Rommers krijgskas op Corsica? Halitran H' "WTERZIEfl wet CORSICA van kijken stond me niet aan en ik hield hem voortdurend in de gaten onder het openen van de flessen. Toen gebeurde het. Nadat hij daar een uur had gezeten en aldoor pastis had gedronken, stond hij ineens op. Ik "oelde dat er iets ging gebeuren. Er gebeurde trouwens ook iets. Hij ET IS TUSSEN vier en wenkte me en vroeg me wat. Ik weet hall viif in de namiddan'liet meer Precies wat- maar het kwam naij vijj in ae namiaaag. gr Qp neer) dat hy zich stQm verveel_ net einde van het heilig, ^e. kon daar aan doen? Nie- sacrale uur op heel Cor- mand lette ook op hem en dat zat sica. Niet vanwege een feestdag hem natuurlijk ook dwars, want hij en evenmin vanwege een der vele w^en^aïr'fedfreS processies, vanwege de siesta, het veel te druk met dat feest. Kom een Corsicaan aan alles wat Toen wees hij naar de andere kant hem dierbaar is tussen z'n geld en z'n levenmaar kom niét aan z'n siësta. Langzaam keert het leven, sinds ANTHONY VAN KAMPEN de bardaarwaar toen al dat portret hing van die groep Corsicanen. Het waren autoriteiten, wetsgetrouwe mensen. Hij stond op schreeuwde: ,,de wetde een uur of twee gestold, verstild wet-De mensen op dat portret - v., niets wat hij meer glanzen en te schitteren in het haatte dan de wet. namiddaglicht. Twee vissers zijn Ik ontkurkte juist een fles cham- bezig hun netten gereed te maken pagn? ^et, aBemaal tegelijk ge- j 7 j -. beurde. Hij trok z n pistool en schoot om er de komende nacht mee uit dal aohterJ alkaar ^eg op dat por. te varen. Een Engelse toeriste tret. Aan de bar zaten wat Hollan- tript, in ultra-korte shorts en op ders die het niet begrepen en dach- cmwaarschynW hoge naaldhak- ken, voorbij. Ik zit op het terrasje wachtte dat hij het andere pistool bij „Chez Frangois" en Pasqua- nu op m'n gasten zou gaan leeg- lina, de dochter van Frangois, schieten. Maar dat deed hij niet. kiikt haar ironisch na Wat denkt Hi^ stond op en ging er vandoor- KijKi naar ironisch na. waz aeiiKi Hgt mooiste was dat niemand van Pasquahna eigenlijk op dat ogen- de feestvierders er iets van had ge- blik? Dat Engelse, Franse en merkt. Er knalden namelijk zoveel Hollandse vrouwen zich alles champagneflessen, dat de knallen sicaanse meisjes niets? Of vindt ik bekijk hét en tel een aantal ze het alleen maar belachelijk? ronde kogelgaten er in. De sinistere, Waarschijnlijk denkt ze het laat- autotieke handtekening dré Spada, Tijdens ons gesprek is 'n Corsi- De sfeer is slaperig. Niemand caan binnengekomen. Hij heeft het praat, omdat het nog te warm 1 J 1 *'"~u 1 Hier en daar worden in de stokoude, door de -tijd aahgevreten muren mi niatuurraampjes geopend. Oude wijf jes steken hun bruine, getaande hoofden naar buiten. Een laatste deel van het verhaal aangehoord en knikt. Hij kende het. „Het klopt", zegt hij. „Spada was een gangster, meer niet. Hij was een schande voor alle goede, res pectabele maquisards. Een eerlijk komt als 't ware tot leven. Eén maquisani P^de maarjén moord. raam is omkranst met geraniums. *T jj Als een jonge Corsicaanse zich er uit buigt, doet ze denken aan een levende Jan Sluyters. Een prachti ge, boeiende pastel. Later sloffen ze voorbij: Caesar, Nicolaï, Casanova, Luciani Nooit om geld, nooit om roof. Al leen om kwesties van liefde of eer. Het waren dus behoorlijke mensen. Spada was een eerloze moordenaar." Dezelfde Corsicaan vertelt me dan vervolgens het verhaal van de laat- Cécé! ste overval op de bus van He Rous- En Nicoli, Colomba en Restituda. Al- se naar Bastia, een jaar o£ twintig le Corsicaanse vrouwen en meisjes geleden. Er was toen van maqui- hebben namen die aan een wijn- sards al geen sprake meer en leder- kaart in een restaurant doen den- een reisde dus zonder de minste ken. Mooie namen en de draagsters z°rS d?°r he» binnenland. Zo ook de zijn, omdat ze nog jong zijn, óók passagiers, voornamelijk toeristen, mooi. Ze lijken d^t vooral in het in die T, wazige, dromerige uur aan het ein- Maar halverwege lie Rousse en de der siësta Bastia, op een eenzaam stuk van Ik heb dorst (wanneer niet op dit de d?°r he' gebergte,, gebeur- dorgtige eiland?) en besluit bij Tao df hej- Bij een bocht, waarin de be- een glas wijn te gaan drinken. De stuurder zwaar moest afremmen, weg naar Tao is lang en steil en st°hd midden op de weg een ma- stoffig. Als ik zijn etablissement bo- «uiMrd. Iedereen herkende hem di- ven op de Citadel heb bereikt, heeft rect aan z n uitmonstering: cordu- m'n dorst een extreme graad be- 'W shi.rtj Patro- reiht nengordeb pisto- Het is stil bij Tao. Aan de bar len. Een der pisto- hangen twee Fransen. Ze zijn die tfn ,was °P ,üe morgen met hun jacht aangekomen borst van de be en bekijken een zeekaart van de stuurder gericht. Middellandse Zee. In een hoek van De maquisard het met schemering 'gevulde café zit- kwam op de bus ten twee Engelsen: kennelijk van toe en gelastte ie- het ballet. Zij knap, mager en met dereen uit te stap- haar dat eerder wit dan blond is. P.en- Vervolgens Hij een soort Krisnamurti-figuur, eiste hy dat al met haar zo lang dat het op zijn het geld horloges, ringen en verdere schouders valt. Hij doet denken aan sieraden door een der passagiers yer- porselein. Ze drinken allebei pastis, zameld werden en op een hoop gelegd. Tao staart voor zich uit. Hij is Wie iets niet afgaf zou ter plaatse veranderd, sinds ik hem de laatste worden neergeknald, maal, enkele jaren geleden, zag. Ik De schrik en verbijstering der herinner me een half dozijn feesten toeristen waren onbeschrijflijk, voor in „Chez Tao": feesten van een cos- a?. van hen die toevallig veel geld mopolitisch gezelschap met Tao als hij zich hadden, foen er een aan- extravagant en romantisch middel- zienlijke hoeveelheid bankbiljetten en punt, Tao, die jaren geleden hier sieraden bijeen was, stopte de ban- aanspoelde, samen met prins Joe- diet de buit in een koffertje en zei soepoff, moordenaar van Rasputin, hij de chauffeur door te rijden Nie- Tao Kirifoff was zijn jongste adju- mand had enig letsel opgelopen, dant. Er wordt beweerd (en Tao maar iedereen was volledig uitge- ontkent dat niet) dat Thao de laatste scb"d- kogel op de monnik afvuurde. De Men kan zich de stemming in de vlucht van beide Wit-Russen voerde hus voorstellen, die zo snel mogelijk hen naar Calvi. En daar kocht Joe- ?aar Bastia 5eed- D"el: aldaar het soepoff het etablissement boven op bureau van de gendarmerie. Toen de Citadel, dat hij later, toen hij de inzittenden er uit sprongen, sprong zelf naar Hollywood vertrok, aan «r achter een van de muren van da Tao cadeau gaf. Het werd de meest gendarmerie nog iemand te voor- bezochte, meest exclusieve club van schijn De maquisard Vriendelijk de hele Middellandse Zee. en tlache"d' Hy kwam het koffertje Tao schuift me een glas witte wijn met kostbaarheden weer aanbieden, on rii-iniz-t voif nnir door, nprrinH Hij had alleen maar een grap wil- drinkt zelf ook. Geen pernod. Hij had alleen maar een grap geen eau de vie, zoals vroeger. Tao 'J?*™ drinkt orange juice. En dat is oon r""T' nogal verbijsterend schouwspel. Hij mag dan veranderd zijn, wat deze"show leen maar een show geweest. De gendarmes .hadden geen enkele waardering voor de opvoering van de Corsicaan (die schijnlijk, te veel gedronken had) verdween achter slot en grendel. Dat was de laatste overval op Corsica. verburgerlijkt, hij mag dan Russi- sche geschiedenis studeren, naar hij me vertelde, hij is in elk geval de man gebleven die van een goed verhaal houdt en graag praat. Ik vertel hem mijn ervaringen in San Antonino, mijn Nacht op de Kale Berg. Hij luistert en lacht. En hij verbaast zich erover dat ik twijfel aan het bestaan van spoken en gees ten. Natuurlijk bestaan diezegt Tao. Ze zijn voor hem minstens zo reëel als de flessen wodka en Marti ni achter hem tegen de muur. Ik vraag hem of hij Spada ge kend heeft. Tao heft z'n beide han den ten hemel en zegt: „Hij was vaak hier, maar niet op mijn ver zoek. Ik mocht hem niet. Hij was WclfcliaillI ilct Bl0t chtcija«n.. „aai- een ruziemaker, hij deugde niet. schijnlijk het meest sterke, meest Spada(hij drinkt zijn halve glas vreemde verhaal, dat me daar ooit E CORSICAAN die me dit verhaal vertelt, schijnt goed op de hoogte te zijn van de nogal wilde, ruwe geschiedenis van zijn eiland. We praten door en ineens herinner ik me een geschie denis, die me een jaar of wat gele den op Corsica werd verteld, maar het slot ontbrak. Waar- leeg en zucht heel diep) wat ik d hier binnen. Helemaal compleet met patronengordel en pistolen. Ik zag direct dat hij uit z'n humeur was. ter ore kwam. Om met Conan Doyle Als Spada kwaad was, moest je strajt voor zich uit Dan vraagt hij hem scherp in de gaten houden. t"k"' Hij was overal toe iy staat. Wel, het aan was druk in de zaak, er waren wel °a", zestig, zeventig bezoekers. Allemaal boo,rt' zonder buitenlanders bijna. Ook een gezel- H"r schap Nederlanders. Iedereen was zonder me aan te kijken, wat ik dan wel van weet. Ik vertel hem verhaal, dat hij aan- me eenmaal te onder breken. Hier volgt het in 't kort. Vier jaar geleden reisde ik met in een feeststemming en er werd een vriend, Manus Vroom (leider champagne als water gedronken, van het Nederlandse bungalowpark Met z'n vieren stonden we hier ach- op Calvi en in '58 verdronken) door ter de bar om iedereen te bedienen. Corsica om gegevens voor een boek En aldoor zat Spada daar maar op te verzamelen. We spraken met on- die hoge kruk. Hij zei niet veel, hij telbare mensen in het binnenland en keek alleen maar. Maar zijn manier tijdens een van die gesprekken viel voor de eerste maal die naam: „Rommel". De man in de berghut beweerde namelijk, dat er ergens aan de kust, niet zo ver van Bastia, een enorme schat in zee verborgen moest liggen. De complete krijgskas van veldmaarschalk Rommel. Veel meer bijzonderheden wist hij niet, maar hij kon ons wel een tip geven voor iemand die er wel van af- Via drie andere pérsonen bleek dat we iemand moesten hebben in Bastia. Iemand, die er min of meer bij betrokken was geweest. Een za kenman en een journalist. Beiden Corsicanen. Op een bepaalde avond werd telefonisch een afspraak met hen in Bastia gemaakt. yiA CAP CORSE reden we in de avond naar Bastia. De zon ging onder en al die tijd was links van ons een betoverende zee, waaruit heel in de verte twee vage molsho pen opwelden: Elba en Capraya. Het was donker toen we Bastia be reikten. Over de drukke Boulevard Paoli, warm en stoffig, reden we naar de Vieux Port. Het was niet eenvoudig de plaats van de af spraak, een klein kroegje vlak bij het water, te vinden. Maar we von den het. De twee Corsicanen zaten al op ons te wachten. De een bleek een belangrijke functie te vervullen in de fabr1" van Mattei (vervaardi gers van roemde apéritief „Cap Corse") di. der was journalist van een plaatselijk dagblad. De zaken man dronk whisky soda, de journa list pastis. Wij namen wijn om het stof weg te spoelen en hompen gei tekaas, zo sterk van geur dat je er tegen aan kon leunen. De journalist vertelde. Het was al lemaal begonnen omstreeks '42, toen de kansen voor Rommels Afrika-ar- mee keerden. De slagen bij El-Ala- mein en El-Agadir luidden definitief zijn einde, in. Hij moest vluchten. Niet lang daarna verliet een klein schip de Italiaanse haven La Spezia. Behalve de bemanning bevonden zich daarop twee Duitse soldaten. De naam van de ene is bekend: Pe ter Flag. De naam van de andere is onbekend. Het waren zeer ervaren kikvorsmannen, die hun duik-uitrus- ting bij zich hadden. Het schip koerste naar Corsica, dat toen door Duitsers en Italianen bezet was en liep de haven van Bastia binnen. Op de steiger stond een gesloten Duitse auto te wachten, die' de twee kik vorsmannen direct meenam en naar het (door Duitsers bezette) klooster St.-Frangois bracht. Ze werden door Duitse officieren ontvangen, die hun vroegen of ze toevallig op de hoogte waren van een plaats aan de rotsen- kust van Corsica, waar men iets zou kunnen verbergen. Ze waren echter onbekend op het eiland en gaven derhalve een ontkennend antwoord. Hoe Spada z'n revolver op „de Wet" leegschoot Vervolgens werd hun gevraagd, of ze dan in staat waren op 80 meter diepte te duiken en op die diepte te werken. Dat was inderdaad moge lijk, zeiden ze. omdat ze over nieu we apparatuur op duikgebied be schikten, die zojuist was uitgevon den en tal van mogelijkheden bood. Nadat ze iets gegeten hadden, werden beide mannen naar een ver trek gebracht waar enkele personen (ook Duitsers) bezig waren vier gro te ijzeren kisten te sluiten. Nog maals werd de Duitsers gevraagd of ze werkelijk zo diep onder water konden werken. Opnieuw bevestig den ze de vraag. Een paar uur later, tegen midder nacht, werden de twee mannen ge blinddoekt aan boord van een mo torboot gebracht. Ze hoorden dat een Duitse bemanning aan dek was. Ze kregen een plaats onder in het scheepje. Het was hun verboden aan dek te komen. Het schip voer op topsnelheid weg. Hoe het voer, welke koers het voor lag, of men ver in zee was of dicht onder de kust bleefde twee op gesloten mannen hadden er geen idee van. Ze wisten maar één ding: dat de reis vijf uur duurde. Toen de motor eindelijk gestopt werd, werden ze naar boven ge bracht. Het begon te dagen over zee. Ze lagen vlak bij de rotsen. Somber en grimmig verrezen ze uit het donkerblauwe water. Op die plaats moet het toen ge beurd zijn. Daar doken beide kik vorsmannen in het water om een plek te zoeken, een grot, een nis, een spelonk, die geschikt geacht werd voor het verbergen der vier meegenomen ijzeren kisten. Het was een werk dat uren duurde, werk, uit gevoerd op grote diepte. Zo diep, dat het in volkomen duisternis gebeurd moet zijn. De mannen beschikten echter,, over elektrische lantaarns. Ergens in de rotsenkust verdwenen de vier kisten. Naar men zegt: 80 meter diep. Het scheepje voer niet naar Bastia terug, maar ging rechtstreeks door naar La Spezia. Wisten Peter Flag en zijn vriend op dat moment reeds, dat hetgeen ze daar diep in zee ver borgen hadden de krijgskas van veldmaarschalk Rommel was? Diens oorlogskas, aangevuld met de geroofde buit uit talrijke Noordafri- kaanse steden. De waarde? Hij va rieert naar men zegt tussen 30 mil jard en 10 miljard Franse franken. In ieder geval een fortuin. Dit is de eerste fase van deze fa buleuze affaire. De volgende doet denken aan een detective-story van Edgar Wallace of Peter Cheney. In '46 zit een Brits officier in bur ger van de geallieerde Intelligence Er knalden zoveel chapagnekurkendat niemand in Tao's nachtclub Spada9s revolverschoten hoorde Service lekker te zonnen op een Pa rijs' terrasje, als hij plotseling ach ter zich een naam hoort noemen, die hem op hetzelfde moment klaar wakker maakt. Een naam, die hem voor in z'n hoofd zit. Een naam, die bij de hele I.S. bekend is: Peter Flag. Hij roept de gargon, pakt z'n krant van de grond en kijkt tegelijk achter zich. Er zitten twee Duitsers met elkaar te praten. Dat is niets bijzonders. Er zijn Duitse krijgsge vangenen genoeg in Parijs op dat ogenblik. Hij hei-kent ze niet, want niemand weet hoe Peter Flag eruit ziet. Is de ene het? De officier verlaat rustig het café en loopt de eerste de beste publieke telefooncel bin nen. Hy belt. Bin nen een half uur zijn beide mannen onder arrest. Bij het kruis verhoor blijkt een van de twee in derdaad Peter Flag te zijn. Hij blijkt niet onwil lig zijn ervarin gen na aankomst in La Spezia te vertellen. Iedereen die met het ver bergen van de schat te maken heeft gehad, was volgens Flag vermoord. Zeker is, dat dit gebeurde met de officieren, die zich aan boord van het schip bevonden dat hem en zijn vriend naar La Spezia bracht. Tijdens een verhoor van de officie ren door hoge Duitse autoriteiten in La Spezia werd namelijk ontdekt, dat de eersten een gefingeerd ver haal opdisten en valse tekeningen van de plaats, waar zich de vier kis ten bevonden, inleverden. Waren ze van plan na de oorlog zelf achter de buit aan te gaan? Ze kregen de kans niet. Ze werden ter plaatse neerge schoten. Hun graven zijn later in La Spezia gevonden. Ook van de andere bemanningsleden van het schip werd nooit meer iets vernomen. Evenmin als van de vriend van Peter Flag. Alleen Flag bleef leven. Hij moest leven, omdat h ij de enige was die precies de plaats wist waar zich Rommels oorlogskas bevond. Hij zou eenmaal opnieuw daar moeten dui ken om hem aan de oppervlakte te brengen. Als Duitsland de oorlog had gewonnen. Hoe het Peter Flag in de laatste jaren van de oor- log en de eerste van de vrede was vergaan, is niet bekend. Wel was hij na zijn aan houding in Parijs door de Intel- ligence Service naar Bastia ge bracht. De geallieerden vroegen hem of hij in staat zou zyn de plaats van de vier kisten terug te vinden. Flag zei dat hij dacht van wel. Er werd contact opgenomen met een bergings bedrijf in Bastia dat ervaring bezat inzake het lichten van schepen en andere voorwerpen. De directie vond het echter een nogal dubieuze, vage zaak en aarzelde. Pas toen dé Franse regering bereid bleek er een miljoen frank in te steken, toonde de firma zich bereid het object te aanvaarden. De zaak marcheerde echter niet naar wens. Er ontstonden al gauw moeilijkheden tussen de maatschap pij en Flag. Daar kwam nog bij, dat het „milieu", zeg de onderwereld, al spoedig lucht van de affaire kreeg en Flag begon te bewerken. Men be loofde hem, als hij de kisten boven bracht, een aanzienlijk deel van de opbrengst. Flag schijnt toen met een der mannen van het „milieu", een Fransman getrouwd met een Duitse vrouw, in 't geheim een overeen komst te zijn aangegaan. Aan deze nieuwe relatie onthulde hij echter, dat de kans de kisten op te duiken nihil geacht moest, worden, tenzij hij de beschikking kreeg over de duik- apparatuur waarmee hij indertijd naar beneden was gegaan. Dat was een Duitse vinding, uitermate prak tisch, waarmee men zonder zuurstof- flessen of geperste lucht (en met een „ballon" op de borst) naar be neden kon gaan. Een dergelijke ap paratuur was niet in Frankrijk te krijgen. Flag wist echter precies CORSICAAN bij Tao schenkt zich als ik uitge praat ben, een nieuwe pas tis in en zegt dan: „Zo is het ongeveer. Maar van mij kunt u niets nieuws s 1 was te vinden: horen. Misschien weten ergens in de oostzone van Duitsland. Er werd toen hoog spel gespeeld. Flag zou naar Oost-Duitsland reizen in gezelschap van iemand, van wie niet bekend is of dit een geallieerde functionaris vrienden hebt. Probeer het in elk geval. Met een auto bent u er zo." Twee dagen later ben ik dan weei Bastia. Wéér de Boulevard Paoli. dan wel een der Weer de Oude Haven. Weer hetzelf- Oostenrijk aankwamen en daar op Vroom ontbreekt. We eten, drinken een nacht in Wenen in een hotel en praten. Het is of ik nooit wegge- overnachtten. Die morgen wachtte weest ben. Maar iets nieuws kom ik de relatie lang aan het ontbijt op ditmaal niet te weten. Nee.... de zijn reisgenoot. Maar Flag daagde schat is nooit gevonden, voorzover niet meer op. Hij was als lucht ver- bekend, hoewel er vaak wordt gedo- dwenen en werd niet meer gezien. ken aan de kust. Ik vraag of het Hij is sindsdien nooit meer gezien, dan niet mogelijk is dat de kisten Waarom vluchtte Peter Flag die in het geheim gelicht zijn. De twee nacht uit het hotel? Heeft hij alle in- Corsicanen lachen geringschattend, stanties die met hem samenwerkten „Nee", zegt de journalist, „als wij, alleen maar bedrogen? Speelde hij Corsicanen, er geen kans toe zien, een listig bedacht spel om later, ja- hoe zouden dan buitenlanders daar- ren later, zelf eenmaal naar de rot- toe in staat zijn? Niemand kent de senkust van Corsica terug te gaan kust beter dan wij. Als die kisten en daar de schat op te duiken? daar zijn, dan moeten ze nc Men bezit thans zijn identiteits- haald worden. Als we eers kaart en foto. Meer niet. Zal het ge- Flaë maar konden vinden..., noeg zijn? De toekomst moet het (misschien) leren. Er is nog een ding bekend gewor den. De kisten werden indertijd var Noord-Afrika per vliegtuig naar Ita- Het wordt een lang en laat ge sprek in Bastia's Vieux Port. Het hele verhaal, dat de stof, de ingre diënten, voor een complete myste- -story bevat, wordt opnieuw van lië overgevlogen. Het landde echter alle kanten besproken en belicht. De in zee, dicht bij Bastia, omdat de pi- ogen der Corsicanen schitteren. Ik loot op de hoogte werd gesteld van heb het onmiskenbare gevoel, dat i geallieerde vliegtui- jaar tot jaar in Bastia op het gen. Dat was de reden dat de zaak vinkentouw zitten en dat er een IT VERHAAL is bekend den. bij alle avonturiers van de Middellandse Zee en by ter Flag' velen in de rest van de En om die vier Daar draait allqg om: waar is Pe- al legendari- wereld. Enkele jaren ge- sche kisten, die ergens in de onder leden kruiste een groot, zeese spelonken van de kust van jacht rondom Corsica; Corsica wachten op de man die hen van de vermaarde Britse zal lichten. Nu staan ze daar, alleen Wacht een 80 meter diep in zee, onmetelijk fortuin? lang, zij 't tevergeefs, naar de schat van Rommel-Flag zocht. Commander Pears van het jacht „Romany Maid" zocht eveneens. Zonder succes. Dat zich niet i het minst voor interesseren. Ver scholen in de duisternis waar geen zonlicht doordringt. Doel van duizend dro men en tien duizend fantasie- en van een le ger schatten ja gers, wier nachten onrustig zijn bij de gedachte dat ergens een enorm fortuin op hen ligt te wachten. Bastia verlaten, doet het hun handen met geld. velen. Het kostte water van de Middellandse Zee bladtin denken. Een zilveren Heeft dat zoeken zin? Het valt te Met daaronder, ergens, het goud betwijfelen. Plaatste Peter Flag her- van maarschalk Rommel, dat hij kenningstekens bij de nis of het spe- verloor, toen hij al het andere al lonk waarin hij de kisten verborg? lang verloren had. En is bekend op welke hoogte hij ze verborg? Tien meter dieper of lager betekent dat men jaren, nee eeuwen zou kunnen zoeken in dat eindeloze rotsen-labyrint. Maar misschien is de gouddorst van bepaalde mensen sterker dan hun gevoel voor reali teit. Ten slotte wordt er vandaag de dag ook nog naar de schat van captain Kid gezocht. En dan de meest klemmende vraag van alle: wéét Peter Flag (waar hij zich dan ook verborgen houdt) waar zich precies de plaats bevindt?,Vra gen, die het vervolg behelzen van dit fantastische verhaal. Wiskunde moet worden gemoderniseerd Een groep deskundigen uit een aan tal landen van de O.E.E.S. (Organisa tie voor Europese en Economische Sa menwerking) en de V.S. is op een con ferentie te Zagreb (Z. Slavië) tot de conclusie gekomen, dat het wiskunde onderwijs moet worden gemoderniseerd. Niet alleen de methode en de inhoud van de algebra- en meetkundeboekjes, doch ook de onderlinge samenhang tus sen de verschillende onderwerpen dient beter te worden, om deze vakken voor de leerling aantrekkelijker te maken. De conferentie was georganiseerd door het bureau van de O.E.E.S. als on derdeel van een program voor het sti muleren van samenwerking tussen O.E.E.S.-landen bij de opleiding van deskundigen, ingenieurs en technici, waaraan de moderne wetenschap meer behoefte heeft. Advertentie Kies voor het zelfde geld Zwaardemaker jam I^ISI imsi Neemt vaker Zwaardema ker De voorbereidingen voor hPt „Chris telijk songfestival Hymniade" zijn nu zover gevorderd, dat deze maand drie voorselectieavonden kunnen worden ge houden en wel op 8 oktober in Rotter dam. op 15 oktober in Haarlem en op 22 oktober in Assen. In totaal zijn 180 liederen en melo dieën binnengekomen en 73 zangers en zangeressen uit het hele land hebben zich opgegeven. De jury zal acht liede ren uitkiezen, die elk tweemaal zullen worden gezongen. Men heeft het voornemen om van de beste prestaties een gramofoonplaat te vervaardigen. Advertentie Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules Gemakkelijk In te nemen I Halitran, het natuur lijke concentraat uit de levers van heilbot en andere edelvlssengeeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin I «0 xzeveel vitaminen als gewent levertraan

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9