en weer Honderden legd bloemen bii dodencel Bijna 1100 deelnemers! Jongveekeuring te Zevenhoven Koudekerk kwam juist op tijd tot gelijkspel NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 10 OKTOBER 1960 Nederlands Geestelijke Goederen dienen verder ontwikkeld Een diepe indruk liet de toespraak van prof. mr. Cleveringa na, due hij hield op de binnenplaats van de Scheveningse gevangenis, in de oorlog be kend als het Oranjehotel. Als ieder jaar werd daar vanmiddag de herden king gehouden door de Stichting Oranjehotel waarvan prof. Cleveringa voorzitter is. Deze plechtigheid werd bijgewoond door luit.-gen. Pahud de Mortanges als vertegenwoordiger van de Koningin en prins Bernhard, en mej. Geld ens als vertegenwoordigster van prinses Wilhelmina. Prof. Cleveringa las een telegram voor van prinses Beatrix, waarin zij zei het belangrijk stil te staan bij het offer dat zovelen van de oudere generatie hebben gebracht. Spreker noemde de plaats waar de herdenking werd gehouden een geheiligd verschrikkingsoord vol herinnering aan dingen waartoe de mens kan vervallen maar ook waartoe de mens zich kan ver heffen in volle overgave van het lot. Hij vond het onbegrijpelijk dat het al twintig jaar ls geleden dat het verzet begon. De oorlog werd door degene, die hem had ontketend, totalitair genoemd. Hij kreeg de slag terug in zijn volle to taliteit van het gehele volk zij het met zwakkere middelen. Het woord „verzet" houdt iets negatiefs in, stelde prof. Cleveringa. Ging het om Iets negatiefs? Verjaging van het geweld was het eerste doel, maar ook na de bevrijding zou de strijd moeten worden voortgezet. Prof. Cleverlga herinnerde aan een brief, geschreven door een 24-jarige ter dood veroordeelde, waarin hij schrijft: Ik heb iets gedaan om volgens mijn over tuiging de wereld een beetje beter te maken; dat is beter dan tachtig jaar oud Eerste lustrum U.K.S. Leiden Toen de chr. jeugdvereniging „Uit Kameraadschap Samen" op 1 oktober 1955 werd opgericht met het doel de geestelijke, algemene cn maatschappe lijke ontwikkeling van de jeugd door onderling contact cn door middel van werkgroepen te helpen bevorderen, bleek reeds spoedig, dat haar bestaansrecht alleszins was verzekerd. Op 1 oktober j.l. herdacht UJC.S. dan ook het feit. dat haar leden nu reeds vijf jaar lang Uverlg hebben gewerkt om het veelom vattende verenigingswerk, zoals het be oefenen van muziek, toneel, sport en spel, alsmede het ontwikkelen van de geest, regelmatig uit te breiden cn te vervolmaken. Daar U.K.S. er steeds in is geslaagd het chr. jeugdwerk op een bijzondere wijze aan te pakken, werd zü zeer populair onder de jeugd en groeit het ledental nog gestadig. Zaterdagavond heeft U.K.S. in de grote zaal van „Den Burcht" haar eer ste lustrum met een alleszins geslaagde feestavond officieel gevierd en hebben vele donateurs en begunstigers in de feestvreugde gedeeld. In zijn welkomst woord richtte de voorzitter, de heer Th Elderhorst, zich in het bijzonder tot de heer en mevrouw Van der Tuin, afge vaardigden van de Herv. Jeugdraad (aan wie U.K.S. veel dank was verschuldigd o.m. door het beschikbaar stellen van het gebouw „De Moriaan"), alsmede to» de vertegenwoordigers van vele zuster verenigingen. Namens de leden, ouders en donateurs vertolkte mej. Thea Elderhorst hierna in een hartelijk toespraakje de gevoe lens, die allen voor het onvermoeibare cn toegewijdg bestuur koesterden. Als blijk hiervan overhandigde zij de voor zitter spelmateriaal, waaronder een compleet tafeltennisspel, alsmede eer voet- en een handbal met bijbehorende handpomp, waarna het bestuur nog een persoonlijke bloemenhulde in ontvangsi mocht nemen. Met een enkel woord dankte de voorzitter voor deze waarde volle bijdrage in de steeds groeiende tv hoefte aan goed spelmateriaal Hierna heeft men zich enige uren kos telijk geamuseerd met een programm; voor elck wat wils", dat werd gebrach door John van Haarlem (conférence Nico Cordon (accordeon), De Rolé'" (geestige schetsjes), The Gold Sisters (in ternationale liedjes), The Tcnessee Boys (Cowboy Sbow) en de U.K.S.-band o.l.v Frans Elderhorst. te worden en in een sleur te hebben ge leefd. Spreker zei dat er bij voortduring dient te worden gebouwd, ook nu. A) het Nederlands geestelijk goed dient ver der te worden ontwikkeld en te worden opgeheven. Daarom gedenken wij hen, die ons ontvielen al herdenken wij niet als een vervlogen gebeurtenis maar als een strijd die altijd voortduurt. Prof. Cleveringa eindigde met het bidden van Het Onze Vader. Hierna werd een stille tocht gehouden naar de dodencel 601 en legden de honderden aanwezigen bloe men aan de voet van het monument. Vanmiddag sprak de minister-president prof .dr. J. E. de Quay, alsmede de heer Van Dungen, een van de medewerkers van Radio Holland uit de bezettingstijd. Lezers schrijven ons Hoera voor de bus Mensen, ik heb zaterdag in de stadsbus van de N.Z.H. gezeten. Van Oegstgeest naar Leiden. Toen ik er eenmaal in zat. had ik wel heel Leiden. Leiderdorp en Oegstgeest bij me willen hebben. Wat was dat een plezierig ritje. En nü merk je pas, wat een oponthoud die ouderwetse tram altijd met zich bracht. Dat wist je niet zo, toen hij nog reed. Maar nu?! In een wip was ik bij het stadhuis. Daar had ik met iemand afgesproken. Ik had gezegd: „Ik ga met de tram zolaat uit Oegstgeest en dus ben ik zolaat bij het stadhuis". En toen kwam zaterdag morgen ineens de bus. Weg was de tram. Wilt u wel geloven, dat ik méér dan 10 minuten bij het stadhuis heb moeten wachten, voordat de persoon die ik ver wachtte daar aankwam? En die was toch niet te laat! Nee, de bus had het zo gauw gedaan! Wat ik me niet kan voorstellen is, dat er nog IEMAND zou stemmen vóór de Oegstgeest G. Onderwater Ook hulp in de bus Natuurlijk moest de tram eens pl maken voor de bus. Ieder heeft het aankomen en dus heeft het niet veel daarover te jammeren. Maar wat ik wel zou willen weten is: zullen oude en in het algemeen hulpbehoevende mensen ook bij de bus als het nodig is geholpen worden bij het in- en uitstappen? U schreef enkele weken geleden, dat de conducteurs en ook de bestuurders van de tram in het algemeen zo hulpvaardig waren. Dat waren zij ook en velen zijn hen daarvoor erkentelijk. Maar hoe zit dat met de bus? Ik geef u de verzekering dat oude en hulpbehoevende mensen heel wat moeite zullen moeten doen om bin nen te komen en ook om voorzichtig uit te stappen. Het zal mij benieuwen hoe dat in de praktijk gaat. Leiden G. A. van Schle Aan de voet van het gedenkteken, dat is gemetseld in de muur van de Scheveningse gevangenis, werd een bloemenhulde gebracht namens ons Vorstenhuis. KATWIJK AAN ZEE Ongelijke vangsten Het is de afgelopen week met de vang sten weer erg ongelijk geweest. Verschil lende schepen hadden aardige vangsten, andere konden de gehele week nauwe lijks een visje bespeuren. De Engelse waüharing laat nog steeds op zich wachten, maar het is dan ook nog wel wat vroeg in het jaar. Boven dien is ook de maanstand niet zo. dat ■»p grote vangsten gerekend kan worden. Toch waren er al schepen, die i kantjes vingen. De zinkvleten zijn -»ze week weer allemaal naar huis ge dacht en omgewisseld voor de drijf- >tten. Ook de kleine trekkers hebben igewisseld, alles in de hoop. dat het de Engelse wal beter zal gaan. De ote trekkers zijn nu van de 54° NB rtrokken naar de noord of naar de De haringprijzen blijven zich goed ïuden en er is geen neergang in de rijzen te merken. Nog steeds wordt er roene haring aangevoerd, hoewel eigen- ijk niet meer van groene haring ge- Droken kan worden, omdat het in feite olie haring is. De prijzen, die in de afgelopen week werden geihaald, waren van f 71 tot f 109 Voor volle haring werd betaald van f43 tot f50,60 per kantje; steurharing deed van f 23 tot f 47 en ijle haring van tot f34,30. aanvoer aan de Katwijkse afslag deze week 11976 kantjes. Interim en bonus Nat. Grondbezit De raad van toezicht der Nationaal Grondbezit N.V. in Den Haag heeft een directievoorstel goedgekeurd van lO'/o interim-dividend op verplichte stortin gen en een agiobonus begin 1961, waar bij f 15.000 aandelen A recht geven op een bonusaandeel A van f 1000, totaal f 400.000 aandelen A. Tot dusverre is I960 bevredigend. Men hoopt de statu tenwijziging in december aan aandeel houders voor te leggen. Leidse Hutspot-wandeltocht ook nu weer overduidelijk uit het feit, dat de records van vorig jaar aanzienlijk wer den overtroffen. Ditmaal zijn bijna 1100 wandelaars (sters) (vorig jaar ruim 900) op padgeweest en naast de ruim 400 individuelen (vorig jaar ca, 300)werd ingeschreven door niet minder dan 36 wandelsportverenigingen, verdeeld over 49 groepen (vorig jaar resp. 25 en 32). Ook het feit, dat de drie oudste deel nemers, de heren W. Rijpma uit Wasse naar, J. Oostveen en W. C. de Wekker, beiden uit Leiden, respectievelijk 78, 73 en 70 jaar waren, en deze bekende krasse wandelaars ditmaal gezamenlijk aan een wandeltocht deelnamen, was reeds een record op zichzelf. Begunstigd door het fraaie wandelweer hebben alle deelnemers genoten van het prachtige parcours, dat over de afstan den van 10 en 15 km (via Oegstgeest) was uitgelegd. Mochten de deelnemers(sters) vorig jaar een met de hand vervaardigd hutspotje als herinnering aan de tocht ontvangen, ditmaal ontvingen zij een weesjongen, gekleed in het „uniform" zoals het in de jaren 15001600 in het Leidse Weeshuis werd gedragen. De deelnemende groepen ontvingen een fraai wandbordje met de afbeelding van genoemde weesjongen als hoofdmotief. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de heer De Wekker (70 jaar) zijn jeugd inderdaad als weesjongen in het Leidse Weeshuis heeft doorge bracht en als groot wandelsportlief hebber niet alleen 17 maal de Nij meegse Vierdaagse volbracht, doch geheel los hiervan als deelnemer aan tal van wandeltochten niet minder dan ruim 40.000 km aflegde. Ook dit jaar is het doel van deze KATWIJK De opbrengst van de in de gemeente Katwijk gehouden collecte ten bate van de gezamenlijke reclasseringsinstellingen bedroeg in totaal f 2214,— (v.j. f 1980,23), waarvan f506,55 (v.j. f391,30) te Katwijk aan den Rijn en f 1707,45 (vj. f 1588.93) te Katwijk aan Zee werd ingezameld Vertrokken personen H. J. Spoor, Boulevard 72, naar Konin- ginnelaan 9, 'Oegstgeest. J. L. Durieux, Rijnstraat 50a, naar Australië. L. Tuin- |stra, Zeeweg 38, naar Verl. Stationsweg 28, Zuidlaren. ZOETERWOVDE Raadsagenda Woensdagavond om kwart voor acht vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer de volgende pun ten: voorstel betreffende het schrijven van de stichting „Nationale com gen het alcoholisme": verlenen vol ontslag aan de heer H. J J. A Smeets als secretaris der gemeente en als ambte naar van de burgerlijke stand: vaststel ling afschrijvingspercentages voor het wa terleidingbedrijf over 1960: verlenging! Gevraagd wegens militaire dienstplicht BAKKERSBEDIENDE Bakkerij D. van Egmond VOORSTRAAT 41, KATWIJK AAN ZEE Wallstreet hoger Hutspottocht (een batig saldo voor de kas van de Wandelkring Leiden) zeker weer bereikt en komt het bestuur van de W.S.V. „Zwieten" uit Zoeterwoude met de heer J. W. Hoogervorst aan het hoofd een bijzonder woord van lof toe voor de prima organisatie van het geheel. De deelnemende wandelsportverenigin gen waren: „Vlug en Kwiek", Hazers woude (3 groepen); .Steeds Voorwaarts', Langeraar, „De Leidse Houtschool" (4 groepen); „De Fram", Den Haag (4 groe pen); „L.01.", Den Haag; „S.D.S.", Den Haag (2 groepen); „S.V.L.V.", Voorscho ten; „V.I.O.S.", SassenheLm; „Groep Van Rhijn", Voorschoten; „Hyaclntha", N.wijk „Steeds Vooruit", Aarlanderveen-, ,,Chr. LO-school, Waarder; „Hollandia", Al- iphen a. d. Rijn (2 groepen); „Op Goeden Voet", Alphen a. d. Rijn (2 groepen); „W.S.V. Zwammerdam"; „Het Kasteel, Woerden; „Jeugdgroep Van Veen, Al phen a. d. Rijn; „De Flierefluiters", Lei den; „Het Zwaantje", Hazerswoude; „Gymn. Ver. Sparta", Leiden (2 groepen) „Semper Avanti", Alphen a. d. Rijn; „De Rippers", Rijpwetering (2 groepen); „De Zwervers", Voorschoten; „Alliance", Den Haag; „D.V.O.", Hillegom; „W.I.K.", Waddinxveen; „Ewout Joppenszgroep", Leiden; „Zwieten", Zoeterwoude (3 groe pen). Op het terrein van de heer C. I. J. Verhaar aan de Zevenhovenseweg had zater- ig een jongveekeuring plaats onder auspiciën van de jongcrenstandsorganisaties uit het noordelijk klei- en veengebied en de rundveefokvereniging „De Vooruit gang" te Zevenhoven. Het beeld van deze dag vertoonde veel overeenkomst met andere jongveedagen in de Rijnstreek en het gebied ten noorden daarvan: een be hoorlijke tot goede kwaliteit blaarkoppen met daarnaast een inzending zwartbonten van vrij gewone kwaliteit. Het aantal echte fokkers van dit veeslag Is in dit gebied nn eenmaal gauw geteld. Des te groter Is daarom altijd ons respect voor degenen, die wel doorzetten. Van de 155 ingesehreven dieren be-; Bij de drie-klassen pinken kwam als hoorden er ruim 60 tot het blaarkopvee- kampioene uit de bus de Kielevierster slag. Bij de drie-kalfskoeien waarvan Stilma-dochter Bienie 4. ea. W. Roden- afvragen of ze op een dergelijke burg (Ter Aar); een goed ontwikkelde jongveedag thuishoren! werd 1 a Jo- pink van goed soort: kon evenij beter af- hanna 35. e. wed.è C. Blijleven-Leeflang gewerkt zijn in het achtersteL te Nieuwkoop; een goedsoortige koe metj Eveneens drie-klassen kalveren waren goede uiter, een goed kruis en iets]er en een hiervan werd kampioene. Mar- druipende horens. I go 3. e. J. v. d. Lip (Ter Aar), een be- Bij de twee-kalfskoeien was het Marina hoorlijk correct gebouwd kalf van goed e C. I. J. Verhaar (Ter Aar), die aan type. de kop kwam; een sterk gebouwde soor- Op a bij de groepen pinken van één tige koe. die iets meer gezonken kon zijn. vader kwam Hendrik 42347 S, e. W Ver- In de matige klasse melkvaarzen kwam kerk (Ter Aar)een voldoende uniforme de voldoende typische Trees e. N.J. de "-oen dieren van behoorlijk soort. Jong (Ter Aar) aan de kop. Bij de kalveren was het de uniforme Van de twee-klassen pinken werd als Peanster Eduard-groep de beste pink aangewezen Annie e. C. I. burg. die 1 a werd terwii) deze J. Verhaar; een behangen pink van zeer(pische dieren ook als de beste goed type. dochtergroepen werden aangewezen De huiskalveren waren over het alge- Bij de oudere bedrijfsgroepen zegevier- .een goed. Als het beste klaf kwam naar de Snlinter door zijn groep dieren met de jren de Goliath-6368 S-dochter Jolan 26,'beste kwaliteit. De jongerengroepen wer- wed. C. Blijleven-Leeflang; e enklaf in best soort Bij de collecties van één stier den vertegenwoordigd door het zeer uni forme vijftal van J. v. d. Lip. Dit mooie groepje werd ook als het beste van alle aanawezige zwartbonte bedrijfsgroepen aangewezen. Ir. C. H. Cazemier bii de oudere dieren de Marinus 6236 S- groep, e. Verhaar en De Jonge (Ter Aar), die aan de kop kwam. In de eindstrijd werd deze goede groep geslagen door de 1 a uit de jongere collecties-van-één va der. te weten, de zeer uniforme groep Goliath 6368 S-kalveren van wed. BI ijle- m-Leef lang. Ten slotte kwam in de bedrfsgroepen bii de oudere en jongere dieren respec tievelijk aan de kop de groepen van de wed. Bliileven en nog eens dezelfde eige- sse. Van deze werd het viertal pin- weer als het beste Zivarth<*nt Bii de drie-kalfskoeien van het zwart- bont-veeslag ging de typische Aukje 124 en wat mooiere uiter kan hebben, e. L J. Siinter te Zevenhoven, voorop. Ook bii de melksohotten was het Splin ter. die ditmaal met de geliinde. vastge- "-•uiwde Hiske aan de kop kwam. Bij de melkvaarzen was het Lietsbeth. J. v. d. Lip (Ter Aar), die 1 a werd; »n wel typische vaars, die nog iets ge vulder en meer gesloten had kunnen zijn. WARMOND Bezit uw ziel in lijdzaamheid Boze woorden zijn hedenochtend ge richt aan het adres van de Ned. Spoor wegen. Voor het doorlaten van zes trei nen bleven de Warmondse spoorbomen gesloten van 7.40 tot 8.16 uur. Vele mensen konden in Leiden hun trein niet meer halen, om van het in de war lopen van het busverkeer maar niet te spreken. Gelukkig komen de automatisch bediende halve overwegbomen langza merhand in zicht. Men zou daar in december of januari aan beginnen, als alle plannen goed verlopen. Tfen depressie afkomstig van Noord- Duitsland en een oceaandepressie verenigden zich vannacht boven de Noordzee tot een omvangrijk lagedruk gebied, dat thans het weer in een groot deel van Europa bepaalt. Aan de noord, kant van het lage-drukgebied strooi koude lucht uit Noord-Rusland na Noord-Scandinavië, terwijl iets zachtere lucht van Duitsland uit naar Zuid-Scan- dinavië stroomt. In de overgangszone valt uitgebreid regen en plaatselijk ook sneeuw. Over. vloedïge regen viel er tijdens het week einde ook in Zuid-Engeland en plaatse lijk in Frankrijk. Het centrum van Europese depressiegebied blijft de ko mende 24 uur boven het Noordzeegebied en in verband daarmede zal er in ons land nog af en toe regen vallen. De tem peraturen zullen morgen ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. Hazersivoude leidde met 3-0 maar... Hazerswoudse Boys liet in de zaterdagmiddag gespeelde wedstrijd tegen Koudekerk een 30 voorsprong verloren gaan. Twee fouten van de ver dediging vlak na de rust knakte het moreel van de Boys, die vanaf dit moment bij lange na het vertoonde spel van voor de rust niet meer konden halen. Het is overigens een zeer spannende en forse wedstrijd geweest, waarin het met twee invallers spelende Boys-team zich niets van de repu tatie van Koudekerk aantrok. Vijf minuten voor het einde kon Koudekerk alsnog een verdiend-gelijk spel uit het vuur slepen. Reeds direct na de aanvang trokken de Boys onverdroten ten strijde. Het werd ook een sensationeel begin, want bij een aanval van de Boys verdween de bal in het Koudekerk-doel op een wijze, waar bij de spelers zelf wat beduusd stonden te kijken. De strijd was toen nog slechts twee minuten oud. Door dit succes aange moedigd, bleven de Boys scherp aanval De New Yorkse effectenbeurs ging gisteren voor de derde maal achtereen vooruit met matige handel. De opening was iets hoger na de I scherpe stijging van vrijdag en de koer- len waarbij vooral de snelle linkervleu- sen stegen tot het laatste uur, toen winst- gel zich zeer goed roerde Aan de andere nemingen deze onder het beste punt van zijde probeerde de Koudekerkse aanval de dag deden dalen. De meeste winsten de Boys verdediging te vergeefs met ge liepen uiteen van enkele centen tot twee raffineerde aanvallen uit elkaar te trek- dollar. Staal en de drie grote autobedrij- ken. 'en gaven daarbij de leiding en werden bü een der Boys-aanvallen werd de bal gevolgd door enige olies, elektrische uit- vla de rechtervleugel voor het Koude -ustmg en farmaceutische fondsen. kerkse doel geplaatst. De goed meegeko- Van de 1208 verhandelde aandelen slo- men Happendel bedacht zich geen mo- en 614 hoger 342 lager en 252 onver- ment en wist met een strak schot kee- inderd. De index van Standard and pCr Kruit voor de twede maal te pas moor voor 500 aandelen steeg $0,31 to' seren. Vanaf dit moment was de thuls- 54,03 en op deze grondslag laat de to club beslist de meerdere. Koudekerk le koerswinst zich berekenen op 1,7 moest zich meer op de defensie toeleg- ontruimingstermijn van de onbewoonbaar 'iljard. De netto-winst voor de gehele gen. Vooral Bos bracht menigmaal ver- verklaarde woningen Hoge Rijndijk 293. -veek was $0,51 of $2,8 miljard. Het ge warring en het was deze speler die zijn 295 en 297; principe-besluit tot overne- middelde van A.P. verbeterde met 0,81/i zwoegen beloond zag toen hij met een ming van een nog aan te leggen weg in tot $208, van Dow Jones voor 30 indus- keihard schot nummer drie in de Koudo de Noord. Aa; begrotingswijzigingen. j triëlen 2,73 tot 586,42 punten. I kerk-touwen joeg. Hoe Koudekerk ook zwoegde tegentreffer kwam er voor rust niet. al men er wel dicht bij toen keeper Van Oeveren nog juist een verrassend schot van Ab. Zweeris met moeite kon bedwingen. Het grootse gevaar bleef echter van Koudekerkse zijde komen. Een vrije trap werd door Pos hard ingeschoten; keeper Kruit was reeds geslagen, maar één der ichterwaartsen wist de bal nog juist uit le doelmond te koppen. Direct na het begin van de tweede helft trachtte Koudekerk door te druk ken. Toen moest Hazersw. Boys in de verdediging. Een weifeling in de achter hoede was voor middenvoor A. Zweeris voldoende om de stand op 31 te bren gen. Dit doelpunt bracht de Boys uit evenwicht, men raakte zijn zelfvertrou wen kwijt cn daarvan profiteerde Koude kerk op de juiste wijze. Even later werd het tweede doelpunt van Koudekerk feit, gescoord uit een scrimmage voor Boys-doel. De strijd was toen weer heel open. Hoewel de Boys de juiste dans van voor de rust niet meer wisten te vinden, wisten ze zich toch enigszins te herstellen. Koudekerk beheerste echter de strijd er menigmaal moest Van Oeveren hande lend optreden. Toch waren de nu schrale Boys-aanvallen niet geheel van gevaar ontbloot Een kopbal van Pos kon Kruit nog maar juist tot corner verwerken. Koudekerk handhaafde echter het hoge tempo terwijl de Boys meer en meer ver slapten. Gelijkmaker Toch duurde het tot vijf minuten vooi het einde toen J. v. Ginhoven de bal al weer uit een doelworsteling achter Van Oeveren wist te plaatsen en daarmede de stand op 33 bracht Onder hoogspanning verliepen de laatste minuten. Beide ploe gen kwamen niet meer tot doelpunten. BENTHUIZEN Spreekbeurt Ds. Van Gilst te Lisse spreekt woens dagavond om half 8 voor de Geref. Ge meente alhier. NIEl'WVEEN Geslaagde Cefa-avond Zaterdagavond kon de voorzitter van de Cefa, afdeling Nieuwveen en omstre ken. de heer Van Harten, een zo goed als gevulde zaal welkom heten voor de 'ilm „Odette Churchill" In 1942 hoorde Odette in Engeland iver de radio, dat vakantiefoto's van de Franse kust werden gevraagd. Zij nam contact op met het War Office en le verde haar kiekjes in. Op het War Of fice vroeg een jonge officier terloops of zelf niet naar Frankrijk zou willen in om het ondergronds verzet tegen de Duitsers te organiseren. Odette is n.l. Francaise van geboorte. Dit kostte haar wel veel zelfoverwinning, want as weduwe met drie kinderen. Toch e ja en ze vertrok na een grondige training naar Frankrijk. Daar ontmoette zij Raoul en Arnaud en toen begon het werk onder de voortdurende dreiging t de Gestapo. De ondergrondse groei- gestadig, doch door verraad werd de groep voortdurend uitgedund. Later werd ook Odette zelf, samen met de uit Engeland overgekomen captain Peter Churchill, gevangen genomen. Arnaud wist naar Engeland uit te wijken Tijdens de barbaarse verhoren door de Gestapo in Parijs weigerde Odette Anna Neagle) informaties te ver strekken. Zelfs toen haar rug met een antwoordde zij slechts: „I have nothing gloeiende pook werd behandeld en haar nagels van de tenen werden gerukt. Peter Churchi}l (Trevor Howard) werd in de gevangenis goed behandeld omdat men meende, dat hij een neef van Winston Churchill was. Odette over leefde de ellendige maanden in de ge vangenis en het concentratiekamp Ra- vensbrück. Toen ze door de Amerikanen werd bevrijd, meldde zij zich bij haar 'commandant in Londen. Daar ontmoette ze ook weer Peter Churchill. Niet lani -laarna droeg Odette ook de naam Churchill. De drie kleintjes kregen niet alleen hun moeder terug, die zogenaamd i Schotland was. maar een vader erbij Op 12 november zal er niet een film- iaar een toneelavond zijn. WOUBRIir.C,E Middenstandsbeurs In Het oude Raedthuys houdt de plaat selijke middenstandsvereniging WOMI op woensdag en donderdag a.s. een beurs, waarop de nieuwste produkten op aller lei gebied tentoongesteld en gedemon streerd worden. Verder zijn er nog diver- attracties. Officiële opening woensdag 12 oktober om 7.30 uur. Cefafilm Het bestuur van de plaatselijke afde ling der Cefa opent het seizoen van aan trekkelijke filmvoorstellingen op zater dag 15 oktober. In Het oude Raedthuys draait dan de muzikale speelfilm Eroïca, die beelden geeft uit het leven van de grote componist Ludwig von Beethoven. Toegang alle leeftijden, aanvang 7.30 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Bromfietser tegen auto Op het kruispunt Jan Nieuwenhuizen- straat—Karei Doormanstraat botste za terdag omstreeks half een de slagers- zoon J. van H. met zijn bromfiets tegen een van rechts komende zandauto, be stuurd door P. H. De laatste had voor- De bromfietser werd tegen de straat gesmakt en aanvankelijk deed het onge val zich zeer ernstig aanzien. De huis artsen waren allen op patiënten'bezoek en het duurde geruime tijd eer medi sche hulp aanwezig was in de persoon van de schoolarts, dokter Hoeiing. Deze kon geen ernstig letsel constateren en de aanvankelijke bewusteloosheid moest toegeschreven worden aan een shock. De slager werd naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Op advies van de huis- W^Roden- arts werd hij 's middags nog naar het acad, ziekenhuis te Leiden gebracht. Uit foto's kwam vast te staan dat de ver wondingen beperkt bleven tot een schou derontwrichting en een gekneusde heup: de slager werd daarna weer naar zijn woning gebracht. De bromfiets was zwaar beschadigd. Er zijn in de straten van het z.g. Oost- hoekd'orp en daarachter reeds tal ongevallen gebeurddoordat de keerssituaties daar onoverzichtelijk zijn. Tafeltennisnieuws In de kantine van de Baronie zijn lerdagmiddag tafeltenniswedstrijden ge speeld. Het A-team van Baronie won met 5—4 van TOVB. Rinie Mieremet won al zijn partijen en Wessel won er twee. Het B-team had het deze middag wel heel gemakkelijk en won van hek- kesluiter Treffers C met 90. Het derde te sun van Baronie speelde tegen Treffers 4 en verloor met 6—4 het vierde van Baronie verloor met 7 van Treffers 5. A.s. zaterdag speelt Baronie A tegen Scylla A; het B-team heeft rust. HAZERSWOUDE Afscheid J. J. van Vliet van polder Oost en Westgeer Dezer dagen heeft de heer J. J. van Vliet te Hazerswoude, na een zittings periode van 28 jaren, afscheid genomen als voorzitter van de polder Oost- en Westgeer te Hazerswoude, in de verga dering van bestuur en stemgerechtigde ingelanden. De bijeenkomst werd voor .het laatst door hem geopend, waarna de secretaris de notulen voorlas. Hierna droeg de he< J. J. van Vliet de leiding over aan c heer A. C. Koot, die tot voorzitter wi gekozen. Deze richtte zich tot de sche dende voorzitter en dankte hem voor het werk, dat in de ambtsperiode van c heer Van Vliet was verricht. Hij mem' reerde onder meer het dempen van c Dwarswetering en de ophoging van c kaden langs de Oostvaart, terwijl de m chanische bemaling van de polder zeker wel de bekroning op zijn werk geweest is. Spreker overhandigde de scheidende voorzitter als dank voor al zijn /aamheden een zilveren sigarendoos met inscriptie, alsmede een luxe kist sigaren. De heer Van Vliet, getroffen door dit blijk van waardering, dankte vervoleens bestuur en ingelanden voor het vertrou wen al die iaren in hem gesteld en d prachtige geschenken. Hij hoopte, dat de samenwerking tussen bestuur ei eelanden ook in de toekomst uitstekend zal zijn. Nadat de voorzitter de verga dering had gesloten, bleef men nog ge- tiid gezellig bijeen. Ds. Var» rW ^aat naar Cohjnsplaat Ds. Chr. van der Leeden heeft het beroep van de Hervormde Gemeente va '"olijnsplaat aangenomen. Agcndanieuws Maandg: 8 uur, „Het oude raadhuis' schaakclub „H.S.C.": 7.45 uur, achter Geref. kerk, M.V. „Ora et labora". Dinsdag: 7.15 uur, Hervormde school, Hervormde meisjesclub „Vergeet mij met"; 7.30 uur. Hervormde M.V op G.G. Lydia"; 8 uur, lokaal school met de Bijbel, mannenkoor „Excelsior"; uur, achter Geref. kerk. meisjesclub Hulda" (B). Woensdag: 7.45 uur, achter Geref. kerk, Geref. vrouwenvereniging „Debora" Donderdag: dameskrans „Wees eei Ter Aar Najaarstomaten doen het goed Het is een goede tomatenweek ge weest, met vrydag een nog nooit be reikt record van byna 60 ton. Dit was mogelijk door de paar zonnige dagen iu de vorige week toen de vruchten zijn gekleurd. En in de nachten, die koud z(jn, stookt men by dit produkt de kachel wat harder. De oogst van de naja'ars- tomaten is, ondanks de klachten der kwekers over het afvallen der vruchten tot nog toe heel goed en de kwaliteit van het produkt ls prima. Er zijn afnemers in het buitenland, die alleen tomaten uit Ter Aar willen heb ben en dat is een goed teken. De be langstelling van de export was dan ook heel goed; naar verschillende landen werd uitgevoerd en men kan constate ren. dat 90 pet van de aanvoer over de De prijs was de hele week op hoog peil, met woensdag als duurste dag en vrydag weer iets lager. De geldomzei van deze week was hoog (vrijdag ruim u. ton). Ook irj de komende week zul len de tomaten in grote hoevelheid het veilingbeeld beheersen. Kassnijbonen. waarvan de aanvoer niet groot meer is. brachten een matige prijs ip. De kwaliteit was nog goed. Ook de prinsessenbonen wisten zich goed te handhaven tegen een behoorlij ke prijs. Ze vormen een welkome afwis seling op het naj aars-tafelmenu. Witte pronkbonen blijven goedkoop Er zijn nog partijen van heel goede kwa liteit. maar de handel interesseert er zich niet al te erg voor. Ook de industrie koopt niet meer. omdat de aanvoer daar voor niet groot genoeg meer is. Koolsoorten zijn ook niet duur. of ze rood of groen van kleur zijn. Uien zijn erg goedkoop. Andijvie blijft het heei goed doen. de kwaliteit is goed, maai door de vele regen tijdens de groei, komi •r spoedig smet in voor. Witlof blijft nog schaars De kwalitei is nog maar matig, er komt blauw in voor en een flink percentage stek. Om dat er nog weinig van is, blijft het duur. Postelein is eveneens goed aan de prijs. Nog steeds is er bloemkool in allerlei kwaliteiten. De goede brengt een goede prijs op, maar mindere kwaliteit heeft te weinig belangstelling en is goedkoop. Het prijsverschil bij de sla is zeer groot. Wanneer de sla goed is voor export kan men zelfs 20 cent halen, maar jodra dit keurmerk niet kan worden behaald, ligt de prijs van 4—10 cent. Komkommers zijn voor de tijd van aar beslist niet duur. Waspeen komt er steeds minder men lust het nog steeds zodat de prijs behoorlijk blijft. Fruit van allerlei kwaliteit en was tegen een matige prijs verkrijgbaar, zodat men niet zonder een stoofpeer of appelmoes behoeft te zitten. Hengelwedstrijd Zaterdagmiddag hield de hengelsport- vereniging De Brasem een viswedstrijd, waaraan door 25 leden werd deelgeno men. Als viswater had men het Aar kanaal gekozen en wel in de omgeving van de Vijfgatenbrug. De vangst maar matig en er werd heel wat vi neden de maat gevangen. Na 2^ u. werd de gevangen vis gemeten en een weer terug gezet in het water. Er waren 12 prijzen beschikbaar gesteld, die door de volgende personen werden ge 1. M. Roggeveen, Aiphen a. d. Rijn met 18 punten; 2. D. van Leeuwen, Al phen a. d. Rijn, 15 p.; 3. W. v. d. Neut, Aiphen a. d. Rijn, 10 p.; 4 en 5 (r ting) R. Rozebooni en G J. Wyzen- broek, beiden Ter Aar, elk met 9 p.; 6 en 7 (na loting) A. Bot. Leiden en Hofland, Ter Aar, elk 8 p., 8 en 9 loting) M. Straver, Alphen a. d. Rijn Jac. Rietveld, Nieuwveen elk 7 p.; P. Bouthoorn, Alphen a d. Rijn, 4 p.; 11 en 12 (na loting) J. v d Haven. Ter Aar en H van Buren te Leiden, elk me! 2 p Ook was er een prijs vroor de grootst gevangen vis; hiervoor waren twee ge gadigden, n.l. H. Hofland en R. Roze boom, elk met 6 p. Na de prijsuitreiking werd nog bekend gemaakt dat de laat ste viswedstrijd in dit seizoen zal den gehouden op zaterdag 5 november ln de Hoekse Aar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4