CHRIST Kofynos Uw probleem is het onze Hoe zal de toekomst van het muJo zijn? Meningen van anderen Een woord voor vandaag Vrijheid en zelfwerkzaamheid voor nijverheidsonderwijs Pindakaas Studenten gaan lunchen met Kamerleden GEVAARLIJK SPEL IN „De Magistratuur", het orgaan van het Verhond van verenigingen van antirevolutionaire gemeente- en provinciale bestuurders, schreef M. J. van der Haar, de burgemeester van Mijdrecht, een artikel „Gemeente en Hazardspel". Het nogal techniseh-juridische artikel leent zich niet om in zijn geheel te worden overgenomen. Maar wij vestigen hierop wel de bijzondere aandachS van onze prot. christelijke raadsleder. Zij vooral moeten hiervan kenniv nemen. i Het aantal gokapparaten in café's en restaurants neemt snel toe. Dat is een gevaar, niet alleen voor de jeugd, maar ook voor vele ouderen. Hoe gevaarlijk dit gokspel is, en tot welke moreel en sociaal bedenkelijke gevolgen het kan leiden, blijke uit dit citaat: „In een prae-advies van het college van burgemeester en wethouders van een der gemeenten, die strafbepalingen in een desbetreffende verordening heeft opgenomen, wordt een verhaal opgedist van een huisvader, die de spaargelden van zich en zijn kinderen, ten bedrage van 6000.alsmede een bedrag van 2200.hetwelk hij bij zijn werkgever had verdiend, in een korte spanne tijd verspeelde aan een gokautomaat in een dorpscafé. In de Twentse Courant van 6 augustus 1960 las ik van kinderen lussen de tien en de twaalf jaar, die tot gelddlefstallen gedreven werden om hun goklust in café's te Tubbergen de vrije teugel te laten". Het is wel dringend noodzakelijk dat tegen deze gokkerij-mogelijkheden be perkende maatregelen worden genomen. Met name door de gemeentebesturen, voor zover zij daartoe de bevoegdheid bezitten. Reeds in verschillende politieverordeningen zijn bepalingen terzake opge nomen, die door de rechter als niet in strijd met de wet zijn beschouwd. SPREKERS VAN ANDERE TAAL jQE communistische machthebbers spreken ook in de vergaderingen der Verenigde Naties telkens weer over het „imperialisme" der Westerse, ka pitalistische landen. Maar wanneer hebben deze staten sedert de tweede wereldoorlog van „im perialisme" blijk gegeven? Welke landen hebben zij veroverd of in een afhankelijke functie gebracht? Men kan er niet één noemen. Daarentegen heeft het Westen aan verschillende voormalige koloniën de zelfstandigheid gegeven en bij de opbouw hulp verleend. Maar wat deden de communistische machthebbers? Hoe handelden zij? Men vrage het aan de Baltische landen, aan Oost-Duitsland, aan Polen, aan Tsjecho- Slowakije, aan Hongarije, aan Roemenië, aan Bulgarije' enzovoort. Zij kunnen zelf onder de huidige omstandigheden niet het juiste antwoord geven. Maar ieder ziet, hoezeer zij door de communisten geknecht zijn. Zij zijn onderworpen aan Moskou. Joego-Slavië tracht nog enige zelfstandigheid te bewaren tegenover de grote baas van Moskou. Maar toch moet het tot op zekere hoogte in de communistische lijn medewerken. In Azië heeft China tot dusver nog niet veel kans gehad om zijn imperialis tische oogmerken met groot succes bekroond te zien. Maar Tibet bewijst, dat het van geweld en onderdrukking niet afkerig is. Het maakt zelfs de in druk, dat het liefst spoedig op verovering uit zou willen gaan. Maar in dit alles kan men zien, hoe de communisten alle begrippen omkeren. Zij zijn echte imperialisten. Maar zelf noemen zij zich bevrijders. Zij oefenen, waar zij de macht hebben, dwang uit. Maar zij noemen dat vrijheid. Communisten spreken inderdaad een andere taal dan de Westerse mensen. Het Is Marxistisch-Russisch. Ook dit is een gevolg van het feit, waarop onlangs van christelijke zijde is gewezen. Zij hebben een andere belijdenis dan christen. Het eerste artikel van die belijdenis luidt: er is geen God. Daaruit cc quent redenerend komen zij tot geheel andere begripsinhouden dan het Westen, dat nog steeds de invloed ondergaat van het christendom, al ont breken ook daar, helaas, de sprekers van een andere taal niet. Als mammoetwet wordt aanvaard (Van een onzer verslaggevers) Dr. H. J. Langman te Amster dam, voorzitter van de Bond van besturen van christelijke mulo- scholen, heeft op de te Utrecht gehouden algemene vergadering van die bond een rede gehouden over de toekomst van het chris telijk mulo. Hij bepaalde zich eerst bij het heden en vertelde dat het mulo meer dan een kwart miljoen leerlingen telt. Geen enkele tak van voortgezet on derwijs is zo in trek als het mulo.(De middelbare scholen hebben bij elkaar 179.000 leerlingen). Van al die mulo scholieren volgt een derde deel het protestants-christelijk onderwijs. Dit geeft reden tot dankbaarheid. Maar de groei brengt ook grote moeilijkheden mee. Wel daalde het aantal vacatures iets (van 211 tot 203), maar veel te groot blijft het getal der onbevoegde leerkrachten. De vraag rijst wat er van de muloschool wordt als de mammoet wet er door komt. Dr. Langman sprak als z(jn overtuiging uit, dat de mammoetwet in geamendeer de vorm wordt aangenomen, niettegen staande de bezwaren in de sector van het protestants-christelijk onderwijs. Daarom meende dr. Langman, dat ten er in deze sector voor moet oppas sen door kritiek op het geheel de details Advertentie Wordt niet oud voor Uw tijd Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren en gewrichten. Reeds drie geslachten roemen Kloosterbal sem (Akker-Balsem) als snel pijnstillend en dien als zuiverend bU aard. Een balsem In de ware zin aes woord: waarvan men dan ook algemeen zegl „Kloosterbalsem - geen goud zo goed." IJ-TUNNEL Dat Am lerdom zijde kritiek hals aan dc Tweede Kamer over de IJ-tnn- nel (waarbij dc minister zich keerde tegen liet rapport van het Centraal Planbureau), lag echt voor dc hand. „Tunnel-tl ra ma" zet het Algemeen Handelsblad bo ven zijn commentaar. „Als dit hele betoog moet dienen om des ministers voorkeur voor de Coentunnel te rechtvaardigen, zou den wij er vrede mee kunnen hebben. Be denkelijk is echter", aldus het blad, „dat door de opeenstapeling van contra-argu menten eigenlijk het gehele nut van dc IJ- tunnel weer in Jwijfel wordt getrokken. Nog afgezien van het feit, dat wij het niet bo- onmatig kunnen bewonderen, dat het voor Amsterdam gunstige rapport van het Plan bureau niet integraal openbaar wordt gemaakt, is één ding maar al tc duidelijk: de oude, blijkbaar onuitroeibare weerstan den van het ministerie van waterstaut te gen de IJ-tunnel worden thans in een nieu we vorm opgediend. Met alle eerbied voor de prachtige, algemene prestaties van het ministerie van waterstaat wekt dc cumula- bij ter herinnering! sieke schooljongen, die zijn tc-laal-k* Iracht te verdedigen. De brug was Dc trein was vol. De spoorbomen dicht. Juist door het samenvoegen vi deze factoren boet zijn verhaal in overredingskracht. Vast staat, dat de klas hel. de kscn van bekend' lenlen kan aanslepen. Wij willen t een ieder besparen. Wèl moeten wij mstateren, dat de nota in alle talen vijgt over liet Amsterdamse recht-om- If te beschikken. Alias de gemeentelij- Niet minder boos op dc minister is D c T i j d D e Maasbode. Het blad schrijft zelfs, dat niemand zal durven be weren, dat hier door Waterstaat eerlijk spel wordt gespeeld. „Rijkswaterstaat is partij in het geding en dc goede regels derhoor in volstrekt objectiviteit worden toegepast", zo wordt daaraan toegevoegd. Verder zegt het blad: „Terwijl de kern van het probleem der oeververbindingen duidelijk ligt op de plaats van dc IJ- trekkende beweging de Coentunnel, die Waterstaattunnel is, niet alleen de v rang te geven, maar tevens aU vervuni van de IJ-tunnel aan te dienen. Ons dunkt, dat de maat nu wel vol is. Men beeft dit zelfde spel indertijd in Rotterdam willen spelen met de Maastunnel, maar daar heeft bet gezonde verstand gezegevierd. Nie mand zal durven ontkennen, dat de macht van Rijkswaterstaat op bet ogenblik stellend groot is. Hij g. ge voordeel, dat bij het meeste voordet plukt van zijn nederlagen. De dijkdooi braak in Waterland van 1917 wierp hem d drooglegging van de Zuiden m.lerlir schoot ran 1953 het Deltaplan. eze spectaculaire plannen indacht te verslappen voor d' »n van dc bevolkingsc miljardenproject dienen. Men krijgt de indruk, dn Haag de verhoudingen zo langzi scheef getrokken worden. Dat de autono mie van de gemeenten Rijkswaterstaat remt bij zijn verdere machtsontplooiing ligt voor de hand. Maar men mag ver wachten, dat de leden der Staten-Gcne- raal, die als rechter moeten fungi een geding, dal de hoofdstad allei lukken zulle* alle belai m rel z. NATIONALE OMROEP Het blad Hervormd Nederland heeft vorige week uitvoerig aan dacht geschonken aan het plan van de VPRO om te komen tot een nationale omroep voor Neder land. De hoofdredacteur ds. F. H. Landsman schrijft onder meer: enerzijds de geestelijke schakeringen, die nu door de omroepverenigingen verte genwoordigd worden, tot haar recht te laten komen (alleen de V.P.R.O. zou geen bestaansrecht meer hebben!) en anderzijds een veelz'jdiger, vollediger en doeltref fender manifestatie van dat wat er aan geestelijke en culturele waar den in ons volk leeft, te kunnen bieden, dan in het huidige bestel mogelijk is. U kent uit de kranten de grond lijnen van het plan. Toporgaan van „Radio Nederland" wordt een al gemeen bestuur, door de Kroon be noemd; 34 leden, voorgedragen door de kerken (5), Koninklijke acade mies voor wetenschappen (3), poli tieke lichamen (8), uit de kring van het sociaal-economische leven (3), van het maatschappelijk werk (3). van de kunst (3). van het on derwijs (3), van de volksontwikke ling etc. (4), voor de amusements sector (2). Daarnaast een centrale programmaraad: 27 leden, van soortgelijke samenstelling. Alleen komen hier de huidige omroeporga nisaties aan bod met 4 stemmen, terwijl K.R.O. plus episcopaat, N.C.R.V. plus Convent van Kerken, I.K.O.R. plus V.P.R.O. en' Hu manistisch Verbond plus H.I.R.O. ook elk nog éen stem heb- In deze programmaraad stellen centrale programma-staven de pro gramma's samen, gebruik maken de van de inbreng aan ideeën en mensen van de omroeporganisaties. Deze laatsten houden een eigen inbreng en verantwoordelijkheid, maar alleen voor zover het om om- roepstof gaat die kenmerkend is voor hun éigen aard. Verder is het programma dus „algemeen". De A.V.R.O. zal daaraan mogen mee werken, maar iets eigens houdt ze DE radioverenigingen zijn mans genoeg om haar eigen belan gen te verdedigen en hun bezwaren naar voren te brengen. Dat behoe ven wij dus niet te doen. Wij wil len ons vooral afvragen of dit het nu is. wat de hervormde kerk vóór en na 1945 voor ogen heeft ge- Wij kunnen niet ontkennen dat dit. als we zien naar het geprojec teerde algemeen bestuur, goeddeels het geval schijnt te zijn, al zijn de kerken er, wat het aantal zetels be treft, wel héél karig afgekomen. Met kwantitatieve maatstaven is vrijwel geen rekening gehouden. Zo doet het wel erg dwaas aan, dat de r.k.-kerk en de „centrale com missie voor het vrijzinnig protes tantisme" <wat doét die hier!?) elk één zejcl krijgen. Nog meer vragen rijzen er als men naar de centrale programma raad ziende, bemerkt, dat het I.K.O.R. voor zijn representatie in leze raad, aan de V.P.R.O. geplakt wordt en verder vermoedelijk wel naar de sectie „godsdienst" wordt verwezen. De vraag wordt wèl gesteld wat er voor de A.V.R.O. en de V.A.R.A. overblijft als ze hun eigen „alge mene" programma's moeten mis- Maar niet wat er voor de N.C.R.V. en V.P.R.O. zou overblij ven als ze niet alleen geen eigen „algemene" programma's meer zouden hebben te verzorgen, maar aan de kerken die taken zouden overdragen, die nu eenmaal tot de opdracht van de kerken behoren. Of moeten we concluderen, dat dit echt niet de bedoeling is? We vre zen dat deze conclusie juist is en dat de kerken, wat de mogelijkheid tot realisering van haar eigen ta ken betreft, dus geen stap verder zullen blijken te zijn gekomen als het V.P.R.O.-plan de eindstreep haalde. Maar, zo zal men tegen werpen, dat behoeft ook niet, want de kerken hebben toch ook invloed op het programma als gehéél. Denk eens aan het Engelse systeem waarop het V.P.R.O.-plan hét mees te lijkt! Akkoord! Maar laat men dan nóg radicaler zijn en ook geen omroepvereni- gingsresten in stand blijven hou den, die de kerkelijke taak ten de le aan zich blijven trekken en dan bovendien nog willen meepraten in de kerkelijke programma's. tjeEFT dit plan tot stichting van -lJ- een' nationale omroep, afgezien van deze meer principiële en meer praktische bezwaren echter ook geen grote kwaliteiten en moeten deze uiteindelijk niet de doorslag Seven, temeer omdat door amen- ering toch nog wel een deel van de bezwaren uit de weg zou kunnen worden geruimd? Wij willen dit niet ontkennen, maar zijn niettemin na veel wik ken en wegen en toch nog met een bezwaard gemoed, tot de (voorlopi ge) conclusie, gekomen, dat het V.P.R.O.-plan, afgezien van de reeds genoemde bezwaren, te goed fs om aanvaardbaar en bruikbaar tc zijn. Het is op vooronderstellin gen omtrent mogelijkheden van sa menwerking gefundeerd, die o.i. helaas nog niet in voldoende mate ln het Nederlandse volksleven aan wezig zijn. Zijn de omroepverenigingen op de V.P.R.O. na bereid achter dit plan te staan? En als dit niet het geval is, hoe staat het dan met de volksvertegenwoordiging? Hoe kan het ook anders, waar elke vóór- oefening. behalve in het technische vlak, vrijwel ontbreekt. Dat wil niet zeggen, dat wij van oordeel zijn, dat de huidige toestand dan maar zonder meer moet worden gehandhaafd en dat het ontwerp-ra- diowet, dat thans aan de orde is, toch maar aanvaard zou moeten worden. Indien het ooit tot een „nationale omroep" wil komen, al dan niet in de lijn van het V.P.R.O.-plan, dan is er o.i. in elk geval een tussen stadium nodig waarin de program ma-coördinatie en de samenwerking van de omroepverenigingen in een zo breed mogelijk opgezet, geza menlijk programma, wettelijk wordt voorgeschreven en geregeld. Het een en ander met handhaving van de eigen rechten van de huidige omroeporganisaties en met onverkorte erkenning van de taak van de kerken. Eventueel zou ook een afzonderlijke regeling kunnen worden getroffen om aan landelijke organisaties, die van betekenis zijn voor het geestelijke, culturele, po litieke en maatschappelijke leven, gelegenheid te geven van radio en televisie als middelen voor massa communicatie gebruik te maken. Het een en ander onder leiding van een centrale programma-commissie waarin naast de representanten van de omroeporganisaties, inclusief I.K.O.R. en Convent, vertegenwoor digers van bedoelde landelijke or ganisaties zitting hebben. Alleen dan zullen, naar het ons voorkomt, de voordelen van het huidige stel sel niet verloren gaan en die van het „nationale" plan óók, althans ten dele, kunnen worden verwerke lijkt. der amenderingen uit het oog te verlie- In ieder geval zal men geen degrada- van het mulo moeten aanvaarden, er het in „mavo" is veranderd, i dient gesteld te worden dat het de positie behoudt, die het mulo thans heeft. Voor ongerustheid bestaat echter niet direct aanleiding, meende dr. Langman. Als de mammoetwet wordt aangenomen zal voorlopig alles wel bij het oude blij ven. Er komt dan een stadium van ex perimenteren en combineren. Want de mammoetwet is een raamwet, waar het mogelijk is om verschillende combina- es van schooltypen te maken. De toekomst van het christelijk mulo is echter niet alleen een zaak die door de mammoetwet bepaald wordt. Deze toekomst hangt ook af. van de gesteld heid van hen dié de scholen besturen die er onderwijs geven. Het gevaar intellectualisme bedreigt ook de mulo school. De verschraling, die uaarvan het gevolg is, zou de christelijke muloschool an haar christelijk karakter beroven. Tijdens de discussie over dit onder werp waren het vooral de opmerkingen van de heer H. van den Tol te Rotter dam, die de aandacht..trokken De heer Van den Tol, ond-voorzitter an de Bond Voor Chr.Mulo (de organi satie der onderwijzers) bestreed de ten dens in het referaat van de voorzitter, die er van uitging dat de mammoetwet wordt aangenomen. Men mag hiervan niet uitgaan, zei de heer Van den Tol. Alles moet gedaan worden om dat te voorkomen, tenzij de vrijheid var. het onderwijs gewaarborgd is, de verregaande delegatie van het on derwijs naar algemene maatregelen van bestuur wordt herzien gn,de kwestie van het overgangsrecht opnieuw onder ogen is genomen. Beroepsvoorlichting Prof. dr. L. de Klerk te Utrecht 's morgens in het bestuur gekozen sprak in de middagvergadering over de beroepsvoorlichtiiig op de muloschool. Ofschoon hij er zeer wel van over tuigd was, dat goede voorlichting weer schooltijd kost waarop al zoveel aan vallen worden' gedaan achtte hij het toch wenselijk en waardevol om beroeps- wensen vaak een gebrek aan zelfkennis voorlichting te geven. De leeftijd der leerlingen brengt mee, dat de beroeps- verraden. In hun beroepsdromen overschatten sommigen zichzelf grotelijks, terwijl deren een te geringe dunk van hun kun nen hebben. Van de leerling uit is be roepsvoorlichting dus alleszins te verde. Beroepsvoorlichting is allereerst voor behouden aan de schoolgemeenschai de ruimste zin, aan de gezinnen. Iv. omdat het daar onvoldoende gebeurt, zal de school het ook zelf moeten doen. Echter niet incidenteel, in de zin van op pervlakkige informatie over allerlei be roepen, maar stelselmatig en bij voor keur in de vorm van het gesprek. Voorlichting door derden achtte prof. De Klerk niet gewenst. Want ook wan neer dat geen propaganda is, wordt het door^de leerlingen als zodanig aange- Ook voor het bewaren van de rust ln de school adviseerde prof. De Klerk de vergadering: „Hoed u voor de beroeps- voorlichters. Hoed u bovenal voor de die in uw scholen test." Het gevaar bestaat, dat het bij beroepsvoorlichting alleen maar gaat om het materiële. De christelijke school zal er steeds i oeten rekenen, dat bij de bcroepsv lichting het religieuze motief niet mag ontbreken. Beroepi ngswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Wierden: H. N. van Hens- bergen te Renkum; te Berkenwoude: L. van der Kam te Langenzwaag (Fr.). Bedankt: voor Genemuiden: J. Tieman tes Oudewater, voor Harksteele Scharnier oez.P. H. Boi-ger te Birdaard (Fr.); lor Baarn: J. Vuyst te Almelo. Aangenomen: naar Zoetermeer: J. Spelt te Dinteloord. Toegelaten tot de Ev. Bediening: J. Hiens, Oosterstraat 15 te Utrecht en C. Lebbing, Piepadenplein 23 te Amster dam-N.; aan mej. M. C. de Wilde werd ha gehouden coll. doctum een getuig schrift uitgereikt. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Paesens-Moddergat, C. H. Koetsier te Amsterdam. Beroepen: te Port Arthur (Canada), Chr. Ref. Church, J. D. Pereboom te Pesse (Dr.). CHR. GEREF KERKEN Beroepen: te RotterdamCharlois, C. Verhagen te Hilversum-C. Bedankt: voor Rotterdam-Z., S. var Zwol te Kampen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen: te Voorburg, C. Trimp te Middelburg. GEREF. GEMEENTE Tweetal: te Krabbendijke, J. var Haaren te Kampen en C. Hegeman te Genemuiden. Advertentie Sommige mensen zijn gedeprimeerd omdat hun geloof niet groot genoeg is om een berg te verzetten. En omdat die berg blijft staan, vervallen ze in het andere uiterste en'gaan ze twijfelen öf ze wel een geloof hebben! Waarom wilt ge eigenlijk die berg verzetten? Er zijn zoveel heuvelen in uw dagelijks leven waar ge al moeite genoeg mee hebt! Die man naast u op het werk die kunt ge niet zo goed zetten en ge laat hem dat merken ook op niet altijd prettige wijze. Daar hebt ge zo'n heuveltje laat uw geloof daar maar eens aan het effenen gaan. Eenandere heuvel: „de boze lusten van ons vlees", zoals dat heet daar is in het geloof heel veel tegen te doen. Daarin kunt ge uw geloof tonen, kunt ge tonen een christen te zijn. En als dat allemaal, niet lukt? en eigenlijk lukt het nooit helemaal zoals het zou moeten zijn! Leg uw klein geloof dan maar voor aan uw Heer en Heiland. Ook dat is al een geloofs daad, want dan hebt ge de heuvel van eigen hoovaardigheid overwonnen! Ja, een christen kan het soms moeilijk hebben. Maar hij kan het zich ook moeilijk maken! Aan Gods genade hoeft ge immers nooit te twijfelen. En Zijn genade is genoeg voor u! Jubileumvergadering in Scheveningen "PkE voorzitter van de Bond van Verenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs heeft vanmorgen in de 50ste jaarver gadering van de bond in Scheve ningen verklaard, dat het nijver heidsonderwijs zich in zijn opti male vorm zal kunnen ontplooien wanneer de vrijheid en de zelf werkzaamheid ervan in het on derwijsbestel worden gegaran deerd. Rotterdammer 7-13 mach. 34 Naar onze mening levert het samen- 1 van vrije maatschappij en over heid nog geenszins het grootste rende ment op", zo zei dr. J. R. Blom in deze jubileumvergadering. Het nijverheidsonderwijs heeft zich zelfstandig ontplooid tijdens de sociale maatschappijhervorming van de afgelo pen 50 jaar, „Het getuigt van een on verwoestbare drang, die in de vrije maatschappij leeft, om juiste vorm en inhoud te geven aan de opvoeding van diegenen, die zich langs de praktische kant voor het leven willen voorbereiden, gezin, winkel, atelier of fabriek. Deze ontwikkeling is te danken aan de gees telijke vrijheid en aan de burgerzin, die tot het ontstaan van dit onderwijs leid- Afrikaanse studenten naar de Ver. Staten Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat ongeveer 100 Afrikaanse studenten, die niet tevreden waren over de omstan digheden in de landen adhter het ijzeren gordijn, in het afgelopen jaar overge plaatst zijn naar Amerikaanse univer siteiten. De perschef van het ministerie, Fran cis W. Tully Jr., zei, dat nog 10 of 12 studenten aanvragen hebben lopen Amerika te gaan studeren. De Afrikaanse studenten hadden over geklaagd, dat hun niet toegestaan werd om te gaan met andere studenten uit het communistische blok. In som mige gevallen werd de toelage aa Afrikaanse studenten verlaagd wai...... zij niet politiek wilden meewerken. ns waren er klachten over het peil doceren en de behuizing. „Het gaat om artikel 60" T~)E leden van de Tweede Kamer zijn door de Nederlandse Stu dentenraad uitgenodigd voor een lunch op woensdag 19 oktober de dag waarop, naar wordt ver wacht, de volksvertegenwoordi gers het wetsontwerp weten schappelijk onderwijs zullen be handelen. De studenten zijn tijdens deze lunch in de Rolzaal niet van plan uitsluitend zoete broodjes te serveren, want ze willen hun hoogedelgestrenge gasten tevens tracteren op hun afwijzend stand punt ten aanzien van artikel 60 ir dit ontwerp, waarin de mogelijk heid wordt geopend studenten het recht te ontzeggen tot het volgen van onderwijs. Als toespijs wordt de Kamerleden een optreden van kopstukken uit de Neder landse studentencabarets opgediend. Deze kleinkunstenaars hopen hun gasten iets voor te schotelen over het hoger onder wijs en uiteraard over artikel 60. Maar de studenten doen nog meer in hun actie tegen wat zij noemen beper king van de studievrijheid. Niet minder dan 33.000 briefkaarten worden faculteits- gewijze onder de studenten verspreid ter ondertekening en ter verzending aan de Tweede-Kamerleden. -De tekst op elke kaart luidt: „In de wet hoort slechts nodig is en niet wat overbodig is", prentje van een in het getal 60 gesnoerde student vermeldt als onderschrift: .Vreugde der wet?", Alle verzamelde kaarten worden tegelijk verzonden naar het Binnenhof. In de grote universiteits steden worden ook telefoonnummers be kend gemaakt. Wanneer men zo'n i mer draait, zal men „de stemming de studenten op het moment kunnen peilen". Tenslotte zal vrijdag a.s. in Leiden op het plein voor de toekomstige aula der universiteit een „vrijheidsboompje" wo den geplant, dat is aangeboden aan c rector magnificus der rijksuniversiteit. C.M.B. betreurt cadeau-actie Ds. M. van Empel overleden In de ouderdom van 79 jaar is dinsdag i Middelburg overleden ds. M. van Empel, emeritus predikant van de Ned. Hervormde Kerk, die in vroeger jaren op verschillend gebied een vooraanstaan de plaats heeft ingenomen. Ds. Van Empel werd in 1881 in Dor drecht geboren en in 1905 kandidaat in Zeeland. Op 14 januari 1906 aanvaardde hij het predikambt in Biggekerke. Van daar vertrok hij in januari 1910 naai Middelburg, waar hij werkzaam is ge weest tot aan zijn emeritaat in januari 1946. Ds. Van Empel was o.m. praetor de ring Middelburg, voorzitter van classicaal bestuur van Middelburg leraar godsdienstonderwijs aan de rijks kweekschool aldaar. Voorts was hij zitter van de Nederlandse Bond predikanten en lid van het hoofdbestuur van de Centrale Vereniging van Open bare Leeszalen en Bibliotheken. Sedert 1918 was hij vele jaren bibliothecaris van de provinciale bibliotheek in Middelburg. Ook heeft hij zitting gehad in de staats commissie van advies inzake het biblio theekwezen. Verder was ds. Van Empel reserve-legerpredikant. Hij heeft in Mid delburg tal van plaatselijke functies bekleed. (Van i. redactie) i de Christelijke Mid- Het bestuur denstandsbond betreurt de tie, die de textielhandel en de detailhan del in huishoudelijke artikelen weer gaan ondernemen tegen de cadeauverstrek king in het kruideniersbedrijf. Het, gaat hierbij niet tegen de individuele krui deniers, maar tegen de fabrikanten, die de kruidenier hun artikel met behulp i cadeaus beter denken te kunnen Hierin zit naar de mening van de heer H. de Mooij, voorzitter van de C.M.B., de gevaarlijke ontwikkeling, dat in we zen de middenstander niet verkoopt, maar dat de fabrikant over de hóófden van de middenstander heen zelf als koper optreedt. Dit is een ongezond schijnsel, dat de goede verhouding in middenstandskringen verstoort. De heer De Mooij vroeg zich echter af, of de tegenactie van de textiel nu de enige weg is. Hij wilde liever op ande re wijze dit ongezond zakendoen bestrij den, alvorens naar het laatste middel van een nieuwe actie te grijpen en de verhoudingen verder te vertroebelen. De C.M.B.-voorzitter sprak de wen dat de kwestie opnieuw in het ov0 gebracht zal worden. (Zoals bekend heb ben de textielhandel en de detailhardel in huishoudelijke artikelen besloten bin nenkort tot de verkoop van extra goed kope zeep over te gaan om aan te toner), dat het publiek de zogenaamde cadeaus die worden verstrekt bij de aankoop wasmiddelen in wezen zelf betaalt). i hij. Het nijverheidsonderwijs heeft zijn grootste materiële ontplooiing in de laatste 40 jaar te danken aan de volledi ge subsidiëring van overheidswege. Bij deze stand van zaken moet echter meende de voorzitter een praktischer verdeling van taken, bevoegdheden et» verantwoordelijkheden tot stand komen, zodat vrijheid, zelfwerkzaamheid en overheidsverantwoordelijkheid volledig tot hun recht kunnen komen. Staatssecretaris Staatssecretaris Stubcnrouch somde in :n rede enkele punten op, die z.i. voor de toekomst van het nijverheidsonder wijs van groot belang zijn. Er moet ten eerste een waarborg worden geschapen, dat de scholén daar komen waar ze no dig zijn. Het verschuiven van vakop- het nijverheidsonderwijs zal voortgang leiding naar algemene vorming binnen moeten vinden. De speling, die de wettelijke voor schriften aan de inrichting van het on derwijs zullen moeten laten, zal de scholen gelegenheid tot differentiatie van het onderwijs binnen de school moeten laten. De verantwoordelijkheid van de school zelf en eventueel van de bij enige nijverheidsonderwijs geïnteres- is tellingen seerde organisaties i_„ VUU1 de leerplannen "zal beter tot haar recht moet enkomen. Door een betere hori zontale aansluiting tenslotte zal elke ook in feite te bereiken. Alléén een landarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE TANDPASTA Dat bent u, door André Barbault. Uit gave Kon. Uitgeverij Erven J. J. Tijl N.V., waarin opgenomen Uitgeverij G. W. Breugel, Zwolle. Het betreft hier een serie boekjes over astrologie. De Neder landse bewerking is van Rico Bulthuis en André Peters. Nu verschenen twee deeltjes, resp. over Weegschaal en Steenbok. De boekjes zijn kennelijk be doeld voor wie menen, dat er in de as trologie „iets waars" zit. De wonderlijke geschiedenis van het neutron, door Donald J. Hughes. Uitga ve Elsevier, Amsterdam. Dr. A. L. W. De Gee vertaalde dit interessante boek je, dat door de uitgeefster niet zonder reden is genoemd „een wetenschappelijk detective-verhaal", dat ons in elk geval met nieuw ontzag vervult voor de schepping. Sinne- en minnebeelden, door Jacob Cats. Uitgave J. H. Kok N.V.. Kam pen. Cats is een onzer vaderlandse dich ters. Het is een genoegen, met hem ken nis te maken, vooral met een bekwame introductie van dr. J. Bosch, rector van het Johannes Calviin-Lyceum te Kam pen. Kok gaf het boek een plaats in zijn Boeket-reeks. Vraag: Weet u een middel om oude opgegraven munten (waarschijnlijk brons), die bedekt zijn met een kei harde laag groene corrosie, veilig schoon te maken, dus zonder dat het metaal wordt aangetast? Antwoord: Waarschijnlijk zijn uw munten sterk geoxydeerd, want dat is in de regel het geval met oude opge graven munten. Een dergelijke oxydelaag gewoonlijk alleen langs chemische Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan bet bureau van ons blad Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. opzichte van elkaar zoals dat bijvoor beeld wel geldt voor kinderen ten opzichte van hun ouders. De dienst van sociale zaken maakt uit door wie en ziet toe dat de onderhoudsplicht wordt nagekomen. Uw klantenkring kunt u op de hoogte •engen door middel van advertenties. m JHJ Ook bank en girokantoor moeten van ivete"verwïjd er en"door"on dërdó'mp'e- de veranderingen op de hoogte gebracht ling in een bad dat is samengesteld uit worden bij uw bezoek aan de Kamer verschillende zuren (zwavelzuur, zout- T-r zuur, salpeterzuur in verdunde toestand Bij deskundige behandeling is de oxyde- aanvragen, laag te verwijderen zonder dat het metaal zelf noemenswaard wordt aan getast. Vaak echer hebben beeld en tekst op de munten al sterk geleden omdat ze door de oxydatie zijn aangetast. tweede klas gemeente geen huur- huurder op zijn beurt nu ook verhoging plaats vinden. huishuur van 7,68. Op 4 april kreeg ik de aanzegging dat deze huur voorlopig hierin eerst met 20 pet. verhoogd werd tot 9,75, de kook en voeg het komende zulks in afwachting van de goedkeuring ntccif. Wil rmt- 1VOOK Antwoord: U dient zich allereerst te hoging wettelijk laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Behalve de noodzakelijke de huuradviescommissie. Nu ont- n dezer dagen van deze com- schrijven waarin mij gevraagd werd of ik tegen deze verhoging be zwaar had. Wat moet ik antwoorden? Kunt u mij zeggen of deze huurver- verzorgd toegestaan" Antwoord: Vermoedelijk heeft de pan waarin u de melk kookt een te dunne tweede klas bodem. Neemt u eens een andere pan liefst een pan van aluminium, brenj. klein beetje water aan dan de melk bij. de melk op een niet al te grote vlam. U zult dan geen last van dit euvel. derde onderverhuren? hoofdbewoner niet bij overeenkomst verboden is, mag hij een gedeelte van het huis onderverhuren. En zo mag ook een onderhuurder weer een gedeelte van zijn etage onderverhuren, ook al weer ils niet in een overeenkomst anders is lepaald. Natuurlijk blijft de onderhuur- u de v intwoordelijke persoon. formulieren zal r Antwoord: U i ook verdere ge- tegen de Vraag: Mijn zuster (76 jaar) wordl :rzorgd in een verpleeginrichting voor ouden van dagen. Bestaat de mogelijk heid dat (een deel van) de kosten op bezwaar maken mjj worden verhaald? Vraag: Aan het begin van het jaar pleeg ik bij vooruitbetaling de abonne- hebben mentsgelden van mijn kranten, tijd schriften, enz. te gireren voor het volle jaar. Als ik nu kom te overlijden, gaat het recht op ontvangst van deze kranten en tijdschriften dan ove: n vrouw? gevorderde huurver hoging. Voor woningen beneden de Antwoord: Er bestaat geen onder- Antwoord: Dat is inderdaad het geval, U hebt voor een heel jaar betaald en rfgename ontvangt uw vrouw dan i acht gulden per week zou houdsplicht 1 broers ten automatisch de krant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2