lacht EEN ZAAK VAN LEVEN EN DOOD mm mm I Ibj wa m m 1 \m "wmm Morgen dag van bezinning op de verkeersonveiligheid Loongrens per 1 januari 1961 naar f8000 Ford-Taunus-17-M. Introductie van nieuwe Op era in de Studio 7 DINSDAG 11 OKTOBER 1960 Schttuk-vraag 6 j Als op te lossen partijstelling 'ditmaal een grapje, dat de overleden wereldkampioen Aljechin uithaalde in een simultaanseance. Hij keek enkele seconden naar het bord en kondigde toen aan: mat in tien zetten. I Ziet u die mogelijkheid ook zo snel? Oplossing morgen. W SS AAI 4 \Wtif. WW aoa W4W Wit: Kgl, De2, Tel en Tfl, Lb3 en Ld6, pi a2, c3, d4, e5, f5, g2 en h2. Zwart: Kf7, Dc8, Td8 en Te8, Ld7, Pf6 en Pg8, pi a4, b5, c6, e6, g7 en h6. Datn-vrnuq 5 De stand was: Zwart 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 24 Wit 16, 21, 23, 27, 28, 29, 32, 33, 43 Oplossing: 43 38, 17 x 26; 27 22, 18X27; 32 x 21, 26 x 17; 28 22, 17x39!!, 16 11, 24 x 42; 11x2, 19 x 28; 2 x 7 Wit kan de laatste slag nemen over veld 19 of 30, een schoonheidsfoutje. De clou is 28 22! Bridge In een parenwedstrijd bent u Zuid. iWest is gever, niemand kwetsbaar en (hef bieden gaat: West 1 schoppen Noord pas lOost 2 schoppen Zuid pas West pas Noord doublet (uitgesteld in formatiedoublet; vraagt de partner |zyn beste kleur te bieden) Oost pas IZuid 3 klaveren West 3 schoppen, (waarna iedereen past. j Noord komt uit met schoppen 10 en 'U ziet nu de volgende kaarten: stegen, maar rechtvaardigt dit een steeds noodlottiger wordend beeld van de verkeersstatistieken? Tien jaar geleden, in 1951, vielen bij 74.703 ongevallen 1134 doden; in 1959 deden zich echter 150.770 verkeersongelukken voor, waarbü 1718 mensenlevens te betreuren waren. Treffend voor de stijging van het dodencijfer als gevolg van de invoe ring van de maxi mum-snelheid een pro cent of zes terugge lopen, doch later weer met een grote sprong omhoog gegaan is een vergelijking tussen het eerste halfjaar van 1959 en het eerste halfjaar van 1960. Het verschil in dat ene jaar bedraagt liefst 141 begrafenis- Voor ernstig en licht gewon den geldt dezelfde tendens. Van deze beide categorieën waren er in het eerste halfjaar van 1959 resp. 11.346 en 7.973. Het eerste halfjaar van 1960 lever de de cijfers 12.909 en 9.059 als uitkomst op. GROTE STEDEN Absoluut zowel als relatief komen Amsterdam en Den Haag er, wat de verkeerson veiligheid betreft, heel wat beter af dan Rotterdam. In de Maasstad kwamen in het eerste halfjaar van 1960 41 mensen bij verkeersongevallen om het leven (28 in dezelfde periode van 1959), terwijl er 819 zwaar gewonden waren (676). In Amsterdam leverde een zelfde telling 34 doden (33) en 819 zwaar gewonden (676) op. In Den Haag 26 doden (18) en 33 zwaar gewonden (361). (Van onze verkeersredacteur.) VV/"ij zijn er aan gewend geraakt om in de krant over verkeersonge- lukken te lezen. Zij behoren mét de wereldpolitiek, de beursbe richten en misschien het feuilleton tot onze dagelijkse lectuur. Soms zijn het vette koppen, soms treffende foto's, die ons een stuk harde realiteit voor ogen toveren. Dan weer is het een klein bericht, verscholen tussen ander nieuws, maar dat toch maar melding maakt van een kind, dat de afschuwelijke dood stierf onder de wielen van een vrachtauto. V/ij lezen het en slaan misschien nog met de ver zuchting .verschrikkelijk" de volgende pagina op. Op initiatief van prinses WUhelmina en koningin Juliana heeft het Verbond voor Veilig Verkeer dit jaar voor het eerst een nationale bezinning op de verkeersonveiligheid voorbereid. De doden- en gewondenc(jfers zjjh, na een aanvankelijke daling door de invoering van de maximum-snelheid, opnieuw in stijgende lijn, en dat is waarachtig wel iets om meer dan oppervlakkig bij stil „Geschokt'1 „Overtuigd, dat uwe vergadering en ik diep geschokt zijn door", telegra feerde prinses Wilhelmïna een jaar geleden aan het Verbond, „en mede leven met het lijden van de duizenden en duizenden, die ten gevolge van de roekeloosheid in het verkeer hun leven lieten, van hunne nabestaanden en zij. die levenslang geheel of gedeeltelijk lichamelijk ongelukkig werden, wil ik de aandacht van uwe vergadering vra gen voor do overweging van een jaar lijks bezinning, denken." Koningin Juliana's ondersbeunings- telegram luidde o.m.: „Gaarne wil ik het voorstel onder steunen, door mijn moeder bij uw Ver bond ingediend. Voortdurend onder gaan wij deze ramp. die in ons land jaarlijks een zo ontstellend aantal do den en gewonden vergt. Erger nog is, dat wij aanhoudend aan dat gevaar blijven blootgesteld Het ergste even wel is, dat wij bij deze langzaam wer kende ramp niet die ontzetting erva ren. die wij bij een plotseling gebeu ren gevoelen, zoals bij de Watersnood in 1953. Die dreef ons tot daden en staat voor immer gebrand in ons ge heugen De dag van morgen, als het Verbond van Veilig Verkeer in jaarvergadering te Groningen bijeen is, geldt dan ook als bedoelde bezinningsdag. En dat men het niet alleen bij gedenken en overdenken wil laten, bewijst de actie wel, die liet Verbond aan deze-bezin* Sch. 6 1 Ha. A 76 2 Ru. 984 KI. H B 8 7 4 In slag 1 neemt West met schoppen boer en haalt vervolgens met schop penaas de laatste troef. Hierna volgt uit de dummy klaveren 2, Zuid de 8, West de 10, Noord neemt met klave renvrouw. Noord speelt hartenboer na, (lost en Zuid duiken, West wint de (slag met hartenheer. Vervolgens speelt iWest klaveren 5, Noord legt de 9, 'waarmee hij aan slag blijft. Harten 10 wordt nagespeeld, in Oost de vrouw, Zuid neemt met hartenaas. Wat is nu Zuid's beste tegenspel? Morgen vindt U de oplossing. I JACK DIAMOND (Van onze sociaal-economische redactie) Met ingang van 1 januari 1961 zal de loongrens voor de werkloosheidswet, de ziektewet, het ziekenfondsbesluit en de invaliditeitswet worden verhoogd van f 7450 tot f 8000. Binnenkort zal daartoe het K.B. verschijnen. De loongrens geeft de hoogte van het inkomen aan, beneden welke de werk nemer verplicht onder het ziekenfonds- besluit, de ziektewet en .de werkloos heidswet valt. Ten aanzien van de inva liditeitswet heeft de grens alleen betrek king op de plicht tot premiebetaling. De grens werd laatstelijk in december 1959 van f 6900 op f 7450 gebracht. Toen werd tevens op advies van de S.E.R. besloten haar in het vervolg te koppelen aan de regelingslonen (indexcijfers per 31 juli) en de kosten van levensonder houd (prijsindexcijfer per 1 september) Zouden de cijfers meer dan drie procent afwijken van de vorige, naar boven of beneden, dan diende medio oktober elk jaar te worden uitgemaakt hoe hoog de loongrens per 1 januari daaropvol gend zou moeten zijn. Thans is gebleken dat de regelings lonen op 31 juli jongstleden met 11.2 procent waren gestegen en dat de kosten van levensonderhoud op 1 september 3,7 procent hoger lagen. Daarom is dus per 1 januari aanstaande een automati sche herziening van de loongrens orde. Aangezien de indexcijfers met ge middeld 7,45 procent zijn gestegen, moet er 554 gulden bij de huidige grens (Telefonisch i verkeersredacteur.) lier Adenauer en de kleinzoon van de oprichter van het Fooxl- wereldconcern, Henry Ford II, heeft Ford-Keulen gisteren zijn dertig jarig bestaan gevierd en tegelijker tijd een serie nieuwe Taunus-17-M- modellen gelanceerd. Zij bestaat uit een tweedeurs en een vierdeurs sedan, zomede een tumier-<sbation- waigen. De gehele serie kan geleverd worden met een drie- of een vier- versneliingsbaikzomede met een 1,5 of een 1,7 liter-motor. Door de aërodynamische vormgeving heeft de Taunus-17-M een geheel gewij zigde lijm gekregen. Hij lijkt nu op de Falcon, de vorig jaar uitgebrachte eer ste compact-car van Ford. Afgeronde, naar beneden lopende hoeken, ovaalvor mige lampen, stijlvolle eenvoud en ver laging van het dak zowel als de vloer, zijn de voornaamste kenmerken. De nieuwe wagens zullen ook in Am sterdam geassembleerd worden en be gin volgende maand bij het Nederland se publiek worden geïntroduceerd. De definitieve prijzen zijn nog niet bekend, doch zij zullen in dezelfde orde van grootte liggen als die van de oude Tau- nus-17-M-modellen. Voorlopig zal Ford-Amsterdam alleen de 1,5 liter-motor en de drieversnellings bak monteren, wat echter niet uitsluit, dat tegen extra betaling de 1,7 liter motor en de vierversnellingsbak beschik baar zijn. Juridische strijd om schilderij Voor de Amsterdamse rechtbank zijn gisteren de pleidooien gehouden in een civiele procedure waarin het gaat om het eigendomsrecht ten aanzien van „Drie koeien en een schaap een uit 1642 daterend schilderij van Paulus Potter. De Amsterdamse kunsthandel P. de Boer had dit doek vorig jaar aan oud-minister S. J. van den Bergh verkocht, maar de erfgenamen van de Berlijnse verzame laar W. Heilgendorf meenden dat zij er recht op hadden, daar het hun vader in 1945 was ontstolen. Mr. Th. Sprey, die het standpunt van de gezusters Heilgen dorf verdedigde, meende dat het schil derij moet worden teruggegeven, doch O. J. Tj. N. Domela Nieuwhuis, ad at van de kunsthandel, bestreed de juistheid hiervan. De uitspraak volgt 11 november. Premier Debré van Frankrijk heeft hulde gebracht aan het detachement in La Courtine gelegerde Nederlandse troe pen voor zijn hulp bij de bestrijding van het hoge water. ning gekoppeld heeft. Speciale uitga ven zullen nl. verschijnen, zoals ver- keerskranten, jeugdverkeersvertellio- gen van W. G. v. d. Hulst, en een be- zinningsnummer voor ouderen, dat „Wegwijs" is genoemd. Realistisch De meer realistische plaat, die in ons land tot nog toe werd geschuwd, heeft in dit blad voor 't eerst ingang gevonden. Het is soms verschrikkelijk wat men ziet uitgebeeld, maar dit is nu eenmaal het dageliikse beeld langs de weg. Het verkeer van vandaag is een zaak van leven en dood geworden. Angst wekkend is niet alleen, dat we er ver trouwd mee dreigen te raken, maar ook. dat vele mensen in het verkeer van beschaafde, wellevende burgers in agressieve, haatdragende individuen veranderen, die vóór alles op hun rechten staan. Statistieken en onderzoekingen heb ben aangetoond, dat het merendeel van de verkeersongelukken er worden percentages genoemd van zeventig tot negentig procent is terug te voeren op menselijke fouten en tekortkomin gen Is dit op zichzelf niet al veel zeggend? Goede wegen, technisch geperfectio neerde vervoermiddelen, kennis van de verkeersregels, politietoezicht goed. het moet er allemaal zijn. Maar wat doet men ermee, als blijkt dat de mens juist voortdurend faalt, dat het hem vaak aan de goede geestesgesteldheid ontbreekt? Nu de verkeersonveiligheid is geworden tot een waarlijk natio nale ramp, die jaarlijks duizenden mannen, vrouwen en kinderen van het leven of levensgeluk berooft, die carrières breekt en gezinnen uiteenrukt, is het goed zich de ver schrikking te realiseren, die deze verkeersramp dag in dag uit over stad en land brengt. Weer jaar geëist wegens poging tot doodslag De procureur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam heeft tegen de 23- jarige Amsterdamse straatmaker W. G. van D., wegens poging tot doodslag op zijn gewezen verloofde bevestiging van het rechtbankvonnis- (een jaar met af trek) geëist. Van D. ontkende, wat hem was ten laste gelegd, namelijk dat hij op 25 januari de 20-jarige mejuffrouw C. C. P. B. tegen de grond had gegooid en de keel dichtgeknepen had. De verdediger vroeg vrijspraak, resp. een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Arrest op 24 oktober. De gemeente Amsterdam overweegt de verkoop van het 9 ha grote petroleum- entrepot met 35 tanks omdat het parti culier initiatief (hetwelk bij de op richting in 1895 ontbrak) thans voldoen de ontwikkeld is. Voor operaliefhebbers een buiten kansje en voor degenen die niet ver trouwd zijn met opera misschien een goed moment er eens nader mee kennis te maken: de NCRV zendt morgen (woensdag) -avond de complete opera „Het sluwe vosje" van Janacek uit. Ab van Eyk (omroeper bij de NCRV) maakte er een Nederlandse vertaling voor en deze radio-uitzending vormt meteen de première voor Nederlar.il. Het verhaal van de opera (waarvan u natuurlijk nooit teveel mag verwach ten, want het libretto is bijzaak, de muziek hoofdzaak!) is samengesteld naar de gelijknamige novelle van Tes- nohlidek en speelt zich af in de dieren wereld, deels in die van de mensen. Er worden tal van overeenkomsten tussen mens en dier aangetoond: liefde, haat en sluwheid lopen merkwaardig parallel en zo ontstaat er een bont ver- Commentaar Per ",s in persoon Het is de AVRO niet ontgaan, dat oostelijk Nederland bijzondere belang- stelling aan de dag legt voor de Jour- nalistengesprekken over actuele onder werpen, sinds lang door de Duitse tele visie op het scherm gebracht. Daarom heeft zij, naar dit voorbeeld, zelf een maandelijks journalisten forum ingesteld en dit programma „Pers in persoon" genoemd. Gisteravond hebben we kennis kun nen maken met dit nieuwe programma en deze kennismaking is zeker aan ve len welkom geweest. Zoals te verwach ten was wordt dit bepaald geen rubriek voor degenen die de televisie alleen als amusement willen zien. De verdienste van dit eerste gesprek, Nieuw Guinea betreffende, was echterdat het, hoe wel er op hoog niveau werd gesproken, toch voor iedere volwassen kijker be grijpelijk en boeiend bleef. Onder bekwame leiding van de heer W. L. Brugsma bespraken vier hoofd redacteuren van geheel verschillende richtingen de huidige aspecten van het Nieuw Guinea-vraagstuk. Wij hoorden de heren dr. E. Diemer, hoofdredacteur van ons blad, mr. A. Stempels, hoofd redacteur van de NRC, dr. P. J. Koets, hoofdredacteur van Het Parool en L. Fréquin, hoofdredacteur van De (r.k.j Gelderlander, hun zienswijzen toelich ten. Een helder en zeer rustig debat, niet spectaculair maar voornaam-in- striLctlef. Een bijzonder gelukkig accent was de verschijning van een Papoea-student uit Leiden, die zijn gefundeerde indruk- leen gaf omtrent de Nederlandse hou ding tegenover zijn land. Deze indruk ken waren gunstig, maar hij drong er toch op aan dat er niet teveel „over", maar meer „met" de Papoea's zal wor den overlegd. De AVRO heeft deze nieuwe rubriek goed voorbereid en er een best begin mee gemaakt. Hopelijk houdt het pro gramma dat wisselend aan gespreks partners zal zijn, deze evenwichtige al- Na het forum was er een zeer inte ressant televisie portret van president Elsenhower, gepresenteerd door mr. G. B. J. Hiltermann. Ten slotte kregen we de nieuwe, heel aantrekkelijke muziekrubriek van Wil lem O. Duys te zien. Een prettige televisie-avond, die be gon met een vrolijk babbeltje tussen radio-omroeper Jan Boots en de voor malige omroepster Mieke Melcher. ,Onse Taalsteeds meer in de openbare belangstelling zaterdag 22 oktober in het Kurhaus te Scheveningen een congres houden, dat ditmaal voornamelijk gewijd zal zijn de taal van de overheid, de z.g. ambtelijke aal en aan de taal in het bedrijfsleven. Reeds eerder heeft het genootschap eer longres gehouden; t.w. in 1955 te Amster dam, gewijd aan „verzorgd taalgebruik" in het algemeen en bezocht door 450 deel nemers: en in 1958 even als nu in he' Kurhaus, welk congres zich in het bij zonder bezighield met het taalgebruik in radio en reclame. Toen waren er tegen de 800 deelnemers. Een verheugende groei, aldus consta teerde de directeur-hoofdredacteur van het genootschap, drs. J. Veering, in een gesprek met de pers, waarbij hij de aan dacht voor het komende congres vroeg. Ik trok het einde van het touw van de klos, liep naar de dichtstbijzijnde antennepaal, brak de meterslange ijspegels eraf en bond het touw om de paal. Ik maakte de knoop zo stevig mogelijk, want van dit touw hingen onze levens af. Zonder touw zouden we in de chaos van deze stormach tige, inktzwarte poolnacht nooit de weg naar de antenne en dus ook naar de hut kunnen terugvinden. Geen kans namelijk dat we op afdrukken in de sneeuw konden vertrouwen. De sneeuw was zó hard bevroren dat ze op ijs leek en op dit kei harde oppervlak liet hoogstens een tractor van vijf ton zijn gerimpeld spoor na. We begaven ons meteen op weg, De wind blies ongeveer pal in onze gezichten, met een kleine afwijking naar 11 reohts. Ik ging voorop, Jackstraw volgde met de f 7450 worden opgeteld, zodat de nieuwe I honden en Joss, die de klos met touw afwikkelde, zonder einde door ALUSTAIR MACLEAN grens afgerond op f 8000 komt. Wat er met de dagloongrens, die thans f 20 bedraagt, moet gebeuren, is nog niet bekend. De staatssecretaris van sociale zaken heeft hierover advies gevraagd aan de Sociale Verzekeringsraad. Militaire hulp bij oogst verzocht De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft het landelijk contactorgaan voor de arbeidsvoorzie ning verzocht een beroep te doen op de minister van defensie voor het inzetten van militairen bij de aardappeloogst in Zeeland. De abnormale weersomstandig heden hebben een grote achterstand in het werk doen ontstaan. Bovendien dreigt de opbrengst van vele percelen aard appelen verloren te gaan. Hoewel ook thans door de voortdurende regenval niets kan worden verricht, dienen de no dige voorbereidingen te worden getrof fen. opdat, zodra eventuele militaire hulp mogelijk is. onmiddellijk kan worden begonnen. vormde de aohterhoede. Zonder sneeuwmasker begon voor mij persoon lijk de meedogenloze ijsnaaldenjacht op een nachtmerrie te lijken: een soort van wrede, geraf fineerde marteling waarbij het heviger wordende branden in mijn keel wedijverde met het heftige steken van mijn bevriezend gezicht. De ijskoude lucht deed me zonder ophouden hoesten en het gaf niets dat ik mond en neus met een gehand- schoende hand bedekte of zo licht mogelijk trachtte te ademen om het bevriezen van mijn longen te voorkomen. Ellendig genoeg bleek licht ademen trouwens vrijwel onmogelijk te zijn. Waar het spiegelgladde ijsoppervlak en de zware bontkleding het toelieten, haastten we ons name lijk zelfs hollend voort, want voor niet door pool- kleding beschermde mensen betekende het een kwestie van leven of dood hoelang ze in deze onbeschrijfelijk lage temperatuur en moordende storm aan de buitenlucht zouden zijn blootgesteld. Misschien was de romp van het vliegtuig door midden gebroken of opengereten en waren de overlevenden op de ijskap geslingerd. En als er werkelijk overlevenden waren, stonden hun slechts twee dingen te wachten: een onmiddellijke dood omdat het hart een plotseling intredend temperatuurverschil van ongeveer zestig graden Celsius niet kon verdragen of opvangen, of een sterven in de pooikou dat niet langer dan vijf minuten in beslag zou nemen. Ook was het moge lijk dat de overlevenden in het wrak van het toe stel opgesloten zaten en langzaam zouden bevrie zen. Hoe moesten we hen bereiken? Hoe moesten we hen naar onze hut brengen? Als het aantal groot was, bestond er alleen hoop voor hen die het eerst voor transport aan de beurt waren. Zelfs wanneer we erin slaagden alle overlevenden in de hut te krijgen, hoe moesten ze dan gevoed wor den? We zaten zelf al gevaarlijk krap met onze levensmiddelen. Wat er ten slotte ook nog bij kwam: hoe moest ik ze in vredesnaam huisvesten in de bekrompen ruimte van de hut? Een harde schreeuw van Jackstraw bracht me zo plotseling tot staan, dat ik struikelde en bijna was gevallen. Ik keerde op mijn schreden terug en zag Joss ook komen aanlopen. „Is het touw op?n vroeg ik gespannen. Joss knikte en liet het licht van zijn lantaarn over mijn gezicht spelen. „Uw neus en wangen zien er verschrikkelijk uit," waarschuwde hij. Ik deed een laag handschoenen uit en begon op krachtige wijze mijn gezicht te kneden en te wrijven tot ik de tintelende pijn van de terug kerende bloedcirculatie voelde. Daarna nam ik een oude trui van Jackstraw aan die hij uit een van de gonjezakken had gehaald en wikkelde die om mijn hoofd. Het zou misschien weinig geven, maar in ieder geval was het beter dan helemaal niets. We sloegen af naar het noorden, voelden de wind nu rechts op onze gezichten ik moest maar gokken dat hij niet was gekrompen of ge draaid tastten met onze lampen het voor ons liggende donker af en dreven om de zes meter een bamboestok in de bevroren grond om ons op de terugweg te kunnen oriënteren. Ongeveer vijftig meter hadden we afgelegd zonder enig resultaat en ik begon net tot de overtuiging te komen dat we ons veel te veel westelijk van het neergeko men vliegtuig bevonden en me tevens af te vra gen wat we dan zouden moeten doen, toen we bijna letterlijk struikelden over een gat in de sneeuwkorst van de ijskap van ongeveer een halve meter diep en drie meter breed. Dit moest 't zijn, daaraan was geen twijfel mogelijk. Op won derbaarlijke wijze waren met met één kans op honderd precies op de plaats terechtgekomen waar het vliegtuig de grond had geraakt. Links van ons, naar het westen, was de ijskap nog vol komen onberoerd. Hadden we ons daar bevonden, dan zouden we het gat nooit ontdekt hebben. Naar het oosten liep het uit op een breed spoor dat door een reusachtige ploeg in de sneeuw ge trokken scheen te zijn en nog iets verder vonden we gaten die kennelijk veroorzaakt waren door de nog draaiende propellers. Vermoedelijk was het toestel, waarvan naar alle waarschijnlijkheid de romp wel opengescheurd zou zijn, vlak na de landing op zijn rechtervleugel gekanteld. In een oogwenk had ik de situatie overzien. Ik riep naar Joss dat hij nog wat stokken moest pakken, er vooral goed voor diende te zorgen dat het van de klos gewonden touw niet door de wind zou worden weggeblazen en zich dan bij ons moest voegen. Daarna draaide ik me om en volgde ik Jackstraw die met de honden en de slee het spoor van het toestel al was gaan volgen. De wind wakkerde meer en meer aan, de aanstormende muur van ijsnaalden deed ons alleen maar strom pelend vooruit komen en we moesten ons diep voorover buigen, zodat we als het ware bijna tegen de ijsnaaldenmuur aanleunden, om het evenwicht niet te verliezen. Tweehonderd meter, driehonderd en dan ineens, ongeveer vierhonderd meter van de plaats waar het de grond geraakt had, liepen we letterlijk recht tegen het vlieg tuig op. Het was negentig graden om zijn as gedraaid en lag horizontaal dwars over zijn eigen spoor. In het zwakke licht van mijn lamp en hoe wel het met de romp plat op de grond lag, leek het toestel onwerkelijk hoog en in alle richtingen even onwerkelijk massaaL (Wordt vervolgd Reeds hebben zich buiten de kring van „Onze Taal" voor dit congres meer dan 300 deelnemers aangemeld, zodat ook nu weer op een ruime belangstelling wordt gerekend. De onderwerpen en de sprekers ver dienen deze brede aandacht ten zeerste. In korte inleidingen behandelen achter eenvolgens prof. dr. C. F. P. Stutterheim uit Leiden het onderwerp „De taal als communicatiemiddel", mr. A. F. Kamp, oud-burgemeester van Texel en tegen woordig dijkgraaf van Noordhollands Noorderkwartier, „De ambtelijke taal"; dr. Joh. Schreurer, oud-personeelchef van Van der Heem, „De taal in het bedrijfs leven" en prof. dr. G. Stuiveling uit Am sterdam, „De taak van de overheid inza ke de Nederlandse taal". Het congres wordt zaterdagmorgen kwart over tien geopend door de voor zitter van „Onze Taal", prof. W F J M. Krul. Van half een tot twee uur is er een koffiemaaltijd. Het congres eindigt 's mid dags om kwart voor vier. Sedert het vorige congres hebben zich bij „Onze Taal" enige bestuurswijzigingen voorgedaan: ir. J. T. Duyvis heeft het voorzitterschap overgedragen aan prof. Krui en is zelf benoemd tot erelid; de heer R. Warmenhoven heeft wegens het aanvaarden van een werkkring elders zijn bestuurslidmaatschap neergelegd en de heren H. baron van Lawick, hoofdinspec teur der directe belastingen, en J. M Re- delé. directeur der Victoriafabrieken te Dordrecht, zijn tot het bestuur toegetre den. Het genootschap „Onze Taal" wortelt in alle bevolkingsgroepen en verheugt zich, zoals het bestuurslid de heer H. H. J. van de Pol. oud-directeur van het A N P. me de deelde tegenwoordig in de warme steun van de overheid, getuige een sub sidie. Een genootschap, dat lange tijd een particulier karakter droeg, groeit" lang zamerhand uit tot een lichaam, dat de openbare belangstelling geniet. Het wil op de bres staan voor de zuiverheid van taal, niet vanuit een of ander taal- chauvinisme, maar wel vanuit een sterk taalbewustzijn. School en gezin zijn uiter aard van grote betekenis voor het ver krijgen van een verzorgd taalgebruik, het openbare leven moet de taal gebruikt worden, daarom hoopt hef ge nootschap, dat overheid en bedrijfsleven beide grote belangstelling aan de dag zul len leggen voor het congres op zaterdag 12 oktober. opdat onze taal meer -n neer enerzijds gezuiverd worde van 'c stadhuistaal, anderzijds gevrijwaard wor- van Engelse (in hoofdzaak Amerikaan- insluipsels in de taal van het be- ook te komen tot werking met de Belgische Nederlandse taalgebruikers en wellicht zal hieraan eveneens een congres gewijd kunnen wor den. Eerst echter ons taaltuintje gewied in het bedrijfsleven en op ambtelijk ge bied. haal dat de moraal van de fabel bezit. Leos Janacek is een Tsjechische com ponist, die in 1854 in Moravië werd ge boren en in 1928 overleed. Hij studeerde in Praag. Leipzig en Wenen en richtte in 1881 i nBrünn 'n orgelschool op, was er een bekend dirigent en werd in 1919 hoogleraar in de compositieleer aan het Brünnse conservatorium. Zijn composities waren vooruitstre vend, geïnspireerd door de navolging van taal, liederen en dansen van zijn land. Zij worden nu nog tot de strikt moderne gerekend. Hij componeerde enkele opera's, sym fonische gedichten, een' mis, verschei dene strijkkwartetten en vele andere werken. „Het sluwe vosje" wordt voor de NCRV uitgevoerd woensdagavond tus sen 8.10 en 10 uur door het Omroep orkest, het NCRV Vocaal ensemble en het Radio-dubbelkwartet onder leiding van Marinus Voorberg. Bij de solisten hoort u Anneke van Setten als het vosje, Bert van 't Hoff als de schoolmeester, Henk Driessen als de houtvester en Elisabeth Lugt als Sepp. Wam Heskes is de verteller. Dat weet „vader" niet beter Nu wij hier in Nederland via de NCRV-televisie pas beginnen te genie ten van de gezellige Amerikaanse tele visiestrip „Vader weet het beter", i9 in de V.S. al een einde gekomen aan de serie, die heel lang heeft gelopen. De tv-familie is uit elkaar gegaan. Het oudste dochtertje van de „fa milie" is heel kordaat haar eigen weg gegaan. Zij heeft, als 15-jarige, de tv de rug toegekeerd om een prachtige aanbieding te aanvaarden: de titelrol van de musical „Lolita". Rober Young, de „vader", heeft de jeugdige Lauren Chapin dit experiment afgeraden, hij meent dat zij de rol niet baas kan. Maar Lauren luistert niet: vader weet het ditmaal niét beter, vindt zij. En dus stapt zij vrolijk de planken op. vanavond 0 Het filmprogramma van de NTS dat om 8.20 uur na het journaal begint, bevat een documentaire over het werk van het internationale Rode Kruis en daarna (om 8.40 uur) de hoofdfilm „Boomerang", een soort detectiveverhaal, dat goedgekeurd is voor 14 jaar. de KRO vanavond tussen 9 en 10.25 uur uitzendt. Om 10.55 uur bespreken Manus Willemsen en Bert Roelofs nieuwe grammofoonplaten. 0 De AVRO presenteert tussen 8.05 en 10 uur de quiz „Kom er maar eens uit" om 1300 gulden. Het is een op name van 31 augustus. Daarna spelen Theo Olof en Maria Stroo sonates van Mozart en om half elf een vrolijk programma „Studentenhaver". Programma voor morgen 7.00 Toespraak door H.M. de Koningin 7.H -BBKoningin 8.10 Nwa 8.25 Radio-krant 3.46 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Waterst 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Exodus, hoor spel (deel 3). 12.15 Gram 12.30 Land. en tuinbouwmeded 12.33 Gram 12.S5 Gram en act .3.00 Toespraak door^ de Ko- SU Gi_ V d Jeugd 17.20 lichte i Schotse Reformatie, rep 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Liöhte muz 19 20 Radaokrant 19.50 Ritmisch koperork 20.10 Het 6luwe vosje, opera 22.00 Vragen van de Oekumene (TI), lezing 22.20 Gram 22.30 Nws en SOS-ber 22.40 AvondOverriertWng 22.55 Boekbespr 23.05 Radiophilihanm ork 33.55 Platermieuws 23.55—24.00 Niws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Toespraak - - - 1 9. lO^cfram. VPRO 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 Gevar progr 12.00 Udhte muz 12.30 Land. en tuinbouwmeded 12.33 Voor het platteland 12.3b Hammondorgel en mond. accordeon 13.00 Toespraak door Kon. Ju liana 13 10 Nws en tentoonstel! ings agend a 13.80 Gram 13.46 Gesproken portret 14.00 Jeugdconcert: Blokfluit en "klavecimbel 14.46 Vodkemuz 15.00 Hoe worden we ge regeerd1?, lemlnig 15.10 V d Jeugd 17.0o Duib. belkwa rtet 17.15 Lidhte muz 17.5 ORege- ringsuitz: Jeugduitz: De brievenbus gaat open: correspondentieclub olv. Reglna 18.00 Nw» en co mm 18.30 Gram of act 18.30 RJVUCre orgelspel 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Gram 20.15 RadlofHharfn oiji en Bollet 21.25 Ca- Nws. i Televisleprogr. NTS: 17.00 Jeugddourn. VPRO: 17.10—17.35 V d ldnd. NTS: NA- - TTONAAL PROCR-: 20.00—20.05 Toespraak door H.M. de Koningin. NTS: 20.05 Journ en wee rove rz. KRO: 20.35 Gevar muz 20.50 Filmbespreking 21.10 Amerikaanse filmserie 21.40 Poging tot geep rek, TV- éénacter 22.15 Epiloog. phia Orkest. olv. Eugene Ormandy; Se lectie Der Vetter aars Ddngeda (Künneke), Eltfi Mayerh-ofen, Kurt Wefhofschitz, Willi Hofmann, Ast rid Brack, Koor en Orkest olv. Carl MichalSkii. Rosen aus dem Sll- den (Strauss), Weens Symphomie Orkest olv. Bduard Strauss; Csardas scene (Hu- bay), Helmut Zacharlas, Rlae Sym/phonie Orkest Berlijn olv. Ferenc Fricaay; Hon- ^liefdeshed^ Het Budapester Zigcu- zegt, dat er mooie meisjes zijn. De Volksdans- en Zanggroep „Ivan Goran Kavacdc" olv. VHa_ dlmir Skreblin (soliste Senka Veletanlic) Dans van de Sops, Idem; Ba Wade van Jo- van en Jova-nka, idem; Cacak, idem; Don. kcre wenkbrauwen, Ensemble Boris Aiexandrov (solist I Savohuk). Kallnka, Idem (solist E Belayaev); Langs de Pe- terskayastraat, Idem (solist A Sergeyev), Lied van d« Jeugd, Idem; Strolling In the forest (PIwowaroykPolka Band Steve Adamczyk; Drive on polka (Adamczyk), idem; I am a musician (Adamczyk), idem; BalHroom polka (Adamczyk), idem; Ridin' hi0i (Adamczyk), Idem; Cielo tlaxcallteca (Perez), Ensemble Pepe ViMa (soliste Dora Maria); Guadalajara (Gutaar), Idem; Las altenitas (Espinosa), Idem; Tres consepos ntes). idem: Jarabe tapatio. Gitanerias (Lecuona), Orkest fi Jungle drums (Lecuon; LecuonaIdem: Who ur Infantry Rapsodda negra de ark?, The Grady Menéfield): up momdn\ Idem: Soon s idem;

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7