Jlieuiue geihscti tGTouranl MOBOETOE LOEMOEMBA Commentaar Nieuw-Guinea naar de stembus NIEUWS in één oogopslag- eist uitlevering door V.N. van Dat i IS sterk.. BON MOORDENAAR VAN HANS HERMANS IN ARREST? Amsterdamse cijfers IJ-tunnel onjuist Adenauer: geen akkoord met Debré Concessie van De Gaulle? II DINSDAG 11 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abormemeniten- Advententie -a fcbeling TeL 31441 (Bij contract belangrijke korting) Eenenveertigste jaargang no. 11993 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Sttntoasticfi is ahfbleoen tnyn hert in tcgljeospotf DESPERANDUM zie pagina 9 Het ziet ernaar uit, dat in de Kongolese crisis een nieuwe fase is ingetreden: de militaire machthebber kolonel Moboetoe heeft aan de Ver. Naties een ultimatum gesteld tot uitlevering van ex-premier Loemoemba, die opnieuw probeert het heft in handen te krijgen. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft besloten nog in de huidige zitting het ontwapeningsvraagstuk aan de orde te stellen en ook kwesties als Algerije. Tibet, Hongarije en het apartheidsvraagstuk in Zuid-Afrika in behandeling te Morgen is het de dag van bezinning op de verkeersveiligheid. Waarom zo'n dag noodzakelijk is, wordt ten overvloede in een artikel door onze verkeersredacteur aangetoond. Dezer dagen zijn in Amsterdam de lustrumfeesten begonnen van het studentencorps der Vrije universiteit. Wij vertellen u hierover op een speciale pagina. Minister Korthals heeft de Tweede Kamer medegedeeld waar om hij niet het advies van het Centraal Planbureau over de tunnelbouw in Amsterdam heeft gevolgd: verkeerstechnische en financiële overwegingen deden hem kiezen voor de Coen- tunnel. De rendementsfactor kon z.i. niet beslissend zijn. Gistermiddag en de afgelopen nacht is in Woerden intensief gezocht naar een vijfjarig jongetje, dat sinds gistermorgen spoorloos is. Het is nog niet gevonden. Wel vond men een ander jongetje in de modder, dat gelukkig kon worden gered. if JUSTIN BOMBOKO, de voorzitter van de raad van academisch gevorm- den, die door kolonel Moboetoe is aangesteld om Kongo te regeren, heeft de Verenigde Naties tot vanmiddag de tijd gegeven om de afgezette premier Patrice Loemoemba uit te leveren aan de strijdkrachten van de kolonel. Mocht de volkerenorganisatie het ultimatum in de wind slaan het liep om drie uur vanmiddag af dan zouden de Kongolese troepen gereed staan om te vechten. TT et is gebeurd in Ulft. AA De Commissaris der Koningin in Gelderland, had zo juiist een nieuwe hal geopend van een emaillefa'briek en zoals dat dan heet: tijdens de rondgang door autoritei ten en andere genodigden werd de nieuwe hal be zichtigd. Plots echter zag men de heer Bloemers in de wat merkwaardige stand die de foto in beeld brengt: balan cerend op een pannetje. Want hij wilde wel eens weten hoe sterk zo'n ding was.... Echt dus wat je noemt een „sterk" verhaal. Gelukkig dat er zulke voor vallen zijn want ze zijn als het ware het zout in de krantedis. Elke dag worden er wel officiële rondgangen gemaakt, officiële toespra ken gehouden, officële ope ningen verricht. Het is de journalist en het is de foto graaf die u daarvan op de hoogte brengen en die tracht u iets van het en thousiasme en de blijdschap te doen gevoelen dat de ge nodigden bezielt. Waarbij zo'n voorvalletje dan een welkom geschenk is. Sterke verhalen worden graag gelezen. Stelt u zich eens voor dat iemand op een dag vijfentwintig van de bonnen als hieronder af gedrukt, invulde, ze in een envelop sloot en aan ons op zond. Vijfentwintig nieu we abonnees dus dat zou een sterk verhaal zijn. We zouden onmiddellijk een verslaggever en een foto graaf naar die heer of me- kolom hun lof te bezingen. Vijfentwintig bonnen maar wie van u durft die handschoen op te nemen? Eigenlijk als je er goed over nadenkt is het niet eens zo moeilijk. Zouden er onder de duizenden scha kers, dammers, bridgers, geenn vijfentwintig zijn die dolblij zullen zijn met een krant waarin ze iedere dag hun denksport terugvin den? En dat is dan nog maar één facetje van onze Enfin, probeert u het maar. We zijn benieuwd. Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het bock „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Bomboko deelde gisteravond op een persconferentie mee, dat een be vel tot arrestatie van Loemoemba is uitgevaardigd, doch dat de troepen van de Verenigde Naties de uitvoe ring ervan hebben verhinderd. De houding van de'V.N. ziou in deze kwes tie „door zekere Afrikaanse landen zijn gedicteerd". Het is duidelijk dat Bomboko met die niet nader aangeduide Afrikaanse staten in de eerste plaats Ghana bedoelde, waar mee. naar hij zei, vermoedelijk de diplo matieke betrekkingen zullen worden verbroken. President Nkroema van Ghana heeft hierop onmiddellijk gereageerd met de verklaring dat hij de gehele correspon dentie tussen hem en Kasavoeboe en Loemoemba wil publiceren, „opdat er geen misverstand zal bestaan over de rol die Ghana In de Kongolese crisis heeft gespeeld." Nkroema zond bovendien een telegram aan president Kasavoeboe, waarin hij meedeelde een in Accra ontvangen bood schap van „een of andere particulier, ,een zekere Justin Bomboko, die zichzelf minister van buitenlandse zaken noemt", niet als officieel te kunnen beschouwen. „Dit kan slechts het geval zijn met do cumenten van de wettige regering." i Ghana erkent slechts het bewind van Loemoemba) Op zijn persconferentie in Leopold- stad heeft Bomboko gisteravond voorts verklaard dat er alleen iii de Kon golese hoofdstad al 100.000 werklozen zijn en het land met ondergang wordt bedreigd indien niet spoedig drasti sche maatregelen worden genomen. Het leger, zo zei hij, zal dan ook niet TN OPDRACHT van de officier justitie in Roermond is gisteren op zijn werk in Tegelen de 54-jarige T. H. van B. uit Belfeld gearresteerd. Hij wordt er van verdacht de elfja rige Hans Hermans uit Sevenum te hebben vermoord. Zoals men weet werd Hans vermist nadat hij op weg was gegaan naar een oom bij wie hij een geleende zaag moest terugbrengen. Zijn stoffelijk overschot werd door een militair gevonden. Hij bleek met een dun touw gewurgd te zijn. De thans gearresteerde Van B. twintig jaar geleden twee meisjes hebben vermoord. Hiervoor was hij tot twintig jaar veroordeeld, waar van hij er vijftien heeft uitgezeten. Hij woonde nog maar een half jaai in Belfeld. Hij had daar onder meer de bijnaam „de kindervriend", omdat hij tweemaal per dag in de plaatse lijke ijssalon kinderen op ijs trac- teerde. Hij besteedde hieraan han den vol geld. Hij had vanmorgen nog niet bekend. On ger e gelclheden in Katanga Rebellerende krijgers van de Baloeba- stam, afkomstig uit noordelijk Katanga, zijn gisteren de stad Mitwaba binnenge vallen. In Elisabethstad werd een bood schap ontvangen, waarin stond dat ten minste zes man gendarmerie om het le ven zjjn gekomen in straatgevechten van man tegen man. In de boodschap werd dringend om versterking gevraagd. De situatie werd omschreven ais „wanhopig". Mitwaba is de laatste tijd tweemaal door rebellen aangevallen en het me rendeel van de blanke bewoners is ge ëvacueerd. Het ziet er naar uit, dat de Baloeba's in noordelijk Katanga de vol ledige macht aan zich hebben getrokken. De Katangese gendarmerie slaat hier en daar met vrij weinig succes de aanval len af, maar de rebellerende krijgers dringen steeds meer het plamtagegebied binnen. Gisteren zijn drieëntwintig vluchte lingen onder wie zestien Europeanen uit Rabalo naar Elisabethstad teruggekeerd. Zij bevestigden, dat twee dagen lang dat gebied in het noordoosten een prooi van gewelddaden was geweest. Jongetje vermist In Woerden wordt sinds gistermiddag de vijfjarige Jantje van Oosten vermist. Hü is omstreeks half twaalf van de kleu terschool buiten gaan spelen en niet meer naar huis teruggekeerd. Politie en om wonenden gingen op ziek, maar vonden hem niet. Tegen zes uur werd het zoeken ge staakt, omdat omstreeks die tijd een jongen van ongeveer dzelfde leeftijd be wusteloos uit het water gehaald werd. Het bleek echter de drieparige Theunis Benschop te zijn, die onder het spelen te water was geraakt. Theunis, die in het ziekenhuis te Woerden is opgenomen, verkeert niet in levensgevaar. Het zoe ken naar Jantje van Oosten werd daarop voortgezet. Tot op heden zonder resultaat. Een man met een bloknoot, koel registrerend; een man aan de an dere kant, kennelijk benauwd en m het nauw gedreven; vingers die onpersoonlijk op de machine zet ten wat er gesproken wordt. Een tragische foto: de man die zich het voorhoofd afwist, was enkele maanden geleden nog premier van Turkije, Adnan Menderes. Hij wordt in de gevangenis in Istanboel verhoord. Binnenkort zal hij met enige ex-ministers voor de rechter verschijnen. schromen zijn verantwoordelijkheden te aanvaarden. Gisteren is reeds een groep „Loemoemba-terroristen" gear resteerd. INSTRUCTIES Rajesjawar Dayal. de Indiase leider van de V.N.-operatles in Kongo, heeft zich telegrafisch in verbinding gesteld met secretaris-generaal Hammarskjöld in New York en deze om instructies ge vraagd. Gisteren kwamen onderdelen van zijn troepenmacht reeds in moeilijkheden bü een incident, dat uiteindelijk geen ernstige gevolgen heeft gehad. Om op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn had namelijk een detache ment Ghanese V.N.-troepen stellingen betrokken in de buurt van Loemoemba's woning. Tegen de avond versoheen ko lonel Moboetoe, gevolgd door zwaar be wapende troepen, ten tonele. Hij liet mitrailleurs op de Ghanezen richten en eiste hun onmiddellijk vertrek. Aangezien Moboetoe dreigde ,een staal tje van machtsvertoon te zullen laten zien, waaruit de V.N.-troepen niet als overwinnaars tevoorschijn zouden ko men", wist de Ghanese commandant uiteindelijk niet beter te doen dan het veld te ruimen De woning van Loemoemba wordt thans streng bewaakt door Kongolese militairen, die niemand de gelegen heid geven het gebouw te veriater of er binnen te gaan. Loemoemba liet zich slechts een keer zien. Hij ver scheen in hemdsmouwen op het bal kon en daagde Moboetoe uit tot een duel. Een toneeltje dat even aan Chroesjtsjef deed denken. Meer landen lid „atoomclub"? Een manier om verrijkt uranium te winnen, die in de jongste wereldoorlog als ondoelmatig is afgeschaft, zal het in de toekomst mogelijk maken, dat veel r landen lid zullen kunnen worden de „atoomclub". Bij dit proces wordt centrifuge gebruikt om het verrijkte het maken van bommen af te scheiden. Een lid van de Amerikaanse congres- ■mmissie voor atoomenergie zou gezegd hebben, dat binnen de ambtstermijn van de volgende Amerikaanse president het maken van atoomwapens binnen het be reik van twintig of meer landen zal zijn. Aldus een bericht in de New York Times en de Washington Post van van- President Eisenhower is het eens met het oordeel van de Amerikaanse tarief- .t er niet voldoende redenen onderzoek om vast te stellen of het invoerrecht op rijwielen en ge droogde vijgen verlaagd zou moeten wor den. Dit betekent dat de verhoogde ta- kracht blijven. Nederland voert rijwielen naar Amerika uit van Dit toestel landde op het vliegveld van Southend in Zuid-Eng eland, maar de remmen weigerden. Het hobbelde dwars door heggen en greppels en prikkeldraad, raakte de draden naast de treinrails, zette daardoor alle seinen van de spoorweg op onveilig en kwam eindelijk tot stilstand vlók voor de hoogspanningsdraden, die er ook nog hingen. De 76 inzittenden kwamen er zonder veel kleurscheuren af. Minister Korthals: (Van onze parlementsredacbie.) TVTOG steeds verkiest minister Korthals een Coentunnel boven een -L IJ-tunnel, het stokpaardje van de gemeente Amsterdam. De minister schrijft dit aan de Tweede Kamer in een nota, waarin hij het rapport, dat het Centraal Planbureau enige tijd geleden over deze aangelegenheid heeft uitgebracht, onder de loep neemt. De gemeente Amsterdam heeft uitge rekend, dat de IJtunnel ruimschoots zijn kosten zal opbrengen in vergelijking met de Coentunnel. Rijkswaterstaat maakte eenzelfde berekening, maar kwam niet tot zo'n grote voorsprong voor de IJtun nel als Amsterdam. De minister aan vaardt de berekening, die Amsterdam Jor de Coentunnel gemaakt heeft, niet. Allereerst, zo meent hij, zal bij aanleg m de IJtunnel die oostelijk van de binnenstad zou komen een enorm be drag uitgegeven moeten worden voor goede toegangswegen naar de tunnel, en dan nóg zal geen bevredigende verkeers situatie worden verkregen. Het verkeer in de binnenstad zal nog meer moeilijk heden ondervinden, en bovendien zal de Ij-overgang bij Schellingwoude, die nog niet lang geleden met veel kosten tot stand is gebracht, nu al voor een groot deel buiten gebruik raken. Ook de voorspelling, dat veel meer ver keer van de IJtunnel dan van de Coen tunnel gebruik zal maken, (in 1970 66.800 motorvoertuigen door de IJ- tegen 45.000 door de Coentunnel, imponeert de minis ter allerminst. Het is immers in Rotter dam gebleken, dat al bij een daggemid delde van 58.900 voertuigen dikwijls op stoppingen zijn ontstaan. Een aantal van Bondskanselier Adenauer heeft gisteren voor het eerst in het open baar toegegeven dat er tussen hem en de Fransen meningsverschillen be staan. Hij zei, dat de besprekingen welke hij dit weekeinde met de Franse pre mier Debré gevoerd heeft „intensief en inspannend waren geweest, maar wij zijn ondanks meningsverschillen als goede vrienden uit elkaar gegaan." Adenauer zei niet wat de meningsver schillen waren, maar hij zei te hopen dat Bonn en Parijs „goede vrienden zul len blijven op de basis van nauwe sa menwerking met de V.S." „Het is nu voor de vrije wereld drin gender dan ooit nodig om een gesloten front te vormen, want anders zal de vrije wereld verloren gaan. De V.S. kun nen op West-Duitsland rekenen; wan neer de V.S. verloren gaan, is Europa verloren." 55.000 is eigenlijk het zo'n tunnel, aldus de minister. Moge dus het Centraal Planbureau heb ben berekend, dat uit het oogpunt van rentabiliteit de IJtunnel een niet onaar dige figuur slaat al is 't verschil met de Coentunnel gering verkeerstech nische en financiële overwegingen blij ken de minister zwaarder te wegen. Newsweek bericht uit Parijs, dat een historische en nog niet gepubli ceerde wijziging in de politiek van president De Gaulle de besprekingen over een staakt het vuren in Alge rije weer op gang kan brengen. De wijziging, zo schrijft het blad, be staat dooruit, dat Algerije niet ver deeld zal worden. Tot dusverre heeft De Gaulle eraan vastgehouden, dat Algerije tussen de Franse colons en de Algerijnen verdeeld zal worden, indien de Algerijnen beslui ten met Frankrijk te breken. Hij zal niet langer aan deze eis vastgehouden, een besluit, dat door de gematigden in beide kampen toegejuicht zal worden. I JgEN KRANT IS, bij alles wat zij nog meer wil zijn, ook een kwestie van plaatsruimte en van plaats verdeling. Of is het toevallig dat, nu „in het nieuws" New York en de V.N. even schijnen terug te wijken, Kongo en de gebeurtenissen daar opnieuw aandacht opeisen? Toch is Kongo er in de voorbije weken ook geweest. Het Kongolese probleem is er geweest, en het uitblijven van een op lossing is er eveneens geweest. Het gaat er nu weer rumoerig worden. Het is alsof het vreemde schimmenspel er herbegint. Loemoemba is er nog, en Kasavoeboe, en Bomboko. en Moboetoe en het onderling krakeel vindt voortgang. De nieuwste ontwikkeling is nu, dat de nieuwe machthebbers, Bomboko en Moboetoe, aan de activiteiten van een Loemoemba een eind schijnen te willen maken. Of het lukken zal, het is in het verleden meer geprobeerd en mislukt. Eens zal het er toch van moeten ko men, wil Kongo werkelijk uit de impasse komen. Nog is Loemoemba zich van zijn feitelijke invloed bewust. Hij bluft en irriteert, net als onlangs Chroesjtsjef, spreekt hij van balkons, en op hoge toon daagt hij zijn tegenstanders uit. Niet maar dat hij bluft en irriteert hij blijft bovendien een bedreiging vor men. Zijn invloed is een veelszins ver lammende. Er zal tegen hem iets onder nomen moeten worden. Nu zullen de komende dagen moeten bewijzen, of het optreden tegen hem al leen is ingegeven door de noodzaak, hem als bedreiging van de nieuwe machtheb bers uit te schakelen, of dat de moge lijkheid van tegen hem op te treden be wijst, dat de nieuwe machthebbers met terdaad in hun macht bevestigd zijn. Zijn zij wei verplicht, tegen Loemoemba op te treden? Of kunnen zij het zich thans veroorloven? Voor de V.N. in Kongo worden het weer moeilijke dagen, want de V.N. heb ben weliswaar aan het beleid van de secretaris-generaal, zoals tot dusver in Kongo gevoerd, haar hoge goedkeuring gehecht, echter, niet wel kon worden aan gegeven, hoe het nu verder moet. Intus sen, de goedkeuring heeft op zichzelf reeds morele waarde. Wie zal nu tonen de wijsheid als van een Salomo te beslis sen om Kongo te halen uit de put van haat en broedertwist? Met een schim menspel alleen komen we er zeker niet. A LLE Nederlanders en Neder- -t*- landse onderdanen die se dert 1 januari 1958 in Neder lands Nieuw-Guinea wonen en 21 jaar zullen zijn, zullen kies gerechtigd zijn voor de Nieuw- Guinea-raad. Dit heeft de heer A. Vesseur van de dienst van binnenlandse zaken te Hollan- dia meegedeeld. Er wordt niet in alle gebieden van Nieuw- Gulnea gekozen. In totaal telt Nederlands Nieuw-Guinea 14 kiesdistricten. In twee hiervan wordt rechtstreeks gekozen. In 12 andere worden „getrapte" verkiezingen gehouden. Binnen deze 14 kiesdistricten worden kiezerslijsten opge maakt, waarop dc namen voor komen van hen, die aan de bo vengenoemde vereisten voldoen en die bovendien sedert 1 juli jl. in het betrokken kiesdistrict wonen. Deze kiezerslijsten zijn vrijwel gereed en zullen bin nenkort ter inzage liggen op de onderafdelings- en districtskan- Men is op het ogenblik bezig de kiezerslijsten te completeren en vast te stellen. Daarna wor den in de districten met ge trapte verkiezingen kiesmannen gekozen. Indien de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging der bewindsregeling met even gro te voortvarendheid behandelt als de Tweede Kamer, zal dat in november kunnen gebeuren. Deze kiesmannen en de kiezers in de districten waar recht streeks wordt gekozen, kunnen in januari 1961 opgaven van de kandidaten voor het lidmaat schap van de Nieuw-Guinea- raad indienen. Hierna worden per kiesdis trict de kandidatenlijsten vast gesteld en gepubliceerd. Dc kie zers en de kiesmannen kunnen zich vervolgens hierover bera den. De mogelijkheid bestaat dat zich in dc kiesdistricten be paalde groeperingen vormen, die hun stem geven aan bepaal de kandidaten. Verloopt alles •wacht wordt, dan kan de stemming i ten in februari den en is het ze lijk dat de eers de kandida- orden gehou- r goed moge zitting van Naast de kiesdistricten zijn er gebieden, waarvoor benoeming op aanbeveling geschiedt. Het inwinnen van deze aanbevelin gen komt neer op het houden van informele getrapte verkie zingen. Er worden vergaderin gen uitgeschreven, die maxi maal drie kandidaten stellen. Per gebied worden zoveel kan- didaatopgavcn ingediend als er vergaderingen worden gehou den. Zodoende wordt de gou verneur in s4iat gesteld een duidelijk inzicht te verkrijgen in de in het betrokken gebied naar voren komende wensen. Daarnaast zijn er nog enkele zeer primitieve gebieden waar voor de gouverneur het benoe mingsrecht heeft, zonder even wel daarvoor aan voorschriften te zijn gebonden. 17EN lagedrukgebied, dat gisteren bo ven het zuidelijk deel van de Noord zee lag, heeft zich het afgelopen etmaal ook over Zuid-Scandinavië uitgebreid. Aan de westflank van het lagedrukge bied komen harde tot stormachtige noord- noordwestelijke winden voor, die onsta biele polaire lucht naar West-Europa voeren. Vooral in het zuidwesten van ons land kwamen dientengevolge talrijke In Zierikzee viel de laatste 24 uur 41, in Woensdrecht 38 en in Vlissingen 29 mm Een zeer omvangrijk neerslaggebied bevindt zich ook boven Zweden en Fin land. In het noorden van Zweden viel geruime tijd sneeuw. Op het oostelijk deel van de oceaan strekt zich een rug van hoge druk uit van IJsland tot voor de Portugese kust. Deze rug breidt zich langzaam over de Britse eilanden uvt, In onze ompeuinp zal het weer morgen echter nog door het lagedrukgebied bo ven Zuid-Scandinavië worden beheerst. Het blijft daarom onbestendig. De Bilt verwacht tot woensdagavond. Wisselend bewolkt en enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust aan vankelijk stormachtige noordwestelijke wind. In het algemeen Iets kouder. (Op gemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur êi

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1