Regering ziet niets in een trustschap der Ver. Naties over Ned. Nieuw-Guinea Onvoorzichtig beaamt premier Snel opstekende storm verraste kustvissers Reeks onderscheidingen voor Alplienaren Echtpaar Dongelmans te Alphen in diamant NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 Karei Doorman De reis van de Karei Doorman naar Nieuw-Guinea kwam vervolgens ter sprake. Deze reis en de gebeurtenissen, die ermee vergezeld zijn gegaan, dient men in iiun juiste kader te zien, zeide prof. De Quay. Achtergrond was de ver sterking van de verdediging van Nieuw- Guinea, zolang de daarvoor bestemde troepen nog niet ter plaatse waren. De eventuele consekwenties van de reis op buitenlands politiek gebied zijn tevoren terdege overwogen. Achteraf bezien :e de reis voor het gebiedsdeel nuttig ge bleken; het zelfvertrouwen van de be volking van Nieuw-Guinea werd ver sterkt. Wat betreft het bezoek aan Japan, de eerste uitnodiging Kwam omstreeks 1957 —'58 van Japan zelf. Eerst thans was er een goede gelegenheid, deze uitnodiging te beantwoorden. Immers, dit jaar wordt het 350-jarig bestaan van de Nederlands- Japanse betrekkingen herdacht. Gezegd moet worden, dat de regering zeer onaangenaam is getroffen door de uiteindelijke beslissing van Japan. Men kan wel zeggen, dat ons land eerder zeilf het bezoek had moeten afgelasten, maar dan was er ruimte voor het verwijt, dat Nederland zich in een hoek heeft laten drukken. Thans heeft Japan zelf de blaam te dragen, en het is zich hiervan bewust. Op zee ontving de bevelhebber van smaldeel V het bevel, naar Hollandia terug te keren. Hij seinde hierop als antwoord: ..Keer terug naar Hollandia Spreuken 15 17." Loonsverhoging Lettend op onze economische toestand achtte de minister-president het gevaar van overspanning verre van denkbeeldig. Het etijigingstempo van de nationale be stedingen moet derhalve in rustiger ba nen worden geleid. Het kabinet voelt hier wel degelijk een eigen veranitwoordelijik- Ook voor 1960'61 moeten enige loon- verhogende factoren worden verwacht. Deze zullen gemiddeld 1% belopen en o.a. het gevolg zijn van het normale af lopen van een deel van de thans geldende collectieve arbeidsovereenkomsten en on geveer 20 °/o der werknemers betreffen. De thans doorgevoerde verkortingen van de werktijd komen neer op gemid deld een uur per week per werknemer. Samen met andere maatregelen zal in het komende jaar sprake kunnen zijn van een uurloonstijging van 5 a 6 procent. COCKTAILPARTY: (Van onze parlementsredactie.) HPEGEN DÉ GEDACHTE om van Nederlands Nieuw-Guinea een trust schap van de Verenigde Naties te maken, heeft Nederland geen prin cipieel bezwaar. Maar de rond Nieuw-Guinea bestaande problemen kun nen door een dergelijk voorstel niet worden opgelost. De reeds in een vroeger stadium tegen de trustschapsgedachte naar voren gebrachte be zwaren zijn nog steeds van kracht. De regering ziet dan ook niet, dat de zelfstandigwording van de Papoea's door deze gedachte naderbij kan worden gebracht. Het tegendeel moet eerder worden gevreesd." Dit heeft de minister-president prof. De Quay gistermiddag in de Tweede Kamer ver klaard tijdens de algemene politieke beschouwingen. De fractieleiders hadden gisteren van de regering eén duidelijke uit eenzetting over het Nieuw-Guinea- belead verlangd, omdat de uitlatin gen van de minister-president tij dens de befaamde cocktailparty dit beleid enigszins in de mist hebben gebracht. „De door mij op deze party gebezigde woorden", aldus prof. De Quay, „hebben aanleiding gegeven tot misverstand. Men heeft aan mijn adres kwalificaties gebruikt als „on voorzichtig" en „onjuist". Ik weer spreek de minste van deze kwalifi caties niet." Met nadruk wees Je minister-president er nog eens op, dat de grondslagen en doelstellingen van het N. Guinea-beleid van de regering geen wijzigingen hebben ondergaan. Dit beleid blijft onveranderd gericht op het doel de bevolking van N. Guinea over eigen politieke status te laten beslissen. De Nederlandse souve- reiniteit over dit gebiedsdeel is geen doel op zichzelf, maar slechts een middel tot verwezenlijking van de zelfbeschikking. Daarnaast is de regering (en met name de minister van buitenlandse zaken) voortdurend bezig af te tasten hoe an dere landen ons zouden kunnen helpen om de zelfbeschikking in versneld tempo te verwezelijken. „In mijn gesprek tij dens de cocktailparty heb ik duidelijk laten uitkomen, dat Nederland elke bui- tenlandse steun, die de zelfbeschikking van de Papoea's helpt garanderen, zal aanvaarden", aldus de ministerpresident Hij was ervan overtuigd, Jat de houding van bevriende mogendheden de rust en orde in N. Guinea hebben gewaarborgd Tenslotte vatte de minister-president het N. Guinea-beleid van de regering samen met de woorden: „Een ongewijzigd, zij het versneld beleid". De minister-president begon met to zeggen, dat hij erkentelijk is voor de steun, die de Kamer hem heel'', gegeven. De gedachte van de heer Burger die vroeg of het kabinet niei in de eerste plaa'ts aan de bestaande politieke onzekerheid een eind moest maken en heengaan, heeft de rege ring niet in overweging genomen Immers de meerderheid van de Kamer en niet het kabinet zelf, geeft de doorslaggevende stoot tot aftreden. Prof. De Quay betreurde het, dat zo- veel persoonlijke aanvallen op de ministers zijn gericht. De Kamer moet de regering niet waarderen op haar le den, maar op haar daden. De minister president noemde als voorbeeld van die daden o.a. hetgeen is bereikt op het vlak van de internationale samenwerking, de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, de loon- en prijspolitiek en de woningbouw. Is hier slechts sprake van schijn, zoals de heer Burger gisteren zei? van zijn ontoelaatbaar. Ook komt doende de grondslag van het prijsbeleid weg te vallen. Het is een simpele rede nering, van een overschot op de betalings balans de mogelijkheid tot loonsverhoging af te leiden. (Dit had nl. de heer Burger gedaan). Dergelijke overschotten zijn na melijk alleen maar een gevolg van de hoogconjunctuur. Loonsverhogingen zijn permanent en moeten ook gehandhaafd kunnen blijven als de conjunctuur terug loopt, en de overschotten zijn verdwenen. Veel wordt de fout gemaakt, dat men, bij het constateren van een toegenomen produktiviteit meteen al loonsverhoging verlangt. Aanspraak op loonsverhoging onder het thans geldende stelsel is pas mogelijk, als die produktiviteitsverhoging duurzaam blijkt. Prof. De Quay zei, eerst de mogelijkheden tot prijsverlaging uit voor de bezis vorming, die niet uitmondt in directe kostenverhoging. Tijdens deze uiteenzetting werd de pre mier herhaaldelijk op een bijzonder las tige wijze door de socialisten geïnterrum peerd. Het liep zelfs zo hoog, dat op een gegeven ogenblik voorzitter Kortenhorst moest ingrijpen. Sprekend over het woningbouwbeleid zei de minister-president, dat in de A- sector (goedkope particuliere woningen) voldoende huizen zullen worden gebouwd met huren, die vergelijkbaar zijn met de huren van de woningwetwoningen. Een verdere huurverhoging acht de regering uit algemeen volkshuisvestingsoogpunt noodzakelijk. Over de belastingverlaging zei prof. De Quay, dat wanneer deze niet op 1 juli 1961 kan worden ingevoerd, dit niet betekent, dat ze van de baan zal dan slechts van een verschuiving sprake zijn. Ernstig betreurde hij de verwerping van het toto-wetsontwerp door de Eerste Kamer. Minister Beerman (justitie) heeft nu een aantal aanvragen voor het orga niseren van sportprijsvragen binnenge kregen en zal deze in overweging ne men. De bewindsman stelt zich voor in zijn vergunningenbeleid zo ver te gaan als juridisch mogelijk is op grond van de bestaande Loterijwet. Nader kabinets beraad over wat gisteren in de Kamer over de toto ter sprake is gebracht (wetswijzigingen) zal volgen. Het is de regering niet gebleken, dat 'stapet"rS f^b"ktlVan de dl"tomatieke be te willen buiten. Hij brak trekkingen tussen Nederland en Indone sië een ongunstige invloed op de positie van nog in Indonesiëë verblijvende spijt optanten heeft gehad. De regering zal in haar toelatingsbeleid t.a.v. deze categorie zich niet in de eerste plaats aan een bepaald getal houden. Over de bouw van de IJ-tunnel zal een beslissing worden genomen nadat het aan de gang zynde overleg tussen vertegen woordigers van het r\jk en de gemeente Amsterdam zal zyn afgesloten. Tenslotte zei prof. De Quay, dat het kabinet zal voortgaan met zyn pogingen een duidelijk, eensgezind, sterk en toe gewijd beleid te voeren nu gebleken is, dat de Kamermeerderheid nog steeds i lans'achter de regering staat. Visserijgolfjes T~NE KUSTVISSERS hebben het in de nacht van dinsdag op woensdag zwaar te verduren gehad. Een groot deel van de vloot liep hals over kop IJmuidens haven binnen met weinig of geen vangst aan boord. Een schipper van een kotter die vlakbij IJmuiden de visserij op pilchards uit oefent, vertelde, dat hij en zijn mannen nauwelijks tijd kregen het treilnet binnenboord te halen. Zó fel stak ineens de wind op. In de loop van woens dag zijn weer veel kustvissers vertrokken. Tegen de middag waren er al weer schepen, die vangstmeldingen doorgaven! Zeer schrale vangsten ove rigens: 60 tot 100 kilo tong en 10 tot 15 manden schol en diversen als resultaat van een heel etmaal vissen. Om de Noord tussen 55 en 58 graden noorderbreedte is het weer al dagenlang volledig van streek. De kracht van de wind is echter zodanig, dat de visserij kan worden voortgezet. De treilers en grote loggers meldden van de visgronden tussen 55 en 58 graden noorderbreedte etmaalvangsten van 70 tot 150 manden Tussen 58 en 59 graden noorderbreedte zijn de weersomstandigheden niet veel beter. De schepen vangen hier echter niets meer. Zij gaven vangsten door van 100 tot 200 manden haring, makreel, ka beljauw en schelvis per etmaal. De trai ler Sakina Martina KW 32 meldde een trek van 40 manden haring, de Job Gouda gaf een trek door van 60 manden haring en de Albertha Hendrika KW 87 ving 70 manden haring en makreel in twee trekken. Op het Zandt is de visserij ook als ge volg van de slechte weersomstandigheden uitgesproken schraal. De loggers en kot ters die daar vissen, moeten tevreden zijn met efcmaalvangaten van 20 tot 4f manden schelvis en wijting. Kritiek Langzamerhand begint de kritiek uit vlsserykringen op het opzienbarende rapport van de reders en vishandelaren over de situatie in IJmuidens afslagbe- dryf door te sijpelen. De Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, waarbij veel vislossers zijn aangesloten, Is bij voorbeeld niet erg gelukkig met de pas sages, die gewijd zijn aan de rechtens de c.a.o. aan de vislossers verstrekte zoodvis. Bovendien vindt deze organisa tie het vreemd, dat geen aandacht is be steed aan de vele duizenden kilo's vis, die toch min of meer zwart de handel ingaan, door het verstrekken van over wicht. De vissers klagen, dat zij in feite te weinig vis naar huis mogen meenemen. De havenarbeiders krijgen vijf kilo per week; de man, die de vis moet vangen, mag zes kilo per reis meenemen. En heel vaak duurt deze rei» twee weken Eigenlijk vindt men dit een achterstel ling bij het walpersoneel, dat bovendien het werken onder uitermate moeilijke omstandigheden bij slecht weer op een slingerend schip niet kent. Bovendien hoort men de steeds luider wordende opmerking, dat de reders en vishandelaren met hun rapport veel meer indruk hadden gemaakt, wanneer zij integere figuren van buiten het be drijf hadden gevraagd een onafhanke lijk rapport over de wantoestanden in IJmuiden op te stellen. Alle partijen wachten thans overigens vol belangstelling op de reactie van Ver keer en Waterstaat. Men verwacht, dai minister Korthals op het rapport zal reageren, omdat hij het bedrijfsleven in eerste instantie heeft gezegd, dat zij hun klachten waar dienen te maken. Welnu, dat is in elk geval wel gebeurd Dit was er Vijf treilers. een logger en veertien kotters zorgden er woensdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totaje aanvoer van 4500 kisten verse vis. Er waren 1800 kisten verse haring, 1400 makreel, 375 schelvis, 40 wijting, 170 gul en kabeljauw, 70 kool- vis, 100 schol, 125 diversen, 120 pilchards, 220 sprot. 140 stijve kabeljauwen, 5000 kilo tong en 220 kleine kistjes haring. De schepen De SCH 117 kwam aan de markt met 520 kisten haring, 5 makreel. 25 koolvis, 25 gul en kabeljauw; de VL 16 Voorlo per met 145 kleine kistjes haring, 25 kisten wijting, 55 gul en kabeljauw, 280 haring, 20 makreel, 35 stijve kabeljau wen; de Ariadne IJM 18 met 5 wijting, 160 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 340 haring, 495 makreel en 5 di versen de Antje KW 49 met 40 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 10 koolvis. 340 ha ring, 400 makreel; de Maria van Hattem IJM 10 met 75 kleine kistjes haring, 10 wijting, 75 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 290 haring, 470 makreel, 15 diversen en 35 stijve kabeljauwen. Weinig aanvoer? De verwachtingen voor vandaag wa ren niet hoog gespannen. De HD 79 liep binnen met 50 schelvis, 25 haring, 20 makreel, 25 wijting, 35 diversen, 25 schol en 25 radio en de KW 72 met wat minder aan boord. Voorts liepen enige loggers en kotters binnen, die langs de kust weinig hadden kunnen vangen als gevolg van het sledhte weer. Hoog prijspeil Over de prijzen hebben reders en vis sers geen klagen. Haring gaat voor re- cordprijzen de markt uit. Gisteren deed de Westkustharing maar liefst f30 tot f31 per kist van 50 kilo. De Noordzee noteerde „maar" f20 tot f26 per kist van 50 kilo KAT WIJK AAN ZEE Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer H. van Rooijen slaagde aan de Chr. kweek school te Leiden voor de hoofdakte on derwijzer. Quick Boys In Musica werd door de contact-com missie Quick Boys de eerste avond van dit seizoen gehouden. De voorzitter van de voetbalvereni ging Quick Boys, de heer J. Pluimgraaff, deelde mede, dat meer van deze avonden zullen volgen. Hierna werden het woord en de daad gegeven aan de toneelgroep ..Ned. Spoor wegen", die de aanwezigen vergastte met de opvoering van het blijspel „Vogel vliegt de wereld in", dat zeer in de smaak viel. Tijdens de pauze werd een verloting ter dekking van de kosten gehouden. Raad Leirauiden Onder voorzitterschap van burgemees ter B. Kammcnga vergaderde gisteravond de gemeenteraad van Leimuiden. Aan het begin van de vergadering sprak de 1 zitter er zijn vreugde over uit dat de heer W. Vonk (a.r.) weer aanwezig na een lange ziekte. H(j werd door de overige raadsleden ln de bloemetjes ge zet. Meegedeeld werd dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hebben gehecht aan het raadsbesluit voor de aankoop van een branweerwagen. By Konlnkiyk Besluit is het aantal drankvergunningen gebracht van zes op zeven, zulks met in gang van de eerste dag van het komende G.S. hebben de gemeente f 15 000 betaald nu te tol bij Bilderdam is opgeheven. Een gelijk bedrag is te verwachten van het ministerie van verkeer en waterstaat. De raad ging akkoord met de reglementen van de vleeskeuringsdienst en de wijzi gingen in de IZA. Men besloot geen sub sidie te geven voor de reclassering van het Leger des Heils. Tot lid van de woon ruimtecommissie werden bij vernieuwing benoemd de heren Ph. Muijs, B Loos- broek. W. Vonk, J. de Haan en J. J. van der Meer. De heer J. W. de Ren werd herkozen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. De gemeente- rekening van 1958 werd vastgesteld. De voorzitter deelde mede dat de toren van de Hervormde kerk dringend moet worden gerestaureerd. Deze is eigendom van de gemeente. Voorlopig zal de zware spits van de toren worden gehaald. E: komt een wachthuisje voor buspassa- siers op de hoek W. van der Veldew Heilige Geestlaan. Bazaar ln jeugdgebouw Vrijdag en zaterdag wordt in het ieugdgebouw der Hervormde Gemeente te Leimuiden een bazaar gehouden. De opening is vrijdagmiddag om drie uur Insecten Dezer dagen vervoegde zich aan 't loket van de gemeentesecretaris een mevrouw om een zgn. „zuiverheidsverklaring", een verklaring die nodig is bij verhuizing en die de mededeling bevat dat men o.a. geen ongedierte in huis en meubelen heeft. Juist had ze om de verklaring gevraagd of er sprong een diertje in het loket en nog wel ter lengte van plm. 2 cm, dat later geïdentificeerd werd als een huis krekel. De schrik van de dames aan beide zijden van het loket was nogal groot. Het diertje is waarschijnlijk afkomstig van vuilnisbelt in de omgeving van het gemeentehuis. Men heeft de huiskrekels getracteerd op een gemengde DTT-op- lossing. Geslaagd Onze plaatsgenote mej. Tineke Heiner, onderwijzeres, slaagde deze week voor het examen hoofdakte. Met pensioen Opperwachtmeester G. J. Berfeld, post- commandant der rijkspolitie alhier, gaat 1 november met pensioen, wegens het bereiken van de leeftijd van 60 jaar. T.z.t. komen we hierop nog terug. Cefafilm Zaterdagavond om 8 uur draait in het gymlokaal voor de Cefa de film „Schip per naast God", gemaakt naar het beken de boek van Jan de Hartog. BENTHUIZEN ït en Bidt is mogenavond geopend zeven uur tot half acht in de con sistoriekamer achter de hervormde kerk. Woensdag was het een gedenkwaardige dag voor de heren J. van Duün, machine bankwerker; W. Wiggemansen, metaal draaier; K. den Daas, machinemonteur en C. van Gog, autogeen- en elektrisch las ser, allen werkzaam bü de Alphense Machinefabriek „De Rynstreek" van de firma J. Ottens aan de Hooftstraat. De twee eerslgenoemden herdachten het feit, dat zij 50 jaar geleden bij het bedrijf in dienst kwamen, en de twee volgende personen hebben er een 40-jarig dienstverband opzitten. Ten einde aan deze feiten een feeste- lyke herinnering te verbinden is 's avonds een gezellige bijeenkomst gehouden ten huize van de heer Ottens sr., waar be halve het overig personeel van de fa briek ook de echtgenoten van de jubi larissen tegenwoordig waren. Een vrolijke inleiding hiertoe gaf de muziekvereniging „Crescendo", waarvan de leden een serenade kwamen brengen. Deze geste werd behalve door de be trokkenen, bijzonder op prijs gesteld door burgemeester Z. Bruins Slot, die derwijl, vrijwel regelrecht, uit Hamburg was gearriveerd. Hij vond het ook ge makkelijk. want nu wist hy zonder te moeten zoeken, waar hij precies moest De burgemeester kwam deze avond met een byzondere opdracht, name lijk om elk der jubilarissen een ko- ninklijke onderscheiding uit te rei ken. De heren J. van Duyn en W'. Wiggemansen ontvingen de ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver, de heren K. den Daas en C. v. Gog kregen de zelfde onderscheiding in brons. Deze reeks onderscheidingen getuigt ervan, dat de arbeidsverhoudingen in deze gemeente lang met overal te wen sen overlaten. Integendeel, het is spe cifiek Alphens, dat men wederzijds het Voor een huisje over het Josephpension voor bejaar den staat een erepoort waarboven het getal 60 prijkt. Daar woont het echtpaar Dongelmans. dat op 17 okt. jaar getrouwd is. De bruidegom is de heer Dirk Dongel- .ans, op 9 april 1879 geboren te Mont- foort; hij is dan 81 jaar. Zijn vrouw, Elisabeth Dorugelmans-Karreman, werd op 8 september 1881 te Leiden geboren. Zy is 79 jaar. Dat zij elkander leerden kennen in de Sleutelstad, was een gevolg van het feit dat Dongelmans, wat zijn werkzaamheden betreft, een echte zwer ver is geweest. Een sterke kerel die in steenfabrieken, op scheepswerven en op de boerderij heeft gewerkt en ook nog 17 jaar sohipper was, in de tyd van de trek- duwschuit. Zo vond hij in Leiden zijn >uw en ze zUn daar 17 oktober 1900 ook getrouwd Uit hun huwelyk werden vyftien kin deren geboren, van wie er zes zijn over leden. Er zijn 57 klein- en 15 achterklein- De kinderen is het mooiste ge in ons leven geweest, zegt het diamanten paar, dat tot de rooms-katho- liieke Kerk behoort. De bruid is vorig jaar wat tobbende geweest maar nu weer in staat haar werk te doen, waarbij in de omgeving wc de kinderen van tijd tot tyd was assiste ren. En de baas zelf werkt nu nog vrij regelmatig acht uur per dag in het boe renbedrijf van de heer Bunnik. Zelfs de hooibouw ontvlucht hij niet. De vitale echtelieden kregen dezer da- ;n een serenade van de „Klompenflui ters". „Op de dag van het feest zal men bijeen zijn met die kinderen en het na kroost in Avifauna". Postzegeltentoonstelling Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de „Leidsche Vereeniging Postzegelverzamelaars" organiseert deze vereniging een driedaagse regionale ten toonstelling, waaraan ook door een vier tal Alphense filatelisten zal worden deel genomen. De Australlë-expert van de Alphense vereniging, de heer J. Aafjes, zal met postzegels van dit werelddeel uitkomen, terwyl de heer H. Verschuur Hzn. in de klasse stempelverzamelingen de zgn. kieinrondstempels van Nederland zal tonen. In de klasse thematische v melingen zullen twee Alphense inzenders uitkomen, nl. de heer A. J- van Hulst met de geschiedenis van de Verenigde Staten op postzegels en de heer J. Meyer met-de historie van de tweede wereldoorlog. Laatstgenoemde inzending laat het gebeuren van de jaren 1940-1945 en het Nederlandse postverkeer ii oorlogsjaren in postzegels en poststem- Deze tentoonstelling zal worden houden in hot stedelijk museum Lakenhal" en wordt zaterdagmiddag 3 uur voor bezoek geopend. juiste klimaat aantreft, dat een lange dienstverband vraagt, aldus merkt burgemeester met voldoening op. Sprekend over de geringere studiemo gelijkheden vijftig en veertig jaar gele den, in het bijzonder voor wat de tech nische vakken betreft, verklaarde spre ker bijzonder veel respect te hebben voor de jubilarissen, die door zelfstudie en praktische ervaring, waarbij zij veel doorzettingsvermogen aan de dag hebben moeten leggen, gekomen zijn tot vakbe kwame mensen. De burgemeester stelde deze mensen ten voorbeeld aan velen maar hield daarbij de jongeren voc nu de onderwijsmogelijkheden zoveel be ter zijn dan toen elke studiemogelijk heid voor het eenmaal gekozen vak te grijpen omdat de kansen om zonder vakdiploma's er te komen, vandaag veel geringer zijn. Vruchten De burgemeester noemde de trouw als middelpunt in een dienstbetrekking tus sen werknemer en werkgever een bijzon der belangrijke menselijke eigenschap. Ook bij de firma Ottens is dat blijkt overduidelijk in de loop der jaren naast een zakelyke verhouding van troon en ondergeschikte, een band wederzijdse vriendschap en liefde groeid. Dit is een basis, die vruchten afwerpt voor beide partyen en in het algemeen voor de Alphense gemeenschap. Verschil van mening is er natuurlijk ook hier wel eens geweest, maar het heeft de verhoudingen niet aangetast. De burgemeester feliciteerde de jubi larissen en hun echtgenoten alsmede de directie, mede namens de Koningin en spelde de jubilarissen de koninklyke on derscheiding op de revers. De heer J. Ottens jr. vertolkte mede namens zijn vader de gevoelens van medeleven van de zijde van de patroon en sprak zijn tevredenheid uit over de werkprestaties van de jubilarissen. Hij bood elk hunner een kist sigaren aan. De echtgenoten ontvingen een zilveren bonbonschaal met inscriptie. De heer C. van Veen. bedrijfschef, sprak namens het personeel woorden van ge lukwens en van dank, inzonderheid voor de ondervonden medewerking en namens de jongeren voor de ontvangen opleiding De heer C. Dozij, chef van de huishou delijke dienst van N. Samsom n.v. (nieu we bedrijfsgebouw) sprak waarderende woorden namens zijn directie, speciaal tot de heren Den Daas en Van Gog, die veel voor het grafisch bedrijf van Sam som doen en van wie vooral de heer Den Daas daar constant aauwezig is, die meer grafisch man lijkt dan een machine bankwerker. De heer Den Daas sprak, mede namens de andere jubilarissen een dankwoord. Christ.-Hist. kiesvereniging In gebouw „Nabij" vergaderde gister avond de Chr. Historische kiesvereni ging onder leiding van de tweede voor zitter, de heer C. Hartman. Zoals gemeld, kwam in deze vergade ring het bestuursvoorstel aan de orde om de kiesvereniging te splitsen en afdelin gen te vormen voor de hoge en de lage zijde, dit ter intensivering van het werk Het voorstel is aangenomen. Er werden ook besturen aangewezen, maar daar niet alle benoemden aanwezig waren en een verdeling der functies nog moet plaats hebben, werden ons nog geen na men verstrekt. Verder was er een bespreking van ge meentelijke zaken, waarbij de Chr. Hist, raadsleden van voorlichting dienden. Men stelde er prijs op, dit in de vertrouwelijke sfeer te doen. Tweede correspondent De redactie van de Nieuwe Leidsche Courant vraagt voor verzorging van het plaatselyke nieuws van Alphen aan den Ryn een tweede correspondent. Wil ieder die hiervoor belangstelling heeft zich schriftclyk aanmelden bij de redactie, Steenstraat 37 te Lelden? Op de enve loppe te vermelden: Correspondent. Bindingsavond De personeelsverenigingen van de So ciale Werkplaats hield gisteravond een bindingsbijeenkomst in gebouw Concor dia onder leiding van de heer G. v. d. Ham. Een limonadegazeusefabriek ver toonde een prachtige film, waarna „Het schot is te boord" een boeiend beeld gaf van onze vissery. Aafje Top draagt voor Aafje Top zal aanstaande maandag der auspiciën van het Nut een v drachtsavond verzorgen. Zij draagt .Bloemen voor Ada Harris" van Paul Gallico. Opening van school De nieuwe Immanuelschool voor gebreid lager onderwijs, die reeds ii bruik is, zal op maandag 7 november officieel worden geopend. De ulo school aan het St. Jorisplein, uitgaande hetzelfde bestuur, heeft de naam Ichthus- school gekregen. Volkswagenbus tegen brug Gistermiddag omstreeks zes uur kwam uit de richting Bodegraven een volks wagenbusje, bestuurd door H. K. Leiden. Nabij de hefbrug te Gouwsluis werd de bus, die mot een snelheid var pl.m. 50 km reed, plotseling onbestuur baar en reed hij tegen de opbouw var de brug. De auto werd vrij ernstig, de brug licht beschadigd. De auto is voor onderzoek in beslag genomen. De vier Alphenaren, die gister avond een Koninklijke onder scheiding ontvingenVan links naar rechts: de heren Den Daas, Van Coch, Wiggemansen en Van KOUDEKERK A'D RIJN Brug 22 oktober gebruik Nadat de bovenbouw van de Koude- kerkse brug in verband met een algehele revisie ongeveer 3Vz maand geleden van zijn plaats werd gelicht en naar Leiden werd vervoerd, is deze thans weer op zijn plaats teruggebracht. Hedenmorgen werd door de drijvende bok Pionier eerst het 20 ton wegende beweegbare gedeelte van het dek boven de vaargeul gebracht. Daarna werd de 30 ton we gende balans op de stijlen gelegd, zo dat de brug thans weer zijn oude aan zien heeft gekregen. De werkzaamheden hadden een vlot verloop. Ter plaatse zagen wij onder anderen de heer Boerop, van het Pro vinciaal Bruggembureau en burgemees ter Waveryn van Koudekerk aan den Rijn. Het werk wordt uitgevoerd door machinefabriek Den Holder uit Leiden. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling de brug op 22 oktober aanstaande weer voor het verkeer open te stellen. Schaaknieuws De wintercompetitie van de Koude- kerkse Schaakclub heeft een aanvang genomen. De eerste uitslagen zijn: Groep I; A. J. WitteA. Hogeveen 10; R, Geerlof—J. Rafain 10; J. Co- lijn—H. van Vliet 01; J. de Wit—H. Boeloe 1—0; J. van NieuwenhuizenA. J. Witte 1—0. Groep II: A. SpeltJ. Cok l0; A. ScheerC. Reijneveld l0; G. Snaterse J. Kruit 1—0; P. de JongP. Capello R1JNSATERWOUDE Ledenvergadering Nut Dinsdagavond werd de ledenvergade ring gehouden van het Nut. "Meegedeeld werd, dat er een batig saldo over 1959 an f 108.De verslagen werden goedgekeurd. De heer A. de Kroes werd als lid der commissie herkozen, evenals de heer E. B. Blazer die in de commissie an toezicht werd herkozen. "Deze winter zullen er drie toneel avonden zijn. Ze worden verzorgd door Litteris Sacrum uit Leiden, de Hoveniers uit Bilthoven en de toneelclub „Eigen Krachten". Een vierde toneelavond is aangeboden door de Nutsspaarbank in verband met het passeren van de drie miljoen gulden. Ten slotte is er nog een avond over verontreiniging van lucht en WOUBRUGGE Geheimen van de zee In Het oude Raedthuys hadden de Plattelandsvrouwen een gezellige avond, iedereen toegankelijk, waarop dr. J. J. Smith, bioloog te Wassenaar, een interessante lezing hield over de gehei- ien van de zee. De gemiddelde diepte der oceanen is 4000 meter en er leven 85.000 diersoorten. De microscopisch kleine zeediertjes vor men een enorme voelselvoorraad voor dé vissen, doch de meeste grote vissen zijn vleeseters. Spreker gaf een indruk van de geweldige hoeveelheden plank ton, die de zeeën bevatten. Vervolgens weidde hij uit over de z,g. zeeboerde rijen Een hectare zee bevat evenveel voedsel als één hectare land. Zeebemes- ting is even goed mogelijk als op het land. Uitvoerig stond hij stil bij de voed- selrijkdom van het zeewier. In de laat ste jaren zijn hele industrieën ontstaan, die hieruit textielprodukten, voedsel, lijmstoffen en veevoeder fabriceren. Aan de hand van fraaie kleurendia's werd één en ander uitvoerig toegelicht. De opbrengst van de verloting was be stemd voor de kerstwijding van de be jaarden. Rectificatie Onze plaatsgenoot, de heer P. H. \jyi Harten, slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor zijn kandidaats-examen theologie. KATWIJK AAN DEN RIJN Aquariumliefhebbera Gisteravond werd in de Roskam de eerste ledenvergadering in dit seizoen ge houden van de aquariumvereniging De Minor. De voorzitter, de heer J. C. Zij- derveld, opende en gaf het woord aan de secretaris, de heer W. J. Nugter. Deze hield een causerie over Aquariumlief en -leed Uitvoerig ging hij in op de wijze, waarop een goed aquarium dient te wor den ingericht, ook met het oog op de be volking van het aquarium. Het komt veel voor, dat beginnende aquariumlief hebbers kleine aquaria vullen met te grote vissen en planten. De inrichting van een bak dient ech ter volkomen verantwoord te zyn. De le den, die in dit opzicht met moeilijk heden zitten, kunnen zich tot het be- stuur wenden, om aldus te worden voor gelicht over de wijze van opbouw en inrichting. Gesproken werd nog over de moge lijkheid voortaan de vergaderingen bü beurt te houden bij één der leden aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13