ïlieuioe ctfé lüouranl Fout in 't koninklijke archief CHROESJTSJEF ONTWAPENING Commentaar NIEUWS in één oogopslag- wil speciale zitting over BON Burgemeester van Goes naar huis gezonden Frans disconto verlaagd Zuid-Afrika kiest voor republiek N.Z.H.V.M. Nu iedereen T.Y.! Geen akkoord over politiesalarissen hel IIUIS van Ilannover heeft gisteren laten we ten dat het koningin Eliza beth niet aan een precedent kan helpen, waardoor het voor haar gemakkelijker zou worden om het huwelijk van koning Boudewijn en dona Fabiola in de St. Goedele kathedraal bij te wonen. Maar wat misschien erger is: het Britse „Home office" zal moeten bekennen dat er sinds 1913 een vergissing in het koninklijk archief staat. VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter {Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 11990 CHRISTELIJK'ISATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticft is gbfblmn tngn hert ia Itgfteospttf „Bewaart visie in televisie" Zie Ethergolven pagina 9 Chroesjtsjef heeft een volgende zet gedaan op het politieke schaakbord: hij wil begin volgend jaar een speciale zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties over het ont- wapeningsvraagstuk. Veel kans met zijn suggestie maakt hij voorshands niet. Op de conferentie van de Europese kerken in het Deense Nyborg is van Russisch-Orthodoxe zijde nu het voorstel ge komen, dat de kerken zich over het vraagstuk van de ontwa pening zullen wenden tot de Ver. Naties. Is het meer dan een toevallige omstandigheid, dit voorstel? De onderhandelingen tussen de politie-organisaties en de minister van binnenlandse zaken'zijn mislukt: laatstgenoemde wilde pas aan een werkelijke salarisverhoging denken per 1 vijzen erop dat De bestuurscrisis in Goes heeft een onverwachte wending ge kregen, doordat minister Toxopeus de burgemeester heeft medegedeeld, dat hij zijn werk moet beëindigen. Oud-burge meester Noteboom van Voorburg neemt het burgemeester schap van Goes thans waar. Vanwege zijn grote verdiensten voor de televisie heeft Milo Anstadt gisteren in het Hilversumse raadhuis de televisie prijs van het Prins Bernhardfonds in ontvangst mogen nemen. is mg 1 ■fc*. Hg* !£v Waar over spraken zij Waarover praten twee gepensioneerde he ren als ze zo op hun gemak bos of park in wandelen, genietend van (schaarse) zonneschijn en (overvloedige) vrije tijd? Over het weer? In ieder geval zijn daarover een paar opmerkingen ge maakt, want het weer is een ideaal onderwerp om een gesprek op gang te brengen of om van het ene onderwerp op het andere te komen. Want over het weer, wisselval lig als het is, is altijd wel iets te zeggenl Praten ze over politiek filosoferen ze misschien over Nieuw-Guinea (o nee, dat incident is gesloten!). Over Chroesjtsjef mis schien, want die is net zo wisselvallig als (het weer, dus daar is ook altijd iets over te zeggen! Of over de televisie-uitzending van gisteravond? Over „Koek en Ei", de gisteren weer be gonnen kolder? Ofheb ben ze heel andere zorgen aam het hoofd? Problemen waar ze over tobben? Het kan gaan over de vraag wat die-kleinzoon-van-me toch worden moet. Of hoe dat nou toch zit met die aanpassing van pensioen en A.O.W. Er zijn zoveel van die grote en kleine zor- Laten we het maar zo zeggen: ze praten in ieder geval over iets waar de krant ook over schrijft Want of het nu het weer is of de politiek, de televisie of de opvoeding van kinderen of de A.O.W., wie op de hoogte wil zijn, moet de krant lezen. Er is nog een mogelijk heid misschien praten ze over het „Woord voor van daag", hebben die twee een gesprek over wat het be langrijkste is in leven en in sterven. Daar wordt wei nig over gepraat maar juist een christelijke krant kan zo'n gesprek animeren. Het 'is het meest waarde volle facet van de christe lijke krant. Uw krant. En die van uw kennissen (woonplaats) Betaliog geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Dr. J. W. Noteboom met tijd. ivaarneming van ambt belast De minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus heeft gisteren in het bijzijn van de commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot aan de burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaelis, meegedeeld, dat hij zijn werkzaam heden in Goes als beëindigd kan be schouwen. Voorts ligt het niet in de bedoeling van de minister te bevor deren, dat de heer Michaelis in Goes zal terugkeren. Met de waarneming van het burge meestersambt Is belast dr. J. W. Note boom, oud-burgemeester van Voorburg. De commissaris der Koningin heeft de gemeenteraad gisteravond mededeling gedaan van het besluit van de minister. Er kan niet gesproken worden van ont slag, evenmin van ziekteverlof. Op zui ver informele gronden is een oplossing gevonden die geheel op zichzelf staat. Deze beslissing van de minister vloeit voort uit de moeilijkheden die in Goes tussen de gemeenteraad en het college van B. en W. eind vorig jaar zijn ge rezen. Toen koesterde de gemeenteraad namelijk ernstige bedenkingen tegen de gemeentebegroting 1960. Een commissie uit de raad werd benoemd die een on derzoek instelde naar het beleid van B. en W. Een rapport werd uitgebracht, dat nog steeds geheim is. Intussen stelde ook het college van Gedeputeerde Sta ten een onderzoek in naar de moeilijk heden in Goes. Dit college kwam enige tijd geleden met een memorandum over de vertrouwenscrisis in Goes. In de laat ste raadsvergadering heeft de raad een motie aangenomen waarin bij de hogere autoriteiten op een spoedige beslissing werd aangedrongen. Het Britse ministerie van volksgezond heid heeft donderdag de passagiers die maandag met een vliegtuig van de BOAC in Londen zijn aangekomen, verzocht zich voor inenting te melden omdat bij één van hun medepassagiers, een Nederland se zakenman uit Singapore, pokken is ge constateerd. /"'hroesjtsjef is voorstander van een speciale zitting van de V.N.- A-4 assemblee in het begin van het volgende jaar over de ont wapening, zo wordt van gezaghebbende zijde bij de Verenigde Naties vernomen. Chroesjtsjef betwijfelt of het probleem met succes kan wor den aangesneden op de lopende zitting, wegens de presidentverkiezingen in de Verenigde Staten en het feit dat reeds zoveel regeringsleiders zijn vertrokken. Die speciale zitting zou namelijk door de regeringsleiders moeten worden bijgewoond. Chroesjtsjef heeft het ingewikkeldi ontwapeningsvraagstuk dinsdag met premier Macmillan van Engeland be sproken. Zij bespraken, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomer mogelijkheid om het probleem dooi technici en politici afzonderlijk te laten behandelen, maar overeenstem ming hierover werd niet bereikt. 7 De lopende assemblee bespreekt de beginselen van een algemene ont wapening. ft Verdere besprekingen in een semi- technisch lichaam van tien tot twaalf ieden. o Deskundigen werken de technische details uit van ontwapening, inter nationaal toezicht en controle en brengen verslag uit aan hun poli tieke collega's. Macmillan die inmiddels in Enge land is teruggekeerd acht het zinloos dat hoofden van regeringen, die geen technische kennis van moderne bewape ning hebben, over de bijzonderheden daarvan spreken. Het is bekend dat Chroesjtsjef tegen het derde punt is, aarvan hij vindt dat het onderhande- n over een feitelijke ontwapening de weg staat. Chroesjtsjef zou gevraagd hebben, mor gen opnieuw in de Assemblee te mogen spreken. Vermoedelijk zal hij zijn stand- De Bank van Frankrijk heeft gisteren het disconto verlaagd van 4 tot Z\<> pro cent om de recessie tegen te gaan. De gestadige aandeling van Franse aandelen te Parijs had grote ongerustheid veroor zaakt en men vreesde dat zij zou leiden tot daling van de investeringen. Deze maatregel werd genomen in over leg met de Europese centrale banken vooral met de Bank van Engeland. Wel ingelichte kringen te Parijs verwachten ook in Engeland een spoedige verlaging, terwijl financiële kringen te Frankrijk een dergelijke maatregel in West-Duits- land waarschijnlijk achten. TAE NATIONALE partij van premier Verwoerd heeft in het referen dum over de vraag of Zuid-Afrika een republiek moet worden een zij het betrekkelijk kleine overwin ning behaald. Volgens het officiële resultaat van de eergisteren gehouden stemming, waaraan ongeveer 1.800.000 blanken mochten deelnemen, spraken 850.724 kiezers zich uit voor de repu bliek, terwijl 774.607 kiezers te ken nen gaven dat zij de huidige toestand, waarin koningin Elizabeth van Enge land als staatshoofd wordt erkend, bestendigd willen zien. Na de volksraadpleging zal de regering in de volgende fase beslissen of zij de republiek zal laten uitroepen door het parlement. Premier Verwoerd zal van avond een radiorede houden, waarin hij naar men verwacht zijn verdere plannen zal bekendmaken. Vóór het referendum had de premier meegedeeld dat de regering het parle ment in de komende zitting (januari) voorstellen zou doen om de weg naar een republiek te effenen. Het zou vol gens hem echter nog wel tot het eind van het volgende jaar kunnen duren voordat een besluit ten uitvoer wordt gelegd. de ontwapening willen toe- Vergadering van de V.N. weer een scher pe aanval gedaan op de „schandelijke Amerikaanse rassendiscriminatie". De aanval was een duidelijke voorbereiding op het debat over de Chinese vertegen woordiging in de volkerenorganisatie. De Amerikanen staan zoals bekend op het standpunt dat Rood-China onder andere niet kan worden toegelaten vanwege de onderdrukking der menselijke rechten in het land. Rusland toont dus op zijn ma nier aan dat Amerika, wat dit land be treft, zelf al evenmin brandschoon is. In verband met de omschakeling van tram- op autobusexploitatie op de lijnen LeidenKatwijk aan Zee en LeidenNoordwijk aan Zee hebben de routes van deze lijnen enige wijzigingen ondergaan. Deze wijzigingen hebben tot gevolg, dat in sommige gevallen de afstand waarover vervoer plaats vindt, groter is geworden, hetgeen aanpassing der tarieven met ngang van het tijdstip van omschakeling noodzakelijk maakt. Deze wij ziging is goedgekeurd door de Rijkshoofdinspecteur van het Verkeer in het district Noord-Holland bij beschikking no. 5965/60 d.d. 23 septem ber 196U. DE DIREKTIE de kwestie-China aa orde komen. De assemblee dient zich uit te spreken over de vraag of de kwestie op de agenda moet worden geplaatst. De speciale agendacommissie heeft aan bevolen het probleem nog een jaar te laten rusten. Hiertegen kanten zich uiter- lard de communisten, terwijl nu ook de vertegenwoordigers van Ceylon en Irak hebben gepleit voor een bespreking. O.-Duitsers niet meer naar Nederland Het ministerie van uitenlandse zaken heeft desgevraagd meegedeeld, dat de westelijke Grote Drie bepaalde maatre gelen hebben genomen in vera-nd met door de Oostduitse autoriteiten ingestel de beperkingen op het reizigersverkeer, die in strijd zijn met de status van Nederland heeft zich bereid verklaard ook zelf maatregelen te nemen, opdat die van de bondgenoten effectief zullen zijn. Daarom worden geen reisfaclliteiten aan Oostduitsers verleend, tenzij er overwe gende redenen zijn om een uitzondering te maken. 55 „Beerman-toto De sporttoto „model Beerman" zal met ingang van 16 oktober kunnen draaien. De minister van justitie heeft de Neder landse sportfederatie en het comité sportprijsvragen hiertoe de nodige gunningen verleend. De uitvoering van de toto wordt zorgd door de stichting Nederlandse sporttotalisator, die van het KNVB-ap- paraat gebruik maakt. Zoals bekend zal de Beerman-toto drie weken ten behoeve van de N.S.F. (sport) tegen een week ten behoeve van de stichting sportprijs vragen (liefdadige instellingen) draaien. (Adver Graetz, Gründig, Telcfunken, Saba, Schaub-Lorcnz 43 cm tegen de fantastische ::„'s v.aƒ495.00 695.00 Fabrieksnieuw; aflevering in gesloten upakking. Volle garantie. Voor betere Edly-Radio Service Morsstraat 20 - Tel. 33975 Leiden Het was geen Giethoorn en het waren geen filmopnamen voor een Nederlandse rolprent: nee, het was allemaal echt, gistermiddag in het Rijswijkse Sion. Sergeant Wim van Geel, een 22-jarige be roepsmilitair, trouwde met de 20- jarige Riek van den Bos en zij stapten met hun familie maar ge lijk in een stevig huwelijksbootje. De koers was Delft, waar het huwelijk om drie uur werd geslo ten. Het „huwelijksbootje" voer deze feestdag nog niet op eigen kracht Maar sinds vandaag is sergeant Van Geel bevorderd tot (Van onze sociaal-economische red.) T^R is gisteren géén overeenstem- ming bereikt tussen minister Toxopeus (binnenlandse zaken) en de politiebonden over een verbetering van de politiesalarissen. De bonden gingen niet akkoord met het rege ringsvoorstel om alleen het lagere politiepersoneel met een werkelijk politiële taak een maandelijkse toe slag van veertig gulden te geven. Vandaag kwam de Centrale van Poli tieorganisaties, waarin de drie bonden samenwerken, bijeen om zich te beraden over de eventueel te nemen maatregelen. Veel meer dan de publieke opinie op de hoogte brengen van hun misnoegen over deze gang van zaken kunnen de bonden niet doen. In het uiterste geval zou kunnen overgaan tot het model uitvoe ren van de dienst, doch het is niet te verwachten dat de bonden direct naar dit middel zullen grijpen, hoewel de sfeer onder het politiepersoneel geladen Of minister Toxopeus zijn voorstel om een ongemakkentoeslag te geven nu on danks het mislukte overleg zal uitvoe ren, viel vandaag nog niet te zeggen. Doch de. mogelijkheid dat hij dat zal doen zeker niet uitgesloten. Niet voor 1962 De minister bleek ook gisteren niet bereid aan de wensen van de politie bonden tegemoet te komen. Hij hield •ast aan het regeringsstandpunt dat er oor 1 januari 1962 geen salarisverhoging opr het gehele politiepersoneel kan wor den gerealiseerd. Daartoe ontbreekt de ruimte en de regering wil geen extra gelden voor voteren. De bewindsman bleek wel bereid voordien alvast te pra ten op basis van het rapport over de functiewaardering, dat in juli is uitge bracht door een (arbitraire) commissie deskundigen doch van een salaris- verbetering op korte termijn zou geen sprake kunnen zijn. Aangezien de bonden juist op grond van dit rapport een forse salarisverbete ring op korte termijn claimen ter zijde van de ongemakkentoeslag en van mening zijn dat deze verbetering niet uit de aanwezige ruimte, maar uit een extra geldsbedrag moet komen, strandde het overleg en werd er geen resultaat bereikt. Afspraak De bonden hebben de minister ter dege herinnerd aan de in 1957 gemaakte af spraak, dat het bewuste rapport bij ver- schijnen de basis zou vormen van een algehele salarisherziening, hoe het rap port ook zou uitvallen. Nu het rapport echter concludeert (op grond van func tievergelijkingen) dat de politiebezoldi- ging een grote achterstand heeft in te lopen, is de regering bevreesd dat een forse salarisverhoging wel eens repercus sies zou kunnen hebben voor de salarië ring van andere groepen van overheids personeel. Haar voornemen om daarbij in het ver volg elke salarisverbetering in de over heidssector, ook die welke met achter standen te maken hebben, uit de ruimte te financieren, heeft al de weerstand op gewekt van de ambtenarencentrales. Het is een van de oorzaken geworden, die hebben geleid tot het mislukken van het beraad over de financiering van de ongemakkentoeslag in de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, dat woensdag is ge houden. Bij die gelegenheid kreeg de minister niet het fiat van de ambtenaren- centrales om de toeslag gedeeltelijk te betalen uit de 16 miljoen gulden, die hij begin dit jaar beschikbaar stelde bij de algemene salarisverhoging voor het over heidspersoneel. De centrales stonden namelijk op het tandpunt dat deze franje niet is gege- ren om achterstanden mee weg te wer ken, maar dat ze bestemd is voor wel- vaértsverdelende maatregelen. Zowel in de Centrale Commissie als in het Politle- overleg is de minister dus op tegenstand zijn plannen gestuit. Het gaat allemaal over de vraag of de protestantse ko ningin Elizabeth, hoofd van de Church of England, bij de katholieke huwelijks plechtigheid op 15 december aanwezig mag zijn. Men neemt in Londen aan, dat het niet mag, maar begrijpt heel goed dat velen er aan stoot aan kunnen nemen aN de vorstin verstek laat gaan. Het Ilome office snuffel de, zoekend naar een oplos sing, zijn archieven door en inderdaad stond daar prach tig zwart op wit een prece dent dat de Koningin in staat zou stellen naar Brussel te gaan: „Koning George de Vijfde heeft het r.k. huwe lijk van Victoria Louise, de jongste dochter van de laat ste Duitse keizer, met her tog Ernst August van Bruns wijk en Lüneburg in 1913 in Berlijn bijgewoond. De Duitse bladen waren in hun schik met dit verhaal en brachten het groot opge maakt. Er kwamen echter reacties van bejaarde lezers, die hun twijfel uitspraken over de inlichtingen van het Home office. De schrijvers redeneerden dat per slot van rekening zowel het huis Ho- henzollern als dat van Hann over protestant waren. Hoe was het dan mogelijk dat een katholieke huwelijks plechtigheid gehouden werd? De Britten doken nog eens in het archief, maar het stond er toch werkelijk. Toen kwam er een reactie die doorslaggevend was. In Brunswijk gaf hertogin Vic toria Louise (68) die vrijwel van de buitenwereld afge zonderd te Brunswijk woont, het volgende commentaar: „Wijlen de hertog en ik zijn in een protestantse plechtig heid getrouwd en koning George was aanwezig. Bij gevolg is er geen sprake jan een precedent voor zover net het Huis Ilannover betreft. Ik heb geen idee hoe een dergelijke boekstaving in het archief te verklaren is. Het schijnt mij echter toe dat dit de eerste keer is dat er een fout in het archief staat." TAE ERNSTIGE teleurstelling, zoals deze bij de politie leeft over de mislukte onderhandelingen met de regering, valt alleszins te begrijpen. Er is bij de politie achterstand, achter stand in de bezetting, achterstand ook in de beloning en tussen deze beide is er een oorzakelijk verband. De achterstand in de bezetting vindt zijn oorzaak mede in de achterstand In de beloning. Zeker, wij weten wel, dat er in heel het maatschappelijk leven langzaamaan ach terstand ontstaan in de vervulling van functies, maar men zal die achterstand in het bijzonder daar aantreffen, waar men achterop gebleven is in een redelijke beloning. Ook in de loonsfeer moet eeu functie enige aantrekkelijkheid hebben. De achterstand bij de politie, zowel in de bezetting als in de beloning, is onmis kenbaar. Valt achterstand op zichzelf reeds te betreuren, temeer moet dit gel den waar een instelling als de politie in het geding is. Men mag best eens oog hebben voor het feit, dat in het tijdsgewricht waarin het ons vergund is te leven de politie het niet gemakkelijk heeft. Reeds bij een re delijke bezetting zou zij het zwaar heb ben, hoeveel temeer dan, nu hetzelfde omvangrijke werk door te weinigen moet worden verricht. Politieambtenaren zijn gezagsdragers. Bij de besprekingen over het rechtvaar dig loon dient men dit gegeven wel steeds in zijn overwegingen te betrekken. Het is eis van een behoorlijk staatsbestel, dat gezagsdragers een redelijke beloning ont vangen. Ook daarom is zulks noodzakelijk, om dat de aard van ons volk nu eenmaal met zich brengt, dat van het bekleden van een gezagsfunctie als zodanig op al te weinigen een redelijke aantrekkings kracht uitgaat. Voorts bedenke men steeds, dat politie ambtenaren een ambtelijke functie bekle den, zij kunnen aan hun wensen op het gebied van de arbeidsvoorwaarden niet die kracht bijzetten als anderen kunnen. De regering tpne, zich ook dit bewust te zijn, en moge daarnaar handelen. Achterstanden zijn er ten slotte alleen om te worden Ingehaald. JJET WEER in West-Europa staat nog ■F* onder invloed van een opvullend de pressiesysteem, waarvan hét centrum vanmorgen boven het midden van het Engelse Kanaal was gelegen. Nabij de kern komt plaatseijk vrij veel regen voor. Aangezien het centrum al verder opvul lend toch nog iets naderbij komt, blijft wind. ook voor ons land de kans bestaan op plaatselijk regen. Randstoringen van het depressiesysteem veroorzaakten de afge lopen 24 uur vrij uitgebreid neerslag in Noord-Italië, het Alpengebied en Zuid- Duitsland. De depressieactiviteit op de oceaan is niet groot. De belangrijkste storing na dert de golf van Biscaye. Deze storing zal waarschijnlijk na morgen het weer in onze streken gaan beïnvloeden. De Bilt venvacht tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien en in de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Iets lagere middagtemperaturen. Matige tot zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Aberdeer A'dam Brussel gh. bew gli. bew gh. bew 17 9 0.5 Volgend jaar zal Frankrijk een postraket bezitten, aldus heeft de PTT-minister Mau rice Bokanowski beloofd. „Deze telegeleide raket" zei hij, „zal 400 kg post over een afstand van 500 km vervoeren". Een herziening van het vredesverdrag is voor Italië onaanvaardbaar, zo heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Segni, gisteren in het Italiaanse parlement verklaard, toen het geschil tussen Italië cn Oostenrijk over Zuid-Tirol ter sprake kwam bij het debat over de begroting van zijn ministerie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1