Westerhaar voelt zich door rapport gegriefd Ut Franse charme verbloemt een wat gewaagd gegeven „Niets aan de hand'5 maar niettemin Sensationele bekentenis van Bobby Evans NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 Schaak'vraag 6 De stand (uit een simultaanpartij van Aljechin) wis als volgt: Wit: Kgl, De2, Tel en Tfl, Lb3 en Ld6, pi a2, c3, d4, e5, f5, g2, h2. Zwart: Kf7, Dc8, Td8 en Te8, Ld7, Pf6 en Pg8, pi a4, b5, c6, e6, g7, h6. Aljeohin speelde: De2h5fDe rest is ook voor minder geniale schakers niet moeilijk meer te vinden! Bridge Hoe moet Zuid tegenspelen, vroe gen wij gisteren. Het antwoordt luidt: Zuid moet ruiten naspelen. Een even tuele slag met harten 9 door Noord loopt niet weg! Toen Zuid in de prak tijk ruiten naspeelde, ging het spel één down. op dat i West, die geen keus had, speelde ruitenvrouw, doch de snit mislukte. Noord maakte ruitenheer, incasseerde harten 9 en West kwam één slag te kort. Het naspelen van harten door Zuid zou in deze situatie een beslis sende fout zijn geweest. Noord komt aan slag met harten 9 en moet dan öf ruiten óf klaveren naspelen (in dubbele renonce). In beide gevallen wint West het spel! Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel OPLOSSING VORIGE PUZZLE Hor: 1. komma, 5. gans, 7. Aalten, 9. katern, 10. L.K., 12. nors, 13. erker, 14. Est, 15. Dee, 16. ge, 17 t.t„ 18. dos, 19. ége, 20. tegen, 21. aren, 22. o.r., 23. moeder, 25. morgen, 27. maan, 28. order. Ver.: 1. ka, 2. maart, 3. mats, 4. ale, 5. genre, 6. An, 8. Trees, 9. koster, 10. legger, 11. kreen, 12. netto, 15. donor, 18. demon, 19. arend, 21. ader, 24. ego, 25. ma, 26. Vr. Vreemde toestanden in Overijsselse buurtschap (Van onze correspondent.) TAE ZITTING van de politierechter in Almelo van donderdag, waarin een inwoner van Westerhaar, J. wegens mishandeling werd veroor deeld tot het betalen van een boete van (slechts) f 10 en tijdens welke de politierechter stukken heeft voorgelezen uit een vertrouwelijk rap port van de Prot. Chr. reclassering, heeft op Vriezenveensewijk-Wester- haar een uitwerking gehad als die Vrijwel de hele dorpsgemeenschap voelt zich ernstig gegriefd. Ds. Van Dijk, de Hervormde predikant, die in het volste vertrouwen dat wat hij zou zeggen niet openbaar worden, de reclasseringsambtenaar op diens verzoek inlichtingen de omstandigheden heeft ge geven waaruit het gedrag van de verdachte beter verklaard zou kun nen worden, stond zondag niet op de kansel. De kerkeraad besloot in een zaterdag avond gehouden vergadering in de twee diensten van zondag anderen te laten voorgaan. In de morgenuren was dat wika J. Lans uit Hardenberg, in de middag- dienst was dat hulpprediker Seis uit En schede. Naar het zich laat aanzien, is hei bedroevende gevolg van de openbaringen op de rechtszitting dat ds. Van Dijk ir zijn gemeente in een uiterst moeilijke po sitie is geraakt. Het zou wel eens kunnen zijn dat hij zich vrijwel onmogelijk heeft gemaakt bij een gemeente die als kerke- "ik zeer moeilijk bekend staat. De verontwaardigde stemming in Wes terhaar richt zich onder een deel der in- tegen het rapport van de reclasse ringsambtenaar die en men dient dat goed voor ogen te houden een ambts eed heeft afgelegd en donderdagmorgen voor de rechter opnieuw heeft gezworen dat hij precies heeft gerapporteerd wat de door hem gehoorde personen hem hebben verteld of althans van wat hem werd meegedeeld niets te hebben veranderd, zover in zijn rapport verwerkt. zou de heer J. Bonema hebben ge- I, dat de reclasseringsambtenaar nooit bij hem is geweest. De rapporteur neemt deze beschuldiging bijzonder zwaar Naar zijn mening heeft iemand die dergelijke pertinente leugen uitspreekt (althans indien de heer Bonema Tiet be zoek ontkent, hetgeen wij, door zijn afwe zigheid niet kunnen bevestigen of - ont kennen) niet het recht voor Westerhaar op te komen. Inhouden De vader van het mishandelde jongetje, de heer W. Bos, heeft zich in deze zaak bijzonder onverzoenlijk getoond en is dat nog. Uit zijn eigen mond vernamen zaterdag, twee dagen na de rechtszitting, dat hy zich vrydag heeft moeten inhouden om J. niet iets verschrikkelijks aan te doen. De heer Bos houdt vol, dat zyn zoontje na de mishandeling vier weken het bed heeft moeten houden. Maar daar staat de verklaring van een ander tegen- ?er, dat de jongen reeds na vier dagen eer buiten speelde. Niet algemeen bekend is, dat de heer na de mishandeling, zo'n spijt van zijn daad heeft gekregen, dat hij zijn excuses aan de vader heeft willen aanbieden. Voordat hij dit deed, ging hij bij een buiten deze zaak staande ambtenaar te rade, die hem adviseerde: „Doe dat niet, Corruptie in Engels voetbal Dc kwestie van de corruptie in het Britse voetbal, die de laatste dagen nogal wat stof heeft doen opwaaien, heeft een sensationele wending genomen door de onthulling van Bobby Evans, spil van Chelsea en Schots international, die be kend heeft vorig seizoen een speler van Everton 500 pond sterling (ruim 5000 gulden) te hebben geboden, opdat deze zUn ploeg dc wedstrUd tegen Chelsea zou laten verliezen. De bekentenis van Evans werd ge daan in de Daily Mail, die een diepgaand onderzoek in deze zaak leidt. Evans, die 47 maal voor het Schotse elftal heeft gespeeld, zou hebben verklaard dat hij, in samenwerking met een andere Schot se speler, het geld heeft geboden aan Alex Parker, eveneens Schots interna tional en achterspeler van Everton. Evans weigerde echter de naam van zijn hel per te noemen. Het doel was het win nen van een weddenschap over de uit slag van de wedstrijd en Evans beweert, dat het aanbod niets te maken had met bookmakers e.d. Parker is niet op het aanbod inge gaan. „Het was een belachelijke zaak en ik had het nooit moeten doen. Het is al een hele tijd geleden en ik heb nooit gedacht dat de geschiedenis openbaar zou worden", zou Evans' commentaar zijn geweest. „Ik ben me ervan bewust, dat dit het einde van mijn carrière betekent", zo voegde hij er volgens het Engelse blad De onthullingen van Bobby Evans, die de manager van Chelsea van zijn mis stap zou hebben verwittigd, volgen op die, welke gedurende het weekeinde zijn gedaan door Roy Paul, oud-international van Wales en ex-aanvoerder en binnen- speler van Manchester City. Deze heeft toegegeven dat hij tweemaal ongeoor loofde betalingen heeft geaccepteerd, waarvan een van ongeveer 5000 gulden, cm clubs in degradatiegevaar te laten winnen. De 40-jarige oude Paul is mo menteel manager van Garw Athletic, een kleine club die uitkomt in de tweede divisie van de league in Wales. Er zouden verschillende methoden zijn om een wedstrijd te „verliezen": de pe nalty als straf voor opzettelijk hands ol een duw in de rug van een tegenstander, de „zelfmoordpass", wat de betiteling is voor een terugspeelbal die door een tegenstander kan worden onderschept en dc gefingeerde blessure, waardoor een speler zijn ploeg tot tien man kan re duceren. De zaak begint zo'n ernstige wending te nemen, dat in Engeland reeds om enquêtes wordt verzocht. Zo schrUft de News Chronicle in de editie van dinsdag: „Voor de spelers en voor de miljoenen toeschouwers is het beroepsvoetbal gekomen in een stadium, dat een ernstig en diepgaand onderzoek uoodzakelük maakt." i zware bominslag. er komen represailles van." J. riep toen de hulp in van een buiten het dorp wo nende predikant, die hem toezegde te zul len bemiddelen en die trachtte de heer Bos te benaderen, hetgeen hem niet gelukt, omdat deze van een excuus n wilde weten. En dat van een man. o\ wie J. aan de reclasseringsambtenaar v< klaarde: „Voordat ik zijn zoontje had m handeld, zonder overigens te weten, dat het zijn zoontje was. kon ik best met hem opschieten. Het was beslist geen onaar dige kerel". Inzameling De heer Bos is niet van plan dc uit spraak van dc politierechter voor lief te nemen en heeft zich by de heer Kikkert evenals de heer Bonema lid van dt Vriezenveense gemeenteraad aange meld als lid van de vakbond. Met behulp van het N.V.V. wil de heer Bos trachten de minister van justitie te benaderen, dat zijn rechtsgevoel niet is bevredigd. Over de kosten die een eventuele actie mee zal brengen, maakt hij zich gei zorgen. Men zou in Westerhaar wel be reid zün daarvoor eventueel een geldin zameling te houden. In Westerhaar wordt door velen (al weer: niet door allen) schande gespro ken van de indruk die men buiten het dorp „geheel ten onrechte", van de ge meenschap heeft gekregen. Zijn er vroeger moorden gebeurd die vaak moeilijk of nooit op te lossen wa ren, omdat de bevolking elkander onder ling in bescherming nam en zweeg men lacht er grimmig om, men weet ner gens van. Maar dat heeft de heer Bonema, woordelijk zo aan de reclasserings ambtenaar meegedeeld, evenals het feit, dat hij, toen hij in Westerhaar kwam, gummiknuppel bij zich had. Wij citeren ook dit: „Er werd in die tijd veel t messteken gedaan". Het is ons overigens een raadsel wa om men zich om deze bewering van schoolhoofd over een verleden tijd druk maakt. Het is nog niet zo erg lang geleden, dat men in heel wat kleinere plaatsen van Nederland al snel met mes klaar stond wanneer men meende, dat een vreemdeling zijn neus in zaken kwam steken die hem niet aangingen. Vriendelijk En is Westerhaar anno 1960 dan vriendelijk en voorkomend tegen m« sen die daar op bezoek zUn of die zich daar vestigen? „Zo vriendelük als het maar kan", zegt men u waar u het ook vraagt. En die zakenman dan die zyn auto voor de school parkeerde en bij terugkomst zag dat zUn wagen lelük be krast was? En de predikant dan, die bijna viei jaar geleden vol goede moed naar Wes terhaar kwam, in zich wetende de op dracht om deze gemeente te dienen en, zoveel mogelijk, vooruit te helpen Hij kwam daar, in een bijna verscheur de gemeente, met aan de ene kant de lid maten van Westerhaar, qua geloofsrich ting Geref. Bond of daartegenaan liggend, de andere kant de lidmaten uit Vrie zen veensewijk, in het algemeen iets meer confessionele modaliteit. Ds. Van Dijk Ds. Van Dijk wilde graag het ritmisch zingen invoeren. „Geen bezwaar", zeiden de meesten uit Vriezenveensewijk. God deloos". meenden er heel wat uit Wester- En op een gemeente-avond werd door een meerderheid tegen het ritmisch zingen gestemd, die echter na het slotge bed minder sterk bleek dan de minder heid die had voorgestemd, zodat het laat ste lied toch nog ritmisch weerklonk Ds. Van Dijk heeft, omdat hij meende dat dit zijn werk ten goede zou komen, auto gekocht, uiteraard op eigen kos ten, dat heeft hem geen goed gedaan. Was men jaloers? Vond men dat het niet Ds Van Dijk is eens gesignaleerd toen hij met een korte broek in de tuin bezig Dat heeft kwaad bloed gezet. Ds. Van Dijk heeft zo terloops eens ge praat over het willen houden van een bokje of een kalf. Het werden ganzen en konijnen. „Dat is niets voor een domi- Ds. Van Dijk noemde sommige kerke- raadsleden bij de voornaam. Sommigen hebben dit prettig gevonden. Maar ande ren meenden: „Dat is niets voor een do- Ds. Van Dijk kon met iemand mee naar Israël. Hij vroeg de kerkeraad om een korte tijd extra vakantie, waarin hij zelf en voor eigen kosten voor een zondagse vervanger zou zorgen. Het werd hem niet toegestaan. Hij is toch, omdat hij toen de gemaakte afspraken moeilijk weer onge daan kon maken, gegaan. Ds. Van Dijk zou een te hoge telefoonrekening hebben, naar de zin van de kerkvoogdij. De tele foon werd hem afgesneden. „Maar", zegt men in Westerhaar „hier Is niets aan de hand. Geen sprake van dat wij vreemdelingen of nieuwkomers niet voorkomend zouden behandelen," En de heer J. En de heer J. dan? Ook iemand van buiten, iemand die bovendien zijn sporen wel heeft verdiend, getuige de vele on derscheidingen die hem voor belangrijk werk in oorlogstijd zijn toegekend. J. vestigde zich in Westerhaar, om daar een eigen bedrijfje op te bouwen. Hij koopt daartoe een stuk grond, waar op ook een weggetje ligt, dat vanouds voor iedereen open stond. J. zet, bij dit pad, op zijn eigen grond, een bordje „Ver boden Toegang" en „Eigen Weg". „Neen", zegt men in Westerhaar. „dit pad hebben wij altijd gebruikt en dus blijven wij het gebruiken" En het bordje verdwijnt J. vraagt de hoofdonderwijzer, de heer J. Bonema, de kinderen erop te wijzen dat zij dit pad, dat nu tot zijn particulier eigendom behoort, niet meer mogen ge bruiken, maar deze weigert. Is het on begrijpelijk dat de kinderen natuurlijk doorgingen met het pad te gebruiken, dat zij doorgingen met hun vernielingen van J.'s bezittingen, met hun geplaag en ge sar? Totdat J. na enkele maanden een on schuldig jongetje, dat met twee anderen op een fiets het pad komt oprijden, slaat en stompt. Omdat die spanning van al die maanden zich in hem heeft opgekropt en nu tot explosie komt. Enkele weken later brandt, door on bekende oorzaak het bedrüf van J. volledig af. De schade, f 60.000,- wordt door de verzekering gedekt. Maar niet het moeizame opbouwwerk van enige ja ren, dat J. nog maar net bekroond had ge zien met een bedrijf dat eindelijk draaide. In datzelfde Westerhaar breekt brand uit in de pastorie naast de kerk. Toevallig ook bij iemand die van buiten kwam. De politie heeft onomstotelijk vastgesteld in dit ge val, dat de brand door iemand is aangestoken met behulp van petro leum. De dader? Nooit gevonden „Veilig verkeer" lierkoos toch zijn voorzitter De algemene vergadering van het Ver bond voor veilig verkeer, die gisteren in Groningen is gehouden, is niet zon der rumoer verlopen, daar er tegen het beleid van de voorzitter, jhr. Th. Röell. oppositie was gevoerd. Inmiddels was e rechter een commissie van goede dien sten aan het werk geweest, zodat het resultaat toch was, dat de voorzitter bij acclamatie werd herkozen. Tot penning meester werd gekozen de heer N. M. A. ter Wolbeek uit Amstelveen, die de heer J. van der Steen, die kort geleden is overleden, opvolgt. Enige deining verwekte het voorstel van het hoofdbestuur om de afdelingen Den Haag, Amsterdam en Rotterdam tot districten te verheffen. Hiertegen werd aangevoerd, dat dit een discrimi natie van de kleinere afdeling zou be tekenen. Het voorstel werd met 64 tegen 47 stemmen verworpen. Over de activiteiten van hei Verbond vertelde de heer Röell onder meer, dat streeft naar een bescheiden research ongevalsoorzaken. De resultaten hiervan wil men gebruiken bij de fun dering van toekomstige z.g. kernthema- acties. Dat de activiteiten van het Verbond nog niet overbodig zijn. bewijzen de cij- over het eerste halfjaar van 1960. Er gebeurden 15,2 procent meer onge lukken dan in de overeenkomstige pe riode van 1959. Het aantal doden nam met 13,9 procent toe. Voor wachtmeesters iii hoger beroep vrijspraak gevraagd De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft in hoger beroep vrijspraak geëist tegen twee geschorste wachtmeesters van de verkeersgroep Amsterdam der rijkspolitie, de 47-jarige W. S. en de 46-jarige J. M. de V„ die door de rechtbank resp. tot zes en vier maanden waren veroordeeld. Zij hadden giften van verkeersovertreders aangeno men, maar de overtredingen waren zo gering geweest, althans volgens de pro cureur-generaal, dat er toch geen proces verbaal zou zijn opgemaakt. Wel achtte de aanklager de twee mannen totaal ongeschikt voor de politie, reden waar om hij hoopte dat zij disciplinair gestraft of ontslagen zouden worden. Het hof zal 25 oktober arrest wijzen. Overwegwachter liet bomen open staan De Arnhemse officier van Justitie heeft gisteren drie maanden voorwaar delijk geëist tegen de 31-jarige overweg wachter D. L. van R. uit Rheden, we gens het niet tijdig sluiten van de spoor wegbomen bij zijn post te Rheden op 2 november van het vorig jaar. Het ge volg hiervan was geweest, dat de 44- jarige heer H. van IJserlo uit Arnhem door een trein werd gegrepen en om het leven kwam. Zware straf gevraagd voor inrijden op politieagent De officier van justitie bij de Arnhem se rechtbank heeft twee jaar en zes maanden gevorderd tegen de 49-jarige veehandelaar W. J. van W. uit Wuert. wegens poging tot doodslag op een po litieman op 25 juli in Nijmegen. De of ficier vroeg ook intrekking van het rij bewijs voor vijf jaar en verbeurdverkla ring van de auto van verdachte. Van W. zou indertijd dronken op een politie agent zijn ingereden toen deze hem wil de laten stoppen. In handige plastic tabakszak Morgenavond: Nina Het Franse blijspel „Nina" van de gevierde toneelschrijver André Roussin is weer een van die stukken die de kijker min of meer in het nauw brengen. Op zichzelf is het een verrukkelijk, sprankelend spel met flitsende dialogen en als middelpunt een hartveroverend charmant vrouwtjemaar dat neemt allemaal niet weg dat er op z'n zachtst gezegd erg luchtig wordt omgesprongen met het huwelijksbegrip. Wil r het r stelde vrijgezel Gerald Anderson en een groot deel van alles wat er gebeurt speelt zich af in diens luxe-flat Clou van het hele spel is de merk waardige logica van Nina, die als een waterval over alle mannen heen klatert en waartegen niemand, ook de ver ontwaardigde echtgenoot niet, tegenop Mary Dresselhuys vertaalde het blij spel al lang geleden. Als een van de eerste na-oorlogse toneelstukken van Roussin werd het al in 1950 door de Nederlandse Comedie in ons land op de planken gebracht met Mary Dressel- waarbij men maar niet tnoet gaan i ralisereri, dan komt hel allemaal best in orde. Roussin heeft het tenslotte ook zó en niet andere bedoeld. Hi> wil slechts humoristische situaties schep pen en zeker niet de waarde van het huwelijk aanvallen. Gaan we hicnvan uit, dan kunnen we het ietwat gewaagde gegeven aanvaar den als die van vele goed-vertrouwde sprookjes over onwaardige stiefmoe ders, levend-verbrande heksen en an dere in feite immorele geschiedenissen, waarbij elk kind nu eenmaal groot Niet, dat „Nina" ook maar enigszins een „sprookjessfeer" oproept, integen deel. Het is alles zo reëel mogelijk op gedist, dat dwaze gedoe van de speelse Parisienne, die, getrouwd met de door en door Engelse Anton Jefferson, in Londen haar frivole Franse ideeën kwistig om zich heen strooit. U begrijpt waar het om gaat: de wit-zwart uitbeelding van de contro verse tussen charmant Parijs en stijf - deftig Londen. Op zichzelf, mits goed gehanteerd, stof te over voor een heerl\jk dwaas blijspel. Een korte toespraak, waarin H.M. de En aan André Roussin is het hanteren Koningin ernstige bezinning vraagt op van die stof bijzonder goed toever- het grote aantal verkeersongevallen, trouwd. Komen we over de aanvecht- waardoor wij herhaaldelijk worden op- baarheid van de pointe heen, dan zien geschrikt, is vandaag driemaal over dus hoe Nina van mening is dat het beide radiozenders uitgezonden. Er is ook een filmopname gemaakt huys in de titelrol. Het oogstte groot suoces, zo zelfs, dat het enkele jaren geleden nogeens op repertoire werd genomen. Ook toen weer was M»ry Nina en dat zal zij morgenavond tijdens de televisievoorstelling van het spel voor de AVRO, opnieuw zijn. Henk Rigters speelt de echtgenoot Anton Jefferson en Guus Oster de vrij gezel Gerald Anderson. „Nina", die zo luchtig rondtrippelt door het stuk, praat iedereen met haar gebroken Frans-Engels (nu natuurlijk Frans-Nederlands) van de sokken en Mary Dresselhuys is daar bepaald groots in. Zoals het in een goed blijspel be taamt komt er natuurlijk in het ge heel geen échte narigheid aan de orde, want ten slotte sluiten „de man nenzich hecht aaneenom het niettemin weer af te leggen tegenover Nina's vlot gebabbel. Johan de Meester zal het stuk regis seren in decors van Fokke Duetz. Koningin spreekt in de Franse hoofdstad „bon ton' dat een getrouwde vrouw „amant" op nahoudt en deze de logica ook in het mistige Londen wil doorvoeren. Het gaat er overigens nogal onschul dig bij toe, hoewel er natuurlijk de Ik hoorde niets en zag niets. Alleen ver boven mijn hoofd ontdekte ik achter sommige van de cabineramen een vaag, blauwachtig schijnsel. Be halve dat, was er geen teken van leven. Het bleek meteen al dat mijn grootste angst ongegrond was er was nergens enige gloed of vuur te zien evenmin hoorde ik geknetter. Na tuurlijk bestond er altijd nog de mogelijkheid dat in de romp of vleugels de lekkende tong van een vlam geniepig op zoek was naar de benzine of olie. die een bron van vernietiging kon betekenen en met deze harde wind zou de vernietiging volkomen zijn maar het leek niet de moeite waard er ernstige zorgen om te maken. Het kwam me namelijk als onwaarschijnlijk voor dat een piloot, die zo verstandig was geweest de motoren uit te schakelen, vergeten zou hebben de benzine leidingen af te sluiten. Jackstravv had intussen de droge batterij met het zoeklicht verbonden en reikte het me aan. Ik drukte op de knop van de schakelaar en het resultaat was een smalle, maar felle lichtstraal die onder normale omstan digheden een afstand kon aftasten van meer dan zeshonderd meter. Ik wendde het licht naar rechts en bracht het dan langzaam omhoog. Wat voor kleuren het vliegtuig oorspronkelijk ook gehad mocht hebben, in ieder geval was het nu onmoge lijk ze te onderscheiden. De hele romp bleek al bedekt te zijn met een dunne laag rijp en ijs die als een verchroomde spiegel het licht van de schijnwerper weerkaatste en het oog verblijdde Het staartstuk was onbeschadigd. Ook de helft van de romp, maar vlak tegenover de plek waai we stonden, was hij in elkaar gedrukt en open gereten. De linkervleugel wees in een hoek van ongeveer vijf graden naar boven en het toestel lag dus niet zo horizontaal als ik eerst gedacht had. De omhoog wijzende vleugel belemmerde het uitzicht op het voorste gedeelte van de romp. Onder en boven de vleugel zag ik echter iets dat me heel even de passagiers deed vergeten, althans mijn aandacht van hen afleidde. Dood stil met het zoeklicht op de romp gericht, bleef ik staan. Zelfs onder de laag ijs was het door grote letters gevormde woord „MYTH" nog heel duidelijk zichtbaar. zonder einde ALLISTAIR MACLEAN MYTH! Wat deed boven dit gedeelte var KLM onderhielden, na hun thuishavens r en toestel van de MYTH de wereld? De SAS en de r me bekend was, diensten lar Winnipeg, Los Angeles en Vancouver via Sondre Sti'ömfjord, dat op een afstand van ongeveer anderhalf uur vliegen in het zuidwesten van de westkust van Groenland lag. Het kon altijd mogelijk geweest zijn dat de slechte weersomstandigheden een van deze vlieg tuigen gedwongen hadden ver van de koers af te wijken, wat dan zijn aanwezigheid boven dc ijskap verklaard zou hebben. Met een toestel van de MYTH kon dit echter niet, als ik het tenminste bij het rechte eind had. „.Ik heb de deur gevonden, dokter Mason." lackstraw greep me bij de arm, onderbrak mijn gepeins en wees op een grote, ovale deur. De -•nderkant was precies op de hoogte van onze ogen. „Zullen we die proberen?" Ik hoorde hem twee breekijzers van de slee oakken en knikte. Proberen konden we het im mers altijd! Ik plaatste het zoeklicht in de sneeuw, liet het zodanig op zijn beugels rusten dat het op de deur scheen, nam een van de breek ijzers en duwde het platte, gladde eind vrij ge makkelijk tussen de deur en de romp. Jackstraw volgde mijn voorbeeld. Tegelijkertijd begonnen we te drukken, maar er gebeurde niets. Bij een tweede poging kwamen onze voeten zelfs los van de grond, maar de deur bleef onwrikbaar vast zitten. Om de druk te lokaliseren, gebruikten we samen één breekijzer en ditmaal voelden we in derdaad iets meegeven. Het was echter niet de deur, maar het breekijzer. Met een knal als een pistoolschot brak het door de kou broos gewor den werktuig ongeveer zes centimeter van het einde af en Jackstraw en ik belandden op onze ruggen in de sneeuw. Onder de omstandigheden en gezien het feit dat we eigenlijk geen seconde te verliezen hadden, kon het geen verontschuldi ging zijn dat ik zo goed als niets van vliegtuigen afwist. Ik verwenste mijzelf in mijn domheid kostbare minuten verknoeid te hebben met te trachten een massieve deur open te breken die aan de binnenkant voorzien was van een sluiting die speciaal geconstrueerd moest zijn om een in wendige druk van duizenden kilo's te weerstaan, pakte vlug het zoeklicht en de batterij, kroop onder de staart door in het volle offensief van de wind en de ijsnaaldenjacht en begaf me naar de rechtervleugel. De top had zich diep in de bevro ren sneeuw geboord. De bladen van de propellers waren in rechte hoeken naar achteren gebogen. Ik probeerde over de vleugel naar de romp te krui pen om een van de cabineramen in te slaan. Na dat ik echter gedurende een paar seconden alleen maar was uitgegleden over het met ijs bedekte vleugeloppervlak gaf ik het ten slotte maar op. Mijn voeten konden nergens steun vinden en bovendien was het nog de vraag of ik werkelijk een ruit had kunnen inslaan: evenals de deur waren natuurlijk ook de ramen van het vliegtuig op een grote druk berekend. Struikelend en glij dend liepen Jackstraw en ik om de vleugel heen en plotseling zagen we de ijsheuvel die de grote vogel onverwacht tot staan had gebracht. De heu vel was ongeveer vijf meter hoog en bij de voet zes meter breed. Hij lag precies in de rechte hoek die gevormd werd door het voorste gedeelte van de romp en de voorrand van de vleugel. Het was echter niet de vleugel die de eerste schok had opgevangen, want dat bewees de neus van het vliegtuig Het toestel moest met de rechterkant van de cockpit tegen de ijsheuvel gebotst zijn. De voorruiten lagen in scherven. De cockpit zelf was over een lengte van bijna twee meter opengere ten en in elkaar gedrukt. Ik durfde niet te den ken aan de piloot die op het moment van de bot sing in de rechterstoel had gezeten, maar in ieder geval konden we nu het vliegtuig binnenkomen. (Wordt vervolgd) de Koningin tijdens het uitspreken van deze waarschuwende woorden. Deze wordt vanavond om 8 uur in het televisieprogramma uitgezonden. U zult dan nog eenmaal kunnen horen, wat H.M. over dit actuele onderwerp tot haar volk wil zeggen. Mffiêffè/a vanavond 9 Het televisieprogramma begint om 8 uur met een korte toespraak van H.M. de Koningin over de verkeers veiligheid. Daarom begint het jour naal om 8.05 uur. Een KRO-pro- gramma omvat vervolgens Music Box om 8.25 uur en filmrubriek om 8.50 uur. Om 9.10 uur een nieuwe film over raketten en daarna de eerste van een serie eenakters geschreven door Jef Heydendael. „Poging tot ge- Igp&iic/' vanavond PRINSES OPENT DE EXPO-HAL Vanavond om 8 uur zal prinses Irene de enorme Expo-hal, die voornameiyk voor sportdoelelndcn naar Hilversum is overgebracht, officieel openen. De VARA zal hier een rechtstreekse radio reportage van geven cn ook de televisie camera's zullen er by zyn. Gedeelten van het concert dat het Radio Filharmonisch orkest ter inwij ding van de hal onder leiding van Dean Dixon deze avond in de hal zal geven, kunt u om 8.15 uur in het VARA-radio- programma en om 11.05 uur in dat van de NCRV horen.' Zoals wij reeds eerder meldden, zul len radio cn televisie bij tijden de hal ook gebruiken voor grote uitzendingen. Programma voor morgen DONDERDAG 13 OKTOBER i960 Hilversum 1, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.04 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram - «-—veging 8.00 Nws 40 Schoolradio, reformatie, rep 10.15 Morgendienst 10.45 Koorzang. KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gewijlde muz 12.00 Middagklok-nood klok. 12.00 Gram 12.25 V d boeren 12.33 Land- cn tuirvbouwmeded 12.38 Gram 12.50 13.0o Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 .4.30 Gram solist 15.30 Kortonuz 16.00 B ij'beoverdo rfk irrg 16.20 Kamcrmuz 17.00 Lichte^**3 l7-2° Gram 11 A° Beursbc'r 17-4i 18.15 Sportrubr 16.30 Grs erber 18.10 Op perspekUef 19.00 NwL l dc man af, Draatje 19.15 Vocaal ensemble 19.30 Radiokrant 19.50 Pol lezing Govar progr 21.30 Orgelconc 22.On P' In het NCRV-programma kunt u tussen 8.10 cn 10 uur luisteren naar een studio-uitvoering van de opera „Het sluwe vosje" van Janacek. Ma- rinus Voorberg dirigeert. Om 11.05 uur nog enkele opnamen van het con cert, gegeven in de vanavond in ge bruik genomen Expo-hal in Hilver sum. Dean Dixon dirigeert het Radio Filharmonisch orkest, dat o.m. „Die Moldau" van Smetana uitvoert De VARA zendt tussen 8.05 en 8.15 uur de plechtige opening (door prin ses Irene) van de Expo-hal in Hilver sum uit en direct daarna het eerste deel van het concert (zie boven), waarin u oan. het 2e pianoconcert van Liszt (solist Ludwig Hoffman) hoort. Aansluitend om pl. 9.15 uur: „De wilde vaart", een amusementspro gramma van Jelle de Vries. Om 10.20 uur vertelt dr. W. Drees weer uit zijn leven. 5 23.5624.00 Nws. ve 7.10 Gym 7.2o 1.00 Nws 8.15 Gram 9.00 uym v vrouw 9.10 Dc groenteman 9.15 Kamormui 9.4o Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d kieute.-s 11.00 Kookflcunst, praatje voor dc vrouw 11.15 Kamerork en solist 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en tulnibouw- Fedied 12.33 Zang cn piano 12.50 Uit het bedrijfsleven, lozing 13.00 Nws 1&15 Meded en gram 13.23 Lichte muz 13.55 Bcurdbor 14.00 Piano quatre mains 14.30 V d vrouw 15.05 Licht progr 16.00 Gevar progr 17.00 V d Jeugd 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws 18.15 Voordracht 18.30 Orgel 10.43 Spo r to raatjeJ 655 Gesproken Panorama der praehistorle, gesprek) 22^00 tgjgT f22.30 Nws, ncded 22.45 Documentair \ct cn wcreldlkamip dammen 23.00 1, iet 23.10 Gevar progr 23.55—24.Oo Nws. Televlsleprogr. NTS 20.00 Journaa, cn iveerovorz. AVRO: 20.20 Act progr 20.30 PHkn 31.00 Nina, blijspel 22.20 Einde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7