Ik wil niet zegt ds. H. vluchten," van Dijk SER adviseert afkopen premies invaliditeitswet Voor categorie jongere verzekerden F ilmcommissie Noord wij kse Herv. Jeugdraad tien jaar Kat wij ks honderd j arige veel belangstelling trok Raad Oegstgeest praatte over woningbouw Gouden bruidspaar Paauw in Oegstgeest TEXTIELHUIS JéPé NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 (Van onze correspondent.) „Ik wil niet vluchten. Dat heb ik altijd gezegd. En juist nu niet, nu de laatste tijd de contacten, vooral met de jeugd, beter werden. Ik ben en thousiast genoeg voor het werk hier, al golfde van het begin af moeilijk heid na moeilijkheid over ons heen." Dapper klinken deze woorden uit de mond van ds. H. van Dijk, de jonge predikant van het Oostoverijsselse dorp Westerhaar. Maar zijn hand woelt vertwijfeld door zijn warrige bos donker haar. Ds. Van Dijk heeft zondag niet gepreekt. De kerkeraad had' hem dit dringend verzocht, be vreesd zijnde voor moeilijkheden met de gemeenteleden, omdat dezen de dominee enkele uitlatingen tegen over een reclasseringsambtenaar kwalijk namen. Wij meldden dat al eerder. Zijn het alleen deze uitlatingenDo minee Van Dijk heeft ons iets verteld van zijn werk in Westerhaar en van de weerstanden die hij ondervindt,- van de geslotenheid van deze gemeenschap en het wantrouwen tegenover iedere vreem deling. Maar het verhaal is alleen be grijpelijk tegen de achtergrond van het verledeneen achtergrond, die ds. Van Dijk in de loop van de drie-en-een-half jaar dat hij in Westerhaar staat eerst langzaam heeft leren kennen Vroeger en nu Westerhaar ligt ergens langs de weg van Almelo naar Hardenberg. Met Vrie- zenveensewijk vormt het een langgerekt dorp, in een zgn. ontwikkelingsgebied. Vroeger was het turfsteken het voor naamste middel van bestaan; de ouderen in Westerhaar kennen de plaggehuitten nog uit eigen ervaring. En wie „veen en plaggehut" zegt, denkt meteen aan drank en aan inteelt. Op het ogenblik is de toestand heel wat beter: slechts weinigen werken nog in het veen. de meesten verdienen hun loon als textielarbeider in Vriezenveen, Almelo of Hengelo. Vanuit Almelo is na de oorlog een goede weg met'het Noor den aangelegd en om de twee uur (op de spitsuren om het uur) rijdt een bus van Almelo via Westerhaar naar Hardenberg Het verleden drukt echter nog steeds z(jn stempel op deze gesloten bevolking. Het intelligentie-quotiënt is niet hoog. Vreemdelingen vestigen zich niet in dit dorp, behalve dan wanneer een Wester- haarse jongen met een meisje van elders trouwt. Zo leeft men daar onder elkaar, met een ingeboren wantrouwen tegen over een ieder die iets anders wil, en in de ban van vrees tegenover elkaar. Dominerend Bij dit alles vindt het dorp steun in de persoon van de heer J. Bon erna, de bo venmeester van de christelijke school, raadslid voor de CHU van Vriezenveen en secretaris van de kerkvoogdij. Mees ter Bonema is al dertig jaar in Wester haar en al die tijd hebben de mensen naar hem geluisterd. Hij is de autoriteit van het dorp en hij laat zich door nie mand verdringen. Dit alles wist ds. Van Dijk niet toen hij in 1956 het beroep naar Westerhaar aannam. Ook de heer en mevrouw Jong kind tvisten het niet toen zij in 1956 in Westerhaar een kippenfokkerij begon nen. En die kippenfokkerij is nu eigen lijk de aanleiding geworden dat de moeilijkheden van ds. Van Dijk in het felle licht der publiciteit kwamen. Dat zat zo. Een van de liefste bezig heden van de Westerhaarse jeugd is het sarren van vreemdelingen. Zo'n vreem deling is de heer Jongkind. Zesendertig jaar geleden werd hij in Mexico geboren. Hij werd opgevoed in Nederland en in de oorlogsjaren was hij een fel vechter tegen de bezetter. Hij kwam er door in het concentratiekamp. Later ontving hij voor zijn dappere daden acht onderschei dingen. Zijn vrouw werkte ook in het verzet en leerde eveneens het concen tratiekamp van binnen kennen. De jeugd plaagde Jongkind op alle mogelijke ma nieren. Het slot van dit verhaal is be kend: de heer Jongkind moest voor de politierechter verschijnen, omdat hij het treiteren moe, een jongen had geschopt. Bij deze zaak beschikte de politierech ter over twee rapporten, een van een prot. chr. reclasseringsambtenaar en een van de districtsrecherche van de rijks politie te Almelo. Uit deze vertrouwe lijke rapporten las de rechter voor. dat tot de bijzondere vermaken van de Wes terhaarse jeugd behoort het urineren in brievenbussen, het doen van de behoefte op de stoep en het plagen van vreemde lingen, zoals de verdachte Waarschuwen De politierechter citeerde nog meer uit deze rapporten. De rapporteurs hadden ook de Hervormde predikant onder vraagd en deze had gezegd, dat hü best kon begrijpen wat J. had gedaan. Hem zelf jeukten de vingers ook wel eens. Zijn ondervindingen waren van dien aard, dat hy straks zUn eventuele opvol ger zal waarschuwen. De bevolking wil geen inmenging van anderen, ook niet van de predikant. „Ik heb de indruk gekregen door de bevolking alsindringer te worden be- achouwd," aldus de dominee. Eenmaal was zelfs het begin van brand in de Westerhaar wantrouwend tegen ieder pastorie geconstateerd, maar het onder zoek leverde niets op. Een andere keer was de dominee naar een brand in de buurt gaan kijken. Het gedrang van het publiek was zó groot, dat de dominee in een open beerput geraakte. Geen der omstanders stak een hand uit om hem te helpen. De officier van justitie wilde dan ook tn de eerste plaats de ouderen van Wes terhaar verantwoordelijk stellen voor de daden van de jeugd. Dilemma ter de predikant staat, hem verzocht niet te preken. Voor deze ene zondag heeft ds. Van Dijk het verzoek ingewilligd. Hij zou enerzijds nog graag willen blij ven in Westerhaar, want er is nog veel werk te doen. Anderzijds wordt hem het werken in deze gemeente met 2700 zielen bijna onmogelijk gemaakt. Maar ja, hij kan moeilijk vertrekken, zoals de heer Jongkind, wiens bedrijf twee weken na de mishandeling ai- brandde (f 60.000 schade en de dader was niet te vinden) en die nu opnieuw begint in Den Ham. Ds. Van Dijk wil het eerst met de kerkeraad in orde maken, want anders kan- hij helemaal niets beginnen. Hij heeft wel begrip voor de Westerhaar- ders, die eerst in 1920 een eigen kerk bouwden en pas in 1938 kerkelijk zelf standig werden. Maar de Westerhaar- ders hebben geen begrip voor de domi- En ondanks alles heeft de predikant nog goede hoop, dat de moeilijkheden, die van interne aard zUn en lang niet alle uitgesproken konden worden, zullen worden opgelost. (Van onze sociaal-economische red.) T~AE Sociaal-Economische Raac heeft minister Van Rooy (so ciale zaken) een aantal voorzieningen voorgesteld, die de regering zou kun nen treffen, wanneer de huidige In validiteitswet wordt ingetrokken. Zoals bekend moet deze wet worden vervangen door een nieuwe wet, die meer het karakter van een algemene verzekering tegen arbeidsongeschikt heid krijgt. De Raad adviseert de premiebetaling (per rentekaart) 'stop te zetten, zodra de wet wordt inge trokken. Nieuwe invaliditeits- en we zenrenten moeten dan niet meer worden toegekend. Alleen de aan spraken van een bepaald deel van de verzekerden op ouderdomsrente en weduwenrente dienen te worden ge handhaafd. De aanspraken van df overige (voornamelijk jongere) ver zekerden zyllen afgekocht moeten worden. Het is de Raad dus vooral te doen om handhaving van de ouderdomsaanspraken krachtens de Invaliditeitswet. Dit, omdat bij de vaststelling van de hoogte van het AOW-pensioen rekening is gehouden met de uitkering van ouderdomsrente ingevol ge de Invaliditeitswet. De weduwe-, we zen- en invaliditeitsaanspraken zijn van minder betekenis, gezien de aanwezig heid van Alg. Weduwen- en Wezenwet en de tot stand te brengen nieuwe Ar beidsongeschiktheidswet. Hoewel uit het advies blijkt dat de Raad de voorkeur geeft aan een kortere periode, wordt voor de afwikkeling van de aanspraken een tijdsduur van dertig jaar aangehouden. Afkoop van aanspra ken wordt aangeraden voor die catego rie verzekerden, die 35 jaar cn jonger zijn. Zij zullen een afkoopsom uitgekeerd krijgen, die gelijk is aan het bedrag van de betaalde premies. Ook de aanspraken van de verzekerden boven deze leeftijd zullen moeten worden afgekocht, echter alleen voor zover zij recht hebben op een ouderdomsrente van minder dan f 60 per jaar. Voor deze categorie zal de af koopsom met een rentefactor moeten worden vermeerderd- Liever zou de Raad een afwikkelings periode van 20 jaar aanhouden, hetgeen mogelijk is wanneer alle verzekerden beneden de 45 jaar worden afgekocht. Doch het aantal rechthebbenden op een afkoopsom zou dan stijgen van 2.700.000 tot 4.000.000 en het uit te betalen bedrag 400 miljoen gulden tot 1000 miljoen gulden. De afkoop zou voorts idministratieve en financiële gronden een periode van tien jaar gespreid ten worden, hetgeen bezwaarlijk is en bijzondere voorzieningen vereist. Hogere uitkeringen De raad stelt voor als aanvullende jorziening de AOW-uitkeringen aan be jaarden in vier etappen geleidelijk te verhogen, namelijk driemaal een verho ging van f 60 per jaar en een slotuitkering f 120 per jaar. De eerste verhoging worden gerealiseerd direkt bij de intrekking van de wet. de tweede na 10 jaar. de derde na 20 jaar en de laatste na 30 jaar. Hierbij is uitgegaan van een afwikkelingsperiode van 30 jaar. Brengt men die ♦periode echter op 20 jaar, dan zal de verhoging van het jaarbedrag van de AOW ook in 20 jaar tot stand moe- komen. ER IS 00K VOOR U EEN PETROLEUM-VERWARMING in de modellenserie (van stijlvol-MODERN Volgens het SER-advies dient dan ook het peil van de huidige uitkeringen invalide rentetrekkers, die jonger 65 jaar zijn; te worden verhoogd, moet worden gebracht op het niveau jle uitkering, waarop een ongeschoolde "arbeider recht verkrijgt krachtens de nieuwe invaliditeitsverzekering. De hui dige toe- en bijslagen (ten laste var rijk) moeten dan worden ingetrokken. Invalide rentetrekkers, die daarnaast nog ongevallenrente of een AWW-uit- kering krijgen, komen naar het oordeel van de SER slechts voor de verhoging in aanmerking, voorzover deze de on gevallenrente of de AWW-uitkering over treft. De huidige situatie (rente met toe- en bijslagen) dient gehandhaafd te blij ven voor de gehuwde vrouwen met in- validiteitsrente, die geen kostwinster zijn. De Raad stelt voorts voor de ongeval lenwetten zodanig te wijzigen,, dat: a) de hoogte van de rente aan wijzigingen van de loonindex gebonden wordt; b) de rente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd een einde neemt en c) de uit keringen aan nagelaten betrekkingen ver vallen. Een en ander alleen voor de on gevallen. die zich na het tijdstip van in werkingtreding van deze wijzigingen voordoen. Financiering te doen financieren: 1. Lopende renten en nieuw toe te ken- nert Tenten ingevolge",de Invaliditeits wet, alsmede de afkoop van aanspra ken op rente, te betalen uit het te liquideren Invaliditeits- en Ouder- domsfonds en voor het meerdere door 2. De verhoging van de AOW-uitkerin gen ten laste van deze verzekering zelf. De verhoging van de uitkeringen aan invalide rentetrekkers ten laste van de nieuwe arbeidsongeschiktheids verzekering. Een klein aantal leden van de Raad heeft zich met het advies niet kunnen verenigen. Dit deel acht liquidatie van de huidige wet op korte termijn geboden wil de aanspraken slechts in beperkte mate handhaven. Daqrom hebben deze raadsleden voorgesteld alle aanspraken te laten vervallen, uitgezonderd voor de ingegane renten aan beneden 65- en, tezamen met een onmiddellijke verhoging van de AOW-uitkeringen met f 300 per jaar. Een klein aantal andere leden kan het advies slechts onderschrij ven als de afwikkeling in 20 jaar wordt oltooid. Een afwikkelingsperiode van 0 jaar achten zij de langste, die uit so ciaal-politiek oogpunt nog aanvaardbaar kan worden geacht. KATWIJK AAN ZEE Contactavond van de Vijf-cents-actie De wijk „Noord" van de vijf-cents- actie hield gisteren de eerste contact avond voor de collectanten in de Oran jezaal van het Jeugdhuis, onder voor zitterschap van de heer C. A. van der Plas Deze heette in het oijzonder welkom de collectanten. Het deed hem genoegen, dat zovelen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. Hij bracht dank aan de collectanten voor het werk dal in rte afgelopen periode werd verricht en hoopte, dat dit met volle ijver en ver antwoordelijkheidsbesef voortgang mag blijven vinden. Tevens werden de com missieleden en allen die door hun gaven het werk der vijf-cents-actie in stand houden, bedankt. Ongeveer 100 nieuwe leden zijn in de afgelopen periode toe getreden. Dit geeft moed om met de werfactie te blijven doorgaan. Toen werd het woord gegeven aan de jeugdleider de heer A. H. van Pijpen uit Veenendaal, die iets uit eigen ervarin-1 gen in zijn werkzaamheden vertelde. In aansluiting hierop kregen wij te horen een voordracht getiteld „Drie meisjes in een eenzaam huis" gespeeld door de dames Cobie de Vreugd, Bertha van Rijn, Cobie van der Plas en Cobie van der Plas. waarna Weina de Mol ook het sn en ander ten beste gaf. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden ter dekking van de onkosten van deze avond. Na de pauze volgden wederom voor drachten door de dames Cobie Vooijs, Cobie Varkevisser, Dicky Meijvogel en Maartje Krijgsman, getiteld „De lange broek", „Opoe naar de speeltuin" door Weina de Mol en tot slot een voordracht „Hoog bezoek" door Bertha van Rijn, Cobie de Vreugd, Cobie Varkevisser en Dicky Meijvogel. Deze geslaagde avond werd gesloten door ds. F. Offerings. Filmavond wijkgeineentc Z.-Oost De Hervormde wijkgemeente Zuid- Oost (waaronder Overduin) kwam gister avond in het lokaal aan het Abeelplein bijeen. De wijkpredikant, ds. Jac de Vos, sprak er zijn vreugde over uit, dat on danks de slechte weersomstandigheden zovelen uit de wijk waren gekomen om deze eerste bijeenkomst in dit winter seizoen bij te wonen. Hij vertelde een en ander over de vorm waarin en de wijze waarop de volgende wijkavonden zullen worden gehouden. Deze avond stond in het teken van de kleurenfilm. De eerste die werd ver toond gaf een prachtig beeld van wat Nederland op het gebied van waterwegen en bouwkunde in de loop der eeuwen heeft gepresteerd. Dan volgde een film over het leven aan boord van het hospi taal-kerkschip „De Hoop". Deze film, waarvan de première in mei jl. in Am sterdam plaats had en die voor het eerst in Katwijk werd vertoond, oogstte veel bijval. Tot slot werd vertoond de bij uit stek Katwijkse film „Schotters te boord". Ds. De Vos sprak een dankwoord, waar bij hij inzonderheid dank bracht aan de heer Mos voor het bedienen van het filmapparaat. Morgenavond om acht uur is er in één der zalen van het jeugdhuis Irene naast de Geref. kerk aan de Voorstraat een streekvergadering van zondags- scholen. Morgenavond, acht uur, vergadert de jongemannenvereniging „Amos 5 6a" in zaal 3 van het Jeugdhuis. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 10.05 en 22.42 u. laag water 5.14 en-17.42 uur. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de fllmcommissle van de Noord- wükse Hervormde Jeugdraad, werd gis teravond in het Lidotheater de Duitse film Zolang er leven isgedraaid. De voorzitter van de commissie, de heer C. Lindhout, constateerde in zijn ope ningswoord dat de filmavonden zyn in geslagen. Hy gaf de toezegging dat op de oude voet zou worden doorgegaan. De heer Lindhout dankte de initiatief nemers van tien jaar geleden, mej. W. Bardelmeyer, de heer J. Kleton en ds. J. J. Meuzelaar voor hun activiteiten. Voor al aan de bekende voortvarendheid van ds. Meuzelaar is het te danken dat de Ds. J. J. Meuzelaar, hervormd predikant te Amsterdam, voorheen te Noordwij k- Binnen, vond het een groot genoegen, ter gelegenheid van dit jubileum, weer een inleidend woord te mogen spreken. 't Is van de Kerk en 't bestaat tien jaar, zo zei hij. Dat is wel niet zo lang, als we bedenken dat de Kerk zelf al vele eeuwen bestaat en het heeft uitgehouden Dit was echter iets nieuws en dan valt het vaak niet mee de mensen er warm voor te krijgen, 't Is gelukkig toch ge slaagd. aldus ds. Meuzelaar, die er op wees dat het niet de bedoeling was een soort christelijk bioscoopje te stichten. Vooral ten dienste van de jongeren die naar de bioscoop gaan was het de be doeling op bepaalde facetten van de film kunst de aandacht te vestigen, waarde ring bij te brengen voor echte filmkunst en hun te leren onderscheiden tussen kitsch en kunst op dit gebied. De keuze van deze film noemde ds. Meuzelaar typerend voor de her denking van het tienjarig bestaan, KATWIJK AAN OEN RIJN Hervormde jeugdraad Kooiker-Mohr de Hervormde ver het boek in Jan Mens. Gisteravond hield uit Katwijk aan Zee vo Jeugdraad een lezing „Meester Rembrandt" Ondanks het gure weer was er voor deze lezing, de omstandigheden in aan merking genomen, goede belangstelling. De bijeenkomst werd geopend door vikaris J. van 't Kruis. Mevrouw Kooiker leidde haar onder werp in met erop te wijzen, dat het haast niet doenlijk is uit de veelheid van boe ken. die in onze dagen de markt over stroomt, een keuze te maken ter behan deling van een of meer werken. Bij de lezing van het boek „Meester Rem brandt" valt de liefde op, die de schrijver Jan Mens heeft voor de grote Nederlan der uit de Gouden Eeuw. Zy meende, dat het goed is, de karakters van de perso nen in het boek duidelijk te belichten en de problemen zuiver weer te geven. Op zeer interessante en puntige wijze vertelde mevr. Kooiker over het boek, het verhaal op de voet volgend. Uitvoe rig stond zij stil bij Rembrandts jeugd, zijn huwelijk met Saskia van Uilenburg en de invloed van deze vroi leven en werken. Ledenvergadering Hedenavond 8 uur wordt pastorie bij de Geref. kerk ee ledenvergadering gehouden v; kiesvereniging. Gesproken zal worden over het ontwerp beginsel- en staatkun dig program van de A.R. Partij. n de oude algemene de A.R.- Gisteren heeft mevrouw Berkheij- de Jong haar honderdste verjaardag bij haar kleinzoon. Duinpad 9, ge vierd. Te midden van haar 3 klein kinderen en haar 74 achterklein kinderen heeft de honderdjarige een, mooie dag gehad. Aan de vele bloemstukken, taar ten, manden met fruit, bakken met bloemen en nog vele andere cadeaus, die waren uitgestald in de kamer, hebben wij wel kunnen merken, dat het niet aan belangstelling heeft ont broken. Terwijl het in de woning bij oma Berkheij zo rustig mogelijk TAE GEMEENTERAAD van Oegstgeest had gisteravond slechts een kleine agenda te behandelen, maar er werd toch nog bijna twee uur gepraat over allerlei zaken, niet het minst over de woningbouw, blijkbaar een heet hangijzer. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Gede puteerde Staten, waarbij de begroting van dit jaar werd goedgekeurd. Bij de mededeling van voorzitter Du gemeentewerken werd van het r.k. se- Boeuff dat er op vele plaatsen in de gemeente een wachtverbod is ingesteld verband met de busdiensten, vroeg de heer Blansjaar (prot. chr.) om een wachtverbod in de Hofbrouckerlaan op de plaats waar deze aan beide zyden is bebouwd. De woningbouwvereniging Buitenlust kreeg grond voor de bouw 24 flatwoningen. Een geldlening van 450.000 werd aangegaan voor aankoop :n bouwrijp maken van gronden in het grondbedrijf en voor de aanleg van trot- riolering aan de zuidzijde van de Rijnzichtweg. oorstel voor betegeling van het schoolplein by het gymnastieklokaal de Terweeweg vroeg de heer Brou- (prot. chr.) om een andere bestra ting, zodat er ook kan worden gerol schaatst. Nu wil de gemeente een rol- schaatsbaan bij het bejaardencentrum, hij meende dat daar weinig kin deren zullen worden geboren. Het bleek dat betegeling het goedkoopst is. Voor de onderbrenging van de diensl mïnarie te Warmond voor ƒ31.000 grond gekocht. Een aantal verpachtingen gin,», na enige discussie, onder de hamer door Vrij lang praatten de raadsleden over de verkoop van grond voor de bouw van tien woningen aan de bouwkas van het N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De raadsleden Brouwer, Van Weizen, Van Nieuwkoop en Van der Voort stemden uiteindelijk tegen omdat zij het onjuist achtten dat grond voor woningwetwoningen aan particulieren (over dit laatste werd eigenlijk zonder definitieve uitspraak het langst gede batteerd) wordt gegeven tegen een vrij lage prijs. De huizen zijn wel voor min der-draagkrachtigen, maar de heer Brou wer achtte het zeer te betwijfelen of de spaarders wel geheel zijn ingelicht. De heer Van der Voet (prot. chr.) sprak van een gevaarlijk precedent. Uit eindelijk ging de raad in meerderheid met het voorstel mee. Bij de rondvraag bracht mevrouw Kramers-de Vlamingh- Pleysier (arb.) namens velen dank voor de omschakeling van trams op bussen. moest blijven, zijn ongeveer 200 per sonen, onbekende familieleden mee geteld, de honderdjarige, die nog al tijd een witte muts draagt, hun ge lukwensen komen aanbieden. Op de gezellige visite in de mor genuren kwam burgemeester H. Duiker, vergezeld van de gemeente secretaris, de heer J. C. Tieleman, haar namens het gemeentebestuur gelukwensen aanbieden. De burger vader onderhield zich op aangename wijze met mevrouw Berkheij. Er werden vele bijzonderheden uit vroeger jaren opgehaald Opoe Berkheij is nog bijzonder ui- taai, maar kon deze drukte niet zo gauw verwerken, zodat zij 's avonds op tijd naar bed moest. Hieraan wordt door de huisgenoten streng de hand gehouden, want ze willen opoe nog niet missen en als het God be haagt haar nog een poosje in het moederloze gezinnetje laten. daar deze de betrekkelijkheid van vele dingen in het leven laat zien ten opzichte van de werkelijke waarden Dit geeft aansluiting op de bood schap van de Kerk en van het Evangelie. Altijd hoort men: het staat in de Bijbel, dus is het waar, maar spreker zou het deze keer eens willen omdraaien en zeggen: omdat het leven zo waar is. daarom staat het in de Bijbei! 's Middags was er een druk bezochte kindervoorstelling, waarin Alleen op de Wereld werd vertoond. Bouwactiviteit De Technische Dienst der Mr. Dr. W. v. d. Berghstichting heeft het verbouwen van paviljoen „De Aster" voor circa 60.000 opgedragen aan v. d. Marel's Bouwbedrijf te Katwijk aan Zee. Architect J. van Tubergen te Noord- wijk heeft het bouwen van een winkel met bovenwoning aan de Hoofdstraat voor W. J. Kruyer eveneens opgedragen aan de firma v. d. Marei te Katwijk aan Zee. Geen twi jfel over schuld van moordenaar De arrestant in de Sevenumse moord zaak. t!c 51-jarige Th. van B. uit Bcl- feld. heeft nog steeds geen bekentenis afgelegd. De offieier van justitie te Roer. mond meent echter, dat alle twijfel over len. Een speurhond heeft bij een dinsdag geheden sorteerproef tot driemaal toe Van B. aangewezen als de man, die het laatst de schop heeft gehanteerd, waar mee het lijkje van Hans Hermans zou zijn Op de internationale vrachtenmarkt is volgens de Vereinsbank te Hamburg thans eer vraag naar scheepsruimte, vooral voor droge lading De vraag voor graan- vervoer naar Europa is de laatste tijd toe genomen en men verwacht grotere be hoefte voor het vervoer van kunstmest naar Azië en het ertsvervoer is vermeer derd Daarentegen hebben tankers 40% van het graanvervoer overgenomen. De opgelegde scheepsruimte was begin augustus nog 2% (tegen 7% m oktober 1959» meercndcels tussen 1940 en 1944 ge bouwde schepen, die wellicht spoedig worden gesloopt. De opgelegde tanksche pen maten begin augustus 3.77 miljoen ton tegen 3.16 min. aan het begin van het Mevr. Heemskerk een nacht zoek Een van de Nederlandse deelneemsters aan het wereldkampioenschap schaken voor dames, mevr. Fenny Heemskerk, heeft grote ongerustheid gewekt onder de organisatoren van het toernooi door een gehele nacht onvindbaar te blyven. De politie werd onmiddellijk in kennis gesteld van ha§r verdwijning, waarop een grootscheepse speurtocht werd on dernomen in het plaatsje Vrnjci, Terwijl het zoeken in volle gang was, zat mevr. Heemskerk rustig in een berg hut te genieten van de melk, kaas en slibowitsj, die haar werden aangeboden Zij was er eenvoudig op uitgetrokken om een berg te beklimmen in de omge ving van het stadje. „Het zou mijn mooiste belevenis in Zuid-Slavië zijn geworden als ik mij niet bewust was geweest dat de mensen zich zorgen om mij maakten", aldus verklaar de zij des morgens. „Ik wilde de top be reiken van de Goc (een nabijgelegen berg) maar werd door de duisternis over vallen", aldus mevr. Heemskerk. Dinsdag werd in Vrnjacka Ban ja (Zuid-Slavië) de afgebroken partijen uit de .tiende, elfde en twaalfde ronde van het zonetoernooi voor dames gespeeld. Mevrouw Heemskerk won van Asenova iBulgarijé), terwijl de partijen: Tranmer (Eng.)Lazarevic (Z.-Slavië) en Rinder (W.-Duitsland)Jovanovic (Z.-Slavië) opnieuw werden afgebroken. De stand luidt nu: 1. Chaude de Silans 7 pt; 2 en 3: Akst en Heemskerk 6,5 pt; 4. Lazarevic 6 pt plus 3 afg.; 5. PiberJ 6 pt; 6. Rinder 5,5 pt; 7. Tranmer 5 pt; 8 en 9: Ovanova en Asenova 5 pt plus 1 afg.; 10. Jovanovic 4 pt plus 2 afg.; 11 en 12; Bruce en Nepher 3 pt; 13. Vreeken 2,5 pt. Sfeer in t gezin De „Nieuwe Leidsche*' er Nog eens Katwijks boulevard Naar aanleiding van onze artikelen- serie over de verhalende boulevard van Katwyk aan Zee ontvingen we enkele prettige reacties. Het verheugt ons de inhoud ervan hier te kunnen doorgeven. Iemand, die al 23 jaar op de Boule vard woont, maakte mij erop attent, dat in de lijst van pensions in een vooroor logse VVV-gids ten onrechte vermeld is de villa Merano, indertijd bewoond door ir. V, W. van Gogh; de naam moest lui den Merana, zodat ook geen relatie met de Italiaanse plaats bestaat. Betekenis en herkomst zijn onbekend, waar de fa milie Van Gogh het huis met naam en ai overnam. Bovendien bleek ons, dat het verhaal van de huidige bewoner van pension Tjerimai niet helemaal juist is; de heer J. van Duijn was zo vriendelijk het reoht te zetten. Zijn relaas voLgt hier: „Kapitein W. van Duijn van de clip perbark Tjerimai was een oom van mijn vader J. van Duijn Mijn vader was, zoals vroeger gebruikelijk, met zijn dertiende jaar naar zee gegaan op de visserij. Hiervan had hij na een paar jaar genoeg en hij wilde naar de grote vaart. Zijn eerste reis maakte hij mee op de Tjerimai en dat was juist de reis, waarop het schip zo gehavend binnen kwam. Hij had zijn grote zeereisdoop gehad en wilde niet anders meer dan de grote vaart. Door zelfstudie en hard werken kwam hij in 1902 op 22-jarige leeftijd in dienst van de K.P.M. als stuurman en vertrok naar het voorma lige Nederlands-Indié. Na enige jaren was hij gezagvoerder; in 1927 vierde hij zijn 25-jarig jubileum; het volgende jaar overleed hij echter plotseling op 48-ja rige leeftyd. Door mijn moeder, in 1932 ander maal weduwe geworden, werd in 1934 het huis aan de Boulevard ge kocht, ter plaatse waar het oude Bad hotel had gestaan, dat de naam Tje rimai kreeg ter herinnering aan het schip, waarop mijn vader zijn car rière bij de grote vaart begon. Het werd in september 1944 door de Duit sers met hun handlangers op zinloze manier vernield. Mijn broer, de ex- planter L. van Duijn, heeft het huis zijn repatriëring omstreeks 1950 herbouwd op de plaats waar het nu staat." Bovendien bleek ons uit een toelich ting by enkele ter inzage gezonden fo- Morgen viert het echtpaar P. Paauw en C. H. Paauw-Van den Eykel, Rynebur- gerweg 129 te Oegstgeest, zijn gouden bruiloft. Vanmorgen kwam burgemeester H. L. du Boeuff op bezoek. De bruide gom is 73 jaar en zijn vrouw 71. Laatst genoemde heeft de laatste tijd wat last met haar gezondheid, maar dat doet toch aan de vele belangstelling van de laatste dagen mets af. De heer en mevrouw Paauw hebben negen kinderen, van wie er nog zes in leven zijn. Er zyn veertien kleinkinderen. Een dochter woont negen jaar in Canada. Bij het 45-jarig huwelijksfeest was zij met haar man en twee kinderen voor het feest naar Oegstgeest gekomen. Nu zijn twee kinderen bijgekomen en de i ondernemen is wel wat kostbaar. Maar het ontbreken van deze familie leden in het huis aan de Rijmsburgerweg, waar net echtpaar, op de eerste jaren na, altijd heeft gewoond, heeft weinig in vloed op het feest. Foto N. van der Horst LEIDERDORP Woningbouw aan de Wilhelminastraat Onder architectuur van W. J. Fiolet e Rotterdam zal de firma C. Meerburg de KATWIJK AAN ZEE Emigrantcnreis Vanavond acht uur vertelt ds. Pijlman in de gereformeerde kerk over een emi- grantenreis naar Australië. Hij zal zijn causerie verduidelijken met dia's. Advertentie BRAADKIP 1,90 per pond POULET ƒ1,75 per pond Alles vers geslacht. WINTERS POELIER runstraat 91 Katwyk aan den Ryn TeL 2877 Als EERSTE in KATWIJK Lest ,,PARL'S Autorijschool" tn DAF's 600! Ideaal!! (ook in Ren. Dauphine) to's, dat het vooroorlogse pension Chris tina. nu Stella Maris, in de oorlog een Duitse staf huisvestte; wellicht heeft het daar zijn overleving van de oorlog GROTE HEROPENINGSREKLAME Bij besteding v. f 5.- 2 leuke washandje» Bij 7.50 meisjes cocktailschortje Koopt U voor 10.— dan ontvangt U 1 mooie baddoek of l p. ajournylons in donkere kleuren. J. v. d. PLAS c D doek cadeau. Vorkevisserstraat 191 Wij leveren alle BECKERS HAARDEN en CONVECTORS voor KOLEN en OLIE J. W. DUBBELAAR princestraat 2t katwiik aan zee Kachelsmederij sinds 1900

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13