ESSO PETROLEUM VELPON NcüTdampo lekker en gezond KRONIEK Betere dierenbescherming Loemoemba wenst YN - onderzoek Jja. ee»t Êofifce Kij, Horzel steekt en bijt niet 5 IN 195916.000 BRANDEN Vorig jaar hebben in ons land ruim 16.000 branden gewoed, waarbij 41 mensen om het leven zijn gekomen. Het jaar tevoren was het aantal branden 10.500 en het aantal slachtoffers 33. Dit deelt het ministerie van economische zaken mede en het voegt er aan toe, dat door de droge zomer vooral de provincies met giote bos- en heidegebieden van het vuur te lijden hebben gehad. De opgegeven directe schade bedroeg 62,8 miljoen (in '59 39,5 miljoen). AMBTENAREN EN AUTOMATISERING De interdepartementale commissie voor de automatisering van de rijksadministratie heeft het initiatief genomen voor een conferentie van hoofden van de afdelingen comptabiliteit der ministeries en gelijkwaar dige functionarissen, opdat deze op de hoogte komen van de huidige mogelijkheden der automatisering. BEERMAN C.C.O. en MELKPRIJS Het Consumenten-contactorgaan heeft de minister van landbouw gevraagd geen verhoging van het vetgehalte van de melk toe te staan. Zou de minister deze noodzakelijk achten, dan is het C.C.O. van oordeel, dat de mogelijke verlaging van de garantieprijs moet worden gebruikt om de prijsverhogende werking van de opvoering van het vetgehalte ongedaan te maken, zodat de straatprijs In elk geval niet hoger wordt. Nog liever wil het C.C.O., dat de verlaging van de garantieprijs resul teert in een lagere straatprijs. AFZET VAN GEDISTILLEERD De voorzitter van het produktschap voor gedistilleerde dranken, mr. dr. P. J. Witteman, heeft in een vergadering van het schap mede gedeeld, dat tussen 1 januari en 1 augustus de afzet van gedistilleerd met zes procent is toegenomen van 132.600 hl ad 50 pet in de eerste maanden van 1959 tot 141.400 hl ad 50 pet Het koudere weer zou hier van de oorzaak zijn. De export steeg met 18 pet. naar waarde en met 13 pet. naar hoeveelheid. AMBULANTE HANDEL In de Staatscourant is thans verschenen de vestigingsbeschikking Algemene ambulante handel I960. Deze houdt in, dat in het vervolg voor ambulante handel (markthandel, straathandel of handel te water aan particulieren) een vergunning van het hoofdbedrijfschap detailhandel nodig is. Om deze te krijgen, moet men over voldoende handelskennis beschikken. Onder de beschikking vallen niet de verkoop van artikelen waarvoor al vestigingseisen zijn gesteld, de verkoop van gedrukte stuk ken, gebruikte auto's, brandhout, ijs, chocoladewaren, suikerwerk, snoep goed, citrusfruit en bananen. MEI-ORDE VAN ARGENTINIË In Wassenaar heeft de Argentijnse ambassadeur gisteren de versier selen van grootofficier in de Mei-orde van Argentinië uitgereikt aan ir. F. J. Philips, president-commissaris van Philips, ir. P. F. S. Otten, president- directeur van dit concern en aan dr. ir. B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie. Commandeur in dezelfde orde werden de heer A. L. S. Bar, directeur buitenlandse voorlichting van het ministerie van landbouw, jhr. D. van den Brandeler, directeur voorlichting van buitenlandse zaken en prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het Spaans-Portugees en Ibero. Amerikaanse instituut in Utrecht. WAT IS HOLLANDSE COGNAC? De Fransen hebben er bezwaar tegen dat de zg. Hollandse cognac cognac genoemd wordt en daarom heeft het produktschap voor gedistil leerd beslist, dat deze drank na 1 september 1961 „vieux" zal heten. Als omschrijving van het produkt noemt men: een gedistilleerde drank, licht tot donkerbruin gekleurd, met een alcoholgehalte van minstens 35 procent, die als kenmerkende bestanddelen bevat ethylalcohol ei aromatische stoffen welke de drank een cognacaroma verlenen, even tueel licht met suiker of caramel gezoet en waaraan al dan niet buiten lands gedistilleerd is toegevoegd, Franse cognac of Franse „eau de vie" (Advertentie) Oorlogsmisdadigers adviseren regering Het Israëlische avondblad „Maariv" schrijft dat voormalige S.S.officieren en leden van de Gestapo, die in de oorlog Adolf Eichmann behulpzaam waren bij het uitroeien van joden in Europa, zich thans bevinden in de Ver. Arabische re publiek. Volgens het avondblad zouden zij op treden als raadgevers van de huidige scher. Het blad herinnert er aan, dat het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken enkele maanden geleden verschei dene westelijke regeringen een lijst heeft gezonden met de namen van 2? vooraanstaande Nazistische oorlogsmis dadigers die in Egypte asyl hadden ge kregen. Tsjoe En-lai valt V.S. op scherpe wijze aan Tsjoe En-lai, de premier van Rood- China. heeft een felle aanval gericht op de Verenigde Staten. Hij beschuldigde Amerika ervan op te hitsen tot uitbrei ding der bewapening en oorlogsvoorbe reiding, van het provoceren van munistische landen, het torpederen Russische ontwapeningsvoorstellen het proberen onafhankelijkheidsbewe gingen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika te wurgen. Tsjoe verklaarde in zijn re de. aan de vooravond van de herden king van de stichting der Chinese volks republiek, dat zijn land voorgoed de zij de heeft gekozen van de onderdrukte volkeren. De Nederlandse regering heeft daag de federatie van Nigeria erkend Het hoofd van een bijzondere missie, de heer L. Noël, heeft de regering te Lagos op de hoogte gesteld van Nederlandse erkenning van de nieuwe Afrikaanse Ongeveer 1.200 gedelegeerden uit 58 landen worden verwacht voor het zesde congres voor voeding en essentiële stof fen. dat van 5 tot en met 9 oktober te Straatsburg en Baden-Baden (West- Duitsland) zal worden gehouden. Het congres is een vereniging van studenten en beoefenaren van de medische en na tuurwetenschappen. llllll Minister Beerman heeft verklaard dat dc toto kan blijven voortbestaan mits de prij- naar in natura zullen worden uitge- I. Over deze gang van zaken is H e t ooi bepaald niet tevreden, zoals blijkt nit de volgende opmerkingen: „Het wetje tot regeling van de toto iz namelijk de Eerste Kamer verworpen omdat van oordeel was, dat het politiek com promis soals dat in de Tweede Kamer tot stand was gekomen, bleef beneden hetgeen (eerderheid van het Nederlandse volk op dit gebied wenste. Wat doet nu deze minister? Hij komt liet met een ruimer voorstel, dat zou be- intwoorden aan de gevoelens van het Ne derlandse volk, soals die op democratische wijze tot uitdrukking zijn gekomen. Neen, hij komt met een oplossing welke ogen schijnlijk nog blijft beneden hetgeen hij in de afgelopen weken self toestond. De prij- sullen blijkbaar niet meer, zoals tot t, in waardebonnen of via geblokkeer- -keningen mogen worden uitgekeerd. Zij moeten voortaan in „natura" worden ekt. Hoe dat precies moet als een hoofdprijs bijv. een huis over vele innaars dient te worden verdeeld, kon ilfs het departement van justitie ons van morgen nog niet zeggen. In sportkringen men terzake de meest uiteenlopende opinies horen verluiden. De kans lijkt groot als de minister inderdaad aan deze eis in natura blijft vasthouden, dit op een pool >1 narigheid uitloopt. Overeenkomstig zijn eigen woorden mag in mr. Beerman alsnog gevergd worden, dat hij het vergunningenbeleid, zoals hij elf in de afgelopen maanden met de in overeenstemming achtte, voortzet. Voor hoe lang? „Voor de levensduur van dit kabinet", zo heeft professor Romme hem jl. zaterdag al in de Volkskrant aangera den. Tijd laat een enigszins ander ge luid horen: „Men moet erkennen dat mi er Beerman met deze voorstellen ge ld heeft zijnerzijds zijn uiterste best tc ben willen doen om zijn sombere profe tieën inzake een te duchten gespannen po litieke situatie niet te laten uitkomen. Wij weten weliswaar niet wat de minister ondet „de beperkte duur" van de voorgesteld" voorzieningen verstaat, maar in de opvat ting dat „uren, dagen, maanden, jaren al een schaduw heem-liegen" mag een period) van enkele jaren nog altijd als iets zeci beperkts gelden. Men heeft dan alle tijd om ru6lig verder te zien. Als intussen toto wat te verwachten is onvertr derd de animo blijft wekken, is er dan den voor politieke spanningen om dit sultaat? Van de Tweede Kamer, die h een poging ziet om datgene, wat in gemi overleg tot stand kwam, zoveel mogelijk te honoreren, lijken die spanningen niet tc verwachten. Veeleer is bewondering, zo niet verbazing op zijn plaats voor de sp< tieve lenigheid, waarmee minister Bei man de verwerping van zijn wetsontwerp opvangt. Maar de vraag blijft intussen of mini Beerman met deze oplossing ook een dere bron van mogelijke politieke spam gen heeft weggenomen, namelijk de om genaamheden, welke de verwerping in de Eerste Kamer voor de verhoudingen tus sen de regeringsgezinde partijen meebracht. onó te gaót Dr. Mr. W. Hugenholtz DE spoed, waarmee de Tweede 'bcah"d™ddTl *w"s ook Kamer net ontwerp aierenbe- veelal het opzet niet te bewijzen was. schermingswet heeft behandeld Voorts was het element „de gezond- en aangenomen, is bijzonder ver- 'ieugend. Het is te hopendat nu >ok de Eerste Kamer snel zal be llissen. Verwacht wordt dat het nog voor de Kerstdagen gebeurt. Wij zijn naar omstandigheden zeer tevreden over hetgeen ie be- de haardolie met het hoogste rendement heid benadelen" bijna niet te bewij zen. Aan dit alles is tegemoet geko men o.a. door dit laatste begrip van art. 254 te veranderen in ,.de nodige verzorging onthoudenhetgeen veel ruimer is. Het redelijk doel en als er wel een zodanig doel is. het ontoe laatbaar middel, zijn echter geble ven. Ook het te bewijzen opzet. Daarom heeft men een pendant ge maakt in het nieuwe ontwerp door te méér warmte EX-premier Loemoemba heeft weer eens van zich laten ho ren. Hij zal niet deelnemen aan de door Kasavoeboe uitgeschre ven rondetafelconferentie en zal de Ver. Naties verzoeken, een speciale scheidsrechterlijke com missie in te stellen, die onderzoe ken moet, hoe de V.N.-gelden in Kongo zijn besteed. In die com missie zouden vertegenwoordi gers van Amerika, Rusland en zes Afrikaanse of Aziatische lan den zitting moeten hebben. Het niet deelnemen aan de rondeta felconferentie motiveerde hij met de verklaring, dat alleen het parlement een dergelijke conferentie kan uitschrij ven. Hij voegde er aan toe, dat giste ren een buitengewone parlementszitting was gehouden, die bijgewoond werd door meer dan honderd parlementsle den. Alle aanwezigen hadden zijn ver zoek tot instelling van een arbitrage- -r Kongo gesteund, zeide Vermelden we nog, dat Moboetoe communistisch China heeft beschuldigd steun aan Loemoemba, toen deze al langer dan een week geen premier De Belgische minister van buitenlandse zaken Pierre Wigny heeft gisteravond New York verklaard dat zijn land bereid i ruil voor bepaalde garanties, op- f diplomatieke betrekkingen met Kongo aan te knopen. Deze garanties betreffen de veiligheid van de diploma tieke staf en de in Kongo wonende Belgen. Het Kongolese volk is zeer wel in staat zichzelf te besturen, maar het is het slachtoffer geworden van buitenlandse, ten dele Russische invloeden, zo zei Wigny voorts. hij. Inmiddels heeft premier Tsjombe Katanga laten weten, dat hij een 24 i sterke afvaardiging van kolonel Moboe toe niet wenst te ontvangen. Het doel van die delegatie is. Tsjombe zo te krijgen, dat hij deelneemt aai door Kasavoeboe uitgeschreven ronde tafelconferentie. Tsombe wil echter dat deze op neutraal terrein wordt ge houden en dat hem van tevoren word medegedeeld, wie er wel en wie er niei aanwezig zullen zijn. Levensstandaard van de Fransen stij gt in '61 De Franse levensstandaard, die ge durende twee jaar gedruktis, zal in 1961 met vijf procent moeten stijgen. Deze conclusie kan getrokken wor den uit de toelichting op de begroting voor het volgend jaar. Er komen be lastingverlagingen, terwijl de uitgaven van sociale en economische aard en de staatsinvesteringen zullen worden verhoogd. Dit denkt men te vinden in een vergrote produktie. De verminde ring van de soberheid is noodzakelijk om het tempo van de Franse E.E.G.- partners bij te houden. Kritiek Noorse prins op Amerikaans beleid De 23-jarige Noorse kroonprins Ha- rald, die op het 'ogenblik door de Ver raid, die op het ogenblik door de Ver enigde Staten reist, heeft voor de Noors- Amerikaanse kamer van koophandel in New York gesproken over de Ameri kaanse houding ten aanzien van de vrije concurrentie op lucht- en zeevaartge- bied. De prins deed dit naar aanleiding van het Amerikaanse plan de rechten van de S.A.S. te beknotten. Prins Ha- rald zeide onder meer: Als de feiten het wantrouwen bevestigen zal dit, naar ik vrees, gevolgen met zich meebren gen, die niemand die voorstander is van de grootst mogelijke vriendschap tussen Skandinavië en de V.S. gaarne zal zien. Engelsen hebben weer eens een probleem De Britten hebben weer eens een pro bleem. De aankondiging van de huwe lijksplannen van koning Boudewijn heeft de vraag doen rijzen of de protestantse koningin van Engeland, tevens hoofd van de Anglicaanse kerk. het roomska- tholieke huwelijk wel zal kunnen bijwo nen. In België zou men zich vast be ledigd voelen, maar in brede Engelse kringen vindt men dat het écht niet kan. Overigens is er een precedent waarop de koningin zich kan beroepen. In 1913 is haar grootvader, koning Ge orge V, aanwezig geweest bij het r.k. huwelijk van prinses Victoria Louise, de enige dochter van de laatste Duitse keizer, met de prins van Brunswijk. De koningin zal hierin zelf moeten beslis sen, daar een vorstelijk huwelijk strikt genomen geen staats- maar een parti culiere aangelegenheid is. Op basis van het handelsverdrag van 1958 tussen Zuidslavië en de Benelux is gisteren in Belgrado een protocol gete kend, waardoor de handel tussen beide partijen vrij is geworden. of nodeloos de gezondheid van een dier benadeelt en hij die nodeloos aan dier, dat geheel of ten dele aan onder zijn toezicht reikt, al t, het jammer, dat diver- Z se andere bepalingen nog niet tn zigde art. 254 ook strafbaar isi hij deze wet werden overgenomen, omdat zij nog niet „politiek haal baar" bleken te zijn. In ieder ge val komt deze wet voor twee- hem bfebehwrt8 derde tegemoet aan hetgeen was staat, of aan een dier, tot welks qevraagd in het door mij reeds in zorging hij verplicht is, de nodige ver- - w ij zorging onthoudt. oktober 1951 by rmnwter Mulde- D„e feiten waarbij dus gce„ opie, rije officieus ingediende ontwerp- nodig is, zijn overtredingen, terwijl dierenbeschermingswet. De a.s. wet is slechts et opname; de beschaving schrijdt der en binnen afzienbare tijd zal ker een volgende oogst binnengehaald zijn kunnen worden. Dit behoeft dus niet J 1 zolang te duren. Ook beperking van en controle op de vivisectie zal in de doel, al of niet volgende wetswijziging zeker op het strafbaar: programma staan. Sinds 1920 was er op dierenbescher- mingsgebied niets meer veranderd aan de beide artikelen 254 455 W.v armede dierenmishandeling kon bestrijden en berechten. Het was hoog tijd geworden we behandeling van deze materie aan de orde te stellen, waar er een grote discrepantie was ontstaan tussen het geen de wet in die twee bepalingen strafbaar stelde en het rechtsgevoel van de doorenee- Nederlander '^de- artikelen zijn in 1886 voor het eerst in onze strafwet geving opgenomen. Ons land had toen allerminst de pri meur op het ge bied van dit be langrijk stuk be schavingswerk. Te recht kon Cremers bij de behandeling van art. 254 des tijds in de Tweede Kamer opmerken, dat in alle beschaaf de landen dieren mishandeling werd gestraft, maar dat alleen Spanje. Tur. kije. en Neder land daarop toen maakten. Art. 254 stelde ir mishandeling van ge DE SCHRIJVER Dr. mr. W. Hugenholtz, advo caat en procureur te Leiden, ii president van de Wereldfedera tie voor Dierenbescherming en ook voorzitter van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Hij diende in 1951 een ontwerp Wet Dieren bescherming bij de minister van Justitie in en stelde een jaar later een ontwerp-Wereld- wet Dierenbescherming op, welke werd toegezonden aan al le regeringen. In 1951 werd hij benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer en in 1953 volgde zijn benoe ming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Toen de heer Hugenholtz op het Leidse stad huis van de burgemeester deze mededeling had vernomen, kwam de hond van de burger vader naar de heer Hugen holtz toe met een doosje in de bek bevattende de versierselen van deze koninklijke onder scheiding. De schrijver iz ere lid van vele buitenlandse ver enigingen op het gebied van de dierenbescherming. ook strafbaar gesteld. Om dit systeem verder te verfijnen art. 455 diverse feiten als zo- strafbaar gesteld, geconcretl- Zo is los van opzet, redelijk nodeloosheid steeds koe met overvolle ui- of op een markt of openbare verkoping ten verkoop te hou den rundvee ver voeren, terwijl het aangebonden is met een hals touw of hoorntouw, anders dan aan de hand; bij de verlossing zich niet of welijks kan bewe- daglioht wordt ge weerd, dan wel in een ruimte, waarin het daglicht niet of nauwelijks kan doordringen. Het jonge dier wordt volgegoten met melk en krijgt geen sprietje groen. Het staat in het donker. vervuilt vaak en kan zich niet keren of wen den. Het feit, dat ïn uitzondering het houden van kistkalveren niet bij de wet zelf doch bij algemene maatregel 1886 strafbaar, van bestuur, gehoord het Landbouw- dier. Tengevol- schap, zal worden strafbaar gesteld krachttoestel of an dere dierlijke trek kracht gebruiken: de oorschelpen van een hond verklei nen; de staar twer- velkolom van een paard verkorten enz. Het houden van kistkalveren zal worden verboden in een aparte maatre gel van bestuur: daaronder is te ver staan het houden van een kalf ineen l het die bepaling weinig of niets te berel- is. dat BOUWPLATEN plakt u met Ceta-Bever^ ken. In 1920 werd dit verbeterd werd strafbaar gesteld: het „zonder redelijk doel of met overschrijding hetgeen ter bereiking van zodanig toelaatbaar is opzettelijk aan een dier veroorzaken van pijn of letsel, gezond- heidsbehandeling of onthouding van het nodige levensonderhoud." Het overtredingsartikel 455, dat ln 1886 slechts enige bepalingen inzake Maar trek- en lastdieren bevatte, kreeg in nnr n 1920 een meer uitgebreide vorm en in houd. Strafbaar werd o.a. gesteld: dieren arbeid doen verrichten, die hun krachten kennelijk te boven gaan; dieren nodeloos arbeid doen verrichten op pijnlijke of kwellende wijze; die- °<;weg ren nodeloos vervoeren of doen ver- voeren op pijnlijke of kwellende wijze weldra zal verdwijnen. Marijnen. aan wie wij veel te dan ken hebben. Zij hebben pal gestaan te gen de stormaanval van bepaalde agrarische zijde, die zich in de porte- monnaie ernstig bedreigd gevoelde. Mammon is niet alles ge oorloofd! Minister Marijnen heeft ge zegd en beloofd: „De gedachten gaan uit naar een bepaling, die verbiedt het houden in een ruimte, waarin het dag licht niet kan doordringen en het dier niet gemakkelijk kan staan, de kop bewegen of op elk der zijden gaan Tenslotte zij vermeld, dat er ook eindelijk een goede regeling komt, waarbij „kettinghonden" worden ver- Waarom was dit nu alles onvoldoen- boden, de? Het verkopen, doden enz. van hon- O.a. omdat het begrip „zonder re- den en katten als bedrijf wordt aan delijk doel" in art. 254 veel te rekbaar een vergunning gebonden, evenals was. Zo werd het couperen van paar- de inrichtingen, waar dieren worden destaarten en hondenoren niet straf- verkocht, tentoongesteld en gedres- baar geacht, omdat dit couperen een seerd, die in Nederland niet in het redelijk doel had volgens de Hoge wild leven (circussen, dierenhandel, Raad. n.l. verhoging van de handels- dierenparken). waarde. Ook werd niet gauw aangeno men, dat het ontoelaatbare i Don Quichotte - 1960 Advertentie Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT I De politie in Liverpool heeft een 24-jarige Oosten rijker gearresteerd, die er van verdacht wordt op 19 september een Amsterdam se bank voor 500 dollar te hebben opgelicht. Hij bleek twee paspoorten op ver schillende namen te hebben. I In Chicago is een 32-jarige vrouw aangehouden, die elt maal getrouwd was zonder ooit te zijn gescheiden. Zij trouwde bij voorkeur met militairen, die overzee dien den, waardoor zij van de Amerikaanse staat ettelijke toelagen ontving. I Een Westberlijns denazifi- catiehof heeft de bezittin gen van Reinhard Heydrich in Berlijn ter waarde van 12.000 Mark in beslag ge nomen. Heydrich, die in 1942 door verzetsstrijders werd gedood, werd vooral berucht door zijn optreden in Tsjecho-Slowakije. I Een 19-jarige blonde uit Rhodesië is opgeroepen om in het (mannelijke) leger van haar land te dienen. Delmina Martincevic heeft daarom geschreven, dat zij een meisje is. maar zij kreeg te horen, dat zij te vergeefs probeerde onder haar dienstplicht uit te ko men en dat zij was geregis treerd als infanterist 81.116. Vandaag moest zij voor de keuring komen I Een Oostduitse stand op de Photokina in Keulen Is gisteren gesloten wegens het maken van communis tische propaganda. De stand van Agfa-Wolfen, een staatsbedrijf, gaf propa gandamateriaal uit met Deutsche Demokratische Republik erop gedrukt en dat namen de Westduitsers I De Seawolf, Amerika's tweede door kernenergie aangedreven onderzeeër, is van een nieuwe krachtbron (een hogedruk-waterreac- tor) voorzien en opnieuw te water gelaten. De oude natrium-reactor was niet goed genoeg, maar stelde de Seawolf toch in staat zestig dagen onafgebroken onder water te blijven. I Op Borneo zijn vijfentwin tig Kapoeas omgekomen bij een ruzie over het in brand raken van de oogst toen er afval werd ver- Alleen kranten die de po litiek van de regering steunen, zullen in Djakar ta mogen verschijnen, zo heeft het garnizoenscom mando gedecreteerd. Vo rige week zijn er elf kran ten in Bandoeng, Sema- rang, Soerabaja en Makas sar gesloten. Prins Albert van België is in gezelschap van pr' ses Paola naar New Y( vertrokken, waar hij het hoofd zal staan een handelsmissie. Vandaag zijn in Reykjavik Brits-IJslandse besprekin gen begonnen over de kwestie van dc visserij- zone om IJsland. Dc Britse redersvereniging heeft alle vissers op het hart gebon den er meer dan ooit op te letten, dat de twaalf- mijlszone niet wordt ge- Ir. W. D. P Stenfert, di recteur van Radio-Holland, is opnieuw gekozen tot president van het Comité internationale radio mari time, een internationaal wetenschappelijk en tech nisch lichaam, dat negentig procent van de wereld- scheepvaart vertegenwoor digt. Volkomen terecht hebben de hor- slechte reputatie, want de wUze waarop deze Insecten het vee teisteren is werkelijk deerniswek kend, ongeacht nog de schade die zij in de huid teweeg brengen en waar door bijvoorbeeld jaarlijks tientallen miljoenen guldens aan leer verloren Laten we voorop stellen dat er ver schillende soorten horzels zijn, de paarden-, de schapen- en de runder horzel zjjn hiervan wel de bekendste. In tegenstelling tot de steekvliegen die we onder de naam dazen hebben samengevat en die grote aantallen kun nen belagen, blijken de horzels ln vol wassen toestand niet zo talrijk te zijn. En wat een niet minder belangrijk verschil uitmaakt: zij steken niet en zuigen geen bloed. Sterker nog. de meeste horzel soorten hebben in volwassen toestand rudimentaire monddelen zodat zij niet eens in staat zjjn voedsel tot zich te nemen. Als zo'n horzel dus zou willen steken, zou zij het nog niet eens kunnen! Het kwalijke van de horzels is ge legen ln het feit. dat zij haar eieren leggen op de huid bij runderen, aan de schoften en voorbenen bij paarden en ln de neusgaten van schapen. De uitgekomen larven boren zich ver volgens naar binnen en vreten zich door het dierenlichaam heen, welke verblijfplaats na het nodige voed sel te hebben opgeleverd ook weer verlaten wordt, omdat de verpopping van de larve In de grond dient plaats TOCH IS HET ZO! te vinden. De levenswijze van hor zels, die het vee gebruiken als voe dingsbodem voor haar nakomeling schap, is dus totaal verschillend van het gedrag der dazen, die zichzelf met het bloed van mens en dier Een merkwaardige Zuidamerikaan- se horzel, wier naam wü u mogen be sparen, dient nog aan de vergetelheid te worden ontrukt, omdat dit dier haar eieren niet direct deponeert op de huid van de gastheer die tot voed selbron van de larven moet strekkeiv doch deze bevestigt op het achterlijf van muggen en an dere bloedzuigende insecten. Wanneer nu de horzellarve op het punt staat uit te komen, geeft lichaamswarmte van het slachtoffer, wier bloed door de mug wordt uitgezogen, de jonge larve de nodige prikkels om de eischaal snel te verlaten en van gastheer te verwis selen. Het muggenllchaam verlatend dringt de horzellarve dan binnen in de huid van rund, hond, varken of.... mens. Zodat we in dit geval met goed recht van een mensenhorzel zouden kunnen spreken. De reden waarom deze horzels eerst van de bemiddeling van andere insecten ge bruik moet maken, is voor zover wjj weten nog niet bekend. Wat u waarschijnlijk ook niet be kend zal zjjn, Is het merkwaardige feit dat In het tsaristische Rusland de doodstraf 125 Jaar eerder werd afge schaft dan ln het democratisch Ne- Daarover de volgende keer. Art. 65 Veewet is afgeschaft, zodat het voortaan gelukkig verboden Is honden en katten van een ander op eigen erf te doden. Dit is een enor me vooruitgang, waar ook jarenlang voor gevochten is. Op grond van art. 350 W. v. Str. is het dus nu verbo den honden en katten van een ander op eigen erf te doden. Om het euvel der loslopende hon- den te bestrijden hetgeen inderdaad een groot euvel is, waar deze honden vaak schapen doodbijten werd een amendement aangenomen van Prof. Diepenhorst, waarbij de politie het recht krijgt: a. om honden en katten op te van gen, die tussen zonsondergang en zonsopgang elders dan op het erf van de eigenaar of houder zonder toezicht worden aangetroffen. Let hier op de vet gedrukte woorden. De politie mag dus zo'n dier niet doden, maar het opvangen (het betreft hier dus stro pende honden en katten in het al gemeen). b. om honden en katten, die zich zonder toezicht bevinden op erven of „in het veld" als bedoeld in art. 1 van de Jachtwet en welke een onmid- delijk gevaarvormen voor zich op het erf of in het veld bevindende die ren, waarvan de instandhouding ge wenst is te vangen en, als geen an der middel tot afwering van het ge vaar ten dienste staat te doden. Van het opgevangen dier wordt aan de eigenaar kennis gegeven. Deze krijgt max. 100 boete als hij zijn dier niet binnen 14 dagen heeft terug gehaald. Dit is een bijzonder goede bepaling, die nodig is en die om zijn grote humaniteit en om dc goede ju ridische redactie bewondering af dwingt. De Raad voor de Dierenbescher ming is er niet gekomen. Wij zijn daar niet rouwig om, waar dit lichaam zich zou hebben kunnen plaatsen tussen Dierenbescherming en de Regoring, Als de Eerste Kamer vlug afwerkt zou de wet op 1 jan. 1961 in werking kunnen treden. Wij hopen dit vurig!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5