- -> TIP-PARADE BON Industrialisatie richt zich op grotere centra VLIEGT WEG.' omgangsvormen (Van onze parlementsredactie) jVTlNISTER DE POUS wil in de ko- mende jaren streven naar een sterkere concentratie van het regio nale industrialisatiebeleid. Hij meent, dat het ontstaan van enkele grotere centra in de zogenaamde probleem gebieden alleen kan worden bevor derd door de uitgroei van een kleiner aantal geselecteerde plaatsen dan de vierenveertig ontwikkelingskernen, die vorig jaar werden aangewezen in de drie Noordelijke provincies, in Zeeland en in delen van Noord-Hol land, Noord-Brabant en Limburg. Het zullen plaatsen zijn, waar het huidige beleid tot duidelijke resulta ten heeft geleid. De aldus ontstane grotere centra zullen dan economisch krachtig genoeg zijn om ook in de verdere toekomst als ontwikkelings polen voor de probleemgebieden te fungeren. De minister, die het bovenstaande mededeelt in zijn zojuist verschenen Zevende IndustriaUsatienota, her innert eraan, dat in de periode van 1950 tot en met 1957, toen onder het oude beleid 42 plaatsen als in dustrialisatiekernen waren aange wezen, er al duidelijk sprake is ge weest van een natuurlijke selectie als gevolg van een voorkeur van Bedrijfsleven toont zekere voorkeur de industrie voor bepaalde kernen. In die 42 plaatsen werden 15700 nieuwe arbeidsplaatsen geschapen, maar ruim 8000 daarvan kwamen tot stand in slechts zeven kernen. Deze tendens van voorkeur blijkt zich ook sinds vorig jaar voort te Zelfstandig De feiten wijzen volgens minister De Pous ook uit, dat er, los van het beleid tot spreiding van industriële bedrijvig heid over het gehele land, sprake is var een min of meer zelfstandige spreidings tendens, die wel door het regionale in- dustriallsatieoeleld is versterkt, maar daardoor niet Is veroorzaakt. Zo blijkt de industriële werkgelegenheid in de drie noordelijke provincies in de jaren 19501959 het sterkst te zijn toegenomen, n.L met 23.6 procent. De drie zuidelijke provincies volgden op de voet m procent. In het oosten en het waren deze percentages resp. 11.- dat was lager dan het landelijk gemid delde van 13 proc Tot deze totale 122.000 in 'de industrie tewerkgestelde personen heeft 't zuiden met ruim 60.000 personen of ruim 49 procent bijgedragen (waarvan in Noordbrabant alleen al ruim 30 procent, het oosten met ruim 22.000 of ruim 18 procent en het noorden met ruim 15.000 personen of ruim 12 pet. Westen terug Door deze frappante ontwikkeling is net aandeel van het westen in de totale industriële werkgelegenheid gedaald van 44.2 in 1950 tot 41.4 procent in 1959. Daartegenover steeg het aandeel van het zuiden van 28.2 tot 30.7 procent en dai van het noorden van 6.9 tot 7.5 procent. In het oosten bleef het aandeel nage noeg gelijk. In elk geval blijkt uit deze cijfers, dat de verschuiving in de positie van de verschillende landsdelen onmisken baar van het westen af is gericht. Daarop wjjst ook de omstandigheid, dat in de periode 19531959 van de nieuwe industriële vestigingen onge veer 70 procent buiten het westen zjjn beslag kreeg In de nota wijst minister De Pous nog op, dat het proces van verschuiving in de verdeling van de werkgelegenheid over het hele land zioh geleidelijk vol trekt en dat ook in de komende jaren geen schoksgewijze verandering worden verwacht. Het gaat hier om ontwikkeling, die tegengesteld is aa gang van zaken, die zich in ons land sedert het midden van de vorige eeuw heeft voorgedaan. De heroriëntatie m de verschillende landsdelen, vooral -n de probleemgebieden, brengt de nood- Wallstreet lager De New Yorkse effectenbeurs daalde gisteren tamelijk scherp met trage han. del. De opening was verdeeld en levendis na de daling van maandag. In het eerste uur daalden de koersen en de bedrijvig heid nam af. Tot het laatste uur duurde de daling voort en daarna kwam een be scheiden verbetering. De meeste verliezen liepen uiteen van enkele centen tot twee dollar over een breed front, hetwelk staal, auto's, spoor wegen, chemische waarden, koper, vlieg tuigen en elektronische fondsen omvatte, doch tabakaandelen stegen tegen de al gemene gang van zaken in. Van de 1217 verhandelde fondsen sloten 733 lager, 289 hoger en 195 onveranderd. Er waren drie nieuwe hoogtepunten voor het jaar en 71 dieptepunten. De index van Standard and Poor voor 501) aandelen verminderde met $0.37 tot S 52.99 en op deze grondslag laat zich het gehele koersverlies berekenen op $2 miljard. Het gemiddelde van Ass. Press voor 60 aandelen daalde $1.30 en 204,70. van Dow Jones voor 30 industriëlen 4,66 tot 573.15 punten. zaak van aanpassing met ziah en dit ces vordert tijd om te kunnen sli aldus de minister. Infrastructuur In de nota wordt ook uitvoerig inge gaan op de vele objecten, die uitgevoerd dienen te worden ter verbetering van de infrastructuur, het geheel van weg en waterbouwkundige werken, die van onmiddellijk belang zijn voor de bevor dering van de industrialisatie in probleemgebieden. Het komt hierop neer, dat naast het bedrag voor rijkswerken van 60 mil joen via de begrotingen van Verkeer en Waterstaat in de komende vier jaar via subsidies van Economische Zaken ten bedrage van 130 miljoen door de la gere publiekrechtelijke lichamen werken zullen kunnen worden uitgevoerd tot een bedrag van 20b miljoen. Zoneschaaktoernooi Mevr. Heemskerk na verlies nu zevende De uitslagen van de negende ronde van het kandidatenschaaktoernool voor dames te Yrnjacka Banja in Zuidslavlé luiden als volgt: NepferRinder afg., PibernTranmer 'hLazarevicHeemskerk 10, Jo- vanovicChaude de Silans afg., Asse- novaVreeken afg., AkstBruce afg tvanova was in deze ronde vrij. De stand aan het hoofd van de rang lijst na de negende ronde: 1. Lazarevic (Z.Slav.) 6 pt (uit 8); 2. Assenova (Buig.) en Akst 'W.Dld.) beiden pt -f- 1 afg. <uit 4. Chaude de Silans (Fr.) 4 pi 4- 2 afg. (uit 8); 5. Ivanova (Buig.) 4 pt -)- 1 afg. (uit 8); 6. Piberl (Z.Slav 4 pt 4- 1 afg. (uit 9): 7. Heemskerk (Ned.) 4 pt (uit 8). Liefdadige vuilnisman won in voetbalpool Al jaren lang speelde Raymond Smith elke week in de Engelse voetbalpool, maar nog nooit was het hem gelukt ook maar iets te winnen. Zaterdag lachte het geluk hem echter toe. Hij had zijn for mulier zo goed ingevuld, dat hij het kapitale bedrag van 28.649 pond sterling (ongeveer 300.000 gulden) won. Wat deed de heer Smith? Nam hij zijn ontslag, kocht hij een auto of ging hij een maandje met vakantie of vierde hij uitgebreid feest? Niets van dit alles De 30-jarige vuilnisman vond dat hij het geld veel beter kon besteden en. schonk het tot de laatste penny aan eer liefdadige instelling. „Ik gaf het in handen van de beheer ders en daarmee is de zaak wat mij be treft afgedaan", was zijn commentaar. Europese voetbalbeker Barcelona na winst naar achtste finale Woensdagavond zijn vijf wedstrijden gespeeld voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker nor clubteams. Op het Anderlecht-terrein te Brussei versloeg FC Barcelona het team van Lierse SK met 30. De ruststand was 20. Aangezien de Spaanse kampioen de eerste wedstrijd tussen beide eeams. 2S september te Barcelona gespeeld, ook heeft gewonnen gaat de ploeg over naar de achtste finales. LegiaAarhus 10 In Warschau versloeg het Poolse team WKS Legia de Deense kampioen Aarhus met 10. Het beslissende doelpunt werd in deeerste helft gescoord. Daar Aarhus in de eerste wedstrijd een 30 zege boekte komen de Denen in de achtste Jeunesse EchStade Reims 05 Ook Stade Reims bereikte de achtste finales. De ploeg schakelde door 50 zege Jeunesse Esch, de kampioens- ploeg van Luxemburg, uit. Alle doelpun ten werden na rust gescoord. Eigenlijk waren de Luxemburgers al bij voorbaat kansloos, aangezien zij de uitwedstrijd tegen Reims met 61 verloren hadden. Young BoysLimerick 42 Young Boys had in Bern weinig moe te met Limerick, de kampioen van i Ierse Vrijstaat, die de eerste wedstrijd tussen beide clubs met 50 verloren had De Zwitsers wonnen de tweede ontmoe ting met 42. Bü rust was de stand 11 BenficaHearts 30 De Portugese kampioensclub Benfica bereikte woensdagavond de tweede ron de van het toernooi om de Europese voetbalbeker door een overwinning met Sieta Posthuma heeft hersenschudding De Nederlandse zwemster Sieta Post huma ligt met een hersenschudding op bed. Zij heeft die opgelopen in een trainingsbad van de Olympische Spelen in Rome. Enkele dagen voor de zwem wedstrijden zwom zij tegen de muur van het zwembad. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien en kon zij ge woon aan de wedstrijden deelnemen. Zij startte echter te vroeg in de vrije slag estafette dames, waardoor de Nederland se ploeg werd gediskwalificeerd. Nu en kele weken na haar terugeker, is geble ken dat zij een hersenschudding heeft opgelopen. Zij zal voorlopig niet aan wedstrijden kunnen deelnemen. BVV-FIFA-jeugd 5-2 De Nederlandse FIFA-jeugd (1618 jaar) heeft woensdagavond in Den Bosch met 52 vertoren van de eerste divisie club BW. In een zeer zwak gespeelde eerste helft liep de jeugd reeds een 40 achterstand op. Na de hervatting, toen Van den Dob- belsten, Vriens en Pierre door resp. Keizer (Ajax). Somers (Go Ahead) en Van Toledo (Sparta) waren vervangen, ging het veel beter en werd het een gelijk opgaande wedstrijd. Adelaar en Keizer scoorden tegen, waarna middenvoor Seemann, die voor rust reeds viermaal had gescoord, de eindstand op 52 bracht. 3—(rust 1—0) op Hearts (Schotland). De eerste, in Schotland gespeelde wed strijd hadden de Portugezen reeds met 21 gewonnen PRIJZEN VOOR KOERIERS: 1 TOT 20 WOORDEN VAN 20 TOT 30 WOORDEN 1.50 KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST Personeel gevraagd Gevraagd jongen of meis je voor het inpakken van groenten. Fa. De Mooy, Meyboomstraat 43, Rijns- Gevraagd een 2e en 3e bediende of leerling. Stolp's Banketbakkerij, Kooilaan 19 Telefoon 25157. Voor direct gevr. woning stoffeerder en behanger. P. v. d. Horst, 5 Meiplein 34, Leiden. Tel. 22705. 0 Flinke zelfst. Hulp gevr. van 8 tot 12 uur, goed loon. Morssingel l, aanmelden tussen 57 uur. 0 Gevraagd in artsen gezin met 3 kleine kinderen werk ster voor 5 halve dagen in de week. Korenbloemlaan 1. Oegslgeest. Tel. 33996- 0 Nette werk ter gevraagd, liefst 2 i 3 ochtenden p. w, of hele dag. Anna van Buu- renlaan 11, Oegstgeest. Tel. 34658. Te huur gevraagd Ambtenaar zoekt ongem. kamer met of zonder pens. Brieven met opgave van 'condities onder no. 6273 bur. van dit blad. Woningruil 0 Woningruil. Aangeboden te Nieuwkoop 4 k.-woning bev. 3 sl.k., voor en achter tuin m. schuur. Huur f 11.30 p.w. Gevraagd gerieflijke woning te Leiden of omgev. Brieven onder no. 6274 bur. van dit blad. Te koop gevraagd 0 Pedaalorgel of ander gr. orgel gevraagd, minstens 3 spel, liefst groter. Brieven met prijs en omschrijving onder no. R 4116 bureau van dit blad. Te koop aangeboden 0 Te koop kachel (Etna) in z. g. st. met pijpen enz. f 40. Oude Singel 186. 0 Te koop aangeb. half Eng. kinderwagen, blauw/ grijs. In zeer goede staat. Vliet ZZ 10 Rijnsburg. 0 Te koop jonge konijnen Molentuinweg 14 Katwijk d. d. Rijn. 0 Tc koop een kachel en een kindertafeltje met twee stoeltjes z.g.a.n. Sluiswcg 35 h Katwijk Zee. 0 1000 st. 2e h. bl. en plm 500 st. 2c h.geglaz. Tuiles du Nordpannen breed model, moet weg. Secr. Varkevis- serstraat 274. Tel. 2063 Kat wijk a. Zee, wegens plaats- 0 Rijwiclkoopjes. Mooie Simplex f 85. Prima dames fiets f 80. Sportfiets als nw f 95. Super sportrijwiel, ka- belremmen f 105. Alles in staat van nieuw en vol jaar gar. Rijwielhandel Sjouke. Hogewoerd 9. 0 Kasten in soort, zware balpoot uitschuiftafel en an dere soorten ook voor 17 pers. prima bad en geyser, prima eiken orgel voor zaal. tje. Kinder commode, ledi- kantje enz. W. F. Kooreman 9 Nieuwe Rijn 9 t.o. V en D Telefoon 23261 0 Voordelige aanbieding v enige studie-orgels v.a. f 50 Harporgels billijk. Alle re paraties aan orgels W. A. Gouw, Terwee weg 100. Oegstgeest. 0 Wegens vertrek aangeb een Mechels buffet (met mooi paneel) 2 pits gascom- foor met bakoven in prima staat. Morsweg 106A. 0 Inval, motorwagen in g. staat. Leemansstr. 20. Lage Mors. 0 Aangeboden wegens an dere verwarming prima Jaarsma haard en een haard Turenne, kan ook met open voorfront gestookt worden, prima in orde, te bevragen Noordeindeplein 8 A telef. 26310. 0 Bruidsjapon met kapje, crème damast, lang, smalle maat, petty coats gratis. Telefoon 37339. 0 Lintzaag op las betonblok dus verplaatsbaar, motor 127 V. 220 V. Leemansstr. 20 Lage Mors. 0 Te koop een Olga haard kachel i.g.s. Staalwykstr. 18 0 Te koop wegens omstan digheden nieuw opgebouwd woonarkje. Groot: keuken, woonkamer en slaapkamer f 2600. Te zien Havenkade, Wassenaar. 0 Zo goed als nieuwe da rn essportf Iets merk Locomo tief. heeft gekost f 220. nu voor spotprijs f 125. tevens mooie herensport merk Ba- tavus een pracht fiets met handremmen moet weg. spotprijs f 85. Z E Looier straat 7. 0 Te koop van part. wegens omstandigheden, goed on derhouden scooter, 150 cc. t.e.fi.b. Telefoon 25133. 0 Rijwielen, prima dames- herensport rijwiel, tevens meisjes en jongens rijwiel met garantie. Levendaal 47 hoek Oranjeboomstr. Leiden. 0 Aangeb. Lambretta scoo ter bouwjaar 1956. met hoes helm. Te bevragen 's av. k ^6 uur Bloemistelaan 23, Diversen beien en woningtextiel. Dir 1 fabriek, enorme keuze besparing Uiterst soepele betalingsregeling en strikte geheimhouding. Vraagt vrij blijvend inlichtingen Postb 538 Den Haag. 1 Kinderrijwiclen v.a. f 49.50 iportrj) wielen v.a. f 89. Ook r.ud«ii Telefoon 24409. 0 Ga goedkoop met vakan tie. Huur een Opel Rekord. AantrekkeL prijzen. - Leids Autoverhuurbedrijf N.V., Papengracht 5a, Leiden, Tel. 01710—31511. 0 Parapluie reparatie (ook -oor opvouwbare), wandel- tokken - lnvalldestokken rubberdoppen - Parapluli magazijn Van Oerle. Haa lemmerstraat no. 95. bij de Vrnuwensteeg. 0 Balletschool Hendrichs. In oktober beginnen nog enkele cursussen voor beginnelingen en gevorderden. Laat U he den lnschri,iven. Billijke con dities. Hoogl. Kerkgr 42. tel no. 30236. 0 Plano, ollestookhaard enz mooie studiepiano, f 185 al: nieuwe ollestookhaard. gas fornuizen. ronde mahonie tafel, fraaie Dagobert fau teuils. schrijfmachine, kope ren blokkenemmers, antieke kisten, boekenkasten inkoop antiek enz. Nieuwe Rijn 60 bil hoek Hooigracht Telefoon 22150. 0 Het Kappershuis Apothe- kersdljk 8. tel 26218. het adrps voor de beste nent. Ook voor heren de kapper voor lastig haar. Be spreekt vroegtijdig. Autorijschool Botermans. Geeft u rijlessen nieuwste Vauxhall. Ver- keersles donderdag 8 uur n,m. Kafwijkerweg, Valken burg (Z.H,|, Voor spoedige indiensttreding gevraagd e intelligente vrouwelijke administratieve kracht NIEUW! ALGÉSAL balsem Gebruik voortaan Algésal balsem bij reumatische pij nen, gewrichts- en spier pijnen in hals, schouders, rug, armen en benen. Deze balsem, die door mas sage en Inwrijving recht streeks naar de pijnlijke plaats doordringt, bevat een opzienbarend pijnstillend bestanddeel - het diethyls- Algésal balsem is reukloos, vlekt niet en irriteert de huid niet. Zorg dat u steeds een tube in huis hebt. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten hulp in de huishouding van 8.30—17.00 uur, bij ouder echtpaar, in kleine flat te Oegstgeest. Zeist, kunnende werken. Hoog loon. Brieven onder no. 6276 bur blad of tel. inl. op no. 20174. Stoomwasserij vraagt MEISJES voor mangel- en persafdel Weekloon van f 30- 60- naar leeftijd en kwaamheid Br. no. 6275 bur. van dit blad. MEISJE en JONGEN gevraagd voor de winkel. „LAMPENKONING" Haarl. straat 141 t.o. Hema Het Toverboek dat u over 1001 onderwerpen inlicht. Boor devol tips voor moderne vrouwen: Aantrekkelijk zijn en blijven -fe Etiquette -fa Huishoud- ideeën Keukensnufjes -fe Klusjes opknappen -fa Synthe tische stoffen -fa Wassen en drogen Uitvoerige vlekkentabel DIT WAARDEVOLLE BOEK IS NIET TE KOOP.... U KUNT HET ALLEEN VERDIENEN DOOR EEN NIEUWE ABONNEE OP TE GEVEN! Met onze prachtige krant in de hand maakt u een praatje met familie, buren, bekenden of ook met onbekenden. U weet vaak beter dan wij hoe u ze moet aanpakken om ze abonnee te maken. Dan even de bon invullen en 't boek is van U! Aan de Administratie van de Nieuwe Leidsche Courant Steenstraat 37 - Leiden Noteer als nieuw abonnee: Ingaande Adres..„.„.....„.„ Betaling per week/maand/kwartaal/per giro (doorhalen wat niat van toepassing is) Stuur aan mij gratis TIP-PARADE Mijn naam it I........,.,,,, Mijn adres: Als drukwerk in open envelop verzenden. Ze is er weer Onze beroemde Room- en Chocolade BORSTPLAAT 250 gram ƒ0,85 Banketbakkerij ROSELEUR HAARLEMMERSTRAAT 67 Filiaal: Breestraat 54 - Leiden (VI. VAN DE* Kt A AN - DE QOOTEE Moderne-/ in Het nieuwe handboek voor goede vormen, dat In één woord voortreffelijk ia. BIJ verschillende gelegenheden kan de vraag opkomen: „Hoe doe je dat nu ook weer?" of „Hoe behoor Ik In déze situatie naar de goede vormen te handelen f". U vindt hier vlot het iulste antwoord In prettige vorm. GtHEiL Of Dl PRAKTIJK APCEETI MD Rondom het huwelijk - Rondom het gezin - Bezoeken - Diners, Partijtjes en menu's - Logés Kleding - Rondom de geboorte- Familiegebeurtenissen - Algemene wenken GEBONDEN f 7.50 Verkrijgbaar In de boekhandel AOININOIN

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4