PeektCloppenburg Regiem-Menderes staat terecht Eisenhower 70 J.ft een Éumfce 17.9° Muizen monter na ruimtereis Sport is zwaarste arbeid 5 NIEUW BEDRIJFSCHAP Ingesteld is het bedrijfschap voor de binnenlandse groothandel in mar- I garine, spijsvetten en spijsoliën. Met de instelling hiervan is het aantal j publiekrechtelijke bedrijfslichamen gekomen op 53, namelijk 1 hoofd- produktschap, 2 hoofdbedrijfschappen, 14 productschappen cn 36 bedrijf- schappen. FRANSE DANK VOOR IIULP De Franse ambassaderaad in Den Haag, de heer H. Ruffin, heeft gis teren op het ministerie van buitenlandse zaken een nota overhandigd van zijn regering, waarin deze haar dank uitspreekt voor de hulp, die de in La Courtine gelegerde Nederlandse militairen hebben geboden na dc overstromingen in Frankrijk. VOLDOENDE H.T.S.-ERS Men hoeft niet bang te zijn, dat weldra een tekort aan h.t.s.-ers zal j ontstaan. Dit heeft de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, drs. G. C. Stubenrouch, de Tweede Kamer gezegd in een ge- j sprek over zijn h.t.s.-plan. De meeste h.t.s.-ers, die thans in de maat- schappij een positie bekleden, zijn nog jong en hoeven niet op afzienbare termijn door jongere collega's te worden vervangen. De h.t.s.-ers, die in de toekomst zullen afstuderen, kunnen dus bijna geheel dienen als com pensatie van de stijgende behoefte aan functionarissen met een hogere technische opleiding. De staatssecretaris verwacht van de op handen zijnde reorganisatie van het voortgezet onderwijs een gunstige invloed op de toeloop van leerlingen naai- de h.t.s.-en. Wat betreft de groei van de uitgebreide technische scholen, deze stemt overeen met de groeiende behoefte aan geschoold lager kader in de industrie. Het blijkt namelijk, dat voor deze functies steeds minder kan worden volstaap met mensen, die alleen maar een l.t.s.-daploma bezitten. De staatssecretaris bezit geen concrete gegevens, waaruit men de behoefte aan confessionele h.t.s.-en zou kunnen afleiden. Wel liggen op zijn departement momenteel subsidieaanvragen van protestantse scholen te Rotterdam en Groningen en rooms-katholieke h.t.s.-en in Rijswijk en Maastricht op afdoening te wachten. deze zaterdag herenmode-tip Pull overs grove Steek In sportieve multi-colours zs (Advertentie) Proces Lagaillarde begint 3 november Het proces tegen Pierre Lagaillarde, de afgevaardigde uit Algiers die een van de leiders was van dc opstand in die stad in januari, zal op 3 november worden geopend. Met hem zullen nog ongeveer twintig mensen terechtstaan. De zittingen zullen openbaar zijn, maar waarschijnlijk zullen de deuren worden gesloten als de toenmalige op perbevelhebber van de Franse strijd krachten in Algerië, generaal Challe en de algemeen-afgevaardigde, Delouvrier, hun verklaringen zullen afleggen. Men verwacht dat het proces vier of vijf we ken zal duren. Onrust toegenomen na moord op Asanoema In Japan is de onrust na de moord op de socialistische leider Asanoema toege nomen. Op verschillende plaatsen wer den betogingen gehouden. Premier Ike- da heeft na een buitengewone vergade ring van het kabinet verklaard te stre ven naar „verwijdering van alle kiemen van geweldpleging", waarvoor hij de hulp van het publiek inriep. Het kabi net heeft het ontslag aanvaard van mi nister Tamazaki, die verantwoordelijk is voor de openbare veiligheid. De voor zitter van de Raad tegen kern- en water stofbommen heeft „alle democratische krachten" opgeroepen zich te verenigen tegen de „rechtse terreur". De con nisten waren iets duidelijker en riepen op tot de vorming van een links een heidsfront om de conservatieven te kun nen verslaan. Ook eisten zij het aftreden van het kabinet. Greenwood treedt uit Labour-„kabinet" Anthony Greenwood is donderdag uit het „schaduwkabinet" van de Labour- partij getreden, omdat partijleider Gait- skell volgens hem de partij heeft In een brief aan Gaitskell schreef de 49-jarige Greenwood, dat diens houding onverenigbaar was met de democra tische geest van Labour. Hij nam hel de partijleider kwalijk, dat hij op het congres in Scarborough partijgenoten, die kernontwapening door Engeland voorstaan, „pacifisten, unilateristen en meelopers met de communisten" had genoemd. Volgens Greenwood had Gait skell ook tweedracht gezaaid door zijn poging om het nationalisatieprogram van de partij te verzwakken. Dr. Mansholt ageert tegen hoge prijzen Dr. S- L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie die de leiding heeft genomen bij het ontwerpen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid voor de zes E.E.G.-lan den heeft gisteren het Europese parle ment gewaarschuwd tegen een land bouwpolitiek die uitgaat van hoge prij zen en drastische afsluiting van de Eu ropese markt. Hij kwam in het land- bouwdebat in het geweer tegen een ont- werp-resolutie van de landbouwcommis- sie, dat pleit voor een optrekking van de landbouwprijzen aan het Duitse peil, dat het hoogste van de zes landen 1 N.A.V.O. Frankrijk wil N.A.V.O. ruimer opzetten De Franse premier, Michel Debré, heeft gisteren het debat in de Franse Nationale vergadering geopend over het voornemen der regering Frankrijk een eigen „kernzwaard" (een met atoom wapens uitgeruste strijdmacht) te ver schaffen. Dinsdag zal het desbetreffende wetsontwerp volledig worden behandeld. Debré verklaarde dat er een ongerecht vaardigde campagne tegen de regering wordt gevoerd, waarin zij wordt be schuldigd het Noordatlantisch bondge nootschap te verzwakken. Frankrijk stelt alleen voor de N'A.V.O. te wijzi gen door: 1. het bondgenootschap tot andere gebieden uit te breiden, 2. een politiek leiderschap te creëren voor de grote beslissingen, en 3. aan te dringen op nauwe militaire samenwerking en eenheid tussen de N.A-V.O.-leden zonder dat dit de betrokken regeringen van hun verantwoordelijkheid ontheft. Krij gt onderzeeinacht Polarisraketten? De Amerikaanse regering heeft een studie gemaakt over de toekomst op lan ge termijn van de N.A.V.O., zo is in Washington medegedeeld. In concrete werd echter weinig verteld. Wel werd bekend, dat de Verenigde Staten met het hoofdkwartier van de N.A.V.O. in onderhandeling zijn over de levering van Polarisraketten voor de N.A.V.O.-landen. De verwachting is, dat Europa een ge wijzigd type zal krijgen. Oorspronkelijk werd de Polaris ontwikkeld voor de Amerikaanse atoomonderzeeërs, zodat het niet uitgesloten is, dat de N.A.V.O.- vloot ook duikboten met Polarisraketten zal ontvangen. Volgens het Amerikaan se blad „Washington evening star" is er een geheim rapport, waarin dit wordt genoemd. Hierin wordt onder meer ver teld, dat de N.A.V.O.- legers zich moe ten instellen op een verdediging van Eu ropa met conventionele wapens. Verder wordt gezegd, dat het rapport voorstelt een plan- en beleidscommissie voor de N.A.V.O. in te stellen waarin de V.S., Engeland, Frankrijk, Duitsland en even tueel ook Canada zitting krijgen. In het met-militaire vlak wordt voorgesteld, al dus het Amerikaanse blad, alle handel met het Russische blok te doen coördi neren door de N A.V.O. Advertentie op alle punten beter! (en tot in de puntjes afge werkt!) OBELISK zakdoeken Op het eiland Yassi in de Zee van Marmora begon vandaag het proces tegen bijna 500 vooraan staande figuren van het bewind dat op 27 mei in Turkije door een militaire staatsgreep, uitgevoerd onder leiding van generaal Gur- sel, werd omvergeworpen. Chroesjtsjef wil gaan roeien met Hammarsk j oeld Bij het afscheid van Chroesjtsjef van de Algemene Vergadering ge raakte hij in gesprek met secretaris generaal Hammarskjoeld. Chroesjtsjef herinnerde Hammarskjoeld eraan hij nog een boottocht met hem de Zwarte zee had gemaakt. Bij die gelegenheid was er ook een tochtje ir een sloep gemaakt, waarbij hij, Chroesj tsjef, had geroeid en Hammarskjoeld de passagier was geweest. „U staat dus nog bij mij in dc schuld voor een keertje roeien", aldus Chroesjtsjef. Onder bijval der aanwezigen ant woordde Hammarskjoeld te hopen, dat hij op zekere dag nog eens een boottocht met Chroesjtsjef zou maken, „en dan zult u zien, dat ik slechts op mijn eigen kompas vaar". Daarop vergezelde Hammarskjoeld Chroesjtsjef naar zijn zetel, waar nog enkele minuten met hem sprak hem daarna de hand schudde en goede reis toewenste. Minister van Rooij over migratie van arbeiden De minister van sociale zaken, dr. Ch. J. M. A. van Rooy, heeft vergadering van het Europese parle ment in Straatsburg gisteren gewezen op de moeilijkheden bij het verwezen lijken van de vrije migratie van arbei ders in het gebied van de E.E.G. Deze ontstaan, zo zei hij, als men er van uit gaat. dat de immigrant ook als de con junctuur omslaat het recht heeft te blij- Resolutie pleit voor Europese universiteit Het Europese parlement heeft giste ren in een resolutie erop aangedrongen dat alle afgevaardigden alle middelen zullen aanwenden om de huidige terug houdendheid ten aanzien van de stich ting van een Europese universiteit uit de weg te ruimen en te bewerkstelligen dat in de ministerraden een positieve beslissing kan worden genomen. Prins Albert en prinses Paola België zijn donderdagavond op het vliegveld van Newark aangekomen uit St. Louis. Zij hebben een goodwillreis van twee weken door de V. S. gemaakt, samen met een Belgische handelsmissie, die streeft naar een verruiming van het Amerikaans-Belgische handelsverkeer. Onder de beklaagden bevinden zich oud-president Bayar, oud-premier Men- deres. alle leden van diens kabinet en de leiders van diens democratische partij. Hun wordt handelingen in strijd met de grondwet, misbruik van staatsfondsen politieke corruptie ten laste gelegd. Onder meer zouden de leiders van regiem-Menderes dagbladen hebben v~ boden en de oppositie hebben geneutrali seerd en zodoende „de dictatuur van partij" hebben gevestigd. Het waren de studenten, die het eerst opkwamen voor de rechten van de op positie. Relletjes in Ankara en later ir. het gehele land kondigden de staatsgreep aan, waarbij generaal Gursel de macht overnam en de arrestatie van de belang rijkste leden van de regering Menderes beval. Een groep geleerden kreeg direct na de staatsgreep opdracht de herziening van de grondwet ter hand te nemen. Reeds is meegedeeld, dat tegen r dertig beklaagden in het proces, dat daag begon, de doodstraf zal worden eist. Hieronder bevinden zich Menderes en Bayar. De tenlastelegging tegen deze twee voormalige staatslieden vermeldt ook vergrijpen van persoonlijke aard. Zo zou oud-president Bayar een geschenk van de Afghaanse president, een collie, verkocht hebben. Oud-premier Menderes wordt beschuldigd van het aanzetten tot abortus. Het hooggerechtshof, dat de zaak behandelt, telt acht leden. Tegen zijn uitspraken is geen beroep mogelijk. Doodvonnissen moeten echter worden bekrachtigd door het comité vai nationale eenheid, dat sinds de staats greep de macht in handen heeft. Maatregelen tegen de wetteloosheid De premier van Zuid-Rhodcsië. sir Edgar Whitehead, heeft gisteravond in een radiotoespraak een ernstige waar schuwing gericht tegen hen die menen constitutionele veranderingen te kunnen uitlokken door onconstitutionele metho den. De premier kondigde aan volgen de week het parlement verschillende maatregelen voor te leggen tegen de golf van wetteloosheid, die zich over de kolonie heeft verspreid. Deze omvatten onder meer uitbreiding der bevoegdhe den van de politie, strengere controle op samenscholingen en betogingen, de mo gelijkheid van invoering van een avond klok en zwaardere straffen voor plegers van gewelddaden, intimidatie en plunde ring. Inmiddels zijn in Salisbury de (blanke) leden van de hulptroepen met spoed onder de wapenen geroepen. De drie zwarte muizen, Sally, Amy en Moe, die gistermorgen met een At lasraket de ruimte werden ingestuurd, werden gistermiddag springlevend en in goede conditie uit de neuskegel ge haald. die in het doelgebied in de zui delijke Atlantische Oceaan was opge- De speciale „verpakking" van de muizen was een miniatuurmodel van de kabine die later gebruikt zal wor den om een mens in' de ruimte te brengen. De Atlasraket met de neuskegel leg de de afstand van 8000 kilometer af in 25 minuten. Binnen twintig minuten, nadat de kegel in zee was neergekomen, werd het apparaat dat door een ballon drijvende werd gehouden, op de pa trouillerende schepen opgemerkt. Of de muizen, die een hoogte van 1130 kilometer hebben bereikt, letsel hebben opgelopen in de Van Allen stra lingsgordel moet nog irt het laboratori um worden uitgemaakt. Twee Nederlandse zeelieden staan in Texas terecht Het proces tegen twee Nederlandse zeelieden, die beschuldigd zyn van moord op dc voormalige onderwijzer Salvador Martinez Loya, zal op 17 oktober in Brownsville (Texas) beginnen. Het zijn de 21-jarige W. H. H. uit Kapelle en de 23-jarige A. H. J. v. D„ beiden bemanningsleden van het Neder landse schip „Alblasserdijk". Op 6 juli werden zij door een Grand jury in staat van beschuldiging gesteld. Voor elk van hen wordt, een borgtocht geëist van 10.000 dollar. De sheriff van Brownsville. Fleming, heeft meegedeeld, dat de twee zeelieden in een ondertekende verklaring hebben bekend, dat zij Loya met hun vuisten hadden bewerkt, nadat hij hen lastig had gevallen. .De Britse Comet IV, die als eerste straalvliegtuig op de transatlantische route luchtvaartgeschiedenis heeft ge maakt. wordt uit deze dienst terugge trokken. De British Overseas Airways Corp. heeft bekendgemaakt, dat de Cornets vervangen zullen worden door Boeing 707s mef Rolls Royce motor (Van een onzer redacteuren) PRESIDENT Eisenhower heeft vandaag de leeftijd der sterken bereikt. Het is voor het eerst in de geschiedenis, dat een Amerikaanse president op die leeftijd nog in fitnctie is. De problemen, waar voor de leider van de machtigste staat ter wereld zich tegenwoordig geplaatst ziet, vergen vergeleken bij vroeger een enorme lichamelij ke en geestelijke inspanning. En het kan niet anders, of iedereen zal met ons grote bewondering waardering hebben voor de man, die vier jaar geleden niet geaar zeld heeft, deze bijna onmenselijke taak op zijn schouders te blijven torsen. Het is Eisenhower in die vier ja ren niet voor de wind gegaan. En zo is het met de Verenigde Staten en met de vrije wereld, waarvan de lei ding en de verdediging in feite aar hem waren toevertrouwd. Vorig jaa> heeft het er even op geleken, dat de internationale verhoudingen genorma liseerd zouden worden; dat er vorm zou worden gevonden om internationale samenleving op te bou wen, waarin de dreiging van een der de wereldoorlog voor een goed deel zou worden uitgebannen; dat de loop baan van Eisenhower als president van de Verenigde Staten zou eindigen met nieuwe hoop voor de toekomst. Het heeft niet zo mogen zijn. De overrompelingstaktiek van Chroesjts Wervelwind raast over Manilla: 25 doden Een wervelstorm, die de naam Lola heeft gekregen is gisteren over Manilla getrokken. Er zouden ongeveer vijfen twintig doden zijn gevallen. Drie kwart van de Philippijnse hoofdstad staat on der water. De storm, waarin windsnel heden van 130 km per uur voorkomen, is de tweede tyfoon in een' week tijd. Men verwacht voedselschaarste als ge volg van transportmoeilijkheden in de betrokken gebieden. spionnen voor Israël Het Hooggerechtshof in Cairo heeft donderdag drie mensen ter dood ver oordeeld op beschuldiging van spionage voor Israël. Deze uitspraak betrof drie Egyptenaren, van wie er twee bij de staatsluchtvaartmaatschappij werkten als piloot en boordwerktuigkundige, ter wijl de derde personeelschef van de Fordfabriek in Alexandrië was. Deze vonnissen waren de eerste in een reeks spionage-processen, waarbij totaal zeventien mensen, onder Een medisch team uit de V.S. neemt in november en december in Nigeria een proef met een nieuw vac cin tegen mazelen. Nigeria wordt jaarlfjks geteisterd door een negen maanden durende mazelenepidemie. Vierduizend kinderen wor den ingeënt met het vaccin van Nobelprijswinnaar dr. ■Tolin S. Enders. i Er komt geen film van het Duitse sprintwondcr Ar- min Hary. De producer. Gloria, verloor 2000 mark toen Hary op 27 september filmproef kwam. Later vroeg Hary 100.000 mark voor dc hoofdrol. Hem werd 7.500 mark geboden, i In de Siciliaanse stad Cata nia krijgen mannen cn vrouwen aparte autobussen. De vrouwen in Catania hadden geklaagd, dat zjj door mannen werden las tig gevallen. Een Columbiaanse tandarts zocht met succes uit breiding van zijn werkter rein: hij maakt nu ook kunstgebitten voor koeien. De tandeloze koeien wa ren tot verkommeren ge doemd, maar nu gaat het weer opperbest. Het m.s. Keerkring, met een detachement van de Koninklijke Luchtmacht op weg naar Nieuw-Guinea, is gisteren in de haven van Willemstad (Curacao) aan gekomen. Alles is wel aan Binnenkort is de benoe ming te verwachten van mr. D. baron van Heem stra tot Nederlands am bassadeur In Bogota. In West-Duitsland werk ten eind september 325.900 buitenlandse arbeiders. Dit is drie maal zoveel als vo rig jaar cn 50.000 meer dan drie maanden geleden. Ita lië zond 143.700 (vorig jaar 47.900), Griekenland 20.600 (4000) en Spanje 16.400 (2.100) arbeiders. Ecnorm was dc belangstel ling voor de rouwdienst, die gisteren in Algiers werd gehouden voor prins Francois van Orleans. De prins is dinsdag gesneu veld in een gevecht tegen Algerijnse opstandelingen. Het stoffelijk overschot werd vandaag overgebracht naar Frankrijk. Do Belgische luchtvaart maatschappij Sabena en de Spaanse maatschappij Avia- cion y Comerclo (Aviaco) zullen samen het ge meenschappelijk gebruik van het vliegend materiaal de diensten tussen Brus sel en de Canarische eilan den gaan uitvoeren. De politie In Nice heeft een groep valse munters ontdekt die ln de afgelo pen drie Jaar voor onge veer 200.000 francs vals geld in omloop heeft ge bracht. Bovendien was voor tonnen aan Franse schatkistpapieren vervalst. De hofhouding van de toe komstige koningin Fabiola zal uitsluitend uit Belgi sche staatsburgers bestaan, zo Is officieel medegedeeld toen het gerucht ln om loop kwam, dat zij Spaan se vrienden in haar hof houding wilde opnemen. In het afgelopen jaar zijn vijftien Westduitse rech ters en openbare aankla gers, die van gerechtelijke misdaden in de naziperio de waren beschuldigd, van hun functie ontheven. In Noord-Wales staat een 65-jarige weduwe terecht die een invalide vriendin twintig jaar geleden had vermoord, na haar een machtiging te hebben laten tekenen om wekelijks twee pond (circa 20) te mo gen innen. Al die jaren Is zij er in geslaagd de in druk te wekken, dat haar slachtoffer nog ln leven De innerlijke aandrijving'tot ar beidsprestaties hangt van tal van omstandigheden af. Geeft u iemand een dynamometer in de hand ten- bij machte liter zuurstof per seconde te verwerken. Verbranding van melkzuur kan dus niet plaats vinden; vandaar dat de sprinters meedeelt, want hij begint dan als vullen. Zij lopen dus „op de pof", het ware een wedstrijd met zich- en wel op dc alcalireserve in hun zelf. En het is juist dit wedstrijd- lichaam, welke hoeveelheid in het element waardoor de mens wordt gunstigste geval voldoende is om aangespoord in vele takken van 140 gr. melkzuur te binden, sport prestaties te leveren die bij We kunnen nu uitrekenen hoe gen, ongeveer 2V£ uur afleg- immers 4 gr. melkzuur gevormd; bijzondere prestaties die wanneer zijn reserve voldoende is geleverde arbeidsenergie ongc- om 140 gr. melkzuur te binden, is alcalireserve veer gelijk staan met de zware ar beid die in een vol le 8-urige werkdag kan worden ver zet, de meest op merkelijke zware arbeid in korte tijd wordt echter geleverd door de korte afstands- TOCH IS HET ZO! oldoende voor 35 seconden maximale inspan ning. Bij elke af stand waarbij de ze 35 seconden wer den overschreden moet de atleet be ginnen te leven van zijn inkomen loper. Gedurende enkele seconden d.w.z. zijn snelheid moet afhanke- worden door de atleet die 100 m lijk zijn van de hoeveelheid lucht in iets méér dan 10 seconden loopt, die hij zich kan verschaffen, zodat 8'2 pk geleverd. Ter vergelijking verbranding van melkzuur plaats diene, dat een bromfiets vaak niet vindt. Eerst op het eind, dus bij meer dan H pk behoeft te leveren, de eindspurt, is het hem vergund zodat onze sprinter het 10 sec. lang zijn alcalireserve aan te spreken tegen 17 bromfietsers zou kunnen en zich uit te putten (waarbij dus opnemen. Het meest opmerkelijke het melkzuur niet verbrandt, maar is daarbij wel, dat deze krachttoer gebonden wordt). Begint hij le hoe zonderling het ook moge vroeg aan deze eindspurt, dan zal klinken door heel het lichaam hij door vroegtijdige uitputting de grotendeels „op de pof" wordt eindstreep niet halen, spurt hij te verricht! laat, dan had hij betere prestaties We zullen wat duidelijker zijn. kunnen leveren. Tijdens de arbeid wordt in dc spie- Dat de zojuist genoemde 35 sc- de recordtijden over 100 m, 200 m en 400 m. Deze laatste afstand kan onmogelijk op volle snelheid de schadelijke werking te be perken, want deze stof is voor dc spier vergif. Het onschadelijk ma ken van melkzuur kan op twee den gelopen, omdat dc fatale 35 manieren geschieden, nl. door ver- sec.-grens wordt overschreden, zo- branding met zuurstof, of door dat de gemiddelde rnelheid over binding met de reserve aan alcali, deze afstand aanzienlijk lager komt waarover het lichaam beschikt. te liggen dan bij 100 en 200 meter Tijdens de 100 en 200 m-loop Juist in verband met de 35 sec.- dus bij bijzonder sterke inspan- grens wordt 300 meter praktisch ning van het lichaam kan 4 gr. nooit gelopen, melkzuur per seconde worden ge- Als vanzelf belanden we nu bij vormd, voor welker verbranding de vraag, wat zo ongeveer de ongeveer 3 liter lucht nodig is. Geen enkele atleet is echter in staat 3 liter lucht per seconde naar binnen te zuigen, noch is het bloed Daarover een volgende keer. jef leverde na diens bezoek aan de Verenigde Staten niet het gewenste resultaat op. Klaarblijkelijk gedwon gen door degenen in Moskou, die een harde politiek tegenover het Westen voorstaan en ook in staat zijn, op be slissende ogenblikken hun wil door te drijven, draaide Chroesjtsjef om als het blad aan een boom. Het ongeluk kige incident met de U-2 greep hij aan om Eisenhower's tegenbezoek aan de Sowjetunie te annuleren en de topconferentie van Parijs onmogelijk te maken. Eisenhower had voor hem afgedaan, omdat hij binnen afzienbare tijd zou moeten aftreden als president van dc Verenigde Staten. Maar de wijze, waarop Chroesjtsjef met Eisenhower afrekende, was zo laag en zo ge meen, dat er bijna geen woorden voor te vinden zijn om haar te beschrijven. Hij sleurde de Amerikaanse president door het slijk op een manier, die bij na overal ter wereld als weerzinwek kend werd bestempeld. den, het bezoek dat Eisenhower dat land tolt brengen; te torpederen. Dit was een nieuwe slag in het ge zicht van de president, die zich ech ter niet lang liet ontmoedigen, inaar vastbeslotener dan ooit maatregelen nam om de gevolgen van Chroesjts- jefs verraderlijke houding zoveel als mogelijk was ongedaan te maken. Ook in de afgelopen weken moet Eisenhower het ontzettend moeilijk hebben gehad, toen er bij hem op werd aangedrongen, het contact met Chroesjtsjef te herstellen. Dat hij dit niet gedaaii heeft, zal niemand hem kwalijk nemen. Als er iets goed te maken valt, dan dient dat door Chroesjtsjef zelf te gebeuren. Dat mag de man, die Eisenhower als president zal opvolgen, zich wel goed voor ogen stellen, als hij in januari rechtstreeks geconfronteerd wordt met de proble men, waarvoor de vrije wereld zich geplaatst ziet. Want de Rus heeft niet alleen Eisenhower, maar in hem het gehele Amerikaanse volk ten diepste beledigd. De beide kandidaten voor het Ameri kaanse presidentschap, Nixon en Ken nedy, zijn het gisteravond in hun derde televisiedebat eens gebleken over de verdediging van West-Berlijn. Over de Chinese eilanden Quemoy en Matsoe zei Kennedy dat deze onverde digbaar zijn, maar Nixon dacht er an- Ten aanzien van de ontwapening meende Kennedy dat er nieuwe bespre kingen met Rusland moeten worden gevoerd en zei Nixon, dat de V.S. onge twijfeld alles in het werk zullen stellen gecontroleerde ontwapening te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5