AFRIKA VAN BIJZONDER GROOT BELANG IN ONRUSTIGE WERELD Wim Kan en A.B.C.-cabaret schitterden in schouwburg Leven van Robert Fruin door documenten verteld BONT NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 Agenda voor Leiden Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond p.v De Spil, Van Wijk en Heringa N.V. Schouwburg, ABC-eabaret, voo niets wijsmaken". Oegstgeest. Endegeest, 45 r lustrum Pieca; 7.3i Ontspanningsgebouw ir. Receptie eerste uur: Feestavond. Zondag (Luxorbheaiter, 10.30 uur: Bijzonder ker- kewerk Herv. Gemeente, prof. dr. A. J. Rasker over Derde Christelijke Vredes conferentie in Praag. Maandag ILogegebouw, 8 uur: Naar het onbeken de Sterrengebergte in Nieuw-Guinea, K. en O,-cursus, dr. A. G. de Wilde over Fysisch-antropologisch onderzoek der bevolking; dr. J. Peuwer over Mens en maatschappij. Vakschool voor meisjes. Rapenburg 23, 8 uur: aanvang K. en O.-cursus hand werken, o.l.v. mevr. E. Tas—Hueting. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kunstkring voor Allen, pianoduo Kurt Bauer en Heidi Bung. Wijfegebouw Staalwijk, 8 uut: Zang avond derde lustrum. Leids Volkszang koor m.m.v. Leids Vrouwenkoor Cante- inus en meisjeskoor Ned. Ver. v.d. Volks zang, afd. Den Haag. Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor stelling, Rotterdams Toneel met Huwe lijkslessen. Oegstgeest, Bovenzaal Geref. kerk. 8 uur: Herdenking 80-jarig bestaan Vrije Universiteit. Dinsdag Srvouck Hurgonjehuls, 8 uur: Aanvang K. en O.-studieoursussen. De gang der kunst door de eeuwen, door mevrouw O. L. Bouma. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: prof. dr. H. Brunsting over De Romeinse legioensvesting te Nijmegen. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Mij. voor Toonkunst, 66ste jeugdconcert, Südwest- deutsches Kammer-orohester. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Mij. voor Toon kunst. Südwestdeutsches Kammer-orches- Sohouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor stelling, Rotterdams Toneel met Huwe lijkslessen- Doopsgezinde kerk. Pieterskerkstraat 1 8 uur: Concert violiste Henny Ravestein, fluitist Lucius Voorhorst en organist Ad- die de Jong, Filmzaal academie, 7-30, 8.30 en 9.30 uur n.m.; L.A.K., Das Kabinett des dr. Caligari, van R. Wiene. Woensdag Ambachtsschool, 7.30 uur: Aanvang K. en O.-cursus praktische autotechniek voor gevorderden. R.K. lyceum, Mariënpoelstraat 4, 8 uur: Aanvang K. en O.-cursus tekenen en schilderen o.l.v. mej. R. Vogel. Huis over 't Hoff, 8 uur: Aanvang K. en O.-cursus voordrachtkunst en wei- sprekendheid o.l.v. mevr. L, Lunsingh—- Tonckens. Volkshuis, 2.30—5 en 7—9 uur: Ver. koopmarkt bouwfonds. Prytaneumzolder, 12.25 uur: Eerste pauzeconcert L.A.K. De Turk, 8 uur: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. J. Vermande over een Reis door Frankrijk, met kleu rendia's. Logegebouw. 8 uur: NVSH. vertoning film Kringloop. Oegstgeest, Endegeest, 8 uur: K. en O.-cursus, De behandeling van de psy chiatrische patiënt, o.l.v. dr. C. P .T Stotijn Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rotterdams Philharmoniisch Orkest,, o.l.v. Eduard Flipse; soliste: Edith Gabry. Volkshuls, 2.30—5 en 7—9 uur: Ver- koopmarkt bouwfonds. Gulden Vlies, 2.30 uur: Forummiddag Ned. veren, van huisvrouwen. Wijkgebouw Levendaal, 10 uur v.m Recrutendag sectie Kerk en Krijgsmacht, classis Leiden Herv. kerk. Kamer van Koophandel, 3 uur: Her denking 25-jarig bestaan Stichting Rijn- landsch Borgstellingsfonds. VrUdag Academie, 415 uur: Inauguratie C. A van Peursen, gewoon hoogleraar in fa culteit der letteren en wijsbegeerte. Kweekschool, Vliet 8, 8 uur: Aanvang K. en O.-cursus boetseren, o.l.v. J. Kals- beek. Huis over 't Hoff, 8 uur: Aanvang K. en O.-cursus fotograferen voor beginners. Volkstuin, 2.30—5 en 7—9 uur: Verkoop- markt bouwfonds. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen Vrou wen Bond, G. A. Olff uit Rijswijk over: Hoe ik Italië zag. met kleurendia's. Filmzaal academie, 7 en 9 uur n.m.- Bekroonde films van Cinestud, voor 1 Salon Indiën. L.A.K. Zaterdag Sportpark Kikkerpolder, 2.30 uur: Of ficiële opening door Burgemeester. De Burcht, 8 uur: Toneelvereniging DOB met Het straatje, door Hans Nesna. Wijkgebouw Irene, 5—7 uur: CJMV- pannenkoekenfuif. Volkshuis, 8 uur: Jubileumfeestavond m.m.v. Jules de Corte en Freek Sachs. Oegstgeest: W. de Zwijgerkerk, 8 uuur: Prof. J. Kamphuis, over de hui dige kerkelijke situatie voor Geref. ker ken (vrijg.). Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Op hel spoor der verdwenen vrouwen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Opgejaagd door de liefde (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15): De zaak M.P. (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Glimlach en sterf (18 jaar): donderdag: De zeden politie grijpt in (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aard beien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Als he' bloed kookt (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, oude en moderne grafiek uit verzameling Taevernier te Gent (tot 17 oktober). Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie ('.o.!, 15 december). I Prof. Busia in Leiden: „Mogen ook ik en mijn medewer kers door onze wetenschappelijke arbeid bijdragen tot de strijd tegen armoede, ziekte en onwetendheid bij de Afrikaanse volken en vooral ook tot de strijd voor stabiliteit, harmo nie en aanvaarding van de Afrika nen als gelijken in de menselijke sa menleving. Hierdoor zullen het we derzijdse begrip en het verlangen naar samenwerking, vrede en veilig heid worden bevorderd in deze we reld, waarin de mensen steeds meei van elkaar afhankelijk worden." Al dus eindigde prof. dr. K. A. Busia zijn rede, die hij gisteren in het groot-auditorium der Leidse univer siteit hield, ter gelegenheid van de aanvaarding van het ambt van bij zonder hoogleraar in de sociologie en cultuurkunde van Afrika. De nieuwe hoogleraar begon zijn oratie met een uitspraak van Hammerskjoeld, die hij deed naar aanleiding van het optreden der Verenigde Naties in Kongo: „Wij staan op een keerpunt in de histo rie, waarop ons handelen van beslissende invloed zal zijn niet alleen voor de toekomst der volkerenorganisaties doch ook voor Afrika. En Afrika kan in dit opzicht wel eens i.dentiek zijn met de gehele wereld". I Aan deze uitspraak hing prof Busia zijn stelling op dat Afrika van bijzonder groot belang is temidden van deze on rustige wereld. Afrika, dat veertig pro cent groter is dan de Sowjet Unie, drie maal zo groot als de Verenigde Staten, doch met slechts 280 miljoen inwoners, verdeeld in een aantal volkeren met sterk uiteenlopende culturen. Deze be woners van Afrika zijn in geen enkel opzicht minder dan mensen van welke kleur ook, omdat zij een uitingsvorm zijn van eenzelfde mensdom, dat alle rassen omvat. De acculturatieprocessen in Afrika hebben in feite aangetoond dat morele, politieke en technische potenties op generlei wijze biologisch van aard zijn. Het is in Afrika duidelijk gebleken dat cultuurverschillen slechts gegrond zijn in verschillen ten aanzien van ont wikkeling, ervaring en omstandigheden Deze verschillen zijn in grote mate beïn vloed of zelfs ontstaan door de uiteen lopende contacten met de westerse sa menleving. Ze zijn overigens veel min der gemakkelijk te determineren dan de taalkundige verschillen. Geen verstandskwestie Vervolgens ging prof. Busia in op de vraag wat de wetenschappelijke s van sociologie en cultuur van Afrika in wezen omvat. Een bepaling hiervai „Laat je niets wijsmaken TNAT er zwarte handel in kaartjes voor Kan is gedreven willen we niet direct beweren. De bewijzen ontbreken althans. Maar dat K. en O. nog gemakkelijk twee avonden een schouwburg vol had kunnen krijgen na de twee avonden die gisteren en heden waren gecontracteerd, staat als een paal boven water. De gelukkigen die er dan in waren geloot ontvingen allen een hoofdprijs: een avond van puur cabaretgenot met als sluitstuk meer dan een uur Wvm Kan, eerst als brandweerman en daarna onvermomd en onvermoeid. Zoals gewoonlijk viel het programma 1 twee delen uiteen: voor de pauze de hele cabaretgroep zonder, en daarna Kan-puur. Om met het begin te beginnen: klok slag acht uur viel de pro-proloog de zaal ;n, helemaal afgestemd op pardon- nende dames en heren, die hadden ge rekend op een Leids kwartiertje. Ten onrechte. De nieuwsberichten klonken in hun oren na terwijl zij hun plaatsen op zochten, al was dat niet het sterkste on derdeel van het veelzijdige programma. Het grootste succes had de vertegen woordigster van de oude A.B.C.-garde irt de persoon van Sant Heyermans. Sa- met Annelies Bouma gaf zij een prachtige creatie van de door dames be- diendé stopborden, die zeker niet tekort schoten. Het was wel sneu, zij waren toch zo bleu, en worden nooit klabak. Het wonder van de wandelsport moge dan al een jaar of vijf geleden een doorslaand succes zijn geweest van Lia Dorana, ook nu was de eindeloze tooht n af de Siepenberg een prachtig staaltje cabaretoultuur. Tekstschrijver Setlh Gaaikema had een paar dames Bennema gecreëerd die de zaal één lachstuip van aanzienlijke lenigte hebben bezorgd. Men moet het ons vergeven, maar ons journalistieke hart werd bewogen door het zetfoubenduiveltje, op de planken gezet door Corry Vonk, die ook een zekere hoofdredacteut er heerlijk door haalde. Annelies Bouma, Vicka Borg, Jenny Arean, Florybh Polak, Loeki Wink en Jacco van Renesse leverden tezamen en vereniging een programma dat er ben mocht. Ondersteund door de feil loos spelende Ru van Veen leverden zij cabaret van de bovenste plank. Als gast verscheen Fred Kaps in zijn programma, converserend op zijn be kende achteloze manier en daarbij goo chelend op een niveau dat bij Wim past. Een goochelaar die men eigenlijk alleen hoofdletters mag afdrukken. Een brandweerman dreigde na de pauze het hele programma - in de war te sturen. Met als aanleiding een onein dig telefoon-dienstgesprek kreeg deze figuur bijkans slaande ruzie met opge- melde Van Veen, alleen: het hoorde er helemaal bij en het was Wim Kan-puur, compleet met de komische herhalingen ibweidingen die één van de gehei- van zijn succes vormen. In zijn con férence zelf toont zich zijn ware aard: heerlijk scherpzinnige spot met Ne derlandse verhoudingen, politieke toe standen en wantoestanden zonder aan- en des persoons. Het oudejaarsmannetje deed het nu og eens dunnetjes over, met een ze kere Jan als hoofdfiguur van een liedje, van het refrein verbluffend vlug door de zaal werd aangeleerd. Dat bur gemeester Van Kinschot afwezig was „om een medaille op te spelden" was zijn geluk, Wim had ook deze edelacht bare heer vast niet ontzien. Wie vanavond nog mag, gaat heer lijke uren tegemoet. Nu Wim S. my- Hersenechudding In de Hugo de Vrie3straat is gister middag het 3-jarige kind Huibje Mielin van de trap in de ouderlijke woning ge vallen. Het heeft daardoor een hersen schudding opgelopen. Zie voor stadsnieuwe ook pagina 13 fairladyt en Toon zich in het Oos tenrijks oefent, zijn de mogelijkheden wel schaars geworden cabaret van dit peil te genieten. Dank zij K. en O. is dit heerlijk avondje dan toch gekomen. Makkers, hoort dit wild geraas. G. Tulp." ven is vrijwel niet mogelijk, omdat er reeds zovele definities omirent het be grip cultuur bestaan, variërend van hel vervaardigen van stoffelijke dingen tot het aanhangen van ldealismen. Dit geldt in zekere zin ook voor de sociologie. Ten aanzien hiervan moet echter wel worden geconstateerd dat, zoals Toynbee liet heeft geformuleerd, de grootste gebeur tenis van de twintigste eeuw is geweest de krachtige invloed van de westerse wereld op alle nlet-westerse gemeen- Wanneer men de sociologie en cultuur van Afrika wil bestuderen, dient men zich te richten op het Afrika van heden, zoals het is ontstaan door de schokkende invloeden van westerse wetenschap en techniek, overheersing van handel, op voeding en christendom. Vooral na de laatste oorlog heeft deze invloed geleid tot een proces van politieke en econo mische ontwikkeling, dat de afmetingen van een sociale revolutie heeft aange- Wanneer men de hiermee samenhangen de problemen bestudeert, dient men zich ervan bewust te zijn dat het hier gaat om abstracties doch om een werke lijkheid van levende mensen; hun geluk, hun lijden, hun relaties. Daarom mogen de sociale wetenschappen nooit ontaar den in een verstandskwestie, waarbij het hart het zwijgen wordt opgelegd. Aan het eind van zijn toespraak gekomen, zei prof, Busia het Leidse hoogleraarschap niet te beschouwen als een eer voor hemzelf alleen, doch ook voor zijn land. „Afrika", aldus spréker, heeft veel te danken aan de Leidse universiteit en andere we tenschappelijke centra in dit wereld deel. Ik zie in mijn hoogleraarschap een kans om iets van mijn dank dit alles te kunnen tonen." Hij wees ten slotte op dat aan de Leidse iversiteit vrijheid en waarheid hoge ere staan, terwijl in Afrika nog velen moeten leren dat boven alles gaan de geest der vrijheid en de hang iaar waarheid. De plechtigheid, waarvoor bijzonder irote belangstelling bestond, werd beslo- en met een druk bezochte receptii de ontvangzaal van cie academie. U leest een krant- van formaat! Oud-Leiden ove Tussen de bladzijden Wi/cle aardbeienof hoe men levend dood kan zijn STUDIO. Langs de weg van Stockholm naar Lund ligt het bosje met de wilde aardbeien (smultronstallet); een ongerept stukje natuur, als een reminiscentie aan het Paradijs. Het was de plek, waar prof. Isak Borg in zijn jeugd tot zijn twintigste jaar verkeerde, dicht bij het landelijke, ouder lijke huis. Prof. Borg is nu 78 en een beroemd medicus. Hij is in zijn auto op weg naar zijn erepromotie in Lund en onweerstaanbaar wordt hij aan getrokken nog even bij dat bosje te verwijlen. Er is die dag iets vreemds met hem aan de hand: zijn reis naar Lund is als het ware een reis naar het verleden. Dat is de vorige nacht al begonnen, toen schrok hij wakker van een vreselijke droom: hij zag zichzelf ails lijk. Wat is dat leven toch: te leven en dan te dromen, dat men dood is? Zijn huis houdster verwijt hem, dat hij een „oude egoïst is en dat doet zijn schoondochter "ie met hem in de auto meereist, ook. even en toch dood zijn door de hard- eid-van het hart.... Als zij bij het bosje stoppen, zit de oude org te mijmeren en ziet hij weer aller lei episodes uit zijn jeugd; het meisje met wie hij in het geheim verloofd en die daar in het aardbeienbosji zijn handen uit werd weggekaapt door zijn broer. er ziet hij, hoe zijn vrouw hem door een ander ontnomen wordt en Borg gaat begrijpen, dat hij, hoe succesvoller ijn loopbaan werd. zich steeds meer 'oor het leven afsloot. Hij werd koud :n kil, net als de dood. Bij leven reeds. De tocht naar Lund wordt zo een tocht ïaar het verleden, naar alles wat diep >p de bodem der ziel was weggestopt. Borg gaat zichzelf steeds beter ontdek- In de auto dommelt hij in en droomt uw examen te doen. Hij zakit, niet alleen door gebrek aan kennis, maar vooral als mens: hij is dor en gevoelloos daardoor is hij eenzaam geworden. Een egoïstische oude man. Van buiten in aanzien, van binnen koud als ijs. Zijn zelfontdekking wordt een zelf- f takeling. Ingmar Bergman heeft in zijn film Wil le Aardbeien deze reis naar Lund, die .tegelijk een reis naar het verleden is en reis naar het diepste zelf (een on barmhartige analyse), niet alleen uitge beeld met de mijmeringen over het ver leden en met de gezichten van de droom, -aar ook met de ontmoetingen. Daar is allereerst de huishoudster, die de prof. onomwonden een egoïst noemt i de schoondochter, die hetzelfde zegt i hem laat zien, hoe zijn zoon Evald izig is,dezelfde kant op te gaan; daar zijn 96-jarige moeder, bij wie hij even □.wipt: kras maar hard als staal; daar zijn de drie jeugdige lifters, van wie het meisje Sara hem zo doet denken aan zijn liefde: zij vereren de oude man en tonen hem wie hij zou kunnen zijn, als •erkelijk was, voor wie hij gehouden wordt. Zoals dit ook de garageman doet, Van Woensel in Leiden geopend Gistermorgen is Leiden weer een fraai winkelpand rijker geworden, in de Haar lemmerstraat 53a werd namelijk het tiende filiaal van Van Woensel-Kaplaars N.V. geopend. Het bedrijf, dat in 1909 werd opge richt heeft vijf filialen in Rotterdam en in Dordrecht. Breda, Tilburg. Schie dam en Leiden. De verbouwing van het filiaal in Leiden werd ontworpen door de architecten Van Eek en Stuivenberg. De uitvoering was van het aannemers bedrijf Bouman de elektrische instal- latie van de firma Bohamee. De ver warming werd verzorgd door de Centrale Verwarmingsunie, de neon door Color Neon en het meubilair door Etesml. De leiding van het filiaal berust bij de heer M. van Gerwen. Het aantal ver koopsters bedraagt tien. Het was propvol het bedrijf aan de Haarlemmerstraat toen de zaak officieel werd geopend. De heer Van Woensel droeg het filiaal /er aan de heer Van Gerwen, na een korte redevoering. Vervolgens sprak nog de heer J. R. v. d. Griend, die namens het personeel een klok aanbood, die uiteraard dankbaar werd geaccepteerd. Hierna bestond er gelegenheid tot feli- E&n mijnheer, hij woonde in Buren, Zocht een vulpen die jaren, kon Bij WOLFSLAG gevraagd Was hij snel geslaagd, Hij schrijft lekker en lang, wolfslag 8REESTRAAT 145 TEL.23211 Expositie in universiteitsbibliotheek INITIATIEF en met medewerking van het historisch dispuut Robert Fruin is in de tijdschriftenzaal der universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg een tentoonstelling ingericht ter herdenking van het feit, dat Fruin in 1860 als eerste hoogleraar in de vaderlandse geschiedenis aan de Leidse universiteit is opgetreden. Prof. dr. Robert Fruin wordt vandaag de dag algemeen erkend als de grootste historicus die Nederland in de negentiende eeuw heeft voortgebracht. Hij is de grondlegger van de op modern-wetenschappelijke basis geschoeide bestudering van de vader landse geschiedenis. Voor zijri tijd werd deze voornamelijk als liefhebberij beoefend. Een grote veitdiienste van Firulim its. dat hij in kritische beschouwingen een einde heeft gemaakt aan aflletded fabeltjes in de loop der jaren dn de gescMedbdhrijiviiinig geslopen. Met het afrekenen van fabels is hij zo druk doende geweest, dat hij geen gelegenheid heeft kunnen vtiniden een gesdhiiedkuwdiiig overzicht te molken. Veel detailstudies zijn van zijn hawd versche nen en roede aan zijn pioniersarbeid is het te danken, dat de Leidse universiteit nog steeds een aparte leerstoel voor de vaderlandse geschiedenis heeft, hetgeen bij geen enkele andere Nederlandse aca demie het geval is. Groei Prof. Fruin begon zijn professorale ar- beLd met slechts enkele leerlingen. Op het ogenblik telt de universiteit tweehonderd studenten, die als hoofdvak geschiedenis hebben gekozen. Tot voor kort bevond sidh onder hen een thans afgestudeerd familiieldd van de grote historicus, even eens Robert Fruin geheten. Prof. Frudn is zijn levenlang vrijgezel gebleven. Opvallend is de verschuiving van zijn belangstelling voor de klassieke naar die eigentijdse geschiedschrijving, waarbij hij voorts bijzondere belangstel ling aan d'e dag legde voor de periode, waarin de tachtigjarige oorlog is gevoerd. Enkele van zijn werken zijn de laatste 'i i als pocketboek uitgegeven. De expositie Ie overzichtelijk. In een geslachtsregister ziet men. dat de familie Fruin oorspronkelijk af komstig is uit Engeland. Verderop treft men documenten aan uit Fruins jaren als leerling van het Leids gym nasium en als Leids student. Later werd hij praeceptor aan het plaatse lijke gymnasium. Uit een brieven boek van De Gids blijkt, dat zijn eerste bijdrage (Onze tijd vergeleken met dien der Sophisten) door de re- ►daolie werd geweigerd, omdat hjj zich niet „op het standpunt ener onpartij dige kritiek" had weten te plaatsen. Merkwaardig is. dat de inaugurele rede van Fruin naderhand Juist han delt over de onpartijdigheid van de geschiedschrijver. Om kort te gaan. er is een veelheid va belangwekkende geschriften te zien, diie alle te zamen een goed beeld geven het vruchtbare wetenschappelijke leven van Robert Fruin. Interessant zijn onder meer een 3-oktobermenukaant. bevlekt met wijn, en zijn testament, waanii een vriend driehonderd gulden legateert voor een gezellig reisje of voor andere ontspanning. Fruin liet een goede drie- honderd vijftig duizend gulden na, ondci meer verdiend door voorzichtige beurs- speculate. De tertoonstelling is gistermiddag ge opend, Zij duurt tot 22 oktober en kar aillc werkdagen worden bezocht, ook za bardagmt ddag. die geen geld wil aannemen, omdat hij vroeger zo'n goede dokter is geweest- Daar is dan het kijvende echtpaar, dat ook een lift krijgt: harde elkander mal traiterende mensen. Zij allen houden hem, bewust of onbewust een spiegel voor, waarin hij ziet wie hij is en soms ook wie hij zou moeten zijn. Als de dag voorbij is en de reis naar de zelfontdekking teneinde, slaapt prof. 'Borg, gelukkig, zonder dromen, want hij heeft de weg naar het ware leven, dat in de liefde bestaat, gevonden. Indien u niet terugschrikt voor een film, die het uiterste van uw oplettend heid vraagt, maar spontaan wilt meeleven en meedenken met wat Bergman hier in onovertrefbare filmbeelden uitspreekt, is dit dé film voor u. U zult de Zweedse acteur Victor Sjöström, die onlangs op 80-jarige leeftijd overleed, zien in de rol van prof. Borg zo volkomen, dat u meent zelf met prof. Borg op reis te zijn ge- (Geestig en wijs). De zaak M.P. LUXOR. Bert Haanstra's tweede speelfilm, genaamd De zaak M.P., is opnieuw geprolongeerd. De zaak waar het om draait, de diefstal van Manneke Pis te Brussel en de Belgische wraak, de ontvreemding van Hans Brinkers, is met veel zwier op het celluloid gebracht. Als alles goed gaat wordt een nieuw tijdperk ingeluid in de vaderlandse film industrie, die niet kan bogen op een groots verleden waar het de humoristi sche film betreft. Haanstra paart veel gevoel voor beeld- grapjes aan de drang de lokale omge ving te laten mee spelen in de ontwikke ling van het verhaal. Het is waar, de schone Vlaamse taal wordt in deze film vervormd tot een vreemdsoortig dialect dat bij onze zuiderburen wel niet erg in de smaak zal vallen. Maar waarom ge treurd? We zijn een amusante film van eigen bodem rijker, die bovendien nog gezien mag worden door alle leeftijden. Wat wil men nog meer? Dat visuele grapjes ook tot nog veel vreemdsoortiger resutaat kunnen leiden ■toont de voorfilm van Franse origine aan. die in dit programma draait. De geschiedenis van de op hol geslagen voetbal is een verrukkelijk voorbeeld van de echte kolderfilm. („Bccld"ig gesol met aardige manne- k es). Opgejaagd LIDO. Opgejaagd door de liefde (Les Mordus) is een film van René .Jo- livet, die van het begin tot het eind weet te boelen. Het gegeven is verre van nieuw of origineel. Maar het tikje weemoed en romantiek, dat zich als een grillige draad door alle scènes kronkelt, is puur Frans en inspireert tot filmisch mooie beelden. De korte inhoud: een jonge gevangene vlucht en kan ondanks de klopjacht van de politie een olieboorderskamp binnen dringen. Door een misverstand wordt één van de boorders neergeslagen. De voort vluchtige Jean-Pierre Bernard neemt zijn plaats in, doch de politie blijft hem zoe ken. Als hij weer in contact komt met zijn oude vrienden in Parijs vervalt hij in de oude moeilijkheden. Hij laat zich echter niet meer meesleuren en keert Gelijk meer voorkomt in een dergelijk verhaal lijkt het alsof alleen de omstan digheden iemand tot slachtoffer voor hel leven maken. Niettemin Jean-Pierre over wint zijn „ik" en het slot treft door een goede vorm: men mag zelf bedenken hoe het zal aflopen, terwijl men weet, dat hij er wel komt. (Spanning). Opening sportpark, Leiden Burgemeester jhr. mr. F. H, van Kin schot zal volgende week zaterdagmiddag half drie het sportpark in de Kikkerpol der officieel openen. De lifters hebben gehoord, dat prof. Borg op weg is naar zijn erepromotie en huldigen hem met onderweg geplukte bloemen. Een van de vele vrolijke scènes uit de ernstige Ingmar Bergman-film Wilde Aardbeien. Verdwenen vrouwen CASINO Frankrijks vechtjas en mcesterspeurder nummer 1 Eddie Con- stantine is een aantal verdwenen vrou wen op het spoor en wie deze kracht patser al eens bezig heeft gezien, kan zich levendig voorstellen de sterke staal tjes die ten beste worden gegeven. Overigens, men moet zich niet laten beetnemen en deze hele zaak ernstig nemen. Constantine geeft juist een per siflage van dit „sta-of-ik-schiet-genre", hetgeen blijkt uit het feit, dat het kei harde er wel erg dik op ligt en voorts krijgt de opmerkzame toeschouwer op de spannendste momenten een vertrou welijk knipoogje van de held. Hoe somber de situatie op een gege ven ogenblik ook is, de heer Constantine zorgt ervoor, dat men een model-ont knoping krijgt te zien. Alles komt op de spreekwoordelijke pootjes terecht. Van dik hout zaagt men planken. En dat met opzet). (Advertentie) Fa.Sasburg De Wetstraat 37 Stieltjesstraat 10 Tel. 21523—25089 Caltex prijsvraag Fantastische prijzen. Hoofdprijs Berlnibromfieta Waarde 600.— Laat nu Uw vat vullen met Caltex-olie en vraag tevens naar het gratis formulier bij Fa. SASBURG Als het bloed kookt TRIANON. De oorlogsfilm Als het bloed kookt, verplaatst ons naar een oorlogsterrein in Noord-Birma, waar een handjevol geallieerden, gesteund door duizendtal inheemsen, een grote Ja panse overmacht weet tegen te houden. Toch ontbreekt er zo ongeveer van alles, hetgeen de reden is, dat enkele officieren het legercommando vliegen om hulp te halen. Die wordt toegezegd: een hele colonne, doch deze wordt door de Chinezen over- allen en uitgemoord, hetgeen de com mandant in Noord-Birma doet besluiten >vervallers te achtervolgen op het ese grondgebied, hetgeen uiteraard politieke verwikkelingen met zich brengt. 1 waar verhaal, goed verfilmd. Een behoorlijke 'oorlogsfilm, met actie en ipanning. (Oorlog en wat daarbij hoort). Glimlach en sterf REX De film Glimlach en sterf, geeft 'n naar verhaaltje weer over 'n ben de handelaars in verdovende middelen. Ten slotte maakt de politie natuurlijk een eind aan de vervelende praktijken van deze vreemde heren, doch voordat het zover is, wordt men toch maar ge ruime tijd beziggehouden met hun on frisse manipulaties, die voor een be langrijk deel blijken te bestaan uit vech ten en moorden. (Niet bepaald verheffend). Alléén vakmanschap geeft U de volledige garantie. KWALITEIT MODELLERING AFWERKING Het atelier voor behaaglijkheid ea charme

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3