CHRISTFLIJ Bauograf Uw probleem is het onze Duits predikant wordt programmaleider tv RYNBENDE'S NIEUW BOOD Meningen van anderen Een woord voor van laag „District" als oplossing bestuurlijke problemen Vereniging „Protestants Nederland" vraagt een ton 2 ZORGEN IN ONZE BUURLANDEN pJET gaat in Nederland nog opperbest met onze economie. Een hoge produk- tie, een grote werkgelegenheid, een stabiel prijsniveau en behoorlijke be. sparingen. Nederland leeft echter niet op een eiland. Onze uitvoer beslaat 39% van ons nationale inkomen; onze invoer 43%. Gaat het bij de buurman dus slechter, dan zal hy ook minder kunnen kopen, zeker op den duur. En dat wreekt zich dan oan. op onze uitvoer. Er zijn landen waar het even goed, zo niet beter gaat, als bij ons. West-Duits land is daar een sprekend voorbeeld van. Maar de landen die moeten oppas sen zijn Frankrijk en vooral de Ver. Staten. Het land van Marianne is zelfs eind vorige week nog in het nieuws geweest doordat de overheid plotseling het disconto van 4 tot 3è% verlaagde. Hiermee hoopt zij weer nieuw leven in de brouwerij te brengen. De produktie- cijfers waren namelijk teruggelopen, vooral die van kleine auto's. Dit houdt weer verband met de sterk geslonken export naar de V.S., waar de nieuwe „compact cars" een geduchte concurrent voor de Europese wagens blijken te sijn. En als de vaart in de economie er een beetje uit is, gaat men de dure oorlog in Algerië extra voelen. Door een verlaging van het disconto woidt het krediet voor de ondernemingen goedkoper, en dit kan hen prikkelen tot een grotere activiteit. Bovendien wil de overheid de verkoop van duurzame consumptiegoederen stimuleren door de afbetaling te vergemakkelijken. Hieruit kunnen weer nieuwe opdrachten voor de fabrikanten komen. In West-Duitsland gaat het heel erg goed. En toch wordt er door insiders voorspeld, dat ook daar het disconto omlaag zal gaan. Misschien is het op het ogenblik, dat onze lezers deze regels onder ogen krijgen, al zo ver. Dit wordt dan niet gedaan om de ondernemingen door goedkopere kredieten tot extra activiteit aan te sporen, maar louter om de ononderbroken geld stroom van het buitenland naar Duitsland een andere richting te geven. Wel krijgen buitenlanders op saldi bij Duitse banken geen rente, maar de rente op obligaties is een stuk hoger dan elders. Men pleegt ook wel in aandelen te vluchten, maar door de hoge koersen is het rendement niet bijster aantrek kelijk. Besluit de overheid overigens tot een verlaging van het disconto, dan bewijst dit, dat het gevaar van steeds meer vluchtkapitaal voor Duitsland groter is dan het gevaar dat de Duitse ondernemingen door de lagere rente nieuwe injec ties in het economische lichaam zouden gaan geven en de hausse daardoor zouden gaan opschroeven. In Zwitserland gaat het ook nog best Van oudsher is dit land een toevluchts oord voor buitenlands kapitaal en het is dit nog. Zo zelfs, dat de Zwitserse autoriteiten zich in augustus genoodzaakt zagen die stroom in te dammen. Ook daar dus. Op particuliere banksaldi van buitenlanders mag geen rente meer gegeven worden. Ook zijn de Zwitserse banken verplicht om de beleg ging van buitenlands geld in Zwitserse effecten en grond te verhinderen. En ter afronding van de maatregelen tot inkrimping van de overvloedige liquidi teit is er voor de banken in Zwitserland ten speciale staatslening uitgeschreven. Het vluchtkapitaal (hot money) zoekt echter ook Engeland op. Voor een be langrijk deel komt het uit de Ver. Staten, waar de rente een stuk lager is dan in Engeland. Dank zij die aantrekkingskracht van de Engelse rente en niet door de export groeien de goud- en deviezenreserves voortdurend. Na juni is het geld zelfs sneller naar Engeland gestroomd, omdat toen het dis conto van 5 tot 6% werd verhoogd, in de hoop dat hierdoor het opnemen van kredieten minder attractief zou worden. De kredietverhoging was dus een ty pische maatregel tezamen met enkele andere om de hausse af te remmen. Toch acht men het in Engelse kringen zeer wel mogelijk, dat het disconto weer omlaag zal gaan ten einde het verschil in rente met het buitenland te verkleinen en hierdoor het internationale kapitaal een andere kant op te stu ren. De keerzijde van de medaille is alleen, dat hierdoor het bedrijfsleven extra stimulansen kan krijgen, hetgeen toch echt nog niet nodig is. Uitgesproken moeilijk gaat het in de Ver. Staten: de bedrijvigheid zakt maar de goud- en deviezenreserves zakken ook. Dit laatste vooral door de over heveling van kapitaal naar andere landen, waar meer rente Is te maken (het disconto in de V.S. is 3%), maar tot voor kort toch ook uit vrees voor een de valuatie van de dollar. De overheid moet echter van een devaluatie niets hebben. Het grootste probleem is zeker de onplezierige gang van zaken in het bedrijfs leven: de hevige concurrentie verkleint de winstmarges en drukt de winsten. Zou de overheid ter stimulering van de ondernemersactiviteit opnieuw de rente verlagen, dan wordt het verschil met het buitenland weer groter en stroomt het goud nog sneller het land uit. Het is moeilijk, van twee kwaden de minst kwade te kiezen. Een verlaging van het disconto in het buitenland (na Frank rijk ook Duitsland en Engeland) zou het probleem voor de V.S. natuurlijk iets minder moeilijk maken. Tot slot nog een enkel woord over onze Beneluxpartner België. De economie stond enigermate onder druk door de gebeurtenissen in Congo, maar gelukkig is de breuk niet catastrofaal voor onze zuiderbuur. Aan het wegvloeien van goud en deviezen o.a. door kapitaalvlucht Is na de discontoverhoging in augustus (van 4 op 5%) dan ook goeddeels een eind gekomen. Overal zoekt men in het buitenland naar een oplossing. Naar middelen om de wagen weer op volle toeren te laten lopen, maar ook naar middelen om te voorkomen, dat men de bocht uit vliegt. Vooral de her en der vliegende kapi talen zijn voor de landen waar zij binnen komen allesbehalve een bron van geluk. Het zoeken is dan ook naar wapenen om ze voor goed af te schrikken. (Van onze correspondent in Bonn) T^EN zeker niet-alledaagse wis- seling van beroep heeft ds. Werner Hess van de 12.000 zielen tellende Betfilehem-gemeente van Ginnheim (aan de rand van Frankfurt) ondernomen. Ds. Hess zal n.l. op 1 december a.s. de functie aanvaarden van program maleider van de televisie-afdeling vaïi de Hessische Omroep. Hij heeft al zijn kerkelijke ambten per die datum neergelegd. Ds. Hess is voor de Westdultse tele visiekijkers al lang geen onbekende meer. Hij heeft zeer vaak de zaterdag avondoverdenking „Das Wort zum i verzorgd, ^waarvoor in cialc afdeling „Film en televisie-aange legenheden" in het leven te roepen. De Westduitse deelstaten zijn n.l. van plan om per 1 januari 1962, dus een jaar la ter dan de „Deutschland Fernsehen G. i.b.H.", een derde programma in de lucht te brengen. Toen ds. Hess daar van de intendant van de Hessische Om roep, dr. Beckmann, op de hoogte stel de, bood deze hem de functie van pro grammachef aan. West-Duitsland afwisselend i voor de t.v.-camera komt. ds. Hess in de Raad der Evangelische Kerken in Duitsland gecommitteerde voor televisie-aangelegenheden. In deze functie tieeft hij zeer vaak kritiek geoe fend op de Westduitse televisieprogram ma's. De predikant is derhalve zeer goed op de hoogte van alle televisie-aan gelegenheden, ook van de programma tische zijde van het „Fernsehen". Bo vendien is hij al geruime tijd voorzitter de raad van advies van de Hessi sche Omroep. De komst van een tweede t.v.-pro gramma in de Bondsrepubliek (ofschoon het als gevolg van de gerechtelijke ac tie van vier socialistisch geregeerde deelstaten, die een kort geding aanhan ging hebben gemaakt tegen de door A- denauer opgerichte „Deutschland Fern sehen G.m.b.H.", nog geenszins zeker is, dat dit reeds op 1 januari a.s. het ge val zal zijn) is voor ds. Hess aanlei ding geweest geSieel naar de t.v. over te stappen. De Raad der Evangelische Kerken In Duitsland had n.l. overwogen een spe- Advertentie GROTER VERBAND Grenswijzigingen en annexaties van ge meenten zijn (om allerlei redenen) niet (meer) wenselijk of voldoende. En van daar de plannen voor nieuwe steden en het scheppen van bovengemeentclijke organen in de vorm van districten. HetVryeVolk schryft, na te hebben gesproken over Wilsveen (voor de Haagse uitbreiding) en de Bijlmermeer (een pol der enkele kilometers ten Zuidoosten van Amsterdam), dat er in beide gevallen massa's bezwaren zijn. „De satellietsteden zullen op het gebied van een andere ge meente komen te liggen. Weer moet een aantal boeren het bedrijf opgeven. De ge meenten, die de nieuwe atad moeten her bergen, krijgen een olifant op zolder. Het is duidelijk, dat er heel wat knopen mot ten worden doorgehakt. Het is ook duide lijk, dat daarbij grote haast is. Want Den Haag en Amsterdan lopen zo vast als een muur. Het is belangrijk hoe die grens wijzigingen plaatsvinden. .En wy begrijpen, dat men niet over één nacht ys wil gaan. Het is langzamerhand echter nog belang rijker, dat de nodige besluiten vallen. Hoe dan ook. De bevolkingsgroei dwingt De Volkskrant gaat wat nader in op de samenstelling van een eventueel openbaar lichaam, waarvan de raad recht streeks door de bevolking in het gehele dis trict gekozen zou moeten worden. „Op zich een sympathieke gedachte, maar bierbij zal veel van de juiste uitvoering afhangen. Het zijn dan de politieke partijen die er, bij bet opstellen van de kandidatenlijsten, voor moeten zorgen dat alle betrokken ge meenten behoorlijk vertegenwoordigd zijn. Daarnaast zullen zij erin moeten slagen om vooral deskundige kandidaten te vin den, want de raad van het „stadsgewest zal zich enkel met ruimtelijke problemen bezig houden, zoals industrievestiging, wo ningbouw cn recreatie en dus nog meer gespecialiseerd moeten zijn dan in Re ge meenteraden. Daarvoor is nodig, dat ook van onderop met de problemen van het stadsgewe, wordt meegeleefd. De nieu we problematiek, die op die maniei aan de orde wordt gesteld, geldt bepaald niet enkel voor de Randstad Holland. Ook in de streken waar de industrialisatie nu eerst op gang komt, wordt het nodig grotere be- stuurseenheden te maken en is samenspel nodig tussen de indnstriekernen en de om liggende woon gemeenten. Deze uitgroei tiaar grotere verbanden kan enkel wezen lijk slagen als ook partijen, organisaties en verenigingen ter plaatse er zich tijdig op instcUen, dat hun eigen plaatselijke we reld groter wordt en dat dit een andere, ruimere werkwijze en ook een grotere be reidheid tot samenwerking noodzakelijk CSWV EN MOTIE-BURGER DLIJKENS het artikel in „De Onderneming" acht het be stuur van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond het te be treuren dat de socialistische fractieleider mr. Burger de Ka mer niet meer tijd heeft gelaten om zijn motie (beogende de mogelijkheid van tussentijdse loonherziening) te bestuderen. Nu werd de motie verworpen met 66 tegen 48 stemmen met onder de voorstemmers drie AH. en een C.H. Het bestuur schrijft: De voorzitter van de WD-frac- tie, prof. Oud. gat te kennen be zwaar te hebben tegen het rauwe lijks indienen van deze motie, waardoor er onvoldoende gelegen heid was geweest om de inhoud te bestuderen en hierover met de be voegde bewindslieden van ge dachten te wisselen. De vraag kan worden gesteld of onder deze omstandigheden aan de uitslag van deze stemming wel de uitleg mag worden gegeven dat het door de regering voorgestane CSWV EN SPELREGELS beleid, neerkomende op het volle dig ontoelaatbaar verklaren van tussentijdse loonherzieningen, in derdaad de instemming heeft van de meerderheid van de Tweede Kamer. De haastige spoed, waar mede de heer Burger met deze motie gekomen is, kunnen wij niet bewonderen. Wij menen dat het in ieder geval onverstandig was de Kamer zonder voldoende voorberei ding zich over deze belangrijke zaak te laten uitspreken. Aan het adres van de heer J. Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, richt het bestuur de volgende voetnoot in het artikel: Naar aanleiding van de uitlating van de heer Middelhuis, die achter „de opmerkelijke houding van het liberale verbond" (bedoeld wordt het CSWV) een principiële afwij zing van bezitsvormende maatrege len, speciaal van winstdclingsrege- lingen, veronderstelt, zouden wij de KAB-voorzitter willen uitnodigen eens te laten nagaan bij welke werkgevers (en sedert wanneer) de vele reeds bestaande winstde- lingsregelingen worden aangetrof- bond spreekt in „De Onderne ming" voorts zijn bezorgdheid uit voor de verdere ontwikkeling op loongebied. Het wil een her ziening van de spelregels, zoals dc regering die aan het College van Rijksbemiddelaars heeft ge geven. „Bij handhaving van het naar onze mening te starre regerings standpunt is er reden voor ernsti ge bezorgdheid voor de ontwikke ling. die zich zal gaan voordoen. Deze ontwikkeling, die al aan de gang is. houdt in dat de nakoming van regelingen in gevaar gebracht kan worden. Zii betekent een on dermijning van de werkgevers- en werknemersorganisaties en zet daarmede zowel het wederzijdse vertrouwen als de daaruit dikwijls met veel moeite geleidelijk tot stand gebrachte goede verhoudin gen en nuttige regelingen op het spel. Om zij nc„ spoedige herziening nastreeft dc- spelregels van het loonbeleid. Een herziening, waarbij men, naar te verwachten valt. een midden weg zal willen blijven volgen en waarbij di niet teruggekeerd wordt naar een gecentraliseerde geleide loonpolitiek, evenmin als een overgang zal worden nage streefd naar een volledige vrije loonvorming. In afwachting van het nodige overleg hierover zal ze ker onder de gegeven omstandig heden en uitgaande van de be staande gedragsregels de toepas sing van coördinatie de nodige aandacht moeten hebben. Wij -den ken hierbij aan< een coördinatie aan de voet (dus voor achterblijvers) maar ook aan coördinatie aan de top. Juist met een beroep op deze laatste vorm van coördinatie zal in het algemeen belang, met het oog op de gevaren die de regering vreest, matiging mogen worden verwacht en zo nodig kunnen wor den verlangd bij gewone of tussen tijdse cao-herzieningen. Maar nogmaals: het bij voorbaat verbieden van elke tussentijdse loonwijziging in contracten, die in het midden of in het najaar van 1959 werden afgesloten voor een wat langere tijdsduur, zou. wan neer de economische resultaten be langrijk gunstiger zijn dan die waarvan in ramingen aanvankelijk uitgegaan was, onredelijk kunnen zijn. Het is de vraag of in derge lijke gevallen het algemeen belang wel met zulk een verbod gediend is. Gevoel van verantwoordelijk heid voor het algemeen belang be hoort ook mede te brengen dat on nodige spanningen en sociale on rust worden vermeden. Advertentie 't Is ten kwestie van kunnen Want wie wil kan lekker koken. Als U tenminste Maizena Duryea gebruikt het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Huwelijk van Herstel Kerkelijke Eenheid en blad „Eenigheid des Geloofs" De Vereniging tot Herstel van de Ker kelijke Eenheid der Gereformeerde Be lijders en het blad „Eenigheid des Ge loofs" hebben een huwelijk aangegaan. Het blad, dat in 1946 voor het eerst verscheen, was het resultaat van samen werking tussen gereformeerden, gerefor meerden (vrijgemaakt) en christelijk gereformeerden en ook van hervormd- gereformeerden. De vereniging omvatte predikanten en leden uit dezelfde ker ken- Tot nu toe was er wel enig con tact. maar dat bleef beperkt tot het plaatsen van enkele mededelingen in het blad. Volgens de mededeling in het laatste jmmer van „Eenigheid des Geloofs" blijft het blad zijn zelfstandigheid be houden. Doel en opzet waren reeds zo gelijkluidend met die van de vereni- ;ing, dat waarschijnlijk de enige veran- iering zal zijn dat in de redactie van het blad enkele bestuursleden van de ze vereniging zullen worden opgenomen. Wel wordt gehoopt dat het blad in de '.ockomst met meer pagina's zal kun ïen verschijnen als het aantal abonne menten tenminste voldoende toeneemt. Vrije-evangelische vrouwen kwam naar Gorinchem In Gorinchem waren de vrije-evange lische vrouwen uit de provincie Zuid- Holland een dag bijeen. Zij hielden hun samenkomsten in het Militair Tehuis. De gfote zaaF was tot de laatste -plaats bezet, toen de presidente van de Gorin- chemseafdeling allen hartelijk welkom heette. .-,..• In de ochtendsamenkomst sprak plaatselijke predikant, die tevens pre dikant van de binnenlandse zending de Bond van Vrije Evangelische meenten is, ds. J. Moerland, over onderwerp „De vrouw als moeder." Na hem sprak nog mevrouw Verboom uit Dordrecht namens de landelijke missie van de vrije-evangelische wenverenigingen. 's Middags sprak vrouw De Wit-Maasland over het onder werp: „Ontmoetingen in het verleden, heden en toekomst." Het programma werd afgewisseld door samenzang, de clamatie van mevrouw Valk-Aalbrecht- se, solozang van mevrouw Van de Berg- Stoop en pianospel van de elfjarige Tea Vluchtelingenhulp actief Koeien emigreerden naar Jordanië Van de Levantkade te Rotterdam vertrokken vandaag vijf koeien naar Jordanië. De oecumenische hulpverle ningsorganisatie in dit land heelt een boerderij opgezet in het kader van het wereldvluchtelingen jaar. De koelen zul len deel uitmaken van de levende ha ve van dit gemengd bedrijf. Beoogd wordt werk en opleidingsmogelijkheden te verschaffen aan een aantal Arabi sche vluchtelingengezinnen. De Stich ting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen zorgde voor het leggen van de nodige contacten met een Ne derlandse firma. De installatie om de melk te pasteu riseren zal nog worden aangeschaft, ten einde het beter distribueren van melk mogelijk te maken. Tien geboden voor kleding In het vooraanstaande Italiaanse blad voor r.k. geestelijken Palestra del Clero is tian de hand van pater Reginaldo Francisco een artikel verschenen, waarin hij van leer trekt tegen mode-excessen. Hij geeft de volgende tien richtlijnen: 1. U moet van de kleding geen af god of tiran maken, die u van uw vrijheid en verstand berooft. 2. U moet niet trachten behagen in ijdele dingen te wekken. 3. Heilig de kleren die u draagt. 4. Eer uw lichaam en uw geest, op dat het ene de spiegel van het an- 5. U moet niet benijden degenen die zich eleganter kleden dan uzelf. 6. U moet zich niet zodanig kleden dat u uw naaste van streek brengt. 7. U moet niet aan kleding verspil len wat u aan de hongerigen behoorde te geven. 8. U moet uzelf en anderen niet be driegen door duurder gekleed te gaan dan u kunt betalen. 9. U moet geen luxe begeren, noch de bewondering van anderen, waar door men armoede riskeert en het be ledigen van de geest, 10. U moet niet begeren steeds «ol- gens de laatste mode gekleed te gaan want men hoont daarmee de armoede van anderen. Op verzoek van de wegbeheerder, Rijkswaterstaat, heeft de gemeente Vel- sen een verordening vastgesteld, waarbij voortaan voor het wegslepen van in dt Velsertunnel of op de opritten gestran de motorvoertuigen of aanhangwagens een recht zal worden geheven. Tot nv toe geschiedde dit gratis door de brand weer. De verordening treedt 16 oktober in werking. MEENK;S POEDERS helpen! Er rijn Meenk's Pocder^ik hoofdpijn, kicv pijn. hoest, grieP, ®arrhee, influenza, rheumatiek, koortsJfleid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 (Weders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist Als in de Heidelbergse catechismus de laatste tonen van het Credo verklonken zijn, als na het „Ik geloof in God, de Vader„Ik geloof in Jezus Christus„Ik geloof in de Heilige Geestde troost bezongen is die de christen mag putten uit zijn geloof in het eeuwig leven dan volgt die oer-nuchtere vraag: „Maar wat baat het u nu, dat gij dit alles gelooft?" In het jargon van onze tijd: „Wat heb je eraan om een christen te zijn?" Dit is het antwoord van de catechismus: „Dat ik in Christus voor God rechtvaardig ben en een erfgenaam van het eeuwige leven!" Meer niet het is maar een heel kort antwoord. Bepaald ook geen „evangelisatie-antwoord" in de materialis tische wereld van vandaag. En een spotter zal zeggen: „Het levert niet veel op, dat geloof! Pas als je dood bent gaat het rendabel worden wat heb je daar aan!" Aan die paar woorden, het „in Christus voor God rechtvaardig zijn", gaat die spotter voorbij. Het zegt hem niets maar het zegt de christen alles. In de hemel woont God die God wil voor mij een Vader zijn. Door Christus ben ik een kind van God. En wie dat gelooft heeft een schat, groter dan „het fijnste goud op aard A.r.-commissie brengt rapport Grenswijzigingen en sa- menvoeging van gemeenten kunnen niet altijd een oplossing bieden voor allerlei problemen in een bepaalde streek. Er kunnen belangen zijn, die deze oplossing ongewenst maken. Ook moet wor den gewaakt tegen te grote ge meenten, hetgeen juist bij de gro te agglomeraties dikwijls het ge val zal zijn. Daarom dient de mogelijkheid te bestaan tot vor ming van een 'openbaar lichaam (district), dat een aantal of een complex van bepaalde belangen voor de districtsgemeenten geza menlijk behartigt. Het bovenstaande is dc strekking van een rapport, uitgebracht door de vaste commissie bestuurswezen van het college van advies van de Anti- Revolutionaire Partij, van welke com missie dr. J. R. Stellinga voorzitter is en mr. J. A. Oosterhoff secretaris. Toereikend? In het rapport wordt herinnerd aan de toenemende stedelijke en industriële .verdichting" in sommige delen van ons. land, als gevdlg waarvan niet al leen allerlei planologische en sociologi sche vraagstukken, maar ook talrijko moeilijkheden op bestuurlijk gebied Zich voordoen; De vraag is, als gevolg van dit alles, aan de orde gekomen, of het bestaande gemeentelijke bestel, waarin tal van grotere en kleinere ge meenten zelfstandig eigen zaken rege- De Vereniging „Protestants ten _dc^protestanten Nederland" begon deze week een landelijke actie om 100.000 bij een te brengen om het evangeli satiewerk onder rooms-katholie- ken en voormalig rooms-katholte- rwerken met de" roörns-katholieken. Bezwaar wordt gemaakt tegen het feit dat niet slechts •gezamenlijk wordt gezongen maar dat de leiding berust bij predikanten zowel als rooms-katholieke geestelijken. „Nu de Roomse Kerk in ons vader land steeds meer haar stempel tracht te drukken op het openbare leven ken te kunnen uitbreiden. De ac- haar invloed tracht uit te breiden is een positief reformatorisch protest m deze meer dan vereist. Immers voor ieder die enig begrip heeft van het to talitaire karakter der Roomse Kerk en van haar pretentie de enige en ene Kerk op aarde te zijn, is het duidelijk waarop dit streven tie is begonnen met een schrijven aan alle kerkeraden van ons land met een verzoek deze aan te be velen en indien mogelijk te steu nen. Tevens is de kerkeraden gevraagd om te bevorderen dat dit jaar meer nog dan voorheen aandacht aan de hervormingsdag zal worden geschon ken. Gevraagd wordt om bijzondere diensten, zo mogelijk in interkerkelijk verband op 31 oktober te beleggen. In het rondschrijven worden de volks- kerstzangdiensten die nu reeds in 34 verschillende plaatsen worden georga niseerd een bedenkelijk verschijnsel ge noemd, omdat in de meeste zangdiens- het succes heeft moet uitlopen", aldus dit schrij ven, waarin voorts nog gevraagd wordt om positief stelling te nemen tegen der gelijke „wellicht goedbedoelde, doch in haar uitwerking funeste demonstraties". De Vereniging „Protestants Neder land" is een organisatie waarin recht zinnige protestanten uit verschillende kerken samenwerken. In een aantal plaatsen houdt zij spreekuur voor rooms-katholieken, in Rotterdam o.a. in het Atrium en het Carnissehuis. Het se cretariaat is gevestigd in Voorburg, Laan van Nieuw Oosteinde 289. len, wel toereikend is om aan de be stuurlijke problemen het hoofd te bieden. Op het voetspoor van dc wet gemeen schappelijke regelingen van 1950, welke het mogelijk maakt, dat gemeenten tot een onderlinge samenwerkingsvorm ko men in een orgaan, dat bepaalde belan gen der gemeenten gezamenlijk behar tigt, wordt nu gepleit voor de mogelijk heid tot vorming van een lichaam (dis trict) Principieel verschil tussen de „ge meenschappelijke regeling" en een „district" ziet de commissie In haar rapport niet. Wèl is de commissie van mening, dat zulk een „district" steeds afzonderlijk bij de wet moet worden ingesteld. Ge let op het belang van deze figuur is het goed, dat de Staten-Generaal er hun oordeel over kunnen laten gaan. Taak De taak van het district ziet de com missie in het harmoniseren en coördine ren van de onderling vervlochten en ver strengelde belangen der afzonderlijke gemeenten, welke alleen in gecoördi neerd verband het doelmatigst kunnen worden gediend. Daartoe zal het dis trict ook over dwingende bevoegdheden moeten kunnen beschikken, toegekend bij de wet. Bij dezelfde wet zullen bo vendien de bevoegdheden van de orga nen van het district, de districtsraad, het dagelijks bestuur (college van ge committeerden) en de voorzitter, on derling moeten worden afgebakend. Als zodanig valt het district evenals de gemeenten onder het toezicht van gede puteerde staten. Uitvoerig gaat de commissie in op de wijze van samenstelling van het dis- trictsbestuur (districtsraad). Moetende leden van dit bestuur door de bevolking van de districtsgemeenten worden ge kozen of door de gemeentebesturen wor den aangewezen? Na ampele overwegingen komt de commissie in navolging van de Com missie-Nieuwe Waterweg (commissie- Klaasesz) tot de slotsom, dat een com binatie van beide systemen veelal nog de beste oplossing zal bieden. Teneinde te kunnen rekenen inet de bijzondere omstandigheden van het gebied, waar op het district betrekking heeft, wordt afgezien van een uniforme regeling van de wijze, waarop het districtsbestuur dient te worden samengesteld. Beroe pi nsswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: H. Harkema te Zeist; te .Johannesga-Delf- strahuizen (toez.): W. Vermaat te Twijze- zelerheide; te Nunspeet toez.)L. Blok te Capelle a. d. IJssel; te Nieuw-Lekkerland: P. Westland te St. Annaland; te St. Nico- laasga Fr.: F. Brouwer te Hillegom; te Langezwaag: L. J. van der Kam te Ber- kenwoude (verb. ber.). Aangenomen naar Brandwijk: G. C. Post, kand. te Delft. Bedankt voor Waddinxveen: J. F. La- mens te Kamerik; voor Aalsum-Wetzens: H. C. van Itterzon te Anjum. J. Bovenberg, kand. te Schiedam. Bedankt voor Woudsend: J. Bovenberg, kand. te Schiedam: voor Paesens: C. H. Koetsier, kand te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (vac. J. Rejjneveld): J. Kok te Enschede. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Zuid: S, van Zwoll te Kampen. kinderen of erfgenamen te benade- Antwoord: De door u genoemde be paling staat in het Burgerlijk Wet boek, in werking getreden op 1 okto ber 1838 en is afkomstig uit de Fran se Napoleontische wetgeving, de Co de Civil. Voor de totstandkoming van de Franse codificatie had men voor namelijk geput uit de werken der gro te Franse rechtsgeleerden. Via hun arbeid kreeg de Code bestanddelen uit het Romeinse, het oude inheemse, het Germaanse en het Canonieke recht. Vraag: Het gaat de laatste weken niet zo goed met mijn Oranjeboompje: de bladeren worden geel en de balle tjes vallen af. Ik heb de plant al ver pot. omdat ik meende dat er een worm in de grond zat. maar het heeft niet geholpen. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: Uw oranjeboompje (So- lanum capsicastrum nanum, ook wel kortweg capsicum genoemd) plant die houdt van een koele en niet te droge omgeving. De oorzaak Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. Dc antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnees. warm en te droog. Ook het verpotten heeft er geen goed aan gedaan. Het beste is de plant zo lang mogelijk bui ten te houden en daarna in huis in een onverwarmde doch vorstvrije kamer in het volle licht. Geef de plant nu voldoende maar niet teveel water. Als alle be: en en het meeste blad er toch al afgevallen zijn, kunt u de plant wel wat droger houden en be waren in een koel doch vorstvrij ver trek. In het voorjaar flink terugsnoeien, zonodig verpotten in goede, voedzame bloemistengrond. Zodra geen nacht vorst meer te vrezen is, kan de plant het beste buiten gezet worden, bij voorbeeld in de tuin ingegraven tot even onder de rand van de pot. Gere geld gieten en wekelijks bijmesten is noodzakelijk. Vraag: Sinds enkele dagen heb ik verbazend veel last van kleine zwarte gist in spuitbussen te koop is. Maar voorzichtig zijn bij planten en etens waren 1 Vraag: In 1956 heb ik een perceel grond gekocht, in staat en toestand zoals het daar lag (zo staat het in de koopacte). In die grond zaten onder meer betonplaten als randen langs een r» i j grindpad. Ik heb die platen laten uit- beestjes. Ze bijten met, kruipen tegen |rave„ en ze gedeeltelijk weer ge- je benen op. laten zich meestal ge- grulkt Nu e(,ht «r vraagtJ de vroc makkelijk vangen, springen soms. Ik ejgenaar dje p]aten terug eventueel begrijp met hoe we er aan komen,, wil hij wel Gen kiejne vergoeding be- onze inboedel werd kortgeleden bijna ta-ien. Ben lk verpiicht aa* datSvcr. geheel vernieuwd, honden of katten Ioek ge lg geven? hebben we niet, we wonen op een drie- kamer flatje. Ik heb al royaal met Antwoord: Waar onze mening bent DDT gestrooid maar het helpt niet. U door de koop eigenaar van die pla- begrijpt hoe afschuwelijk ik het vind I te" geworden. Bent u desondanks be- ik ben gewoon de wanhoop nabij! reid platen (of het restant daar- Antwoord: U maakt de beantwoor- van) af te staan, dan zal er dus ding wel moeilijk. Uw lïr.am en adres overeenstemming gevonden moeten ontbraken (alle brieven worden heus worden over de prijs, volkomen vertrouwelijk behandeld!) i Vraag: Bestaat er in Nederland een waardoor de beantwoording zeer is vereniging van asthmapatienten en vertraagd. Bovendien had u een paar 1511,11 u mi) "et adres geven, van die exemplaren aan ons moeten} Antwoord: Ons is geen vereniging opsturen, want zo is het voor ons niet van dien aard bekend. Het best kunt mogelijk te zeggen met wat voor u zich wenden tot de directeur van beestjes u te doen hebt. Daarom slechts de Koningin Emma-kliniek te Renkum. deze algemene raad: spuit met Nou- Wellicht kan hij u op het goede spoor i middel dat bij iedere dro-1 helpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2