Uitbreiding kleuter-verblijf „Margriet'' geopend Chr. kleuterschool Leiden- Oegstgeest geopend Franse filmavond voor afdeling Leiden der N.C.R(eis)-V. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 Agenda voor Leiden Donderdag: Casino-theater, 7 uur: K. en O.-fiiilm- van-de-maand Heit gebeurde in Venetii van David Lean; 9.15 uur: Film voc jongeren, De kleinste show op aardi van Basil Dearden. Schoenenmagazijn De Vooruitgang, Haarlemmerstraat 192, 2.305 uur: Her opening en receptie 35-jarig bestaan. Rehoboth, 8 uur: Filmavond. Veron. SbadBgehoorzaail8 uur Ohr. orate- niiumvereniigiing Oon Amore, Requiem van Mozart en twee Cantates van Bach. Gulden Vlies, 8 uur: buitengewone alg. ledenvergadering VVV. Wijkgebouw Rehobotih, 8 uur: Cen trale A.R. kiesvereniging, T. M. Gilbuis over bet onderwerp Mammoetwet. Schouwburg, 8 uur: Wim Kan met ABC-cabaret, voor K. en O. „Laat je niets wijsmaken". Prytaneumzolder. 8 uur: Academische Filmstudiekring Salon' Indiën, opening Academie. 4.15 uur: Inauguratie dr. K. AL Busia, bijzonder hoogleraar in de so ciologie en Cultuurkunde van Afrika. Remonstrantse kerk. 8 uur: Prof. dir. L. J. van Hoik over Het Evangelie, genade «n opdracht. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ohoptn-i door Stefan Askenase. Haarlemmerstraat 53, 11 uür: Opening filiaal Van Woensel-Kaplaars N.V. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond p.v De Spil, Van Wijk en Heringa N.V. Schouwburg, 8 uur: Wim Kan me ABC-cabaret, voor K. en O. „Laat j< niets wijsmaken". Legermuseum, 2 uur: Excursie veren! ging Oud-Leiden. Oegstgeest. Endegeest, 45 uu lustrum Pieca; 7.30 Ontspanningsgebouw Receptie eerste jur: Feestavond. Apotheken Geopend apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): The night holds terror (18 jaar); donderdagavond geen voorstellingen. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De zaak M.P. (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Petrus, de grote visser (14 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): De held van Pork Chop Hill (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Midden in de nacht (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Onze man in Havanna (18 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Op'het spoor der verdwenen vrouwen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Opgejaagd door de liefde (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15): De zaak M.P. (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Glimlach en sterf (18 jaar): donderdag: De.zeden politie grijpt in (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aard beien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Als he4 bloed kookt (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, oude en moderne grafiek uit verzameling Taevemier te Gent (tot 17 oktober). Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi, (tot 31 oktober). tl toten, leeszal* V.V.V. ran 9 tot 5 taterdag tot uur. Leiden bevoorrechte stad De uitbreiding van het medische kleuterdagverblijf „Margriet" aan de Boerhaavelaan te Leiden, waarover we in ons blad van eergisteren een i tikel hadden, is gistermiddag officieel geopend. Dit gebeurde tijdens e bijeenkomst in de aula van het academisch ziekenhuis, waar een aantal ge nodigden bijeen was. Achtereenvolgens spraken mevr. C. A. de Ruijter- de Zeeuw, lid van G.S., dr. A. in 't Veld, inspecteur van de volksgezondheid Zuid-Holland, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en prof. dr. G. M. H. Veeneklaas. op de in hand gaan en de aanstelling van een gehonoreerde kinderarts, een psychiater en maatschappelijke werksters zal in de toekomst onontbeerlijk blijken te zijn. Prof. Veeneklaas bracht onder anderen dank aan dr. Kaiser, het bestuur, de directie, de staf van „Margriet", de Leidse artsen en aan de ouders, die het besef kunnen opbrengen, dat een inrich-l tinig als ..Margriet" nuttig kan zijn voor I bun kinderen. Worden de hiervoor in aanmerking komende kleuters niet aantal maanden dagelijks in het verblijf opgenomen, dan dreigen het later lukte volwassenen te worden. Na deze bijeenkomst begaven de ge nodigden zich naar het kleuterdagver blijf om de uitbreiding te bezichtigen. Mevr. De Ruij ter ging nader betekenis van de kinderhygi vooral in een provincie als Zuid-Holland groot is aangezien de verstedelijking hier steeds verder wordt doorgevoerd. Binnen 20 jaar zal waarschijnlijk nog maar 5 procent van de bevolking deze provincie in de agrarische sector werkzaam zijn. Aan de mens, die in deze verstedelijkte maatschappij moet leven, zullen steeds hogere eisen worden ge steld, wat betreft de psychische ontwik keling en dergelijke. De kleuterleeftijd hierin een belangrijke periode en daarom neemt een kleuterdagverblijf als „Margriet", bestemd voor onaange paste kinderen, een onmisbare plaats in. Dr. In 't Veld sloot zich bij dit laatste m, vooral omdat het hier gaat om (economisch gezien) een groep van „non valeurs". Hij noemde de richting, die een man als dr. Kaiser aan de ontwikkeling van de kleuterzorg heeft gegeven, bij zonder belangrijk. Leiden is met zijn kleuterdagverblijf „Margriet" een be voorrechte stad als men bedenkt, dat veel grotere steden als Den Haag en Rotterdam ook slechts beschikken over éèn zo'n inrichting. Grote goodwill Burgemeester Van Kinschot ver telde iets over de geschiedenis van „Margriet" en hij constateerde met vreugde, dat het kleuterdagverblijf tot ver over de Leidse grenzen een grote goodwill heeft gekweekt. Het gemeentebestuur van Leiden volgt het wel en wee van „Margriet" op de voet, zo verzekerde de burge meester, waarna hy de uitbreiding officieel voor geopend verklaarde. Ten slotte bracht prof. Veeneklaas nog enige wensen naar voren ten aan zien van de verdere ontwikkeling van het kleuterdagverblijf. Liefdevolle toe wijding en kennis moeten hierbij hand Rijksmi burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch iosDiituut, Rapenburg elke dag bibliotheek tot 5 middag). Jeugdibiblitheek. leeszalen en bibli theek Reuvens, Plantage 6: maand a dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 i 10 tot 12 en van 2 tot f 6, juridisch elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst im de vakanties), conciergeKolf- Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi. vdagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag bot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Braa st ra at 27, maandag en woensdag van l tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag er. donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 t 1 7 tot 9 i (Advertentie) Boerhaave Restaurant Restaurant a la carte Gelegenheid voor speciak Boerhaavelaan 188a Tel. 31685 Pluimveehouders van „De oude Leidsche" hadden tafelkeüring jonge hoenders. Keurmeester A. P. Hol lemans uit Den Haag toonde zioh over het, ingezonden materiaal zeer enthou siast en beloonde Aiit met vele z.zg.s. Bij de Hollandse hoenders had H. v. d. Bosch een pracht collectie zwarte, waar de kwaliteit voldoende sprak. Zo wel met hanen als hennen behaalde hij goede predicaten en de ereprijs de fraaiste der Nederlandse ras- L. Serlie bracht een pracht stel Reds, welke volkomen „klaar" waren. Hij behaalde .drie maal z.g. en drie maal en de ereprijs voor de fraaiste der grote hoenders en eveneens de ereprijs de fraaiste der buitenlandse rassen, d. Mark sr. zond drie mooie Neder landseSabelpootkrielen in en behaalde drie maal gg. als predicaat. Hierna volgden 22 Hollandse krielen i maar liefst vijf kleurslagen, met als bekroningen: J. C. Heidema met' Zilver Patrijs g.g. en g.F. v. d. Mark jr. zg. en g.g. en met zwart twee maal z.g.; wit g.g.; blauw g. en blauw bont twee maal zg. L. Serlie met zwart twee maal z.g. en in blauw z.zg., twee maal zg. en vier maal g.g. G. Heidema met Javakriclen wist twee maal z.g. en vijf maal g. te beha- De ereprijs voor de fraaiste Ned. ras- m en die voor de fraaiste kriel waren oor L. Serlie. De ereprijs voor de fraai ste buitenlandse rassen was voor J. G Heidema. Met goede moed gaan deze Leidse fok kers in november naar de jonge-dieren- tentoonstelling van de Kon. Ned. Verg. Ornithophilia in de Jaarbeurs te Utrecht Successen voor L.P.K.V. De Leidse Pluimvee- en Konijnen sportvereniging L.P.K.V. behaalde op de jonge-dierendag van de vereniging .Boskoop en omstreken" bemoedigende resultaten. P. Zwanenburg, Leiden, (konijnen BI. Wener) twee maal z.zg, en zg. met te- mooiste konijn; A. Westendorp met Tans, drie maal z.zg. en zg.; met Rex en drie maal z.g.; W. Blijleven met Wijandotte twee maal z.z.g. en zg. met vens mooiste hoender. De L.P.K.K. opent het seizoen met een eigen clubtentoonstelling op 3 december de Stadsgehoorzaal, waar als keur meester fungeren de heren J. Nikkels, Enschede, (hoenders en sierduiven), B. Werner, Delft (konijnen) en W. v. d. Bent, Katwijk a. Zee (konijnen). Insluiping in restaurant In de nacht van 12 oktober hebben onbekende personen zich toegang ver schaft bot een restaurant aan de Bree- straat. Men is via een plat raam aan dc achterzijde binnengekomen. Uit een slot- vast kastje in de portiersloge worden zeven pakjes sigaretten en twintig gul den vermist. Herv. bijz. Jterketverk Leiden Prof. Rasker spreekt over Tsjechoslowakije Op uitnodiging van Bijzonder Kerke- werk van de Hervormde Gemeente te Leiden spreekt prol dr. A. J. Rasker, Oegstgeest, zondagmorgen in het Luxor- theater over zijn reis naar Tsjechoslowa kije afgelopen zomer en speciaal ovei zijn bezoek aan de derde christelijke vredesconferentie te Praag. Prof. Rasker zal de menselijke en ker kelijke verhoudingen in Tsjechoslowa kije belichten. Hij beschikt over zoveel indrukken en ervaringen, dat zijn verbaal wel enkele u-ren zou kunnen duren. De bezoekers zullen echter, na een inlei ding van ongeveer drie kwartier, zelf het woord komen voor vragen e: Uiteraard zal de geestelijke achtergrond "an de reds van prof. Rasker zondagmor ren in de Luxorbijeenkomst aanvang lalf elf de meeste nadruk ontvangen. Ongeluk Rijnsburgerweg Een chauffeur van een taxi van de ELTAX is gisterochtend op de Rijnsbur- gerweg geslipt en tegen een betonnen paal aangereden. Hij liep daarbij inwen dige kneuzingen op. Zijn toestand, zo amen wij, is echter redelijk. De po litie van Leiden verzoekt in verband met dit ongeluk alle getuigen en in het bijzonder de getuige de kort na het on geluk nog even met de chauffeur ge sproken heeft, zich in verbinding te stel len met de afdeling Verkeer. Het was met recht een vrolijke keuken, gistermiddag hij de ope ning van de uitbreiding van het medisch kleuterdagverblijf „Mar griet" aan de Boerhaavelaan te Leiden. En niet ten onrechte, want de keuken neemt een be langrijke plaats in deze uitbrei ding in; ze is buitengewoon doel matig opgezet en ingericht. Van links naar rechts: dokter M. W. Jongsma, geneesheer-directeur van het academisch ziekenhuis, mevr. Van Kinschot (bescherm vrouwe van „Margriet", die de stoot heeft gegeven tot deze of ficiële opening), wethouder S. Menken, prof. dr. G. M. H. Vee neklaas en burgemeester Van Kinschot. Foto N. van der Horst Nieuwe dienstregeling Stadsbussen kampen met „verkeerschaos" De busdiensten Leiden-Katwyk en Leiden-Noordwyk worden zonder ha peringen onderhouden, maar in de Sleutelstad zelf loopt het minder ge smeerd. De verkeerschaos is volgens de directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurrissen, zogroot, dat zijn chauffeurs geen kans zien de dienst regeling te handhaven. Vooral door de langdurige wachttijden voor de stop lichten loopt de zaak In het honderd. BU de N.Z.H.V.M. is men op het ogenblik bezig met het klaarmaken van een nieuwe dienstregeling voor de stad, die zaterdag of zondag xal kunnen ingaan. Door het inzetten van aanzienlijk meer bussen hoopt men er het beste van te maken. Langer op bezoek in Ruanda-Urundi De tentoonstelling Ruanda-Urundi, die te bezichtigen is in het rijksmuseum voor volkenkunde op werkdagen van 10 tot 4 uur en op zondagen van 1 tot 4 uur, is met het oog op de te houden Leidse week voor internationale samenwerking verlengd tot en met 31 oktober. K. en O. naar Haagse schouwburg Dona Diana schitterend vertolkt door Nederlandse Comedie T EIDEN moge een goede stad zijn, maar de knusse schouwburg is uit de tijd. Een enigszins groot gemonteerd stuk kan er niet in. Daarom heeft het de directie van K. en O. goedgedacht de Leidenaars eens met bussen naar Den Haag te laten rijden om den volke daar te tonen hoe mooi alles zal gaan als de nieuwe schouwburg er eenmaal staat. Moreto's vrolijk' stuk Dona Diana, waarvan de première reeds in juni ging in het raam va: het Holland Festival, is twee achtereenvolgende woensdagen in de Kon. Schouwburg door de Nederlandse Comedie opgevoerd, mede voor Leidse K. en O.-leden. De Spanjaard Augustin Moreto Cavana, door het muzikale element zijn comedia's als zeventiende eew reeds op en top een voorloper van groten uit de achttiende eeuw, portret teert in Dona Diana de eeuwige spanning tussen de twee geslachten. Zijn vlugge geest staan vele middelen ten dienste: rappe dialoog, muziek en dans. eens doet zijn werk aan opera en operette denken, dan weer flitst er iets doorheen wat aan cabaret verwant is. ja het ballet komt zelfs voor het voet licht. Hoe eenvoudig van structuur ook. zijn werk bood alle mogelijkheden tot ;n rijke aankleding. Dr. Anton van der Horst componeerde fraaie barokmuziek, Albert Mol tekent de choreografie van het balletje vier dames en vier heren. Wim Ves- ontwierp de kleurige, vorstelijke decors en de bijzonder mooie kostuums, zodat het oog heel wat te genieten kreeg. De uit 1654 stammende tekst is bewerkt door Dolf Verspoor, die alleen hiermee reeds de ridderslag verdient voor een grootse preStatie: het is een herschepping Loop vrij binnen van kempen m om ideeën op te doen breestraat LEIDEN koopcentrum voor serviesgoed en glaswerk geworden, zoals er al te weinig op het Nederlandse toneel kunnen worden ge- Verspoor speelt met woordspelingen zoals een jongleur met kaatsballen, het leek wel of Moreto over zijn schouder heeft meegekeken naar dit Nederlandse petekind, zijn spel in een zo noordelijk land als het onze. en dan toch lichtvoetig De beide hoofdrollen, Pedro, graaf van Lerin, en Diana, dochter van de graal van Barcelona, waren in de vakbekwame handen van respectievelijk Han Bentz van den Berg en Ellen Vogel. De regie van eerstgenoemde heeft ervoor gezorgd dat de puntige dialogen onvervormd over het voetlicht kwamen. De koninklijke gestalte van Ellen Vogel, eerst van mar- VOORSCHOTEN Burgerlijke stand Geboren: Ingeborg B, dr v N van der Krogit en A Th Krijnen, Prof. Zerruik- an 43. Ondertrouwd-, M J Riebbroek, 43 jaar, Valkenbungeeweg 7, en H A van der Wal, 30 jaar, Papelaan 122; H Chr M de Ko ning, 26 jaar. Leidschendam en G M Koot. 27 jaar, Leikteeweg 555. Gehuwd: P A Taal. 28 jaar. Wijngaar den-laan 33 en C Baardwijk, 25 jaar, BijdJorpstnaat 51; A Plaat, 26 jaar, Den Haag en M A van den Broek, 24 jaar, Noorbheystraat 16; P M Manni, 24 jaar. Huizen en I Noordhoorn, 23 jaar, Pr. Irenelaan 20. Overleden: J Fr U Osse, 81 jaar, eoht- ïn. van J C E van Debh, Wijngaarden- >an 23; A vain der Marei, 76 jaar, wedn. an N Qualim, Pr. Mauri-tslaan 18. Han Beiitz van den Berg als Don Pedro, Ko van Dijk als Polilla en Ellen Vogel als Dona Diana in het gelijknamige stuk van Moreto. Van 1947 af gewacht T~\E TWEE parasols op het podium van het lokaal in de christelijke lagere Leidse Hout-school, waar vele, vele jaren de kleuterschool was ge huisvest, waren we] heel erg optimistisch. Een stromende regen begeleidde het gezelschap genodigden dat van de lagere school naar de nieuwe kleu terschool aan de Antonie Duycklaan wandelde. Het was gisteren een dag, waarop het bestuur van de Stichting voor christelijke kleuterscholen te Leiden en Oegstgeest al heel lang had gewacht. Zeventig kinderen uit Ledden en Oegstgeest hebben nu eindelijk een eigen gebouw, dat de naam draagt van prinses Marijke. Voord-at de inspeetrice va teronderwijs, mejuffrouw Gelauff, de school opende, bijeengekomen in de oude lokaliteit. Zo Omdat het al een paar keer voorgeko- en was dat op avonden van de Neder landse Christelijke Rels-vereniging de Foyer van de Stadsgehoorzaal half bezet had het bestuur besloten, voor gis teravond de bovenzaal van restaurant Van der Heyden, die veel kleiner is, te hnren. Het is wel gebleken, dat het be stuur er geen goed aan heeft gedaan, want vele leden moesten naar huis terug keren, omdat er geen plaats meer was De voorzitter van de N.C.R.V. afdeling Leiden, de heer A. van den Bos, sprak er zijn vreugde over uit dat ondanks het nog zovelen aanwezig waren. H(J hoopte dat de andere avonden van dit interseizoen ook zo goed zouden wor den bezocht. Het programma werd verzorgd door de heer A. A. Gols uit Rijswijk met zijn echtgenote. Hij had het „Frankrijk in de genoemd. De heer Gols heeft al vele reizen naar dit land gemaakt en heeft daar prachtige films van opgeno- Hij liet niet de toeristencentra bij uitstek, Parijs en de Rivièra zien, maar het hoogland van Auvergne en het land schap van Languedocq in de omgeving m de Spaanse grens. In de Provence zag men de verbouw in rijst, die hier zeer belangrijk is. de resten van het Romeinse rijk zoals een aquaduct dat nog helemaal intact is en de stierengevechten. Van dit laatste al leen de voorbereidingen van het gevecht. Deze gevechten zijn in Frankrijk bij de wet verboden, maar ze worden toch nog in vele plaatsen gehouden. Ook voerde de heer Gols de aanwezigen naar bedevaartsoord Lourdes, waar de grot met het Mariabeeld en de basiliek is te Mevrouw Gols gaf de aanwezigen de raad om als ze in het buitenland zijn niet alleen maar biefstuk met doperwten, maar de gerechten van het land te eten. Als men interesse toont voor wat de mensen daar doen. ziin ze zeer behulp zaam en vriendelijk. De tweede film, die het hoogland van Auvergne in beeld bracht, was uit een vliegtuig opgenomen. Op deze manier leert men het hoogland het beste kennen. Hier zijn 62 dode vulkanen en uit een vliegtuig heeft men daar een prachtig gezicht op. Het landschap is niet eentonig, het Is begroeid met brem, orchideeën cn allerlei andere typische bloemen. De be volking is erg arm. de grond is onvrucht baar. Vele bewoners van deze streek zijn uit de dorpen weggetrokken naar de grote steden, omdat dit het gebied is waar de mistral (een wind) heerst. Toch heb ben zich hier Nederlanders gevestigd. In de laatste film maakte men kennis met een dame, die in een treintje door de omgeving van Narbonne reed en daar al lerlei interessante dingen zag. Men kreeg een goede indruk van het kustgebied dat langzamerhand in de Pyreneeën over- Het was al laat toen men huiswaarts waren daar onder velen de Leidse wet houders J. C. van Sohaik en S. M. Stolp, gemeente-secretaris Jac. de Visser van Oegstgeest, ds. B. C. Visser, Hervormd predikant, en ds. J. H. Kappers, Gerefor meerd predikant van Oegstgeest, ds H. J. van Achterberg, Hervormd predi kant te Leiden, de heer P. S. Harmser van de christelijke Leidse Hout-ulo, mr dr. P. G. Knibbe, dr. P. van den Broek en mr. M. Teekens, die allen aan het christelijk onderwijs in Leiden en Oegst geest zijn of waren verbonden in diverse bestuursfuncties. De heer D. M. van Nes, voorzitter van het bestuur, zei dat men -van 1947 af op deze dag had -gewacht. Er was toen een stichting in het leven geroepen en de lagere Leidse Houtschool wilde mede werking verlenen. Het was een nood oplossing. De eerste bouwzorg was een geschikt terrein. In 1952 kwam er een mogelijkheid voor subsidie en zestig handtekeningen werden met veel moeite verzameld. Eind vorig jaar kwam het bericht dat de school kon worden gebouwd. Een bijzonderheid noemde de heer Nes het dat geen der onder wijzeressen vertrok dan door huwe lijk. Thans komen er dagelijks 71 kinderen, van wie 40 °/o uit Oegst geest. De heer Van Nes sprak de wens uit dat de school zou mogen bijdragen tot de uitbreiding van Gods koninkrijk. Eigen sfeer Mej. Gelauff zei dat-alles in een school van de leidsters en niet van het gebouw afhangt. De inrichting moet niet aan een echte school doen denken en ook mag die gee<» imitatie van het gezin zijn. Zij prees de ijver en de vasthoudendheid van het bestuur. Wethouder Van Schaik feliciteerde namens de gemeente Leiden. Twee kleu ters, Nancie en Bartje, zongen een liedje waarbij twee parasols werden gegeven Dr. P. van den Broek, sprekend namens het bestuur van de Leidse Houtschool, bood een gevelversiering aan. De heer J- N. Berg, hoofd van de lagei school, zei heel biy te zijn met de op* nlng, want nu kreeg hy z'n eigen lokaal terug. Hy vroeg medewerking by de in richting hiervan. Uit naam van de landelijke bond sprak de heer J. van Gilse uit Den Haag. De secretaresse van het bestuur, mev: N. H. Brouwer-te Velde, bracht de heer Van Gilse dank voor zijn stimulerend werk. De hoofdleidster, mejuffrouw B. Venderbosch, sprak als laatste. Daarna wandelde men naar de nieuwe sohool, een schepping van architect P. den Ouden. De bijeenkomst i-n de school was ge opend door ds. Visser, voorzitter van de Federatie van protestants-christelijk on derwijs in Leiden-Oegstgeest, die ps. 127 las. Robert Fruinexpositie in universiteitsbibliotheek Vrijdagmiddag kwart over vier zal prof. dr. A. J. C. Riiter, gewoon hoog leraar in de Vaderlandse Geschiedenis, een tentoonstelling, gewijd aan Roberl Fruin, openen. Deze tentoonstelling is georganiseerd door de directie van de Universiteits bibliotheek en een aantal leden van hel Leids historisch dispuut „Robert Fruin" welk dispuut het initiatief tot deze herdenking is uitgegaan. Deze heeft plaats ter gelegenheid van het feit. dat juist honderd jaar geleden Robert Fruin de eerste leerstoel in de Vaderlandse Historie te Leiden ging be tentoonstelling. die is onderge bracht in de tijdschriftenzaal van de Universiteitsbibliotheek, bevat allerhan- documenten, betrekking hebbend op Robert Fruin als mens. als geleerde, als r aan het Leids Gymnasium en als hoogleraar. mer met aderen, later alleen maar ade ren. en de statige Bentz van den Berg. die zijn geslepen spel moet spelen, brach ten het publiek tot groot enthousiasme. Ko van Dijk. gehandicapt door een bezeerde rechterarm en -hand. slaagde er toch in secretaris Polilla een zeer levende gestalte te geven. Zijn dankbare rol van de aanstichter van dit steekspel tussen man en vrouw kwam helemaal uit de verf. De bijrollen waren zonder uitzondering uitnemend bezet. Deze voorstelling werd bijgewoond door de Koningin. G. Tulp Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Chrisbiaan zn van C. Hillebrand en E. J. Hendrikse; Nico zn van G. E. J. Pieterse en H. J. F. Klouwen de Vries; Marcellus Hen- drikus Johannes zn van K. J. P. de Graaf en H. J. van Westbroek; Ru dolph Cornelis zn van C. Walison en J. Hansen. OVERLEDEN: H. M. Franken, 21 Gemeenteraad van Zoeterwoude De raad van Zoeterwoude kwam bij een. De voorzitter deelde mede, dat G.S. goedkeuring hebben verleend aan de geldleningen van i 60.000 en f 120.000 >r de uitvoering van openbare werken afdoening van de vlottende sdhulden dat de heer G. P. van Leeuwen was benoemd tot voorzitter van de stichting Maatschappelijke Zorg. Tot lid van deze stichting werden benoemd de heren Adr. Pieterse, L. van Vliet en H. H. Kapel. Bij een aanbesteding van het leggen van een waterleidingbuis van da Hoge Rijndijk naar de Noordbuurtse- weg, door de Grote Polder, is dit werk opgedragen aan de heer Houwink te Leeuwarden voor f23.999. Op voorstel van B. en W. werd het aantal vergunningen ingevolge de drank wet, vastgesteld op 10 en het aantal ver loven op 3. De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. om aan de heer H. J. J. A. Smeets per 1 november op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen aLs gemeentesecretaris met dankbetuiging voor de vele diensten als zodanig aan de gemeente bewezen. Eveneens werd op deze wijze ontslag verleend aan de heer Smeets als ambte naar van de burgerlijke stand. Het af schrijvingspercentage voor het water leidingbedrijf werd bepaald op de mi nima, zijnde 2% buizennet, 3"/# gebou wen en 8% op het overige materiaal. De ontruimingstermijn voor de onbe woonbaar verklaarde woningen Hoge Rijndijk 293-295 en 297 is met een jaar verlengd, omdat nog geen andere wo ningen beschikbaar zijn. Op voorstel van B. en W. ging de raad er in prin cipe mee akkoord de aan te leggen weg langs de Noord Aa, waar een vrijwillige ruilverkaveling tot stand is gekomen, in onderhoud door de gemeente over te nemen. Bij de rondvraag vroeg de heer L. v. d. Geest of de voorbereidingen tot aan schaf van de vuilnisauto en emmers thans klaar zijn De voorzitter antwoord de bevestigend. De heer Van Diemen wilde weten of er al vorderingen zijn gemaakt om het gedeelte Weipoortse- weg tussen de Lagerbergbrug en de Nieuweweg te verbeteren. De voorzitter zei dat dit object is opgenomen in de begroting voor 1961. De heer C. J. van Leeuwen informeerde naar het resul taat van de pogingen om de schoolkin deren van de Zuidbuurt en omgeving te doen vervoeren per autobus van „Cito- sa" naar Stompwijk. B. en W. zullen de directie van „Cito- sa" nogmaals verzoeken of dit uitvoer baar is. De heer J. H. v. d. Ploeg verzocht B. en W. de directie van „Citosa" te verzoeken voor de wintermaanden de dienst op zondagen uit te breiden. B. en W. zullen hieraan gevolg geven. Afscheid van burgemeester Smeets Op 31 oktober a.s. zal de iheer H. J. J. A Smeets als burgemeester dezer ge meente afscheid nemen. Hiervoor zal op deze dag een buiten gewone raadsvergadering worden ge houden, wegens gebrek aan ruimte niet in het raadihuis maar in het parochie huis aan de Schenkelweg no. 6. Deze vergadering zal om 10.30 uur v.m. aan vangen. De heer en mevrouw Smeets-van Heel zullen op dezelfde dag, eveneens in het parochiehuis, recipiëren van des mid dags half drie tot half vijf. waarbij te- afscheid zal worden genomen van de burgerij en de verschillende organi- Reclassering De opbrengst van de collecte ten bate in de reclassering bedroeg in deze ge meente f 149.20. Prijsvraag De jeugdcommissie van de Hervormde Gemeente besloot in een ledenvergade ring een prijsvraag uit te schrijven on der de jeugd voor een ontwerp van een nieuw verenigingsgebouw. Er werd hieraan verbonden een rapport samen te stellen over de vraag hoe het gebouw het meest rendabel kan worden gemaakt. Voor de goedgekeurde ontwerpen zijn geldprijzen beschikbaar gesteld. De ter mijn sluit op 31 december.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3