Stadsüjnen bezorgen de N.Z.H. noga! wat probleempjes Speeltuin Vogelenwijk had volksspelen NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 10 OKTOBER 1960 Hier moet mammie onze schoenen kopen! Krijgen wij lekker een verrassing Agenda Maandag Loigegebouiw, 8 u-: Lezing met kleuren dia's: Naar 't onbekende Sterrengebergte van Meuiw-Guóinea, door dir. L Bronjgersma, dr. J. Bouwer en dr. A. de 1 Wilde. De Turk. 8 uur: Praatavond Ghr. natio naal sportfonds. Nat. Levensveraekeninigsbamk, Rapen burg 8, 8 uur: Vtro: dir. J. Pouwer over De visie van de Papoea op ons, met kleu rendia's. De Doelen, 8 uur: Leiidse amateur-foto- Peeik en Cloppenburg, Breestraat 78, 8.15 uur m.m.: Moderaido-naQaarsslbow. Dinsdag Volkshuis, 7.30 uur nim.: Zanigulit voering Allies ter ere Gods, Ghr. Geretf. Kiinder- Anitonius Qlulblhuis, 8 uur: LAK, experi mentele groep Rotit. Toneel met De Ge- lijkbemtgen, vain Piet Sterdkx. Pieterskerk, 8 uur: Dubbelmaarnenikwar- tet Inter Nas m.m.v. Piet van Egmonid. De Turk, 2.30 uur: Ned. Veren, van huisvrouwen, mevr. Staal-van Santviiiet over Tsj echoSlowalkije. Lakenhal, 8 u.: Vereniging Oud-Deilden, Dingeman Korf sr. uit Heemstede over Oud-Nederlandse tegels. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Woensdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: NCReisV., filmavond, Frankrijk in de zon. Busstation, 7 uur n.m.: Vertrek K. en O. naar Kon. Schouwburg, Den Haag; Ned. Comedie met Dona Diana, van Moreto. Laidse Hout-school, 3.30 uur: Opening Chr. kleuterschool Prinses Marijke. Zomerzorg, 8 uur: Vola, J. Verhagen over Winter op de Noord-Atlantische Oceaan. De Doelen, 8 uur: Genootschap Nedier- land-Eingeland, G. Tallbot over: De wereld rond met een microfoon. Station N.S.. 8 uur v.m.: verbrede NCReisV, excursie naar De Haar, Huizen en Amsterdam. Academisch Ziekenhuis, 12.501.20 u.: Milddagpauzebij eenkomst Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Oegstgeest, Gemeentehuis, 7.30 u. n.m.: Gemeenteraad. Donderdag Casino-theater, 7 uur: K. en O.-film- van-de-maand Het gebeurde in Venetië, van David Lean. Rehoboth, 8 uur: Filmavond. Veron. Stadsgehoorzaal, 8 uur Chr. orato- riiumvereniigiing Oon Amore, Requiem van Mozart en twee Cantates van Bach. Gulden Vlies, 8 uur: buitengewone alg. ledenvergadering VVV. Prot. behuis voor militairen, 1ste Bin- nenvesbgii-acht 21, 3.30 uur: Officiële ope ning door G. Wiel inga, Kol. b.d. KNIL, Wijkgebouw Rehöbotlh, 8 uur: Cen trale AR. kiesvereniging, T. M. Gilhuis over het onderwerp Mammoetwet. Schouwburg, 8 uur: Wim Kan mei ABC-cabaret, voor K. en O. „Laat je niets wijsmaken". Academie. 4.15 uur: Inauguratie dr. K. A Busia, bijzonder hoogleraar in de so- oiologie en cultuurkunde van Afrika. Remonstrantse kerk 8 uur: Prof dr. L. J. van Hoik over Het Evangelie, genade en opdracht. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chopin-reaital door Stefan Aakcnasc. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond p.v. De Spil, Van Wijk en Heringa N.V. Schouwburg. 8 uur: Wim Kan met ABC-cabaret, voor K. en O. „Laat je niets wijsmaken". Legermuseum, 2 uur: Excursie vereni ging Oud-Leiden. Wijkgebouw Irene, 5—7 uur: CJMV-pannekoekenfuif. Apotheken Geopend apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807. Films .asino (2.30. 7 en 9 15 uur): The night holds terror (18 jaar); donderdagavond geen voorstellingen. Luxor (2.30. en 9.15 uur): De zaak M.P. (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Petrus, de grote visser (14 jaar). Rex (2.30. 7 en 9.15 uur): De held van Pork Chop Hill (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Midden in de nacht (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Onze man in Havanna (18 jaar). Politiek forum in Leiden over de Mam moet-wet Vrijdag 14 oktober om 8 uur houdt de centrale a.r.-kiesvereniging Leiden in het wijkgebouw Rehoboth een bijeenkomst, arin de heer T. M. Gilhuis te Dordrecht Dpt te spreken over de Mammoet-wet. een forum zullen zitting hebben de he- W. G. Aldershoff sr., oud-hoofd van u.l.o.-school aan de Hoogl. Kerk- gracht. de heer Gilhuis, die leraar is aan het chr. lyceum te Dordt, de heer J. H. de Kok, leraar chr. lyceum te Leiden, de heer A. D. Pool, h ofd v i de u.l.o.- school aan de Asserstraat te Leiden, en de heer J. Vos, leraar chr. lyceum te Lei den. Het forum zal onder voorzitterschap staan van de heer De Kok. die heer D Leiden geen stad om op tijd te rijden Vanmorgen begonnen met afbraak trams en rails Op HET bussenemplacement bij het Leidse station troffen wij vanmorgen de heer Th. Hetem uit Haarlem aan. Hij is chef van de ver voersdienst van de N.Z.H. en op zijn gezicht lag een trek, die enige zorg verried. „Wij willen van u graag weten, hoe het tot nu toe met de bussen gaat". De heer Hetem zocht even naar een verantwoorde formu lering van zijn indrukken. „Katwijk en Noordwijk lopen zoals wij had den verwacht, maar de stadslijnen scheppen nogal wat probleempjes". De heer Hetem scheen uitgespro ken pessimistisch te zijn toen hij zich liet ontvallen, dat er in een stad ais Leiden gewoon niet op tijd te rij den is. „Je zit hier met een moeilijk verkeer, waarvan de regeling ook de politie de nodige hoofdbrekens kost. Zo begon J. Aneve uit Amster dam vanmorgen op de Hoge- woerd het werk dat voorafgaat aan het uittrekken van de rails. Hij is in dienst van de fa. Meijer, een sloopbedrijf te Amsterdam. Foto N. v En dan komen de bruggen daar nog eens bij. Kortom, er kunnen zich op de lijn LeiderdorpLeidenOegst geest zoveel obstakels voordoen, dat op een dienstregeling weinig staat meer valt te maken." Er is een maximum Op dat momenit liep een functionaris van de N.Z.H. met onrustige gebaren op' die heer Hetem toe. Hij verzwaarde diens zorg met de mededeling, dat het in War mond helemaal niet lekker zat. Daar had- ze de spoorwegovergang maar liefst een half uur gesloten gehouden. „Ja", rea geerde de heer Hetem enigszins fel, „en dan verwachten ze van ons nog, dat we ons aan een serieus uitgestippelde dienst houden. Het is werkelijk niet mogelijk, ongelimiteerd bussen in te zetten om de zich ophopende reizigers dan te verwer ken. Dat zou ook financieel niet ver- De N.Z.H. rUdt wél met extra bussen. Op de stadslijnen rijden er normaal ne gen, maar er zijn al momenten geweest, dat de N.Z.H. met méér over de brug moest komen om een deugdelijk ve: te garanderen. „Neem nu een dag als vandaag", vervolgde de heer Hetem. „Met slecht weer laten zoveel mensen fiets thuis, dat je maar niet Ineens kunt weten, hoeveel bussen je nodig hebt". Overigens kunnen de reizigers zelf ook der Horst wel enigermate bijdragen tot een Uitgerangeerd op het remiseter- fein deïh de Rijnsbürgerweg. Foto N. van der Horst vervoer. Wij stonden zaterdagmiddag bij een stadsbus achter een man, die enkele manuien nodig had om in de bus te ko men omdat hij met een tientje betaalde Het spreekt vanzelf, dat dit ernstig op houdt. Het „gepaste geld" behoeft wel licht geen onverbiddelijke eis te zijn, maar het is hoogst gewenst, dat de reizi gers daarvoor zoveel mogelijk zorgen. En dan blijken er ook heel wat reizi gers te zijn, die van de chauffeur allerlei inlichtingen verlangen. Zij voelen zich nog wat onwennig en zijn niet op de hoogte van de route en de stopplaatsen. Hoewel die toch in de krant hebben ge staan, En hoewel de N.Z.H. toch een dienstregeling uitgeeft. De chauffeurs hebben de instructie ge- De heer Hetem, chef vervoers dienst van de N.Z.H., zoals wij hem vanmorgen in het N.Z.H.- gebouw aan het Stationsplein fo tografeerden. De leiding van de N.Z.H. die in Haarlem zetelt, zal in de komende dagen nog wel meer in Leiden worden gezien voor het regelen van een normale dienst. Foto N. van der Horst kregen, het publiek maximaal ter wille te zijn. Maar het is duidelijk, dat ook deze informatiedienst op de rijtijd gunstige invloed kan zijn. De tram had n bestuurder èn een conducteur. De bussen hebben slechts een eenmansbedie- Nlettemin verklaarde de heer Hetem is. dat hij grond ziet voor de verwach ting, dat de N.Z.H. na een week uit dez« beginmoeilükheden is. „Voorzover dat in Leiden mogelijk Is zullen wij de dienst dan wel genormaliseerd hebben". Tram-sloop begonnen Achter de remise aan de Rijns bürgerweg is een open terrein, waar op de grote trams van Katwijk en Noordwijk en een serie stadstrams uitgerangeerd tegen elkaar aange drukt staan. De fa. S. de Jong te Amsterdam zal een man of tien stu ren om het zaakje binnen een week >f zes ter plaatse te slopen. De fa. De Jong is een oud-ijzerhandel Vat van het inwendige van de nu reeds iervallen rijtuigen nog kam worden ge- nniikit. houdt de firma zelf. De rest gaal laar de Hoogovens en het hout wordit -erbrand. Het is er een zielige vertoning Kunt u zich mou voorstellen, dat dit materiaal een paar dagen geleden nog op de rails liep?", vroeg ons een bewa- Zonder bewaking gaat het niet. We hebben de souvernir jagers soms bij troepen het terrein af moe ten sturen. Plaatjes, lampen en as bakken zijn favoriet. Maar u be grijpt wel. dat wij van dit toch al schamele overblijfsel niets willen miissen Ook de rails In de remise is men begonnen met het afbreken van de nails. De N.Z.H. moet ten spoedigste over stallingsruimte voor bussen kunnen beschikken. Hot re misegedeelte is niet voldoende; daarom zal binnenkort ook worden begonnen met de bouw van een garage achter de re- die het mogelijk zal maken in to taal 130 bussen onder te brengen. De lengte van de stallingsruimte wordt daar door 200 meter. Vanmorgen om half tien kwamen werk lieden aan bij het eindpunt van de tram op de Hoge Rijndijk om voorbereidingen te treffen voor de demontage van de lyn. Op de Hogewoérd ter hoogte van de Rijnstraat was ook een ploeg bezig. Zij en uitgezonden door de fa. Meijer, slopersbedrijf te Amsterdam, dat zich heeft belast met het opbreken van de Gistermorgen in PIETERSKERK Bevestiging van catecheet voor het godsdienstonderwijs op openbare scholen in Leiden De heer A. J. van Rijsbergen is gistermorgen in de Pieterskerk in een dienst met ds. H. Bouter als voorganger bevestigd tot catecheet namens de Leidse Hervormde Gemeente. Hij zal godsdienstonderwijs geven op een antal openbare scholen. Ds. Bouter las vóór de bevestiging na zijn pre- iiking de onderwijzing zoals die voorkomt in het ontwerp-dienstboek van de Hervormde Kerk. „Bedieningen noemen wij", aldus deze onderwijzing, „zodanige diensten, die naast de ambtelijke arbeid van predikanten, ouder lingen en diakenen noodzakelijk of gewenst blijken ter voorziening in al lerlei nood, hetzij lichamelijk, hetzij geestelijk. In haar christelijke vrijheid stelt de Kerk dan zodanige bedieningen in en ziet zij uit naar gemeente leden die bekwaam geacht worden om deze te vervullen". De catecheet is werkzaam in het catechetisch onderricht der Kerk. Ds. Bouter preekte uit psalm 78: „Wij willen vertellen aan het volgende geslacht des Heren roemrijke daden". In het begin van zijn prediking z- dat de Here Jezus het geschenk van God is zowel voor het openbaar als voc christelijk onderwijs. Als broertje i: gezin een stukjes speelgoed krijgt, voor hem alleen. En zo zijn er ook zusje dingen, die zij uitsluitend voor zich zelf houdt. Maar dan vertellen vader moeder op een goede dag dat zij iets zullen krijgen dat voor hen beiden een kindje. En ze zijn er samen heel blij mee. Het doel van het catechetisch onder wijs is: vertellen aan het volgende ge slacht van Gods roemrijke daden. De Kerk heeft dan ook aandacht voor héél dat volgende geslacht. Geen ban van vrees Ds. Bouter wees erop, dat het onmoge- jk is, iets wezenlijks over God te zeg- ;n als wijzelf niet eerst Hem hebben ontdekt. De vertelling is niet zozeer eer relaas van feiten als wel een verkondi ging. Het gaat erom, dat wij met het kind God in het vizier krijgen, niet dat wij veel over Hem weten, maar dat wij kennis aan Hem krijgen. Wat baat het nens als hij de machtige liefde niet kent. die van God uitgaat, die mensen raakt en vernieuwt. Al vertellende laten wij die kinderen iets beleven. De predikant waarschuwde ervoo kind in de ban van de vrees voor God brengen. Wij kunnen dat wel eens doen - versterking van ons eigen wankele gezag: „Denk eraan: God ziet alles"' Wat is het daarentegen rijk als het kind i God juist de Vader gaat zien. Die is zorgt. Die ons op de handen draagt, handen die wel eens kunnen slaan, handen van een Vader. Die toch aan blijft staan. Het eigenlijke van getuigenis is. het kind inzicht te geven de bedoeling en de vaart van het han- len van God. Hij zet Zyn veriossings- in door en blijft het goede voor heb ben met de wereld. Appèl van God uit Van de teleurstelling bij God mogen wij gerust ook vertellen. Het trieste frein van de wereldgeschiedenis is. ij God niet vertrouwen. Maar Hij laat is toch vertellen van Zijn roemrijk daden opdat wij op Hem ons vertrouwen zullen stellen en opdat wij weten: God maakt het goed; Hij houdt me in Zijn liefde vast! Belangrijk is met, dat wij aan de jeugd de ouderen ten voprbeeld stellen. Wij behoeven er sfëchts op te letten, welk werelddeel wij de jeugd laten zien, die houding afstand te doen. Op de jongeren dient slechts van God uit appèl te worden gedaan. God durft te zeggenWordt niet als de ouderen, op dat het mogelijk is, dat Mijn werken een rijkere gestalte 'krijgen in het volgende man zullen daar- .nden bezig zjjn. Voor de stadsrails tussen Hoge Rijn- ijk en Korevaarstraat denkt mer week of vier nodig te hebben. Vandaag jen hijskraan aankomen die de rails er bij stukken van 16-18 meter uit ;aat trekken. Eerst komt het gedeelte ussen de Rijnstraat en het eindpunt a: len ze de spoorwegovergang maar liefst de beurt, vervolgens de rest van de Hoge- geslacht. Het Evangelie komt tot ALLE mensen: oud en jong. Na de bevestiging zong de Gemeente psalm 90 vers 9: „Laat uw gena ons met haar troost verrijken en laat uw werk aan uwe knechten blijken". De dienst was begonnen met het zingen van vier coupletten van gezang 169: „Liefde, boven alle liefde, vreugde Gods, daal in ons Vóór de slotzegen zong de Ge meente de lofzang uit gezang 166: „Hal leluja. lofgezongen Jezus Christus, onze Na de dienst hebben in de consistorie velen de heer Van Rijsbergen ter be groeting de hand gedrukt. Onder hen n ook enkele hoofden van openbare scholen en de voorzitter van de centrale kerkeraad, ds. H. J. van Achterberg. COLEMAN N.V., ENERGIEWEG INDUSTRIE NIJMEGEN T~\E speeltuinvereniging Vogelenwijk te Leiden-Oegstgeest heeft zaterdag met de jeugd feestgevierd. Der traditie getrouw werden op de Nachte gaallaan van de Merelstraat tot de Roodborststraat volksspelen gehouden en op de met vlaggen versierde tuin, die op Oegstgeester grond ligt, heeft de jongste jeugd het allerplezierigst gehad. De leiding was in handen van de heren Miedema en Weber, die er iets moois van hebben gemaakt. Er is weer van alles gedaan op de Nachtegaallaan. Wethouder J. C. van Schaik kwam een kijkje nemen en ook enkele bestuursleden van de V.V.S.L. lieten niet na de prestaties van de jeugd te bewonderen. Er waren onder meer een zeepkistenrace, die nogal eens stag neerde door het nu niet direct zo wed strijd-vaste materiaal, maar het was toch een echte race met een echte wissel beker. Het ringsteken per fiets was ook op deze jubileummiddag ccn graag gedaan programmapunt en op het laatste ogen blik kwamen er nog deelnemertjes De speeltuinvereniging bewees zaterdagmid dag haar plaats in deze gesloten ge meenschap volkomen waard te zijn. Het tijdschema raakte geen ogenblik in de knel, ook niet door de vele tractaties. De uitslagen: zeepkistenrace: wissel beker voor Erik Vink en Dik Miggels; Een vast programmapunt bij de volksspelen van de Vogelenwijk is het ringsteken per fiets. Er be stond weer veel belangstelling voor en heel geconcentreerd pro beerden de jongens de ring om de stok te laten vallen. Foto N. van der Horst tweede prijs Theo Hage en Sjonnie dan; derde prijs Henk Brandwijk Leo van Leeuwen; ringsteken per fiets: eerste prijs Erik Vink; tweede prijs Willy Wetser; derde prijs Theo van der Nagel; balonnenrace: eerste prijs Nora Plas; tweede prijs Agnes Miedema; derde priis Marian Sloos; rolschaatsen: eerste prijs Ton Swanen; tweede prijs Theo van der Nagel; derde prijs Sylvia Böhmer; autosteprace: eerste prijs Anneke Nieu- wenhuizen; tweede prijs Nelleke Nieu- wenhuizen; derde prijs Marga Glasbek GEMEENTE LEIDEN O/ficie/e publicatie* VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Hogewoerd, voorzover gelegen tussen de Rijnstraat en de Hoge Rijndijk, met in gang van heden, voor de duur van het opruimen van de tramrails aldaar, zal ijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. Leidse politie greep tramslopers Verscheidene, voornamelijk jeugdige xersonen hebben zaterdag ondanks het I feit, dat de omschakeling op autobussen 1 al was ingevoerd, toch nog geprobeerd hun sloopiust bot te vieren. Zij moesten hiervoor echter in de remise zijn. Onder de slooplustigen bevond zich zelfs een 21- jarlge jongeman uit Oosterbeek, die spe ciaal voor deze gelegenheid met een tas gereedschap naar Leiden was gekomen. Hij verzon het smoesje foto's te willen maken van de laatste tram en kreeg zo doende toestemming de remise binnen te gaan. Nadat hij enige emaille bordjes had losgeschroefd en een signaalfluit had ge stolen, werd hij betrapt. De politie nam hem voor een verhoor mee naar het bureau, evenals een 19-jarige Leidse scho lier, die ook zijn sloopiust niet had kun nen bedwingen. Tegen beiden werd pro ces-verbaal opgemaakt. Over auto-smeero1ie Onder voorzitterschap van de heer J. Vijlbrief vergaderde de afdeling Lei den van de Nederlandse Handelsreizi gersvereniging in restaurant Van der Heijden. De heer De Groot hield een in- sthuctieve causerie over auto-smeer olie. Vervolgens werden twee kleuren films vertoond over de 1000-kilometer- aces op Neurenbergring en over de mo torraces in Frankrijk. De bijeenkomst was bijzonder goed bezocht. Intrede dr. Velenia, Leiden Dr. W H. Velema te Eindhoven zal zondag 8 januari worden bevestigd als predikant van de Christelijke Gerefor- meerde Kerk te Leiden. Leidse padvinder brak arm De 19-jarige padvinder H. van Iterson, wonend in het Juliana van Stolberghof te Leiden, brak zaterdag omstreeks vijf uur op de speelweide bij het Leidse Hout tij dens een spel zijn rechteronderarm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3