HONQKONQ, DONA MARIA BLANCA Plotselinge rust gif voor het menselijk hart? PUZZEL VAN DE WEEN in vele opzichten een vulkaan vlakbij China m m m m m%m a m Wmy m Isp m m mm m m mm s iÉHI iSi si» f.' ZONDAGSBLAD ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 Het Belgische volk, dat sedert het overlijden van de UCT ICV/CKI geliefde koningin ntl Astrid van Zweden, moeder van koning Boudewijn, In v(jf en twintig jaar geen vorstin meer heeft gehad, verlangt er naar, deze leegte op te vullen. Eindelijk heeft de Belgische koning de moeilijke beslissing genomen en zijn keus be paald op een Spaanse adellijke dame. Nu aller be langstelling gericht is op de sympa thieke Fabiola, schijnt men te ver geten dat koning Boudewijn er óók een schoonmoeder bij krijgt, die al even en deugdzaam blijkt te haar dochter. Het Spaanse volk, dat lijk IB" bondig de a.s. schoonmoeder van koning Boudewijn haar paleis charmant ».high-society". Over haar intie- ziin als leven valt weinig len, want zij leeft als voudige moeder natuur- ingenomen *r moeder kinderen: op het ogenblik acht eten geeft. De gravin vertelde. goede dag moest zijn vader een bezoek aan het grafelijk paleis brengen om verantwoording af te leggen over de oogst. De jeugdige Balenciaga hoorde zijn vader pra ten met de gravin van Mora maar hij had slechts ogen voor de dure japon die zij droeg. Naar de smaak van de artistieke jon geman was de japon lelijk, van eigenaardige makelij en lang niet chic genoeg voor de adellijke da- Mevrouw de gravin, onder- doen en dat hij met zó'n schoonmoeder!" Alle kranten ter wereld heb ben hun eerste pagina's gevuld met berichten over het plotselin- JPS,.,,». ia„ul huwelijk van Boudewijn I met nje^ bepaald onderscheidt door In de tuin leven valt weinig te vertel- gen wij allerlei gevonden en weg- _n i gelopen dieren, die de gravin zelf i j tv j - i aan hun eiSenaren teruggeeft als --- .«Ifir Vt, z,e 0Peisen- terwijl zij hun tij- brak de jongen plotseling het ge- steeds meer klein- delijk voor haar eigen.rekening te sprek, ik zou voor u een veel eeft. De gravin vertelde, mooiere en elegantere geen week voorbij gaat, of kunnen maken dan die wordt vanaf de straat een hond draagt. het hek gezet door zijn baas, twintig. Met deze talrijke fa- gen! jonge aristocratische Spaans» Dona Fabiola de Mora y de A- A1 enkele jaren verscheen bij- bijzondere voorliefde huisdieren. Niet zelden ziet hoe boeren hun paarden mishan- honden delen of hoe kinderen stenen wer elke maand een andere naam pen naar miserabele straathon- D eventuele Belgische ko- den. zonder dat iemand hen tot hier* niet geen de orde roept. Ook de stierenge- Dat dit waar was, blijkt wel we- uit het feit, dat Dona Maria Fa- Blanca de Aragon de studie en rder voor zal zor- de reis naar Parijs bekostigde van de Spaanse Balenciaga, die de aangrenzende heden ten dage een groot mode- -u -* ~r toe créateur is. Het valt dus niet te ningin in drukletters. enkele maal werd als huwelijks- vechten zijn candidate genoemd, ook niet goede tehuizen haar moeder de opdracht zoekt steeds te vervaardigen. dit ontbreken door de Spaanse pers, Fabiola heid. In dit land met zijn gebrek het etiket dragen Aragon. Men is nu echter te weten ge komen, dat de Belgische konin- i-moeder, de grootmoeder dierenliefde valt het dus Boudewijn,' en Fabiola's moeder, Dierenbescherming. (De Dona Maria Blanca al jaren lang intieme vriendinnen delan) zijn. Zij wisselen veelvuldig respondentie met elkaar uit brengen tezamen haar zome kantie door, voornamelijk Zwitserland. Het laatste geheime on derhoud dat beide dames met el kander hadden, vond plaats vlak voor de officiële huwelijksaankon diging, te Biarritz. Dofia Maria Blanca de Aragon y Carrillo de Albornoz, bekende Spaanse adellijke namen, werd twee jaar geleden weduwe. Uit haar huwelijk met de overleden Don Gonzalo de Mora y Fernan dez, die de adellijke titels bezat van Markies de Casa Riera en Graaf van Mora, kreeg zij zeven kinderen. Eén zoon is getrouwd met de Mexicaanse filmster Ro- sita Arenas; een dochter is Mar kiezin van Aguilar de Ebro. Een andere zoon is Markies van Ca sa Riera, een derde Hertog van Tamanes, terwijl een vierde broer van Fabiola Graaf van Mo ra is. Dus heeft de Belgische vorst geenszins zijn blik laten vallen op een arm en onbekend asse- poestertje, zoals enige Engelse en Franse bladen ons Dofia Fa biola van Mora en Aragon heb ben willen voorstellen. De familie Mora bezit een prachtig paleis in het centrum van Madrid, gelegen aan de Zurbano-straat, met een breed marmeren bordes en talrij ke grote vensters. Het is aan de ene kant omheind door een muur. aan de andere kant door een hoog ijzeren hek en door de grootte van het perceel beslaat het twee nummers in genoemd» straat: no. 5 en 7. Gravin de weduwe van Mora heeft zich altijd persoonlijk be moeid met de opvoeding barer kinderen. Deze hebben voortdu rend lange reizen door Europa gemaakt, en Franse, Engelse en Zwitserse scholen bezocht om daar hun talenkennis uit te brei- Fabiola bezit een eigen flat, in de Braganza-straat, te Madrid. Ook is zij eigenaresse van een kleine auto, Fiat 600, die zij zelf bestuurt. Aragon,' hjke voorzitter is generaal Kin- hoofdstad. Hieruit blijkt alweer dat Dofia Maria Blanca over bijzon dere eigenschappen beschikt. Allen, die Dona Blanca en Do na Fabiola van nabij kennen, ge- tulgen dat laatstgenoemde over de Spaanse mode-ontwerper Ba- dezelfde goede eigenschappen be- schikt als haar geliefde moeder. Met hen hopen wij, dat de heeft Spaanse gravin als echtgenote ranse van de Belgische koning de gele genheid zal krijgen, evenals haar dictator van de moeder haar talenten te ont- !e zou zijn, was plooien en haar uitstekende kwa- 1 paehter die het liteiten aan de dag te leggen. Land in de verte Land in de verte, door Nevil Shute. Uitgave Ad. M. C. Stok, Zuid-Hollandsche Uitgeverij Mij., Den Haag. Een boek, dat wel geschreven schijnt te zijn om,de Engelsen op Hieruit blijkt dus wel, dat Fa- te wekken te emigreren naar Aus- biola een grondige en moderne tralie. Het na-oorlogse Engeland De moedereend had eerst gekeken of het voor haar kroost tvel veilig ivas om die gevaarlijke straat over te steken, maar toch aarzelde de laatste in de rij nog bij het verlaten van het veilige trottoir. Als de mensen ook eens zo voorzichtig in het verkeer werden? der. Dofia Maria Blanca. De a.s. schoonmoeder van Bou dewijn is een opgewekte vrouw die veel lacht. Zij is wars van al le publiciteit, evenals haar doch ter. Daardoor is haar gen het vrije en welvarende Aus tralië. Daardoorheen is een lief desgeschiedenis gestrengeld, die heel romantisch is en goed af loopt. Een roman, die soms even vermag te boeien, maar sprake gebracht als aan de stijve, gedwongen Neder- i het had over de Spaanse a- landse vertaling van A. E. Wolfson de afbreuk doet. T"\E dood als gevolg van het hart-infarct komt meestal op maandag. De vaststelling van dit feit is het neven-resul taat van een onderzoek van de Hamburgse professor dr. Dot- zauer en de arts dr. Naeve over een periode van twaalf jaren in opdracht van het Instituut voor Gerechtelijke Geneeskun de en Criminalistiek van de universiteit der Hanzestad. Dit onderzoek betrof in genoemde periode niet minder dan 5.256 personen, die plotseling aan een hartkwaal waren overleden, op straat, tijdens het werk, thuis of gedurende het trans port naar een ziekenhuis, al dus onze correspondent in Bonn. Doel van dit onderzoek was het vast te stellen, of in de loop van de laatste tien jaar een stijging van het aantal sterfgevallen aan hartkwalen viel te constateren en of ook mensen op jongere leef tijd in toenemende mate door hartkwalen worden bedreigd. De conclusie der beide onderzoekers was. dat hart-infarcten bij stij gende leeftijden in toenemende mate optreden. De tweede vraag werd negatief beantwoord: hart kwalen, ook bij mensen op steeds jongere leeftijd, laten zich niet be wijzen. Het neven-resultaat van het 12- jarige onderzoek was echter nog verrassender. Van alle sterfge vallen aan hartkwalen noteerden de beide onderzoekers de sterf dag. Daarbij constateerden zij. dat de acute gevallen alle in het begin van de week vielen: de meeste plotseling optredende hart infarcten openbaarden zich op maandag. Op woensdag en don derdag is de curve op zijn laagst. Op vrijdag en zaterdag stijgt hij licht en op maandag bereikt hij een steile top. Ditzelfde hebben overigens ook onderzoekers ge constateerd ten aanzien van be- drijfs- en verkeersongevallen. Voorts konden de doktoren Dot- zauer en Naeve vaststellen, dat er zich des winters veel meer in farct-gevallen voordoen dan in de De het tussen mei en augustus, bereikt zijn hoogste top in december. Wat is nu de oorzaak van de vele infarct-sterfgevallen op maan dag? Een duidelijk antwoord hier op is niet te geven, menen de on derzoekers. Allerlei faktoren kun nen er toe bijdragen: uiterlijke Invloeden, aanleg, wisselwerking tussen psyche, prestatie, functie en werktijd (c.q. werkpauze ge durende het weekeinde'), alsme de de stijging van het vetgehalte in het bloed op zondag door te copieuze maaltijden of grotere consumptie van alcohol en tabak. Vast staat intussen. dat de mens gedurende het weekeinde, wanneer hij bijzonder uitgerust heet te zijn. het vatbaarst is voor het infarct. Het lijkt er dus op. alsof de plotselinge rust geduren de het weekeinde na een drukke en vaak overspannen werkweek feitelijk gif is voor het menselijke hart. Dit past overigens in de ar gumentatie van de Innsbruckse specialist voor vakantie-research prof. Hittmair, die niet pleit voor een verlenging van het weekein de b.v, door de invoering van de vijfdaagse werkweek maar voor die van de jaarlijkse vakan tie. Volgens prof. Hittmair ls al leen een vakantie van minstens drie en zo mogelijk vier weken geschikt om het menselijke li chaam op krachten te doen ko men. en dan nog alleen wanneer de vakantieganger al die tijd op één plaats blijft en niet elke dag een andere bezienswaardigheid na jaagt. Voor mensen boven de 50 jaren ls, volgens prof. Hittmair, één vakantie per jaar (van vier weken) niet eens meer voldoende. HIJ dient twee vakanties (van vier weken) te hebben. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bijwoord, 3. vaartuig, 7. ontkenning, 10. afval van vlas, 12. in letters of cijfers uitgedrukte waarde (wiskunde), 15. vlug, 17. gesloten, 18. volksnaam v. d. kauw, 19. lopend touw tot het in korten der zeilen, 20. voorzetsel. 22. vast. stevig, 23 mandje, 24, in houdsmaat (afk.), 26. een der zeven wijzen van Griekenland, 28. oude rekening (afk.), 29. getroffen, 31. deel van een schrijfmachine, 33. scheikundig element (afk.), 34. optelling, 36. bekende afkorting, 37. volk, 40. spits, 42. voorzetsel, 43. levendig (muziek), 45. welaan. 46. horizon, 47. fraaie zangvogel, 48. vlies, vel, 50. traag van begrip', 51. slede, 53. maagafdeling bij herkauwers, 55. stad in Italië, 57. treurig, 60. keurig, 61. onheil, groot ongeluk, 62 zijtak Elbe, 63. rijschool (afk.) Vertikaal: 1. voegwoord, 2. glasslijper die de onderzijde van glazen voorwerpen met een slijpsteen hol slijpt. 4. bijwoord, 5. be dorven, 6. gebogen. 7. heden, 8. priem, 9. water in Friesland, 11. kloof, 13. vogel, 14. danspartij, 16. munt in China, 18. zijde. 21. voorzetsel, 22. draskolk, 23. gemeente in Limburg, 24. uitroep, 25. tussenzetsel, 27. zeer brandbaar koord, 29. tocht, uitstap. 30. drinkt men uit, 32. vast deel van een boom, 33. kurk, 35. vogel, 38. god der liefde. 39. boom, 41. voorzetsel, 42. bijwoord, 44. gekheid. 46. wang, 47. beet, 49. zoon van Jacob en Lea, 50. academische titel (afk.), 52. lichaams deel, 54. tweemaal (Lat.), 56. gravure, 57. afkorting 'van dona. 58. voorzetsel, 59. voornaamwoord. hor, 4. el, 5. Mn. 6. een, 8. Perim, 9. sas. 11. vet, 13. Lia, 16. soms, 17. dam. 19. eden, 21. bas, 22. les, 24. haard, 25. Heme, 26. reute, 28. Seine, 30. oer, 32. Ino, 37. Oder, 38. eng, 39. ark, 40. Lent, 42. obool, 44. ten 46. Deest, 48. arm, 50 oor, 51. mas. 52. aap, 53. jas, 54. nis, 57. li, 58. ha. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. van, 3. herme, 7. Ops, 10. Ir, 11. vol, 12. nel, 14. e.a. 15. Moser, 18. Niers, 20. mot, 21. bal, 23. adi, 24. ham, 25. hamer, 27. Ems, 29. soes, 31. sein, 33. as, 34. er, 35. un, 36. ei. 37. Ome. 39. atol. 41. dod, 43, entre, 45. Ede, 47. Bea, 49. gek. 50. one, 51. Mor- ra. 53. Jöten, 55. Ao. 56. mal, 58. har, 59. si, 60. sla, 61. pinas, 62. ets. Vertikaal: 1. vim, 2. aroma, 3. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden„Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2.50, Het grootste gokspel In de wereld van vandaag vindt plaats op een klein plekje tus sen de klauwen van de com munistische Chinese tijger. Meer dan drie miljoen spelers doen mee aan het gokspel. Sommigen zijn erg rijk, maar de meesten zijn bitter arm. De een speelt voor geld, veel geld, en een ander voor een beetje voedsel en de zoete adem van de vrijheid. En al len gokken zij op de toekomst. Zij gokken erop dat de tijger niet toe zal slaan. Dat is het huidige Hongkong, het groot ste „casino" in de wereld, al dus Ass. Press. Het is een klein eilandje, een Britse kroonkolonie, vlak onder de zuidkust van China. Samen met de strook aangrenzend land beslaat dit gebied een opper vlakte van 1000 vierkante km. Voor de communistische verove ring van het Chinese vasteland in 1949, leefden in Hongkong on geveer 600.000 mensen. Oudge dienden zeggen dat het toen al overvol was. Nu wordt de be volking geschat op drie mil- Niemand kent het juiste getal, omdat illegale vluchtelingen voortdurend binnenstromen. Zij komen binnen, verborgen op sampans, op kleine bootjes alles doen zij om maar weg te komen uit Rood-China. Deze geweldige bevolkingsaan was, en de politieke beroerin gen in de wereld gedurende de laatste tien jaar, hebben Hong kong rijk gemaakt. De waarde van onroerende goederen is in dertien jaar vijf tienmaal zo groot geworden. Hongkong heeft vijfmaal zoveel nieuwe industrieën als in 1950. Het is een van de belangrijkste zeehavens van de wereld gewor den, en één van de grootste cen tra voor het slopen van oude schepen. Een Chinese zakenman zou u kunnen vertellen, dat hij 480 procent winst maakte op een kleine belegging in drie jaar. Een architect zegt: ,,Er zit meer dan 30 miljoen dollars in bouwcontracten op de tekenbor den op kantoor". Hij spreekt van Noordamerikaanse dollars, niet van de goedkopere Hong kong-dollar. In de zakenwijk worden aan alle kanten gebouwen omver ge haald en nieuwe, luchtgekoelde, wolkenkrabbers met marmeren versieringen ervoor in de plaats In de woonwijken bijten bull dozers in het harde graniet, om een plat vlak te verkrijgen op de heuvel voor nieuwe, mooie en dure woonhuizen. vasteland van Chinezen buiten China. Het meeste hiervan komt uit Hongkong. Volgens Westerse begrippen, zijn deze mensen arm, maar in de ogen van talloze duizenden andere Chinezen in Hongkong, zijn zij welgesteld. Zij bezitten meer dan zij nodig hebben. Andere wijken in Hongkong contrasteren scherp met de za kenwijken en de moderne woon wijken. Het zijn krottenbuurten. De nauwe steegjes zijn vol mensen. Oude gebouwen worden bewoond door arme Chinezen, die met zijn tienen of twaalven een ka mer bevolken. Dakloos Het lijkt wel op een refrein. Lange arbeidsuren voor een hongerloon. Velen, en misschien wel de meesten kwamen naar Hongkong met niets anders dan de versleten kleding, die zij aan hadden. Maar zij hebben het nu beter hier en het is op hun ge zichten te lezen. Over het gehele eiland hangt dé grote vraag: „Zal de tijger zijn klauwen uitsteken?" Zal hij op een dag besluiten om binnen te komen en de grote nieuwe gebouwen en de honderden nieu we fabrieken met hun moderne installaties overnemen? De men sen in Hongkong geloven het niet. Daarvoor hebben zij drie belangrijke redenen. Als goud De regering heeft het plan om 1200 hectare grond droog te leg gen. Dat lijkt niet veel, maar in Hongkong is land even waar devol als zuiver goud. De geweldige reserve aan on- feschoolde arbeiders is ook een ron van welvaart. De fabrikant in Hongkong van sommige arti kelen kan met iedereen in de wereld Dus de lucht Is vol beweging.. Schepen, die laden en lossen... fabrieken, die op volle toeren draaien... Duizenden mensen lo pen langs de etalages en door de rijkvoorziene warenhuizen. „Ik ga nog failliet door geld uit te sparen op de spot koopjes hier", lachte een Ame rikaanse... De Amerikanen staan bovenaan de toeristenlijst. Zij besteedden in het afgelopen jaar in Hongkong 63 miljoen Noord amerikaanse dollars. Alleen al aan kleding werd in 1959 voor een waarde van 120 miljoen dol lars naar de Verenigde Staten verscheept. Ook een van de banken schijnt in deze weelde te delen. Maar bij nader inzien blijken de men sen, die in rijen voor de kassa staan allemaal Chinezen te zijn, kooplieden. Deze mensen willen geld stu ren aan verwanten in Rood-Chi na. Gemiddeld 35 miljoen dol lars gaat ieder jaar naar het Een rampzalige brand maak te onlangs 60.000 mensen dak 's Nachts slapen duizenden op de trottoirs en in de portieken. Overdag zijn de straatkooplieden zo talrijk, dat het moeilijk is om vooruit te komen. Ieder zit ach ter zijn. schamele voorraad pot loden, goedkope vulpennen, post papier of een paar rolletjes haarspelden. Toch valt een merkwaardig feit op in deze blijkbaar tragi sche situatie de mensen ma ken een gelukkige indruk. Kinderen, die er gezond uit zien, zitten elkaar achterna door de steegjes, of doen spelletjes, brullend van de lach. T)vee oude vrouwtjes roddeleti in een hoek, knikkend cn glimlachend. Een koelie, alleen gekleed in een korte broek hurkt naast een klein karretje met voedsel om zijn portie rijst met groente te verorberen, terwijl hij praat met de venter. Ik kende China in een andere tijd. In de overvolle steden, Kan ton en Sjanghai, hing een ande re atmosfeer. De indruk, die zelfs de armste delen van Hong kong maken, is beter dan die van de steden van China toen. Redenen I Het eiland is geweldig waar- J- devol voor China. Een Chi nese zakenman schatte dat 500 miljoen dollars het vasteland binnenkomen vanuit Hongking de vorm van handel, overma king van geld en andere waar- devoorwerpen. „Het is net als of 500 miljoen dollars van de Amerikaanse buitenlandse hulp gegeven worden", zegt hij met een grijns. „Met dit verschil dan dat er geen voorwaarden aan verbonden zijn." 2 Hongkong is voor de com munisten het venster op de wereld. Het is een spionagecen- o Het gevaar om een derde wereldoorlog uit te lokken. Maar er ls nog een vierde re den. Communistisch China heeft alle reden om Hongkong te be schouwen als een nuttig instru ment in de koude oorlog, zowel om politieke als om economi sche redenen. Japan Oorzaak Het is moeilijk om de oorzaak op te sporen. Als u met een Chinees praat, die van het communistische vas teland is gevlucht, dan vertelt hij wat u overal hoort: ,,Te veel werk, te weinig eten." Een paar maanden geleden, toen de communisten druk uit oefenden op Japan om het vei ligheidsverdrag met de "Verenig de Staten niet te verlengen, waarschuwden zij de Chinese handelaren niet met Amerika nen handel te drijven. Commu nistisch China dreigde de hande laren als „verraders" te be- Gezicht op Hongkong en Kowloon schouwen. Daarvoor hadden de commynisten. die tevergeefs ge probeerd hadden een handels overeenkomst met Japan te sluiten, de Japanners op een vi- taal^punt geraakt de zijde- Zij gooiden door middel van Hongkong zijde op de markt voor een prijs, die 15 tot 18 pet. beneden de laagste Japanse aan bieding lag. Zoals een zakenman het zei: „Zij hebben de zijde- markt platgegooid totdat die op een wafel leek." Een communistische regering, die lonen en kostprijzen be heerst, kan met sommige arti kelen op ieder tijdstip doen wat Dus denken de mensen uit Hongkong, rijk en arm, dat hun gokspel tegen de tijd goed zal aflopen. Maar zij zijn zich voortdurend bewust, dat het een gok blijft. Wü# A. M. de Jong- Omnibus Deze A. M. de Jong-Omnibus, verschenen bij de Arbeiderspers te Amsterdam, bevat uiteraard niet alle werken van de bekende schrijver. Zulks zou trouwens on mogelijk zijn; de lijst van zijn publicaties is indrukwekkend lang. Maar vier, de schrijver voldoen de typerende, publicaties zijn in deze Omnibus toch wel bijeenge bracht: „Het verraad", „De rijk aard", „Frank van Wezels roem ruchte jaren", ,,De schotel". Veel van hetgeen De Jong geschreven heeft, is bevorderlijk geweest aan de socialistische idee. Als schrij ver had hij een zeggenskracht en een beeldend vermogen in een mate, dat men geneigd zou zijn de socialistische beweging om het bezit van zulk een auteur te be nijden. Nu de tijd wat distantie geschapen heeft, zal men te gere der van zijn wenk kennis nemen. Deze Omnibus biedt daartoe een uitstekende kans. Nieuwe wedstrijdopgaven Deze keer introduceren we de 18-jarige Dik van den Berg uit Waddinxveen, die bezig is zich onder leiding van Scheyen tot een goed problemist op te werken. Het bijzonder fraaie vraagstuk no. 598, dat hij tezamen met zijn leermeester samen stelde, zal de oplossers zeker voldoen en met belangstelling doen uitzien naar zelf standig werk van deze jeugdige auteur. Om het de oplossers niet te moeilijk te maken geven we als tweede vraagstuk een eenvoudig stukje van Scheyen, waarvan de pointe gevormd wordt door een geestig d. Berg, Waddinxveen. .ae s s JR, m i lil O e Zwart: 5, 7, 8, 9, 10, 12, 16, 17, 20, 21, 24 30, 35, 36. Wit: 18, 23, 20, 28, 32, 33, 39, 40, 42, 44 47, 49, 50. No. 599 J. H. H. Scheyen, Kerkrade. a E j Beide problemen waarvoor geldt: wit begint en wint tellen voor de landen- wedstrijd. Oplossingen in te zenden binnen 3 weken na plaatsing van deze problemen. Oplossingen No. 594 (Arie v. d. Stoep) No. 595 (Arie v. d. Stoep) Opl.: 23—19 (14x23 gedw.), 34—30, 48x39, 42—33!! (43x32), 31—27, 21x5, 5x16 (7—11), 16x7, 26—21 en wint. Rubriek van 3 september 1960 I (W. Jurg) Opl.: 39—34, 47—41, 18—13, 13x4 en wint steeds volgens het Canalejasmotief. op 14x25 volgt immers 4—36 en 36x2 en op 11x22 volgt 4x16 en 16—2. Zwart: 8, 9, 12/14, 18, 19, 22, 23, 29, 34, 35. 40. Wit: 15, 20, 24/27, 30, 33, 38, 39, 42, 43. 49, 50. Opl.: 38—32, 26—21, 21—17, 32—28, 49—44 (direct, 39—33 geeft ook winst). 39—33. 30x39, 25x3, 3x24, 15x24 (25—30), 24—20 (35—40), 39—33 enz. wint. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176 Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16