lacht BLEEKWATER dat bleekt pas V estigingsbeshiit voor levensmiddelenbedrijf spoedig op komst Duikbootbestrijding met nieuwe vliegtuigtypes jethergolven Radio-amusement op een hoger peil Jubilerende studenten houden vliegfeest Indonesië is wel voor bemiddeling 7 DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 Schaak-vraag 7 Onlangs speelde de Russische groot meester Kotov tegen zijn Argentijnse collega Najdorf. Het was een spannen de partij, waarin de Argentijn goede aanvalskansen kreeg, ze echter niet wist te benutten en tenslotte in het nadeel kwam. Met een fraaie combi natie zag hjj toch nog kans een eind spel te bereiken van koning tegen koning plus twee paarden. Vergenoegd wreef Najdorf zich in de handen: „Zie zo, een theoretische remisestelling bereikt", zal hij gedacht hebben. Kotov speelde echter tot gro te verwondering van zijn tegenstan der rustig door. „Waarom speelt u eigenlijk door?" vroeg Najdorf na enige ogenblikken. „Waarom zou ik dat niet doen?" luid de de wedervraag van de Rus. „Maar deze stelling is toch glad remise?" „Remise? Wel nee", zo antwoordde Kotov heel verbaasd. „Weet u dan niet, dat wij in Rusland daar iets op hebben gevonden?" Najdorf moet volgens ooggetuigen erg zijn geschrokken. Een minuut la ter heeft hij overigens hartelijk moe ten meelachen om de kool die Kotov Jiem had gestoofd. Want heus, het be wuste winnende eindspel bestaat niet. Zo schrok ook de witspeler in on derstaande stelling, toen zwart hem, net op het ogenblik, dat hij wilde gaan matzetten, onaangenaam verraste met Tf8e8. Verslagen legde wit de ko ning om: zijn dame was immers ge vangen? Toch had hij bijzonder ele gant kunnen winnen. Ziet u het ook? Raadpleeg anders de oplossing in on ze volgende rubriek. sociaal-economische redactie.) j^AAR WIJ VERNEMEN heeft n i i "JÉlÉ 1 iöi 1 \m Wit: Kei, De5, Tal en Thl, Lb3 en Lh6, pi a2, b2, c3, g2, h2. Zwart: Kg8, Db6, Ta8 en Tf8, Lb7, Pa5, pi a7, c6, f7, g6, h7. Opgave: Hoe kan wit winnen na 1. Tf8e8? Dam-vraag 6 De stand was: zwart 8, 15, 17, 18, 21, 26, 35 en 36. Wit: 16, 27, 29, 32, 37, 38, 40, 47. Wit moet als volgt spelen: 3731, 26x28; 16—11, 21x43; Ux2, 35x44; 47—41, 36x47; 2—35, 47x20. Hoe zwart ook slaat, het „mes" 35 snijdt altijd hout! Bridge B52 964 O A B 7 2 Zuid speelt 4 harten. (10 slagen) West komt uit met ruiten 2, Oost legt de 9, Zuid neemt met ruiten- vrouw. In slag 2 speelt Zuid troef. Oost neemt met hartenaas en speelt ruiten 10 na. Zuid legt de heer, West wint met ruitenaas. West speelt nu harten na, welke Zuid m de hand neemt. Hoe kan Zuid hierna het contract op veilige wijze maken? De oplossing vindt U in de volgen de rubriek. Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel zonder zwart 1 2 3 i 6 7 8 9 2 j 4 i. 6 7 8 9 Horizontaal: 1. eenvoudig jon gensnaam. 2. soort van palmwijn (Ind.) rustig. 3. gem. in GelderL stapelmeter (afk) deel van een auto. 4. voorgeschreven kerkgebruik gesloten voornaamw. 5. maal telwoord voorzetsel. 6. haar vlecht gem. in Drente. 7. land bouwwerktuig rijkstelefoon (afk) concertzaal. 8. stad in Spanje hemellichaam. 9. drietenige struis oude lengtemaat tijdrekening. Verticaal: 1. fort voorzetsel. 2. in oprichting (afk) stadje in Bel gië kleefmiddel. 3. gebruikt men voor het land achting soort on derwijs (afk). 4. geestelijke zeeuw- se hoeve. 5. bosvogel lied. 6. maan stand vermoeid mondwater. 7. gem. in N.H. aanwijzend voor naamw. 8. treurdicht lichaams deel. 9. gem. in Over. onbekende voorzetsel. Commodore A. P. Ferwerda, dant van smaldeel V., heeft het oorlogs- herinneringskruis 1940-'45 in Moumea in de Stille Oceaan uitgereikt aan korporaal Corneille, een Franse parachutist die in Drenthe heeft gevochten tegen de Duit- Veldkamp grote lijnen het vestiigingsbesluit voor het levensmiddelenbedrij f reeds opgesteld. Kort nadat de betrokken SER-oommi&sie advies had uitge bracht, heeft de staatssecretaris zich op dfe hoogte gesteld Van de opvat tingen van het bedrijfsleven over dit advies en is hij tot formulering over gegaan van het vestigingsbesluit zo als dit naar zijn mening zal moeten luiden. De indruk bestaat, dat de staatssecretaris in grote lijnen het advies van de commissie-Thurlings zal volgen, maar dat hij tevens een willig oor heeft geleend aan het min derheidsstandpunt van deze SER- commissie. Waarschijnlijk zal nu nog ongeveer eer maand gemoeid zijn met de behandeling door de Raad van State, voorts een maand voor de vaststelling van de Alge mene Maatregel van Bestuur door de ministerraad (een vestigingsregeling moet bij A. M. v. B. uitgevaardigd wor den) en aangenomen mag worden dat met de afkondiging en de definitieve in werkingtreding ook nog wel een maand heen zal gaan, zodat omstreeks i fe bruari van het volgend jaar het langver wachte en druk besproken vestigingsbe- sluit voor het levensmiddelenbedrijf een een feit kunnen zijn. Naar aanleiding van deze snelle gang Veronica staat niet in Guatemala geregistreerd Het voor de kust liggende radioschip Veronica staat niet in Guatemala geregis treerd, hoewel het wel de vlag van dit land voert, aldus heeft de regering van Guatemala aan het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken medegedeeld. Een woordvoerder van de Veronica zei, dat de registratie in Antwerpen is ge schied, maar dat het mogelijk is dat de finitieve registratie pas mogelijk is na een bezoek aan Guatemala. Zouden we de vlag verliezen, dan hebben we in een dag of drie-vier een nieuwe, voegde hü van zaken hebben wij de mening hier over gevraagd' van de heer H. de Mooij, voorzitter van de Christelijke Midden standsbond. De heer De Mooij verklaar de in principe niet onsympathiek te staan tegenover het advies, zoals dit door de commissie-rThurlings is uitgebracht en zoals het waarschijnlijk in grote lijnen door de staatssecretaris zal worden ge volgd. De heer De Mooij onderstreepte nog eens, dat de bedoeling van de pa- rallisatie niet is, dat het hele assortiment van de kruidenier op straat komt. Alle branches zullen een verantwoord offer moeten brengen. De heer De Mooij zou ook aan de sigarenwinkelier, die er in het advies van de commissie-Thurlings nogal mager is afgekomen, wel een be paald beschermd assortiment willen toe wijzen, want naar zijn mening vereist ook de tabakshandel een specialistische kennis. Hij zou het voorts een moeilijke taak vinden, indien het artikel brood vrij zou worden gegeven. Dit kan een ondergra ving van het bakkersbedrijf betekenen waarbij niemand gebaat is. Verkoop van brood als lokartikel tegen extra lage prijs kan ook het bezorgingsapparaat ontwrichten met alle gevolgen in de prij zen. Het zou een stap achteruit zijn, in dien, evenals vroeger wel voor kwam, kinderen het brood moeten gaan halen. I Nu we zo langzamerhand kennis hebben gemaakt met de nieuwe (of vernieuwde) radio-amusementsprogramma's kunnen we constateren, dat het peil over het algemeen genomen toch hoger is geworden. Het domme „kolderieke", dat enkele jaren geleden nog schering en in slag was, verdwijnt gélukkig meer en meer, al komen we het, bijv. in de zaterdagavondproigramma's van KRO en VARA nog wel tegen. Alleen de AVRO heeft bij het aan- Karei Prior die zestien kandidaten bieden van de winterprogramma's open- ondervraagt, doet dat op zulk een nare lijk uitgesproken, dat het radio-amuse- manier, dat men elk ogenblik verwacht ment op ander peil dient te worden op- dat een der kandidaten tegen hem zal gedist omdat de „lol" het niet meer doet. uitvallen. Trouwens, in het vorige seizoen had De quiz op zichzelf is goed: er wor de AVRO daarmee al min of meer af- den prima vragen gesteld, maar het gerekend. De NCRV is eigenlijk de eer- duurt allemaal bijzonder lang: bijna ste geweest in het verbeteren van het twee uur! Daardoor komt ook de mu- donderdagse amusement. Wel heeft deze zikale omlijsting nogal in het gedrang, omroepvereniging zich nooit aan de in- Het nieuwe programma van de NCRV houdloze „lol" gewaagd, maar het ge- moet eigenlijk nog inlopen alvorens het brek aan humor werd in de Steravonden werkelijk beoordeeld kan worden (de dikwijls gecompenseerd met vlak ge- beide AVRO-programma's zijn alleen in babbel. uitvoering nieuw!), maar de kennisma- Enkele seizoenen geleden was het king was prettig. Een bezwaar is, dat echter de NCRV die, ruimte makend het programma wel wat al te veel op de voor jong talent, als eerste begon met teenagers is afgestemd. noot in het amusements- De NCRV heeft dit met opzet ge daan, in de mening dat volwassenen wel graag naar de jongelui luisteren. Maar of dit nu een geheel seizoen door elke ontspanningsavond het ge val zal zijn, wagen wij toch te betwij- Wellicht was het juister geweest, hier iok een om-en-om-programma van te uVooraan staat hierbij de AVRO met maken. Elke week een scholieren-quiz akter Poging tot gesprek" die Jef de 14-daagse uitzending „Gastenavond", (natuurlijk in competitieverband, want Commentaar Poging tot gesprek De belangrijkheid van de korte programma en het heeft wel even ge duurd eer deze „pioniersstap" werkelijk werd gewaardeerd. Bekijken we het radio-amusement zo als het ons nu wordt aangeboden eens goed, dan zien we verschillende succes volle pogingen voor een werkelijk be ter programma. Heydendael schreef i het marinevliegkamp Valkenburg zyn gisteren twee voor de Marine- luchtvaartdienst nieuwe typen vliegtuigen getoond. Beide typen zyn bedoeld als wapen in de strijd tegen onderzeeboten, ene type is een vleugelvliegtuig en een Grumman Tracker, het andere hefschroefvliegtuig namelijk een Si korsky S-58. De Marineluchtvaartdienst heeft zesentwintig Tracker-vliegtuigen een vijftiental S-58 helikopters van Amerikanen gekregen op grond van 1 „Mutual defense assistance programme". De Tracker is uitgerust met twee germotoren die in de hoog aan de korte romp aangebrachte vleugel zijn bevestigd. Het toestel biedt plaats aan vier beman ningsleden. twee vliegers en twee per sonen die de elektronische apparatuur moeten bedienen. Het vliegtuig is ontwor pen voor gebruik van vliegdekschepen af, het heeft een opvouwbare vleugel. Te zijner tijd zal een squadron Trackers aan boord van Hr. Ms. vliegdekschip Karei Doorman worden geplaatst. Bovendien zal een squadron Trackers ter beschikking worden gesteld van dé commandant der zeemacht in de Nederlandse Antillen. Ballonopstij ging (met Tailleur) in Den Haag (Van een onzer verslaggevers.) TYe vtoeghiigiboaiwkunidige studie- A' vereniging Leonardo da Vinei, een dttliéhondierid leden tellende ver eniging van studenten van de afide- lnig vliegtuigbou-wkunde van de T.H. in Delft, gaat volgende week met een dnie^daags feest haar derde lustrum vieren. Hoogtepunten van deze viering zijn een ballonopstijging op het Haagse Malieveld (zaterdag middag 22 oktober) en een groots vliegfeest op het Vliegveld Zestien- hoven, eveneens op zaterdagmiddag. Met de balloruopstij.ging, die 's middags n half één plaats heeft, willen de stu denten de Franse Ballorwaarder Pierre Blanchard herdenken, die 175 jaar gele den uit de tuin van het Koninklijk paleis in Den Haag de eerate vaart boven Ne derland maakte. Commandant zal Jan Boesman zyn. Hy wordt o.a. vergezeld door Max Tailleur, die in historische kledij voor de afvaart een toespraak in oud-Nederland6 zal houden. Voor de opstijging zal er een herden kingsplechtigheid plaats hebben in de paleistuin, waar luchtvaartpionier jhr. I. L. van den Beroh van Heemstede een ballonmonument zal overdragen aan bur- gehouden. gemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Dit monument wordt gevormd door drie in de top samenkomende bogen, welke de binnenkant een ballon vormen, kunstwerk, dat is ontworpen door het hoofd van de decoratieve bouwkunde de T.H., prof. ir. P. Donk, zal een perma nente plaats krijgen in de paleistuin. Vliegfeest Het vliegfeest, (georganiseerd In menwerking met de K.N.V.v.L.), 's middags om drie uur op Zestienhoven begint, zal de toeschouwer een specta< lair beeld geven van alle facetten van luchtvaart in Nederland. Medewerking hieraan verlenen om. Koninklijke Luchtmacht (om. met Hun- ter-stunbteam). de Marine Luchtvaart dienst (met demonstratie onderzeeboot- vernietiging door Grumman S-2f Trac kers), de Eerste Nederlandse Parachu tistenclub, de Nationale Luchtvaantschoal, de Delftse Studenten Aeroclub, derafdeling vliegtuigbouwkiunde TH. en modelvliegtuigbouwers. Het slotstuk wordt gevormd door het overvliegen van een Caravelle en een DC-8 (beide straalverkeersvlicgtuigen), die een „slow"- en een „speed-run" zul len vertonen. Na het vliegfeest volgt i met galabal m de sociëteit Phoenix Delft. Het feestprogramma vermeldt voorts ïn symposium voor vliegtuigbouwkun- ige studenten op vrijdag 21 oktober in het gebouw voor vli egtu ïgbouwkunde in Delft. Een aantal luchtvaartdeskundigen prof. dr. ir. H. J. van der Maas, zal spreken over de elektronische hulp middelen bij het vliegen. Donderdagmiddag 20 oktober wordt in de aula van de TH. aan het Oude Delft een bijzondere algemene ledenvergadering De Sikorsky-S-58 in militaire uitvoering heeft eveneens een bemanning van vier koppen, bestaande uit twee vliegers en twee man voor de bediening van de elek tronische apparatuur. Bij de M.L.D. is thans een squadron uitgerust met deze helikopters. Bij die apparatuur hoort een instrument dat van de stilhangende heli kopter uit in het water kan worden ge laten, met de helikopter verbonden blijft en aan de vlieger doorgeeft, of zich i onderzeeboot of ander voorwerp in de bijheid onder water bevindt. r de KRO-tele- die onder bekwame leiding van Ageeth visie, ligt voornamelijk in de sfeer die Scherphuisverleden week hiermee wordt opgeroepen. Een uiterst korte ontmoeting tussen lijksadvertentie, een paar woorden, ge wisseld in een klein café, waren de schrijver voldoende om het botsen van twee werelden verrassend uit te beel- Mimi Boesnach en Jacques Snoek speelden het ongelijksoortige tweetal m"„t" biedt, de togdurige De Indonesische minister van verdedi ging, Nasution, is in Malakka aangeko- bod van premier Tengkoe Abdoel Rah man, die zich bereid heeft verklaard tussen Nederland en Indonesië te be middelen inzake Nieuw-Gulnea. Nasution verklaarde. „Indonesië is steeds bereid hulp van bevriende landen voor bijlegging van het geschil te aan vaarden". Hy was voorts van mening, dat indien het aan hem werd overgelaten, gemakke lijk een militaire oplossing gevonden kon worden. „Maar het is de politiek van Indonesië om de oplossing niet langs militaire weg te zoeken. Indien het een lak tussen Nederland en Indonesië was, >u het eenvoudig zijn een oplossing door te drijven", aldus Nasution. Op de vraag of de opstandelingen nog steeds in de buitengewesten propaganda voeren, zeide hij, dat hij propaganda van de opstandelingen gezien had. Hij geloofde dat deze allemaal in Nederland gedrukt wordt. Melkoverschot in West-Europa De F.A.O. (voedsel- en landbouworga nisatie van de' Verenigde Naties) te Rome verwacht, dat West-Europa's melkproduk- tie in 1965 20 procent hoger zal zijn dan thans. Daar het verbruik in Noordwest- Europa niet veel zal toenemen, is een ver meerdering in de landen rondom de Mid dellandse Zee waarschijnlijk. Een toene ming van het boterverbruik met 28 pet. nodig om het botervet uit de toegeno- ;n melkproduktie op te nemen. De con currentie op de Britse botermarkt zal verscherpt worden. Ook in Oost-Europa zal de melkDroduktie sterk toenemen en daar zal men trachten de boteruitvoer West-Europa te vergroten. royaler werd uitgewerkt. De schrijver speelde er zelf ook klein, wat ooerbodig rollefje in en Lou h'oge'lïjk fiiteert zijn bij de NCRV!) is wel rijkelijk. Hoe het met de „lieden in Last" zal entree maakte. gaan moeten we nog afwachten, maar De presentatie van een amusements- dit kan best een leuke strip worden, programma ls uiterst gevoelig, ja zelfs Veel aantrekkelijker lijkt ons voor mede bepalend voor de kwaliteit. Uit alsnog het vrijdagse avondprogramma „Gastenavond" spreekt beschaving van de NCRV, dat dus om de 14 dagen en ernaar luisteren betekent zeker de lucht in gaat. De kennismaking hier- geen verloren tijd. Het is een rustig, mee was beloftevol: er zit leven en ver- leerzaam en ontspannend program- rassing in en als men dit op peil weet ma, licht van toon en nergens banaal, te houden, slaat het al die op het ge- Helaas kan dat niet gezegd worden ijkte stramien geborduurde ontspan- het amusementsprogramma dat de ningsprogramma's met stukken. dinsdagavonden Hetzelfde kan worden gezegd van het ook langdradige gelukkig weergekeerde, eveneens door Geels was een prima praatlustige ober. Deze eenakter, gisteravond in het KRO-programma gepresenteerd, is de eerste van een reeks van zes. We kijken met belangstelling naar de volgenden Verder was het programma aan de matige kant met een vrij levenloze Music-Box waarin echter de mondhar monica-virtuoos Larry Adler opviel (wat is dat knap spel!) en met een en ander over de nieuwe Nederlandse film „Makkers staakt uw wild geraas". quiz „Kom er maar eens uit". Merk- actualiteit boeiend gehouden program- waardig is, dat juist hier de presentatie ma „Marimba" van de VARA, maandags om de andere Zo sprak H.M. de Koningin gisteravond voor het eerst voor de televisie. De kijkers zagen een korte film, vervaardigd terwijl de Vorstin de rede over de verkeersonveiligheid uit sprak, welke gisteren ook enige malen door de radio is uitge zonden. Het rapport raadt aan een deel van melkproduktie door vleesproduktie vervangen. ether is. Ook hier geen vaste opzet t daardoor meer frisheid. De VARA houdt op de zaterdagavond ,weer zo'n beetje het evenwicht tussen goed amusement en kolder. De nooit erg fijne en zelden werkelijk geestige openings-conference van Rudi Carrell zouden we graag wat zien civiliseren dat staat nog te dicht bij de platte lol. Verder is het programma weinig afwij kend van dat van verleden jaar, het heeft ook dezelfde titel gehouden en vele van dezelfde goede medewerkers. Helaas komt de KRO met zijn Tiere lantijnen bepaald achteraan. Een ver dienste van de KRO blijft, dat deze om roepvereniging slechts een deel van de zaterdagavond, nauwelijks 5 kwartier, aan het amusement besteedt. Het Is nl. een algemene klabht onder zeer velé radioluisteraars, dat men op zaterdagavond geen serieus program ma uit de ether kan halen. Nn do KRO met goede concert dat zij op za terdag pleegt te verzorgen van de vooravond naar 8 uur heeft verplaatst, wordt hiermee aan vele wensen vol daan. Ook later op de avond bljjft het programma serieus. Bedroevend echter is het. dat de KRO-Tierelantijnen zo laag bij de grond blijven en zo vol zitten met goedkope rubriekjes. Weet Carla Lahnstein haar pop Loekie nu nooit eens iets beschaafds te laten zeggen en kunnen de zouteloos- heden van André Meurs en Herbert Joeks nog altijd niet worden geschrapt? Neen, als er één programma grondige herziening nodig heeft, is het wel Tierelantijnen. Toch, als we het geheeü van het radio-amussement overaien, mogen we niet ontevreden zijn: er zit een redelijik-goede ontwikkeling in. Waarbij we natuurlijk niet mogen vergeten dat het veel moeilijker iit een aantrekkelijk arriusementsepro- gramma te maken dan een serieus programma in elkaar te zetten! Programma voor morgen VRIJDAG 14 OKTOBER I960 - ,5nY,crsulu 402 m- ?4« kc/s. WRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d jeugd 7.40 7.4© Morgengebed en overweging Watcrst 9.40 Schoolradio 10.05 Grt Gram 11.00 V d zieken 11.40 Gra Als de ziele luistert, lezing 12.00 iwi klok-noodiklcfk 12.0» Metrbpole onk t tuwmei. iz 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zon- 13.20 Danemuz 13.45 V d vrouw wrmuz 14.50 Gram 15.00 School - Ik draaide het zoeklicht zodanig dat de cockpit verlicht werd, duwde het in de sneeuw, schatte de afstand tot de brede, uitstekende onderrand de voorruit het moest ongeveer drie meter zijn en nam een geweldige sprong. Mijn han den vonden even houvast, maar bijna onmiddel lijk gleden ze over het ijs van de rand weer weg. Ik probeerde me vast te klemmen aan een van de stijlen, voelde hoe mijn vingers in aanraking kwamen met glas de voorruit was dus nog niet helemaal glasloos zoals ik eigenlijk had ge dacht en wilde het juist opgeven toen Jack- straw snel een pas naar voren kwam en me om hoog duwde. Met mijn knieën op zijn schouders met behulp van een brandbijl had ik niet meer dan twee minuten nodig om de scherven te ver wijderen die nog aan de stijlen en randen vast zaten. Overigens had ik nooit geweten dat het glas van vliegtuigramen doorzichtig plastic! ontzettend taai kon zijn en toen ik me in mijn bontkleding door het gat in de voorruit werkte, besefte ik voor het eerst met enige verbazing nauw zo'n voorruit was. Eindelijk kon ik echter in de cockpit laten glijden. Ik kwam boven op een dode man terecht. Zelfs in het donker wist ik zeker dat hij dood was. Ik greep onder mijn parka, vond de staaflamp, knipte deze even enkele seconden aan en deed hem dan uit. Het was de tweede piloot, de man die de volle schok van de botsing had opgevangen. Hij zat bekneld tussen zijn stoel en de wrakstuk van wat eens stuurknuppels, hefbomen en dashboardmstrumenten waren geweest. Sinds ik bij de slachtoffers van een hevige botsing tussen racemotor en een zware vrachtauto was ge roepen, had ik dergelijke verschrikkelijke ver wondingen niet meer gezien. Hoe het ook met de overlevenden in het vliegtuig mocht zijn, in ieder geval moest voorkomen worden dat ze dit zagen, was afgrijselijk, Ik draaide me om en boog door het zijraam. Jackstraw stond vlak onder zonder einde de neus en toen hij omhoog keek, beschermde hij met beide handen zijn ogen tegen de nog steeds voortrazende ijsnaalden. „Haal een deken", riep ik. „Of wat nog beter is: haal maar een hele zak, als je wilt. En de morfine. Klim dan zelf ook naar binnen." In twintig seconden was hij terug. Ik ving de gonjezak en de morfine op, plaatste ze achter me op de verwrongen vloer van de cockpit en stak mijn hand uit het zijraam om Jackstraw te hel pen, maar het bleek niet nodig te zijn. Atleten waren de korte en dikke Groenlanders bepaald niet, maar Jackstraw was de lenigste en meest in conditie zijnde man die ik in mijn leven mee gemaakt had. Hij sprong op, kreeg met zijn linkerhand de onderrand van de linkervoorruit te pakken, klemde de rechter om de middenspij! en zwaaide dan benen en lichaam door het gat in de voorruit als of hij er een dagelijkse gewoon te van had gemaakt. Ik gaf hem de lantaarn, zocht in de gonjezak, haalde er een deken uit en spreidde deze over de dode tweede piloot, waarbij ik ervoor zorgde dat de hoeken van de deken goed vast kwamen te zitten en niet door de wind, die krijsend en fluitend door de cockpit gierde, onverwacht opgewaaid zouden kunnen worden. „Misschien zonde van een goede deken", mom pelde ik, „maar ....eh.... het is geen prettig gezicht." „Niet prettig," gaf Jacketraw toe. Zijn stem klonk heel rustig. „Hoe staat het met deze, dokter?" Ik keek naar de linkerkant van de cockpit die bijna geheel onbeschadigd was. De nog met de veiligiheidsgordel in zijn stoel vastgebon den gezagvoerder was tegen een van de zijramen gegleden en scheen zo op liet oog ongedeerd te zijn, althans geen verwondingen te hebben. Ik stroopte de drie lagen handschoenen van mijn rechterhand en raakte heel voorzichtig het voor hoofd aan. We bevonden ons nu meer dan een kwartier buiten in een moordende kou' en ik zou er een eed op gedaan hebben dat mijn handen kouder waren dan het vlees van de mens ooit kon worden. Toch vergiste ik me. Ik trok de handschoenen weer aan en ging weg zonder de gezagvoerder verder nog betast of onderzocht te hebben. Er was me die nacht namelijk geen lijk schouwing opgedragen. Achter de cockpit vonden we in de radiohut de marconist. De schok van de landing moest hem als uit een katapult tegen een zijschot geslingerd hebben, waar hij half zittend was blijven liggen. Zijn rechterhand klemde zich nog om het hand vat van het radioapparaat dat met enorme kracht er van af gescheurd bleek. Het toestel maakte niet de indruk dat het ooit nog tot zenden in staat zou zijn. Op het zijschot, vlak achter het hoofd van de marconist, zag ik in het licht van mijn staaflamp de doffe glans van bloed. Ik boog me over de bewusteloze man ik zag dat hij nog ademde trok opnieuw mijn handschoenen uit en liet mijn vingers behoedzaam over zijn achter hoofd glijden. Even behoedzaam trok ik ze weer terug. Hoe moest ik onder deze omstandigheden iemand met een ingedrukt achterhoofd opereren? Zoals de toestand van de marconist op dat ogen blik was, gaf ik hem zelfs in het beste zieken huis van Londen geen schijn van kans. Op zijn minst zou hij voor zijn verdere leven blind blijven, want zijn gezichtscentrum moest volko men verwoest zijn. (Wordt vervolgd}. vanavond radio i.ï.3o V Boëkbespr 17 termezzo 17.40 Beursber 17.45 Gram. progr v d solid 20.00 Avondcollege 21.00 ?54'e^ro(r 3,'.-40 Jong-oud-oeuwig, godsd swtach1 enwissehng <>n beantwoording van muziUoale vragen 22.25 Boekbespr 22.20 Nwb 22.40 Bescherming van de Nulbieche Na het NTS-journaal, om 8.20 uur, begint de AVRO-uitzending met ac tualiteiten. Om 8.30 uur een nieuwe filmreportage van het echtpaar Denis en om 9 uur opvoering van het blij spel „Nina" van André Roussin. andere, lezing 10.05 J VARA: 16.00 Lichte i iongelHpel i2.30 Re- la nid'bouw 12.30 Land. .83 S>port en prognose Nws 13. IS Meded en BeurSber )0 Lichte 16.3o V d Om 8 uur gaat in de NCRV-studio het rode licht branden en dan kunt U zich anderhalf uur ontspannen bij muziek en zang, een school-quiz cn de avonturen van lieden in Last. Aan sluitend een orgelconcert met werken van Franck, te geven door Piet van Egmond in de St. Sulpice te Parijs. Om 10.00 uur weer een reportage uit Edinburgh: dank- en getuigenisdienst e-promotie van prof. dr. H. 18.00 Nu* 18.1 'Lichte muz 18.50 19.00 V d kind 19.10 '!9.3o Het platteland 1 VPRO-nws 20.0o Nws van ons geloor, Wing 20.20 Waaiheen! vaarom en hoe, ge.sprek 30.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 31.00 Gram 21.30 se notities 16.30 puntjes op de 1, lezing gesprëk 19.43 'Nws. VPRO: 22.4 sprek. V1A1RA: 23 213.10 MuziekrevU' Tolpvisieprogr. NORiV20,30 Fi It .Zorg c 23.55—24.00 Nws. NTS: 30.00 Weekoverz ~o.55 LiCht progr 21.25 Berkhof. DRAADOMROEP lijn Vrijdag 14 oktober i960 van 18—20 uur: I. Jacques OffenbachGaité Parleienne Pops Orchestra olv. Arthur Fied- i: Delen uit „Les e Berton (Suzanne), Guy Godin (André) De AVRO begint om 8.05 Lui mei |er. H j- een nieuwe reeks uitzendingen: pas- Saitimb'anques gemaakte opnamen van de symfonieën Freda Betti (Ma van Beethoven, uitgevoerd door het Claude Devis (Paillasse), Lucien Lovanó Columbia-symfonie-orkest onder lei- Claudfe Devos iPailHassc). Lucien Lovano ding van Bruno Walter. Vanavond: de 1 ^>aul 0,1 derde of de Eroïca. In de pauze om Moverbeer: Le» Pattneure Bostona*PoDs ca. 8.55 uur een vraaggesprek van Wim Orchestra olv. Arthur Fiedler. IV. Morite Ruth met prof. dr. W. Glasbergen en Mosakowski: Spaarw dansen op. 12. nr. dr. P. J. R. Modderman over pre- ,",rm,c nr ,2 S,k| nT- 3 in a gr.t.; nr. 4 in bes gr.t.; nr. 5 in d gr.t. The Lon don Symphony Orchestra olv. Ataultfo Ar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7