Chief Whip Hoge onderscheiding voor prof. dr. P. J. Gaillard op kders Ifp! Prof. dr. Busia aanvaardde hoogleraarschap te Leiden Gouden Ganzeveer uitgereikt aan prof. dr. J. H. Oort Prijs van Ned. Uitgeversbond voor derde keer toegekend Verkeer(d) V.V.V. Leiden kreeg veel meer Nederlanders op kantoor NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 uur: Excursie vereni- Ontspanningsgebouw xr. Receptie eerste uur: Feestavond. Agenda voor Leiden Vrijdag Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Cen trale A,R. kiesvereniging, T. M. Gilhuis over het onderwerp Mammoetwet. Schouwburg, 8 uur: Wim Kan ABC-cabaret, voor K. en O. „Laat je niets wijsmaken". Prytaneumzolder, 8 uur: Academische Filmstudiekring Salon Indien, opening Remonstrantse kerk. 8 uur: Prof. dir. L. J. van Hoik over Het Evangelie, genade en opdracht. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chopin-recital door Stefan Askenase. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond p.v. De Spil, Van Wijk en Heringa N.V. Schouwburg. 8 uur: Wim Kan met ABC-cabaret, voor K. ën O. „Laat je niets wijsmaken". Legermuseum. S ging Oud-Leiden. Oegstgeest. Endegeest, 45 i lustrum Pieca; 7.3 Apotheken Geopend apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Op het spoor der verdwenen vrouwen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Opgejaagd door de liefde (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15): De zaak (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Glimlach en sterf (18 jaar); donderdag: De zeden politie grijpt in (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wil^e aard beien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Als he' bloed kookt (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, oude en moderne grafiek uit verzameling Taevemier te Gent (tot 17 oktober). Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi, (tot 31 oktober). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., SteenstT lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot hall 1, uitgez< Rode Kruis in Leiden jubileert Wie helpt de afdeling nieuwe behuizing? aan T^ER GELEGENHEID van het negentigjarig bestaan van de afdeling A- Leiden van Het Nederlandsche Roode Kruis is de voorzitter, professor dr. P. J. Gaillard, wonend te Oegstgeest, onderscheiden met het kruis van verdienste van het Rode Kruis. De hoogste onderscheiding van deze hulp organisatie werd hem tijdens een bijeenkomst in De Doelen aan het Rapen burg te Leiden uitgereikt door de voorzitter van het Rode Kruis in Neder land, mr. A. F. H. de Graaff. De huldiging had plaats in het kader van de viering van de verjaardag van de Leidse afdeling, maar betekende vooral een eerbewijs aan de hoogleraar, die van de bevrijding af een stimulans is geweest en onder wiens leiding de afdeling veel en zegenrijk werk ver richtte. Juist op dat laatste, de zegen die in het werk van het Rode Kruis uiit- lat, is door vele sprekers de nadruk legd. De voorzitter gaf een historisch overzicht en daaruit bleek wel wat er, op tien jaar na een eeuw lang, in Leiden is verzet. Tienduizenden hebben het werk geprofiteerd en het is te begrijpen dat op deze jubileumbijeen komst een dringend beroep op de Leidse bevolking is gedaan de afdeling te hel pen bij het zoeken naar een eigen tehuis, 'het weeshuis aan de Hooglandse Kertk- duizend bedden ingericht en twee jaar later kwam het eerste goede contact met vertegenwoordigers van gemeenten bui ten Leiden. Tussen de eerste en de twee de wereldoorlog was men op velerlei terrein actief. In het eerste oorlogsjaar verpleegde men 449 gewonden. Zo goed en zo kwaad als het ging wenkte de colonne in de oorlog door. Onmiddellijk na de be vrijding werd een informatiebureau gericht en kwam er een noodziekenhuis met 120 bedden. Verder had men de han- Hij noemde de afdelig een voorbeeld voor anderen en het was hem daarom een genoegen prof. Gaillard mededeling te doen van de toekenning van het kruis van verdienste. Mejuffrouw dokter G. J. Verbrugge sprak een gelukwens namens de colon ne. De afdeling Gouda bood het draag- ineigne bij het kruis van verdienste aan en burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg, sprekend namens de afdeling Rijnland, zegde een voorzittershamer toe. Ten slotte sprak de vice-voorzitter van de Leidse afdeling, prof. dr. J. Kaiser.. Dr. von Meyenfeldt in Hilversum beroepen In de gisteravond gehouden Gemeente- vergadering van Hilversum is een beroep uitgebracht op dr. F. H. von Meyenfeldt. Gereformeerd predikant te Leiderf. vrij dag tot f Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Pilgnmfathers-hmsje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uiitl een- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Jeugdibiblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, dinsdag en donderdag woensdag en zaterdag van 12 to>t 4.80 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur 's avonds Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Geologisch en mineratogisoh museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. LEI DE N K A T W IJ K Breestraat Voorstraat gracht als zodanig niet kan blijven bestaan. De bijeenkomst, die door vele genodig den werd bijgewoond, werd geopend met herdenkingsrede van prof. Gaillard. wees erop hoe in 1870 (de juiste datum is niet bekend) van de zijde van de burgerij nogal wat kritiek op het Rode Kruis kwam. Het was ook gen kritiek jaar, want Parijs was een belej stad. Het bestuur van het „Comité te Leiden" -had zeggenschap over een groot aantal gemeenten. De afdeling werd opgericht zeven j; a de eerste conferentie van Genève rie jaar na de stichting van een lande lijk Nederlands comité. Leiden is dus één de oudste afdelingen. Van het begin .an waren hoogleraren lid van bestuur. De eerste activiteiten bestonden uit vier „ambulances ambulantes", die naar Par(js werden gezonden. Dames hadden toen nog niet veel te zeggen (tenminste niet in het bestuur) en hadden daarom een eigen onderafdeling. In 1873 loofde men f 50 premie uit voor oppassers in het academisch ziekenhuis. Hoewel er tussen 1903 en 1905 van tige activiteit is, valt in die jaren de eerste EHBO-cunsus voor fabrieksarbei- en portiers. In die tijd was prof. De Goeje secretaris en hij zou dat 39 jaar blijven In 1914 werd een noodziekenhuis met "\7ANMIDDAG aanvaardde prof. dr. K. A. Busia het hoogleraarschap in de sociologie en cultuurkunde van Afrika aan de rijksuniversiteit te Leiden. Zoals gemeld, benoemde het Afrika-Studiecentrum hem tot bij zonder hoogleraar. Prof. Busia sprak ter gelegenheid van zijn ambtsaan vaarding in het Engels een rede uit, getiteld „Sociologie en cultuurkunde van Afrika, haar aard en doel". Hierop hopen we in ons blad van morgen nader terug te komen. Hieronder volgt een korte levensbeschrijving van prof. Busia. belast met sociologisch onderzoek namens de regering van de Goudkust. Kofi Abrefa Busia werd op 11 juli 1913 te Wenchi (Ghana) geboren. Hij bezocht de Mfantsipimschool te Cape-Coast en van 1931-'32 het Wesley-college for teach er-training" te Kumasi. Van 1935-'36 be zocht hij het Achimota-college en in de jaren 1939-'41 en 1946-'47 studeerde hij aan de universiteit te Oxford, alwaar dr. Busia in 1947 ue graad behaalde van „doctor of philosophy in social anthro pology". Dr. Busia was van 1932-'34 als leraar in Enigels en wiskunde verbonden aan het Wesley-college, vervolgens van 1936- '39 als leraar in Engels, geschiedenis en Latijn aan het Achimota-college. Van 1942-'49 was dr. Busia werkzaam als ad ministratief ambtenaar voor de Goud kust te Londen; van 1947 tot 1949 was hij Van 1949 af was dr. Busia werkzaam aan het university-college of the Gold Coast, eerst als research lecturer, later als se nior lecturer- en professor in sociology. In 1950 kreeg dr. Busia een Fulbright Travel Grant naar de United States, be nevens een beurs van de Carnegiestich- ting. In 195-1 bezocht hij als gasthoogle raar de Northwestern University in Evanston en in 1955 het Nuffield-college in Oxford. In 1956 bezocht dr. Busia, eveneens als gasthoogleraar, de land bouwhogeschool in Wageningen. Het Afri ka Studiecentrum benoemde dr. Busia mi.v. 15 maart 1960 tot bijzonder hoogle raar aan de universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de sociologe en cul tuurkunde van Afrika. De voorzitter van het hoofdbe stuur van Het Nederlandsche Roode Kruis, mr. De Graaff, speldt de voorzitter van de Leidse afdeling, prof. Gaillard, het kruis van verdienste op. Fat» N. van der Horst den vol aan de verdeling van de Rode Kruis-pakketten en de registratie v< oorlogsslachtoffers. Grote schenkingen kon meri aan allerlei sociale instellingen dden. De collecte daalde wel sinds het topjaar 1945, maar sinds de oprichting steeg het aantal leden van een half tot tien procent. Er zijn nu honderd colon- meleden, vijfenvijftighonderd donors en 950 aangeslotenen bij de trombosedienst Prof. Gaillard releveerde het werk bij de watersnoodramp in Zeeland, de boottocht in 1954 en de hulp bij de overstroming van Tuindorp-Oost- i. Een grote zorg is de huis vesting. Het weeshuis dreigt de af deling te ontvallen en het is niet ge makkelijk een plaats te vinden in de oude binnenstad. Hij vroeg aller medewerking, dus die van de gehele bevolking, bij het oplossen van deze nijpende kwestie. Na nog de zelf standigheid van het Rode Kruis te hebben bepleit, wenste de voorzitter allen toe dat zij vóór het eeuwfeest de opening van het nieuwe gebouw zouden bijwonen. Voorbeeld Mr. de Graaff, spiekend namens h hoofdbestuur, bracht allen in Leid» dank voor het menslievende werk. De voorzitter speciaal komt een woord dank toe voor de wijsheid en tact, w hij de afdeling leidt. Minister Cals huldigde Leids hoogleraar Aan prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de sterrenkunde aan de rijks universiteit te Leiden, is gistermiddag de Gouden Ganzeveer uitge reikt, de in 1955 ingestelde prijs van de Kon. Ned. Uitgeversbond. De plechtigheid had plaats in hotel Wittebrug in Den Haag. Zij vormde het laatste agendapunt van de jaarvergadering van de Uitgeversbond en werd ook bijgewoond door een aantal genodigden, onder wie minister mr. J. M. L. Th. Cals (onderwijs, kunsten en wetenschappen), dr. J. H. baron De Vos Steenwijk (president-curator van de Leidse universiteit), burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot van Leiden, prof. dr. J. N. Bakhuizen d. Brink (namens de Leidse rector-magnificus en Z.W.O.), prof. dr. B. A. •an Groningen uit Leiden en twee vertegenwoordigers van de Leidse ver eniging van studenten in de wis- en natuurkunde „De Leidsche flesch". De heer J. A. G. Kok ging als zitter van de Uitgeversbond nader de betekenis van de Gouden Ganzeveer (Verder in dit verslag komen we hierop nog terug evenals op de redenen, waar deze prijs is toegekend aam prof. Oort), waarna hij prof. dr. R, Kronig gelegenheid gaf namens de jury rapport uit te brengen. Vervolgens voetfde de heer Kok nogmaals het woord. Hij sprak er on der meer zijn voldoening over uit, dat de Gouden Ganzeveer thans kon worden uitgereikt aan een Nederlan der, wiens werkzaamheden zijn i op het gebied van de B-weten schappen. Hij wees op de betekenis van deze natuurwetenschappen door eggen „Wanneer Pythagoras, Newton, James Watt en andere grote natuurkundigen niet hadden geleefd, zou niet alleen het leven van de West-Europeanen maar ook dat van de Indische, Russische en Chinese boeren er geheel anders uitzien." Onder luid applaus van de aanwezigen reikte de heer Kok na het uitspreken zijn rede de Gouden Ganzeveer met de bijbehorende oorkonde aan prof. Oort uit. Bescheiden Minister Cals was de eerste, die prof. Oort gelukwenste met deze derscheiding. „Een waarlijk groot is bescheiden", zo zei hij „en als er één voorbeeld van dit gezegde is, dan is dit stellig prof. Oort. Door be scheidenheid, gepaard aan deskun digheid, heeft hij ons land vooruit geholpen, onder meer op het gebied de radio-astronomie en hij heeft ondertussen jongeren opgeleid, die zelf nu ook al een internationale faam hebben. Prof. Oort heeft door zijn werk de naam van Nederland met gouden letters aan het firma ment geschreven", aldus besloot de minister zijn felicitatie. Dr. Baron de Vos van Steenwijk vond het bijzonder verheugend, dat een Leids hoogleraar deze onderscheiding heeft mogen krijgen. Voor een universiteit im- is het een levenskwestie om jong te blijven en dat kan alleen gebeuren als de levende leden ervan al hun krachten inspannen om op de door voorgangers behaalde roem voort te bouwen. Er is een tijd geweest, dat astronomen zonder ling geklede en buitenissige figuren waren. Nu staan ze door him werk mid den in de publieke belangstelling. Zwerftochten Prof. Oort betoonde zich in zijn dank woord enigszins verlegen door de hem toegezwaaide lof en dc hem toegekende onderscheiding. „Vooral omdat ik nog nooit een echt boek heb geschreven cn nu pas één In de pen heb. Boven dien is ons werk minder individucel cn we succes behalen, is dit te danken de voortreffelijke samenwerking van alle medewerkers". Prof. Oort bracht dank aan de minis- t, een instelling als de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, de president-curator en alle andere autori teiten en organisaties, die het werk van de Nederlandse astronomen mogelijk maken. Want de vruchten van zuiver we tenschappelijk onderzoek zijn niet altijd direct en soms nooit te pluk ken. Het is zelfs zo, dat geheel op de praktijk en de samenleving gericht onderzoek altijd op een dood spoor ,zou komen. Het zijn de zwerftochten zonder-doel door het heelal, die hun nut blijken te hebben. Want stelt men zich wel een doel, dan komt men daar vaak niet, maar ontdekt in de plaats ervan soms wat anders." Tot de uitgevers zei prof. Oort, dat deze de belangrijkste schakel vormen tussen de wetenschap en de roaWtadhappij. schappij. In 1955 ingesteld De Kon. Ned. Uitgeversbond heeft de prijs in 1955 ingesteld ter gelegenheid van zijn 75-jarig jubileum. De Gouden Ganzeveer werd toen uitgereikt aan de Kon. Ned. Academie van Wetenschap pen. In 1957 werd de prijs voor de tweede keer toegekend en wel aan prof. dr. A. J. Barnouw, hoogleraar aan de Columbia- universiteit te New York. Daarna is de prijs tot gisteren niet meer uitgereikt Het door een jury voorgelichte bestuur van de Kon. Ned. Uitgeversbond kent de prijs toe aan degene, die 'A. zich door zijn of haar publikaties uitzonderlijke verdiensten heeft ver worven voor de verbreiding of ver dieping van de kennis omtrent, of wel de verhoging van het aanzien van het Nederlandse cultuurbezit, dan wel B. door zijn of haar activiteiten de verbreiding of verdieping van de kennis omtrent, of wel de verhoging van het aanzien van het Nederlandse cultuurbezit, voor zover dit zijn neer slag heeft gevonden in geschriften, op uitnemende wijze heeft be vorderd. De jury bestond uit prof. dr. R. Kronig (voorzitter), de heer J. H. Bannier, prof. dr. J. F. Koksma, de heer J. L. van Tricht en prof. dr. A. J. H. Vendrik. Motivering jury De aanbeveling van de jury om de Gouden Ganzeveer aan prof. dr. Oort toe te kennen, is als volgt gemotiveerd: „Reeds gedurende vele jaren heeft Nederland op net gebied van de sterren kunde een uiterst prominente plaats in genomen, geheel onevenredig aan zijn grootte en des te opvallender, waar de atmosferische omstandigheden ter plaat se voor directe optische waarnemingen alles behalve bevorderlijk zijn. Van in ternationaal bekende namen uit het ver leden mogen hier slechts genoemd wor den Kapteijn, Julius de Sitter en Panne- Onder de levende Nederlandse astronomen, die de grote sterren kundige traditie van ons land heb ben voortgezet, neemt ongetwijfeld prof. Oort de eerste plaats in. Zijn persoonlijke oeuvre is neergelegd in meer dan honderd publikaties in Nederlandse. Engelse. Franse, Duitse. Belgische, Italiaanse en Amerikaanse astronomische tijdschriften cn enkele boekwerken, resp. bijdragen boekwerken. Veel van zijn onderzoek was gewijd aan de verdeling van de sterren in Melkwegstelsel en hun snelheden, v bij de roterende bewegingen in dit stelsel duidelijk werden. Later richtte zijn aan dacht zich ook op andere spiraalnevels. Uit deze studies ontstond reeds vroeg tijdig een algemene visie op de dynamica van de Melkwegstelsels. Radio-telescoop Na de Tweede Wereldoorlog kwam door de ontwikkeling van de radio- astronomie een geiheel nieuw hulp middel ter beschikking, waardoor het mogelijk werd delen van ons Melkwegstelsel te exploreren, die voor optische methoden wegens de aanwezigheid van absorberende stof fen in het heelal niet toegankelijk waren. Door het radio-astronomisdh onderzoek in Nederland met grote voortvarendheid te bevorderen met als gevolg de bouw van de radio-' telescoop te Dwingeloo, luikte het prof. Oort in samenwerking met Van der Hulst en anderen de spiraal- structuur van ons eigen galactische stelsel aan te tonen en nader uit te meten." Nadat de jury nog heeft aangetoond, dat het werk van prof. Oort internatio nale erkenning heeft gevonden, besluit zij met op te merken, dat prof. Oort ook het toegankelijk maken van de nieuwste resultaten van zijn vak voor wijder publiek steeds aandacht heeft weten te schenken. Daarvan getuigen enkele meer populaire uiteenzettingen in boekvorm en samenvattende overzichten het kader van tijdschriften zoals „Hemel en dampkring" en het „Ned. tijd schrift voor natuurkunde". De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurrissen, heeft een nood kreet geslaakt. Het gaat niet goed met de busdienst in Leiden. Er zijn passagiers genoeg, daar ligt het in onze natte moesson niet aan. Maar de bus komt nooit op tijd. De chauf feurs krijgen hartkloppingen van de stoplichten bij de Breestraat en van de bushalten, waar particuliere auto's een gaatje zien om te parkeren. Aan een dienstregeling kan de hand niet worden gehouden, en in Haarlem is men doende een nieuwe dienstrege ling te ontwerpen- In dat laatste zien we geen heil. Het Leidse verkeer gaat verkeerd. De stoplichten op de hoek van de Bree straat en de beide Rapenburgen zijn de grootste opstopper die men zich denken kan. Deze lichten worden veelal bediend op een wijze die in een gemeente als Zwammerdam of Hazerswoude lof zou verdienen, maar die bepaald niet is aangepast aan de eisen die het stadsverkeer stelt. Herhaaldelijk zien wij het zotte verschijnsel, dat een verkeersfile zich heeft gevormd van stoplicht tot voor bij ons courantengebouw aan de Steenstraat. En toch tuurt dan een agent de Breestraat af of er soms in de verte niet een fietser komt aan sukkelen voor wie hij het stoplicht nog een poosje op groen kan laten staan. Dit loopt nu wel volkomen spaak. Een dergelijke service aan het rij dend publiek is niet alleen uit de tijd, men bewijst er het publiek ook geen dienst mee want de opstoppingen worden er hoe langer hoe groter door. Wij begrijpen best dat deze stop lichten ee?i handbediening vereisen. Het verkeer van het Rapenburg ko mend is nu eenmaal veel minder in tensief dan dat van Kort Rapenburg, Noordeinde of Breestraat. Het is niet meer dan logisch dat de naar het Ra penburg gerichte lichten korter op groen blijven dan de rest. Maar dat is dan ook het uiterste waartoe men kan gaan. Indien in Leiden de regel wordt gevolgd, dat geen stoplicht langer dan twee minuten groen blijft is deze factor zo spoedig ingeburgerd, dat dc weggebruiker er automatisch reke ning mee gaat houden. Hij past wel op niet te treuzelen wanneer het licht van oranje op groen springt, want hij weet dat het twee minuten later weer rood zal zijn. Of de file dan nog niet is afge werkt behoort geen rol te spelen. In andere grote steden, men vergelijke Rotterdam, Amsterdam en voorg.1 ten- stad als Nijmegen, is dat ook niet zo. Wij moeten, af van de provinciale wijze waarop het verkeer op dit be langrijke kruispunt wordt geregeld. Gebeurt dat niet, dan wordt Leiden in het gehele land een spreekwoord „De stad waar men zo lekker lang wacht". Of andere maatregelen, zoals een richtingsverkeer op de Breestraat en een parkeerverbod aldaar nog moe ten volgen is vers twee. Daarover moet de verkeerscommissie maar eens ernstig zich gaan beraden. Maar fnet de stoplichten moet het anders. Op straffe van verkeerschaos. Tot voorzitter werd de heer J. A. Harteloh gekozen Samenstelling Leidse I.C.C. De Leidse middelbare scholen bezitten :n overkoepelend orgaan, de Interscho- laire Contact-Commissie. Het doel van de I.C.C. is de band tussen de scholen te verstevigen. Dit wordt meestal gedaan door het organiseren van een welspre kendheidsconcours en een culturele avond. Het bestuur van de I.C.C. bestaat uit afgevaardigden van de verschillende scholen. Voor dit jaar is het als volgt samengesteld: praeses: W. Volker( chris telijke kweekschool), ab-actis I: R. Klerks (R.K. lyceum), fiscus: A. de Jong (R.K. lyceum) vice-praeses: mej. M. van Traa (meisjes H.B.S.), ab-actis II: mej. M. Ringers (meisjes-H.B.S.). Zie voor stadsnieuws ook pagina 7 De Vereniging ter bevordering van hel vreemdelingenverkeer tc Leiden en om streken hield in Het Gulden Vlies eer bnitengewonc algemene ledenvergade ring, die door de waarnemend voorzit- mr. F. Portheine werd geleid. Toi z(jn spijt moest hij dc leden meedelen dat de voorzitter van de V.V.V., de heer G. Groen zijn functie wegens drukke werkzaamheden heeft moeten neerleggen. Mr. Portheine dankte de heer Groen de dynamische wijze waarop hij do vereniging van mei 1958 af heeft geleid. Onder zijn leiding kwam veel tot stand. Zo werd het V.V.V.-bureau vergroot cn de inllchtingencapaciteit versterkt waar door men een groter beroep hierop heeft gedaan. Als voorzitter had hij ook in vele commissies zitting, zoals die van het bloemencorso. HU legde ook vele contacten met de V.V.V.'s in de omstreken. Het bestuur heeft dan ook gemeend hem In kleine medewerking dte de V.V.Vdit jaar kring een geschenk te moeten aanbieden. verzoeker die per se aan de kust wil ritten, wel een plaatsje is te vindei» Men kan natuurlijk niet bij benade ring vaststellen hoeveel vakantiegangers een bezoek aan Leiden hebben gebracht. Toch waren verschillende groepen mid denstanders best tevreden. Schoenhande laren en handelaren in regenkleding bij voorbeeld vonden het een „best" jaar. BUzonder opmerkelük is het feit dat er veel meer Nederlanders van de diensten van het bureau gebruik hebben gemaakt, waardoor het totale aantal verstrekte in lichtingen ongeveer gelUk gebleven is aan dat van het vorige jaar, nL 24443. Tegen over de stUging van de Nederlanders valt het op dat de Amerikanen er de Scan- dlnaclërs veel minder dan vorig jaar ge bruik hebben gemaakt van de V.V.V. Dat er zoveel meer Nederlanders Leiden heb ben bezocht was vooral te danken s Op deze avond moesten ook twee we bestuursleden gekozen worden, één in de plaats van de heer Groen om het bestuur uit te breiden. Tot voor zitter werd de heer J. A. Harteloh geko zen, terwijl de heer A. van de Koppel eerlang secretaris zal Vvorden. Beiden na men hun benoeming aan. De heer Harte loh, die de voorzittershamer meteen ter hand nam. deelde mee dat de vereniging op 24 april 1961 zestig jaar bestaat. Voor dit jubileum zijn al verschillende festivi teiten vastgesteld: een algemene vergade ring met receptie, een concours-hippique en een vergadering van voorzitters de AVV.V Tevens deelde hij mee de A.N.W.B. in samenwerking met de N.V.V.V. aan de V.V.V. in Leiden vraagd heeft, de mogelijkheden te derzoeken tot stichting van een camping, met een watersportcamping. De directeur van de VW, de heer G. van Weelden, gaf nog een voorlopig ver slag over het afgelopen seizoen. Het kan toor heeft als gevolg van het natte weer groot aantal buitenlanders minder op bezoek gehad dan vorig jaar. Ook het aantal schriftelijke verzoeken, vooral opgave van logiesgelegenheid, was opmerkelijk minder. Dat kan veroorzaakt worden door het feit dat het aantal lo- giesverstrekkende particulieren aan de kust met sprongen toeneemt en er dus vooral in een slechte zomer voor elke, pers, radio en televisie heeft gehad. Na de pauze vertelde de heer E. Timan lets over Oud-Leiden. Zijn verhaal ver luchtte hij met enige films. U leest een krant van formaat! Jubileumvcrbouwiug Aan de Haarlemmerstraat, 192, werd gistermiddag het schoenmaga- zijn „De Vooruitgang" heropend. Tevens werd het 35-jarig zakenjubileum gevierd. Het pand is vernieuwd en uitgebreid. Vooral aan de voorzijde ls de zaak ver beterd- De heer Burgerjon. eigenaar van ak, liet een en ander met trots zien. Aanwezig waren kennissen en zakenrela ties. Voor de rest was het het vertrouw de beeld bij dergelijke festiviteiten: bloe men, fruit en feeststemming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3