flmtoua Leids christelijk lyceum krijgt Middelbare Meisjes School ik zie meer in 'h arietona Op 11 oktober honderdjarige in Leids Geref. rusthuis beva bevalt u beter LEIDSC1LE COURANT ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 \Ni Agenda voor Leiden Zaterdag Binnenstad Leiden, 7.30 uur n.m. Gro te taptoe. In den vergulden Turk, 2.304.30 uur: Afscheidsreceptie J. van Leeuwen, di recteur N.V. Alg. Brandstoffenhandel „Leiden", kennismaking nieuwe direc teur G. J. de Jong. Luxortfheater, 10.30 uur: Bijzonder ker- kewerk Hervormde Gemeente, 3 oktober- programma. Maandag Drie oktober-programma, zie krant vrijdag. Woensdag Busstation. 7 uur n.m. Vertrek K. ei naar Kon, Schouwburg, Den Haag; Ne derlandse Come die met Dona Diana, van Moreto. Gymnastieklokaal Stadhouderslaan- school, 8 uur n.m.: Afscheid D. Streef kerk en installatie J. v. d. Brink als hoofd. Academisch ziekenhuis, 12.501.20 uur Middagpauzebij eenkomst. Pieterskerk, 7.30 uur n.m. Avondstilte. Donderdag Stadsgehoorzaal, 9.30 uur v.m. Inspec- tiedag La. Alphen aan dien Rijn; N. IJ. Vlietstra over: De lagere school ei geestelijke hygiëne; Lode van Gent Tussen vulkanen en wilde dieren» met kleurenfilms. Vrydag Marekerk, 8 uur: Bijbel-Kiosk-Veren i- gimg, samenzang, koorzang en sprekers ds. J. H. de Boer en <Js. H. Bouter. Zaterdag Romanuszaa-1, Mare, 2 uur: Start Huts- pot-wandeltodht. Stations N.S., 2.22 uur turn.; Vertrek Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar tentoonstelling Open oog voo natuur, dn Haarlem. Apotheken Op 3 oktober zijn geopend apotheek Doeza, Doezastraat 31, teL 21313, en apo theek Haven, Haven 18, teL 20085. Films Casino (2»30, 7 en 9.15 uur): Some like it hot (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur)Kolonel Hyde contra Scotland Yard (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De zaak MP (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Kop op, kiezen op elkaar (alle leeftijden); don derdag: Anna Karenina (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Mitten in der Nacht (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Czardas- könig (alle leeftijden). Aanvangstijden alle theaters op 8 ok tober: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen Lakenhal, oude en moderne grafiek uit verzameling Taevernier te Gent (tot 17 oktober). Lakenhal, kindertekeningen 3 oktober feest 1959 (tot 5 oktober). Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). vrlj- i 2 tot 5 uur. .erfoanuum, Nonnensteeg 1: elk» >pend van 8.30 tot 12.30 en van museum „Generaal Hoefer", Pest- i 7: elke dag geopend van 10-5 u. otkade 2, elke i half 10 tot 12 en van 2 bot 4 uur. Jeugdbtblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. er» vrijdag (specaaai voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en var 2 Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer", Pesthuislaan, ,,'s Konings Rok" prenten en uniformen (tot 30 september) Leidse hoofdzuster kon. onderscheiden Vanmorgen is aan de hoofdzuster van het Academisch Ziekenhuis C. M. Norde- graaf de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitge reikt wegens haar 34-jarig dienstver band. Op 1 oktober 1926 trad zuster Nordegraaf in dienst van het Academisch Ziekenhuis. Zij is aan pensioen toe maar heeft de wens te kennen gegeven nog in het ziekenhuis werkzaam te blijven. Zij werd o.a. toegesproken door de directeur van het Academisch Ziekenhuis dokter M. W. Jongsma en namens de afdeling door prof. dr. W. J. C. Verhaart. Nog steeds geen noodgebouw! Spoedige schooluitbreiding met minstens 20 leslokalen dringend gewenst VV^ANNEER de Staten-Generaal de hegroting van het departement vat onderwijs, kunsten en wetenschappen voor het volgend jaar goed keurt, dan zal met ingang van het komend cursusjaar, september 1961, cei wens van een groot deel van protestants-christelijk Leiden en omgeving ir vervulling gaan. Aan het christelijk lyceum in de Kagerstraat te Leiden kan dan worden gestart met een afdeling Middelbare Meisjes School, kort weg bekend onder de MMS. Deze voorgenomen uitbreiding stelt direct de uitbreiding van de school aan de orde, een uitbreiding die al lang op stapel staat, maar al even lange tijd traineert, zodat men zelfs dit cursusjaar i der het geplande noodgebouw moest beginnen, waardoor er dagelijks tot acht zgn. „wandelklassen" zijn. Elke ruimte, tot en met de kleine biblio theek, is als lesruimte ingericht. onderwijs Groot was de laatste jaren de aanvraag bij het bestuur om een M.M.S.-afdeling. Een daartoe strekkend verzoek heeft de minister dan ook bereikt en op de deze maand ingediende rijksbegroting komt de christelijke M.M.S. in Leiden a want de Kamers 2ullen beslissen het verlenen van subsidie voor deze breiding. De M.M.S. is een opleiding die spe ciaal beantwoordt aan de psyche het meisje. Er wordt in hoofdzaak les gegeven in talen, geschiedenis en rijkskunde. Dat zijn ook de examenvak ken. Het einddiploma geeft geen toegang >en academische studie. Het onder wijs is algemeen vormend; er wordt dus ook aandacht geschonken aan tekenen, handenarbeid en andere vrije vakken, die per school in overleg met de inspectie worden vastgesteld. De meisjes die nu in de zg. onderbouw zitten, zullen aan het eind van deze cursus kunnen kiezen in drie richtingen: gymnasium, h.b. Een probleem dat voor het recto raat bepaald in deze tijd ndet denk beeldig is, vormt het lerarenkorps. Dit jaar is men erin geslaagd, niet het minst door de gunstige omstan digheid, in een universiteitsstad te zijn gevestigd, alle lesuren te bezet ten. De uitbreiding met een derde schooltype zal dus niet struikelen over docentengebrek. Noodgebouw Wel grote zorgen zijn er voor het derkomen van de jeugd. De school telt zeshonderdzestig leerlingen en is ge heel vol. Zo vol zelfs dat zes tot acht klassen geen eigen lokaal hebben en een onderkomen zoeken in klassen, waar de leerlingen op dat uur gymnastiek, natuur- of scheikunde hebben. Het be hoeft wel geen betoog dat dez.e toestand hoogst ongewenst is. Deze toestand, die ook een gevolg Is in de geboortepiek van 1946-1947 en die het bestuur natuurlijk jaren tevoren had zien aankomen, had provisorisch verhol pen kunnen worden, wanneer er met september een noodgebouw had gestaan. Het departement van o„ k. en w. heeft toestemming gegeven; de begroting ligt beneden f 100.000, zodat er geen rijks- goedkeuring nodig is, maar het gebouw oet op gemeentegrond komen. En dat is er de oorzaak van dot de gemeente Leiden de vereiste goed keuring voor de bouw nog niet heeft verleend. Een excursie van de be trokken ambtenaren naar de school zou onzes inziens die vergunning wel wat spoediger in de schoolbrieven- bus doen komen. De gemeente Lei den vergete naast de overigens urgente uitbreiding van de rijksuniversiteit ook het plaatselijke. Plannen Deze voorlopige uitbreiding is. zoals gezegd, provisorisch. Want er is voorlopig schetsplan gereed voor drastische schooluitbreiding, die zeker twintig leslokalen omvat en waar ii taal plaats wordt geboden aan duizend leerlingen. Een aantal dat ruim driehon derd hoger is dan het tegenwoordige aan tal, maar dat zeker binnen enkele jarer zal worden bereikt. En door de stichting van een m.m.s. ei door de steeds groeiende belangstelling voor liet middelbaar onderwijs. Het be 6luur heeft de bedoeling dat de binnen plaats van de tegenwoordige school wer kelijk een binnenplaats wordt, zodat deze geheel is omsloten door sehoolge- De school krijgt dus een gebroken cir kelvorm. De ingang wordt verlegd, het tegenwoordige gebouw wordt aan dt eisen van deze tijd aangepast en in dt grote uitbreiding komen dus twintig loka len, een kantine, een muzieklokaal, eer lokaal voor handenarbeid, twee gymna stieklokalen en een docentenkamer. Leidse oud-katholieken in eigen jeugdkerk Gisteravond kwam de J OK.-groep, het jongerencontact van de Oud-Katholieke Kerk te Leiden, bijeen met enkele geno digden voor de opening van het Jok-hol, een vertrek in de kelder van de kerk aan de Zoeterwoudsesingel. De J.O.K.-groep zal dus nu de beschikking hebben ;n eigen verblijf. Aan het vrouwelijke kerkbestuurslid, evrouw Van der Steen, werd verzocht de balk vóór de ingang weg te zagen, Zij stak zich in passende kledij en kweet zich heel best van haar taak. Toespraken werden gehouden door de heer H. Zun- derman van de Leidse Jeugd Aetie, de heer W. van Hesse namens het kerkbe stuur en afgevaardigden van verenigin gen. Het bestuur van de landelijke Bond m jong-Katholieken was vertegenwoor digd. Er werden enkele geschenken aan geboden, waarna pastoor A. J. Glazema- ker een slotwoord sprak. Na de opening bleef men nog enige tijd bijeen om praten over interkerkelijke contacten. Th. J. van der HEIJDEN lid van de Neder!, Veren, van Rechtskundige Adviseurs Op de dag dat gij geniet vergeet dan ook de zieken niet Wederom zal op 3 oktober onder ilit motto een collecte worden gehouden door het Prinses I-rene-Fonds voor de ontspanning in ziekenhuizen, sanatoria psychiatrische Inrichtingen, een ont spanning die niet alleen zeer welkom dooh ook dringend noodzakelijk is. Wederom doe ik een beroep op u om die dag eens extra gul te zijn voor uw zieke medemensen. Vooral kunt u helpen door een enkel uurtje te helpen bij het collecteren. Geeft u daarom op bij mij of aan het stadhuis, Vismarktzijde te Leiden. Ook op 3 oktober kunt u zich aan het stadhuis melden. J. C. van Schalk, wethouder, voorzitter van de afd. Leiden van het Prinses Irene-Fonds. Zo vol is het tussen elf uur en kwart over elf op de binnen plaats van het christelijk lyceum aan de Kagerstraat, dat de hoog ste twee klassen geen plaats hebben. Die wandelen een kwar tiertje in de Kagerstraat. Als het leerlingental nog meer stijgt (en dat. is zeker het geval) is er in het gebouw helemaal geen plaats meer. Daarom moet zo spoedig mogelijk met de bouw van een nooduitbreiding worden be gonnen. Foto N. van der Horst Al deze bouwplannen lijken wel wat voorbarig, maar er zal binnen korte tijd een oplossing moeten worden ge vonden! Eerst het noodgebouw (en deze bouw wacht slechts op een gemeen telijke formaliteit) en dan de grote uit breiding. Er moet voor worden gewaakt dat het ieerllngental wordt gedrukt door een gebrek aan ruimte. Het is een groot belang voor protestants-christe lijk Leiden en wijde omgeving. Het be stuur zij dan ook van dag tot dag diligent! GEMEENTE LEIDEN Oiticiële publicatim INZAMELING HUISVUIL Op maandag 3 oktober a.s. zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op maandag worden bediend, zal nu plaats vinden op donderdag 6 oktober e.k. De directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Henriëtte Astrid d v A P Voorn en J E v d Boogaard; Arnoldus Cornelis Stefanus z v W L Kramer en C v Soest; Henricus z v G van Heijningen en A Vianen; Anita Thérèse d v B Beekhuis en I J Barnhoorn; Diphena Goverdina Wil- helmina dvHT Flink en A Brussee; Rens Jan z v J Piket en J T Lijnes; Franciscus Willibrordus Bernardus z v A J de Romijn en R M C Meijer; Agada d v A de Vreugd en D v Duijvenvoorde; Hans z v J v Oosten en M J Stouten. OVERLEDEN: E de Groot. 73 j, wed v P Langelaan; W C M van der slot, 4 weken, z; A van der Wal, 60 j. man. ONDERTROUWD: N van Duijn en G van der Bent; P A Boon en B van der Kuij: B van Gellecum en M Sloos; A Brouwer en E Honsbeek; R E de Rooij en L A Schuiling; H J Cuvelier en M Kes; H Morren en P Lardé; C C de Vriend en S P M Develing: D Nieuwenburg en M Baelde; M Beekma en E de Jong; A van Wijk en M J F Duivesteijn; A van den Heuvel en C T M Duiven voorden; B W A Lucas en H L Wit- teveen; J Heikoop en J G Bink. Geslaagd Voor het examen gemeente-admini stratie II (le ged.) slaagde onze plaats genoot G. H. van der Wel. 'n hardwerkend mens komt 't beste toe... Groot gelijk! Na een dag hard werken is het goed uitrusten bij zo'n sublieme ARISTONA. Haarscherp van beeld, kristal helder van geluid. Automatische afstemming, dus U hebt er geen omkijken naar. Iederéén ziet meer in 'n ARISTONA! IN ÉÉN WOORD: FA NTASTISCHI Leidse kunstkring Voor Allen vraagt even de aandacht AUen bestaat al 35 jaar. Dat hoeft niet te betekenendat hij een levenskrachtig orgaan is. Het be stuur wil niets liever dan dat de kring dat is. Maar 35 jaar geleden was het culturele beeld van Leiden zo, dat de kring in een dringende behoefte voorzag. Dat is nu anders. K. en O., het Residentie-Orkest en Toonkunst zijn er ook en hoe! En dinsdag 11 oktober hoopt de te Katwijk geboren Mensje de Jong-Guyt in het Geref. rusthuis Groenhove aan de Witte Rozeiistraat te Leiden haar honderdste verjaar- te vieren. Velen van haar uitge breide familie (er zijn nog vijf van haar tien kinderen in leven en ver der zijn er 31 kleinkinderen, 60 ach terkleinkinderen en 3 achter-achter kleinkinderen) hopen deze bijzonde re dag mee te makenOok de burge meester van Leiden zal zich niet on betuigd laten en 's middags de nog krasse honderdjarige komen bezoe ken in haar vertrouwde omgeving. Want mevrouw De Jong-Guyt mag Katwijk geboren zijn en nog steeds „het ijzer" (de bekende Kat- wijkse kap) dragen, het rusthuis en zijn bewoners is haar vertrouwd ge worden. Op 18 januari 1943 was zij door oorlogsomstandigheden gedwon gen haar eigen huisje in Katwijk te verlaten en als evacuée trok zij toen in het voormalige Geref. rusthuis aan de Hooigracht te Leiden. TYF-A de oorlog had zij weer terug L kunnen keren naar Katwijk. De kinderen drongen er bij haar op aan bij een van hen in te komen wo nen, maar mevrouw De Jong-Guyt zei resoluut nee. Zij voelde zich best op haar gemak in het rusthuis en al leen voor het vieren van de verjaar dagen reisde ze om haar kinderen een genoegen te doen tot drie jaar i9aat ze 's zondags met een rolstoel verhalen uit die tijd. Dat gaat na tuurlijk niet meer zo vlot als vroe ger, vooral omdat ze in sterke mate hardhorend is geworden. Maar be kenden weten zich nog goed ver i staanbaar te maken en dan blijkt uit haar reacties, dat haar geest nag fris en actief is. Zo wilde ze deze al weten of er dinsdag de 11de wel genoeg „tèaretjes" zijn sen, die ze op haar verjaardag ver- T\TAT ze door haar oren moet ont- beren, vullen haar (helaas ook niet meer zo heel beste) ogen Dagelijks leest zij en veel! Vooral de Bijbel -is haar vertrouwd. De aan staande honderdjarige is zeer gods dienstig opgevoed en houdt er vast omlijnde principes op na. Zo wil ze onder geen voorwaarde 's zondags bezoek hébben uit Katwijk vanwege het daarvoor noodzakelijke reizen En toen haar kinderen vroegen, wel ke verzoek-Psalm ze op de zondag vóór de verjaardag na de kerkdienst op het hospitaal-kerkschip De Hoop moesten laten zingen (hoorbaa de visserijband), had zij direct haar antwoord klaar: Psalm 86 vers 6 „Leer mij naar Uw wil te hand'len". TAIT tekent haar levenshouding, die bepaald wordt door de liefde tot God en haar naaste. Op eenvou dige wijze heeft zij er ook in het rusthuis steeds naar gestreefd iets te betekenen voor haar medemensen, bijvoorbeeld door bezoekjes af te leggen bij zieken of mensen, die wei nig of geen bezoek ontvingen. hi het mooie nieuwe rusthuis be weegt zij zich, steunend op een drie poot, nog vaardig voort zij is lang niet altijd op haar kamer te vinden en als het maar enigszins kan, geleden ieder jaar naar Katwijk. Ze heeft een werkzaam en bewo gen leven achter de rug. Haar man, die vele jaren schipper was bij de binnenvaart, overleed op zestigjarige leeftijd. Vaak was ze met hem mee- gevaren, onder meer naar Duitsland en België. Soms vertelt ze familie leden (die haar vrijwel dagelijks be zoeken) en andere bekenden, zoals de directrice van het rusthuis, nog met de lift naar beneden bijwonen van een leesdienst in de kerkzaal of het vieren van het Hei lig Avondmaal. Ook haar verjaardag wordt beneden gevierd, in de recrea tiezaal. Want met zo'n grote familie zou ze ruimte tekort komen in haar keurige kamer op de tweede ver dieping. En wie weet, wie er nog meer komen die dag Foto N. van d«r Horst, dat gevoegd bij de radio, de televi sie en de bioscoop, nu, dan is het niet te verwonderen, dat het bestuur van de kring zich enige zorg maaikt over het vrij geringe ledental. Wil de kring zijn positie behouden en zijn rol van betekenis in het culturele leven van Leiden blijven vervullen zo als hij dat nu al vele jaren op lofwaar dige wijze heeft gedaan, dan moet dat ledental 1 De kring richt zich niet uitsluitend tol Leiden. Oegstgeest, Warmond, Leider dorp en het gedeelte Hoge Rijndijk van Zoelerwoude horen er ook bij. In dit ge bied wonen ongeveer 125.000 mensen. Dan is een ledental van 750 wel minimaal te noemen. Het bestuur meent, dat het ook al van belang is, de kunstkring te laten bestaan, omdat hij alleen kamer- muziek-concerten op zijn programma heeft. Wie het programmaboek van de kring doorbladert, komt tal van namen tegen die onmiddellijk wijzen op de hoge kwaliteit. En daarnaar blijft het bestuur streven. In het nu aangebroken seizoen wordt het eerste concert op 17 oktober gege ven. Dan treedt het pianoduo Kurt Bauer-Heidi Bung op. Op 30 november zingt Bernard Kruyscn en voor 11 jan. heeft het bestuur de violist Herman Krebbers gevraagd. In febr. volgt een pianoconcert van Robert Alexander Bohnke en ten slotte treedt op 15 maart het Franse kwintet Marie Claire Jamet op. Het bestuur wees ons er nog op, dat de toegangsprijs voor deze concerten bepaald niet duur is. Wie belangstelling heeft voor de kunstkring Voor Allen kan zich opgeven bij de fa. Bender, Hoge- woerd 90, de fa. Servaas, Koornbrugsteeg 5, of de heer De Jong, Koninginnelaan 51. Afscheid directeur Riedel n.v. Leiden Een der directeuren van Riedel limonadefabrieken n.v. te Leiden, de heer J. H. Senff, heeft afscheid ge nomen als actief lid van de directie. De heer Senff, die vele jaren lang grote bekendheid genoot in de krin- van het Bureau voor Bierhandel Mineraalwater-industrie (BBM), is met ingang van heden tot Com- issaris van de Riedel Limonade- fabrieken n.v. benoemd. Op een ge animeerde receptie namen de ove rige directieleden en het voltallige personeel afscheid van de directeur. Puzzel prominenten 1. G. Wielinga, Padoxlaan 9, Warmond; 2. mejuffrouw A Ribot, Oosterdwarsstraat 24. Lelden; 3. mejuffrouw Yvonne Wijntjes, Leidseweg 473, Voorschoten. Beva, betere vakkleding past iedere vakman blijft in de maat door krimpvrij Sanfor

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3