ESSO PETROLEUM Protestants ziekenhuis te Brussel jubileert 1 Zes doden bij gevangenisrel Geen politieke rust in Saargebied Bevolkingsaanwas benauwend MINISTER NAAR NIEUW-GUINEA „Ik acht het belangrijk persoonlijk een indruk op te doen van Nieuw- Guinea", zei de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, zaterdag bij zijn vertrek op Schiphol. Hij vertelde gehoord te hebben, dat de ambtenaren op Nieuw-Guinea niet tevreden zijn over hun salariëring. „Maar dat soort ontevredenheid komt overal voor, voegde hij er aan toe. De minister zal over twee weken naar Australië gaan. welk land hem voor een bezoek heeft uitgenodigd. Zaterdag 29 oktober zal hij weer op Schiphol terug zijn. STAATSSECRETARIS TERUG De staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, is gisteren teruggekeerd van een bezoek aan Suriname en Washington. In Suriname heeft hij gesproken met de minister van financiën en diens ambtgenoot van de Nederlandse Antillen over een driezijdige rijkswet, die de belasting verhoudingen in het Koninkrijk moet regelen en over maatregelen, die voorkomen moeten dat men dubbel belasting betaalt als men bijvoor beeld in Nederland woont en in Suriname werkt. Ook in Washington is de dubbele belastingheffing aan de orde gekomen. ONEENS MET STAATSSECRETARIS De Raad van leraren bij het v.h.m.o. heeft een telegram gestuurd aan staatssecretaris G. Stubenrouch over de wijzigingen in de eindexamen regelingen voor het gymnasium en de h.b.s., daar hierdoor de eind examens moeilijker en riskanter zijn geworden. Het telegram zegt onder meer: De wijze waarop wordt vastgesteld in welke vakken en onderdelen iemand zal worden geëxamineerd, heeft ten gevolge dat het van een toevalsfactor gaat afhangen of ophalen van een onvoldoende al dan niet mogelijk is. SCHERPERE CONTROLE BOTER SMOKKEL Het Belgische kabinet heeft besloten strenger te doen toezien op boter smokkel uit Nederland. Dat de Nederlandse douane ook niet stil zit, bewijzen de cijfers. Tussen januari en oktober zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen 16.480 kg boter en 24 smokkelauto's in beslag genomen. Voor (geheel) 1959 waren deze getallen resp. 22.500 en 35. „BESMETTE" MARGARINE TERUG De gezondheidsdiensten van Nieuw-Guinea en Nederland hebben besloten een voorraad margarine op het m.s. Mataram, die bestemd was voor Nieuw-Guinea, terug te laten gaan naar Nederland. Aanvankelijk had de importeur medegedeeld, dat er voor deze partij geen vrees behoefde te bestaan. VOORSCHOTTEN GEMEENTEN Het is de bedoeling om in 1961, zodra dit mogelijk is, voorschotten uit te keren uit het gemeentefonds, overeenkomstig de thans bij de Staten-Generaal aanhangige nieuwe financiële-verhoudingswet. Deze voorschotteen zullen worden vastgesteld op een bedrag per inwoner der gemeente op 1 januari 1961, gelijk aan 104 procent van het totaal der bedragen, waarop de gemeente ingévolge de genoemde wet voor het uitkeringsjaar 1960 per inwoner recht heeft. De algemene uitkering wordt berekend naar een uitkeringspercentage van 166 en de belastinguitkering naar een uitkeringspercentage van 163. Voor vernieuwing honderdduizend gulden nodig JEMAND, die onder de indruk was gekomen van de erbarmelijke toestand, waarin vooral het zus terhuis van het Protestants Zie kenhuis in Brussel zich bevindt en waarvan een volledige restauratie dringend noodzakelijk is, heeft spontaan 2500.beschikbaar ge steld en het bestuur van de Stich ting voor het Protestants Zieken huis aan de Xavier de Buestraat 16 te Ukkel-Brussel hoopt, dat dit voorbeeld zal worden gevolgd. Honderdduizend gulden wordt van protestants Nederland voor het Brussel se ziekenhuis verwacht in dit jaar, dat een jubileumjaar is, omdat het op 7 no vember a.s. een halve eeuw geleden zal zijn, dat besloten werd tot oprichting van de Vereniging voor Protestants- Christelijke Ziekenverpleging. Het ini tiatief daartoe werd genomen door wij len ds. W. Hoek, toen predikant van de Ned. Evangelische (Ned. Herv.) Kerk te Brussel, die alle steun ontving van ds. Chr. Warner, destijds predikant van de Geref. Kerk in de Belgische hoofd- Op zondag 27 november a.s., des na middags om 3 uur, zal het jubileum worden herdacht in de Koloniale Zaal bij de Naamse Poort te Brussel. Mr. F. J. J. Besier uit Den Haag, voorzit ter van de Stichting, hoopt dan te kun nen mededelen welk bedrag tot dat tijd stip voor het ziekenhuis als jubileumge schenk is bijeengebracht. In de loop van dit jaar is ongeveer 22.000 ontvan- Die honderdduizend gulden is hard nodig. In de eerste plaats voor de ver nieuwing van het zusterhuis, die 45.000 zal vragen. Een nieuw apparaat ter be paling van de stofwisseling kost 35(10. Als gevolg van het intensieve gebruik, dat momenteel van alle vertrekken in het ziekenhuis wordt gemaakt, zijn ver schillende veranderingen nodig, waar van de kosten op 19.000 zijn becij ferd. Bovendien is het beslist noodzake lijk. dat er een bescheiden rouwkamer komt: de kosten worden geschat op 16.000. Een verbeterde toegang tot het ziekenhuis komt op 5000 en voor on voorzien en schilderwerk moet 11.500 worden uitgetrokken. Sedert in 1946 werd begonnen met de Inzameling van gelden in Nederland een bedrag vangen, voor welk bedrag het stich tingsbestuur uiterst dankbaar is. Niette min is er meer nodig en vandaar de oproep tot kerken, kerkelijke instanties, fondsen en ook particulieren opnieuw hun belangstelling te tonen in de vorm van een gift, die kan worden overge maakt op giro 137.600 ten name van de „Stichting voor het Protestants Zieken huis Brussel" te De leden van de bemanning van de Amerikaanse kruiser Boston, die momenteel in de Amster damse haven ligt, hebben geld voor een zg. whirtpoolbad bij eengebracht, dat zal worden ge bruikt voor revalidatie van poliopatiënten en spastische kinderen. Zaterdag is het bad officieel aan boord van de krui ser overgedragen aan de leiding van het Gooise Kinderziekenhuis te Bussum, in aanwezigheid van een aantal poliopatièntjes, artsen en een deputatie van het kinder ziekenhuis. De chief hospitalman O. A. St. Jacques gaf een uiteen zetting aan de administrateur van het Gooise Kinderzieken huis, de heer Coedam. Enige toenadering van Frankrijk en Duitsland tot elkaar (Va, - correspondent in Bonn) Enige toenadering der Franse en Westduitse standpunten. Dat is wel het enige concrete dat is voortgekomen uit de tweedaagse besprekingen, die Frank- rijks premier Debré en Westduitslands bondskanselier dr. Adenauer dit week einde deels onder vier ogen, deels in bredere kring met hun ministers van buitenlandse zaken hebben ge voerd. Van de „overeenstemming" ten aanzien van de N.A.V.O.-reorganisatie en de Europese integratie, waarvan in het communiqué werd gesproken, kaD wel geen sprake zijn. Een schaduw iver de besprekingen wierp de rede- •oering, die president De Gaulle vrij- !ag in Grenoble hield, waarin hij op- lieuw zelfstandigheid voor de Franse strijdkrachten eiste en zich verzette te gen hun integratie in de N.A.V.O. Ade nauer's standpunt is onveranderd: de N.A.V.O.-strijdkrachten moeten zo eng mogelijk met elkaar worden versmol ten, de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in West-Europa is onmisbaar, in Europese defensiekwesties mag niets tegen de zin van de Amerikanen wor den gedaan. Premier Debré verdedigde zijnerzijds de inzichten van president De Gaulle: de landsverdediging is eei nationale zaak van elk der Europesi landen, een nauwer politiek en mili- elkaar grijpen is derhalve nodig. Frankrijk moet grotere invloed hebben tegenover de oppermachtige lei ding der Amerikanen. Deze aangelegenhid zal verder wor den besproken tijdens nieuwe ontmoe- 'ingen tussen De Gaulle en dr. Adenau- :r. De Franse president heeft het plan >m binnenkort een staatsbezoek aan de Bondsrepubliek te brengen (dat thans noodzakelijker is dan ooit tevoren) en dr. Adenauer gaat medio december voor de vergadering van de N.A.V.O.- raad naar Parijs. 149 tegenstanders van Castro gearresteerd Volgens de strijdkrachten van Fidel Castro is een verpletterende nederlaag toegebracht aan contra-revolutionairen in Zuid-, Centraal- en Oost-Cuba. Vol gens het leger zijn 149 opstandelingen gevangen genomen. Ook zouden er vele wapens van Amerikaanse makelij zijn buitgemaakt. „Van nationalisatie is beslist geen sprake" „Van nationalisatieplannen ten aan en van buitenlandse ondernemingen i: beslist geen .sprake", heeft premier Nkroemah van Ghana plechtig verzekerd. Hij zeide, dat het bericht over nationali satie, dat in Londen was verspreid, slechts ten doel had de naam van zijn land te schaden. De premier zei verder een socialistische maatschappij te willen opbouwen, maar dat het socialisme in het ene land niet gelijk behoeft te zijn aan dat van een ander land. Amerika helpt bij het opruimen van wrakken De Amerikaanse marine zal Indonesië helpen bij het opruimen van wrakstukken uit de tweede wereldoorlog uit de haven van Ambon, zodat deze weer voor kust- patrouilles gebruikt kan worden. Dit ge beurt binnen het kader van het Ameri kaanse beleid om Indonesië te steunen bij de verzekering van de veiligheid in de Indonesische archipel. ongeveer 170.000 ont- Nieuwe spanning kerk en staat in Polen Het r.-katholieke Poolse weekblad Tygodnik Ponzechny heeft een verkla ring van het Poolse episcopaat gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat het volstrekt verboden is het herderlijke schrijven van 4 september voor politie ke doeleinden te misbruiken. Dit schrijven, dat naar men aan neemt in energieke bewoordingen is ge steld, had op zondag 18 september de dag waarop Gomulka naar New York vertrok in de r.k.-kerken in Po len voorgelezen moeten worden. Enkele dagen voor de aohtiende werd mgr. Chromanski, een medewerker van kar dinaal Wyszynski, bij de autoriteiten ontboden die hem verzochten het epis copaat mee te delen, dat de brief beter niet voorgelezen kon worden. Dit herderlijke schrijven is door alle Poolse bisschoppen en aartsbisschoppen onder leiding van kardinaal Wyszynski in het klooster van Jasna Gora te Cze- stochowa opgesteld. In dit schrijven zou melding zijn gemaakt van de geschil len tussen de r.k.-kerk en de Poolse autoriteiten, die betrekking hebben op het godsdienstonderwijs op de scholen, de „zuivering" van de bibliotheken en de belasting op de kerkelijke goederen. Het godsdienstonderwijs mag, zoals be kend, niet meer op school gegeven wor- de haardolie met het hoogste rendement méér warmte Natal wil eigen staat De bevolking van Natal, die zich met overweldigende meerderheid heeft uit gesproken tegen de stichting van een Zuidafrikaanse republiek, zou afschei ding van de Unie van Zuid-Afrika wegen. Sir de Villiers Graaf, leider van Verenigde (oppositie)-partij, heeft geboden de andere landen van 't Britse gemenebest over te halen Zuid-Afrika binnen het gemenebest te houden als het een republiek geworden is. Vijfhonderd deelnemers van het volks congres van Zuidafrikaanse kleurlingen hebben een beroep gedaan op premier Verwoerd om 31 mei een volksstemming te houden over een echte Zuidafrikaan se president. Zij hebben de voormalige Zoeloeleider Albert Loethoeli voorge dragen. MRP kant zich tegen plannen van De Gaulle De M.R.P. heeft het voorstel van pre sident De Gaulle om Frankrijk uit te rusten met_ een eigen atoombewapening „een bedreiging van de geallieerde een heid" genoemd. De partij heeft zich tegen de plannen verzet, ondanks dat er leden van haar minister zijn. De president, za] het hierdoor in het parlement zwaar te verduren krijgen. Bovendien wordt hem door velen de stijging van de kosten van levensonder houd verweten. De Gaulle stoort zich niet aan de V.N. President De Gaulle heeft te La Tour du Pin een toespraak gehouden, waar in hij met betrekking tot Algerije zei dat Frankrijk zich noch door de V.N., noch door de opstandelingen de wet zal laten voorschrijven. De organisatie van de V.N. vindt hij „gedegenereerd tot *"ïn soort permanent schandaal". Wij willen Europa één maken, aldus de Franse president, maar wij willen daarbij onszelf blijven onze ziel en on ze vrijheid van handelen behouden. Intussen heeft generaal Raoul Salan, voormalig opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije, ver zet aangetekend bij het hoogste college in ambtenarenkwesties tegen het bevel verboden wordt naar Algerije terug te Vermelden we nog, dat premier Fer- hat Abbas van de voorlopige Algerijn se regering in Moskou een beroep op de Sowjetunie gedaan heeft, „het lijden de Algerijnse volk" te helpen bij het verkrijgen van onafhankelijkheid. Hij sprak op een receptie van de Tunesi sche ambassadeur in Moskou, waar hij eerder op de dag uit Peking was aan gekomen. Zes gevangenen werden gedood, toen te politie het vuur heeft geopend op igitators in de gevangenis in Bhatinda, n de staat Poenstjaab. Kort tevoren hadden de politieman en met traangasbommen de opstande ngen tot bedaren willen brengen. Dit lislukte evenwel. In de gevangenis za- ?n meer dan 1000 agitators, die een fzonderlijke staat eisen voor de Sikh emeenschap. Bij het schieten werden, leemt, 50 personen gewond. De politie heeft zich niet willen uitlaten oorzaak van de opstand. Jm eea donte, Ky, In de Verenigde Staten is een speciale postzegel uitgegeven om de nage dachtenis te eren van de Poolse pianist Paderewski, die in 1941 op 81-jarige leeftijd is overleden. De regering van Rood- China heeft de bevolking aangeraden zuinig met haar kleding om te gaan en oude kleren niet weg te doen voor ze helemaal versleten zijn. De katoen- oogst is namelijk tegenge vallen. De kleermakers is verzocht de stof /.o zuinig mogelijk te snijden. Sir Geoffrey Wrangham, een bekend Engels rechter, heeft zijn collega's ge waarschuwd tegen schoon moeders. „Zij zijn voor de rechtbank volkomen ge wetenloos", zei hij, „en altijd meer ingenomen te gen de echtgenoot dan de slechtst behandelde Een Russische geochemi- cus heeft gezegd dat er op de maan mijnbouwpro- jecten zullen worden uit gevoerd, waarvan de op brengsten op de maan zelf zullen worden gebruikt- Overbrengen naar de aar de zou kostbaar en zinloos zijn, zo zei hij (Alexander Saukof). Een toestel van de Falcon Airways is op het vlieg veld Southend in Engeland bij de landing verongelukt toen de remmen niet werk ten. Het vliegtuig kwam met 71 vakantiegangers van Mallorca. Het kwam op een spoorlijn tot stil stand. Iedereen kwam er veilig uit. Nepal en China hebben besloten gemengde ploe gen de 800 km lange grens tussen de beide landen te laten aangeven, zo is in Nepal meegedeelo. President Eisenhower wordt vrijdag zeventig jaar. Op die dag zal hij op het Witte Huis besprekin gen voeren met leiders van vijftien pas onafhan kelijk geworden Afrikaan se landen en een vertegen woordiger van Cyprus. Volgens een Russische professor heeft de Sowjet unie plannen gereed voor woestijn. Alle benodigde energie zal van de zon worden betrokken. Wat men er gaat doen is niet duidelijk. President W. Tubman van Liberia en zijn echt genote zullen van woens dagavond laat tot zater dagmorgen vroeg op Soest- dijk logeren. Zij zijn op het ogenblik met vakantie in Zwitserland. Hun be zoek aan het Koninklijk Paar draagt een strikt par ticulier karakter. De Japanse arts Kaneo Sakuri heeft verklaard een nieuw geneesmiddel tegen kanker te hebben uitgevonden. Hij heeft het 687 genoemd, naar het aan tal proeven dat hij heeft genomen. Van met kanker besmette muizen zou hij 95 procent hebben genezen. Het hoofd van een school in Midden-Zweden heeft de leerlingen verboden per auto naar school te komen. Voor de auto's van de leerkrachten bleef niet voldoende ruimte. Een Italiaans duel om Zuid-Tirol? De Tiroolse senator dr. Luis Sand, die als waarnemer de V.N.-Assemblee bij woont, zei dat hij door een ander Ita liaans parlementslid, Odo Spadazi, tele grafisch is uitgedaagd voor een duel. Spadazi is het niet eens met de pogingen van Sand en ander leden van de Ita liaanse delegatie, om Zuid-Tirol zelfbe stuur te geven. Dr. Sand zal niet ingaan op de uitda ging: „Ik ben katholiek en kan de uit daging voor een duel niet aannemen. Bovendien zou duelleren in strijd zijn met de beginselen van de V.N. „Ik heb Spadazi nooit ontmoet", zo ging de uitgedaagde Italiaan verder, „over Zuid-Tirol is een nevel van tegenstellin gen komen te hangen, waardoor de wer kelijke wensen van ons volk verkeerd begrepen worden." Ook in Italië is duelleren bij de wet verboden. Westduitse ambassadeur in de Kongo verdronken De ambassadeur van West-Duitsland in Leopoldstad, Sohring, is zondagmid dag tijdens het zwemmen in de rivier de Kongo verdwenen. Er is vijf uur ver geefs naar hem gezocht. Het opspo ringswerk moest wegens het invallen van de duisternis gestaakt worden. Soh ring was met zijn vrouw en twee kinde ren uitgevaren naar een zandbank in het midden van de rivier. Op een plek waar de stroming niet zo sterk was, had hij zich met zoontje van 12 jaar te wa ter begeven. Hij liet zich op een gege ven ogenblik drijven terwijl hij zich aan eqn kabel vasthield. Plotseling was hij verdwenen en zijn zoontje, die zich om keerde zag slechts de strooien hoed van zijn vader op het water drijven. Onmid dellijk werden nasporingen verricht door rivierboten en een hefschroefvlieg- tuig van de V.N., maar toen de duister- vas ingetreden had men de ambas sadeur nog niet gevonden. Blijkens de laatste officiële uitslagen heeft Janio Quadros bij de presidents verkiezingen in Brazilië bijna de abso lute meerderheid behaald. Hij kreeg 5.105.701 stemmen, tegen maarschalk Lott 3.366.484 en Adhemar de Barros 2.133.415. (Van onze correspondent in Bonn) Van een politieke stabilisering en een Christelijke eenheid is men in het Saargebied thans ver der af dan ooit tevoren. De v al door de leiding van de moeder partij in Bonn de Christelijk- Demokratische Unie en haar voorzitter bondskanselier dr. Adenauer krachtig gestimu leerde fusie tussen de vroegere tegenstanders, de Saarlandsp C.D.U. en de „Christelijke Volks partij" van de pro-Franse ex-pre mier Johannes („der Dicke") Hoffmann, heeft niet de gewenste politieke rust gebracht. Zij heeft een reactie teweeg gebracht on der de fusietegenstanders in bei de kampen. Het gevolg daarvan is, dat de hegemonie van de ge fusioneerde C.D.U.-C.V.P. in ern stig gevaar verkeert. Nadat geruime tijd geleden reeds de „Saarlandse Volkspartij" werd gesticht, die sindsdien ijverig en met succes de aanhangers van Hoffmann zich verzamelt, met name degenen die het niet hebben kunnen verkroppen dat de C.V.P. in de C.D.U. is opgegaan zonder daarbij zelfs haar naam te heb ben kunnen redden, is nu ook de vroe gere C.D.U.-voorzitter, de een-armige advocaat en oud-premier dr. Hubert Ney overgegaan tot stichting van een nieu we partij. Zij heet de „Christelijk-Natio- nale Gemeenschap" en hoopt het ver- zamelbekken te worden van die Chris- tendemokraten, die de door Bonn afge dwongen fusie met de „separatisten" van Johannes Hoffmann de C.V.P. van het Saargebied bij de Bondsrepu bliek nooit helemaal hebben kunnen verwerken. Juist wegens deze fusie is dr. Ney destijds uit de C.D.U., die hij in 1952 in het Saargebied hielp oprich ten, weggelopen, tezamen met nog twee vooraanstaande Saar-C.D.U.-ers. De te genwoordige landelijke C.D.U.-voorzitter en premier van het Saargebied, dr. Ro der nam bij die gelegenheid partij er regeringsbewind van dr. Ney over. Overstromingen zijn nu aan het afnemen De overstromingen In Engeland e„ Noord-Ierland zijn sinds gisteravond aan het afnemen. Gisteren zijn ze echter door hevige regenval eerst toegenomen. Hierdoor zijn weer zes mensen verdron ken. In totaal zijn er acht graafschap pen door het water getroffen. Felle Engelse kritiek op prinses Margaret De Engelse „Vereniging tot Viering van de Dag des Heren", welker doel het is de rustdag zuiver te houden, heeft er aanstoot aan genomen, dat prinses Mar garet en Antony Armstrong Jones op een zondag ijslolly's opgelikt hebben. De vereniging vindt het nog erger, dat tante en oom op diezelfde zondag in het park van Windsor ijsjes voor prins Charles en prinses Anne gekocht heb- „Sommigen menen misschien, dat dit geen grote zonde is", dondert de hoofd redacteur in het weekblad van de ver eniging „Vreugde en Licht", „maai waar blijft het voorbeeld", zo wordt ge vraagd, „in welke richting worden de kinderen geleid?" Een Russische ingenieur heeft plannen uiteengezet voor een vliegende auto oir aan de verkeersopstoppingen te ontko men. Ingenieur Dmitry Pctko, dc ont werper, zei gisteravond voor radio Mos kou, „dat in de afgelopen jaren, dc in genieurs en geleerden er in geslaagd zijn een verticaal vliegende machine te con strueren". Deze machine, zou wat af metingen betreft, de vorm van een auto hebben. Petko heeft niet meegedeeld, hoe men nog is verwijderd van de produktie van zo'n machine. Momenteel bedraagt de groei van de bevolking in ons werelddeel ongeveer 1 pet. per jaar, een toe name die velen ernstig benauwt, want de grote bevolkingsaanwas die zich sedert het begin van de vorige eeuw vrijwel over de gehele wereld heeft voorgedaan, is een nieuw en ongekend verschijnsel in de wereldgeschiedenis. Laten we ons eens voorstellen, dat de bevol king van Europa sedert het jaar 1 steeds met 1 pet. per jaar was ge groeid, dan komen we bijna tot de zelfde waanzinnige getallen als bij het schaakbord en de cent van van Adam. We weten weliswaar niet precies, hoeveel inwoners Europa bij het jaartelling had, en de schattingen hierover lopen bij de verschillende schrijvers ook wel wat uiteen, maar wanneer we aan nemen dat in het jaar 1 ongeveer 30 miljoen mensen in Europa woonden, maken wc ons volgens de meeste deskundigen niet aan al te gewaagde speculaties schuldig. Deze 30 miljoen inwoners zo veronderstellen we spelender wijs groeien jaarlijks met 1 pet. aan. Deze jaarlijkse aanwas van de bevolking betekent een verdubbe ling van het aantal inwoners per 64 jaar, zodat in het jaar 65 Europa 60 miljoen inwoners zou hebben geteld. In het jaar 129 zouden het er 120 miljoen zijn geweest, en op het eind van de 3de eeuw zou het tegenwoordige aa.«tal 550 Euro peanen reeds zijn overschreden. En nog geen 100 jaar later zouden er in Europa 1 miljard mensen hebben gewoond. Het is verleidelijk op deze wijze TOCH IS HET ZO! nog even voort te gaan, maar voor de lezer zou dit hoogst vermoeiend en vervelen zijn. Laten we daarom volstaan met te vertellen, dat door deze verdubbeling van het aantal inwoners per 64 jaar (sedert het begin van onze jaartelling) Europa momenteel 60.000 biljoen inwoners zou tellen! Ons werelddeel zou dan 100 miljoen maal zo dicht bevolkt zijn geweest dan thans het geval is. Op iedere vierkante kilometer grond zouden 6 miljoen mensen ge huisvest moeten worden, iedere vierkante meter grond zou door gemiddeld zes mensen in beslag genomen worden Een erger nacht merrie is niet denkbaar. En we kunnen nog even verder fantaseren, door ons voor te stellen dat ook in dit tot de nok gevulde Europa ons land tot de dichtst be volkte gebieden zou behoren. Zou de bevolkingssprei ding dezelfde ver houdingen opleve ren als thans, dan zouden in Nederland 1000 biljoen mensen moeten wonen en alleen al in de stad Amsterdam zouden 80 biljoen mensen gehuisvest moeten worden, dat is een half miljoen mensen op elke vierkante meter schaarse Am sterdamse grond! En dit alles dank zij het feit, dat sinds de oudheid de Europese bevolking in hetzelfde tempo zou zijn gegroeid als thans het geval is. Neen, wc gaan werkelijk niet verder met fantaseren, want de haren rijzen ons te berge. Zullen we daarom maar eens spreken over de dagen die steeds langer worden, ondanks het feit dat we naar de winter toegaan? Daarover een volgende keer. Nu zijn er dus drie partijen in het Saargebied, die de christelijke beginse len in hun banier hebben geschreven: de C.D.U.-C.V.P.. de nieuwe „Saarland se Volkspartij" en de „Christelijk-Natio- nale Gemeenschap" van dr. Ney. die met zijn 58 jaren een comeback in de Saarlandse politiek die hij als onom streden leider van het „Duitse blok" omboog in de richting van de „An- schlusz", die op 1 januari 1957 politiek en op 5 juli 1959 financieel en econo misch een feit werd wil proberen. Alle drie Christelijke partijen zullen in de campagne voor de landdag- en ge meenteraadsverkiezingen die op 4 de cember a.s. zullen worden gehouden, verbitterde tegenstanders zijn. (De ge meenteraadsverkiezingen zijn een her haling. Zij hadden reeds enige tijd ge leden plaats, werden evenwel door het Bondsgerechtshof in Karlsruhe voor on geldig verklaard omdat enkele kleinere partijen en splinter-groepen van deelne ming werden uitgesloten. Men besloot de herhaling van de gemeenteraadsver kiezingen samen te leggen met de Landdag-verkiezingen) Hoewel het de vraag is, of dr. Hu- bert Ney ondanks al zijn ongetwij feld grote organisatorische capaciteiten er in zal slagen om zijn nieuwe C.N.G. voor de 4e december a.s. al zo ver op de been te krijgen, dat de par tij over de 5 pct.-sperelausule in het Saarlandse kieswet zal kunnen heen- springen en in de nieuwe Landdag te rechtkomen, is het zeker, dat men zich in C.D.U.-C.V.P.-kringen over de actie van de eens zo populaire C.D.U.-aan- voerder ernstig bezorgd maakt. De C.D.U. heeft de versterking van haar fraktie in de Landdag door de fusie met de C.V.P. moeten betalen met scherpe controversen juist over de aaneenslui ting met de vroegere „separatisten" binnen de partij. Het is zeker denk baar, dat vele C.D.U.-aanhangers aan de Saar zich bij de komende verkiezin gen weer zullen scharen om de vroe gere „baas", om dr. Hubert Ney. Even zo denkbaar is het, dat vele C.V.P.- aanhangers, die zich niet op hun gemak voelen bij de christendemokraten, zul len terugkeren tot de C.V.P.-aflegger, d „Saarlanse Volkspartij". Dit zou de C.D.U.-C.V.P. in december a.s. net ge noeg stemmen kunnen kosten om haar positie als sterkste partij in de Saar landse Landdag en daarmede als de partij, die de regeringschef aanwijst te verliezen. Afgezien van de min of meer normale politieke tegenstanders van de kanselierspartij, de sociaaldc- mokraten en de vrije demokraten (die onder leiding van dr. Heinrich Schnei der in het Saargebied opereren onder de naam van „Demokratische Partij Saar") wordt er dus in het eigen Christelijke kamp druk gewoeld aan de ondergra ving van de machtspositie der C.D.U. aan de Saar. De gedwongen fusie met Johannes Hoffmann's „Christelijke Volkspartij" van weleer heeft de C.D.U. nog niet veel geluk gebracht. De poli tieke onrust, die nu al voortduurt sinds in 1955 de Franse bezetters de Duitse politieke partijen het recht hergaven om weer actief te worden wat de Fran sen tenslotte moesten bekopen met de afstemming van het Saar-statuut en de heraansluiting van het gebied bij West- Duitsland is nog altijd niet ten ein de. Dat oeze onrust zich ook bemerk baar maakt onder de bevolking van het Saarland, moge blijken uit het feit, dat in de stad Homburg een beweging is gesticht, die wil streven naar een re ferendum, waarin antwoord zal moeten worden gegeven op de vraag of het maar niet beter zou zijn om het Saar gebied helemaal op te doeken een landje, waarom veertig jaren zo heftig is gestreden en te laten opgaan in Caballero is de naam van de après- ski-combinatie van Hanry a la Pen see uit Parijs. De blouse is van taf in vele bonte kleuren, de pantalon van zwarte velours. Tenzij Gij mij zegent. Uitgave W. ten Have N.V., Amsterdam. Dit Carillon- boek is een bloemlezing van gedichten God, verzameld door J.W. Schul- te Nordholt. r van de zwijgende planeet, door C.S. Lewis. Uitgave W. ten Have N.V., Amsterdam. Dr. H.C. Weiland vertaal de dit boek van Lewis, aan wie wij reeds verscheidene belangrijke publica ties danken. Het heeft betrekking op „science fiction". Ten Have gaf het een plaats in de Carillon-reeks. De onrust der mensheid, door G. van der Leeuw. Uitgave W. ten Have NV. Amsterdam, Onrust lijkt wel een ken merk van deze tijd. Prof. dr. W. J. Kooiman maakte een keuze uit de zin rijke gedachten van de hoogleraar Van der Leeuw. mens en zijn geluk, door Hans Jurgen Baden. Uitgave W. ten Have N.V. Amsterdam. Dr. Baden is, geheel terecht, een gaarne gelezen auteur. Van dit boek verschijnt hiermede reeds de tweede druk. in een vertaling van A.L. Boeser. De levensroman van Johannes Post. door Anne de Vries. Uitgave J.H. Kok N.V.. Kampen. Dat van dit treffende boek een zesde druk wenselijk leek verrast niet, maar is toch een vermel ding waard. Kok nam het op in zijn Boeket-reeks.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5