Uw probleem is het onze Evangelisatieceiitrimi geeft instructie Meningen van anderen Lutheranen in Tanganyika willen één kerk Een woord voor vandaag Chr. Nat. Schoolonderwijs gaat eeuwfeest vieren 2 Enkele kanttekeningen Cj EENHEIDSVAKBEWEGING EEN MISLUKKING £)E moeilijkheden waarin de Labourpartij in Engeland verkeert schijnen voor een deel het gevolg te zijn van de invloed, welke door communisten in de vakbeweging wordt uitgeoefend. Men meent wel eens, dat op de nuchtere Engelsen het communisme geen vat heeft Maar dit blijkt toch niet geheel juist te zijn. Althans zijn er in de vakbeweging elementen, die tot het communisme in vrij sterke mate neigen. Al te zeer behoeft men zich daarover niet te verwonderen. De ontkerstening is ook hier een factor van betekenis. Op het program van het In september 1913 te Manchester gehouden vak verenigingscongres kon men nog de volgende punten lezen: 10.30 u. congres predikatie door de bisschop van Lincoln in de kathedraal, 11.00 u. hoogmis in de rooms-katholieke kerk, 6.30 u. avondlof en rozenkransprocessie in de kathedraal. Er volgden dan nog bekendmakingen van vier andere kerkelijke diensten voor onderscheiden protestantse groepen. Maar in de laatste tijd komen dergelijke bekendmakingen niet meer op de agenda's voor. Dit wijst ook op een veranderde mentaliteit. De „algemene staking" van 1926, xiie door de christelijke vakbeweging in Nederland, op grond van haar beginselen, principieel werd veroordeeld, wees eveneens op een bedenkelijke koers. In 1927 schreef reeds een kenner van de toestanden, dat in vakverenigings kringen het practisch materialisme de toon aangaf. Alles draaide om.mate riële voordelen. De socialistische denkbeelden vonden ai meer aanhang. Er kwam een uiterste linkerzijde, die min of meer met het communisme sympathiseerde. Het vroegere godsdienstige element werd langzamerhand zwakker. Het communistische element drong voorwaarts. In de jaren vlak vóór de tweede wereldoorlog scheen er wel een kentering te komen. Zelfs in de oorlogsjaren, waarin Rusland Engelands bondgenoot was, toonde men in leidende vakverenigingskringen weinig geneigdheid om het Russische economische en politieke systeem aanbevelenswaardig te achten. Geestelijke en staatkundige vrijheden worden door de doorsnee-Engelsman gewaardeerd. Maar blijkbaar wordt door velen in de kring der vakbeweging niet beseft, dat brede „nationalisatie" ook voor die vrijheden een gevaar kan opleveren. Engeland heeft behoefte aan een christelijke vakbeweging, die uit een posi tief beginsel leeft. Maar er schijnt weinig kans op verwezenlijking van deze gedachte. Onder Engelse invloed is na de oorlog van 1939 tot 1945 in Duitsland een „eenheidsvakbeweging" tot stand gekomen. De christelijke vakbeweging van weleer kreeg geen kans. Maar allengs is toch wel gebleken, dat de eenheids vakbeweging meermalen met de politieke „neutraliteit" op gespannen voet stond. Dit gaf meermalen botsingen met rooms-katholieken en protestants- christelijke elementen. Er Is op dit ogenblik een vrij sterke stroming, die een christelijke vakbeweging begeert. In beginsel is die er reeds. De berichten omtrent hetgeen er thans gaande is, zijn nog niet geheel duide lijk. Wij volgen de gang van zaken met bijzondere interesse. Te hoge ver wachtingen mag men nog niet koesteren. Ook in Duitsland werkt de zo genaamde „doorbraak". Maar hetgeen wij elders aanschouwen, doet ons te meer waarderen hetgeen wij in de zelfstandige christelijke vakbeweging bezitten. Vele weekends gepland de Gereformeerde Kerken in Nederland te Baarn heeft voor het juist begonnen seizoen 1959- 1960 weer een groot aantal in- structiedagen gepland om de evangelisatiewerkers te helpen bij het vervullen van hun op dracht. Om te beginnen zullen er nog drie weekends voor evangelisatie-ouderlin gen worden belegd en wel op 29—30 oktober, 2627 november eri 2122 januari a.s. Sprekers zullen daar zijn ds. W. A. Wiersinga („Hoe brengen wy onze contacten in de kerk?"), ds H. H. Grosheide (,,Hoe houd ik de medewerkers enthousiast voor het werk?"), en mej. A. M. Grosheide (..Letten wij in onze arbeid voldoende op de ^invloed en beïnvloeding van de Voorlopig zijn ook twee weekends vastgesteld voor huisbezoekers en huis bezoeksters, n) op 1516 oktober en op 11—12 februari. Het eerste weekend zal speciaal zijn afgestemd op het werk in de grote stad. Ds. W. A. Wiersinga zal daar spreken over de vraag: ,,Hoe spreken wij met de mensen over de kerk?" Het onderwerp „Zijn alle gods diensten gelijk en is geloof suggestie?" zal worden ingeleid door prof. dr. H. Bergema (in oktober) en door ds. J. Overduin (in februari). Jongeren ZUID-AFRIKA De stemming in Zuid-Afrika over de vraag, of dc Unie een republiek moet wor den, heeft zoals bekend een geringe meer derheid pro opgeleverd. „Een dnbbcle ka rikatuur" zet Het Parool boven het commentaar, dat aan deze zaak is gewijd. „De bevolking van dc Unie van Zuid-Afri- ka heeft gesproken. De bevolking? Het mocht wat. De Unie telt ruim 14 miljowi inwoners, maar de overgrote meerderheid van hen, nl. allen die niet tot de geprivi legieerde kaste der blanken behoren, is po litiek geheel onmondig en rechteloos. Over deze ook hun toekomst rechtstreek» raken de zaak werd beslist bij hen en zonder hen. Kiesgerechtigd waren immers slechts 1.800.748 blanken. Wanneer een zo klein deel van de bevolking van een land het recht heeft zich uit te spreken over de pu blieke zaak, dan is dat een karikatuur van dc democratie. Dat liet in Zuid-Afrika zo is gesteld, is natuurlijk in het geheel geen nieuws, maar in dit geval is er sprake van een karikatuur van een karikatuur. Want een beslissing die van zo diep in grijpende betekenis is voor do verdere po litieke ontwikkeling van de Unie werd ge nomen met ruim 850.000 tegen 774.000 stem men, een meerderheid dus van maar on geveer zesenzeventigduizend stemmen. Op een, als gezegd, aantal kiesgerechtigden van ruim 1,8 miljoen, op een totaal aantal uitgebrachte stemmen van 1.625.331 of min der dan vijf procent". Van een geheel andere strekking is liet commentaar, dat De Telegraaf geeft. Het blad schrijft: „Zuid-Afrika heeft met een duidelijke meerderheid do repu bliek gekozen. Er behoeft geen enkele twij fel nan te bestaan, dat voor deze beslis sing het zand zestig jaar geleden is ge strooid. De laaghartige Engelse aanval op dc onafhankelijke boerenrepublieken Trans vaal en Oranje-Vrijstaat werkt, ondanks dc royale houding, welke Groot-Britannië nadien heeft aangenomen, in Zuid-Afrika nog 6teeds no. Engeland moge diep te leurgesteld zijn, dc zonden der vaderen zijn wel meer op do kinderen verhaald. Dc grote vraag is thans of Zuid-Afrika lid van het Britse Gemenebest kan blijven. Een gunstige factor is ongetwijfeld, dat Zuid-Afrika bezig is zijn rassenpolitiek te herzien. Deze politiek, die, veel meer dan in het buitonland beseft wordt, mede ge richt is op verbetering van de sociale ons standighcdcsi der naturellen, wordt door de bedendaogse wereld niet meer aanvaard. Dit psychologisch aspect is door Zuid-Afri ka grondig onderschat, hetgeen men zich ook wei is gaan realiseren. Het is niet uit gesloten te achten, dat op betrekkelijk kor- te termijn wijzigingen in de Zuidafrikaan- sc rassenpolitiek kunnen worden venvacht". Chr. mijnwerkers pleiten voor integratie De Nederlander Fr. Ddhmen, voor zitter van de Internationale Bond van Christelijke Mijnwerkers, heeft gisteren op een eongres J— Tr*~" (Dtl.) gepleit BELASTINGVOORSTELLEN I De belastingvoorstellen van mi nister Zijlstra hebben unaniem de werkgevers teleurgesteld, Dat mag blijken uit de beschouwin gen, die daarover zijn geschre ven in de bladen van de respec tievelijke werkgeverscentrales. Zoals bekend betreffen de voor stellen een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting (zó mogelijk per 1 juli 1961), een verlaging van het tarief van de vennootschapsbelasting van 44- 47 procent tot 40-43 procent en een wettelijke beperking van de investeringsaftrek van tweemaal 8 tot tweemaal 5 procent. Hier over schrijft het Verbond van Protestants Christelijke Werkge vers in zijn orgaan ,,De Werk belasting- voor het bedrijfsleven geen verlichting van fiscale druk. Wat het enerzijds aan verlaging van inkomstenbelasting en vennootschapsbelasting ontvangt wordt anderzijds door de beperking van de investeringsaftrek weggeno men. De verlaging van de belas tingdruk bevindt zich geheel in de persoonlijke sfeer. Nu moet toegegeven worden, dat een verlaging van de loon- en in komstenbelasting, zoals deze nu wordt voorgesteld, inderdaad een urgente zaak is (verlaging aan de voeten voor de middenklassen). Men zou met dit complex vrede kunnen hebben, ware het niet dat de wijze, waarop deze verlaging wordt doorgevoerd, voorbijgaat aan een zeer wezenlijk knelpunt, waar in het ontwerp niet voorziet. Het maximale marginaal tarief blijft 'voor ongehuwden en gehuw den zonder kinderen) staan op het bijzonder hoge peil van zeventig procent en van een afzwakking van de progressie is dan ook nauwe lijks sprake. Het bedrijfsleven had op gerechtvaardigde gronden ande re voorstellen verwacht en een ge voel van teleurstelling bij het be zien van het belastingcomplex k-an dan ook niet onderdrukt worden. BELASTINGVOORSTELLEN II In „De Onderneming", het or gaan van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, wordt het volgende commentaar op de be lastingvoorstellen gegeven: Een nieuwigheid ten aanzien van de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting is dat het moment van in werking treden op grond van conjuncturele overwegingen nog nader zal moeten worden vast gesteld. Dc regering streeft naar 1 juli 1961 als invoeringsdatum, doch een verdere verscherping van de conjunctuur zou uitstel nodig kun nen maken. Voor deze temporisering van de belangrijkste fiscale maatregel kun nen wij begrip hebben. De conjunc- tuurstimulerende werking ervan kan, wanneer onze economie door grote spanningen in labiele toe toestand verkeert, gemakkelijk de BELASTINGVOORSTELLEN III oorzaak zijn van evenwichtsversto- De redenen, die de minister voor de dringende noodzaak van een ver laging van het tarief van de be lastingen naar het inkomen op geeft. onderschrijven wij geheel. De voorgestelde verlaging is in de eerste plaats bedoeld om de opge treden drukverzwaring weg te ne men. Voorts is gestreefd naar een verhoging van de belastbare inko- De aanpassing houdt een tariefs matiging over de gehele lijn in. Wij merken hierbij op dat ook in deze nieuwe fiscale operatie de relatief zwaardere belastingdruk ten nade le van de middengroepen blijft ge handhaafd, Met onze waardering voor minister Zijlstra's voorstellen mengt zich dus ernstige kritiek ten aanzien van de wijze waarop -de fiscale druk blijft verdeeld. Ook het Verbond van Neder landse werkgevers geeft in zijn bondsorgaan „De Nederlandse Industrie" commentaar op de be lastingvoorstellen. Het Verbond acht het ontworpen budgettaire beleid van de regering een constructieve poging om tot oplossing van d» conjuncturele pro blematiek te komen. Het is ver heugd over de kennelijke wens van de regering om te voldoen aan de structurele eis tot verlaging van de belastingdruk. Het feit dat de inkomstenbelas ting zal worden verlaagd is op zich zelf verheugend, maar twee dingen zijn te betreuren. Vooreerst dat het boven de 70 blijft liggen al wordt dit maximum in het njeuwe tarief bij een hoger inkomen bereikt dan thans. Ten tweede dat het tarief zodanig opgebouwd blijft. dat de middengroepen onevenredig zwaar getroffen worden. Met name ver loopt ook in dit nieuwe tarief in de lagere middengroepen (het ka der van de bedrijven) de progres sie in evenredige stijl. De plannen met de investerings aftrek en dc vennootschapsbelas ting acht ook dit Verbond ten slot te zeer teleurstellend voor het be drijfsleven. structiewcckeind gehouden op 1213 no vember. Daar zal worden gesproken over het moderne levensgevoel, dc wij ze van gespreksvoering cn het kring- werk. Inleiders zullen zijn ds. \V. A, Wiersinga, ds. G. van de Veere en drs. H. Schelhaas. De leidsters van de vrouwenkringen worden verwacht op dinsdag 18 okto ber en op dinsdag 8 november. Onder leiding van de ovangelistes M. Snoek van Zaandam en T. van Harten van IJmuiden zal de vraag onder ogen wor den gezien: ,,Hoe brengen wij onze le den met de kerk in contact?" Tenslotte is woensdag 5 oktober ge reserveerd voor een gezamenlijke be spreking met voorzitters van evangelisa tiecommissies. Daar zal ds. H. H. Gros heide spreken over de stimulering van gemeente en medewerkers. Anglicaanse kerk verkoopt aandelen van Zuid-Afrika De Anglicaanse Kerk van Wales zal al haar Zuidafrikaanse aandelen moeten verkopen. Tijdens de laatste jaarlijkse vergadering van het moderamen bleek dat enige tijd geleden de kerk voor 300.000 gulden aan aandelen had ge kocht van firma's in Zuid-Afrika. Een van de leden van het moderamen maak te de voorzitter van de financiële raad hierop attent die prompt beloofde bet nooit meer te zullen doen en ze zo spoe dig mogelijk in andere aandelen om te Vijf jaar geleden is deze kerk ertoe overgegaan een groot deel van haar bezit in actieve aandelen om te zet ten. Kennelijk bezit de kerk een finan ciële raad die goed op de hoogte is met de beurs, want zij heeft in deze vijf jaar een winst geboekt van dik 36 mil joen gulden. DeNijenburg krijgt nieuw gebouw Dezer dagen vierde de gereformeerde akademie voor sociale arbeid, zoals de Nijenburg te Baarn nu officieel heet, haar driejarige bestaan. De directeur gaf een jaaroverzicht, waaruit duidelijk blijkt dat de akademie nog steeds groeit: uiterlijk culmineert deze groei in de bouw van een nieuwe school te Tev-éns sprak in deze vergadering staatssecretaris B. Roolvink, die een per soonlijke kijk gaf op de huidige sociale constellatie van ons land. De nadruk legde hij op het feit, dat de zwakken niet zullen worden vergeten en dat ge streefd zal worden naar een volwaardig menszijn. II D. Louwes ter aarde besteld Onder zeer grote belangstelling heeft gistermiddag te Vierhuizen (Gr.) de begrafenis plaatsgevon den van de heer H. D. Louwes uit Zuidhorn. In de Hervormde kerk werd een korte herdenkingsdienst gehouden, waarin voorging ds. H. Zuiderveld van Zuid horn. „De stuwende en leidinggevende persoonlijkheid van de overledene zal overal in ons land worden gemist", al dus de predikant, die hem een waarach tige, correcte en stijlvolle figuur noemde. Ook de minister van landbouw, mi G. M. Marijnen, getuigde van grote w dering voor de overleden voorzitter het landbouwschap. De huidige voorzit ter van het landbouwschap, de heer A. W. Biewenga uit Garsthuizen, sprak na mens allen die in tuin. en landbouw werkzaam „--t zijn bn heeft de heer H. D. Louwes een stempel gedrukt op de landbouw, vooral in het binnenland, maar ook in het buitenland. Voorts werd het woord gevoerd door prof. Frietema, directeur van de natio nale Coöperatieve Raad en dr. H. G. van der Wielen van de Volkshogeschool te Bakkum. Advertentie i deze bond In Essen een snelle politieke en economische éénwording van West- Europa. HU verklaarde, dat het economische en het maatschappelijke leven in West- Europa op korte termijn geïntegreerd zullen moeten worden, als West-Euro pa zijn aandeel in de wereld-economie wil behouden en vergroten. Tegenover machten als de Sowjet- Unie en de Ver. Staten hebben afzon derlijke nationale economieën, zelfs als zij gecoördineerd worden, maar weinig betekenis meer, aldus Dohmen. Hij pleitte daarom voor de Instelling van een orgaan, dat moet zorgen voor de uitvoering van de verdragen van Eura tom cn EEG. Groninger universiteit trekt meer theologen Het aantal voor het eerst ingeschreve nen, inclusief m.o.-cursisten. aan dc Rijks universiteit te Groningen, was op 1 okto ber 1960 763 (vorig jaar op dezelfde datum 649). De verwachting is, dat in het academiejaar 1960'01 in totaal tus sen de 800 cn 850 studenten voor het eerst ingeschreven zullen worden. Dat zou een stijging van eerstejaarsstudenten met ongeveer 150 betekenen, ten opzichte van het vorige jaar. De meeste belangstelling bestond ook dit jaBr voor de faculteit geneeskunde, inclusief tandheelkunde (212), letteren en wijsbegeerte, incl. m.o. cursisten (203), en wis- en natuurkunde (179). Opmerkelijk is de toenemende belangstelling voor de godgeleerdheid (16). (vorig jaar 4) en de rechtsgeleerdheid, inclusief notariaat (45), (vorig jaar 30) en een afnemende belang stelling voor sociale aardrijkskunde (17 tegen vorig jaar 36). Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwaal en Zuilichem: J. Schuurman te Bleskensgraaf; te Wln- desheim: J. J. Franck le Pingjum, Fr. Aangenomen naar Den Burg, Texel: D. J. Froentjes te Nijega, N.O. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Gorinchem (vac. A. C. Mooy)W. G. Seheerer te Weesp. Beroepbaarstelling: Aangezien de kerkeraad van Zuidlaren de benoeming tot hulpprediker van kandidaat G. Gom- mer. Stationsweg 75, Zuidlaren heeft verlengd is hij nog niet in staat een be roep in overweging te nemen. Wel is hij gaarne bereid de gemeenten op zondag te dienen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Rijssen: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Geldermalsen: H. Ligten- berg te Rotterdam-West. De zeven Lutherse kerken in kerken had overgedragen. Tot deze antwoordelijkheid behoort de leiding van drie Lutherse onderwijsinrichtin gen, t.w. een middelbare school, een theologische school en een inrichting voor de opleiding van medische assis tenten. Ook het beheer van een druk kerij van christelijke lectuur en de ver spreiding ervan behoren daartoe. Tanganyika, met een totaal le dental van 329.000, hebben de eerste stap gezet op de weg naar een grotere eenheid. Dit is meegedeeld op de tweede conferentie, die kortgeleden in Antsirabe is gehouden. Ds. Ruben Pedersen uit Singi- da, voorzitter van de Federatie van Lutherse kerken in Tangan yika, zei, dat deze organisatie had besloten een commissie in het leven te roepen, die.de plan nen voor de stichting van één Lutherse kerk moet uitwerken. Ds. Pedersen, die president is van één der zeven kerken (de Lutherse kerk van Centraal Tanganyika) wees erop, dat, wanneer de opzet slaagt, een aan tal belangrijke wijzigingen in de huidi ge binnenlandse betrekkingen daarvan het gevolg zal zijn. Hij vroeg in het bijzonder aandacht voor het feit, dat de Lutheranen in aan tal de grootste protestantse groep in Tanganyika vormen. In dit land (9 mil joen inwoners) is één op de 27 inwoners Luthers. Stijging Voorts deelde ds. Pedersen mee, dat met ingang van maart 1961 het aantal kerken in Tanganyika, die lid zijn van de Lutherse Wereldbond, zal stijgen tot drie. De Federatie van Lutherse kerken in Tanganyika wordt dan het nationale comité van de Lutherse Wereldbond in dat deel van Oost-Afrika, dat op 1 sep tember j.l. de onafhankelijkheid ver- De Federatie kwam vorig jaar tot stand, nadat de Lutherse zendingsraad dc verantwoordelijkheid aan de jonge Ds. Pedersen, die zendeling is van de Lutherse Augustanakerk van Noord- Amerika, deed ook mededelingen over het werk onder Aziaten in Dar es Sa laam en andere gebieden in Tanganyi ka, dat ~inds korte tijd verricht wordt door een Lutherse predikant uit India, Victor Gunny. Dit werk wordt mogelijk gemaakt door de eigen federatie, de Lu- therse Wereldbond en de Federatie van Evangelisch Lutherse kerken in India. Inmiddels hebben ook de Lutheranen in de Unie van Zuid Afrika een begin gemaakt met de evangelisatie onder de uit India afkomstige groepen in de Unie, Advertentie beroemde genees- middelen in een tablet doen won deren! Chefarine„4 tegen pijnen en griep. „Zo ge een geloof had als een mosterdzaadje....'* Jezus j zegt u, dat ge zelfs een berg zoudt kunnen verplaatsen. En als ge de Bijbel leest, staat ge verstomd over de wonderen I die in het geloof tot stand zijn gekomen. Let wel: in het geloof niet door het geloof. Niet het geloof als zodanig verricht die wonderen het is God die wonderen doet en werkt. De mens heeft niet de vrije beschikkingsmacht over Gods wondermacht dacht ge niet, dat de geloofshelden uit de Bijbel dikwijls een heel andere kant op gewild hebben dan God ze wees! Misschien hadden ze ook wel eens graag bergen willen verplaatsen maar God wees ze een andere weg en die zijn ze gegaan in gehoorzaamheid! Zit niet in de put, twijfel niet aan uw geloof als God u een andere weg laat gaan dan die welke ge zo graag zoudt willen gaan. De zieke die bidt om genezing en desondanks ziek blijftde mens die „een doorn in het vlees" heeft en die j ondanks zijn gebed er niet van verlost wordt twijfel nooit j aan God! Houd uw geloof levend door het dagelijks contact met uw Vader in de Hemel. Hij weet wat goed voor u is. Hij alleen! Want dat is het: de uitkomst van uw geloof is altijd een wonder. Het wonder dat God met u is, al de dagen van uw leven! Op 31 oktober in Utrecht De Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs viert op maandag 31 oktober in Utrecht haar honderdjarig be staan. De vereniging omvat ruim duizend scholen, die in totaal door 200.000 kinderen worden bezocht. Telegram presidium Europese Kerken Conferentie aan V.N. In opdracht van het nieuw gekozen presidium van de Conferentie van Europese Kerken, dat uit vijf man be staat waaronder de Nederlander dr. E. Emmen, heeft de secretaris dr. H. H. Harms een telegram gestuurd aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, waarin het volgende wordt uitgesproken: „Het presidium van de Conferentie van Europese Kerken, waarin 55 ker ken uit 20 verschillende landen zijn vertegenwoordigd, onderstreept op nieuw de wens van de christenen alles te doen wat naar hun vermogen is om de vrede in de wereld te behouden. Daarom richten wij het dringend ver- Zoek tot de regeringen'.die in de Ver enigde Naties zijn vertegenwoordigd, alles te doen om in de huidige be dreigde wereldsituatie de Verenigde Naties als een waardevol en verant woordelijk instrument voor de wereld vrede te behouden." Nieuw hoofd bureau evangelisatiecentrum in Baarn Door generale deputaten voor de evangelisatie van de Gereformeerde Kerken in Nederland is benoemd als se cretaresse van deputaten en hoofd van het bureau van het Evangelisatie- en Vormingscentrum te Baarn: mejuf frouw A. van Woudenberg, die momen teel verbonden is aan de Lectuurdienst (Badan Penerbit Kristen) te Djakarta en eind december naar Nederland komt. Zij is benoemd ter vervulling van de komende vacature bij het vertrek van de tegenwoordige administrateur, de heer A. Antheunisse. Vergadering Herstel Kerkelijke Eenheid werd uitgesteld De vergadering van de Vereniging tot Hsrstel van de Kerkelijke Eenheid der Gereformeerde Belijders, die op 15 oktober zou worden gehouden te Capelle a. d. IJssel en waar de gerefor meerde predikant (vrijgemaakt) ds. H. J. Zwarts zou spreken over „Waarom samenspreken?", is uitgesteld. Zij zal nu gehouden worden op zaterdag 12 no vember in de gereformeerde kerk aan de Fresiastraat te Capelle, Zij heeft achttien inspecteurs in haar dienst. Vooral de laatste ja ren is het aantal aangesloten scholen sterk toegenomen. De viering begint met een kerkdienst in de Domkerk, waarin dr. H. J. Hon- ders, Ned. Herv, predikant cn tweede voorzitter der vereniging, zal voorgaan. De organist Stoffel van Viegen, het koor van de christelijke kweekschool Rehoboth en het kinderkoor van de Da Costa school verlenen muzikale mede werking. Des middags om half drie zullen mi nister Cals en de voorzitter der vereni ging m Tivoii redevoeringen houden. Ter gelegenheid van dLt jubileum zal een gedenkboek verschijnen. Aanvankelijk was het hoofddoel de vereniging materiële en morele steun te verlenen aan besturen die een christe lijke scnool wilden oprichten. 'Ook werd veel aandacht geschonken aan: de op- u ,irig,,Y,an onderwijskrachten voor het christelijk onderwijs. Door het verstrek ken van studietoelagen zijn in het ver- '?en 4? Sel'fenheld gesteld voor het christelijk onderwijs te wor den opgeleid. In latere jaren, vooral na de onder- wijspacificatie in 1920, is de vereni ging zich gaan bewegen op pedagogisch- diaactisch terrein, waarbij het zwaar tepunt is komen te liggen op de inspec tie. die tot taak heeft tc adviseren en te stimuleren. De vereniging draag een interkerke lijk karakter. Alle voorstanders van christelijk onderwijs, ongeacht hun ker kelijke belijdenis; kunnen in de vereni ging worden opgenomen. Ooderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de Prins Hen- drikschooi te Lochem, J. v. d. Molen te Marken: aan de Chr. Nat. School te Ze venbergen. G. Olthof te Dalfsen; aan de Maranatha.school te Winschoten, P. Kui per te Winschoten. Benoemd bij het ulo aan de Chr. Nat. ulo te Hoogvliet, A. J. Wienen te Am- steidam; aan de Chr. ulo te Zandvoort, woil3ks te, Zandvoort: aan de Aeneas Mack ay-v-ulo te Den Haag, A. van 't Wout te Den Haag; aan de Chr. ulo te Schoonbeek. F. Rhebergen te Sibculo; aan de Cnr. ulo te Rijssen, G. W, Borg huis te Veenen-daal. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Groen van Prinstererschool te Ede, Y. Rozeboom te Rhenen; aan de Chr. Nat. schooi te Rotterdam-N., P. J. A. van Al ler te Nijkerkerveen.; aan de Chr. la gere school te Boskoop. D. Houwers te IJsselstem; aan de Collgnyschool te IJmond-Heemskerk, C. Broos te Sassen- neim; aan de Bethlehemschool te Arn- wmu' t ï^n te Haarlem: aan de Wilhelminaschool te Winterswijk, C. Vel- lekoop te Vorden; aan de Breukelaar- school te Utrecht, H. v. d. Sluis te Wijk en Aalburg (NBr.); aan de J. P. Swee- linckschool te Apeldoorn, R, Nieuwen- buis te Apeldoorn; aan de Groen van Prinstererschool te Enschede, J. ten Ha ve te Scheemda. Benoemd tot onderwijzer: aan de Oranjeschooi te Katwijk aan Zee, G. v. d Heiden te Sassenheim; aan de Ti- motheusschool te Alphen aan de Rijn, B. de Jong te Schoonhoven; aan de Herv. glo te Zeist, H. de Jong te Hes- lelt; aan de Eben Haëzerschool te Rid derkerk. P. Taselaar te Slikkerveer; aan de Cvo te Haagkerk, J, G, Smid te Gro ningen; aan de Chr. Nat. school te Amersfoort. H. J. B. Jimmink te Maas sluis; aan de school met de Bijbel te Hoek van Holland, V. Moens te Den Haag; aan de Chr. Nat. school to Hoorn B. J. Dijkstra te Hoorn; aan de van Limburg Stirumschool te Arnhem, de heren K. M, Fijn te Muiderberg en R. L. der Nederlanden te Ermelo; aan de Ver hoef f-Rollmanschool te Bodegraven, I. de Klerk te Alphen aan den Rijn., E. Pauw te Alphen aan den Rijn en G. J. van Loo te Utrecht; aan de protestant se school te Roermond, J. J, van Ma nen te Heerlen; aan de Kon. Juliana- school te Deventer, A. Oost te Donker broek" (Fr.); aan de Ned. Herv. school te Boskoop, B. J. Hoftijzer te Schaars- bergen. Vraag: Mijn dochter (16 jaar) is van school gekomen en heeft nu een be trekking voor hele dagen. Bovendien wilde ze naaien leren en dus is een van de (vele) bonnen voor schriftelij ke cursussen ingestuurd en ontvangt ze dus de lessen. Maar zoals dat meer gaat: ze is ineens diep in het vereni gingsleven gedoken, werkt mee aan zondagsschool, en zo voort de schrif telijke cursus blijft liggen want geen tijd Vragen op elk gebied bunnen worden ingezonden aan bat bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service la gratis voor onze abonnee's. hierop opmerkzaam gemaakt) die me heeft aangezegd dat de kippen binnen een maand verdwenen moeten zijn. Moet ik hieraan gevolg geven? de c opzeggen, heb gedreigd niet Vraag: Mijn zuster is hulp in de ZT"vdu Ik heb de leiding huishouding bij mijn moeder. Enkele Valt het me moêillik dat te" Beloven" L Ukï ,oe„ gevraagd ik koi? UJ!5 P« dag .echter Mp. ze, „„a_in.de K»t»« ft'dSWft.tTÏI?d.tftto T.'hïlsT.Vn Antwoord: U zult uw huurcontract zullen betalen enig resultaat dat men mij terug dreigde met de kan tonrechter! Hoe is het nu: ben ik ver plicht de gehele cursus af te nemen en dus te betalen of zijn er andere mo gelijkheden? Antwoord: Vermoedelijk is het te zaak, een levensmiddelenbedrijf, terdags is dat bijna de hele dag het tiid laaen? rrpvn 1 7p ic nÏAf (n lnnnHipnct nntiranul muilezels, paarden e "W'J— «-4 UI uac. U 111 Uil, IIUIÖ BGCU Koeien m cue dieren mag houden tegenwoordig gevaL Ze is niet iii loondienst; ontvangt WJ%* *°sv"' komt een dergelijke clausule dikwijls als vergoeding 20 per week. Hoe moe- At.iwnor.i- nat .r a;a voor, vooral wanneer het gemeentewo- ten we dat In de boekhouding verant- «1 veri ^UeMls wiren la 4 .ut T& nlngt,n betrefft- fr iet» dergelijks in woorden zonder in strijd te komen met Suüczel k een kS tussen n»«?d T* huur.contr«ct *t?at d«n kunt u de belastingen? u ,krulsing tussen paard niets anders doen dan het bevel van B en ezel; ze hebben de goede eigen- de politie gevolg geven. Antwoord: Door het feit dat u uw schappen van de ezel, namelijk zeer handtekening hebt geplaatst zuster voor haar werk als verkoopster 3 ."K ®P taal voor nun grootte, groot Anders wordt het als hierover niets in en daardoor uw dochter gebonden hebt wekelijks 20 Uitkeert, is zij wèl bij u uithoudingsvermogen en betrekkelijk uw contract wordt bepaald. Dan kunt de gehele cursus af te nemen. Tussen- in loondienst. Dit betekent dat zij recht la8e kosten van onderhoud. Eon u zjch piet de huiseigenaar In verbin- tijds bedanken zal niet mogelijk zijn. heeft op alle sociale voorzieningen, zo- schaarste aan paarden is er in on» land ding stellen en protesteren tegen de op- En dus lijkt het het beste dat u uw als rentezegels en ziekenfondszegels, alleen geweest gedurende de beide we- gelegde maatregel, dochter dwingt om ook inderdaad de Met dit loon valt zij echter niet in de ??:„oor en lek°ri zal tussen cursus af te maken, want dat is toch loonbelasting. 1918 en 1925 pas langzaam zijn wegge- Vraag: Kunt u mij het adres ver- wel van belang! werkt. De prijzen lagen ln die dagen strekken waar ik inlichtingen kan krij- Er is één kleine mogelijkheid: als Vraag: Omstreeks 1925 zag ik als dus nog wel boven normaal, maar gen over militaire muziekkorpsen uw dochter zelf en alleen de inschrij- iongen veelvuldig gebruik maken van naar onze gegevens kwamen bedragen (dienstname, sollicitatie en dergelij- vingsbon heelt ondertekend heeft de muilezels, voor sleperswagens met ste- van 1300 toch niet voor. Wel zijn er ke?) overeenkomst geen rechtskracht, om- nen bij voorbeeld. Iemand die het we- in de moeilijkste jaren (1918 tot 1920) dat zij pas 16 jaar is. Zij kan dan niet ten kan heeft me verteld, dat men toen overdreven prijzen gevraagd - worden gedwongen de cursus te beta- muilezels gebruikte omdat paarden een bod van 700 mogelijk len. schaars en duur waren. Zo'n muilezel weest. ter plaatse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2