Hongarije op VN-agenda sucrosa eet nu gebakken Onbarmhartige gang der geschiedenis hi een, Kij, epeda slapen Aarde draait langzamer 5 VRAGEN OVER POL1TIESALARISSEN Mr. H. W. van Doorn (kath.v.), lid van de Tweede Kamer, heeft de ministers van justitie en binnenlandse zaken gevraagd of er voor bepaalde rangen en functies bij de politie sprake is van een aperte achterstand. Is dat zo, waarom is de regering dan niet bereid deze op korte termijn weg te nemen, zo vraagt hij. En tenslotte vraagt hij of de regering destijds beloofd heeft zich in elk geval in grote lijnen te richten naar de con clusies van het zg. rapport-Boot. GEVAARLIJKE GENEESMIDDELEN De oud-minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff (soc.), lid van de Tweede Kamer, neemt het voor 2ijn vroegere departement op met een aantal vragen aan de ministers van economische en van sociale zaken. Hij informeert of het waar is dat op economische zaken een apotheker onderzoekt welke eenvoudige, verpakte geneesmid delen gevaarlijk moeten worden geacht, zonder dat de volksgezondheids- deskundigen van sociale zaken er in worden gekend- De lijst van econo mische zaken zou gebruikt moeten worden bij de vaststelling van artikelen die alleen erkende en/of gediplomeerde drogisten mogen verkopen. De heer Suurhoff vraagt of dit nu wel juist is, omdat zijns inziens de maatregelen „ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening" (de considerans van de Vestigingswet bedrijven) niet hun grondslag behoren te vinden in criteris ontleend aan de zorg voor de volksgezondheid. THEOLOGISCH HOGER ONDERWIJS De Kamercommissie die de Wet op het wetenschappelijk onderwijs heeft voorbereid, vraagt in haar eindverslag tot welke conclusie de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is gekomen na zich beraden te hebben over de mogelijkheid om de theologische faculteiten van de bijzondere universiteiten in het subsidieverband te brengen. Ook vraagt zij of er nog mededelingen zijn te doen of de toelating van h.t.s.'ers tot de technische hogescholen. MINISTER NAAR ISRAËL De regering van Israël heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, uitgenodigd om de woningbouw, opbouw en volkshuisvesting van de joodse staat eens te komen bekijken. Mr. van Aartsen zal daarom binnenkort voor enkele weken naar Israël gaan. STAATSAANDEEL IN HOOGOVENS Het valt niet mee het iedereen naar de zin te maken. Enkele Kamer leden verwijten de minister van financiën, dat hij geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om het staatsaandeel in het aandelenkapitaal van de Hoogovens te vergroten, wat bij verkoop een zoet winstje had kunnen opleveren van f 16 miljoen. Andere leden van de vaste co voor financiën spreken hun waardering uit voor de gevolgde minder speculatieve methode. GEEN POLITIEK ASIEL Mevrouw Tanihatu, echtgenote van een Ambonese scheepsofficier, die geprobeerd heeft, als verstekelinge op het motorschip Karossg Nieuw- Guinea binnen te komen, wordt geen politiek asiel verleend, omdat bij haar reis naar Nieuw-Guinea geen politieke motieven een rol hebben gespeeld. Ook is er geen reden, om haar'op normale wijze toe te laten. Dit antwoordt minister Toxopeüs op vragen, die hem enige tijd geleden door het Tweede-Kamerlid F. H. van de Wetering (c.h.) zijn gesteld. Mevrouw Tanihatu is nu voorlopig onder politietoezicht gesteld, hetgeen haar volledige bewegingsvrijheid laat. Alleen bij verhuizing moet zij zich melden. Haar man wordt toegestaan zijn kind naar Nieuw-Guinea over te brengen, aldus de minister. Rode waarschuwing aan adres van het Westen De regeringen van Polen', Tsjechoslo- wakije, Oost-Duitsland en de Sowjet- unie hebben gisteren een verklaring gepubliceerd, waarin alle landen ge waarschuwd worden dat het „West- duitse militairisme de vrede in gevaar brengt". Op „alle vredelievende lan den" werd een beroep gedaan om „af doende maatregelen te nemen om een einde te maken aan het misdadig spe len met vuur, waarmee de Westduitse revisionisten begonnen zijn." „Het is echter noodzakelijk dat er een vredesverdrag met Oost- en West- Duitsland wordt gesloten en hoe eer der dit geschiedt, des te beter zal dit voor de vrede in Europa zijn", aldus de verklaring. De vier communistische regeringen besluiten: „Wij zijn er vast van over tuigd dat het vraagstuk van een vreed zame regeling met Duitsland, met in begrip van het Westberlijnse probleem, op positieve wijze zal worden geregeld". Ministersconferentie E.V.A.-landen Dinsdag en woensdag wordt te Bern die tweede conferentie van ministers van de landen van de Europese vrijhandels zone gehouden. Een van de belangrijke punten van bespreking zal de voorge stelde versnelling van de verlaging der douanetarieven in de E.V.A. zijn. Deze versnelling wordt nodig geacht om ge lijke tred te houden met de tariefverla gingen in de E.E.G. Er bestaat bij som mige landen bezwaar tegen de versnelde verlaging der tarieven en men verwacht, dat Noorwegen namens enige Scandina vische landen in de conferentie tegen het voorstel verzet zal aantekenen. Een ander belangrijk agendapunt zijn de betrekkingen met de E.E.G. Naar verwachting zal Engeland zijn partners in de E.V.A. polsen over de mogelijk heid van toenadering tot de „zes" Men meent te weten dat de Engelse afvaar diging naar de conferentie verslag uit zal brengen van besprekingen, die on langs te Parijs met leden van de Fran se regering zijn gehouden. ENGELAND Waterstroom bereikt de rand van Londen Een zijrivier van de Theems is gis teren buiten zijn oevers getreden waar door een zestig cm hoge watergolf zich voortplantte door Surrey, de streek vlak buiten Engelands hoofdstad. Kleinere schepen die de haven van Londen binnen voeren, zijn gewaar schuwd voor te verwachten golfvoort planting. In Guildford, een stadje aan de verkeersweg Londen-Portsmouth, dreven zwanen in de hoofdstraat, tussen eilandjes die gevormd werden door de daken van geïnundeerde auto's. In sommige delen van Berkshire stond bet water op heuphoogte. Landwegen omgeving Londen staan onder anderhalve meter water. De overstro mingen die Engeland de laatste drie da gen hebben getroffen en die het gevolg waren van ongemene grote regenval, zijn de ernstigste van de laatste zeven jaar. Al met al namen de overstro- mingsberichten vandaag alweer af. Het ergste leed schijnt thans te zijn ge leden. Het aantal slachtoffers bedraagt Volgens particuliere berichten uiti lgiers is zondagochtend een patrouille van het Franse leger in het gebied van Bougie in een hinderlaag gevallen, waar bij elf militairen werden gedood. Het Amerikaanse ministepie van bui tenlandse zaken heeft de verklaring van de Russische premier, dat de V.S. aan de vooravond van Chroesjtsjefs vertrek de Verenigde Naties een U-2-vlieg- tuig boven de Sowjet-Unie hadden wil len laten vliegen maar later van dit afzagen, tegengesproken. Proces tegen vroegere kampbewaker In Hagen, in West-Duitsland, staat thans de 51-jarige Lasser Paul Thoma- nek, die bewaker van Duitse kampen Rusland is geweest, terecht. Thomanek wordt beschuldigd v moord op 123 met name genoemde jo den, die hij tussen 1941 en 1943 in kam pen nabij Tarnopol zou hebben gedood. Hij wordt ook beschuldigd van mede plichtigheid aan het ter dood brengen van ruim tweeduizend joden, die als dwangarbeiders te werk waren gesteld. Thomanek was door een lagere recht bank op beschuldiging van do vijf maal gepleegd, tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. De openbare aanklager had echter hoger beroep te gen dit vonnis aangetekend. Het ge rechtshof te Hagen moet thans uitma ken of Thomanek „lage beweegrede- )r zijn daden heeft gehad. In dat geval zal hij namelijk wegens moord en niet voor doodslag terecht moeten staan. „Vredesconferentie" van Adenauer en Erhard Kanselier Adenauer en zijn minister van economische zaken, prof. Erhard, die al bijna twee jaar koel tegenover elkander staan, zijn gisteren overeenge komen een „vredesconferentie" te hou den om te proberen een nieuw conflict te beslechten. Medewerkers van Erhard probeerden de meningsverschillen' te bagatelliseren en zeiden, dat de samenkomst al lang geleden is vastgesteld. Andere zegslie den evenwel verklaarden, dat het onder houd met spoed was gearrangeerd door Heinrich Krone, de woordvoerder t de Christen-democratische unie, wt van zowel Adenauer als Erhard lid D.G.B. verweert zich tegen afscheiding Het bestuur van het Westduitse verbond van vakverenigingen, D.G.B. heeft een verklaring van „Pater dr. Reichel en zijn groep, dat het een heidsvakverbond op een mislukking is uitgelopen en dat de in de D.G.B. blij vende christelijk-sociale leden thans ge- isoleerd zijn", van de hand gewezen. Het bestuur van de D.G.B. legt er de nadruk op, dat de D.G.B. ook voortaan met alle democratische krachten zal sa menwerken, die met de D.G.B. voor de verwezenlijking van de taak der vakbe weging ijveren. Overeenkomstig zijn de mocratische, beginselen zal de D.G.B. in zijn gelederen de vrijheid van me ningsuiting van allen verzekeren. In het verleden heeft de D.G.B. steeds met kerkelijke, confessionele en partijpoli tieke groepen en figuren vrijmoedig ge discussieerd, aldus het bestuur van de D.G.B., dat de verwijten van pater Reichel, die van en „sociaal-democra- tisering van de D.G.B." en van „so cialisering van de cultuur" gewaagd had, als ongerechtvaardigd afwijst. De regering van OosGDuitsland zal i gedenkteken oprichten op het ter- i van het beruchte nazi-concentratie kamp Sachsenhausen, ten Noorden van Berlijn. Het zal op 23 april 1961 worden onthuld en zal „een vlammende oorlogs verklaring tegen de herleving van fas- e en militarisme in West-Duitsland zo heeft Ulbricht gezegd. Zeven mensen zijn gedood bij ongeregeldheden in de plaats Salisbury in Zuid-Rhodesia. De schade loopt in de miljoenen. Van een gebouw in de Afri kaanse wijk Harare, dat door de woedende menigte werd geplun derd, bleef niet meer over dan een puinhoop. De Assemblee van de Verenig de Naties heeft zich gisteren uit sluitend met de opstelling van haar agenda bezig gehouden. Bij na elk agendapunt leverde een soms fel debat op, zodat Chroesjtsjef opnieuw geen gele genheid kreeg, om zijn aangekon digde rede over de ontwapening te houden. Wellicht heeft hij daar toe vandaag gelegenheid. Ondanks Russische protesten besloot de Assemblée dit jaar over de Hongaar se kwestie te spieken. Met 54 stemmen tegen 12 bij 31 onthoudingen werd dit punt op de agenda geplaatst. Alleen In donesië, Joegoslavië en Mali steunden het verzet van de communistische lan- Zonder debat werd besloten conform de aanbeveling van de Agendacommis sie de situatie in Algerije op de agenda te plaatsen. Ook'het Zuidafrikaanse ras senvraagstuk werd op de agenda ge plaatst. Bij dit punt werd het woord gevoerd door de Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken, die andere landen van huichelachtigheid beschul digde en verklaarde, dat Zuid-Afrika het na veertien jaar van geschimp de zijde der Ver. Naties zat is. „Ons geduld is uitgeput. Het is nu afgelo- m", aldus Louw. Vervolgens besloot de vergadering met 1 tegen 13 stemmen en 35 onthoudingen ook de kwestie Tibet op de agenda te zetten, conform een voorstel van Ma- lakka en Siam. De Sowjetunie trachtte dit te voorkomen, door de mening te verkondigen, dat Tibet een onlosmake lijk deel van communistisch China uit maakt en door te beweren, dat de be handeling van de kwestie Tibet slechts een rookgordijn zou zfjn om de aan dacht van de werkelijke problemen in de wereld af te leiden. Mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken deed Israël vraagt topconferentie Israël heeft gisteren de leiders van de Arabische landen verzocht deel te nemen aan een ontmoeting met premier David Ben Goerion, om op een soort top-confe- rentie het Joods-Arabische geschil op te De Israëlische minister van buitenland- zaken. mevr. Golda Meir, verklaarde in de Algemene Vergadering van de V.N., dat Ben Goerion bereid is onmiddellijk en zonder voorwaarden in het V.N.- hoofdkwartier of elders een bijeenkomst met Arabische leiders 4e hebben. „Wij zijn niet onder de indruk hooggestemde toespraken over wereld ontwapening en -vrede door leiders die thuis niet in praktijk brengen wat ze 1 buitenshuis bepleiten", aldus de minister. een beroep op de Arabische leider, deel te nemen aan een vrije conferentie, zon der voorwaarden vooraf, ter bespreking van de vrede. Voorts werden op de agenda opgeno men: het door de Sowjetunie voorge stelde punt van „bedreiging van de reldvrede door agressieve daden va Ver. Staten tegen de Sowjetunie, het ontwapeningsvraagstuk en een eventueel verbod van kernproeven. De ontwape ningscommissie zal een verslag uitbren gen van de Assemblée. Voorts zal deze het voorkomen van een grotere sprei ding van kernwapens bespreken. Andere punten, die met algemene stemmen werden aangenomen ware situatie in Kongo en de klacht van tenrijk tegen de behandeling vai Oostenrijkse minderheid in Zuid-Tirol door Italië. Eisenhower doet aanval op Kennedy President Eisenhower heeft zich thans met alle kracht in de verkiezingscam pagne voor Nixon geworpen. Hij deed dit maandagavond in een televisie-uitzen ding. Tijdens het vraaggesprek verklaar de Eisenhower niet erg gekwetst te zijn door een opmerking van senator Kenne dy, de democratische kandidaat, dat het prestige der Ver. Staten de laatste acht jaar is afgenomen. „Toen ik hoorde zeg gen, dat de Ver. Staten een tweede- rangs-mogendheid zijn geworden, had ik moeite mijn woede te bedwingen", aldus Eisenhower. Hij waarschuwde de Amerikaanse be volking tegen de verkiezingsbeloften van die democraten, „die", zo zei hij, „de Ver. Staten alleen maar in schulden willen doen steken. Wfj zijn de bankiers van de landen van de vrije wereld, en als deze laatste hun vertrouwen in ons betaalmiddel verliezen, dan zal de vrije wereld in een chaos worden gestort". Werkloosheid en werkgelegenheid zijn teruggelopen HROESJTSJEFof Eisenhower, of Castro, of Hammarskjoeld zou het thema van dit artikel moeten zijn. Het spektakel van de Assemblee der D Verenigde Naties vraagt echter veel eer om aandacht voor een minder per soonlijke en een minder sterfelijke held. De geschiedenis is hier in wer kelijkheid de held en niet een van de ze nietige, onmogelijke, tijdelijke na tionale leidersdie poseren voor het oog der wereld, voor het forum der Verenigde Naties en voor de mensen thuiszoals politici de eeuwen door hebben gedaan. Neem bijvoorbeeld de zo vanzelf sprekend lijkende toelating van een groot aantal jonge staten als leden van de Verenigde Naties. Achter deze toe lating gaat het grote op zichzelf wereldher vormende drama schuil van de opkomst en de ondergang het westerse imperialisme. De Afri kanen en de Cyprioten behoren tot nieuwgevormde naties, die nauwelijks staten genoemd kunnen worden, In werkelijkheid zijn het imperialistische overblijvertjes wier toekomst in grote mate afhangt van de wil en de wijs heid van de bevolking en van het vaak overhaaste vertrek van de vroe gere heersers. Kijk eens naar de Afrikanen, waar van de meeste mensen in het Westen denken, dat zij geen echte geschiede nis hadden, voordat zij met het Wes ten in contact kwamen. Voordat de westerse „empire-builders" er kwa men, waren er slavenhandelaars, wel Arabieren en blankenl die bijna iedere stam in het hart van donker Afrika hebben gedecimeerd en gebru taliseerd. Maar voor de slavenhande laars waren er al de gevechten het beheersen van de karavaan-routes in de Sahara, waarlangs goud en ivoo werden vervoerd. Daar was de op komst en de val van Arabische en ne ger-rijken met als centra Timboek- toe, Benin en andere historische ste den. Grote macht hadden zij, maar slechts tijdelijk. Grote rijkdommen vergaarden en verloren zij. En in d< botsingen tussen de torpen van die rij ken lieten vaak in een bloedige veld slag duizenden mensen het leven. Zelfs deze weeën uit een vaag ver leden zinken in het niet bij hetgeen we leren uit de rotstekeningen. De JOSEPH ALSOP Advertentie PLEEGZUSTER garanderen U de ECHTE, geneeskrachtige! PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Speciale bloedvormende en zenuwsterkende bestanddelen, die aan deze heerlijke wijn toegevoegd, herstellen Uw ei gie, verhogen Uw weerstc UITSLUITEND verkrijgbaar bij apotheker en drogist wel de werkloosheid als de werkgelegen heid zijn gedaald. Het aantal werklozen nam in september ten opzichte van augustus af met 400.000 tot 3.388.000. In september wordt een daling van aantal werklozen met 300.000 als maal beschouwd. Het aantal werknemers daalde van 68.282.000 in augustus tot 67.767.000 in september. De Ver. Staten bevinden zich niet een recessie, zo heeft de voorzitter de raad van economische adviseurs de president, Raymond J. Saulnier, v klaard. Hij voegde hieraan toe, dat de economie thans in een positie verkeert, waarin vooruitgang mogelijk is. Beziet men de huidige gegevens, aldus Saulnier, dan blijkt, dat de economie zich op een zeer hoog niveau bevindt en dat dit zo zal blijven. Twee leden van een uit zes Japanse vrouwen be staande expeditie zijn er met behulp van twee Sjepagidsen in geslaagd de 6100 meter hoge Deo Tibbapiek van de Hima- laja te beklimmen. Vierhonderd Sikhs die in Noord-India gevangen zaten, zijn in verzet ge komen, hebben vier ci piers overweldigd en het dak van hun gevangenis heklommen. Tenslotte werd er geschoten. Vier gevangenen kwamen om het leven. Er waren 48 gewonden (13 politie mannen, 15 cipiers en 20 gevangenen). I Vandaag zou er gestaakt worden op de verkeers toren van het Parijse vliegveld Orly, maar de vakbonden hebben be sloten een doeltreffender actie te gaan voorberei den om hun looneisen kracht bij te zetten. De Verenigde Staten zijn van plan eind 1963 hun eerste astronomische waarnemingsstation in een baan om de aarde te brengen. De kosten wor den op 85 miljoen geschat. I Het onderzoek in de zaak Eichmann zal tegen mid den december worden afgesloten. Het proces zal echter niet voor maart 1961 beginnen, zo heeft Abraham Selinger, een hoge Israëlische politiefunctionaris mee gedeeld. I In Graauw en Langen- dam wordt per 16 okto ber de gemeentesecreta ris, de heer F. J. deNijs, burgemeester. Per 1 no vember is mr. M. Somers uit Groede tot burge meester van Hoedekens- kerke benoemd en met ingang van dezelfde da tum Avordt de heer R. Faber in Assen burge meester van Ulrum. Bij een opinieonderzoek van een instituut in Bie lefeld (West-Duitsland) heeft 70 procent zich uitgesproken tegen her stel van de monarchie. Twintig procent was er voor. In 1954 was dit laatste percentage 24. De 7000 leden tellende organisatie van Deense zeevarenden heeft giste ren een werkweek van veertig uur, een pen sioenregeling, een loons verhoging van twintig procent en een ruimer betaling van overwerk gevraagd. De Engelse regering probeert op het ogenblik de trailervloot te weer houden van het voor nemen om woensdag weer uit te varen naar de IJslandse visgronden. Zij hoopt op een spoe dige beslissing ten zien van het geschil over de visserijgrenzen. Vijftien passagiers van de ondergrondse in Bos ton zijn gisteren flauw gevallen door de rook van een brandende trans formator. Tien reizigers moesten zelfs naar ziekenhuis worden ge- Prinses Soraya, de vorige keizerin van Perzië, is hoos op een platenmaat schappij die een gram mofoonplaat met haar naam en foto heeft uit gebracht. Een Parijs gerechtshof zal vrijdag beslissen of er een laak baar feit is gepleegd. Wagemans 4 Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Het voorwiel van een fiets loopt op, maar zoals we vroeger op zó licht, dat we het zelfs met één deze plaats al eens hebben uiteen- enkele handbeweging in snorrende gezet ook het vasteland. De wenteling kunnen brengen. Hoe elastische schil van de aarde wordt perfect de kogellagers echter ook tweemaal daags 25 tot 50 cm op- mogen zijn en hoe zorgvuldig we geheven. Deze dagelijkse golfstu- elk onderdeel ook hebben geolied, vvingen veroorzaken uiteraard een desondanks gaat het wiel steeds wrijving, die energie aan langzamer draaien en tenslotte de aswenteling van de aarde ont staat het geheel stil. Geen kind dat trekt, waardoor de draaiing wordt zich daarover zal verbazen, dus geremd en daardoor vertraagd, waarom zullen wij het doen? We Het verschil met het spinnende weten heus wel, dat een kleine fietswiel is dus alleen nog gelegen kracht als de wrijving elk voor- in het feit, dat alles zich op ge- werp dat zich met eenparige snel- weldig grote schaal voltrekt en beid voortbeweegt tenslotte tot dat de formidabele wrijving, die stilstand noopt. Tot zo ver hebben nieuws beweerd. Ook niet, de omhoog geheven oceanen dus niets uitgestrekte aardse bolschil ver oorzaken, toch nog onbetekenend zich gelijk het spinnende wiel menselijke generatie iets kunnen met grote snelheid om zijn as merken van het langzamer tempo wentelt. Maar hiermee zal naar uw smaak wellicht, de verge lijking moeten ein digen, want op het fietswiel werkt de wrijving als rem mende kracht zo dat uiteindelijk eep stilstand in treedt, terwijl de TOCH IS HET ZO! heen de gelijkmatige waarin de aarde gaat draaien. Alleen de zeer verfijnde sterren kundige waarne mingen hebben overtuigend aange- toond, dat de om wentelingssnelheid van de aarde in de loop der tijden iets is afgenomen en berekeningen over ringstraat hebben het aanneme- seling van dag en nacht gewaar- lijk gemaakt, dat deze vertraging borgd is. Deze redenering is zeker ook inderdaad aan de getijden- juist. zolang we haar bezien in het wrijving moet worden toegeschre- kortstondige bestaan van het men selijk leven, maar vanuit de astro nomische gezichtshoek Tot zover kloppen dus de waarnemingen met de theorie. Wanneer de aarde langzamer juist. En de hoofdschuldige hieraan gaat draaien, brengt dit noodzake lijk met zich mee dat de dagen is onze trouwe maan. alleen het water der oceanen stuwt wachten? zij door haar aantrekkingskracht Daarover een volgende keer. rotsen, waar deze tekeningen ontdekt werden, vindt men in Tassili in het noorden van de Sahara, een plaats, zo droog, en levenloos, dat iedereen die er heen gaat zijn leven riskeert. De brilliante Franse geleerde André Lo- the nam dit risico met een sterk, team, dat hem terzijde stond. Zij brachten ons de fresco's van de rot sen in Tassili, zorgvuldig gecopieerd, met beelden uit een ver verleden; mannen met speren, wondermooie vrouwen, naamloze goden, vee, wa genmenners en taferelen die met de jacht, de liefde en met oorlog te ma ken hebben. Periode na periode van de menselij ke geschiedenis, inval na inval van vreemde overheersers, kunnen ontcij ferd worden uit deze magische kunst werken. Maar bovenal kan men er de enorme catastrofe uit lezen, die de Sa hara langzaam deed uitdrogen en in een woestijn veranderde; de Sahara, die eens bedekt was met groene wei den en doorsneden werd door lieflijke stroompjes, waar langs het vee graas de en de paarden van de wagenmen ners het malse gras aten. In deze catastrofe zo redeneren thans de ethnologen, ligt de werkelij ke reden van het optreden van de donkere mensen in nette blauwe cos- tuüms, die nu ook in de organisatie der Verenigde Naties zijn verschenen. Voordat de Sahara een woestijn werd, leefden de negervolken verder naar het noorden en het donkere hart van Afrika werd-bevolkt door de pyg meeën, die nu nog in de bossen le ven. Maar de natuur stond niet stil. De geschiedenis commandeerde en de pygmeeën werden verdreven, voorzo ver zij niet werden uitgemoord en zo streven vandaag Kasavoeboe en Loe- moemba en Moboetoe naar de macht Kongo. De geschiedenis staat nooit stil en blijft commanderen. Wat zal het vol gende bevel zijn. Zullen deze mensen of hun kinderen of hun kindskinde- het Kremlin vereren, of het VN- secretariaat of hun vrienden in Wash ington, Londen, Parijs en Brussel? Of zullen zij misschien een van hun eigen mensen gaan verafgoden, zoals Shaka, de grote Zoeloe-heerser? Maar het rijk van Shaka, die zijn mensen voorbereidde op een oorlog, waarvan zij niet wisten wat het was, werd tenslotte ook neergehaald door de kanonnen van het Westen, die nu voor het grootste deel tot zwijgen zijn gebracht. En zo is men gedwongen tot de conclusie te komen, dat de geschie denis is als de rivier in het wijze ver haal van de oude Griek Heraclitus (de rivier, waarin niemand twee keer kon baden, omdat het water altijd stroomde en het dus nooit de zelfde rivier kon zijn). Heraclitus meende, dat de bestemming van mensen en volken tenslotte altijd door conflicten bepaald wordt. Maar als hij het met zijn rivier bij het rechte eind had, dan moeten we toch hopen dat hij zich wat de uiteindelijke bestemming van mens betreft, sterk heeft vergist. 0 In de nacht van maandag op dinsdag m «r ziekenhuis te Harderwijk over- "7-jarige mevrouw G. is leden de vengoed-Tijssen uit Putten, die bij een van de twee ernstige auto-ongelukken op 28 september op de Rijksweg te Nunspeet zwaar werd gewond. Bij deze ongevallen werden zes personen zwaarg ewond, twee er van zijn nu overleden. Premier Debré van Frankrijk heeft hulde gebracht aan het detachement in La Courtine gelegerde Nederlandse troe pen voor zijn hulp bij de bestrijding van het hoge water. Het was wel een wat ongewoon gezicht, deze fraaie wieg op het platform van de Parijse luchthaven Le Bourget. De wieg, die bestemd is voor de baby van Farah Diba, de echtgenote van de Sjah van Perzië, is met een toestel van de Iraanse luchtvaartmaatschappij naar Teheran gebracht. Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5