VELPON De Gaulle bereid tot compromis ht dasifce hij, maastrichts De BRON van de vrede Zware gevangenisarbeid UITGIFTE STAATSLENING De minister van financiën is van plan ter consolidatie van vlottende schuld over te gaan tot de uitgifte van een iV* procent lening van 350 miljoen tegen een koers van 98^ procent. Aflossing zal geschieden in dertig jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 3, 4 en 3 procent per jaar, te beginnen op 1 december 1961. Versterkte of algehele delging is de eerste tien jaar niet toegestaan. Schuldbewijzen zullen worden afgegeven in stukken van 1000 en 100, schuldregisterinschr ij vingen zijn mogelijk voor bedragen van minstens 100.000. WEER NIEUWE C.A.O. Partijen betrokken bij de c.a.o. voor de groothandel in levensmiddelen zijn het eens geworden over een verbetering van de loonschalen en de secundaire arbeidsvoorwaarden. Als rijksbemiddelaars ermee akkoord gaan, gaat de nieuwe c.a.o. met terugwerkende kracht tot 1 oktober in. Tevens wil men dan, maar uiterlijk 1 januari 1961, beginnen met de verkorting van de arbeidsduur door een aantal vrije zaterdagen in te voeren. NEDERLAND EN VENEZUELA Minister Luns heeft gisteren een gesprek gehad met minister Luis Augusto Dubic van Venezuela. Men neemt aan dat er gesproken is over verscheping van Curagaose olie naar de Dominicaanse republiek, waar tegen de Venezolaanse arbeiders bezwaar hebben, daar de olie voor haar verwerking uit hun land kwam, dat ernstig gekant is tegen levering aan de republiek. TOELATING LANDBOUWHOGESCHOOL Naar de Nederlandse Heidemaatschappij mededeelt ligt het in het voornemen van het ministerie van landbouw en visserij, te bevorderen dat met ingang van het einde van het schooljaar 19611962 alle leerlingen, die de hogere bosbouw- en cultuurtechnische school van de Heidemaat schappij hebben doorlopen, kunnen doorstuderen aan de landbouwhoge school. Dit is tot nu toe niet mogelijk voor de leerlingen, die niet in het bezit zijn van een diploma h.b.s.-b. Een wijziging van het onderwijspro gramma van de school der Heidemaatschappij heeft deze voorwaarde echter overbodig gemaakt. Advertentie nieuW- De wereldbefaamde snelle pijnstiller nu ook speciaal voor kinderen. Smaakt aangenaam, werkt doeltreffend 0) kinder ASPIRIN W.-DUITS LAND Bescherming van de zondagsrust in West-Duitsland Bondskanselier Adenauer heeft in een bijeenkomst van leiders van rooms-ka- tholieke organisaties een regeringsver ordening ter bescherming van de zon dagsrust aangekondigd. 'In deze veror dening zal tot uitdrukking worden ge bracht dat de zondag onder alle om standigheden als rust- en feestdag be houden blijft. Volgens Adenauer kan slechts in dringende gevallen een uit zondering voor zondagsarbeid gemaakt worden. "Het feit van meer winst voor de economie kon geen reden, voor uit zondering vormen. Adenauer zei er ook voor te zijn dat politieke en sport-manifestaties van de 'zondag naar de zaterdag worden ver plaatst. Papoea-landsdienaren vertrouwen Nederland De groep van Papoea-landsdienaren, die op het ogenblik in Nederland is voor een langdurig werkbezoek, heeft ver klaard ten volle in de Nederlandse re gering te geloven. Zij bleek niets te voe len voor „internationalisatie", geleerd door het voorbeeld van Kongo. Wij weten ook, aldus de groep, dat in Nieuw-Guinea overheid, missie en zending de tijd niet met ij del gepraat zoek brengen. Aanstoot bleken de papoea's te hebben genomen aan de benamingen „salon papoea's" en „sier-pajfoea's" die het so cialistische Kamerlid De Kadt had ge- In Nieuw-Guinea heeft de vertegen woordiging van het particuliere bedrijfs leven zich schriftelijk tot minister Toxo- peus gewend om diens aandacht te vra gen voor de uitttocht van personeel, wat grote moeilijkheden oplevert. Het moderamen van de Evangelisch christelijke kerk heeft zich gedistan- cieerd van een Amerikaans persbericht waarin beweerd werd, dat de kerk niet voelde voor deelneming van Europeanen aan de verkiezing van vertegenwoordi gers in de Nieuw-Guinea-raad. Er is na melijk geen officiële uitspraak gedaan. Ook de r.k. en de christelijke werkne mersbond hebben geen uitspraak gedaan waarop het bericht gebaseerd zou zijn. Australië geeft inheemsen meer bevoegdheden Paul Hasluck, minister voor de Austra lische territoriums, heeft bij de indiening van een nieuwe wet voor Australisch Nieuw-Guinea verklaard, dat het de be doeling is de politieke belangstelling van de bevolking te stimuleren door het geven van grotere bevoegdheden, Er komt een wetgevende raad van 37 leden, te weten 15 departementshoofden van het territoriale bestuur, 12 gekozen en 12 benoemde ledeft. Van deze laatste 12 zal minstens de helft inheems zijn, van wie weer twee uit zeer achtergebleven streken moeten komen. Het voorstel, dat neerkomt op een regeringsminderheid in de raad. heeft zowel Europeanen als in heemsen verrast, evenals het feit dat de raad wetgevende bevoegdheid krijgt. Lijm en plak alles met van Ceta-Bever Nationalisaties aan de lopende band De Cubaanse regering heeft gisteren alle banken op Cuba genationaliseerd met uitzondering van de Royal Bank of Canada en de Bank of Nova Scotia. Voorts is een wet uitgevaardigd op grond waarvan 382 maatschappijen, met inbe grip van 105 suikerfabrieken in handen van Cubanen, in handen van de staat komen. Hiertoe behoren vele Amerikaan se bedrijven, acht spoorwegmaatschap pijen, dertien warenhuizen, vijftig textiel fabrieken, zes distilleerderijen, zes melk fabrieken en zestien rijstbedrijven. De suikerindustrie is nu geheel in handen van de staat. Dit alles wordt steeds meer Cubanen te gortig. Gisteren zijn weer zeven Cu banen, onder wie twee militaire vliegers, naar Amerika uitgeweken. Andres Gu tierrez, oud-onder-minister van handel, is met vijf anderen in de Mexicaanse ambassade gevlucht Later zijn ze uitge weken. Tenslotte is een lid van de Cu baanse V.N.-delegatie, mejuffrouw Teresa Casuso, afgetreden. „Castro's ziel en geest zijn aangetast en hij heeft van Cuba een politiestaat gemaakt", zo motiveerde zij haar besluit. Toch optrekking aan Duitse prij speil Het Europese parlement heeft zich gis teren uitgesproken voor een protectionis tische gemeenschappelijke landbouw politiek voor de zes E.E.G.-landen. zij het dan dat met steun van de socialisten en dank zij een ommezwaai van de christen democraten het parlement zich minder sterk over het toekomstige prijspeil heeft uitgelaten. Het voorstel van de landbouw- commissie om de prijzen van landbouw- produkten in de zes landen aan het hoge Duitse peil aan te passen, werd ver zwakt. Op voorstel van de Fransman Charpentier werden met name de voeder- granen van deze aanpassing uitgezonderd. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, had nog een laatste appèl op de afgevaardigden gedaan voor het voorstel-Charpentier werd aanvaard. In Amerika heeft prins Albert van Luik die met zijn echtgenote, prinses Paola en een aantal economen gisteren in New York was, gewezen op het be lang van de E.E.G. Hij zei onder meer „Eeuwenlang hebben wij, Europeanen, eikaars zonen gedood, eikaars steden ver brand en eikaars rijkdommen vernield. Thans is dat alles ten einde. Door de E.E.G. te vestigen heeft Europa een nieuwe wereldkracht opgebouwd die naar bevolking en potentieel vergelijkbaar is met de Verenigde Staten. Hiervan ver wachten wij een grote stijging van onze levensstandaard. Advertentie snk aan Uw lijn Advertentie JUNKER* RLJH 'n wereldnaam. Ook voor ELECTRISCHE FORNUIZEN f. 365.- Eric Louw waarschuwt V.N. voor Sowjetunie De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Erip Louw, heeft in de Algemene Vergadering der V.N. gewaar schuwd tegen de communistische pene tratie op het Afrikaanse continent en het rode gewroet in zijn eigen land. Scherp keerde hij zich voorts tegen delanden die een onderzoek naar de rassendiscri minatie wensen. „Zij komen niet met een schoon geweten voor de rechtbank", zei hij en hij noemde een aantal gevallen van discriminatie in India, Noorwegen, Zwe den. Liberia, Ghana, Saoedi-Arabië er andere landen in het Midden-Oosten er Afrika. Hij betoogde dat in zijn land de minderheden er beter aan toe zijn dan in de landen van vele van zijn aan klagers. Ook betoogde hij, dat een V.N.- onderzoek in strijd is met het Handvest, dat inmenging in binnenlandse aangele genheden verbiedt. De Liberiaanse afge vaardigde, Henry Ford Cooper, antwoord de hem dat zijn land niet zal toestaan, dat de „broeders in Zuid-Afrika" in een „staat van onderworpenheid" zullen blij ven leven. Maandag komt de Assem blee weer bijeen. Lof voor B. en W. van Genemuiden der Koningin Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren heeft bij de inge bruikneming van de nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie in Genemuiden, B. leiding van ernstige klachten - hiermee van de hand wees van j raadslid K. B. Bakker (c.h die der meer B. en W. van valsheid in i schrifte had beschuldigd. Het spook op de achtergrond! Bonn verwacht: (Van onze correspondent in Bonn) In politieke kringen in Bonn re kent men er op, dat er op de ko mende zitting van de ministers van buitenlandse zaken der Euro- „Zes" die op 30 oktober in Parijs zal worden gehou den een compromis zal worden gevonden tussen de wens van staatspresident De Gaulle tot stichting van een secretariaat- generaal voor de E.E.G. (in Pa rijs te vestigen) en de onwil van bondskanselier dr. Adenauer (die overigens door de andere E.E.G.- partners wordt gedeeld) tot cre atie van nog weer nieuwe Euro pese executieve organen. Vermoedelijk komt het zo menen deskundigen in de Bonds- hoofdstad tot een afspraak, waar bij er te beginnen met het, jaar 1961 elk kwartaal regelmatig conferenties zullen worden gehouden tussen de regeringschefs en ministers van bui tenlandse zaken der E.E.G.-landen ter verbetering van de politieke, economische en ook culturele samen werking, zulks met voortdurende inachtneming van de integratie-af spraken en de daarop gebaseerde or ganen (Europese commissie, E.G.K.S en Euratom). Een vaste vergaderplaats zal deze periodieke conferentie van rege ringschefs en ministers van buiten landse zaken niet hebben. Waar schijnlijk zal zij afwisselend in eer der Europese hoofdsteden bijeen komen. In Bonn rekent men er op, dat de overige E.E.G.-partners met deze regeling akkoord zullen gaan. Staats president De Gaulle, die weet dat niemand iets van zijn secretariaats- generaal-plannen moet hebben, bereid om aan de tot standkoming van het bovengenoemde compromis mede te werken. Op de Parijse conferentie va oktober a.s. hopen de ministers van buitenlandse zaken der „zes" Van uw A.O.W. of A.W.W. alleen kunt u er niet komen. Zorg er daarom voor iets extra's achter de hand te heb ben en neem als nood- zakelijke aanvulling een sta§terk polis inlichtingen: N.V, Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" LeUsemt 2, Utrecht Doosjes van 150 tabl. f. 1.15: 500 tabl. a t. 2.95, 1000 tabl. a f. 5.50: na-vuldoosjes 100 tabl. h f. 0.70: bij apothekers en drogisten. N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM Herbert von Karajan heeft in Genève een nier aandoening gekregen en mag voorlopig niet dirigeren, aldus een mededeling - J- Over veertig jaar behoeven de schoolkinderen niet meer te onthouden, wanneer Flo- rls de Vijfde werd ver moord. Een elektronisch ge heugen in zakformaat zal dat voor ze doen. En ook de huisvrouw krijgt hulp van kleine elektronische geheu gens, waarmee ze allerlei huishoudelijke beslomme ringen kan verwerken. De ze toekomstvisie gaf prof. dr. Ir. J. L. van Soest, direc teur van het fysisch labora torium T.N.O. In Den Haag gisteren tijdens een inlei ding ter gelegenheid van de viering van het 40-Jarlg be staan van het Ned. radio- genootschap te Laren. i Twee auto's en 1800 kg ge smokkelde boter ter waar de van ong. 8000 gulden vie len de Belgische douane de laatste dagen in handen. Bovendien werd een Neder lands smokkelaar gearres teerd. Een andere wetsover treder wist te ontsnappen. draalden een getemperde en niet van plan zijn om de nlet-getemperde lokomotlef Afrikaanse landen militair, op volle kracht. Het ver- politiek of economisch te schil was duidelijk te horen. overheersen. In het raadhuis te Bolsward Ook de derde dag na de hU In 1956 terugkeerde, werd hij aangeklaagd we gens moord. De vereniging van officie ren der genie bestaat tien jaar en ter gelegenheid hiervan ontving het ge meentebestuur van Utrecht de jubilerende vereniging ten stadhuize. i de Weense Staats- i gisteren namens het Pro vinciaal bestuur van Fries land de dr. Joost Halbert- sma-prijs uitgereikt aan de heer A. Algra, voor zijn uit verschillende delen be staande boek „De historie gaat door het eigen dorp", een reeks dorpsbeschrtjvin- Vanavond zullen meer dan 25 vertegenwoordigers moord op de Japanse socia- Een bijzondere dlstrlcts- Hstischc leider Asanoema is onrustig geweest In Tokio. Voor vandaag wordt een massale betoging verwacht, i Fritzl de zeehond ls weer gevangen. Gistermiddag hebben vier vissers met een net en een emmer haring de vrijheidslievende zee hond uit de Theems weten te krijgen. Het gladde dier had woensdag tijdens een reclameoptocht voor een circus op de Theems de „benen" genomen en zich sindsdien aan alle achter volgers weten te onttrekken. De haringen werden hem echter te machtig. De Ned. Spoorwegen heb ben gisteren de resultaten Eisenhower heeft gisteren getoond van de werkzaam- op het Witte Huis bespre- heden om de geluidshinder. kingen gevoerd met vijftien veroorzaakt door de diesel- leiders van Afrikaanse lan- elektrlsche lokomotieven te den. Hp gaf hun de verse» beteugelen. Om beurten kering, dat de V.S. volstrekt de Nederlandse meubel industrie, velen vergezeld door hun echtgenoten, met een speciaal K.L.M.-vlieg- tuig van Schiphol naar New York vertrekken voor een rondreis van twee weken door de Ver. Staten. i Op verzoek van de open bare aanklager heeft de rechtbank te Muenchen gis teren de 62-jarige Karl Kapp vrijgesproken. HU was beschuldigd van moord op drie gevangenen in Da- Marokko ls begonnen ko- chau. HU krijgt een schade- balt-erts rechtbank In Djakarta heeft zich niet bevoegd verklaard te beslissen over de ge grondheid van de beschul digingen dat president Soe- karno de grondwet schond, door het parlement te schorsen en een benoemd parlement ln te stellen. i De autoriteiten op West- Java hebben de aanhouding van zeven plaatselUke lei ders van de communisti sche partij en daarmee ver honden groeperingen gelast. Deze leiders hebben volgens militaire autoriteiten eer tijdelijk verbod tot poli tieke activiteit overtreden door een vergadering houden. vergoeding voor de twee jaar, die hU In voorarrest heeft doorgebracht. Kapp heeft elf jaar in Dachau ge- zclcn, en vijf jaar ln een strafkamp ln Siberië. Toen rood-China te verschepen ln ruil groene thee. De eerste ding van 2000 ton van strategisch belangrijke werd in augustus al ook eens te worden over de (eerste) Europese topconferentie. Het ligt de bedoeling die samen te leggen met de zitting van de N.A.V.O.-raad, medio december in Parijs. Op deze topconerentie moet de vooral door het eigenwillige optre den van president De Gaulle iet wat vertroebelde atmosfeer worden verbeterd en de verschillende „springladingen" die de N.A.V.O.- raads-vergadering in gevaar zouden kunnen brengen, worden gedemon Advertentie JAN STEEN (1626-1679) schilder van „Hel vrolijke gezelschap" Kreeg Jan Steen nu eenzelfde uitbundig gezelschap te schilderen, dan vonden wij het op zijn doek terug, zittend rond een tafel gedekt met het Maastrichts Boeren bont van de n.v. Koninklijke Sphinx- Céramique. De frisse kleuren, de blije decoratie en de prettige vorm van dit echt Maastrichts aardewerk zouden deze 17e eeuwse meester van het gezellige genre in het bijzonder boeien. Met de moderne vrouw zou Jan Steen terecht opmerken AARDEWERK is waardewerk tby onó te cfa.ót K0NSTANTIN LEFK0SIATIS QNZE Heer Jezus Christus zei tot Zijn discipelen: „Uw hart worde niet ontroerd, Mijn vrede geef Ik u." Dat was voldoende om de angst en zorgen van de discipelen te verdrijven en hun de vrede te geven, die hen tot eeuwige vreugde en gelukzalig heid voerde. Op dat ogenblik strekte de ze gen van de Heer aan de discipelen zich uit tot de vrede van de ziel. Want deze vrede is inderdaad een rijker zegen dan welstand en rijkdom en aards bezit. Wat heeft men aan materiële dingen, als angst en vrees aan de ziel kna gen? Als het zondige leven en de verleiding met hun gevolgen dreigen, als de stem van het ge weten zich vreselijk tegen de zonde richt en in de ziel een ware hel teweeg brengt? Zulk een mens zou er alles voor over heb ben om vrede te verkrijgen en om de verlangde rust-van-het- hart veilig te stellen. Niettegenstaande de dag buiten bereik ligt. De moderne mens klaagt over de moeilijke tijden, heen moeten. Ge vaar, verleiding, dwalingen, ziekte en zorgen bezor gen ons angsten en maken ons le ven ongelukkig. Voordat de ene oorlog beëindigd is, bewapenen we ons alweer Voor een nieuwe. Na ties en enkelingen zijn verdeeld, zo- vrede een alge- Daarom is dit on derwerp zo be langrijk en daar om zou ik met dit woord willen aan tonen, dat Christus de enige bron van vrede it. Als we over vrede spreken dan bedoelen we de harmonie en de rust die men bereikt en dat men gelukkig is. In dit opzicht heeft de mensheid thans geen grotere wens dan die naar vrede. De mensen, moe na twee tragi sche oorlogen, verlangen naar rust: om de messen tot ploegscharen om te smeden en de wapens tot zeisen, zodat nooit opnieuw het ene land tegen het andere het zwaard kan opheffen en men de krijgskunst nooit meer machtig kan worden. Zoals de profeet Jesaja het in 800 voor Christus heeft gezegd. Toch zien de meeste mensen aankomen, dat de loop van de we reldgeschiedenis het uitbarsten van dramatische gebeurtenissen niet zal tegenhouden. Ofschoon de na ties de vrede wensen, bewapenen ze zich voor de oorlog en leven voortdurend in een doodsangst, die erger is dan de dood. Deze wanhopige situatie veroor zaakt aan al diegenen moeilijk heden, die het oorlogsleed aan den lijve ondervonden hebben en die vertwijfelde pogingen doen om een nieuwe oorlog te voorkomen. De oorlogen zullen pas dan tot het verleden behoren en de vol keren zullen pas dan de ware vre de beleven, als zij zich tot de bron van alle vrede wenden, die nie mand anders is dan Jezus Christus. Alleen de Goddelijke Almachtige Heer, Die als Triomfator Uit het graf is opgestaan kan ons werke lijk vrede geven! Omdat hij on ze God is, kent Hij al onze zorgen en verbittering, onze wanhoop on ze lafheid, onze schuld en onze angst, ook dit voor de dood. Hij weet, dat er buiten Hem geen werkelijke vrede bestaat, want Hij is niet alleen de bron van de vre de maar ook Degene, Die vrede in onze zielen brengt. Zo is Hij in zijn liefde op elk ogenblik: ieder uur, iedere minuut bereid ons vre de te geven. Zijn vrede, dezelfde vrede die Hij zjjn discipelen gaf. De Heer geeft niet aan iedereen Zijn vrede. Hij geeft de genade. Zijn liefde, naar de mate van Zijn gerechtigheid. Degenen die vreemd tegenover Hem blijven staan, niet openstaan voor het licht van zijn Evangelie, die koud blijven bij Zijn liefde en bij het vergieten van Zijn bloed, zijn zeker niet waard Zijn zegeningen te ontvangen. De Heer geeft de vrede van de ziel aan die genen, die ook Zijn apostelen en discipelen kunnen zijn, aan de men sen, die waarlijk in Hem geloven, Zijn liefde erkennen en Zijn trouw respecteren; die bereid zijn aan Zijn bevelen te gehoorzamen. Wij, als verte genwoordigers van vele kerken moeten daar in het bijzonder op letten. De wereld vrede ligt in han den van de chris telijke kerken. Het ligt aan ons ons tot Christus te wenden, tot de Vredebrenger. Wij moeten de mensen tot Hem voeren. Slechts zo zal de vrede in onze kerken ge stalte krijgen en zich daarna over de gehele wereld uitbreiden. DE SCHRIJVER Archimandriet Konstantin Lef- kosiatia is de rector van het Grieks-orthodoxe seminarium op Cyprus en als zodanig belast met de opleiding van priesters. Reeds jarenlang is hij een van de naaste medewerkers van Makarios. Dat was dan ook de reden dat de Engelsen hem als „terrorist** gevangen namen, zo dat hij drie jaar achter de tra lies doorbracht eer hij weer als rector werd geïnstalleerd. Lefko- siatis was een van de Grieks- orthodoxe vertegenwoordigers die de Conferentie van Europese Kerken in Nyborg bijwoonde en daar grote indruk maakte door zijn pleidooi voor een werkelijk bijbelse vrede. Dat was dan ook de reden dat wij hem vroegen over dit onderwerp te schrijven. De verschillende menselijke ar beidsprestaties zijn eigenlijk heel moeilijk met e'kaar te vergelijken We kunnen de verrichte arbeid weliswaar in gebruikte energie- hoeveelbeden uitdrukken, welke getallen we dan met elkaar kun nen vergelijken, maar op zichzelf zegt dit toch eigenlijk betrekkelijk weinig Een paar voorbeelden kun nen dit illustreren. In de oude Engelse gevangenis sen moesten de dwangarbeiders in vroegere tijden dagelijks 8 uren in de tredmolen lopen, welke ar beid herhaaldelijk gemeten is en bleek neer te komen op een pres tatie van 231.000 kilogram/meter per dag. Wanneer het rendement van deze arbeid wordt gesteld op 30 moest door de gevangenen dus een arbeid zijn geleverd van ruim 700.000 kgm Bij het gewicht heffen is het nut tig effect echter slechts 8 maar desondanks be grijpt iedereen dat van de dwangar beiders destijds on mogelijk geëist had kunnen wor den 8 uren lang per 4 minuten een gewicht van 250 kg twee meter hoog te tillen, of ééns per dag een gewicht van 28.000 kg te heffen. Toch zou de door het lichaam ge leverde arbeidsprestatie in dit laatste geval de arbeid die door 8 uren tredmolen werd geleverd niet hebben overschreden! Duide lijker dan Iets anders demonstre ren deze voorbeelden, dat we de cijfers van de geleverde prestaties niet zonder meer naast elkaar mo- TOCH IS HET ZA! gen leggen. Het werk in de tred- mo'en, dat voornamelijk door de zwaar gebouwde dijspieren gedu rende een lange reeks van uren wordt verricht, is dus van een ge heel andere orde dan de arbeid die tijdens het gewichtheffen ge durende korte tijd wordt verzet, waarbij arm- en rompspieren het zware en ongewone werk moeten U gevoelt ongetwijfeld deernis met de arbeidsslaven in de En gelse gevangenissen? Wij ook! Maar luttele jaren geleden werd nog bij landarbeiders ln Midden- Europa bij een 13-urige arbeids dag een arbeidsproduktie bere kend van 1.332.240 kgm, dat is dus bijna het dubbele van wat de dwangarbeiders in de Engele ge vangenissen in 8 uren moesten presteren! Om deze lichamelijke arbeid te evenaren, zou schrijver dezes 806 uur lang artikelen moeten schrijven, waarbij we geluk kig kunnen afzien van de geestelijke arbeid die daar voor noodzakelijk is, wil er althans iets zinnigs op papier komen. Naaisters en kleer makers zouden echter nog langer in touw moeten zijn. Dit laatste als troost voor de auteurs! Maar nu iets anders: een wild konijn kunt u aan de oren optillen en geruime tijd met de kop om boog en bet lichaam omlaag laten hangen. Maar een tam konijn sterft in deze houding reeds na 10 of 20 minuten. Zonderling? Daarover een volgende keer. De toekomstige staatshoofden zijn de kinderen van nu. Daarom hangt de redding van de wereld alleen van ons af. Allen moeten eerst we dergeboren worden en dan begin nen de maatschappij opnieuw van het Evangelie te doordringen. Om dat nog nooit tevoren onder de mensheid zo'n wanorde is aan te wijzen geweest hebben we ook nim mer zo'n tendens tot zelfvernieti ging aanschouwd. Zelfs wanneer er binnenkort geen derde wereldoor log uitbreekt, blijven wij toch op het hellende vlak, dat voor ons in de ellende zal eindigen. Het is daarom gebiedende eis, dat wij ons onmiddellijk tot Christus wenden zonder één enkele uitvlucht. Wij mogen onze verantwoordelijk heid niet van ons afschuiven. Wij moeten de moed hebben te beken nen, dat wij het waren die ons het eerst van Christus hebben af gekeerd. Daarom hebben wij deze nederlaag geleden tengevolge van onze zonden en onze verslaving daaraan. Nu hebben we de kans de duisternis de rug toe te keren en een nieuw leven te beginnen met de opgestane Heer. Christus is de vrede en de basis van alle vrede. Daarom kwam hij in de wereld. Hij verzoent de mensheid met Zijn hemelse Vader. Daarom verkondigden de hemelse heirscharen in die historische nacht van Zijn geboorte aan hemel en aar de dat het pasgeboren Kind de vre de op aarde zou zijn. Hijzelf heeft deze vrede gedurende zijn gehele le ven door woord en daad verkon digd. „De vrede laat ik u, mijn vrede geef ik u; niet gelijk de wereld die geeft „Geef ik hem U". (Joh. 14 27). Dat zei Hij tot zijn discipe- *en bü. Zijn laatste Avondmaal en toen Hij hen na Zijn opstanding weer zag, waren de eerste woorden die van Zijn lippen kwamen „Vre de zij met u!" De zondige mensheid kent deze vrede niet. Vastgehouden in het net van de zonde voelt ze wel de grote noodzakelijkheid, maar leeft verder in haar „rijkdom". De gelo vige, die met God verzoend is door de belijdenis van zijn zonde, heeft zijn schuld weggedaan en heeft vre de in zijn ziel. Het is buitengewoon belangrijk, dat degene die vrede met God heeft ook met zichzelf en met de andere is verzoend. Verzoening met God is een heerlijke belevenis. Er is dan ook het vredige bestaan met onze medemensen. Om te beginnen met onze familieleden, daarna met al le mensen. De zonde is de oorzaak van zoveel tweedracht in gezin en maatschappij. Zij heeft ook de haat en de vijandschap doen op laaien en heeft zelfs degenen die van nature niet zijn te scheiden tot onverzoenlijke vijanden gemaakt. De zonde heeft de kinderen van God zover gebracht, dat zij elkaar in verschrikkelijke oorlogen vernieti gen Maar degenen, die in de vrede willen leven en wie zou dat niet willen? die de vreselijke oorlo gen willen doen ophouden en met een werkelijk blijvende vrede worden geconfronteerd, die behoeft niets anders te doen dan de vre devorst Christus als zijn Heer en Heiland aan te nemen. Dat is de vrede, welke wij moe ten trachten te. bereiken. Als wij allen tezamen nauwer aan Christus verbonden zijn en Zijn bevelen en lessen trouw in praktijk brengen, dan zal een nieuwe wereld ont staan, een wereld van vrede, waarin het koninkrijk van de lief de blijvend zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7