Op en top dro Aandacht thans richten op arbeiderswoningen Nederland eet minder brood A-geheim Duitsers grijpen naar onze schoenhandel Belastingbetaling deed schatkist overlopen Metaal stuurt loonvoorstel uaar college nieuwe leid sc he courant 4 DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 Dir.-generaal bou wn ijverheid: TTET VORIGE JAAR werd roet duizend woningen meer op het woning- tekort ingelopen dan in 1958, hoewel in '59 minder woningen werden opgeleverd. De grotere inloop is vooral toe te schrijven aan een veel ge ringere repatriëring uit Indonesië. Het statistisch woningtekort beliep op 1 januari '60 rond 100.000. De directeur-generaal van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid deelt dit mee in zijn jaarverslag over 1959. H(j schrijft voorts dat een zekere bevrediging valt te constateren van de bcboefte aan duurdere woningen. Bjj hei beschikbaar stellen van rijkssteun voor de woning- voorziening moet derhalve thans de aan dacht vooral worden gericht op huizen voor gezinnen met inkomens van arbei ders en kleine middenstanders. De bouwkosten, die reeds in 1958 een daling vertoonden, kwamen vorig jaar op een peil van vier vijf procent beneden dat van 1957. Deze ontwikkeling, tezamen met een geringe verlaging van de gemid delde inhoud der woningen, heeft een ge leidelijke daling van de gemiddelde huur prijzen van de nieuwe woningwetwonin gen van gemiddeld f 13,68 per week in '57 tot f 12.84 in '59 mogelijk ge- De grondprijs, die de laatste jaren sic. is gestegen, heeft echter een deel van het effect der lagere bouwkosten teniet ge daan (zoals dezer dagen in de rubriek „Bij ons te gast" werd aangetoond). Ten aanzien van de kwaliteit van de volkswoningbouw gelden vooral voor de etagebouw nog steeds bezwaren als: de gehorigheid, het ontbreken van een efficiënt verwarmingssysteem en bet trap penlopen bij hoog gelegen woningen. Het aanbrengen van liften is economisch al leen verantwoord bij hoge woongebou- Het broodverbruïk in Nederland is ver- dep verminderd en vervangen door duur dere levensmiddelen, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag van De Korenschoof N.V. De Korenschoof boekte over 1959/60 (1958/59) o.a. f 270.630 (f 299 689) exploita tiesaldo en f 65,423 (f 76.838) wmst deel nemingen. t 55.413 (id.) afschrijving, f 90-000 (f 125.000) belasting. f 75.000 (f 110.000) vernieuwingsreserve en f 130.854 (f 105.199) winst. Het voorgesteld dividend is 7 (6) Het bedrijf heeft zich aangesloten bij een in 1959 opnieuw tot stand gekomen samenwerking van industriële meelfa brieken. In verband hiermede is op 1 maart 1960 opgericht de Stichting De Korenschoof, waaraan gebouwen en ma chinale installaties zijn in gebruik ge geven terwijl ook de overige bedrijfs middelen ter beschikking werden gesteld, terwijl de stichting het netto-exploitatie saldo met De Korenschoof verrekent. lijkheden zich dreigen voor te doen op de bouwmarkt, zal nog meer dan voor heen voor alle sectoren van de bouwnij- erheid een beperking van de activiteit tot binnen de grenzen van het bouwpro gramma voelbaar worden. Wat de verdeling van de woningwet woningen betreft, moet men zich afvragen of met een vérgaande en fijne verdeling daarvan over nagenoeg alle gemeenten dient te worden voortgegaan. Het ware beter dat gemeenten met kleine wissel vallige behoeften buiten het verdelings systeem werden gehouden. De behoefte zou daar op vrijere, individuele wijze kunnen worden bevredigd. Door de voortdurende behoefte in de sector van de woningbouw en in andere sectoren van de bouwnijverheid is vrees voor werkloosheid in dit vak na ophef fing van het statistische woningtekort geenszins gegrond. Schoolhoofd wegens verduistering veroordeeld De 32-jarige hoofdonderwijzer B. A. van L. uit Middelharnis is vanmorgen door de rechtbank te Rotterdam veroor deeld tot een jaar en acht maanden ge vangenisstraf met aftrek. Hij had de laatste drie jaar in totaal f 14.893.77 verduisterd, f 12.980 daarvan behoorde toe aan de Vereniging tot stichting van een lagere school op ge reformeerde grondslag te Ouddorp. De rest verduisterde hij ten nadele van de Groen van Prinstererschool te Middel- hannis, waarvan hij in 1958 hoofd werd Er was twee jaar gevangenisstarf mei aftrek tegen hem geëist. Bromfietsvraagstuk nog niet opgelost Bestudering van de mogelijkheid tot het invoeren van een rijbewijs of -vergunning voor berijders van bromfietsen, het na gaan van de uitbreiding van verkeers- onderwijs en het onder ogen zien van dc instelling van een leeftijdsgrens voor bromfietsers. Dit zijn de voornaamste punten van het „huiswerk", dat de Arn hemse burgemeester, de heer Ch. Matser, gisteren als voorzitter van een forum op gaf aan het hoofdbestuur van het Ver bond voor veilig verkeer. Het forum werd gehouden op de algemene vergadering van het verbond in Groningen. Verder werd onder meer geweze: de sociale betekenis van de bromfiets, de noodzakelijke bescherming van de voet ganger, de invoering van nummerplaten voor bromfietsen en de wenselijkheid spiegeltjes op de brommers. (Vervol» van pagina 1) te maken dan het al ls jegens alles wat met kernenergie te maken heeft". Prof. Kistemaker verklaarde voorts dat het proces waaraan door hem en door de Westduitse professoren dr. Beierlo (Aken) dr. Groth (Bonn) wordt gewerkt, zich nog geheel in het stadium van onderzoek bevindt en dat nog jaren zullen verlopen voordat kan worden uitgemaakt, of het voor industriële toepassing geschikt ;e maken is. De Nederlandse geleerde sprak niet over de mogelijkheid met dit proces militaire doeleinden te dienen. Goedkoop De fabricagemethode is die van de ultracentrifuge". In sneldraaiende trom mels (een toerental van 30.000 omwente lingen per minuut) blijkt het mogelijk *e zijn natuurlijk uranium te splitsen: hét splijflbare Uranium-235 wordt geschei den van het zwaardere isotoop uranium- 238. De manier waarop dit in zijn werk gaat, is in het jaarboek van het West duitse ministerie voor atoomenergie ver geleken met een botercentrifu-ge. In plaats van melk wordt in het binnen- vat een gasmengsel geleid van uranium 235 en uranium 238. Door snelle draai ing vindt een gedeeltelijke scheiding plaats. Deze scheiding kan worden ge perfectioneerd dom- de temperatuur op (e voeren. „Indien centrifuges kunnen worden ontwikkeld die zonder haperin gen lange periode op hoge snelheden kunnen werken, dan zal de scheidings- mebhode betrekkelijk goedkoop aldus het handboek. Vooral om deie laatste reden zouden de Amerikanen zich zorgen maken de gang van zaken. Dat tot dusver slechts vier landen erin zijn geslaagd atoom bommen te vervaardigen, vindt zijn ooi zaak in het feit dat de bereidingswijz zeer hoge kosten met zich brengt Hierin zou dus verandering kunnen komen. Men kan zich. échter afvragen, of het Amerikaanse verzoek om geheim houding niet te laat komt. West-Duits- land heeft namelijk reeds een centrifuge- toestel dat op de .goedkope" manier werk verkocht aan Brazil'ë, terwijl ook andere landen Japan bijvoorbeeld in Duitsland studie hebben laten maken van de bereidingswijze van uranium Bovendien hebben de Amerikanen dertijd de beschikking gehad over proefapparaat dat op dezelfde wijze werkte In 1945 was men namelijk Duitsland al met dergelijke experirr ten bezig en de Amerikanen legden be slag op de apparatuur Blijkbaar zag men toen mets in deze be-e'dings-v IS iet militair Ondanks dit alles heeft West-Duits- land inmiddels beloofd dat het ultra centrifuge-proces een staatsgeheim zal blijven. Ook ls van Duitse zjjde ver klaard dat met het proces geen mili taire doeleinden zullen worden gediend, iets dat trouwens onmogelijk is. aange zien het de Bondsrepubliek krachtens de militaire verdragen verboden is kern wapens te vervaardigen. Al wordt deze bereidingswijze dus slechts voor vreedzame doeleinden ge bruikt, toch zal de belofte tot geheim houding de Duitsers waarschijnlijk ïr moeilijkheden brengen indien de ul* tracentrifuge inderdaad een groot sue ces blijkt te zijn omdat de Bondsre publiek zich als lid van furatom be reid heeft verklaard alle gégevens ovei de kernenergiestudie ter beschikking van de yijf andere leden te stellen. Mogelijkheden en gevaren van Euromarkt (Van onze sociaal-economische redactie.) TAE VERWERKELIJKING van de Europese Economische Gemeenschap zal één economische markt scheppen met honderden miljoenen consu menten. Dat handel en industrie in de verschillende EEG(Euromarkt)- landen, deze ontwikkeling voorziende, reeds pogingen ondernemen om een zo hecht mogelijke greep op deze markt te krijgen, is begrijpelijk, maar ieder land zal er daarbij voor hebben te waken, dat rendabele bedrijfs sectoren, waarop de welvaart in het betrokken land mede is gebouwd, niet worden ondergraven en de nek omgedraaid. Enige tijd geleden signaleerden wij reeds de grootscheepse pogingen van een Belgisch warenhuisconcern (Priba) om met BelgiscKe produkten in Nederland te penetreren via het afsluiten van con- tracten met grote middenstandszaken, welke dan ten dele hun zelfstandigheid zouden kwijtraken. Een dergelijke kwestie, zij het op an der niveau, doet zich nu ook in de schoen- hendel voor. Hier blijkt men van Duitse de Nederlandse markt. Kennelijk wil zijde grote belangstelling te hebben voor men ook in dit geval maar vast een wis sel trekken op de toekomstige wijziging in Nederland van de vestigingswetge ving in het kader van de E.E.G -samen werking. De Nederlandse schoendetailhandel is niet erg hecht georganiseerd. De circa 1000 grote schoenenzaken, die Nederland telt, zijn slechts voor 20 pet georgani seerd in commerciële inkoopverenigin gen en daarvan bestaan er dan nog een stuk of tien. De versnippering en de onderlinge geheimzinnigheid vieren hier hoogty en werken funest Het is daarom niet zo moeilijk voor een aantal grote Duitse inkooporganisa ties op schoenengebied om in Nederland contacten te leggen. Alleen de werkelijk grote zaken komen in aanmerking. Op het ogenblik zouden er zich al een vijftig aangesloten hebben bij Duitse inkooporga nisaties, als limiet wordt hierbij gesteld een jaaromzet van 150.000. Dat het juist de grote zaken zijn die aangetrokken worden, maakt het des te moeilijker voor de Nederlandse schoen- handel om als tegenzet zelf een goede commerciële organisatie op touw te zet ten, want de basis wordt eigenlijk bij voorbaat hieraan ontnomen. Het is op het ogenblik evenwel nog niet te Iaat. Indien er snel een initiatief uit de Ne derlandse schoenhandel zou komen, waar bij de zaak werkelijk groots aangepakt wordt, dan zou er wellicht nog veel te redden zijn. Bekende Duitse inkoop-combinaties op schoenengebied zijn bijv. Garant en Nord-West. In deze organisatie werken 800 tot 1000 zaken samen die tot de groot ste in Duitsland behoren. Deze zaken zijn nog weer veel groter dan de bedrijven met een f 150-000 jaaromzet, die in Ne derland voor aansluiting in aanmerking komen. Voor Garant zijn het met name de heren Werner Bose en Gerhard Wal- ther, die in de Nederlandse schoenen wereld trachten t Garant heeft reeds vertakkingen Denemarken, België, Oostenrijk en dere omringende landen. Het is c bodig op te merkendat een dergelijke machtspositie van een commerciële ganisatie grote gevaren kan inhouden voor de positie van de schoenindustrie in deze landen. De leiding van de Duitse inkoopcombinaties blijft uiteindelijk Duitse handen en hier zyn manipulaties mogelijk, die sterk in het voordeel zou den kunnen zijn voor de Duitse schoenen industrie. De Nederlandse schoenhandel zal daar-, n waakzaam dienen te zijn in dit op zicht Nederland is van ouds het schoe- nenland bij uitnemendheid. Deze positie zal niet vernietigd mogen worden door het te ver laten binnendringen van ogen schijnlijk en aanvankelijk misschien on schuldig lijkende buitenlandse activitei ten. De ervaring en het kapitaal van de buitenlandse commerciële organisaties zullen misschien voor de Nederlandse za kenman persoonlijk enig voordeel op kun nen leveren, maar het is sterk de vraag, of dit profijt zich ook op de langen duur zal handhaven en of we ons land e< miseh daardoor geen groot nadeel zullen berokkenen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de :orrespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Yapeyu 19/10; Australië: is Waternvsn 18/10, ms Willem Ruys 19/10; Brazilië: ms Yapeyu 19/10; Cana da: ss Arcadia 16/10, ms Harpefjell 17/10, ns Westerdam 20/10; Chili: ms Bunten- tein 20/10; Ned. Antillen: ms Schelde Lloyd 20/10; Ned. Nw.-Guinea: ms Schel de Lloyyd 20/10; Nieuw-Zeeland: ms Wil lem Ruvs 19/10; Suriname: ms Chiror 19/10; Unie van Zuid-Af rika en Z.W. Afrika: ms Stirling Castle 16/10, ms Ga- reet 18/10. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Na drie dagen al arrestatie voor doodsla gpoging Reeds na drie dagen speuren heeft de Utrechtse recherche de 23-jarige opper man G. H. C. van W. uit Soest gearres teerd, die ervan verdacht wordt gepoogd te hebben de 22-jarige Utrechtse pros- tituée C. T. H. S. om het leVen te brengen. De man was zondagavond in enkele café's geweest, had daar dertig glazen bier gedronken en had toen mejuffrouw S. ontmoet. Deze wilde echter niet veel van hem weten, waarna Van W. haar bij de keel greep. Zij raakte bewusteloos, kwam weer bij en werd toen door Van W. weer bijna gewurgd. De man stal daarna twintig gulden uit haar tas en liet zich van de eerste verdieping naar beneden glijden. De vrouw ging naar de politie, die thans na intensief speurwerk resultaat heeft geboekt. Van W. heeft al bekend. Italië-Rusland. Twee grote Italiaanse concerns hebben een olie- en handels overeenkomst met Rflsland gesloten. Hiermee is bijna ƒ775 miljoen gemoeid Schatkistpapier: Stand op 10 (3) ok tober in miljoenen guldens: Promessen 543.5 (543,5), biljetten 3051.7 (3041.7) HET SALDO der schatkist bij de Nederlandse Bank is thans tot dicht bij het miljard gekomen. Blijkens de weekstaat van 10 oktober is het door zeer grote betalingen van kohier- en niet-kohierbelastingen vooral vennootschapsbelasting met 197 miljoen tot 978 miljoen toegeno men. Dit heeft voor de banken wel enige moeite veroorzaakt. De bankbiljettenomloop kromp met f 112 min in tot f 4593 min. Uit deviezen- overdracht kwam slechts f 7 min op de markt, waardoor de voorraad guod en deviezen tot f 5877 min steeg, met goud onveranderd f 5091 min, terwijl conver- tibele deviezen toenamen van f 798 min tot f 811 min en het dekkingspercentage daalde van 95.86 tot 95,34. Van de rekening andere ingezetenen kwam f 7 min vrij, waardoor deze daal den tot f 161 min. De voorschotten groei den aan van f 36 min tot f 45 min. Het saldo der banken slonk van f 426 min Dit bracht de lartste dagen op de geld markt spanningen té weeg, zodat de of ficiële daggeldrente van l'a tot 13<i verhoogd werd. Ten einde de spanning op de geldmarkt te verminderen heeft de Nederlandse Bank 10 oktober grote bedragen aan schatkistpapier voo tijd van tien dagen van de markt gekocht. Op 10 dezer was de stand van het kochte schatkistpapier nog onveranderd f 196.6 min. (Van onze sociaal-economischc redactie) De Vakraad voor de metaalindus trie heeft gisteren besloten de eerder tussen werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak overeengekomen loon- oorstellen dezer dagen bij het Col lege van rijksbemiddelaars in te die- Partijen hebben gezamenlijk een brief opgesteld, waarin de voorstellen uitvoe rig worden gemotiveerd. Zoals bekend, kwamen partijen in de Vakraad op 28 september overeen de goedkeuring van het college te vragen de volgende voorstellen: 1. verho ging van de loonschalen in de c.a.o. met drie procent per 1 januari en met on- vijf procent per 1 juli 1961, zodat het loonpeil medio 1961 met acht procent boven het huidige peil gestegen zou zijn De bedrijven moeten de vrijheid hebben naximum-lonen al in januari met procent te verhogen en dan in juli eens met vier procent; 2. uitkeringen as (in de vorm van winstdeling) anderhalf procent over het jaarloon 1960 op korte termijn en van nog eens anderhalf procent over hét jaarloon 1961 het komende voorjaar, eventueel in termijnen uit te betalen. Voorts werd overeengekomen de nieu we lonen te laten gelden tot 1 januari 1962. De uitkeringen ineens zouden niet verplicht gesteld moeten worden. Opening Deltachemie op 20 oktober Minister mr. V. G. M. Marijnen zal 20 oktober te Vlaardingen het uiterst mn derne vrijwel geheel mechanische kunst mststoffenbedrijf van de firma Delta dhemie op (het terrein van de Eerste Ne derlandsche Coöperatieve Kunstmestfa- briek openen. Het bestaat uit twee grote door luchtbruggen verbonden gebouwen met 3.5 ha bebouwd oppervlak en twee hoge wastorens ter bestrijding van de luchtverontreiniging. De sterk varieerbare produktie is 15 tot 20 ton per uur. Het bedrijf kan zowel en kelvoudige meststoffen mechanisch men gen als het produkt chemisch opbouwen uit zuren, minerale en basische grondstof fen. Voorts is produktie van ammonium fosfaten mogelijk. Geïnvesteerd is f 18 miljoen, waarvan 50% verschaft wordt door de E.N.C.K., 35% door de In- en Verkoopverenigingen Ons belang en 15% door C.I.C. De beide laatsten omvatten nagenoeg alle plaatse lijke landbouworganisaties en hebben een omzet van f 895 min. Deltachemie neemt het gehele mengmeststoffenproces van de E.N.C.K. over, begroot op 150.000 ton, waarvan de helft bestemd is voor uit voer naar 60 landen. De verkoop geschiedt door de verkooporganisatie van de E.N. C.K., de Windmill Fertilizers onder de naam deltakorrel-granumix in het bin nenland en granumix in het buitenland. De E.N.C.K. zal zich meer gaan toeleg gen op fosfaat en wordt belangrijke le- Deltachemie. NIS UW! ALGÉSAL balsem Gebruik voortaan Algésal balsem bij reumatische pij nen, gewrichts- en spier pijnen in hals, schouders, rug, armen en benen. Deze balsem, die door mas sage en inwrijving recht streeks naar de pijnlijke plaats doordringt, bevat een opzienbarend pijnstillend bestanddeel het diethyla- mino-salicylaat. Algésal balsem is reukloos, vlekt niet en irriteert de huid niet. Zorg dat u steeds een tube in huis hebt. Verkrijgbaar bij apothekers an drogisten EEN INTERESSANT BOEK VOOR NATUURLIEFHEBBERS Onze blonde duinen door Dr. W. P. Postma en IT. Kleijn Allerlei wetenswaardigheden over het rijke natuurle ven in Neerlands duinen, in het bijzonder over de vogels, de bloemen en planten in voorjaar, zomer en herfst. Boeiend is de beschrijving van de vogeltrek en van het ringen voor wetenschappelijke doeleinden op dr vinkenbaan. Ook over wat de zee aanspoelt en aan het strand tr vinden is, treft u in dit boek alleraardigste gegrveru De auteurs zijn er in geslaagd de duinwandelaai schitterend op weg te helpen bij zijn observatie en studie van al wat er in het blinkend domein var helm en duindoorn leeft en groeit. MET EEN VERZAMELING PRACHTIGE FOTO'S gebonden f 8.9C Verkrijgbaar in de boekhandel N.V. 8EBHJ0MER KEUHIHÖS UITQEVERSMU WA8ENIN6E> ADMINISTRATIEVE KRACHT Het Diaconessenhuis vraagt een administratieve kracht (vr.) voor de patiëntenadmi nistratie. Brieven met volledige inlich tingen te richten aan de Di rectie van het Diaconessen- huis, Witte Singel 27, Leiden. VOORHOUT Bekendmaking Het Hoofd van het gemeen tebestuur van Voorhout brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 5 september I960. GS. no. 294. het op 18 september 1959. no. 91, vast gestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan, re gelende de bestemming in onderdelen voor gronden rond de bebouwde kom (plan dorp) gedeeltelijk hebben goedgekeurd. Dit besluit, plan en kaarten liggen vanaf heden voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. Voorhout, 13 okt 1960 Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Voorhout P. M. F. SMOLDERS Tuben:11 f 1.50 f 2j

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4