Rook die lekkere halfzware shag Fout aan Tina Scarlett oorzaak van Rijnramp? persbreidel J.ft eea &onte lij. uit de bekende handige doos (95ct) Geen internationale handel in levende slachtdieren Jaar wordt niet langer KERNENERGIEBELEID De Tweede-Kamercommissie voor de kernenergie levert in haar voorlopig verslag over de nota inzake de kernenergie, over de nota over de opleiding op het gebied van de atoomenergie en over het ontwerp van de kernenergiewet ernstige kritiek op het kernenergiebeleid van de regering. Vele leden achten bijv. de gang van zaken met het Reactor Centrum Nederland, de belangrijkste overheidsactiviteit op nucleair gebied, niet be vredigend en daarnaast vragen zij zich af of de structuur van het R.C.N. wel evenwichtig en hanteerbaar is. Dit lichaam coördineert en overkoepelt alle reactorwerkzaamheden, waaronder die van de K.E.M.A, maar het kan zich slechts moeilijk ontwikkelen. Genoemde kamerleden kunnen zich dan ook niet aan de indruk onttrekken, dat het R.C.N., dat in juli 1955 werd opgericht, niet die resultaten heeft op geleverd, die dergelijke door de overheid in het leven -geroepen instituten in andere, vergelijkbare landen te zien geven. COEN- EN IJTUNNEL Namens de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer heeft haar voorzitter, de heer J. H. Maenen, een brief gezonden at minister van verkeer en waterstaat, waarin o.m. wordt gezegd: De comn heeft hoofdstuk 9b der rijksbegroting voor 1961 besproken en daarbij kwam uiteraard mede ter sprake de brief van uwe excellentie dd. 5 oktober jl. met de bijbehorende nota betreffende de rentabiliteit van Coentunnel en IJtunnel. De commissie bleek eenstemmig van oordeel, dat het voor een goed begrip van deze zaak noodzakelijk is niet alleen deze nota zelf te bestuderen, doch ook kennis te nemen van de volledige tekst van het in deze nota samengevatte rapport van het Centraal Planbureau. Namens de commissie wend ik mij daar om tot uwe excellentie met het verzoek dit rapport in extenso aan de Kamer te willen overleggen. SCHOT IN TARWE-OOGST Volgens een voorlopige, voorzichtige schatting van het Produktschap granen, zaden en peulvruchten heeft ten minste een zesde deel van de 600.000 tdh grote tarwe-oogst 1960 meer dan vijftien procent schot, zodat het niet ge schikt geacht wordt voor consumptie en dus de garantieprijs niet kan op brengen. Als veevoeder brengt deze tarwe ongeveer acht gulden per honderd kg minder op dan de garantieprijs, zodat de schadepost voor de tarwe- verbouwers op ten minste acht miljoen gulden in totaal kan worden geraamd. De verbouwers zijn verder dit .jaar genoodzaakt hun tarwe te laten drogen. Het gemiddelde vochtpercentage bedraagt, vólgens de indruk van het Produkt schap, zeker 19 a 20 procent, terwijl de garantieprijs op 17 procent vocht gebaseerd. Dat drogen kost de boeren naar schatting ten minste vijf miljoen gulden. Bij het Produktschap had men de indruk, dat de slechtste tarw het schotpercentage dus wel ver boven de vijftien kan liggen ingeleverd. Bij het nemen van standaardmonsters van wel voor de garantieprijs in aanmerking komend tarwe kwam men tot een gemiddeld schotpercentage BACONPRIJZEN HOGER Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft gisteren be sloten, de gewichtsgrens voor baconvarkens terug te brengen van 70 op 68 kilo gram en de overnameprijs met drie cent te verhogen. De prijzen zijn nu vöoi de eerste tot en met de vierde kwaliteit respektievelijk ƒ2,20, ƒ2,14, ƒ2,11 en ƒ2,08 per kilogram geslacht gewicht. De gewichtsgrens werd ingekrompen, omdat men het aanbod van bacon varkens wat wil afremmen, nu er vele exportmogelijkheden zijn naar andere landen tegen prijzen die aanzienlijk hoger liggen dan die in Engeland. Om echter te voorkomen, dat de prijzen van de baconvarkens onder die van de opvolgende klasse zouden komen te liggen, is de overnameprijs iets verhoogd. Het effekt van een aanzienlijke export is geweest, dat de varkensprijzen op de binnenlandse markt zijn opgelopen. In de afgelopen week zijn ruim 13.000 baconvarkens geslacht. Het bestuur sprak als zijn oordeel uit, dat het, in het belang van de binnenlandse prijsstelling en gezien de mogelijkheden van export naar andere landen, wenselijk is, dat de Nederlandse baconaanvoer in Engeland wordt beperkt tot het noodzakelijke minimum van 400 ton. De gewichtsgrens van 68 kilogram mag alleen worden overschreden wanneer niet aan de lopende standingorder§, kan worden voldaan. STAATSSECRETARIS OP REIS De staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, zal zich zaterdag a.s, des avonds in Montreal aan boord begeven van een DC-8 straal- verkeersvliegtuig van de K.L.M. om als officiële gast der K.L.M. vandaar irit de tweede officiële introductievlucht van dit type vliegtuig op de lijn AmsterdamMontrealHoustonMexico City mee te maken. Aan boord be vindt zich van de zijde der K.L.M. mr. L, H. Slotemaker, directeur dier lucht vaartmaatschappij. Verwacht wordt dat dr. Van Houten eind oktober in ons land zal terugkeren. SUBSIDIE THEOLOGISCHE STUDIE In een nota aan de Tweede Kamer heeft minister Cals medegedeeld alsnog bereid te zijn de theologische faculteiten van de bijzondere universiteiten te subsidiëren. Hij heeft daarom een ontwerp-nota van wijzigingen opgesteld ter aanvulling op het ontwerp-Wetenschappelijk- onderwijswet. Deze nota is ter beoordeling aan de bijzondere universi teiten gezonden om advies. Bij het mondeling overleg is echter geen volledige eenstemmigheid bereikt, zodat de minister de wijziging nog even achterwege laat. BEPERKING STUDIEVRIJHEID De Nederlandse studentenraad heeft een motie aangenomen waarin geageerd wordt tegen het plan van minister Cals om studenten die binnen de tweemaal daarvoor aangeduide studieduur geen eerste examen met goed gevolg hebben afgelegd, de toegang tot de universiteiten even tueel te doen ontzeggen. De studenten zeggen in.hoge mate verontrust te zijn over de negatieve wijze waarop de minister het studierendement denkt te verbeteren. De motie zal naar de minister en de Kamerleden worden gestuurd. Op vele plaatsen zijn ook plaatjes en affiches aangeplakt waarin tegen de voorgestelde beperking wordt geageerd. Drie Delftse studenten kregen in Amsterdam voor het plakken een bekeuring. Ondanks, dat er op de biljetten ook stond „En uiteraard hogere lonen voor de politie". KAMERLEDEN EN KONGO De heer H. J. Lankhorst (pac.), lid van de Tweede Kamer, heeft' de minister van justitie gevraagd of het juist is, dat de Belg Jean van Lierde in Amsterdam niet mocht spreken, op een bijeenkomst van de Algemene Nederlandse vredesactie, over zijn ervaringen in Kongo, maar wel over een niet-politiek onderwerp. Het Kamerlid wil weten waarop de des betreffende beslissing is gebaseerd. Zijn fractiegenoot ds. N. van der Veen heeft de ministers van buiten landse zaken en van economische zaken bestookt met vragen over de onderhandelingen van de Grontmij. met de regering van Katanga. Hij vraagt onder meer of de regering bereid is alsnog de nodige maatregelen te nemen om te voorkomen, dat deze en dergelijke partijdige, niet via de organen van de V.N. lopende onderhandelingen en overeenkomsten de politieke situatie in Kongo beïnvloeden en het werk van de V.N. aldaar nog moeilijker maken. EIGEN-WONINGBOUW IN GEDRANG Prof. mr. A. Kleyn, president-commissaris van de N.V. Bouwfonds Neder landse gemeenten, heeft in een rede in Rotterdam voor de aandeel houders, opgemerkt dat de situatie voor de eigen-woningbouw bijzonder moeilijk is geworden. Hij zei: De minister hfeeft zo zwaar de nadruk gelegd op de bouw van huurwoningen in de goedkope klasse, dat de eigen-woningbouw, ook wat de goedkope woningen betreft, volkomen in het gedrang is gekomen. Frondizi piekert niet over aftreden De Argentijnse president, Frondizi, heeft gisteren in een radiorede ver klaard er beslist niet aan te denken af te treden. Hij betoogde dab een kleine groep, onder leiding van olie-expor teurs. een staatsgreep wil uitvoeren. Hij zei. dat het dezelfde kringen zijn ge weest, die in 1930 president Irigoyan hebben afgezet. De rede van de presi dent werd opgenomen voor hij een ge heime bespreking had met de chefs van de strijdkrachten Een van hen, gene raal Montero, verklaarde na afloop, dat men de toestand ,,als geregeld kan bi schouwen". Britse conservatieven voor kernbewapening De Britse conservatieve partij heeft op zijn congres, dat gisteren in Scar borough (waar vorige week de socialis ten bijeen waren) is begonnen, een re solutie aangenomen (met een van de vierduizend stemmen tegen), waarin wordt uitgesproken dat Groot Brittan- nië zelf voor "zljh kernbommen m-oet blijven zorgen. De resolutie dringt er bij de regering op aan, de westelijke alliantie te verstevigen en de samen werking met Washington inzake militai re atoombomaangelegenheid te bevorde ren. De resolutie volgde op een betoog van de minister van defensie, Harold Watkinson. waarin deze verklaard had: Wij zijn van plan onze bondgenoten niet in de steek te laten en onze volledige bijdrage te leveren aan de verdediging van het Westen. Precies een week geleden had het Labourcongres tegenovergesteld besluit genomen. Nog geen versnelling in verlaging van de douanetarieven Bij het sluiten van de tweedaagse conferentie van de raad van ministers van de Europese vrijhandelsassociatie heeft de Engelse minister Maudling ver klaard. dat er voorlopig geen sprake zal zijn van onderhandelingen tussen de ,,Zes" en de „Zeven". Hij voegde hier evenwel aan toe, dat er zowel in de E.E.G. als in de E.V.A. veel wordt na gedacht over een mogelijke basis, waar op vruchtbare onderhandelingen zouden kunnen beginnen. Volgens een na de conferentie uitge geven bekendmaking hebben de minis ters besloten voorlopig geen versnelling te brengen in het tijdschema voor de verlaging van douanetarieven in de E.V.A.dat voorziet in een volgende verlaging van 10 pet. in 1962. In de volgende zitting van de raad van ministers, die in februari in Genè- ve zal worden gehouden, zal deze aan gelegenheid opnieuw ter sprake komen. Wat de betrekkingen met de ,,Zes" betreft, waren de ministers naar ver luidt van oordeel, dat het initiatief tot onderhandelingen nu van de E.E.G. moet komen. Afwijzing van plannen president De Gaulle De plannen van generaal De Gaulle en diens voorkeur voor een „Euro pa der vaderlanden" boven een „Va derland Europa" hebben gisteren aan het begin van de oktoberzitting van het Europese parlement der drie ge meenschappen (E.E.G, Euratom en E.G.K.S.) in het brandpunt der belang stelling gestaan. De drie Gaullistische afgevaardigden (onder wie een zwager van de Franse president) waren de eni gen die niet op het standpunt stonden, dat het organiseren van politieke sa menwerking tussen de zes landen van de gemeenschap geen afbreuk mag doen aan wat in de gemeenschappen is be- Behalve kritiek op de Franse plan nen was er echter ook lof, niet voor deze zelf maar voor het initiatief als zodanig. Verschillende sprekers, onder wie de Italiaanse voorzitter van de po litieke commissie van het parlement, Battista erkenden, dat De Gaulle met zijn plannen de gedachten weer in be weging had gebracht. De socialistische fractievoorzitter Birkelbach zag als voornaamste winstpunt, dat men zich de afgelopen weken terdege rekenschap was gaan geven, van wat tot nu toe is bereikt en wat er verder zal moe ten worden gedaan. Advertentie De 23 genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-siroop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. ABDIJSIROOP CAPTAIN GRANT Bij bomontploffing 27 personen gewond In een ondergronds spoorwegstation in het hartje van New York, nabij Times Square, is gisteren een zelfge maakte bom ontploft, waardoor zeven en twintig personen gewond zijn ge raakt. De explosie had plaats in een station, dat tot de drukst bezochte van New York behoort. Gelukkig ontplofte de bom twee uur voor het spitsuur, waarop tienduizenden zich door de gangen haastten. Het betrof de derde ontploffing van deze aard in elf dagen. t Rijnscheepvaartgerecht in Duisburg heeft gisteren als zijn me ning te kennen gegeven dat de aan varing van de Deense veerboot Ti- na Scarlett, met de tankboot Dia mant, mogelijk veroorzaakt is door het niet goed functioneren of het niet goed bedienen van de roerin stallatie van de veerboot. Het ge recht sluit zijn eerste onderzoek waarschijnlijk in de komende dagen af. Een uiteindelijk oordeel is ech ter nu nog niet mogelijk. Van welingelichte zijde werd er op gewezen dat de Tina Scarlett met zeke re nieuwigheidsgebreken behept is ge- Rebels voor de O De Indonesische regering heeft giste- :n in een brief aan uitgevers ver klaard, dat het de taak van de pers is de politiek van president Soekarno te steunen en te verdedigen. De premier en waarnemend president, Djuanda zei in zijn brief dat de pers de Indonesische „actieve en onafhanke lijke" buitenlandse politiek moet verde digen, geen buitenlandse machtsblokken moet steunen, het geloof van de Indone- in de doelstellingen en het leider- p van de Indonesische revolutie moet versterken, ertoe moet bijdragen de orde, veiligheid en „politieke rust" te handhaven en zich moet distancieren van artikelen en foto's van sensationeel en immoreel karakter. Volgens de brief kan van uitgevers die zich niet aan deze richtlijnen hou den. de vergunning tot publiceren of tot het bezitten van een drukpers worden ingetrokken. Volgens een voorschrift, dat na de brief van premier Djuanda werd uitge geven, wordt het uitgeven van kranten en tijdschriften zonder vergunning van het regionale militaire bestuur verbo den. Overtreders kunnen een jaar ge vangenisstraf of een boete van 4.UÜÜ krijgen. Voor de veronderstelling dat het bre- m van een sleeptros de veerboot uit zijn koers heeft doen slaan, heeft het gerecht geen aanknopingspunt gevonden. Het gerechtelijk beslag op de Tina Scarlett is opgeheven. Het schip kan 1 geborgen worden. Naar aanleiding van de scheepsramp zal de regering van Noordrijnland-West- falen nagaan of er bijzondere veilig heidsmaatregelen genomen moeten wor den, aldus heeft de minister van bin nenlandse zaken van de deelstaat, Duf- hüs. op een persconferentie meege- Minister Dufhüs zei dat er vooral wat de stationering van brandweerboten betreft, verbeteringen nodig schijnen te zijn. Op het 240 km lange Rijn-traject van Keulen tot de Nederlandse grens zijn thans drie brandweerboten en twee andere hulpschepen gestationeerd. veerboot was in Duitsland voor 4,2 miljoen mark verzekerd, aldus heeft de voorzitter van de Duitse vervoers- verzekeringsorganisatie meegedeeld. Volgens zijn inlichtingen is bij de ramp een materiële schade van zeven a ne gen miljoen mark ontstaan. "PVE Wereldfederatie tot Be- U scherming van Dieren is van oordeel, dat de internationale handel in levende slachtdieren vervangen dient te worden door die in geslachte dieren. Thans gaan de transporten, vooral die over grote afstanden, noodzake lijkerwijze met lijden gepaard ook al wordt de medewerking van de betrokken autoriteiten tot een zo snel en veilig mogelijk vervoer van de slachtdieren steeds gro ter. Wat dit laatste betreft werd in de de- :r dagen in Antwerpen gehouden ver gadering van de Wereldfederatie mede gedeeld, dat de spoorwegautoriteiten van Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland maatregelen hebben besproken ter ver betering van de internationale transpor ten. Zo worden b.v. de wagens met slachtdieren aan een D-trein gekoppeld. Grote ongerustheid bestaat over het lot van de in het wild levende dieren in de natuurreservaten in Afrika, voor al in Kongo. In een telegram aan de Ver. Naties is er sterk op aangedron gen, dat aan de V.N. vertegenwoordi gers in de Kongo instructies zullen wor den gegeven inzake bescherming van de dieren in de prachtige en unieke na tuurreservaten. Voorts heeft de Wereldfederatie de V.N. aangeboden om te assisteren bij de hulpverlening aan huisdieren in de betrokken gebieden. Volgens verschillen de rapporten verkeren vele huisdieren door gebrek aan voedsel, te weinig ver- Advertentie 5 De man die een horloge heeft waarvan hij op aan kan... een horloge gekocht bij een vakman - die hem graag en deskundig heeft geadviseerd... gekocht bij zijn eigen horloger. PRISMA het goede Anker-horloge i In de tuin van een politie man in Broek in Waterland zjjn gisternacht alle boe- renkoolplanten afgerukt. Het kwam uit, dat de 23- jarige R. B. uit wraak over een bekeuring van een half jaar geleden, de planten had nield. i De Verenigde Staten heb ben politiek asiel verleend aan Viktor Jaanimets, de zeeman die maandag van het schip van Chroestsjef, de Baltika, is gevlucht. „Als hy eerst bU mfj was gekomen, had hy nog wat geld mee kunnen krij gen. zei de Russische premier, i De Hllversumse politie heeft vyf jongens van ze ventien tot negentien jaar gearresteerd, die met twee anderen (die reeds hechtenis genomen wai enige weken geleden üi een benzinestation in Muiden hadden ingebroken. Zy ble ken ook in scholen en een kledingmagazijn hun slag te hebben geslagen. De Franse regering heeft besloten voorlopig geen radioactief afval tussen Corsica en de Rivlèra in zee te werpen. Op Corsica was al geprotesteerd en in Nice was het stadsbestuur van plan te staken. Maximaal vyf miljoen gul den zal het in te stellen financieringsfonds export bevordering, speurwerk en propaganda van het pro duktschap voor pluimvee en eieren mogen besteden zo ia gisteren besloten. in De Amerikaanse regering n) is van plan raketten en lanceerinrichtingen be schikbaar te stellen voor de particuliere industrie, op dat zij een stelsel van satel lietcommunicaties kan ont wikkelen. De Russissche professor Koesjer heeft witte hennen ingespoten met bloed van gespikkelde hennen en grijsbruine eenden. Hier door zyn twintig procent van hun kuikens gespik keld geworden. Volgens de hoogleraar bewijst dit dat veranderingen in de erfe lijkheid een gevolg zijn van wijzigingen in de stof wisseling. Volgens het C.B.S. heeft de Nederlandse landbouw vol gens da mei-telling de be schikking over 81.700 trek kers, wat 15.100 meer li dan twee jaar geleden. President Eisenhower er koning Frederik van De nemarken hebben gisteren N.A.V.O.- en andere kwes ties besproken, toen d( koning in Washington op bezoek was. Op 17 oktober zal in Utrecht begonnen worden met de bouw van een kantoren flat. die de hoogste var derland zal worden, flat krygt negentien eta ges, waarvan de eerste vijf verdiepingen al in het i jaar in gebruik kunnen worden genomen. De afgelopen maand heb ben de Nederlandse kippen 500 miljoen eieren gelegd, wat 50 miljoen minder Is dan in september 1959. In oktober worden er ook 50 miljoen minder en in no vember elk 75 miljoen minder dan vorig jaar ver- is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zware shag Standpunt van Dierenbescherming: Zorgen om wild in Kongo zorging en door ziekte in moeilijkhe- De Wereldfederatie zal verder overwe gen wat kan worden gedaan tegen de verontrustende toeneming van zeer in tensieve methoden voor de massapro- duktie van slachtkippen, waarbij de die ren in een zeer kleine ruimte en in zeer kunstmatige omstandigheden worden groot gebracht. Daarbij komt dan nog, dat voor het moeilijke probleem van het doden der dieren, ook alweer in mas sa's, in de betrokken slachtplaatsen, nog geen oplossing is gevonden die vanuit het standpunt van dierenbescherming bevredigt. Gestrande walvissen vormen een pro bleem door de onmogelijkheid ze naar diep water terug te brengen. In Dene marken is, door toedoen van de Deen se vereniging tot bescherming van die ren, een wet tot stand gekomen, waar bij gestrande walvissen niet door de vinders gedood mogen worden. Dit moet worden gedaan door de kustwacht of po litie, die speciaal getraind zijn om dit zo humaan mogelijk te doen. Nederlandse troepen met ere genoemd Ondanks de aanhoudende regen gaan de maandagochtend begonnen oefenin gen van de Nederlandse troepen in La Courtine door. Het zijn voorbereidingen voor de oefeningen in groter verband die voor later in deze maand op het programma staan. De 102-de verkenningsgroep var huzaren van Boreel heeft zijn derde verjaardag gevierd met medewerking van de muziekkapel van de cavalerie. Een groep van de Nederlandse genie blijft in het door overstromingen getrof fen Aubusson hulp bieden. De Franse ministerraad heeft giste ren hulde gebracht aan de eenheden van het Nederlandse leger, voor hun belang rijke hulp bij de overstromingen. We hebben de vorige maal be toogd, dat door de getijdenwerking de draaiing van de aarde wordt vertraagd en dat als gevolg daar van de dagen langer worden. Niet veel, want de verlenging beweegt zich tussen 1/100 en 1/1000 seconde per eeuw, maar toch voldoende om door astronomen te worden waar genomen. Dit lengen van de dagen afhankelijk dus van de tragere draaiing van de aarde brengt niet met zich mee een verlenging van het jaar, dat immer berekend wordt naar de omloopstijd van de aarde om de zon. Tussen deze beide bewegingen bestaat geen enkel verband, zodat wijziging van de lengte van de dag geen invloed heeft op de lengte van het Maar, zo vragen wij ons af, wat is de grootste lengte die de dag uitein delijk zal kunnen krijgen? De con clusie waartoe de sterrenkundigen zijn gekomen is deze: aangezien een steeds lang zamer aswenteling van de aarde wordt veroorzaakt door de werking der getijden, zal deze vertraging eerst ophouden te bestaan, wan neer de aarde in dezelfde tijd om haar as draait als de maan nodig heeft om éénmaal om de aarde te draaien. Beide hemellichaAien kunt u zich in dat geval indenken als de knoppen van een halter die door een stang worden samenge houden. Hieruit volgt, dat beide planeten steeds dezelfde zijde naar elkaar toegekeerd zullen houden (hetgeen met de maan t.o.v, de aarde nu reeds het geval is, want de maan heeft steeds dezelfde zijde naar de aarde gekeerd. Op dit hemellichaam Is de rem der ge tijdenwerking dus reeds uitge- TOCH IS HET ZO! werkt; met de aarde moet dat nog gebeuren). Zou de draaiing van de aarde zó ver afgeremd zijn, dat de aarde éénmaal om haar as draait in de zelfde tijd dat de maan éénmaal om de aarde loopt, dan is onze dag even lang geworden als de maand! En omdat de maand (door andere oorzaken, die we hier niet zullen bespreken) ook langer wordt en volgens berekeningen zal uitgroei en tot 55 dagen, zullen de dagen in de toekomst dus lengen tot een tijdsduur van 55 van onze tegen woordige dagen. Het jaar zal dan ruim 6V2 maand maar tevens 6!/2 dag gaan tellen! Over de gevolgen hiervan, zullen we maar niet spre ken, want dat wordt één en al ver warring. Overigens behoe ven we er waar schijnlijk niemand op te wijzen dat deze vreemde ge schiedenis alleen nog maar op pa pier staat en dat geen onzer het ooit zal beleven dat hij één dag vrij neemt om dan de volgende dag tot de conclusie te komen, dat hij een hele maand heeft verzuimd. En dan nog wel een maand die 55 van onze tegenwoordige dagen telt. Wij zullen dat nooit meemaken, maar ook duizenden geslachten na ons zullen er vrij van blijven. Want volgens de berekeningen zal deze vreemde geschiedenis pas zijn vol tooiing hebben gevonden over 50 miljard jaren! Hoewel er thans met 1/1000 seconde per eeuw reeds hard aan wordt gewerkt! Over hard werken gesproken, weet u dat een 100-meter loper zijn prestaties „op de pof" ver richt? Daarover een volgende keer. Vijf arrestaties na de moord op Asanoema De dader van de gisteren gepleegde moord op de Japanse socialistenleider Asanoema heeft direct na zijn arresta tie toegegeven, dat hij de aanslag tevo ren had beraamd, omdat de socialisti sche partij zich volgens hem aan ver raad schuldig maakte. Er zijn vier man nen, verdacht van medeplichtigheid, in arrest gesteld. De voorzitter van het Nationale comité voor openbare veilig heid en twee andere hoge politiefunc tionarissen hebben premier Ikeda hun ontslag gevraagd. De socialistische par tij zal zaterdag een protestdemonstratie houden. Gisteren is er ook al een de monstratie gehouden tegen de „ültra- nationalistische terreur", daar de 17-ja- rige moordenaar behoord heeft tot de z.g. Patriottische partij voor een groter Japan, die indertijd betoogde tegen Adenauer en voor het anti-communisme van Hitier. Het Russische persbureau Tass kondigde de moord aan met de woorden dat „fascistische bandieten een smerige moord" hebben gepleegd. Advertentiën Nieuwe oogst rozebotteljam Neem lékkere rozebotteljam voor uw gezondheid! Van Zwaardemaker... de enige fabriek ter wereld die zelfge kweekte rozebottels verwerkt uit eigen tuinen. Kies daarom Zwaarde maker rozebotteljammet het hoog ste gehalteaan natuurlijke vitamine-C! Neemt vaker Zwaardemaker Norstad wenst vierde atoommacht Generaal Lauris Norstad, opperbevel hebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa, heeft gisteren de suggestie gedaan om het Atlantische bondgenoot schap tot de vierde atoommacht te ma- Het zoeken naar een eerlijke oplossing voor het probleem van deelneming in de controle op kernwapens is van vi taal belang voor ons allen, zei Norstad in een toespraak tot de Kamer van koophandel in Coventry (Engeland). Het bondgenootschap heeft behoefte aan meer gezag indien het grotere le vensvatbaarheid en grotere betekenis wil krijgen. Indien zijn plan politiek uitvoerbaar zou zijn, zou het een be langrijke nieuwe stap kunnen beteke nen, meende Norstad. Men mocht ech ter niet aannemen dat de formatie van een multi-nationaal gezagsorgaan voor kernwapens een remmende invloed zou hebben op de wens van sommige lan- om zelf, onafhankelijk te streven atoommacht, zo zei hij. stop-afstandsrecord voor lichte toestellen te vestigen, is gisternacht neergestort om het leven gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5