CETALAC Uw probleem is het onze Bidt voor verzoening met Indonesië Meningen van anderen Christenen op de Philippijnen zonder predikanten Een woord voor vandaag H.B.S. in Hollandia kreeg zesjarige cursus Minder verplichte vakken voor de gymnasia Bijbelgenootschappen geven vertaalcommentaar op NT 2 hnkele kanttekeningen O LABOUR IN ENGELAND TTET GAAT met de Labourpartij in Engeland niet in de goede richting. vAitha,nS.^at dC defensie betreft het congres in meerderheid eer zeer bedenkelijk standpunt ingenomen, zowel wat de atoombewapening ai! wat de conventionele bewapening aangaat. Feitelijk wil men. onder de invloed van een paar machtige vakbbonden, koer sen in de richting van eenzijdige ontwapening. En dit in een tijd, waarin Rusland, bijgestaan door zijn satellieten, en aange zet door China, duidelijk streeft naar de grootst mogelijke invloed in Afrika, in Azie, en zelfs in Latijns Amerika. Zou de Labourpartij bij de verkiezingen zo krachtig worden, dat zij deelge noot werd in de regering, dan zou zijn te vrezen voor een bedenkelijke ver zwakking van de NAVO, van de defensie in Europa. Zonder de medewerking van Engeland zou de NAVO veel minder kunnen presteren, ook al verhoogden Duitsland, Frankrijk en de andere NAVO-lan den hun inspanning. Nu is het echter nog mogelijk, dat de parlementaire fractie van de Labour partij niet dezelfde koers wil gaan varen als het door de vakbonden be heerste congres. En vooral bestaat de kans, dat Labour bij de volgende ver kiezing weinig succes behaalt. De positie der partij is niet sterk meer. Er is een innerlijke verdeeldheid. Ook vooral over de nationalisaties. Ten aanzien van dit punt heeft het congres zich nog met een niet grote meerderheid van de ultra's afgewend. Maar dit zal weer als gevolg hebben, dat de principiële socialisten weinig vertrouwen in de partij gaan stellen. Verklaarde al niet een der links georiënteerden, dat er zonder nationalisme geen socialisme kan zijn? Anderzijds zal menig kiezer, die weinig of niets voor nationalisatie van be drijven gevoelt, de vrees koesteren, gezien de invloed van de roerige min derheid, dat er toch wei iets in deze lijn ondernomen zal worden. Labour is nu eenmaal een bont gezelschap. Zij bevat nog altijd verschillende elementen, zeer gematigde en meer extremistische, uitgesproken ongelovigen, modern-religieuzen, en meer orthodoxe belijders. Pacifistische invloeden heb ben zich meer en meer doen gelden. Organisatorisch is het zo, dat er individuele leden zijn èn vakorganisaties met een groot aantal leden. Die leidt ertoe, dat deze vakorganisaties telkens weer treden buiten het terrein van haar eigenlijke arbeidsveld. In Nederland kennen wij gelukkig nog meer juiste verhoudingen. Dertig gereformeerden vragen i Beroepingswerk ,,Met verontrusting en ver driet", zo begint een oproep van een dertig vooraanstaande figu ren uit de Gereformeerde Ker ken, „hebben wij hier in Neder land reeds lang de steeds moeilij ker wordende en thans officieel verbroken verhouding tussen Ne. derland en Indonesië gadege slagen." In deze oproep reageren zij op het getuigenis van de Raad van Kerken in Indonesië waarin deze zich richt tot Soekarno en de Nederlandse regering om el kaar weer te ontmoeten. „Nu de Indonesische Kerken zo gespro ken hebben, vervolgt de oproep, kunnen wij het niet verantwoor den nog langer slechts als toe schouwer zwijgend terzijde te staan en langs deze uitgestoken handen heen te gaan." Nu onze broeders en zusters daar zich midden in de verschrikkelijke breuk be- LENING „De wegbereiders voor de gemeenten naar de kapitaalmarkt", aldus schrijft D e Volkskrant, „leggen nn de rente op de kapitaalmarkt op boogafstand is ge komen van het rentegamma een bijzon dere vindingrijkheid aan de dag. Hel nog wat spaarzame succes van enkelen onder ben maakt het naderen van de kapitaal markt door de kapitaalbehoevende gemeen ten ook driester. Tot dusver werden nog wat proefscholen afgevuurd. Nu sommige kortlopende leningen de roos hebben ge raakt, brengt Rotterdam zwaarder geschut stelling. Een gemeentelening van 20 mil joen mag i eind Over het al dan niet 6lagen van deze lening met haar bijzondere rentevoet van 4% procent kan moeilijk een verantwoor de voorspelling worden gedaan, omdat de voorwaarden eensdeels nog maar nauwe lijks kunnen tippen aan de op de kapitaal- markt geldende rente, maar anderdeels worden gesteld tegenover een nogal kna gende beleggingshooger. Het is juist die groeiende ruimte op de kapitaalmarkt die voor de gemeenten redelijke perspectieven opent op een weer zelfstandig opereren op de kapitaalmarkt. Vooral nu het rijk voor zijn geldbehoeften de kapitaalmarkt niet nodig heeft. Als er dit jaar nog een staats- lening komt, dan zal die hoogstens die nen om een overvloed van middelen op de kapitaalmarkt wat af te remmen. Als de kapitaalmarkt zich inderdaad in de komen de maanden meer open gaat stellen voor gemeentelijke en provinciale leningen (en de mate waarin gedurende de afgelopen maanden de gemeentelijke vlottende schuld is geconsolideerd maakt dot bepaald niet veroordelenswaardig), dan betekent dit geenszins dat de rol van de Bank voor Nederlandse Gemeenten belangrijk dient in te schrompelen. Het betreden van de kapi taalmarkt zal immers steeds voorbehouden blijven voor grotere gemeenten. De vele kleintjes krijgen daar nimmer kans, tenzij ze zich aaneensluiten. En waarom zouden ze dat doen, als ze tegen redelijke voor waarden voor hun geldbehoeften terecht kunnen bij hun gemeentcbank? Advertentie Verf mei gemak en... van Ceta Bever Leraren bijeen Geschiedenis der laatste jaren nodi? voor vhmo Op verzoek van de organisatoren, hebben 130 geschiedenisleraren vrij dag en zaterdag gediscussieerd over de vraag of de modernste geschiede nis in het lesrooster van het v.h.m.o. dient te worden opgenomen. Op verzoek van de organisatoren, de Vereniging van Geschiedenislera ren in Nederland en de drie pedago gische centra v.h.m.o., hebben dr. J. J. Boer uit Hilversum en prof. dr. E. H. P. Baudet uit Groningen inleidin gen over dit onderwerp gehouden. De discussies werden gevoerd op grond van een pre-advies, uitgebracht door de heer F. G. van der Poll, leraar aan het stedelijk gymnasium van Middelburg, die enkele stellingen over de onderwijsliteratuur in zijn scrip tie had opgenomen. De probleemstelling riep een groot aantal vragen uit de praktijk op, aldus werd na de conferentie meegedeeld. Het is een vraag, of de geschiedenisleraar zijn leerlingen ook een gids dient te zijn bij hun plaatsbepaling in het heden Het is evenzeer een probleem uit te ma ken. of het zonder meer de taak van de leraar ls zijn leerlingen binnen te leiden in oude culturen, of dat het hedendaags gebeuren in Afrika ook deel uitmaakt van het terrein van de historicus. Volgens sommige opvattingen komt de historicus op breekbaar ijs. zodra hij de periode van de tweede wereldoorlog is genaderd Volgens andere echter is het niet minder riskant over de prehistorie te doceren, een periode, aldus werd ge zegd waarover de opvattingen zich tel kens radicaal wijzigen. DE KERK OP HUISBEZOEK ONDER DE titel „Wat mag de kerk zeggen tot dt kerkelijk nietmeelevenden?" heeft de heer W. de Groot in de rubriek sec tie ouderlingen" in het blad Woord en Dienst een artikel ge schreven, dat wij hier verkort laten volgen. In de afgelopen maanden mocht ik als ambtsdrager voor het eerst in mijn leven namens de kerk ver scheidene huisgezinnen bezoeken. De bezoeken die ik mocht brengen hadden betrekking op gewone ar beidersgezinnen en de kleine mid denstand, waarvan de meesten wei nig of niet ter kerke gingen hoewel zij indertijd met eerlijke be doelingen belijdenis hadden afge legd van hun geloof. Zoals gebruikelijk stelde ik mij vooraf zoveel mogelijk op de hoog te van wat ik zou vinden, b.v. ge boorteplaats. aantal kinderen en de namen hiervan met de bedoeling enigszins los te komen en een aan leiding te vinden voor een dieper gesprek. Men is aangenaam verrast wan neer blijkt dat de bezoeker wat van het bezochte gezin afweet Wat mij opvalt is, dat wanneer één vertegenwoordiger van de kerk op bezoek komt er eerder een open gesprek tot stand komt dan wan neer wij met z'n tweeën op huis bezoek gingen, hoewel niet bij alle bezochten. Wanneer geïnformeerd werd of men uit behoefte of uit gewoonte ter kerke ging, was het bij de meesten zo dat men schoorvoetend toegaf er zeer weinig of in het ge heel niet te komen, dus noch uit behoefte, noch uit gewoonte. Men vond op de vraag naar ge loof in God een bevestigend ant woord, maar men vindt dat geloven niet noodzakelijk verband moet houden met kerkbezoek. Bij enke len was er in het geheel geen be hoefte aan enig geestelijk contact met anderen. Men vond dat een mens wanneer deze maar zijn best doet, zijn bestemming bereikt (wat intussen wel waar is zozeer zelfs als het maar kan), de vraag is ech ter of wij komen daar waar wij verwachten te komen. Ondanks alle lauwheid echter kan men waarnemen dat velen een onbestemde angst koesteren, een weg zoeken die hen daarvan be vrijdt. Zij vinden echter of zij von den de oplossing niet in de kerk, de kerk had niets te bieden. Men las aanvankelijk nog wel de Bij bel, maar ook de Bijbel bleek niet de kracht te bezitten om licht te brengen in het wereldbeeld dat zij zich voorstellen. Afgezien van het feit of de kerk nog wel vat ergens op heeft, zijn er velé oorzaken voor te vinden, maar ik wil proberen er enkele van te noemen. Wij dienen er als ambtsdragers rekening mee te hou den dat wij rekenschap hebben af te leggen van wat wij in dienst van 1 gedaan heb- Jezus Christus doen e ben voor onze medemens. Wij zullen van hun probleem ons probleem moeten maken, men mag ze niet loslaten. Men vergeve het mij, maar wan neer de onkerkelijke vraagt: wat heeft de kerk te bieden, wat be lijdt ze, en wat komt er praktisch van wat ze predikt en doet zij ook wat zij schuldig is te doen?, dan zullen wij hen gelijk moeten ge ven: men heeft de buitenkerkelijke althans te lang alleen gelaten en God is bezig uit stenen Abraham kinderen te verwekken Wat met deze stenen bedoeld wordt, is niet zo moeilijk te ont dekken voor iemand die de tale Kanaans verstaat. Er is een kans die God ons nog laat om velen terug te brengen, niet in de eerste plaats tot de kerk, maar tot Christus. Wij moeten niet menen dat wan neer wij de mensen iets trachten te geven waar ze niets aan heb ben, b.v. jeugdfilms, ontspanning, sport, op zichzelf goed, voldoende is om ze vast te houden, evenmin als aantrekkelijke korte jeugddien sten met spel en muziek, of een gouden kalf zoals Rome; wij moe ten niet schromen te prediken dat de buitenkerkelijke Jezus nodig heeft en te durven zeggen dat hij Hem niet kent. Ik geloof dat de moeilijkheden ontstaan zijn doordat de kerk hen blijkbaar geleerd heeft de wet der tien geboden te vervullen, dat God gerechtigheid eist van de mens, en men ziet eenvoudig geen kans aan de eis der wet te voldoen. God eist iets van ons dat onmogelijk is. Men is begonnen met gerechtig heid te zoeken naar de wet, maar het is nog nooit iemand gelukt die te volbrengen dan Jezus Christus, en de mens werd zó boos dat Hij gekruisigd werd. Het bloed van Abel en van al de profeten die gedood werden omdat zij steunden op de belofte zal ons aanklagen, wanneer wij de mens niets anders te bren gen hebben dan de verplichting der De zondevergeving is niet genoeg om ons van de verplichting der wet te ontslaan, zo wordt nog te veel gepredikt. Ik geloof dat niemand dichter bij het Koninkrijk Gods is dan wan neer hij vastgelopen is in het be sef dat het een hopeloze taak is naar de wet te leven. De buitenkerkelijke heeft het ook eens opgegeven en hij stond op de drempel van het Koninkrijk Gods, maar er was niemand om hem het verlossende woord te kennen te ge- Zij gleden af en God geve dat het nog niet te laat is om onze fout goed te maken. Men zal de mensen er op moe ten wijzen dat wanneer zij vast gelopen zijn, dit de kans van hun Teven is om het verlossingswerk van Jezus aan te nemen, want daarvoor is Hij gekomen: om ons te ^verlossen van de slavernij der geven, die tussen ons volk en het hunne geslagen is, mogen wij niet, als leden van dezelfde kerk van Christus met een rustig geweten achterblijven. En ook wij roepen op in diezelfde dienst-des-Vredes tot een weder-ontmoeten. Maar eerst en vooral roepen wij op tot een diepe bijbelse verootmoediging voor het aangezicht van God, die deze volken zo dicht bij elkaar bracht, opdat zij el kander zouden dienen. Onontkoombaar dringt de vraag zich op, of wij wel altijd gehandeld hebben volgens het apostolische woord: „Ieder lette niet slechts op zijn eigen belang, maar ieder lette ook op dat van anderen" De vraag ook, of de trieste gebeurtenis sen bij de toespitsing van het conflict ons niet meer nationaal geprikkeld dan wel ons geweten vanuit het evangelie verontrust hebben. De vraag ten slotte, of wij wel volhardend gebeden hebben om de noodzakelijke nieuwe houding en verhouding, opdat een weg zichtbaar en begaanbaar zou worden, ook daar dan waar wij de weg tot de ander kwijt Wat de kerken van Indonesië bewoog, bewege ook ons. Wat de Indonesische kerken hoorden als taak en opdracht deze trieste situatie, dringe ook tot c door. Wat onze broeders en zusters daar begrepen van de dienst der kerk aa wereld een dienst die daar zoveel risico in zich bergt dan voor ons hier worde ook door ons verstaan èn vol voerd. Opdat ook door ons doen en on! laten hier de naam van onze Heer Jezus Christus geen schade lijde in het Oosten, maar veeleer geprezen worde. Zo roepen wij u in Nederland op tot verootmoediging, gebed en tot de dienst der verzoening in de naam van Hem die ons met God verzoent en verzoenin vrede ook tussen deze twee volken sc pen wil. De verklaring is ondertekend door c. L. Bakker. Amsterdam; prof. dr. J. T. Bakker Kampen: dr. J. van den Berg, Amster prof. dr. H. Bergema, Baarn; prof. dL. Brillenburg Wurth, Kampen; dr. B. J. Diemer Lindeboom, Rotterdam; prof. mr. I. A. Die penhorst. Amsterdam; prof. dr. R. van Dijk, 'ïnhout; ds. W. F. de Gaay Fortman, Haag; dr. J. C. Gilhuis, Amsterdam; P. n Keulen, Delft; dr. H. Kroeskamp. Hll- m; ds. H. M. Kuitert. Amsterdam; dr. van Leeuwen. Den Haag: prof. dr. J. tensdijk; ds. P. J. Luendijk, Ermelo; Amsterdam; dr. J. van der Linden, n der Meulen, Gorssel; prof. dr. L. On- Amsterdam; ds. J. Overduin, Veenen- ds. J. J. Oranje. Den Haag; ds. Pos, Haarlem: dsi B. Richters. Baarn: H Schulte Nordholt, Doorn; mr. J. C. van Sijs, Enschede; mr. R. Terpstra, Drach proL dr. W. J. Wierlnga. Amsterdam, ds Ongeveer 6.000 Indonesische Christe- >n bevinden zich op het ogenblik in het zuidelijk deel van de Philippijnen. Zij hebben groot gebrek aan Christe lijke lectuur en predikanten. Dit werd bekend gemaakt, toen onlangs een mis sie uit Manila zich in de buurt van de Orient Crusades op de hoogte stelde van hun toestand. In een vraaggesprek heeft ds. Basil Costerisan verklaard, dat hij was „over vallen" met welkomstwoorden en dat een oude Indonesische leider hem ver telde: „dat men dertien jaar had gebe den voor een herder, die dan nu einde lijk was gekomen". De Christenen, die uit het Noorden van de Indonesische archipel afkomstig zijn, wonen voor het overgrote deel in de omgeving van de Sarangani Baai. Ds. Costerisan zei verder, dat de meesten van hen zowel de Philippijnse dialecten als hun eigen taal spreken. NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaam heden, legerpredikant: J. H. van Delft Westerhof te Suameer; idem tot secre taris van 'de Raad voor het Jeugdwerk: J. Vuyst te Almelo; te Ossendrecht: J. C. Greive, predikant voor buitengewone werkzaamheden, legerpredikant te Ber gen op Zoom. Bedankt voor Amsterdam-Sloten (toez.): H. j. J, Keizer te Maasland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Barneveld: J. W. Vlaan deren te Delfzijl. Bedankt voor Twijzel: W. Kats te Tiel. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel: L. S. den Boer te Sassenheim en C. Ver- hage te Hilversum. Beroepen te Zwolle: P. op den Velde te Hilversum-Oost. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Rotterdam-Zuid: P. van Vliet te Oldebroek. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Amsterdam-Centrum: A. Hofman te Zeist en A. Vergunst te Rot terdam-Centrum. Baptisten keren teruv naar Kongo Bij de zendingscommissie van de Unie van Baptisten-Gemeenten is het verzoek binnengekomen om de drie zendelingen die in de Kongo werkzaam waren, ds. J. ter Braak en ds. G. v. 't Wout, als-, mede de verpleger S. Edens terug te zenden naar het zendingsveld te Irema. De Baptistenzending in Nederland werkt samen met het Britse Baptisten Zen dingsgenootschap dat tal van zendelin gen in de Kongo werkzaam had. De zendingscommissie zal het verzoek in ernstige overweging nemen en ver wacht mag worden, dat als de voorberei dingen gereed zijn het zendingswerk in Trema weer krachtig ter hand genomen zal worden. Niet alle mensen zijn even begaafd. De een is door God ge zegend met een scherp en helder verstand en de ander is blij dat hij lezen en schrijven heeft kunnen leren. De een munt uit door grote artistieke kwaliteiten, de ander kan met de beste wil van de wereld in welk kunstwerk ook niets moois zien. De een is een meeslepend spreker, de ander kan geen zin tot een goed einde brengen. En toch kunnen zij allen het geloof hebben, het geloof dat Jezus Christus gestorven is voor hun zonden en de vaste overtuiging dat Hij door Zijn Geest hun leven leidt. Toch kunnen zij allen die wondere rust hebben die het kenmerk is van de gelovige! Want het geloof is niet de een of andere moeilijke redenering, opgezet door en voor intellectueel begaafde mensen. Het ge- loof eist al evenmin de grote verbeeldingskracht van de artiest. Het doet er ook niet toe of je van je geloojkunt vertellen het „Ik geloof Here! Kom mijn ongelovigheid te hulp!" is ten slotte ook niet zo'n heel vloeiende geloofsbe lijdenis. Maar voldoende! Het geloof is een stuk van het leven van de christen. Anders: het is zijn leven. Het vult zijn gedachten, het bepaalt zijn woorden en zijn daden. Of die gedachten, woorden en daden nu intellectueel of artistiekgeleerd of ongeletterd zijn. Zo moet het zijn! Maatregel roept felle kritiek op De „Nieuw Guinea Koerier" in Hol landia heeft aandacht gewijd aan het besluit om de cursus van de bijzondere h.b.s. in Hollandia te wijzigen var vijfjarige in een zesjarige. Het blad schrijft dat de bezwaren tegen de wijziging de volgende zijn: Het leerplan van de drie niet- cordante leerjaren is niet vast te stellen. In Nederland geschiedt deze vaststelling door de inspectie van het middelbaar onderwijs. In Nieuw-Guinea bestaat deze inspectie niet en bijgevolg is er door de regeling helemaal geen leerplan. De leraren zijn niet bevoegd de stof naar eigen inzicht over drie jaren te verdelen. West-Duitsland concentreert leerstof (Van onze correspondent in Bonn) Na de door de conferentie van ministers voor culturele zaken van de Westduitse deelstaten in Saarbrücken gehouden conferen tie zullen er te beginnen met het schooljaar 1962 dus met Pasen van dat jaar voor de leerlin gen van de gymnasia nog maar negen verplichte vakken overblij ven, waarin zij eindexamen zul len moeten doen. Dat betekent overigens niet, dat de eindexa mens der gymnasia in West- Duitsland nu gemakkelijker zul len worden. Wél, dat door de ver mindering van het aantal ver plichte vakken en de concentratie van de leerstof het onderricht grondiger zal worden en de leer ling tot zelf-werkzaamheid en verantwoordelijkheid zal worden opgevoed. In culturele aangelegenheden, waartoe ook het onderwijs behoort, bezitten de elf (Westberlijn meegerekend) Westduit se deelstaten een zg. „souvereiniteit". Er bestaat derhalve in Bonn geen federaal ministerie van onderwijs, hoewel er de laatste tijd stemmen opgaan om zulk een departement aan de regering toe te voe gen. Het gevolg is, dat niet alleen de scholen maar ook het onderwijs dat er wordt gegeven van deelstaat tot deelstaat nogal variëren. Om althans in grote lijnen eenheid te bereiken, bestaat er permanente conferentie van minis- culturele zaken. Meer denken en minder blokken is het doel, dat de ministers voor culturele zaken met de her-ordening van de leer stof in de voorlaatste- en de laatste klassen der gymnasia de zg. „Unter- priii 1 ken. Het zwaartepunt wordt verlegd de zg. „werkgemeenschappen", waar ken worden gedoceerd, waarvoor de leer ling belangstelling heeft en .die hij zelf kan uitkiezen. De verplichting zulk een vak te nemen bestaat er niet. In de ver plichte vakken zullen bij de eindexamens aan^ de kandidaten hogere eisen worden Acht vakken zijn verplicht. Het negen de is een keuze-plichtvak. Er zijn in lijke richting. In alle drie typen gymnasia voor de klassieke talen, voor de moderne talen en voor de natuur-wetenschappe- lijke richting. In alle drie typen gymnasia blijven verplicht Duits en wiskunde, voor de klassieke voorts Latijn en Grieks (of Frans), voor de moderne twee vreemde talen en voor de natuur-wetenschappe- lijke een vreemde taal en natuurkunde. De vier overige verplichte vakken zijn godsdienst, kennis der maatschappij (tot dusverre geschiedenis), een kunst-vak (muziek of tekenen bijv.) en lichamelijke ontwikkeling. Als keuze-vak kunnen de leerlingen der klassieke gymnasia kiezen tussen natuurkunde en aardrijkskunde, die van de moderne tussen natuurkunde, aardrijkskunde en een derde vreemde taal en die van de natuur-wetenschappe- lijke tussen biologie, chemie, filosofie en aardrijkskunde. Het geschiedenis-onderricht wordt van 162 af vo.oral geconcenteerd op de his torie van de 19e en 20e eeuw alsmede op de politieke realiteit der tegenwoor dige tijd. Dr. J. Brummelkamp inaugureerde Dr. J. Brummelkamp, benoemd tot gewoon hoogleraar in de economische aardrijkskunde aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam, heeft gisteren in de aula van de universiteit zijn hoog leraarsambt aanvaard door het uitspre- een rede getiteld ,,'s Werelds Honger". De nieuwe hoogleraar was reeds sinds mei 1950, als lector aan de „Oberprima" willen berei- economische faculteit verbonden. Advertentie van hootdroos geleken bij hen die in Nederland het zelfde onderwijs volgen. Mocht een leer ling tussentijds naar Nederland verhui zen, dan mist hij de normale aansluiting op het daar gegeven onderwijs. Onder de ouders van h.b.s. leerlingen is ernstige ongerustheid ontstaan door de nieuwe regeling en velen overwegen om hun kinderen onder deze omstandig heden naar Nederland te zenden. Wat dit betekent voor het voortbestaan van de h.b.s. te Hollandia is vorig jaar reeds duidelijk aan het licht gekomen toen de erkenning van het eindexamen op het spel stond. Hoe minder leerlingen, hoe minder be voegde leraren en hoe minder kans op gelijkwaardig onderwijs met Nederland, aldus het blad o.m. Tweede Kamer De „Nleuw-Guinea Koerier" schreef In het artikel bovendien dat de „bijzondere h.b.s." te Hollandia in de ogen van een aantal ambtenaren in Den Haag wel een bijzondere of wel vreemdsoortige instelling moet zijn. „Dit concluderen wij uit de bijzondere of wel vreemdsoortige maatregelen waar mede zij bij herhaling de normale groei van dit onderwijs-instituut trachten te belemmeren. De school is in gevaar. Er worden vergaderingen belegd en tele grammen verzonden Straks komen er waarschijnlijk vragen in de Tweede Ka mer en we vermoeden al wat er dan geantwoord zal worden: Bij nader inzien was de genomen beslissing inderdaad niet op zijn plaats. Dat zou natuurlijk niet pleiten voor de kennis van zaken waar mee men in Nederland aangelegenheden, Nieuw-Guinea betreffende, afdoet. Het zou wel pleiten voor het streven naar een versnelde zelfbeschikking, dat dan al thans dit voordeel zou blijken te hebben, Nieuw-Guinese zaken spoe dig alleen nog maar beschikt zou worden door mensen, die zich voor Nieuw-Guinea interesseren dan voor Lutjebroek' aldus het blad. Studentencorps V.U. organiseert expositie prot thr. kunstenaars In aanwezigheid van vele autoritei- .jn is zaterdag het 16de lustrum van het Studentencorps aan de Vrije Uni versiteit ingeleid. Na een kort wel komstwoord van de praeses van de lustrumcommissie, de heer G. den Ouden, opende prof. mr. P. S. Ger- brandy een expositie van werken van leden van de bond van protestants- christelijke kunstenaars in Nederland. Prof. Gerbrandy schilderde Neder land als het eerste land waar de schil derkunst dank zij de gereformeerden werd geseculariseerd. Deze secularisa tie was echter geen ontkerstening, maar ontkerkelijking. Achter de inspiratie van Frans Hals, Rembrandt en zo vele anderen stond het calvinisme en zijn bijbel. Spreker was van mening dat een ori ginele prestatie als deze expositie in zijn studententijd niet mogelijk geweest s. Het VU-corps heeft echter met de- tentoonstelling „die er zijn mag" een historisch spoor van vier eeuwen gevolgd, namelijk het verbinden van de kunst met het calvinisme, dat leert, dat al wat is en al wat geschiedt zijn bestemming heeft in God. Na het getuigende woord van prof. Gerbrandy gaf de heer K. Pijlman een korte uiteenzetting over de prot.-chr. kunstenaarsbond en het (uiteenlopende) werk van zijn leden. Ten slotte maak ten de aanwezigen een rondgang langs de meer dan honderd tentoongestelde werken. De expositie is tot 22 oktober werkdagen zichtigen i 10 tot 17 uur) te be- ~j het Dreesmannhuis, Johan- Vermeerstraat 2 te Amsterdam. Twee Nederlanders, die mede werken aan de afdeling vertalin gen van het Nederlands Bijbelge nootschap', zullen hun medewer king verlenen aan een internatio nale serie commentaren op het Nieuwe Testament, die speciaal geschreven zullen worden met het oog op de bijbelvertalers in niet- westerse talen. Het zijn drs. J. Reiling rector van het semina rium van de Unie van baptisten, en de taalgeleerde dr. J. L. Swel- lengrebbel van de afdeling verta lingen van het N.B.G. Deze twee geleerden met de secreta ris van de afdeling vertalingen, de heer G. J. Kyne, namen van 1928 septem ber deel aan een werkconferentie van het Amerikaans bijbelgenootschap die er op gericht was de richtlijnen en proce- duren voor de commentarenreeks vast te stellen. De conferentie stond onder voor zitterschap van dr. Eugene A. Nida. secretaris van de afdeling vertalingen het Amerikaans Bijbelgenootschap. In dit project werken een aantal bij belgenootschappen samen. De jaarlijkse conferentie was dan ook opengesteld voor buitenlanders en stond geheel in het teken van de nieuwe reeks. De be hoefte aan deze nieuwe commentaren doet zich sterk voelen omdat zich bij het vertalen in de niet-westerse talen talloze problemen voordoen, die in ge- commentaren niet worden bespro- im de eenvoudige reden, dat zij buiten het gezichtsveld van de schrij- vallen. Zij doen zich namelijk noch voor in het Grieks, de grondtaal van het Nieuwe Testament, noch in de wes terse talen waarop de commentaren zich richten. I Het eerste deel van deze serie com mentaren, een „Translators' Commen tary on Mark" (commentaar op Marcus) ligt ter perse bij de fa. Brill in Leiden, die het uitgeeft voor de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. Het ligt in de bedoeling dat drs. J. Reiling en dr J L. Swellengrebel sa men de Nederlandse bijdrage voor hun rekening zullen nemen Deze nipuwe serie is de vrucht van de nieuwe sa menwerking die ontstaan is tussen de bijbelgenootschappen toen in 1946 de Wereldbond werd gesticht Vraag: Ik heb van iemand een ka chel gekocht. Tijdens het vervoer naar mijn huis (in de auto van verkoper) is de kachel voorover gevallen en nog al beschadigd. Voor wiens rekening is nu die schade? De kachel was dus tijdens het vervoer niet verzekerd, zo als dat bij een bode het geval pleegt te zijn Antwoord: Er zijn twee mogelijkhe den: als de kachel nog niet door u betaald was. had u hem bij aflevering kunnen weigeren wegens de beschadi gingen. De andere mogelijkheid is dat u reeds betaald had. In dat geval ver voerde de verkoper in zijn auto iets dat uw eigendom was en is hij derhalve aansprakelijk voor de schade die doof zijn toedoen is ontstaan. Vraag: Het klavier van mijn orgel was wat geel geworden. Ik heb het toen met water behandeld maar nu is de glans eraf. Wat moet ik doen om alles weer mooi glimmend te krijgen? Antwoord: U kunt het beste als volgt te werk gaan: u neemt een plankje en bespijkert dat met een oud stukje vilt, bijvoorbeeld van een oude hoed. Het plankje bevestigt u stevig op een tafel, zodat het niet verschuiven kan. Nu neemt u stuk voor stuk de toetsen uit het orgel en wrijft ze op met gewonp Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brie» verstrekt Deze service ls gratis voor onze abonnee's. Vraag: Welke is m orde der namen als e geworden is? Antwoord: Een vrouw die weduwe geworden is blijft als eerste naam die van haar man dragen en als tweede naam haar meisjesnaam. Vroeger was het gewoonte te schrijven „aan me de weduwe" en dan voluit de artistiek gevoel Vraag: Deze winter wil ik als am teur mozaïekwerk gaan maken. K u mij inlichten over handleidingen 1 adressen waar men materiaal vo mozaïek kunt kopen? Antwoord: Het maken 1 tegenwoordig blijft het inzicht. Er Vraag: Aan welke eisen moet voldoen om een kleinhandel te kunnen de ,,.iobbywinkel", beginnen in radio, televisie en elektri sche artikelen? Hoe kan benodigde kennis verwerven dan bedoeld de vakkennis? Voor het vakdiploma wende u zich tol 12,10, die il hiervc ons moeilijk keuze te maken. Wij adviseren te gaan kijken in een zogenaam- bbywinkel", een winkel in huis- vlijtartikelen die men zeker in grote re plaatsen kan vinden. Daar zal men u ook het beste kunnen raden. Vraag: De voortuinen van de wijk waarin ik woon (alle gemeentewonin gen) worden van gemeentewege onder houden. Dit is in de huurprijs de Vereniging tot Bevordering verdisconteerd. koperpoets. U giet hiervan wat op het Electrotechnisch Vakonderwijs, Emma- vilt en dan maar wrijven! laan 6 te Amsterdam. Voor dat onderhoud is een bedrag een gulden (een niet gering bedrag gezien de totale huurprijs) vastgesteld. derhouden, onkruid wordt slechts drie of vier keer per jaar weggeschoffeld, de struikjes staan er armetierig bij. Ik heb er al eens met de tuinman over gepraat maar zonder resultaat. Eerlijk gezegd voei ik me door deze gang van zaken toch wel wat gegriefd. Is hier bij gemeenteverordening daar kunt u dus niet onderuit! Iets anders is dat u er goed aan zou doen eens te gaan iraten op het gemeentehuis het zijn als u een stap "ten gemeente- ïuize kunt doen in overleg met de an dere bewoners van uw wijk, want ook zij staan immers voor die vrij grote uitgave! Vraag: Hoe kan ik een wit uitgebe ten kring verwijderen uit een boeken kast van donker eikenhout? vermoedelijk niet. De meubelmaker '.al dat deel /an de kast waar de plck zii. geheel afschuren en opnieuw behan delen waarna uw kast weer fatsoen lijk toonbaar zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2