Politierechter ontrafelde dorpsschandaalt j es Visverkoop buiten veiling om ook in Oostende Veertig jaar bij de gemeente Gesprek in Katwijk aan Zee over de consequenties van het vreemdelingenverkeer Andreasplein 10 Huize Onrust" Bronzen medaille in Noord wijk voor J. van Abswoude N" AANVOER KATWIJKSE VEILING LOOPT NU FLINK TERUG NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 11 OKTOBER 1960 Haserswoudse tandartsvrouw veroordeeld Rome heeft haar „Dolce Vita" maar ook in kleine plaatsjes is er altijd wel i dorpssociety waarin op wat bescheidener wijze het zoete leven wordt bemind waaraan de dorpelingen zich vergapen en ergeren. Er ontstaan spanningen, borrelt iets en soms is er een uitbarsting. In het dorp Hazerswoude kwam die uitbarsting op Koninginnedag, 30 april 1960. Toen de muzikanten hun laatste vreugde-noot hadden geblazen, spoedde een Ijverige politieman zich naar het huis van de tandarts om de knuppel in het Hazerswoudse hoenderhok te smijten. Het resultaat was, dat de hoenders verschrikt uiteen vlogen, dat vriendschappen w den verstoord, dat de spanningen nog groter werden en dat gisteren de vro van de dorpstandarts in het verdachtenbankje zat b\j de Haagse politierechter. Autorijden onder drankinvloed, kwam de tenlastelegging op neer. iswaar erkende de 35-jarige vrouw, dat ze wat gedronken had voor ze ging rij den, maar ze meende wel in staat te zijn geweest naar behoren te-sturen. Deze verklaring was een streep door de re kening van verdediger mr. W. Hugen- holtz uit Leiden, die in overleg met de officier van justitie aanstuurde op een volkomen toegeven van alles. Hierdoor zou wellicht een uitvoerige behandeling met de nodige publiciteit kunnen den voorkomen. Politierechter prof. Van Hattum ging nu deze zaak echter tot op de bodem onderzoeken. Oranjebitter 's Morgens 11 >uur had de tandarts- vrouw reeds een borreltje gebruikt. Te gen de avond had'ze de bevriende dorps dokter G. J. van der L. opgebeld en ge ïnviteerd om ook 'een borreltje te komen drinken op deze nationale feestdag. De dokter kon niet weg en daarom had ze gezegd: „Dan kom ik wel met een bor rel bij u." Met een fles oranjebitter was ze naar de dokter gegaan. Ongelukkigerwijze parkeerde ze haar auto links van de weg en nogal slordig. Ook rechts stond een auto geparkeerd. De 50-jarige opperwachtmeester der rijkspolitie W. A, de R. fietste net voor een grote, muzikale optocht uit en hij constateerde, dat de stoet niet goed kon passeren. Hij zag de tandartsvrouw bij de dokter voor het raam zitten en wenk te, dat de auto weg moest. De vrouw reageerde echter niet. De optocht kwam er al aan en moest op de Burg. War- naarkade tussen de twee vehikels door Onmiddellijk na ontbinding van de stoet, een Kwartier later, begaf de po litieman zich naar het huis van de tandarts, wiens vrouw inmiddels was thuisgekomen. Weer stond'de auto links slordig geparkeerd. De tandartsvrouw zei dronken te zijn en de politieman consta teerde dat dit waar was; hij concludeer de, dat ze dus in die toestand haar auto had bestuurd over de enkele honderden meters van de dorpsdokter naar de tandarts. Priemende blik Als getuige werd de 35-jarlge arts G. J. v. d. L. uit Hazerswoude gehoord. Diezelfde Koninginnedag had de politie man hem al gehoord. Toen had de arts gezegd, dat hij het er roerend mee eens was, dat het rijbewijs van de tandarts vrouw werd ingetrokken, want volgens hem zou ze zeker nog eens ongelukken maken omdat ze zo ontzettend dronk. Hij had tevens verklaard, dat mevr. B. by hem al naar zijn indruk behoorlijk onder de Invloed was geweest en niet in staat om behoorlijk te rijden. Nu, met de priemende blik van verdachte in zijn rug, zei de arts zich niet te kun nen herinneren dat hij dit verklaard had. Steeds kwam dit terug: „Ik kan het me niet herinneren." Ten slotte beriep hij zich op zijn beroepsgeheim, omdat de VOORHOUT gehuwden een cursus EHBO geven om wat meer kennis bij te brengen van de behande ling van ongevallen in het gezin. Be langstellenden worden morgenavond half negen in De Bonte Koe verwacht. Aan het eind van de cursus zal geen examen worden afgenomen of een diplo ma worden uitgereikt. VOORSCHOTEL Geref. mannenvereniglng Woensdagavond 8 uur vergadert de Geref. Mannenvereniging. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe vergader- seizoen, zal burgemeester L. de Kool een opwekkend woord spreken. Pianorecital Vrijdagavond 8 uur geeft de Ameri kaanse pianiste Lise Schneider in hel Cultureel Centrum een recital. Het pro gramma vermeldt werken van o.a. De bussy, Handel, Mozart en Nevett Bartow. Dat een dergelijk concert mogelijk is. is te danken aan de samenwerking tussen het Nut, de Culturele commissie van de I Herv. Jeugdraad en het gemeentebestuur. Voetbruggen in Park Adegeest Door dc dienst van gemeentewerken is namens B. en W. het maken van twee voetbruggen in het park Adegeest opge dragen aan de firma D. P. Yperlaan te Voorschoten. WARMOND Op 15 oktober zal de heer S. W. Ho- gen'boom, adjunct-commies ter gemeente secretarie alhier, zijn veertigjarig jubi leum vieren. Op zichzelf is een dergelijk jubileum al niet een iedere dag voorko- mend verschijnsel, maar dat deze veer tig jaren zijn doorgebracht in een en de- j zelfde gemeente, mag toch wel een hoge bijzonderheid worden genoemd. De heer Hogenboom, die thans hoofdzakelijk is is belast met de werkzaamheden, voort- vloeiende uit zijn functie van ambtenaar van de burgerlijke stand, zomede met de werkzaamheden verbonden aan dc Dienstplichtwet en andere organieke wet ten. heeft hij zich in deze jaren doen ken nen als een ambtenaar met een grote pllohtsbetraehting die de hem opgedragen j taken met grote nauwgezetheid en ijver I vervult. In zijn functie heeft hij velen aan zich verplicht want nimmer werd te- E,r -U" reisbureau., die vergel fa een beroep op hem eedaan, wen- "j! "P"! M™'h" neet zijn hulp en medewerking werden JW-burcau dan tn kr.lieke om,tan- gevraagd, Hij ia ook een prettig collega. Som, moeten tan wie rust uitgaat. In deze tijd van me- d"i»ndcn Duiteera aan onderdak ohanlsatie en specialisatie komt de amb-1 wo™e»> geholpen. IV tenaar als mens wel eens in het gedrang de armen over elkaar bluft i cn wordt de zo belangrijk dienende teak I sUa"' veroorzaakt men wanorde. In naar achteren geschoven. Zo mot bij hem 0verlegr met het gemeentebestuur is Zaterdagmorgen om tien uur zal dej gelukkig een aanvaardbaar com- heer Hogenboom door zijn superieuren en promis bereikt. collega's in de raadzaal worden gehul- j Ds. W. A. B. Hagen en ds. W. L. Tuk- tiifd. tandartsvrouw patiënte De arts had het gesprek met de po litieman als particulier beschouwd en verwonderde zich erover, dat alles in het verbaal stond. De rechter vond, dat de getuige dan toen maar aan zijn be roepsgeheim had moeten denken en niet eerst nu. De fles oranjebitter was voor een derde vol. we hebben met z'n drieën gedronken en er was nog wat over. ver klaarde de arts. Gezellig feest De rijkspolitieman vertelde uitvoerig zijn bevindingen. Toen hij bij het huis van de tandarts was gekomen, was er volgens hem met de vrouw niet te pra ten. „In de gemeente Hazerswoude is het algemeen bekend, dat de tandarts- vrouw veel sterke drank gebruikt", zei de politieman. Na het proces-verbaai was hij door verscheidene mensen opge beld die er hun tevredenheid over had den betuigd, dat de getuige ingegrepen had. „De tandartsvrouw hield nogal van visite en daar werd nogal over gepraat Ja, waar praat men niet over op een Op verzoek van de rechter noemde de politieman een voorbeeld. De nacht na haar verjaardag had de tandartsvrouw de burgemeester uit zijn bed gebeld met de mededeling dat ze zo'n gezellig feest hadden. De burgemeester had gezegd hiervoor geen belangstelling te hebben en had de hoorn neergelegd. De edelachtbare was hierover zeer boos." De verdediging had een lijst van ingezetenen overgelegd, die ver klaarden, dat er niets op het gedrag van de tandartsvrouw was aan te merken. De rechter las de namen voor en de politieman ging hierop in. Zo was er een heer, dlie het had I opgenomen voor de tandartsvrouw. „Nu deze heer het lef heeft, dat te verklaren, moet ik u mededelen, dat hij mij juist heeft verteld dat het zo goed was, dat er een einde aan werd gemaakt." Hij had wederzijds een kennismakingsbezoek met de tand artsfamilie gehad, zo had de man te gen de politieman gezegd, maar hij wilde er een einde aan maken om dat het altijd zwelgpartijen werden en dat kon hij voor zijn zaak niet hebben." De verdediger vond. dat de rijkspoli tieman nogal rigoureus was opgetreden legen de tandartsvrouw. „Het is voor een verbalisant aller minst plezierig om tegen de vrouw van een tandarts verbaal op te maken. Als mevrouw dan hautain doet. op de grond gaat stampen en weigert haar rijbewü tc geven dan verwekt dit spanningen. Er waren spanningen ter plaatse, ook bij bet politie-apparaat", meende de rechter. Rijbewijs kwijt De officier van justitie wilde er reke ning mee houden, dat verdachte slechts een klein eindje had gereden, niet op een hoofdweg. Het is mogelijk, dat zij In dat kwartier thuis heeft gedronken, maar het feit vdn de tweemaal verkeerd geparkeerde auto en de verklaring de dokter tegenover de politie was de officier voldoende. Het geheugenver lies van de dokter vond hij zeer merk waardig en tevens vond hij, dat de arts zich wet wat laat had beroepen op zijn ambtsgeheim. De officier vorderde ƒ200 boete of 40 dagen, twee weken waardelijke gevangenisstraf met drie proeftijd en teruggave van het rij bewijs, omdat ze het al sinds 30 april Mr. Hugenholtz schetste zijn cliënte s een vrolijke Rotterdamse, waar de conservatieve dorpelingen naar keken. Hij bepleitte clementie, ook al vanwege het feit, dat het gebeurde plaats had „op de verjaardag van de Koningin." „Als u soepeler was geweest, dan had de zaak niet die ruchtbaarheid gekre gen. Nu was ik genoodzaakt er diep op - gaan", zei de politierechter tegen verdachte en hij veroordeelde haar con form de eis. Zowel de verdachte als de officier van justitie deed afstand van ho ger beroep. IN DE ORANJEZAAL van het Jeugdhuis kwam de Christelijk- Historische kiesvereniging van Kat wijk aan Zee onder leiding van de heer A. Pronk in vergadering bijeen. Het deed de voorzitter genoegen, dat zovele leden waren gekomen. Het vraagstuk van het vreemdelingen verkeer, waarover in de gemeente veel stof is opgewaaid, bestaat niet alleen in C.H.- maar ook in A.R.- kringen. Deze avond werd dan ook belegd om een gesprek te voeren met bestuursleden van VVV en de plaat selijke predikanten W. A. B. Hagen W. L. Tukker over: Moet het VVV-bureau ook op zorïdag zijn diensten verlenen? Het is deze zomer tweemaal voorge komen, dat het VVV-bureau door over stelpende toeloop van gasten, voorname lijk Duitsers, op zondag een pdar uur open was. Over deze zaak zijn tot twee maal toe vragen gesteld in de gemeente raad. Zij werd nu beziep in het kort door de bestuursleden van VW, de heren J. C. Tieleman, T. den Duik en mr. J. van der Plas en de genoemde dominees. Als eerste belichtte de heer Tieleman, secretaris van de VVV, de economische kant van het vreemdelingenverkeer. Hij haalde aan wat staatssecretaris Veld hoen over het vreemdelingenverkeer opmerkte: dat dit na de tweede wereld oorlog zich in snel tempo heeft ontwik keld door de technische vooruitgang en de welvaart waardoor in brede lagen van het volk de vakantie aantrekkelijk is geworden en Intensief wordt besteed. De mening van VVV is om voor de vele problemen 'in de toekomst een zo goed mogelijke aanpassing te vinden. Door de snelle groei der bevolking en de woongebouwen komen zeer velen onweerstaanbaar naar buiten. Volgens de statistieken heeft Nederland verge leken met andere landen zoals België en Zwitserland per persoon maar een klein stukje grond, tot zijn beschikking om zich te verpozen. In de grote steden is dit slechts 41 m2. Katwijk is dan ook uit recreatief oog punt een land van belofte. Miljoenenzaak Volgens spreker is het badbedrijf be- staansbron voor een brede laag van de bevolking. Het is een miljoenenzaak ge worden. Doch velen trekken over onze grenzen. Nationaal gezien wordt het er niet beter op. Er gaat meer geld over de grenzen dan dat er geld terugkomt. Dat zit ook in de kortere verblijfsduur. Een weken in het binnenland en de de vakantie naar het buiten- Een ander voorbeeld is het nomaden- toerisme. Men trekt van de ene plaats de andere. Het slaperssysteem heeft hier meer ingang gevonden. Dit kost de verhuurders niet veel moeite, het geeft het VVV-bureau meer ker zetten uiteon, dat Bijbel zondagsheiliging is en dat sluiting van het kantoor op zondag daarom is geboden. De heer T. den Duik en mr. J. van der Plas vestigden er de aandacht op, dat een christelijke overheid, ook op zondag bepaalde voorzieningen dient te treffen. Alle dagen van de week moet men zorgdragen voor orde en rust. Het uitgangspunt blijft, dat het VVV- kantoor op zondag dicht is. Indien dit op een gegeven ogenblik echter wanorde tot gevolg zou hebben, dan wordt han delend opgetreden. Alle sprekers zeiden, dat de voort gaande ontkerstening voortdurend terreinverlies voor de christelijke overheid met zich brengt. Wil Kat wijk een christelijke stijl handhaven, dan is dit in de eerste plaats een zaak van de Kerk en de gelovigen. Het christelijke karakter van Katwijk blijkt niet alleen uit het al of niet ge sloten zijn van het VVV-kantoor op zondag. Het gehele leven dient van een christelijke geest te zijn door trokken. Door verbouwing zijn wij vanaf woensdag 12 oktober verplaatst naar C. G. Bloot Telefoon 4140 Electro Gisteren was het veertig jaar geleden dat de heer J. van Abswoude in dienst trad bij de Stoomschelpenmaalderij R. J. de Groot N.V. aan de Voorstraat tte Noord wijk. In het kantoor van het bedrijf aa: Wilhelm in astraat werd de jubilaris hartelijke huldiging bereid, in tegen woordigheid van directie en personeel. Het hoogtepunt van de huldiging de bekendmaking van de loco-burge meester, wethouder J. de Geus, dat heer Van Abswoude de eremedaille brons was toegekend, verbonden aan Orde van Oranje Nassau. De heer De Geus complimenteerde de jubilaris mef deze onderscheiding er merkte op dat het een zeldzaam gebeu- is, dat iemand 40 jaar in hetzelfde bedrijf werkzaam is. De directeur, de heer E. de Groot, schetste in een waarderende toespraak de loopbaan van de heer Van Abswoude. Met veel ijver en trouw heeft hij in het bedrijf, dat op 4 oktober 65 jaar bestond gewerkt. Hij heeft nog geholpen bij he afbreken van de oude molen aan de Molenstraat en bij het stichten van de ve zaak aan de Voorstraat. Met hart en ziel heeft hij steeds zijn beste krachten gegeven. Hij was altijd her aanwezig en ging het laatst weg. Alle ups en downs heeft de jubilaris eegemaakt. Een enveloppe met inhoud werd aan- ïboden en 's avonds was er in De Beurs een drukbezochte receptie. AanrUding Gistermorgen stak een 49-jarige inge zetene de Voorstraat over bij het Lin- denplein, waarbij hij werd aangereden door een bestelauto. Hij werd op de weg gesmakt en de ontboden artsen consta-, teerden een gebroken enkel. Het slacht offer werd naar een Leids ziekenhuis vervoerd. Schietvereniging Blijft voor 't land De wisselmedailles werden deze week met de buks gewonnen door N. W. Cas- KATWIJK AAL ZEE Morgen kwart voor acht houdt de zuid-oost-wijkgemeente waaronder O verduin) in het wijkgebouw Abeel- haar eerste wij ka vond. Er zullen worden vertoond een kleurenfilm van het hospitaal-kerkschip De Hoop en de film Het schot is te boord. Morgen kwart voqr acht houdt de af deling Noord van de Vijfcentactie een contactavond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Hoog cn laag water Woensdag: hoog water 7.49 en 20.11 ur; laag water 3.22 en 15.35 uur. LEIDERDORP Onderwijzer benoemd Tot onderwijzer aan de Hervormde school in het Zijlkwartier is met ingang 1 januari benoemd de heer C. Glijn te Leiden. Tot 1 januari zal de heer J. Hubrechtse, eveneens uit Leiden, waar pers met 45 punten in de le klasse- A. Boot met 45 punten in de 2e klasse'; J. van Beelen met 45 punten in de 3e kl. Meit KSO door J. Vink met 58 punten in de le en J. Luykx met 54 punten in de 2e klasse. Met de luchtbuks behaalde mej. A. van Weeghel 58 punten. Congres Zaterdagmiddag half drie wordt in café De Beurs. Voorstraat 123 te Noordwijk Binnen, een congres gehouden door Blo- logia Maritima. de vereniging vap zee- aquariumhouders. De heer S. de Graaf hoopt een lezing te houden over: Een reis naar Ceylon. Er zullen kleurendia's worden vertoond. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. AAFJE TOP droeg voor in Alphen aan den Rijn SCHIJNBAAR zonder enige moeite produkt van training en liefde voor het vak heeft de voordrachtskunstenares Aafje Top het gisteravond in een nog niet voor de helft gevulde zaal van het Nutsgehouw te Alphen aan Den Rijn helemaal alleen voor het zeggen gehad. Een grote opgave, die ook nu loeer voor haar niet te zwaar bleek te zijn. Zij bracht het vérhaal „Bloemen voor Ada Harris" van de Amerikaanse schrijver Paul Gallioo (onder meer bekend door „De liefde van zeven poppen" en „Het kleine wonder"). Aafje Top heeft dit verhaal sober gebracht, rustig zittend op haar stoel, midden op het podium. Gesti culerend en articulerend, waar het nodig was. kalm vertéllend als on nodige drukte het beeld, dat zij van Ada Harris bracht, zou verstoren. Zij heeft niet voor de eerste maal in Alphen weer bewezen, dat zij niet zomaar een goede naam heeft gekre gen als voordrachtskunstenares. Het was de eerste avond van het de partement Alphen aan den Rijn van de „Maatschappij tot nut van 't algemeen". Leo Verkalk Komt er weer een mannenkoor De Initiatiefnemers om te komen tot oprichting van een mannenkoor in onze gemeente zijn vol goede moed. ZU heb ben daarvan gisteravond blijk gegeven in een bijeenkomst, gehouden In een der gebouwen van N. Samsom N.V. Er ongeveer twintig belangstellen- Dit aan milde humor rijke verhaal speelt zich grotendeels af in Londen in feite is het een soort ode aan de ty- pisohe. nijvere Engelse werkvrouwen, ge- persönifioeerd door Ada Harris, terwijl er gelijktijdig een fijne parodie in te be speuren valt op het moderne materia- Het schrale, met haar eenvoudig leven tje tevreden zestigjarige werkstertje Ada Harris, prozaïsch opgegroeid in een reldje van zeepsop en stofdoeken, heeft diep in haar ziel een grote hunkering naar schoonheid. Bij een van haar tien werkgeefsters wordt ze diep getroffen door het zien van een kostbare japon van het modehuis Dior. Er rijpt een idée-fixe in haar brein: zij zal en moet ook dure japon bezitten, niet om te dragen maar gewoon om te hebben, om er te kijken als ze 's avonds moegewerkt thuis komt en om ervan te dromen als ze in haar bed ligt. Door een klein gelukje met een voetbalpool en nog veel meer spaar zin weet zij de vereiste f 4,500 bij el kaar te krijgen, geestelijk ter zijde ge staan door haar collega miss Butter- fiield. Maar als ze het geld dan een maal na jaren sparen en zich alles ontzeggen bij elkaar heeft, blijkt het nog n-iet zo eenvoudig om in één dag in Parijs bij Dior zelf de vurig be geerde japon te kopen. Muren van snobisme en materialisme, van gel delijke rijkdom en geestelijke armoe de moeten dan worden geslecht. Stel u voor: die eenvoudige, armoedig geklede werkster moet zich met haar cockney-Engels en haar buitenissige wensdroom aanvaardbaar maken in het luxueuze huis van een wereldbe roemde modekoning MODERNE BRILLEN vindt u bij 't BRILLENCENTRUM „Kerk en belijdenisKATWIJK Al te vaak wordt vergeten, dat de Christelijke Gemeente een Joodse zaak is De vereniging „Kerk en belijde- s" vergaderde gisteravond in de achterzaal van de kapel aan de Voorstraat. Voorzitter R. Varkevis- ser sprak een openingswoord waar na de heer Hirsch Blum uit Amster dam refereerde over: „Is de Ge meente een geestelijk Israël?" Om direct tot de kern van dit onderwerp door te dringen, stelde de inleider van tevoren vast, dat deze term ner gens in de Bijbel, onder welk aspect men dit ook wil bekijken, voorkomt. Wel geeft de Bijbel duidelijke uit spraken over Israël naar het vlees, maar dan gebruikt in historische zin. Is er wel een Israël naar de Geest? Israël is in de Bijbel altijd het uitver koren volk van God, met als doel de dra ger le 2ijn van de heilsboodschap var God en Gods lof te verkondigen ten over staan van de heidenvolken. Met uitslui tend dit doel kan van een geestelijk ls- geen sprake zijn. Visserij golf jes IET ALLEEN in IJmuiden, maar ook in Oostende tiert welig het euvel van het verkopen van vis buiten de afslag om. Vorige week versche nen voor de rechter in Brugge niet minder dan vierendertig personen, die zich moesten verantwoorden voor het geven van steekpenningen in de vorm van „zoodjes" vis en het aanpakken van deze vis. In deze zaak wer den zestien getuigen gehoord. De officier van justitie hield een scherp requisitoir, waarin hij de rechtbank vroeg door het opleggen van strenge straffen het euvel van de „steekpenningen in natura" uit te roeien. Volgens de officier van justitie worden zaterdag na zijn maidentrip in IJmuiden de „zoodjes" vis door de reders in Oost ende aan personeel van de visafslag ge geven. teneinde gevrijwaard te zijn var een aantal vismijnrechten. Het geldt hier een ingeworteld gebruik, dat bruik dient te worden genoemd, aldus de officier. Na de pleidooien werden bijl dachten vrijgesproken, met uitzondering van de onderhal-chef van de vismijn van Oostende, een nachtwaker en een halwa ker. Zij werden respectievelijk veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, drie jaar voorwaardelijk en 20.000 frank boete; één maand cel, drie jaar voorwaar delijk en 2000 frank boete en nog eens één maand cel. drie jaar voorwaardelijk en 2000 frank boete. Onderling akkoord. België en Frankrijk hebben een onder ling akkoord gesloten voor het vissen in eikaars territoriale wateren. Met ingang 15 oktober mogen de Belgen binnen de Franse territoriale- en de Fransen bin- de Belgische territoriale wateren vis- Dit Twee treilers, drie loggers en 56 kot- rs zorgden zaterdag voor een totale invoer van 6200 kisten verse vis Er wa ren 270 kisten schelvis, 175 wijting. 160 •n kabeljauw, 10 koolvis, 1180 haring. 1850 haring van de spanvissers. 565 ma kreel. 500 schol, 580 diversen. 60 stijve kabeljauwen en 50.000 kilo tong. Maidentrip De Kw, 144 Cornelis Den DuJk liep binnen. Het schip had een tamelijk Jange reis achter de rug. Het vertrok 27 sep tember naar zee. Over het resultaat var deze eerste reis kon reder noch ontevreden zijn: 1250 kisten verse waarbij öO wijting. 40 schelvis, 5 gul kabeljauw. 5 koolvis. 775 haring, 375 kreel en 40 stijve kabeljauwen. Het jammer, dat de kwaliteit van de haring geleden had onder de lange duur reis. Driehonderd kisten haring werden afgekeurd. De besomming van de ,.v zaktreiler". die bij Boot in Alphen is bouwd en als prototype voor een nieuwe kleine treiler van deze scheeoswerf kan worden beschouwd, was f 19 700. De schepen Behalve de reeds genoemde Kw 144 kwam ook de IJm. 36 aan de markt met een vangst van 100 wijting, 45 schelvis. 10 gul en kabeljauw. 5 koolvis. 400 haring. 190 makreel, 5 diversen en 20 stijve ka beljauwen. En gisteren? Voor maandag was er aanvoer genoeg. De vangsten van dc schepen vallen ech ter over 't algemeen 'ri beetje tegen. Een grote vloot van loggers en kotters zorgt voor tong en sohol. De Medan Urn. 57 loste gisteren 700 kisten verse haring, 420 makreel, 40 wijting, 25 gul en kabel jauw, 65 koolvis. De IJm. 32 heeft een vangst aan boord van 800 kisten verse Benoeming Havenwachter B. Born is met ingang van gisteren bevorderd tot onderhaven- meester van het Staatsvlsserijhavenbedrljf te IJmuiden. De heer Born kwam in 1922 in dienst van dit bedrijf. Hij heeft elf jaar dienst gedaan op het droogdok in de Vis- sershaven. Daarna kreeg hij de taak de schepen tc assisteren bij het vastmaken aan de wal en de schepen een ligplaats Kleine haring De spanvissers hebben op de Klaver- bank en de Silverpitt aardige succesjes geboekt met de haringvisserij. De haring die zij vingen, was echter over het alge meen zeer klein van stuk en uitsluitend geschikt voor de inleggerijen. De schepen vingen gemiddeld 100 manden per dag. Dc Tx. 19 en de Wr. 67 kwamen na drie da gen vissen met 500 kisten van deze kleine haring in IJmuiden aan de markt. De haringvisserij in de Ierse Zee valt na de aanvankelijk geboekte successen door een paar Scheveningse loggers, erg tegen. Zeer veel treilers vissen hier nu. Zij hebben echter alle nog heel weinig haring aan boord. Op zee Op alle visgronden was het goed weer. Tussen 55 en 56 graden noorderbreedte vingen dc schepen gemiddeld 100 tot 250 manden haring per etmaal. De Voorloper VI. 16 meldde een trek van 120 manden haring, dc Francina een trek van 80 man den haring en de Nestor Kw 101 een dag vangst van 200 manden haring Tussen 57 en 59 graden noorderbreedte vingen de schepen 100 tot 250 manden ha ring, makreel, schelvis en koolvis per et maal. De Toronto meldde een trek van 60 manden, de Job Gouda een trek van 60 manden en de Petronella een trek van 100 manden diversen. De visserij langs de kust is afgesloten met etmaalvangsten van 100 tot 200 kilo tong en 10 tot 20 manden schol plus 1 tot 2 manden tarbot. Bij de Pittboei vingen de op zee geble ven kustschepen 200 tot 350 kilo tong per etmaal, maar geen bijvis. Is het soms uit jaloezie dat de nieuw testamentische gelovige graag spreekt vpn een „geestelijk" Ishraël en het vlese lijke overlaat aan het oude bondsvolk? Men bedenke dat Israël als beeld in het vlees uiteindelijk zijn volmaakte gestalte krijgt in de in het vlees verschenen Zoon van God. De tegenstelling welke Paulus beschrijft in Romeinen 812 tussen vlees en geest geldt zowel voor Joden als voor heidenen. Het spreken van een „geeste lijk" Israël is een discriminatie voor het Jodendom. De grote fout van de nieuw testamentische gelovige is dat hij graag naast Israël wil staan voorzover het de zegeningen van dit volk betreft, maar zich distancieert van het grote lijden van dit uitverkoren volk en van de straffen die dit volk in de loop der historie ten deel zijn gevallen. Eisen f'wet'e De term „gepsteliik" Israël verduistert de aard van de Christelijke Gemeente. Maar al te vaak wordt vergeten dut de Christelijke Gemeente een Joodse zaak is; zij Is- in een Joodse wieg gebn-v-n en grootgebracht! Het volk van Abraham wil niet anart staan, het wil e<ni zegen zfln voor de niet-Joden. Duidelijk komt dit tot ultlne in de vele sociale wetten, die in onze tijd tot stand komen, en die gelijkluidend zijn met die welke Mozes heeft gegeven. God heeft een geweldig doel met Israël, alle beloften van God werden en worden geconcretiseerd. De niet-Joden vormen geen eeesteliik Tsraël. maar worden in Israël ingeliifd' De Joden die Christus verwerpen zullen eens, na een tijd van ongehoorzaamheid, worden ingelijfd in het vleselijke Israël! Tsraël blijft de eerstgeborene, alhoewel niet méér dan de gelovige uit de heide nen. Wij als niet-Joden zijn mede-erfge namen. De Jood heeft de rechten van dit burgerschap verkregen, wij mogen ze hebben. Zoals de leden van het lichaam heer J. van Egmond als woordvoerder op. Hij zei, dat het streven is een Al phens Industriekoor te vormen van minstens vijftig leden. Men heeft voor een dergelijk koor reeds een dirigent op het oog, maar men vond het juister diens naam nog niet te noemen. De heer Van Egmond zei, dat men zich de moeilijkheden goed voor ogen stelt. Het is toch zo, dat men in Alphen reeds minstens vijf mannenkoren heeft gehad en steeds liep het op een teleur stelling uit. Toch wordt steeds weer het ideaal „mannenkoor" genoemd en het moet tocfh mogelijk zijn een dergelijk koor in een grote gemeente als de onze in 9tand te houden. Zo mogelijk, zal men vrijdag 28 okto ber de oprichtingsvergadering houden. Tegen de jaarwisseling hoopt men dan met de Tepetities te kunnen beginnen. Correspondent gevraagd Voor het verzorgen van het plaatselijke nieuws van Alphen aan den Rijn zoekt de redactie van de Nieuwe Leidsehe Courant een tweede correspondent. Gegadigden wondt verzocht zich In verbinding te stellen met de redactie. Steenstraat 37, Leiden. BELTHUIZEL Spreekbeurt Morgenavond om half 8 hoopt ds. Ver- gilst van Lisse een spreekbeurt te ver vullen in het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente. Gevonden Als gevonden is aangegeven: een re genbroek, een fietstas, een bos sleutels en een kinderschoentje. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de plaatselijke postcommandant der rijks politie, de heer VI. Muilwijk, Dijk 14, telefoon 01790-3633. KOUDEKERK A. D. RIJL Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer C. Stroo jr. slaagde te Leiden aan de Kweek school voor onderwijzers voor de hoofd akte. HAZERSWOUDE Evangelisatie De Leidse evangelist Th. Dikkes spreekt donderdagavond om 8 uur in „Het oude raadhuis" over „Profetiën en beloften". Hij zal zijn onderwerp toe lichten met gekleurde lichtbeelden. R1JLS 4TF.RWOUDE Tafcltcnnisnieuws Het derde herenteam speelde de afgelopen week tegen Rustenburg; het verloor met 8—1. Alleen Nico Bouw meester wist één punt te behalen. Het damesteam bracht het er beter af door met 7—2 te winnen. Nel van Dorp won drie games en Claziena Kin kel en Tienie Opdam wonnen er elk 2. Het eerste herenteam speelde thuis tegen TOV 1 en verloor met 54. In de verliezersronde verloor het vier de team van Batswingers met 81. Het damesteam speelt nu nog in dp bekercompetitie en het heeft inmiddels tegen Guna 1 uit Den Haag gespeeld u» de halve finale. Als de dames winnen, zal waarschijnlijk nog d-eze week de fi nale worden gespeeld. elkaar nodig hebben blijft zowel de Jood als de niet-Jood de eigen functie vervul len in het grote heilsplan van God. CEVRAACD EEN FLINKE HULP voor de bakkerij MEISJES voor inpakwerk (niet beneden 15 Jaar) Aanmelden dagelijks: Fa. H. VAN TONGEREN, NOORDSTRAAT 1, KATWIJK AAN ZEE, TELEFOON 2304. goed als voorbij is. De de meeste produkten loopt achteruit. Er Is eigenlijk alleen nog maar waspeen. In de afgelopen week was de totaalaan- voer van dit produkt 303.000 kg. Voor lopig zal de aanvoer nog wel niet dras tisch teruglopen. De exportvraag was niet onverdienstelijk; 31 pet. ging de grens over ^vorige week 19 pet.). Ge sorteerde A 1 ging nogal naar Engeland en verder ging er peen naar de Ameri kaanse legers in dt Bondsrepubliek en de conservenindustrieën in België. De kwaliteit van het produkt is goed Dc prijsnotering was als voLgt: AI van f 2 tot f3.90 (vorige week van f2 tot f4.10). All van f2 tot f5.20 (12 tot f5,30), BI van f 1.40 tot f2.90 (f 1.40 tot f3), B II van f 1.40 tot f 1.50 (f 1.50), Cl van fl.10 tot f 1.60 (f 0.90 tot f 1.90), C li van f 0.90 tot f 1.80 (f 0.90 tot f 1.40). De aanvoer van bloemkool liep hard terug van 64.000 stuks in de vorige week tot 46.900 stuks in de afgelopen toeek. De belangstelling export was gering, slechts 5 pet. ging naar het buitenland (13 voor hogere prijzen verkocht. De be langstelling voor bloemkool is ver legd naar de Noordhollandse veilin gen. waar nu grote hoeveelheden worden aangevoerd. De prijsnotering aan de Katwijkse vei ling was voor Al van f 17 tot f47 (f21 i0otcxf'n,V AI1 Van f10 t0t f35 (fl° tol f35), BI van f8 tot f26 (fll tot f34). BII van f10 tot f22 (fJO tot f29). Cl van f 10 tot f 18 (f 10 tot f 14). De aanvoer van andijvie stijgt en de prijzen zijn behoorlijk. De notering was van 124 tol 1'43 (f 1-1 tot f35). De soep groenten waren minder duur dan vo- nge week Selderie noteerde van f 10 tot f 18 17 tot f20), peterselie van f8 tot f 19 (f 13 tot f 18). Knolselderie wprd iets meer aangevoerd met prijzen vam f7 tot f24. Groene kool ging weg vool f7 tot fll en rode kool deed f5 tot f 11. Bo9peen werd verkocht voor f 12 tot f33 f 16 tot f37) Zo langzamerhand loopt het af met de bonen. Prinsessebonen noteerden van f29 tot f73 (f41 tot 173). snijbonen van f29 tot f64 (f59 tot f66) en pronkboncn van f27 tot f38 (f36 tot f51).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11