Jlteiture jlrihsrlje ÖTourant ROOD-CHINA wordt geen V.N.-lid Commentaar „Topbanen zijn niet ongezond" Zuid-Rhodesiëbij relletjes 7 doden NIEUWS BON Ramp op Rijn kostte twee mensenlevens en drie schepen Amerika ruimt wrakken op in Ambon jeeïle+s Tsjombe boos op Belgen MAANDAG 10 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steepstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling TeL 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11992 F. DIEMER CHRISTEL1JK-ISATIONAAL DAGBLAD >r. E. DIEMER „Stantwasticfj is gfjebleuen mijn hert ia Ugljenspoet" WERKENDE JEUGD DADEN in een oogopslag- Voorlopig zal communistisch China geen lid van de Verenigde Naties zijn: de Algemene Vergadering heeft voor de tiende maal besloten de toelating van dit land niet in behandeling te President Tsjombe van Katanga heeft harde woorden gericht aan het adres van België: als de Belgen niet ophouden met hun pogingen om te voorkomen, dat andere landen Katanga als onafhankelijke staat erkennen, zal hij de diplomatieke betrekkingen verbreken. Waarschijnlijk eind van deze week komt er koelhuisboter op de markt van ongeveer 76 cent per pakje. De prijs van de verse boter wordt dan ongeveer 84 cent. Naar het oordeel van jhr. Van der Goes van Naters, die de film in Tokio heeft gezien, behoeft niemand zich beledigd te voelen over „Blanke huid en gele commandant", tegen welke Japanse film van verschillende kanten ernstig is geprotesteerd. De in houd is onbenullig en een officieel protest is niet nodig, aldus de heer Van der Goes. Zeven Afrikanen zijn om het leven gekomen en tachtig blanken en negers gewond bij onlusten in Salisbury, de hoofdstad van (het Engelse) Zuid-Rhodesië. Aanleiding: een blanke automo biliste reed een Afrikaanse wielrijder dood. Oorzaak: werk loosheid en groeiende ontevredenheid over uitblijvende loons verhogingen. PB Ramp en krant "IVTet al zijn technisch J.TX vernuft, dat tot de meest wonderbaarlijke en meest perfecte uitvin dingen heeft geleid, kan de mens niet voorkomen dat rampen de wereld opschrikken. Een woeste zee kan soms dijken doen bezwijken, orkanen zaaien soms dood en ver derf, vliegtuigen storten neer, branden vragen hun tol aan mensenlevens, schepen botsen en de mens staat machteloos in zijn eerste verlammend t schrik. Zaterdag heeft een onzer verslaggevers u uitvoerig in gelicht over de scheepsramp op de Rijn, die aan twee mensen het leven heeft ge kost en waarbij drie sche pen zijn vergaan. In sobere, nuchtere bewoordingen heeft hij u zijn eerste indrukken weergegeven, zodat u op de hoogte kwam van oorzaken en gevolgen. De krant van vandaag geeft u het na-nieuws. De foto hierboven (een ANP- luchtfoto) is daar een on derdeel van van: zij geeft u een beeld van de langs rij schepen, die aan de Duitse zijde, lag te wach ten tot de vaarroute weer vrijgegeven zou worden. En binnen enkele weken zult u ongetwijfeld in de krant kunnen lezen tot welke conclusies de met het onderzoek belaste auto riteiten zijn gekomen en welke maatregelen even tueel genomen zullen wor den ter voorkoming van soortgelijke rampen. Juist bij een ramp ko men taak en functie van een krant te duidelijker naar voren. In vroèger tij den waren onzekerheid en daardoor paniek maar al te vaak de begeleidende ver schijnselen van menig on heil nu is dat nog maar heel zelden 't geval, want de krant geeft de onzekerheid geen kans tot geheimzinnig heid te ontaarden. Neen, met al zijn tech nisch vernuft kan de men5 rampen niet voorkomen gelukkig de mens die weet waar hij de Trooster in alle smart kan vinden. Dat is mede een taak van de chris ten-journalist in zijn kant Het is mede de taak van on- (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het bock „Tip Parade" op onderstaand adres: ZEVEN GEWONDEN BIJ TRAMBOTSING Zeven personen zijn gisteravond ge wond geraakt toen een motorwagen van tramlijn 3 in Amsterdam in het •chterbalkon van een ander tramstel oorde. De bestuurder van de ach - rste tram kon bijtijds uit de wagen jringen. Zes gewonden konden na ïige tijd naar huis. Mr. Th. H. Jansen, advocaat in Stads- .naal en voormalig landelijk secretaris an de Jongeren-K.V.P. in Den Haag, is gistermorgen in Hardenberg tegen een boom gereden en omgekomen. Hij is 36 jaar geworden. I In volle vaart is gisteravond de 23- jarige F. R. M. S„ een Amsterdamse automonteur, met zijn motorfiets tegen de neergelaten slagboom van het grfens- kantoor Kanne ten zuiden van Maas tricht gereden. Hij overleed kort na aan komst in het ziekenhuis. Zijn duopassa gier, J. H. uit Maastricht, bleef vrijwel ongedeerd. CHROESJTSJEF heeft zaterdag geen goede dag gehad. In de eerste plaats besloot de V.N.-assemblée voor de tiende achtereenvolgende maal, de toelating van communistisch China niet te zullen bespreken en voorts duurde het debat over de Chinese kwestie zo lang, dat het ontwapenings probleem niet meer ter sprake kwam, zodat Chroesjtsjef geen gelegenheid kreeg, zijn met veel tam-tam aangekondigde rede te houden. Toen hij in de gaten kreeg, dat hij niet meer aan de beurt zou komen, vertrok hij voor zijn derde weekend op het Russische landgoed te Glen Cove op Long Island. Donderdag gaat hij terug naar Moskou. Hij maakt zelfs geen tussenlanding op Cuba. De uitslag van de stemming over de Chinese kwestie was: 42 tegen 34 stemmen bij 22 onthoudingen. Ge stemd werd over een Amerikaanse resolutie, waarin, overeenkomstig de aanbeveling van de agendacommissie, ér op werd aangedrongen, de kwestie niet te bespreken. De afgevaardigde van Nepal deed vergeefse pogingen een meerderheid tegen de resolutie te organiseren. Ook het televisie-interview met Chroesjtsjef, dat gisteren werd uitge zonden, was weinig spectaculair. Hij her haalde, dat de Sowjetunie nooit een oor log om West-Berlijn zal ontketenen en DE SCHEEPSRAMP op de Rijn bij Emmerik heeft zaterdag avond een triest vervolg gekregen toen de tanks van de doormidden gebroken tanker Diamant ontplof ten. waardoor een stroom van vlieg- tuigbenzine het water van de rivier met vuur overdekte. Met grote moeite werd men zondagmorgen het vuur meester, zodat om half twaalf gisteren het scheepsverkeer weer enigszins mogelijk werd. Een half uur later was de brand op de Dia mant geblust, waardoor de scheep- De Amerikaanse marine heeft er volgens Ass. Press mede ingestemd Indonesië te helpen bij de opruiming van wrakken uit de tweede wereld oorlog in de haven van Ambon, zoda deze weer voor kustpatrouillcs gf bruikt kan worden. Een woordvoerder van het Amerikaai se ministerie van buitenlandse zake zeide dat dit geschiedt binnen het kade van de Amerikaanse hulp voor het he; stel van de binnenlandse veiligheid ii Indonesië en dat er niets geheimzinnig was bij deze hulp krachtens de overeen komst van 1958 inzake Amerikaanse mi litaire leveranties aan Indonesië. De Amerikaanse marine zal duikers een onderzoek in de haven van Ambon laten instellen. Generaal Nasution. de Indonesische minister van verdediging, had dit plan te Washington besproken. Een Indonesische woordvoerder te Washington zeide niets te weten over plannen van Amerika om Ambon als Indonesische marinebasis uit te rusten. Op het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken is niets bekend over een bericht dat Amerika een dergelijke basis zou aanleggen en daarvoor ondanks de Nederlandse be zwaren, de uitrusting zou leveren, terwijl Sukarno de verzekering zou hebben gegeven, dat deze basis niet zou gebruikt worden tegen Neder lands Nieuw-Guinea. vaart min of meer hervat kon wor- Beurtelings voeren de schepen op en af. De districtsrechtbank in Kleef heeft voorlopig beslag gelegd op de Deense veerboot Tina Scarlett, daar nog niet vaststaat hoe de ramp is ontstaan. Er zijn reeds vele getuigen gehoord. Vast staat thans dat er twee doden zijn: mevrouw Van der Vlag van de For- tuna en schipper Cornelissen van de Vaarwel II. Er zijn negen zwaar gewon den, van wie drie Nederlanders: H. Koop- mans uit Maastricht, stuurman van Vaar wel II, St. van der Vlag, kapitein van de Fortuna en F. Locken uit Rotterdam. Drie schepen zijn verloren gegaan, de veerboot Tina Scarlett (geheel uitge brand), de tanker Diamant (gebroken en uitgebrand), en de Vaarwel II (gezon ken). 'De schepen Haen, Virgo Fidelis, Fortuna, Liberté. Vinkeveen, Cabota, Bellinzona en Brigitte werden min oi meer ernstig beschadigd. te verwachten, dat de Verenigde Staten dit ook niet zullen doen. Ook het U-2 incident kwam ter sprake. Iljj herhaalde de bewering, dat de Ver. Staten van plan geweest waren, opnieuw een verkenningsvlucht boven de Sowjet unie te laten maken, maar dat zij er van af hadden gezien toen hij Chroesjtsjef had laten weten, dat het toestel zou worden neergeschoten. De Russische premier herhaalde ver der, dat hij de Verenigde Naties echter niet nodig heeft, dat hij verwacht een gesprek met de volgende Amerikaanse president te zullen hebben en dat vele landen hem steunen, maar hun steun niet bij stemmingen tot uitdrukking la ten komen, omdat zij de Amerikanen wil len ontzien. Hij meent echter, dat hier aan spoedig een eind zal komen, wat de Chinese kwestie betreft. Naar aanleiding van een opmerking van een journalist, dat hij „tegen de maan had geblaft", vroeg een nijdige Chroesjtsjef: „Vindt u het netjes, dit tegen mij te zeggen? Ik ben ten slotte oud genoeg om uw vader te zijn. Ik ben hier niet gekomen om tegen de maan te blaffen. Ik ben voorzitter van de mi nisterraad van de grootste staat op aar de. Als u mij uitnodigt, moet u respect voor mij hebben. Anders had u het niet moeten doen. Mogelijk dat het bij u ge woonte is, dergelijke taal te bezigen. Bij ons is dat niet het geval en wij laten het niet toe Tijdens het tv-interview werd de radio uitzending onderbroken voor de voor lezing van een advertentie van Radio Vrij-Europa, waarin het Amerikaanse volk steun werd gevraagd om de strijd tegen de communistische leugens te kun nen voortzetten. „Een duidelijk en veelzeggend ge schenk", vond minister Toxopeus, toen hij zaterdagavond op Schip hol (op weg naar Nieuw-Guinea een 40+ kaasje van een politie agente in ontvangst nam. Immers: de politie vindt de „salarisver hoging" van 40 gulden, die de minister wil geven, precies 40 gulden te laag. „In Nieuw-Guinea kan ik er natuurlijk niets aan doen. En daarna? Ik betwijfel het. BIN N ENVERI NGBED SCHUIMRUBBERBEP President Tsjombe van de afge scheiden Kongolese provincie Katan ga heeft gisteren gedreigd dat hij de betrekkingen met België zal verbre ken als de Belgische regering de on afhankelijkheid van Katanga niet wil irkennen. „Mijn regering beschouwt het feit dat de Belgische regering de onafhankelijk heid niet erkent als een onvriendelijke daad", aldus Tsjombe in een interview niet het persbureau Associated Press. Hij verklaarde voorts dat de Belgen grotendeels schuldig zijn aan de chaoti sche toestand in Kongo. „België mengt zich voortdurend in onze zaken en nu wil het dat wij betalen voor de stommi teiten van anderen en met anderen bedoel ik de verschillende regeringen in Leopold stad." Op een vraag wat er van het Belgische kapitaal zou worden, antwoordde Tsjom be: „Wij willen met iedereen behalve met de communisten samenwerken, wensen niet dat men zich met onze zaken bemoeit." De Katangese president wilde zich niet uitlaten over de toe komst van de Union Minière. Intussen is in Leopoldstad de afgezette premier Locmoemba weer eens met veel lawaai opgetreden. Begeleid door mili tairen bezocht hij gisteren verschillende café's en kondigden daar aan dat hjj de macht in het land weer zou gaan over at. Als tijdstip daarvan noemde hij zelfs gisteravond, doch de zondag ver liep zonder „staatsgreep". Zoals \yij zaterdag al in een deel van ïze edities meldden, hebben de politie agenten van Leopoldstad zaterdag hun salariseisen kracht bijgezet door een muiterij, die overigens maar kort duurde. Verschillende autoriteiten werden door de muiters gearresteerd en een paar uur vastgehouden. Ambtsaanvaarding dr. J. van Baal Dr. J. van Baal, oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, die is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar te Utrecht in de godsdienstsociologie en -etnologie, zal op 17 oktober zijn ambt aanvaarden. De Britse prinses Margaret maakt kennis met Deborah Dodds, een van de jongstgeborenen in de Prinses Louise Mar gar et-kraam kliniek in Aldershot. waar zij een uur lang van zaal tot zaal ging. In het midden de hoofdverpleeg ster, majoor Helen Grant. Jongen op weg naar voetbalveld door trein gegrepen Het twaalfjarig jongetje P. Kaatman uit Brummen is op een onbewaakte over weg van de lijn ArnhemZutfen bij Die ren door een trein gegrepen. De jongen fietste zondagmiddag om twee uur naar het voetbalveld bij Dieren, waar zijn drie broers een wedstrijd zou den spelen. In zijn aandacht voor wat op het veld gaande was lette de jongen niet op de aanstormende trein en werd gegrepen. Het zwaargewonde kind is in zeer ern stige toestand naar een ziekenhuis 4 te Arnhem vervoerd. De voetbalwedstrijd werd niet uitge- TNE MEESTE groten der aarde, die ge- togen zijn naar de vergadering der V.N., zijn weer naar liun land vertrokken il staan op het punt zulks te doen. Men ;s opnieuw machteloos gebleken tot het bereiken van resultaten. Na het vertrek van de groten zullen de V.N. voortgang kunnen maken met het meer „gewone" werk, dat overigens nog belangrijk genoeg kan zijn. De agenda bevat onder meer een bespreking van de vrijheid van voorlichting Ook Chroesjtsjef zal deze week en wel donderdag naar zijn land terug keren, en wel vroeger dan hij nog dezer dagen, naar eigen verklaring, van plan scheen te zijn. Bovendien, terwijl hij de heenreis per schip maakte, zal de terug reis geschieden per straaljager. Wanneer hij donderdag terugreist, zal hij niet minder dan vijfentwintig dagen in New York zijn geweest, maar de om standigheden van zijn terugreis wijzen op enige spoed. En voor het overige, behalve snel zal de terugreis moeilijk zijn- Het zal ook de orthodoxe communisten in Rusland niet kunnen zijn ontgaan, dat Chroesjtsjef, wiens gedragingen door op portunisme plegen te worden gekenmerkt, niets heeft bereikt. Ook na de aanval len die hij van de Russische leider had te ondergaan zit de secretaris-generaal der V.N. nog stevig op zijn stoel, thans bovendien nog geschraagd door de jonge volken van Afrika en Azië. En voorts hebben de V.N. wederom bij meerderheid besloten, Rood-China alsnog niet tot het lidmaatschap toe te laten- Het is met deze orthodoxe communisten in eigen land, alsmede met het rode China als Rusland grootste rivaal in de com munistische ideologie, dat Chroesjtsjef na zijn terugkomst te maken krijgt. Er is geen reden om te veronderstellen, dat hem in de binnenkamers een al te gretige ont vangst wacht. Hoe het verder gaan zal? Niemand die het weet. In New York is men elkaar geen stap nader gekomen, maar men had er althans de communicatie van het ge sprek. Die vorm van communicatie is er voor het ogenblik niet meer. Of zal nu op het lagere niveau van het meer alledaagse diplomatiek verkeer gestreefd gaan worden naar hetgeen aan de top onmogelijk bleek? yEVEN AFRIKANEN zijn zater- dag om het leven gekomen en ientallen gewond, toen de politie in iet kleurlingendorp Harare bij Sa- sbury in Zuid-Rhodesië het vuur jende op een menigte, die door het Mie heen was, nadat een blanke utomobilist een Afrikaan aangere- en had. Het publiek stak gebou- /en in brand en bekogelde passe- ïnde auto's en manschappen van politie met stenen. Volgens de politie begonnen de on>ge- geldheden, nadat de Afrikaanse wiel- der overreden was. Toen de politie n onderzoek wilde instellen naar de jrzaak van het ongeluk, werd zij door e menigte met stenen bekogeld. In wil- e horden trokken de Afrikanen door de traten van. Harare, winkels werden ge- jloinderd en in brand gestoken. Vier autobussen werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Dronken onruststokers maakten de buurt rond het grootste café van de stad onveilig, de. straten in deze wijk zijn be zaaid met gebroken glas en allerlei ar tikelen die door de plunderaars zijn ach tergelaten. Gisteren hebben Afrikanen in Gwelo, een industriestadje nabij Salisbury, een grote schoenenfabriek in brand gesto ken, waarna een bakkerij en verschillen de auto's volgden. De moeilijkheden begonnen toen een vergadering van de nationale democra tische partij in wanorde uiteenging. De brandweer is de hele nacht bezig ge weest met het blussen van de branden kantoorgebouwen en woonhui middernacht kwam wanordelijkheden, r patrouilleren. In het totaal zjjn negers gewond, va Negentien blanken stenen, die do< l de de politie blijft zestig tot zeventig wie vier ernstig, rden gewond door negers naar hen waren De sanering van de Belgische kolen- industrie heeft vrijdag wederom geleid :ot stakingen in de Belgische Borinage. Uit protest tegen de eventuele sluiting enkele mijnenhebben gisterochtend 3.000 arbeiders het werk neergelegd. De staking, die door 1.800 arbeiders in een andere mijn was aangekondigd, werd afgelast. fpen depressie afkomstig van Noord- *-/ Duitsland en een oceaandepressie verenigden zich vannacht boven de Noordzee tot een omvangrijk lagedruk gebied, dat thans het weer in een groot deel van Europa bepaalt. Aan de noord, kant van het lage-drukgebied stroomt koude lucht uit Noord-Rusland naar Noord-Scandinavië, terwijl iets zachtere lucht van Duitsland uit naar Zuid-Scan- dinavië stroomt. In de overgangszone valt uitgebreid regen en plaatselijk ook sneeuw. Over vloedige regen viel er tijdens het iveek- einde ook in Zuid-Engeland en plaatse lijk in Frankrijk. Het centrum van het Europese depressiegebied blijft de ko mende 24 uur boven het Noordzeegebied en in verband daarmede zal er in ons land nog af e?i toe regen vallen. De tem peraturen zullen morgen ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. Barometerstand zaterdag 75- Regenachtig weer. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Half tot zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Weinig verande ring in temperatuur. Zwakke tot matige langs de kust matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur. ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Is HEIWAAR dat mensen gehouden en daarvan enige volg van verveling in plaats zest dr. Johnson, die er aan reven uur ner naeht. En daar gehouden en daarvan enige resultaten gepubliceerd. Het zijn: Personen in dende posities werken TS HET WAAR dat in een leidinggevende po sitie er slechter aan toe zijn dan anderen? Zijn zij wer- kelijk de opgejaagde, nooit 7""°" rustende liguren, die jong m,dde!d -met la"S" overlijden aan maag- en hartklachten, zoals tegen woordig veelal wordt be weerd? Dr. Ilarry J. John son, directeur van de Ame rikaanse stichting voor ver lenging van het leven, ge looft er niets van. Hij heeft onder zesduizend leidingge lei- Ongeveer vijfenzeventig ge- procent genoot een goede ge dan zondheid. De groep eek. niet meer last van maag of hartklachten ti zegt dr. Johnson, die toevoegt: „Zij vormen niets anders dan een prettige, gc- •ht. En daar zou een uurtje bij moeten. Bovendien moeten zij drie wone. normale, stabiele, vrij maal per dag Slechts dertig procent neemt tijd. Slechts dertien procent werk mee naar huis cn dit klaagde over overmatige eist gemiddeld nog geen vijf spanning als gevolg van hei uur per week. werk. bleek tfezonde groep. Maar ii opzicht van belang verschil de man in een leidende po sitie van de gewo-e werk nemer: hij kan zich meei verstrooiingen veroorloven." Een gevolg daarvan is, ver telt dr. Johnson verder, dat top" kan hij te weinig slaapt. Zev wandelin getje van een kwartier gaan naken. Ook moeten ze mis schien een beetje afvallen. Met de voornaamste be zwaren tegen topfuncties is dr. Johnson het dus niet eens Wie dan ook „man aan de orden, behoeft gezondheid niet In drie op de vier gevallen vende figuren een enquête bleek vermoeidheid een ge- heden slaapt niet dan Amerika. De taifoen Kit heeft het centrale deel van de Philippijnen geteisterd. Er vielen 16 doden, terwijl er nog 49 vermisten zijn Duizenden werden dakloos. Dokter P. J. M. Fizaan, arts in Vleuten, is aan voedselvergiftiging overleden. Met zijn gehele gezin was hij ziek geworden door het eten van ondeugdelijke leverpas tei. Hij is 59 jaar geworden. In New York is gisteren een bom ontploft in de buurt van een bibliotheek. Er Vie len geen slachtoffers. Men vermoedt dat een geesteszieke de bom heeft geplaatst. De Westduitse regering heeft in haar „Bul letin" van zaterdag de ministers van bui tenlandse zaken van Nederland, België en Griekenland bedankt voor de steun aan de Bondsrepubliek in de Verenigde Na ties, hulp die is verleend „ondanks de ellende die Duitsland in hun landen heeft veroorzaakt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1