 Zang e. ultz: V d l'ftndfo 12 30 Land. en tutnfcouw- moded 12.33 Lichte mu« 13.00 Nws 13 15 Meded of gram 13.20 Promenade-ork 13',55 Beursteer H4>o Gram 14.40 Schoolradio 15 00 V d vrouw 15.30 16.15 Lichte rrruz De dierenwereld c 16 0(?„ 16-30 Lichte muz 19.00 V d kleuters 19.06 Paris vous parle 19.1o Gram 20 00 Nws 20 05 Gevar progr 21.40 Gram 22.00 Kamertwua 22.30 Nws. beursteer van New York e>n meded 23V0, 23-20 Cnrm 23.55—24,00 NWs. Tclevlsleprogr. NTS: 30.00 Journaal en 20.20 Film 20.50—20.25 Speel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11