SCHRIFTELIIK STUDEREN: 'Ruimte voor ons.... Paedagogie in de praktijk „Laat uw man studeren..." Het vóór en het tegen In de kinderschoenen ^Z&oe aió meneer te czA. ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 ERVARINGEN van hen die „het ook doen" of... deden? T AAT ZIEN wat u waard bent! Op naar een hoger salaris! Schep zelfvertrouwen! U wordt een ander mens! Aarzel niet langer, maar vul vandaag die bon nog in! Uitroeptekens, beloften... Dui zenden blijken in ons land dit allemaal niet te kunnen weer staan óf zich, zonder al die aantrekkelijke voorspiegelin gen, zo maar verder in welke richting dan ook te willen be kwamen. Om van de faktor ontspanning door inspanning" maar niet te spreken. We zijn duizenden op gaan zoeken naar hun mening en hun resulta ten te vragen. Voordien echter liepen we even langs van een school, die vroeger cor rector was bij een schriftelijke onderwijsinstelling. Zijn mening is: Ideaal wilskrachtige personen, voor slappelingen. Die laatsten ra ken wel hun geld kwijt, maar le ren doen ze niets." Een ander be langrijk punt, zo had hij ontdekt, is dat stedelingen door de grote afwisseling, welke de avonden in de stad te bieden hebben, makke lijker hun plichten zullen verza ken, dan hun studiegenoten op het platteland. tel ijk, dal Engels. Pal daartegenover stond de me- iemand. had gestudeerd. Hij vond de les sen wél praktisch, meende dat voor het voordelen heeft je eigen stu- die-tempo te kunnen bepalen - K„f ïfan ppn nArCn het ontbreken van een persoon lijk kontakt zag hij niet als een bezwaar. Bovendien, zo vond hij, kun je al aan het werk gaan, ter wijl je nog leert. Hannie, een meisje dat op kan toor werkt, vindt het allemaal ..hopeloos". Ze heeft geprobeerd haar afgebroken studie aan de ULO in de avonduren te voltooi en. De explicaties bij verschillen de vakken zijn vaak heel moei lijk te" ontcijferen, soms ontbre- geheel, was haar erva ring. Het overhoren heeft zettend gemist. Maar.... zeggen van iemand (met vrouw cn kindi die al van de MULO af onder "handen had. We schrijven schriftelijk studeert Ja of nee CCHRIFTELIJK ONDERWIJS twee simpele woorden, die een begrip zijn geworden in onze moderne tijd. Want wie heeft nog geen reclame gezien voor dit onder wijs, dat vooral na de oorlog zo'n enorme vlucht heeft genomen? Bijna dagelijks worden er folders, kaartjes en aanmoedigingen in de brievenbus gestopt. Er gaat geen maand voorbij of grote adverten ties vragen er in alle mogelijke bladen de aandacht voor. Daar kijk je dan naar en soms denk je dan: „zou ik Enkelen „onzer" nu hebben na gedacht over het „pro" en „contra" van het studeren langs schriftelijke weg en op deze pagina vertellen zij er hun mening over. Wat zij ook zeggen: één ding staat bij hen voorop: onderwijs, in welke vorm dan ook, Is een van de belangrijkste facetten van de volksopvoeding en mede daarom kan het wel eens waarde hebben er ook op een „jonge-mensen- pagina" aandacht aan te besteden. TOT WELKE afschuwelijke toestanden het nemen van schriftelijke lessen kan leiden, Is afgelopen week weer eens afdoende aangetoond in Schoo- nemeide. In dit vriendelijke Schoonemeide is een rustig landbouwersgezin enkele we ken despotisch geregeerd door een jongetje van zeven jaar, Gijsje Gorenbast genaamd. 't Begon, dat moet u wèl we ten, met ,,één waardebon voor één cursus tegen gereduceerde prijs". Ons aankomend agra- riërtje heeft op doortrapte wij ze deze waardebon vervalst en ontving per omgaande gra tis en franco een cursus Pae- dagogie met foto van leraar (te retourneren binnen een week indien niet tevreden, enz. enz.) Onderhavig jongetje was echter buitengewoon tevreden en heeft zich gewapend met leesplank en gratis vulpen op de lessen geworpen, hetgeen figuurlijk opgevat dient te wor den. Het resultaat was echter letterlijk afgrijselijk. Reeds na twee lessen stuurde hij zijn va der naar de keuken om daar zijn eetgewoonten bij te scha ven; de les daarop zond hij zijn moeder dorpwaarts ten einde aldaar twintig kilo cho colade te bestellen. Een kind moet wel eens een tijdje eten, het graag wil eten, niet? rumbonen, moesten zijn ouders het sfellen met scheepsbe schuit, omdat dit zo goed voor de tanden is. Toen Gijsje de helft van zijn schriftelijke les sen had doorgewerkt, was hij reeds zover, dat hij nog slechts zijn vettige handjes bewoog om de volgende les te pakken, terwijl zijn rode oogjes kwaad aardig flikkerden als zijn ouders niet deden wat volgens Gijsje (zeg eigenlijk maar Gijs) moest gebeuren. De ouders deden echter met ge noegen wat Gijs(je) wenste, want hun ouderliefde kende geen grenzen, hetgeen Gijs (je) natuurlijk allang wist (zie les 17b, regel 28, vraag 5). Misschien was het geheel nog tot een dramatisch einde geko men, ware het niet dat de niet genoeg te roemen commissie van onderzoek naar misbrui ken bij schriftelijk studerenden (de C.O.M.S.S.) tot de ontstel lende ontdekking was geko men, dat Gijsje de leeftijd van achttien jaar nog niet had be reikt. Wij 'kenden toevallig iemand van die commissie vandaar, begrijpt u. Als u dus deze afschuwelijke geschiede nis, die u in geen enkele an dere Nederlandse krant zult tegenkomen! (want dat is nu eenmaal het echte en enige kenmerk van een primeur) goed tot u hebt laten door dringen, zult u wel tot de vol gende conclusie komen. Na melijk dat u, zo u zich ouders kunt noemen, niet zo maar waardebonnen en folders kunt laten slingeren. U ziet waar dat toe leiden kan.... jongens plakten vliegers en draaiden pijlen voor hun blaas- buis. Het was duidelijk dat de he- het aspekt je kursus 0p een oorlog leek waar in de beide generaals van te vo- :n weten dat hij verloren is. Maar voor iedereen studeert mijn oom; zijn lessen gaan DIE STOK Tijdens onze zwerftocht op zoek ken naar schriftelijke cursisten kwa men wij bij iemand in een Bra bants dorp, die een cursus Ne derlandse handelscorrespondentie jaar examen doet voor Boekhou- „a den M.O.-A.? Die kon dit alleen poging, al ziet middel van schriftelijk on- ij er wel een wat zwaar hoofd derwijs bereiken, omdat hij als i zonder de bekende stok achter plattelander niet steeds naar de e onderwijs-deur tot de eind- stad kon Saan om daar lessen te Op streep vol te houden, makkelijk, als je geen zin meer hebt, hou Je er mee op", is zijn ervaring. KLAAGZANG Een ware klaagzang ovei schriftelijk studeren kregen te horen van een „bouwvakker' die voor opzichter-tekenaar stu- geschikt deerde. ,,Je moet veel te veel le- liggen t We zeggen „pro" tegen het schriftelijk onder- rva_ wijs, omdat: zeeonL je er vooral als je op het platteland woont de wat te gelegenheid door krijgt er iets „bij" te leren, vrouw Het ontbreken van avondscholen en andere in stituten in menig dorp en zelfs menige streek, volgend maken juist buiten de grote stad dit type onder- wijs vaak noodzakelijk. je er geen tijd door verliest (dit geldt ook weer met name het platteland), omdat je er niet voor van huis hoeft. je je eigen tempo kunt bepalen, je dus kunt leren Avanneer het je schikt. het zelfstandigheid aan kan kweken. je er mee kunt beginnen, wanneer je wilt. ander vlak lagen de het vooral gehandicapte mensen vaak ideaal HOBBY'S schriftelijke gitaarlessen jonge man, die deze heeft wil len volgen, moest toegeven ,,dat het het niet zo best was gegaan." Hij gelooft, dat voor hobby-cur sussen schriftelijk werken niet Die laat je te gauw bovendien.muziek menige Cursus niet al te kostbaar is. iets niet weet en je vraagt het, moet je soms een maand op ant woord wachten. Dat houdt ont- deur uit. En daar is ook de menei met een „geen aanleg" veel gauwer klaar, zodat het toch op hetzelfde neerkomt. Bovendien lopen blijft werk je veel geregelder, omdat vraagteken, da; je op'een bepaald moment die of die les af moet hebben." De ad vertenties vindt ker „waardeloos' PRMH al die kreten, maar kijk eerst deeïd. Een kwaliteit van de h boekje. Maar hoe dat zal af zijn poging om zakkammetje ongemerkt te ontfutselen, faalde aan alle kan- bouwvak- ten- •Let niet op Je ziet: de meningen zijn ver- zlchtige conclusie wil hij ledereen laten ho- schaal doorslaat naar de kant van het negatieve. |Y/riJN OOM HENK studeert. Dat doet hij eigenlijk al een jaar of twintig, van zijn studie is veranderd. Toen na drie jaar hüwelijksvlijt het mooie er af was zag hij om naar een niet al te vermoeiend het land, over de lucht. Alle vrienden i door de eisde per tijdverdrijf: iedere donderdag- We zeggen „contra" tegen schriftelijk onder- middag kuste hij zijn vrouw en wijs, omdat: je wel héél.sterk in je schoenen moet staan als je het hebt over doorzettingsvermogen! Dat ligt aan jezelf, zul je reageren en we zijn de laatsten, om dat niet toe tegeven. De praktijk heeft echter juist met dit type onderwijs geleerd, dat door- dacht zettingsvermogen vaak dè belangrijkste faktor was d tot slagen is. Enhoevelen zullen deze karak tereigenschap de hunne kunnen noemen? Schrif telijk onderwijs is eigenlijk net als het nieuwe jaarJe neemt je van alles voor, begint héél pittig met dit en met dat, maarkom er alle maal eens om als het (weer) februari geworden dan prompt. Op deze is! hij een oude bekende het persoonlijke contact ten ene male ont- minatoi breekt. Een „schriftelijke leraar" wordt zeker geen levende door een foto en een levensbe schrijving. Dit blijven slechts nietige surrogaten. Je gaat hem er niet door kennen enhij kent jou ook niet. Over de grote waarde van een persoonlijk contact, juist bij het geven van on derwijs, hoeven we (denken we) niet eens te dis- GEFELICITEERD, want U bent in de goede richting Deze zinrijke regels bevonden zich op één der door mij aange vraagde brochures. Het zou inte ressant zijn na te gaan, welke; psychologische processen zich ont wikkelen wanneer de enveloppe- student-in-spé deze zin onder ogen krijgt. Bij mij wekt een dergelij-; ke felicitatie enige achterdocht,: Misschien getuigt dat van een wan trouwen tegenover de mensheid,; ik kan de gedachte niet v*' bekenden zich: op zo'n leeftijd groeiende kinder- dan nog studeren! Tante is trots op haar weerbare ^tala^e materiaal "dat :htgenoot. Oom Henk zelf zegt ?tala?e materiaal, dat ets. 's Morgens stapt hij listig /er de ochtendpost al jaren. zijn gestadig schaar ten afscheid trein naar de stad om zijn cur sus boekhouden te doen dat juw. De waarheid drie biljartvrinden had ontmoet waarmee hij de mid dag op aangename wijze door bracht. Op gezette tijden schreef hij in voor het examen en zakte oog op de ve te kindertal ten slagen. hem met het e reis en het gro- de elfde keer lie- er goedemaar ook slechte Bijna alle advertenties zijn meestal zó aantrek kelijk, dat de kans „ja" te zeggen tegen een wat later blijkt slechte cursus groot is. Niet iedereen let ten slotte op het „onder toezicht vanenz. je, als je iets niet duidelijk is, het niet direkt kunt vragen, die vraag eerst op papier moet reerd. gaan zetten en dan na een tijdje pas een ant woord krijgt. het bij verschillende cursussen nodig is dat je visueel onderwijs krijgt, welk probleem niet al tijd door een foto of een situatieschets wordt op geheven. je er alleen van je eigen fouten iets leert, in een klas kun je ook de fouten van een ander onder ogen krijgen. Bepaald gelukkig niet. Zijn naam stond in de krant onder de kop „Geslaagden", zijn vrouw zou het lezen en zijn we kelijkse uitstapjes behoorden voor goed tot het verleden. Om zijn verslagenheid te mas keren kocht hij een grote bos an- jers en een doos tompoucen die door de kleine springers thuis in oogwenk werden gesavou- rr ▼TTTTTTTVVTTTTTTVTTTTTVTTTWVTTTTTTVVYTVTTTVTTTT' Etikette - levensnoodzaak KONKLUSIE jgR ZIJN NOG allyd mensen, die menen dat etikette overbodig Is. Of die er schertsend over plegen te spreken. Laat ze praten. Etikette is immers brood- en broodnodig in ons leven? Lees maar: Het lezen van slechts één etiketteles de inleiding is voor mij reeds een loutering O^weest. Meen niet, dat ik geen etikette kenmeen echter ook niet, dat ik etikette geleerd heb (daar was het trouwens een inleiding voor). Ik heb iets veel beters geleerd, want je weet niet half, beste lezers, welk een onmenselijke waarde etikette voor ons leven heeft. Ik wist het ook niet, maar nu weet ik wel beter. Wie een prettig leven wil leiden, wie gerespecteerd wil worden door vrienden en kennissen, wie wil slagen in het leven, wie zijn distinctie beschaving volgens mijn cursus) wil tonen door het naleven van de konventies gebruiken), kan ik een schriftelijke kursus niet genoeg aanbevelen. Wees toch niet hoogmoedig: denk niet er al te zijn, wanneer je weet dat dames vóór gaan en dat fluisteren in gezelschap onjuist is! Indien niet innerlijke distinctie én uiterlijke conventie in optima forma bij u aanwezig zijn, zult ge mogen we onze leraar geloven uw brood niet of nauwelijks kunnen verdienen. stel niet uit tot morgen. Doe het nog VANDAAG, 't Is een levensnoodzaak! Bezint eer ge begint énleer eerst een goed j= vak en gebruik dan desnoods die schriftelijke lessen om „aan te vullen" of „bij te tanken". 'K ZOU ZO ZEGGEN. Mismoedig zuigend aan zijn op gedrongen feestsigaar zat hij tus sen de jool. „Voorbij", dacht hij. „Dat komt nooit meer terug." Hij voelde zich door het leven teleurgesteld en tot verdere arbeid ongeschikt. Tante dacht er anders over. Haar man bleek toch wel dege lijk tot iets in staat te zijn; het had dan misschien wat lang ge duurd maar het fel begeerde di ploma lag nu veilig in de kast. Oom Henk zou „gelijk door gaan." Nu had hij de smaak te pakken, er was geen houden meer aan. Oom Henk's hoop dat hij zijn biljartmiddagen weer kon hervat ten werd spoedig de grond in ge boord, Zijn vrouw legde een ver bazend inventief vermogen aan de dag en op een goede voor mijn oom kwade avond legde zij het resultaat van haar werk voor mijn suffende oom op het rood pluchen tafelkleed. Het was een schriftelijke les. Op het eerste blad zag' men een vaderlijke leraar, die waarschu- thousi- suggeren. dat gaat Bovendien duidt het forse, overda dige studiepakket met allerhande geschenk- en waardebonnen op een geraffineerd bespelen van de elementaire menselijk instincten. Om over de prettige betalingsre geling maar te zwijgen!!! Dit zijn echter allemaal opmer kingen betreffende het uitwendige van de schriftelijke cursussen. Wat de eerste les (korte verhalen) aan gaat, kan ik mijn gebelgd gemoed in een optimistische toon overzet- Ik heb met veel interesse en ge-, noegen de eerste les doorgewerkt en ben tot de onvermoede conclu-j sie gekomen, dat er zich inderdaad, verblijdende perspectieven openen,: wanneer men de lessen intensief bestudeert -om op deze manier de' noodzakelijke aanwezige aanleg te ontwikkelen. Het resultaat ns het beëindigen van deze studie (korte verhalen schrijven) zal-' zijn een gedegen schrijftechniek} die wellicht de poort tot de pu bliciteit op een kleine kier zal) zetten. Onontbeerlijk is echte: een interesse in het te volgen on} dej-werp. Het behalen van b.v. een! H.B.S.- of U.L.O.-diploma langs schriftelijke weg, lijkt mij voot, de meeste cursisten een bijna on mogelijke taak. Alleen zij, die hel werkwoord „uitstellen" niet ken nen, hebben kans van slagen, als zij tenminste daarbij ook nog ovei een rotsvaste wil kunnen beschik! PROEFLES PSYCHOLOGY Ik sla de bladzijden van het psychologie met kalm gerimpeld prospectus om en speel in dachten wat met liet begrip psy chologie. Al bladerend wordt in- d besef bij In „Ruimte het verslag van. een interview met ds. H. A. Visser uit Amster dam. Hij noemt daarin het lied van Piet Sybrandy, zingende zus jes enz. verschrikkelijk, zelfs ver stond maakt voor zijn platen, dan i juist niet Piet, maar John Buurman. Bovendien schrijft John Buurman zeer velen wend de vinger andere een potlood had hij waarschijnlijk de negens en tienen uitdeelde die achter de enkele gelukkige kur- Studeer ook schrift'lijk bij't B.A.H. samenwerking met hem sisten prijktem De jes platen te maken, zelfs zingende IfirijgM zusjes! En wat betekent dat en- Maar ds. Visser vergeet, dat kele plaatje van Piet op de hele et eerste goed gereformeerde collectie van John? lied vierhonderd jaar geleden het Onze mening is juist deze, dat nS' Piet het eerste niet weke, ik van het le1 van mijzelf...?" En dan zit ik ver diept in de proefles psychologie. Bij de woorden „meer dan een inleiding in de psychologie is de- :t..." voel ik mijn en- langzaam doven en n het overige blijven slechts enkele schaduwen in mijn herin nering hangen. Een- brede, glinsterende rivier ontspringt uit de Oudheid en voert haar .golven de naam: philoso- meest modern. dernste melodii Dominee. U moet het artikel zingt nl. „Hij houdt de wereld van Leo Mens in Elsevier eens Zijn hand." lezen, waarin o.m. staat: psalm melodieën voor een groot deel af- Jeugdzanggroep „Canto c komstig van danswijzen als „Mon Vangelo". T mari m'a diffamée (Mijn echtge- Contact-adres: J. C. Huyci J^aat uw chef versuffen bij de T.V., maar gebruikt u uw kijkgeld om hoger te komen dan hij. Neem noot heeft me belasterd), „Robin Cath. Bcermanstraat dat besluit, maak van uw hobby uw werk, grijp deze kans om hoger op te komen, zoals de heer B„ gemeentewerker te W. (Brief ter inzage). „Geachte Heren", schreef hij ons de 2e januari dezes, „hoewel ik mijn diploma nog niet ge heel heb, ondervind ik toch reeds de gevolgen van uw cursus. Reeds ben ik bevorderd van putjes- kerken plaats schepper in buitengewone dienst, tot gediplomeerd putjesschepper 2e klas en een benoeming tot geestelijke tekst de oude profane leidend hoofd van de gemeentereiniging in Lutjeveen is aanstaande. Dank, nogmaals dank, heel veel dank voor uw duidelijke en praktische lessen." sloeg hij blad na blad vond het allemaal maa: Echter het geld kursus was .gestort, i de psychologie: zijn 'boek studie, die je water en de empirische met spat tende schuimkoppen en' een boot je op haar golven. De tijd en de stroom gaan chologie", „behaviorist", „diepte psychologie"...." In mijn hoofd dreunt de 'defini tie: „Empirische psychologie de wetenschap, die langs de wi der observatie tracht te ontdek ken, van welke uiterlijke en in nerlijke voorwaarden het gedrag van de mens afhankelijk is", Door deze dreunende cadans heen hoor ik plots een vreemd, kras send geluid: een kroontjespen schrijft en het kwastje van de ba ret schudt driftig van nee... „Deze les is niet voor jou. Jij bent zo bevoorrecht te leven in' de; liversitaire wereld, volg iedere „peri psyches" De stroom 1 wilt, zaagi ieder probleem door, dat je tegei echt moderne lied op de plaat goed stel hersens nietwaar d0or de eeuwen -heen, wordt bre- komt,'door tot op het kale bot,} ijg jfgJ"" j&g jf* J-~ helderder, andere gestal- maar spaar déze c verzinken en de je kritiek, bewaar Zo kwamen week enveloppen en spoedig vond het huis de schrifte- de week^ de weg. Nu splitst zich de stroom en jonge, krachtige zij-arm met eigen naam psychologie, (Robin houdt „Ik heb een vrouw getrouwd; God weet, 'hoe 't mij berouwt." Het voorgekomen, dat terdam-7 Rot- lijke lessen. De meisjes vouwden stroomt verder, twee stromingen het water ""~otjes en mutsen van, de in zich verenigend: de wijsgerige bedoeld zijn". Ik loop naar het raam. De straat ligt verlaten, de wind; -peelt met de dorre blaren en in; L' Aan deze pagina werkte een groot aantal van de steeds groter wordende groep ruimte-men sen mee. Je komt werk tegen van: Willy Belgraver (proefles psycholo gie). Bert den Braber (laat uw man stu deren), Bert Crielaard, Jan Hardon en Wim Rouw (ervaringen van hen, die het ook doen), Cees van Dop (gefeliciteerd, want Hans Kreuzen (paedagogie in de praktijk). Marianne van Raay (doe als meneer II. te A Arie Gelderblom (er was eens), Daan van der Waals (etikette-levens- noodzaak), Kees Visser (die de inleiding schreef) Hennny Slebel Claesina Huizebosch tekst meezong. In één ding heeft ds. Visser ge lijk nl. dat de teksten van de tot nu toe uitgekomen liederen op grammofoonplaten niet de enige! Nemen wij b.v. het geval Vóór onze cursus verdiende hij 1,50 per dag, dan nog A.O.W., ziekenfonds', loonbelasting en andere verzekeringen af grootouders hadden kunnen moesten. Nu heeft hij een rechtskundig adviseur moeten aantrekken om ':i ÉÊM J~ zijn talloze geschillen met de belasting te regelen. Op zijn verzoek zullen wij zijn dagsalaris dan ook maar niet publiceren. En, juffrouw, zoudt u niet graag een gezellige levenspartner willen vin den en mevrouw worden? Maar vindt u een advertentie zo koud en zo nietszeggend? Ook Annie Z. te C., probleem. Zij stak de handen uit de volgde de aangeprikte cursus (literatuur en_ korte verhalen). de eerste les ontving zij de Willem C. Nogterprijs maand novelle „De melk wordt koud' B. Nogterprijs voor haar de cursus moest zij zelfs Drie maanden later kreeg zij de Willem „Onder de koeien". Aan het einde groter huis betrekken vanwege de talloze Misschien wil ds. V. dan bin nenkort voor ons een paar mo derne teksten maken. Dat veel liederen een beetje week en zoe- g gezongen worden, komt door at er nog te weinig is, wat door e moderne muziekinstrumenten begeleid kan worden. En verder haar staat dit nog in de kindersehoe- Evenals de film werd ook de- muziek door de kerk vergeten. Op dezelfde pagina wordt Piet haar trilogie „Annetje. Annie, Antje". Diep bewogen schreef beschreven als iemand, die de uit haar huis aan de Cöte d'Azur „alles dank ik lessen, mijn huis, mijn raspoedel, mijn nertsjassen, mijn man, alles. Har telijk dank voor uw duidelijke lessen". Dergelijke resultaten kunt u alleen B.A.H. 't enige instituut dat: «en afdrukt op helder pias- platenfirma's wil laten verdienen. De^e firma's verdienen meer aan de liederen van Joh. de Heer, dan bereiken bij 't B.A.H., want aan die van Piet. die reclame Vanavond, vrienden, om met een bekende do minee te spreken, heeft er een bijzondere gebeur- telijkheid plaats in het, ons allen bekende, Kur- haus in Scheveningen. Nu gebeurt er véél In genoemd hotel, maar wat ons, als rechtgeaarde dis- coficlen interesseert, is dat de, door de vele grammofoonplaten be roemde musicus met de zo eigen stijl, MILES DA- VIS, voor een even talrijk daan WOrden gemaakt sympathieke"'figuur ntrekkélijke u.tmaakt s> mpamicKe iiguur niei. Hot „it»i Mijn ervaring is, dat er bjjna geen bijeenkomst jonge mensen denk- maar aan hen, die er ge- den gemaakt'. Miles had toon van zijn trompet .HHHHI voelig voor zijn, wordt enige uren voor de diver- heeft dezelfde zeggings- maal niet binatie STAN GETZ DIZ ZY GILLESPIE EN SON NY STITT vinden? Voor al voor de kleinere beurs is er een E.P. en wel EPV 5072 van het merk VERVE met aan de ene kant „Lo ver come back to me" en aan de andere kant „We", wel bekend van een radio- jazzprogramma, maar ik bestrijd de titel van de plaat, ze is niet alleen n rest het patroon uitwerkt >- tot een schitterend geheel, i- dat zijn waarde vindt met welk n door de grote eenvoud, heid werd deze kunst. Het uiteinde- En dan te denken dat de geleiding gebruik lijke resultaat is vaak opnamen van Kind of maakt. De soms opgejaag- kan bij houden herkenbaar. Blue geheel spontaan wer- de en soms beschouwende collega's het maar gauw )r hij hele- verder kan. gevoelige vertolking hoort haar Miles gehouden en meling te hebben. Dizzy bescheiden- doet zo geweldig zijn best, deze be- dat hij op een gegeven ge- ogenblik zichzelf jiiet meer 1. alle les tic. Zo kunt u dus onder de douche, in bad, ja zelfs bij de bushalte in de regen elke minuut benutten; 2. reeds van 1870 af bestaat. Ver trouw uw geest toe aan onze ervaring. Wij ontwikkelen u in drie maanden. Uw grootvader nam zich reeds voor bij ons te studeren. Neem deze familie traditie over en voer dit voornemen uit; 3. erkend is door het I.C.S. in Ne- maar' derland, het B.I.F. in Engeland, het zjt. Dat W A F. In Duitsland, het G.K.E. in Frankrijk, het.... (op verzoek van de redactie ingebonden). Schrijf ons dus gauw! Alleen onze (dé) gids voor studerend Nederland, een fraai In varkensleer gebonden boek, Is die postzegel al waard. Schaar u bU het leger van de duizenden, die u voor gingen. U neemt er wat van mee én houdt er wat van overl ER WAS EENS baar is, zonder dat ziek van hem ten gehore het duidelijk, dat wordt gebracht. Ik kan jn gevangen zit, i ge verstandelijke ging onmogelijk maakt, speeiden het De meeste platen van Mi- ste keer hand vertellen, hoe het concert van vanavond zal uitvallen, registraties plaats had- kracht als de menselijke jïan er niets aan doen eni- den, de thema's geconci- stem en groter compli- maar ,k ben gek op zulke tleg- pieced. Zijn medewerkers ment is nauwelijks moge- fouten dat laat de mense- noL-t ij 1 m lijk. lijkheid van het geheel op Vanavond dus is er de de voorgrond treden. Een mogelijkheid Miles i i Er was eens een mijnheer, die chemie zo leuk vond. Hij richtte $en hoekje van de zolder in als „zijn laboratorium" en verbood ieder een in huis er dan ook maar één voet in te zetten. „Ach, laat hem maar", vond mevrouw, „nou weet ik tenminste waar hij 's avonds toch altijd beter Maar ze ging er anders over denken, toen na een paar weken met een daverende klap het halve dak de lucht in vloog. Er stond niet in het boekje, dat je beter geen sigaret kunt opsteken als je met de proeven bezig bent! Op het ogenblik volgt mijnheer een aanvullende cursus voor bouwvakarbeiders. Hij schiet ai aardig op met het nieuwe dak. Alleen heeft hjj het roken er aan gegeven. Om de kosten er uit te halen miin hedoelinr deze les dragen sterk ziJn ei" grammofoonplaat kans aan te grijpen om te Sn hml,pr.oyl:7 maakt Het interessantste tura te beluisteren pogen zijn populari verklaren. betere gelegenheid ie Wat om Stitt te leren kennen seert vrij snel, waarbij hij deel van de plaat is FLA- dit concert nog aantrek- vindt je op een andere door tal van bekwame MENCo SKETCHES, in keiijker maakt, is het feit, E.P. van VERVE: EPV collega s gesteund wordt. 6/8 maat en uitgaande van dat hij gelijktijdig met 5147 The hard swing 1 In de eerste plaats is De -stemming is zo sterk, het blues-schema. Een SONNY STITT het po- je zijn visie vertolkt hoort het opvallend dat zijn dat de sympathie, die de ander voorbeeld van Mi- dium betreedt, een opmer- door hem en zÜn kwartet techniek beslist niet vlek- leden onderling kennen, les Davis' kunnen is zijn kelijke combinatie, waar van Street of dreams. The keloos genoemd mag wor- vrij tot uiting komt en zo persoonlijke vertolking we uiteraard zeer be- way you look tonight, Su- den, maar de intensiteit men samen tot een inni- van de thema's uit Gersh- nieuwd naar zijn. Voor bito en Norman's blues, waarmee Miles zijn in- ge en toch stralende ver- win's PORGY AND BESS, vele Davisliefhebbers is Een en ander maakt mij strument weet te gebrui- tolking van de conceptie Men zou schrikken bij het dit dé gelegenheid om met zeer geïnteresseerd naar ken, doet sterk denken komt. Een krachtig voor- vernemen van het feit, Stitt kennis te maken. Om vanavond en ik hoop, dat aan bijvoorbeeld de Ja- beeld hiervan vind ik dat hij gesteund werd de kennismaking te verdie- Je verhinderd mocht panse schilderkunst met KIND OF BLUE, waar hij door een orkest, maar dit pen is natuurlijk meer no- zÜn deze combinatie te zwarte waterverf op wit met zijn leden boven het ensemble, onder leiding dig. Gelukkig biedt ook beluisteren, ze spoedig op papier, waar de kunste- probleem van de techni- van Gil Evans, doet het hier de grammofoonplaat de plaat verschijnt, zodat naar gedwongen wordt sche groepsimprovisatie wonderwel, tot ieders uitkomst. Wie kent er ?e,in het beZ1^ raakt van spontaan te zijn, vergis- uitkomt. Miles geeft hier grote verbazing. Welk een nog niet FOR MUSICIANS iedere en jullie singen kunnen niet onge- het frame aan, waar de ruimte werd er voor de ONLY, waar we de com- DISCOFIEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 22