Jiicume fdtoctje GTourant Commentaar LOONMOTIE „Waar hebt u de dief?", vroeg politie NIEUWS in één oogopslag- BON (ingediend door socialisten) door Kamer VERWORPEN Kamer stemt in met rede van mr. Luns Neutralistische resolutie topgesprek ingetrokken DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 Directie, Redactie, Abonnementen- en ABONNEMENTEN f 7,50 per kwartaal 2,55 per maand; 0,59 per week CHRIST ELIJK-N AT ION AAL DAGBLAD Dr. E. DIEMER „Stant»astlcb is gljebleoen thgn hert ia UgjjenspotT Eenenveertigste jaargang no. 11989 NIEUW VERHAAL CORSICA Na een debat van twee dagen zijn de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer weer geëindigd. De enige (socialistische) motie, die dit keer werd ingediend (over de mogelijkheid van tussentijdse openbreking van de c.a.o.'s), werd verworpen. De politiemannen hopen, dat vandaag werkelijk de beslissing valt over de nieuwe salarissen. Zal minister Toxopeus toe geven en ten slotte meer toestaan dan hij in eerste instantie heeft aangeboden? Uit welk een totaal verschillende gedachtenwereld „Oost" en „West" leven, is nu ook gebleken op de conferentie van de Europese kerken in Nyborg. Zal de eenheid in Christus deze kloof kunnen overbruggen, zo, dat het praktisch effect heeft? Van de perfectionering van de geluidsband hebben vooral de laatste jaren vele blinden geprofiteerd. Boeken en periodieken worden steeds meer voor hen toegankelijk. Belangrijk was dan ook, dat in de Ned. Blindenbibliotheek in Den Haag een zeer moderne stereofonische reproduktie-apparatuur in gebruik is gesteld. Tussen de Nederlandse bakkerijstichting en het bedrijfschap banketbakkerij aan de ene en staatssecretaris Veldkamp aan de andere kant bestaat een ernstig meningsverschil over de vraag of er vakkennis nodig is voor de verkoop van brood en gebak. „Nee", zegt de staatssecretaris, „ja", zeggen de anderen Bidstond voor de rechtspraak P"1 ngelarrd is het land •*-J van de traditie en daar kan veel moois in schuilen als diie traditie meer is dan een dode vonm. Zo pleegt men tel ken j are het nieuwe zit tingsjaar van de hoog gerechtshoven te openen met een plechtige kerk dienst in de beroemde Westminster Abbey te Londen een uur van gebed dus voor de rech terlijke macht. Naar de vorm al een in drukwekkende dienst, niet het minst door de traditio nele kledij der aanwezigen men ziet op de foto de aankomst van de opperste rechter, Lord Parker, ge huld in toga en het hoofd gedekt door de pruik. Maar ook naar inhoud een prachtige traditie. Want de rechterlijke macht is inder daad een macht, onafhanke lijk van welke invloed ook, gebonden aan de wetten van het land, oordelend over de mens, beschikkend in vele landen nog over leven en dood. Geen andere macht grijpt zo rechtstreeks in in het leven van de enkeling als de rechterlijke macht en misschien daarom legt geen ambt een zo zware verant woordelijkheid, op de mens die het beoefent als het rech- tersambt. Misschien mag men het zo zeggen, dat de rechter in zich iets verenigt van de drie ambten pro feet, priester en koning. Voor hem te bidden dat hij zijn ambten mag uitoefenen als beelddrager Gods is een zeer zinrijke traditie. Dikwijls zou men wensen dat ook de krant op deze wijze de rechtzaal benaderde helaas wordt maar al te vaak uit de rechtbankzaken het „lekkere stukje" ge peurd, het de-gek-steken met de zwakheden en ellen den van anderen. De zucht naar sensatie wint het zo vaak van de objectiviteit en het mededogen. Daarom is voor de christen-journalist het rechtbankverslag een moeilijke zaak u mag dat gerust weten. En er wordt ons nogal eens verweten dat tvij op dat punt „saai" zijn het zij zo. We zullen toch op deze manier blijven door gaan. En we hopen dat we uw steun daarbij krijgen. U weet het verder (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Koningin ontving Koningin Juliana heeft vanochtend op paleis Soestdijk de twaalf ministers van verkeer ontvangen die de twaalfde zit ting van de Europese conferentie van ministers van verkeer in Den Haag bij- Behalve de ministers maakte ook de heer E. G. Stijkel, staatssecretaris van verkeer en waterstaat, deel uit van het gezelschap. (Van onze parlementsredactie) "JV/TET 48 stemmen voor en 66 tegen heeft de Tweede Kamer gisteren aan -L*-* het einde van de algemene politieke beschouwingen een motie-Burger (soc.) verworpen, die duidelijk gericht was tegen het standpunt van het kabinet-De Quay ten opzichte van de jongste loonverwikkelingen. De motie sprak namelijk uit, dat bij overeenstemming tussen werkgevers en werk nemers een tussentijdse herziening van een c.a.o. moet worden goedge keurd en dat daarbij niet alleen plaats moet zijn voor verbetering van se cundaire arbeidsvoorwaarden, maar ook voor loonsverhoging. Als beperkende voorwaarden stelde de motie, dat de tussentijdse c.a.o.-herzie- ning moet blijven binnen de no TAE verklaringen, die minister Luns dinsdag in de assemblée der V.N. over Nieuw-Guinea heeft afgelegd, hebben in de Tweede Kamer nogal wat reactie uitgelokt. Bij de replieken van de algemene politieke beschou wingen meende P.v.d.A.-fractieleider mr. J. A. W. Burger aan de hand van de Engelse tekst van de ministeriële rede te kunnen aantonen, dat de re gering in feite tot internationalisatie van N.-Guinea heeft besloten. Maar minister-president De Quay haastte zich om te verklaren, dat „speculaties over internationalisatie geen grond vinden in wat de minister van buiten landse zaken heeft gezegd". Van een nieuw N.-Guinea-beleid is geen sprake. van prof. De Quay, dat het N.-Guinea-be laid onveranderd igericht blijft op het doel de zelfbeschikking van de Papoea bevolking op zo kort mogelijke termijn Nederland, zo heeft mr. Luns gezegd, is bereid zijn beleid en handelingen,"ge richt op het zo spoedig mogelijk berei ken van zelfbeschikking door de Papoea- bevolking, aan het voortdurend toezicht en oordeel van de V.N. te onderwerpen. Volgens mr. Burger is het na deze woor den volstrekt uitgesloten, dat Nederland zich nog zou kunnen onttrekken aar uitspraak der V.N. Nieuw-Guinea i een internationale aangelegenheid ge worden. Prof. De Quay liet de P.v.d.A.-fractie leider echter weten, dat „ons land de beslissingsbevoegdheid over N. Guinea geenszins uit handen zal geven". De klaring van minister Luns hield volgens de minister-president niets meer in dan „een plechtige bevestiging van onze rechte N.-Guinea-politiek tegenover de Verenigde Naties". Nieuw is in feite ook niet, dat wy bereid zijn beleid en hande lingen aan het toezicht en oordeel van d< V.N. te onderwerpen, want reeds eerder (b.v. tijdens de reis van de Karei Doorman) hebben wij waarnemers uit de kring der V.N.-landen uitgenodigd zich van de'si tuatie op N.-Guinea op de hoogte De voorzitters van de regeringsgezinde fracties, prof. Homme (karth. v.), prof. Oud (lib.), dr. Bruins Slot (a.r.) en dir. Tilanius (c.h.) bleken allerminst geschokt door de rede van minister Luns. Zij geerden er positief op. Internationalisatie zit er volgens hen bepaald niet in. Wij blijven -immers onze N.-Guinea-politiek uitvoeren en nodigen nu de V.N.-landen uit om met eigen ogen te zien, dat het daarbij eerlijk toegaat. „Op zichzelf is deze uitnodiging een nieuw element", al dus prof. Rorrtme, d'ie het betoog van mr. Burger „'verwarringwekkend" kwa lificeerde. Met instemming -hadden de vier frac tieleiders geluisterd naar de verklaring (Advertentie.) U treft het, met uw f 135,- U hebt vele mogelijkheden om ineens f 135,- weogt op tegen deze unieke kans ora voor f 135,- oen costuum van klasse te kopen, n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK COSTUUM 135,- te verwezenlijken. „Alle gepaste midde len (zoals internationale steun) die ertoe strekken dit doel zo spoedig mogelijk te bereiken, moeten wij aangrijpen", zo zei dir. Bruine Slot. Naar zijn oordeel kan er echter geen sprake van zijn, dat wij onze N.-Guinea-politiek onderwerpen aan het gezag van die V.N. De a.r.-fractieleider had veel waarde ring voor de sportiviteit, waarmee de minister-president zijn onvoorzichtig heid op de beruchte cocktailparty heeft bekend. Deze duistere zaak is nu afdoen de opgehelderd. „Het boetekleed ontsiert de mens niet". Ook dr. Trianus dankte de minister-president voor diens open hartigheid. aanwijzingen van de regering voor loon- en vooral het prijsbeleid, dat de herziening slechts op een langdurig tract betrekking mag hebben en dat de in dit contract geregelde arbeidsvoor waarden minstens een jaar van kracht moeten zijn geweest. Het moet voor staatssecretaris Rool- iuk (sociale zaken) als oud-CNV-secrc- taris een bittere pil geweest zyn, dat de socialistische motie behalve de P.v.d.A., de P.S.P. en de communisten stemden de CNV-bestuurdcrs-Ka- ieden Hazenbosch (a.r.), Van Nierop Van Eibergen (a.r.) en Kikkert (c.h.). Zijn stem motiverend zei de heer Ha zenbosch, dat hij en de twee andere a.r. voorstemmers „geen voldoende klemmen de redenen aanwezig achten om een tus sentijdse herziening van lonen en andere arbeidsvoorwaarden bij voorbaat uit te sluiten, mits een dergelijke herziening blijft binnen het raam van de loon- aanwijzingen en dus geen nadelige ge volgen zal hebben voor de prijzen". „Deze opvatting", aldus de heer Hazenbosch, ..vinden wij neergelegd'in de motie-Bur ger en daarom kunnen wij daar onze stem niet aan onthouden". Overigens ver klaarde de a.r. spreker met nadruk, dat Voor vervolg zie pagina 11 Het Gorinchemse veerpont leed is bijna geleden, en dan zal er tevens een belangrijke schakel in het verkeer met België zijn verbeterd: de mo derne brug is al klaar en men is nu druk bezig-met wegdek en opritten. Omstreeks de jaar wisseling zal de brug geopend kunnen worden Twee jonge Koningen ontmoeten elkander: de 32-jarige koning Bhumibol van Thailand brengt met koningin Sirikit een staatsbezoek aan de 30-jarige koning Boudewijn van België. PREMIER NEHROE van India heeft de resolutie van vijf neu trale landen, waarin hervatting van het overleg tussen Chroesjtsjef en Eisenhower werd gevraagd, inge trokken, nadat de V.N.-assemblée na een langdurig debat besloten had, de verwijzing naar personen te schrap pen. Aanvaarding van de geamen deerde resolutie zou slechts geleid hebben tot een beroep op de Sowjet- unie en de Verenigde Staten het overleg te hervatten. En dat vinden de vijf initiatiefnemers niet vol doende. Tevoren had premier Menzies van Au stralië aangedrongen op een nieuwe vier- mogendhedenconferentie, zodra daar een geschikt ogenblik voor zou zijn aangebro ken. Drie' andere landen (Noorwegen,Ar gentinië en Japan) werkten aan een com promis-resolutie, waarin simpelweg zou worden aangedrongen op stappen ter ver mindering van de internationale spanning Over topoverleg werd daarin niet gerept. Menzies was gisteren de voornaamste spreker in de assemblee. Hij deed een bijzonder felle aanval op Chroesjtsjef en noemde het een huichelachtige daad van de Rus om het kolonialisme aan de kaak te stellen als een typisch westers kwaad, wanneer in feite de Sowjetunie zelf de grootste koloniale mogendheid is. President Eisenhower heeft vanmiddag Soekarno in het Witte Huis ontvangen. Gisteren had de Indonesische president een onderhoud met minister Herter, waarbij ook de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake ls gekomen. Volgende week zal Soebrandio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, bet overleg in Washington voortzetten. Vermelden we nog dat Chroesjtsjef zondagavond zal optreden in een dis cussieprogram van de Amerikaanse tele visie, dat gewoonlijk drie uur duurt. Direct na het programma zal een groep journalisten zijn opvattingen bespreken en analyseren. yO HEEFT DAN het politieke debat in de Tweede Kamer de regering die ook voor het overige sterker te voor schijn is gekomen in de gelegenheid gesteld, met nadruk mede te delen dat er in haar Nicuw-Guinea-beleid niets i« veranderd. Daarmede behoort dan, nemen wij aan, de pijnlijke cocktail-ervaring tot het verleden. De omstandigheden brach ten met zich, dat de Tweede Kamer gis teren tevens het betoog van minister Luns voor de V.N. over Nieuw-Guinea in haar besprekingen betrekken kon. Ook dat betoog voor de V.N. wees niet in de richting van een wijziging in het beleid. De oppervlakkige kennisnemer had het wel even kunnen menen, en tot dezulken bleek ook de socialistische heer Burger te behoren. Wat heeft minister Luns voor de V.N. gezegd? Hij heeft doen uitkomen, dat het Nederlandse beleid met betrekking tot Nieuw-Guinea geen geheimzinnige zaak is. Met de ontwikkeling van de bevolking ginds in de richting van zelfstandigheid, een ontwikkeling die zich in versneld tempo voltrekt, voltrekt zich tegelijk een sfeer van openheid. Het land zelf wordt opengelegd, er is een onmiskenbare democratisering cn ecu gezonde democratie betekent ook, dat men de wereld in de gelegenheid stelt, zich daarover een oordeel te vormen. Dit is gans iets anders dan dat Nederland hel beleid uit handen geven zou en wijken zou voor wie een zekere internationalise ring van Nieuw-Guinea voorstaan. De laatste weken hebben opnieuw be wezen, hoe moeilijk de algemene situatie in de internationale politiek is. Zelfs de V.N. lijken in een crisis gebracht. Eens te meer rust in zulk een situatie op Nederland de plicht, zijn verantwoor delijkheid jegens Nieuw-Guinea te blij ven betrachten. De zelfbeschikking zal aan Nieuw-Guinea op het juiste moment moeten worden verleend. Kongo is het voorbeeld van een land waarvoor het moment van de zelfstandig heid een ongelukkig moment was. Als voor elk land ter wereld zal het ook voor Nieuw-Guinea het moment moeten zijn van de bereikte rijpheid. Nederland wenst het volk van Nieuw- Guinea daarheen te voeren in een geest van onbaatzuchtigheid en van wijsheid. Waarbij het de overtuiging hebben mag, dat het tegenover de wereld niets te ver heimelijken heeft. J-fET WEER in onze omgeving wordt nu grotendeels beheerst door een lage drukgebied, dat zijn centrum nabij de westelijke ingang van het Engelse Ka naal heeft. Randstoringen van dit lage drukgebied trekken door Frankrijk in noordelijke richting naar de Noordzee. Een zone, waarin nu en dan regen voor komt, strekt zich dientengevolge uit van Marseille tot aan Den Helder. De afge lopen nacht heeft het vooral in het Rhonedal en omgeving zwaar geregend. In Grenoble viel 44, in Istres 38, en in Lyon 36 mm. De regenzone valt ongeveer samen met het koufront van het lagedrukgebied- Dit verplaatst zich langzaam naar het oosten. In verband hiermee neemt de kans op opklaringen geleidelijk toe. Het weer blijft echter wisselvallig. Er zullen morgen ook plaatselijk buien voorkomen. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met hier cn daar een bui cn vannacht plaatselijk mist. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur "jV/TICHAEL GOLDSMITH is -L'-*- een Amerikaanse journa list, door een persbureau naar Kongo gezonden. Hy nam zyn intrek in een hotelkamer cn verloor tachtig dollar, doordat onbekenden zijn koffer for ceerden. Goldsmith wendde zich uiteraard tot de politie. Zyn ervaringen leest u hier onder. Hij beschreef ze zelf en begint zyn verhaal als volgt: „Neemt u maar niet de moei te om in deze tijd in Leopold- stad naar de politie te gaan Als u alleen maar een misdryf hebt aan te geven, verspilt u vermoedelijk uw tijd. Al zou er in de Kongolese hoofdstad een zware misdadenepldemie heersen, niemand Iets Goldsmith vertelt dan dat hij, na bet ontdekken van de diefstal, trachtte het politiebu reau op te bellen. Het toestel was echter voortdurend in ge sprek cn het enige wat hem overbleef, was zelf naar hei bureau te gaan. De brigadier van politie zat achter een ruw houten tafel en daar bovenop zat een knap Afrikaans meisje geanimeerd te telefoneren. Geen wonder dat het toestel „in gesprek" bleef. „Ik wil een aanklacht we gens diefstal indienen", zei de journalist. „Wie ls de dief?" werd hem gevraagd. En toen hij antwoordde dat men dat nu juist moest uitzoeken: „Ach, wat moeten we eraan doen. U kunt de dader beter eerst pak ken, zodat we hem kunnen on dervragen." Goldsmith nam dit niet cn ging met de inspecteur praten. Hü kwam ongelegen, want de man was juist bezig met drie agenten cn bejaarde arrestant onder handen te nemen. Waar van de arrestant werd be schuldigd? Hij had zich op een zeer verdachte manier gedra- Goldsmith deed zijn verhaal. „Als u een aanklacht wilt in dienen, zullen wU het juiste formulier moeten opzoeken", verklaarde de inspecteur. Het bleek onvindbaar. Dc politie man wilde de zaak nu maar besluiten, maar ging na enig aarzelen toch akkoord met Goldsmith's voorstel om een gewoon blanco velletje papier te gebruiken. Hy vulde het „formulier" zelf in. „Hoe heet de dief?" Weer vertelde de journalist dat hij daarvan niet op de hoog te was, maar dat men er ver standig aan zou doen eens met de directeur van het hotel (e gaan praten. „Inderdaad, maar ongelukkigerwijs heb ik geen vervoermiddel", luidde het ant woord. De aangeboden lift werd geaccepteerd, niet voor de politie-officicr zcLf, maar voor twee ondergeschikten, die in het hotel de lijst van per soneel bekeken cn enkele „verdachte namen" noteerden. De hotelportier mopperde: „Ze schryven alleen maar mensen van een andere stam op." Wat voor Goldsmith echter belang rijker was: het onderzoek naar de diefstal was werkelijk be gonnen. Hij hoorde er nooit meer iets over. Het is logisch, schrijft de journalist, dat de V.N.-functio- naris die hier de politie moet reorganiseren, er geen Idee van heeft waar hfj moet beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1