Bergers al hebben „Diamant in de takels Ut Vele dodelijke ongelukken Nederland raakt achter in welvaartsstadium Honorering medewerkers algemene ziekenfondsen Canada beperkt immigratie Utrecht begroot tekort en klaagt regering aan 9 VRUDAG 14 OKTOBER 1960 Dam-vraag 7 (Eerste publicatie) Zwart: 3, 18, 19, 27, 29, 30, 37. Wit: 36, 38, 40, 44, 45, 47, 49. Opgave: Hoe moet wit, aan zei partij tot winst voeren? Schaak-vraag 7 en h2. Zwart: Kg8, Db6, Ta8 en Tf8, Lb7, Pa5, pi a7, c6, f7, g6, h7. Na 1Tf8e8, speelde wit: 2. Lb3xf7t, Kg8xf7; 3. Thl—flf, Kf7g8; 4. Tfl—f8f, Te8xf8; 5. De5g7 mat. Wit heeft zichzelf ont- Bridge In het spel dat wij u gisteren voor legden mag Zuid niet het risico nemen op een overslag te gaan spelen, dus met schoppenheer naar tafel gaan en snijden op klaverheer. Dit gebeurde namelijk in de praktijk. Klaveren heer zat echter verkeerd, waarna West verstandig genoeg was, om zijn laatste troef na te spelen. Zuid kon het spel hierna niet meer maken. Slechts één schoppen kon nog in de hand worden getroefd, zodat tenslot te nog één slag in die kleur moest worden afgegeven en het contract één down ging. De veilige speelwijze, nadat Zuid met troef aan slag is gekomen, is als volgt: Schoppenaas, schoppenheer, schoppen aftroeven, ruiten aftroeven en de laatste schoppen aftroeven met hartenboer. We zien dan deze eind- figuur: P 10 8 O 52 P O - A V 9 3 Zuid mag nog een slag verliezen en speelt nu klaverenaas en klaveren na, waarna het spel gewonnen is. Jack Diamond. speciale verslaggever.) T~\E RIJN bij Emmerik wast en ■L' daarom is de „Tina Scarlett" slechter komen te zitten. De wachts- man van de Deense veerboot, de Duitser Walter Pauck, heeft gister nacht het zweet in de handen ge staan. Alleen op het zwartgeblaker de, half gezonken schip, en met niets dan de duisternis en de wind om zich heen, leek het dek onder zijn voeten te wiegelen en te wankelen. vroege morgen werd hij er bleek en koud van afgehaald. „Ik dacht, dat het wrak zou kantelen", was zijn angstigi commentaar. „Ik voel me katterig, alsof ik zeeziek ben." Het gevaar, dat de „Tina Scarlett" aar bakboordzijde om zou slaan, was gistermiddag geweken. De mannen van Rotterdamse bengingsmaatsohappij Van den Tak waren toen gearriveerd met hun bokken, hun sleepboten, hun kabels en hun waterpompen. Een van de eerste dingen, die werd gedaan, was het anker van de geteisterde Deen verplaat sen. Het wrak kwam daardoor strakker aan de ketting te staan, terwijl het roer weer in het lood werd getrokken. STERKE WACHTERS T~\E „Condor" en de „Adelaar" liggen nu als sterke wachters op de Rijn, ongeveer ter hoogte van kilometerpaal 857. Aan de ene kant, ver boven de herfsttooi van een begroeide heuvel uit, piekt de kerktoren van Hoog-Elten naar de hemel. Aan de andere kant, in het Duitse grensdorp Spyck-Mühle, zoeken enkele fabriekspijpen de hoogte op. Schepen, grote en kleine, varen af en aan. Het boegwater dijt golvend uit en jaagt met witte kuiven over de bassalt- blokken van een strekdam heen. Een bootje van de Rijkswaterstaat met een rood-witte waarschuwingsvlag in top rijdt met een zacht tjoekende motor op de stroom. Het dient ter afbakening van het bengingskarwei, dat vlak naast de vaargeul begonnen is, en dat, als alles meezit, eind volgende week beëindigd moet zijn. Er heerste een betrekkelijke rust bij Van den Tak, toen Herr Giersen ons met zijn slepertje naar de bergingsvloot had gebracht, die zo'n kilometer of vijf stroomafwaarts van Emmerik ligt. En n de „Condor" op de „Zee leeuw" waren geklommen en gespron- nog de „Adelaar" en de „Zeehond" hadden aangedaan, bleef er, wat die mannen in hun met olievlekken bedekte overalls betreft, één globale' in druk achter. Samengevat in een enkele hij kunnen luiden: „We hebben ir hetere vuren gestaan". STROPPEN „Adelaar", waar schipper A. liman uit R'dam aan de wlnch stond om het gezonken achterschip van de „Diamant" van twee stroppen te het voorschip van de nog sterk naar brand riekende tankboot hing ai by de „Condor" in de takels ontmoetten we de heer Hans Smit, de vertegenwoordiger Van Van den Tak. „We zijn hier met zo'n vijftig man",' vertelde ihij, „en met twee bokken, twee sleepboten, drie bergingsvaartuigen en een kraan. De berging betreft drie sche pen. Met het eerste, de grote Deense veerboot „Tina Scarlett", is de „Zee leeuw" voorlopig al bezig. Het tweede, de tankboot „Diamant", die hier, nog geen vijftig metier van de Deen vandaan, aan de grond gelopen is, wordt op 't ogenblik door de beide bokken naar boven gehaald, en steekt misschien mor gen al helemaal boven water uit. Hel derde schip ten slotte, de „Vaarwel II". de schipper verdronken is, ligt ,We hebben wel voor hetere vuren gestaan' 55 een paar kilometer stroomopwaarts op de bodem, en niebs, zelfs de mast niet, is nog zichtbaar. Een kraan van ons is thans doende er de lading erts uit te halen. Pas als dat gebeurt is, zullen de „Condor" en de „Adelaar" worden inge zet om 'het vaartuig te lidhten." SVEZKANAAL TAUIKER Frits van 't Wout) uit Maas- sluis, die maar een paar minuten onder water had moeten zyn, verklaar de: „Net zoiets als in het Suezkanaal, zü 't, dat je daar alles en hier niets van achter het glas van je duikershelm kan zien. De Rjjn is onder de waterspiegel byna net zo donker als de Noordzee, maar met een lichtje kom je er wel. We hebben al een paar lijntjes geschuurd, en straks hebben we waarschijnlijk ook het achterschip te pakken. Het kan best zijn, dat de „Diamant" gebroken is, maar we krijgen hem er echt wel uit." Op de „Condor" troffen we schipper A. G. Voor den Dag uit Rotterdam het roefje aan. Voor hem en zijn drie mannen: reserve-sahipper A. N. Spaans uit Maassluis, machinist Koos Molenaar uit Rotterdam en Gerrit Visser uit Vlaardingen, was 'het even pauze, want in de takels van de bok hing het voor schip van de tantaboot als een gevangen en aan de mast gehesen haai. „Nee", zei hij, „dit is niet mijn groot ste karwei. Ik heb er wel groter en ook zwaarder gehad. We zijn net van Os- tende terug, waar we een paar kilometer uit de kust het lichtschip „Westhinder" hebben gelicht. In 1956, vlak voordat we het Suezkanaal schoonveegden, zijn we !>g een keer op de Rijn bezig geweest. et was bij Koblenz, waar het passa- ersschip „Mainz" gezonken was al leen de schoorsteen en een stuk van de bovenbouw staken nog boven water uit - en wij hadden opdracht het eruit te Stijf tegen de wand van de „Tina Scarlett" aangedrukt, lag het bergings vaartuig „Zeeleeuw". De twee schroeven van de Deen hingen als het ware in de lucht, terwijl het gebladderde voorschip diep met de neus in het water 6tak. Sinds de veerboot een week geleden één laaiende vuurzee werd, was hij verder naar bakboordzijde overgeheld. Ook wa ren er minder patrijspoorten zichtbaar, doch dit was volgens een loods te Em merik aan de waterstand te wijten, die sindsdien meer dan een halve meter ge- Gevangen als een haai hangt de tankboot. Diamant in de takels. terdam deelde by de „Tlna Scarlett" de lakens uit. Hy had al pompen op het wrak gezet en een paar van zjjn men sen waren bezig de ruitjes van de pa trijspoorten met een beschottlng te dich ten. Door de hitte was het glas er over al uitgesprongen. De veerboot was dan ook aan beide kanten lek, en dat moest wel in de eerste plaats worden verhol- „De machinekamer is er waarschijn lijk goed afgekomen", bracht Gerrit Spruit naar voren. „Er staat maar wei nig water in, en een firma uit Lobith heeft zich de afgelopen dagen alle moei te gegeven om de motoren droog te houden. Wat er precies met de ,Tina Scarlett" gebeurt, als hij eenmaal ge licht is, weet ik niet. Ik heb gehoord, dat alle schepen drijvende zullen wor den gemaakt en voorlopig naar Emmerik zullen worden gesleept." Terug voeren we weer, naar de klei ne, Duitse haven bij de grens, waar de plotselinge ramp nog steeds hét gespreK van de dag is. Herr Giersen liet ons nog de zwaar beschadigde aak „Fortuna" zien, die verlaten aan een kade-ring ge meerd lag. Drie van de opvarenden: de schipper, diens zoon en de knecht, be vinden zich nog in het St. Willibrordus Krankenhaus, herstellend van de brand wonden, waarmee ze werden overdekt. De schippersvrouw kwam om, naar men zegt van de schrik, die haar in de vorm van een hartverlamming overviel. DE AVOND trok dicht boven een door wind geplaagde Rijn. De schepen ontstaken hun lichten, en vijftig bergers van de Nieuwe Waterweg zetten zich achter de maaltijd. Het was behelpen, maar ze zijn er aan gewend. Straks, als ze weer thuis zyn in een meer comfor tabele omgeving, zullen er beslist niet meer aan denken. LIJKJE GEVONDEN In Oss heeft men een babylijkje gevon den in een straat aan de rand van de stad. Een hond had het lijkje (waarschijn lijk van een te vroeg geboren meisje) in de bek. Er zijn sterke aanwijzingen voor moord. 0 Een groentewagen is gisteravond op een onbeveiligde overweg in Wester- wUdwerd (Middelstum) op een passe rende locomotief gereden. De 37-jarige bestuurder, B. Ridder uit Thesinge, kwam om het leven. 0 Tussen Peize en Eelde kwam de 24- jarige betonwerker B. Hagenauw uit Peize met zijn bromfiets onder een bus. Hij was op slag dood. De 68-jarige M. Elzinga uit Jacobi- parochie kwam gisteren in Noord-Ber- gum met zijn bromfiets onder een vrachtauto. Hij overleed enige tijd la ter in het diakonessenhuis in Leeuwar- 0 De 48-jarige P. J. Kivits uit Hank (N.B.) stapte op de Velserweg in Am sterdam de rijbaan op om een plas te ontwijken. Een personenauto trof hem dodelijk. Door kortsluiting in een door hem bediende machine kwam de 31-jarige G. Erren uit Siebengewald in Venlo om het leven. 0 De 20-jarige dienstplichtige soldaat W. van Lent uit Opheusden werd gisteren gedood tijdens een militaire oefening bij de Franse plaats Beiccat. De soldaat, die deel uitmaakte van de Nederlandse gevechtseenheid in La Courtine, raakte met de antenne van zyn draagbare ra dioset een hoogspanningsleiding. 0 In Arnhem werd gisteren een vier jarig meisje bij het oversteken van de straat door een trolleybus overreden. Het kind overleed ter plaatse. 0 Te Deurne werd het zevenjarig zoon tje van defamilie F. Dekker-Eransen door een vrachtwagen gegrepen. Het was op slag dood. 0 Op de Wouwseweg bij Bergen op Zoom werd de 78-jarige J. Hellemans door 'n vrachtauto aangereden. Hij overleed ter plaatse. De heer Hellemans stak met zijn fiets bij café de Bareel de weg over. De wagen uit de richting Bergen op Zoom trachtte hem te ontwijken, maar een aanrijding was onvermijde lijk. 0 De 71-jarige heer J. A. Claessen uit Arnhem, die vorige week werd aange reden is gisteravond aan het bij de botsing opgelopen hersenletsel over- Accountants in Scheveningen bijeen TVTEDERLANDS WELVAART is ten op- -L zich te van zijn buurlanden achter uitgegaan, wanneer men het werkelijke inkomen per hoofd vergelijkt met dat der omliggende landen. In 1929 was ons land duidelijk welvarender dan Duitsland en Frankrijk en zelfs dan het gemiddelde van Duitsland, Frankrijk en Groot-Britan- nië samen. Thans is het even welvarend De ZIEKENFONDSRAAD heeft zijn goedkeuring verleend aan een aan tal overeenkomsten, gesloten tussen de organisaties van specialisten, tandartsen, apothekers en vroedvrouwen enerzijds en de ziiekenfondsen- organLsaties anderzijds. De overeenkomsten betreffen de honorering van genoemde medewerkers voor hulp aan ziekenfondsverzekerden voor het jaar 1961. Specialisten: Het algemene peil der ta rieven voor de onderocheidene vormen van specialistische hulp blijiJt voor 1961 hetzelfde met dien verstande, dat par tijen over een tussentijdse aanpassing zullen onderhandelen, indien de ontwik keling op economisch terrein daartoe aanleiding geeft. Over een technische aanpassing van en kele tariefonderdelen zullen nog nadere gegevens aan de ziekenfondsraad worden verstrekt. Deze zullen de uitgaven der ziekenfondsen voor specialistische hulp met minder dan 2f pet. doen stijgem Tandartsen: De tarieven voor tandheel kundige hulp zullen voor 1961 een stij ging van gemiddeld 6,3 pet. ondergaan. Dit betekent naar schatting een verho ging der ziekenfondsuitgaven met plus minus 2,2 miljoen gulden (wettelijke ver zekering 1,7 miljoen en vrijwillige ver zekering 0,5 miljoen). Voor zover de ver zekerden voor tandheelkundige hulp bij betalingen verschuldigd zijn, zal de minis ter van sooiale zaken en volksgezondheid worden geadviseerd deze bijbetalingen eveneens met 6,3 pet. te verhogen. Apothekers: Het honorarium der apo thekers wordt verhoogd van f 2,40 tot f 2,54 per verzekerde persoon per jaar, de kostenvergoeding per verzekerde per soon van f 1.04 tot f 1,08 en de vergoeding per verriching van f 0,37 tot f 0,43. In totaal zullen de uitgaven der zieken fondsen voor farmaceutische hulp hier door naar schatting stijgen met 2,8 mil joen gulden (wettelijke verzekering 2,2 van f 55 per bevalling zal met ingang 1 januari 1061 worden verhoogd tot voor vroedvrouwen in het bezit van de zogenaamde uitgebreide bevoegdhei c! Voor haar, dde deze niet bezitten, word liet honorarium van f 50 op f 55 gebrach De meerdere uitgaven der ziekenfondse worden als gevolg van deze herzienir begroot op f 520.000 (wettelijke verzek ring f 385.000 en vrijwillige ver zeker ir f 135.000). De verhogingen der onderscheiden ho noreringen houden in hoofdzaak verban met de stijging van het loonpeil, de huur- compensatie per l april 1960 en de geste gen praktijkkostcn. Eén gulden boete voor blaffende hond De eigenaar van herdershond Nora moet f 1 betalen omdat de hond met zijn geblaf schrijver A. den Doolaard van zijn werk heeft gehouden en er vol gens het kantongerecht in Apeldoorn de oorzaak van is dat het laatste boek van Den Doolaard een maand te laat bij de uitgever kwam. Nadat de schrijver zijn buurman G. F. had aangeklaagd is er door beide man nen een oplossing gevonden: verplaatsing van het hondehok. Daarom werd de eis beperkt tot f 2.— en volstond de rechter met f 1 als Frankrijk en Duitsland en duidelijk minder welvarend dan het gemiddelde der drie genoemde landen. In 1929 was het welvarender dan België en thans is het duidelijk minder welva rend. aldus verklaarde prof. dr. J. Tin bergen heden op de Accountantsdag 1960 van het Nederlands Instituut van Accoun tants in het Kurhaus te Scheveningen. Tot deze achteruitgang droegen de vol gende factoren bij: Grotere oorlogsschade in Nederland dan het gemiddelde voor Engeland. Duitsland en Frankrijk 15%, Marshall-hulp 4%, prijsontwikkeling der produktie 9%, veranderde verhou ding tot Indonég fë 8%, andeife factoren (o.a. economisch beleid) -f- 13"^, aldus spreker. De voorzitter, de heer H. C. Treffers, behandelde het algemeen programma voor de afschaffing der beperkingen van de vrijheid van vestiging, dat door de Europese commissie aan de ministerraad is voorgelegd. Hij meende, dat de afschaf- fing van maatregelen, die op grond van i de nationaliteit de vrije uitoefening van J het accountantsberoep belemmeren, zon- der al te grote moeilijkheden vóór 31 de- cember 1965 haar beslag kan krijgen. Veel moeilijker is verdwijning van belemme ringen die voortvloeien uit verschillen ln de nationale regelingen voor de beroeps uitoefening, die geleid hebben tot een an dere inhoud van de functie en een sterk afwijkende opleiding. Een wettelijke regeling van het beroep moet duidelijk onderscheid maken tussen het wezenskenmerk: de controle en de hijstand in administratie en fiscale kwes ties. Een dergelijke regeling moet in de ^erste plaats het peil van deskundigheid waarborgen en in de tweede plaats door niddel van beroepsreglementering en be- •oepsrechtspraak de juiste vervulling van de functie. Het instituut heeft reeds in stemming betuigd met de in het wets ontwerp neergelegde beginselen en ver trouwt. dat deze bij de parlementaire be handeling als juist worden erkend, aldus spreker. NCRV introduceert forum van internationale journalisten In het eerste maandagavondprogramma dat de NCRV op 17 oktober a.s. zal presenteren, introduceert zij een internationaal journalisten forum, dat onder beproefde leiding van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst brandende kwesties uit de wereldpolitiek zal behandelen. Aan dit forum nemen correspondenten van buitenlandse bladen die in Nederland werken en de Nederlandse taal spreken, deel. Wij zullen maandagavond in onze Deze befaamde figuur, Rus van ge- huiskamers ontvangen: mevrouw G. de boorte, was vóór de Russische revolutie Monchy-Sandberg, correspondente van leerling en daarna medewerker van de Aftonbladet, Stockholm, de heren M beroemde toneelhervormer Konstantin Bleich van de Tages-Anzeiger, Zürich, Stanislawski, directeur van het Kunst- H. Opitz, redacteur van de Industrie- theater in het oude Moskou, waar hij de und Handelskurier, het blad van de stijl van het psychologisch realisme tot Ned.-Duitse Kamer van Koophandel, R. bloei bracht. Verhoeven, van het Belgische Pers- In 1917 vluchtte Scharoff naar Rome, waar hij nu sinds 30 jaar aan het hoofd van een drukbezochte to neelschool staat Dikwijls ook was Scharoff in Nederland, dat hy als zijn „derde vaderland" beschouwt, waar hij enthousiaste bewonderaars en vele goede vrienden heeft Op het ogenblik is hij in ons land c H. Homes, de in land wonende Amerikaanse lite- U ziet, een waarlijk internationaal ge zelschap, dat zeker in visie op grote vraagstukken van mening zal verschil len. Dat kan dus een interessant ge sprek worden. Het NCRV-televisieprogramma begint .rt,.al"»iten i„ „Me- dat b» de Toneelgroep ^.Ensemble met tien minuten actualiteiten m „me- - bevat verder om een korte ontmoeting met de Russische regisseur 3 Peter Scharoff en een filmpje over win- deert hem tersport in de Franse alpen. Mogen wij op onze beurt de regisseur Scharoff alvast bij u introduceren? Commentaar Nina „De vrolijke Windsor". Men waar- is land als een bezielen de regisseur en een virtuoze typeur met een grote fantasie en veel kostelijke humor. Gerard Rekers leidt voor de NCRV dit „Russische kwartiertje" waarvoor Peter Scharoff zelf naar de studio België verbiedt ook radio in de trein Commentaar op tiet blijspel „Kina" In navo]ging van andere Europese van André Roussin, dat gisteravond landen hebben nu ook de Belgische feitelijk door Mary Dresselhuys, Guus Spoorwegen het gebruik van draagbare Oster en Henk Rigters voor de AVRO- radiotoestellen in de trein en op stations televisie werd opgevoerd, kan heel kort verboden. 2yn' Toen men er een wetsontwerpje voor De inhoud van het stuk raakt kant wilde maken bleek, dat dit overbodig noch wal, het is een aan alle kanten was. De wet van 4 april 1885 voorziet volkomen onmogelijk verhaal, zozeer er reeds in! Hierin staat nl„ dat in de zelfs, dat het geen overweging van al trein en op de stations alle lawaai als- of niet aanvaardbaarheid waard is. mede geweld, onzedelijke daden en Quasi-gemoraliseer aan het slot alle andere zaken die de reizigers on- maakte de klucht-indruk nog groter: gemak kunnen bezorgen, verboden zijn. het was alleen maar kolder en heeft in Het punt „lawaai" achtte men van werkelijkheid niets te maken met wat toepassing op ongewenste radiomuziek men de schrijver anders in ernst zou an dus werd het verbod onmiddellijk moeten verwijtenonbehoorlijk gespot van kracht. met leven en dood en huwelijkstrouw. Dat de drie grote acteurs uitermate bekwaam spel lieten zien, behoeft nau welijks gezegd te worden. Canada verwacht deze winter grote werkloosheid en ontraadt jsterk te immi greren. Gewoonlijk worden ér in de win ter belemmeringen aan de landverhuizing in de weg gelegd omdat in januari de werkgelegenheid afneemt. In het voorjaar worden deze beperkingen dan weer af geschaft, doch dit jaar heeft men de win- terbelemmeringen laten voortduren. De werkloosheid is de grootste sinds de tweede wereldoorlog en in tegenstelling tot andere jaren bleef het aantal werk lozen in de zomer oplopen tot 322.000 in midden augustus of vijf procent van het aantal arbeidskrachten. Men verwacht dat het aantal in de winter het miljoen zal overschrijden. Eind augustus belemmerde de regering de immigratie voor mijnwerkers, hout hakkers en bouwvakarbeiders zoals met selaars, elektriciens en timmerlieden, eind september voor tekenaars, technici ook voor industriële laboratoria, verkopers, landbouwers en personeel voor kantoor machines. Aan Britse immigranten wordt landverhuizing ontraden, aan personen uit andere landen worden geen visa ver strekt, wellicht tot het volgende voorjaar. Voor dokters, technici van medische la boratoria, verpleegsters, diëtisten, leraren, sociale werkers en accountants staat Ca nada echter het gehele jaar open. Men verwacht, dat in 1960 het aantal immigranten 112 a 115.000 zal zijn tegen 106.000 in 1959, en een gemiddelde van 150.000 in de laatste tien jaren. TTET GEMEENTEBESTUUR van Utrecht heeft bij de aanbieding van de ontwerp-gemeentebegroting 1961, die sluit met een tekort van ruim acht miljoen gulden, verklaard teleurgesteld te zijn over het uitblijven van de nieuwe wettelijke regeling voor de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. 10 Ik voelde zijn pols: snel, zwak en onrustbarend onregelmatig. Met spijt, waaraan echter ook een soort van lafheid ten grondslag lag, besefte ik dat de mogelijkheid om de patiënt te opereren heel klein genoemd mocht worden en dat het mo ment in ieder geval nog ver verwijderd was. Het zou zelfs, een wonder zijn als hij de onvermijde lijk ruwe manier om hem uit het vliegtuig te krijgen en de tocht naar de hut in die met ijs beladen storm overleefde. Het kwam me onwaar schijnlijk voor dat hij ooit nog bij bewustzijn zou komen. De kans bleef echter bestaan en daarom diende ik hem morfine toe. Daarna legden we zijn hoofd en hals in een wat gemakkelijker houding, bedekten hem met een deken en lieten hem alleen. Achter de radiohut kwamen we in een lange, smalle ruimte die ongeveer tweederde van de breedte van het toestel in beslag nam. Een snelle blik op de twee stoelen en het opklapbed was voldoende om me duidelijk te maken dat ons in het rustverblijf van de bemanning bevon den. Op het moment van de landing was ei in derdaad iemand aanwezig geweest: de in elkaar gekronkelde en in hemdsmouwen geklede gestalte op de vloer had klaarblijkelijk niet geweten wat er met hem gebeurde. Nu zou hij het nooit meer weten In de pantry vonden we de stewardess. Ze lag op haar linkerzijde op de grond. Het zwarte haar viel over haar gezicht. Ze kreunde zacht, maar het was niet het gekreun van iemand die pijn leed. Haar pols klopte regelmatig, maar snel. Naast me bukte ook Jackstraw zich over het meisje. „Zullen we haar optillen, dokter?" „Nee." Ik schudde het hoofd. „Ik geloof dat ze bijkomt en in dat geval kan ze vlugger dan een onderzoek vertellen of er iets gebroken is. Geef haar een deken en dan gaan we meteen verder. Het is zo goed als zeker dat we iemand zullen vinden die ons meer nodig heeft." De deur naar de passagierscabine was j zonder einde ALLISTAIR MACLEAN Zo leek het tenminste, maar ik had de overtuiging dat hij onder normale omstandigheden open ge weest zou zijn. Misschien was hij door de schok van de landing klem komen te zitten. Hoe het ook zij: het was geen ogenblik voor halve maatregelen. Jackstraw en ik deden een pas terug ën wierpen ons dan met de schouders met alle kracht tegen de deur. Hij gaf enkele centimeters mee en op hetzelfde moment klonk er aan de andere kant een uitroep van pijn.. „Voorzichtig!" waarschuwde ik. Jackstraw bleek het echter al begrepen te hebben. „Ga weg van die deur," riep ik naar de cabine. „We proberen binnen te komen." We hoorden een onverstaanbaar gemompel, dan een zacht gesteun en het geschuifel van iemand die bezig was moeizaam overeind te komen. Vlak daarop week de deur open en stapten we de cabine in. De warme lucht sloeg me in het ge zicht en het leek of ik een harde klap kreeg. Ik snakte naar adem, vocht tegen een moment van zwakte, voelde even hoe mijn benen het dreigden te begeven, wist me dan te herstellen en smeet de deur met een slag achter me dicht. Nu de motoren niet meer draaiden en de poolkou zich door het dunne metaal van de romp drong, zou deze warmte ondanks de ongetwijfeld uitstekend geïsoleerde cabine niet lang kunnen duren. Zolang ze er echter nog was, kon ze de redding van de overlevenden betekenen. Plotseling viel me iets in. Ik schonk geen aandacht aan de man, die in het gangpad heen en weer waggelde, zich met de ene hand aan een stoelleuning vasthield en met de andere over zijn met bloed besmeurde voor hoofd streek, maar wendde me tot Jackstraw. Draag de stewardess hierheen," zei ik. „Zelfs als ze een gebroken been mocht hebben, heeft ze in deze warmte meer kans dan in de koude pan try met eventueel alleen maar een buil op het hoofd. Gooi haar deken over de marconist, maar zorg er goed voor dat je hem niet aanraakt." Jackstraw knikte, verliet de cabine en sloeg de deur vlug achter zich dicht. Ik keek naar de op zijn benen waggelende man die zich nog steeds versuft en met een grote, gebruinde en zwartbe haarde hand over het bloedende voorhoofd wreef. Hij gluurde me even aan en staarde dan niet be grijpend naar het bloed dat traag drupte op zijn vuurrode das en blauw overhemd die een vreem de kleurencombinatie met zijn grijs pak vormden. Een ogenblik sloot hij stijf de ogen en schudde het hoofd alsof hij weer zo helder mogelijk probeerde te denken. „Neem me de onvermijdelijke vraag niet kwa lijk". De rustige stem was zacht en beheerst. „Maar wat is er gebeurd?" „Een noodlanding, herinnert u zich nog iets?" „Niets! Dat wil zeggen.een hevige klap een scheurend geluid „En toen werd u tegen de deur gesmakt." Ik wees op de bloedspatten achter me. „Gaat u even zitten. Het komt wel weer goed." Ik wendde me van hem af en liet mijn blikken door de cabine dwalen. Ik had verwacht dat de meeste stoelen losgerukt in het gangpad zouden liggen, maar het tegendeel bleek waar te zijn: ze waren stuk voor stuk nog volkomen onbescha digd. Een rij van drie links van me, een rij van twee rechts. (Wordt vervolgd) Uit de memorie van antwoord en latere verklaring is volgens het gemeentebe stuur van Utrecht gebleken dat weinig is te verwachten van de door de regering in uitzicht gestelde sanering der ge- meentefinanciën. Het gemeentebestuur constateerde, dat de toestand van 's rijks financiën zeer gunstig afsteekt bij de ongunstige ont wikkeling van de financiële positie der gemeenten. Door de storting van een te gering deel der landelijke belastingop brengst in het gemeentefonds wordt aan de gemeenten onthouden wat zij nodig hebben voor een redelijke voorziening in haar behoeften, welke veelal zijn ontstaan door rijksmaatregelen. Volgens B. en W. van Utrecht is dit niets anders dan een streven, de gemeenten in de hand te houden zonder dat de rijksfinanciën dit noodzakelijk maken. Het tekort op de Utrechtse ontwerpbe groting 1961 bedraagt f 9.273.250. Onge veer 1.2 miljoen kan daarvan worden afgetrokken ten gevolge van de onlangs vastgestelde verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds. Ook de begroting 1960 vertoonde een tekort van ongeveer Voordracht bij Billitoii De Billiton Mij. zal 1 november een buitengewone aandeelhoudersvergadering houden, waarbij de volgende bindende voordrachten zijn gemaakt voor drie di recteursplaatsen: a. 1 ir. P. H. A Zaal berg. 2 ir. A. E. Speijer; b in plaats van ir. A. M. A. Wijnans, directeur-generaal: 1 E. A. E. Schicht, 2 G. J. v. Gent, en c in plaats van M. J. A C. Verschure: 1. dr. Ir. H. Ebbinge, 2 dr. ing. J. W. H. Adam: voor commissarisbenoeming in plaats van wijlen mr. B. Th. W. van Hasselt: 1. ir. A M. A. Wijnans, 2 ir. H. K.Hylkema. KERSTSTEMMING IN DE TREIN De Vlaamse televisie gaat op 24 de cember a.s. een merkwaardige tv-uit- zending verzorgen. Onder leiding van Jean Nohain zal een groot team, com pleet met reporters, musici, tv-sterren en technici een treinreis maken van Parijs naar Brussel om de reizigers op weg naar de Belgische hoofdstad te interviewen en te vermaken in ver band met het naderende Kerstfeest. De uitzending duurt zolang, als de trein rijdt, nl. van 1J0 tot 630 uur. vanavond 0 De NTS begint om 8 uur met het het weekoverzicht en dan volgt een NCRV-programma, waarin eerst een half uurtje jonge artisten zingen, spe len en voordragen. Daarna danst een groep Israëlische studenten uit Haifa volksdansen en om 9.25 uur is het woord aan Peter van Campen voor zijn rubriek .Attentie". Ds. A. C. D. van den Bosch uit Giimiken spreekt in de dagsluiting. vond 0 Het „café-chantant" van de KRO dat in het vorig seizoen „L'Humeurop" heette, is nu herdoopt in „De bonte zebra", maar brengt in dezelfde trant een veertiendaags gezellig huif uurtje met nieuwe Nederlandse en enkele buitenlandse liedjes. U kunt er van avond tussen 9 en 9.30 uur naar luis teren. Om 10.50 uur begint het lichte muzikale programma „Caleidoscoop". 0 In het avondprogramma van de VPRO kunt u o.m. om 8.05 uur luis teren naar de eerste van vijf voor drachten „Kernvragen van ons ge loof" door ds. R. Hensen uit Gronin gen en om 8.20 uur naar het besluit van de nationale polio-blinden-actie. 0 De VARA laat u via de zwarte plaat tussen 9 en 9.50 uur'genieten van „de gouden stemmen van deze eeuw" in vele opera-aria's. Daarna het spelletje „Wie is het?" onder leiding van Jan Goderie. Programma voor morgen ZATERDAG 15 OKTOBER I960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nwb 7.15 Gewijde muz 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging -O® Nwb 8.18 Gram 8.50 V d huisvrouw 13.00 Nws C-UWV3 13.30 Vroi vr d jeugd 14.0a H '.r° "l 30*J L/"° P ra£ 16.50 Lichtbak ex ionie-ork 14.20 Kunst- dist 21.00 U bent h ook van de partij?, lezing 21.10 Ge- - prpgr 22.25 Bodkbespr 22.30 Nws 22.40 I luiden de zondag lnl 22.45 Samen- aak der Herders, lezing 23.05 Muzikale Ing 2»-56—24.00 Nws. lilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.10 Gym 7.23 Grom 8.00 Nws 9.10 Gram. VPRO: zing 10.05 Morgen- 8.18 Gram 8.50 Voor '•viI,I VARA: 10.20 i Orgel, hammondorgel en zang 12.30 Land en tiujnbo uwmeded 12.33 Nwe gram 13 oo Nws 13.15 Snortnws l3.4o T.iehL» «„..s 17.00 Jnzzmuz 17^30 ^Weekjoi 18.00 NIWB c- 18.35 Zigeunc J IHH,. 19.30 Vrijzinnige Protestanten in den vreemde, lezing 19.40 Christus, zijn loer- SS ~Bh lezing 19.55 Des VARA: 20 00 Nws 20.06 Ge- oa 31.30 Lichte muz orspel 22.30 Nws r 23.05 Brassband Festival var progr 21.15 S 22.00 Scraramou 22.40 Cabaretproj, te Londen 23.55—24.00 Nw wvc1CVin!£Pr?sr' VARA: U.00 V d kind. NIS: 20.00 Joum en weeroverz. VARA: 20-30 A^t^pnigr 20.50 Gevar progr. NTS: "amplocnBch balL roomdancing r amateur».

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9