Jïieuure iTdlisrije GTnurant Commentaar BRANDT VOORZIET NIEUW-GUINEA bedreigt vrede YN-beroep op Ike en Chroesjtsjef Bezinningsdag verkeersveiligheid NIEUWS in één oogopslag- BON na opzegging handelsverdrag represailles KLEDERDRACHTEN OP KINDERZEGELS ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 Directie, Redactie, Abonnementen- en ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 pot week ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11986 CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD „Staatvasticfi is aheblmn thgn hert ia tcgfjenspott" vergeten Zie Zondagsblad De verhouding tussen West- en Oost-Duitsland heeft een diep tepunt bereikt: de Bondsrepubliek heeft per 31 december het handelsverdrag opgezegd en het is niet onwaarschijnlijk, dat van Oostduitse zijde represaillemaatregelen zullen worden ge- Een bijzondere dag is het op 4 oktober: werelddierendag. In onze Gastenrubriek is vandaag aan het woord mr. dr. W. Hugenholtz, de voorzitter van de Ned. vereniging tot bescher ming van dieren, die ook internationaal zoveel voor het dier heeft gedaan en nog doet. De spanning rondom het geheimzinnige voorwerp in het gat te Heelsum is opgeheven: het bleek een oefenbom te zijn. Geen reprise dus van het gat van Wormer. Het klinkt als muziek TAE ministers, staats- secretarissen en Ka merleden hebben giste ren een klein pakje thuis gekregen. Inhoud een grammofoonplaat. En dit is de bedoeling als ze vanavond gezellig thuis zitten en, moe van al het praten en regeren, eens een gezellig muziekje wil len horen, dat ze dan die plaat opzetten. Ze krijgen te horen: de smeltende tonen van Am sterdamse carillons, de (wat minder smeltende) liedjes van Amsterdamse cabare tiers, de lof bezingend van de stad aan het IJ. En als ze dan opschrikken van dat woordje „Het IJ", is het al te laat: want dan is Amster dams burgemeester Van Hall al begonnen over de IJ-tunnel. Wat hij precies zegt op die grammofoon plaat Weten we niet, want ze is slechts bestemd voor de hooggeplaatsten die we hierboven noemden. Maar het zal ongetwijfeld een vu rig pleidooi zijn voor dat gene wat de Amsterdam mers nu eenmaal zo na aau het hart ligt. Niet slecht bedacht van die Amsterdammers. Want ook ministers, staatssecre tarissen en kamerleden zijn maar mensen: de verlei ding om te horen wat er nu toch wel in die plaat gegrift zal staan, kunnen zelfs zij niet weerstaan. En dat was de bedoeling. Voor u ligt het heel wat eenvoudiger. Als u propa ganda wilt maken voor on ze krant, dan hoeft u niet een grammofoonplaat te sturen u laat eenvoudig vrienden en kennissen. Ze zullen net zijn als andere mensen: nieuwsgierig. En voor nieuws-gierige mensen, mensen die op de hoogte willen zijn, geeft onze krant juist datgene wat ze zoe ken: beknopt, duidelijk ge schreven vinden ze er in wat ze weten willen. Het enige wat u dan nog hoeft te doen is de bon in vullen, hoofdzakelijk om bezitter (ster) te worden van „Tip-Parade", het han dige boekje dat in weinige dagen al zo populair ge worden is in onze lezers kring dat het nauwelijks aanbeveling meer behoeft. Kent u het nog niet jam mer voor u. Maar het is vlug te verhelpen. De bon. Frans protest tegen reclame voor Nederlandse boter De Ffanse afgevaardigde in het Euro pese parlement André Dulin heeft bij de E.E.G.-commissie geprotesteerd tegen een commerciële uitzending van radio- Luxemburg waarin men de Franse luis teraars erop had gewezen dat ze beter de Nederlandse boter konden kopen, om dat die goedkoper was dan de Franse. Dulin vroeg zich af of het wel wense lijk was propagandamethoden te gebrui ken die de boeren in een van de zes E.E.G.-landen ernstig benadelen en die volgens hem in strijd zijn met de geest van het E.E.G.-verdrag. De commissie heeft hem evenwel ge antwoord dat het haar niet bekend is oi de Nederlandse regering op de hoogte was van de door Dulin gewraakte uit zending. De commissie meent voorts dat het niet tot haar taak behoort om te bemoeien met het programma een particulier radio-station. 100 jaar West-Berlijn voorziet een reeks :presaille-maatregelen als reactie op het West- duitse handelsembargo, maar een blokkade van West-Berlijn acht hij niet waarschijnlijk. Deze stopzetting van de handel tussen West- en Oost-Duits land draagt een tijdelijk karakter. Zij sluit het openen van besprekingen over nieuwe handelsrelaties niet uit. Bovendien is de overeenkomst pas per 31 december opgezegd en voor die tijd kan er nog van alles gebeuren. De opzegging vormt een antwoord op de verkeersbelemmeringen van Oostduitse zijde en is tevens de eer ste reactie van het Westen op de Russische nota, die een breuk bete kende met de viermogendhedènover- eenkomst van 1946 over de status van Berlijn. In Bonn wil men proberen, in een eventueel nieuw handelsak koord een toezegging opgenomen krijgen over vrij verkeer in Berlijn en naar West-Berlijn. De Westduitse regering heeft zich voor haar huidige stap van tevoren van de steun van de westelijke mogendheden verzekerd. Op de kabinetszitting was ook burgemeester Brandt en de tweede voor zitter' van de socialistische partij, Weh- ner, aanwezig, op wie Adenauer enkele dagen geleden nog scherpe kritiek heeft (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doornalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Soekarno in V.N.-Assemblee: ^UKARNO heeft gisteren in de vergadering van de Verenigde Naties de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea ter sprake gebracht en ;gd, dat de situatie gevaarlijk en explosief is. Hij noemde haar de oor- van spanning en een bedreiging van de vrede. geleverd. De socialistische partij acht de maatregelen van de regering thans ge rechtvaardigd. West-Duitsland leverde vooral staal en walsproduktcn en chemische artikelen. Oost-Duitsland zond bruinkool en iand- bouwprodukten, waarom men in West- Duitsland niet verlegen zit. Westberlijn's aandeel in de invoer in Oost-Duitsland beliep in het afgelopen jaar 180,7 miljoen mark, waarvan voor 61 miljoen mark levensmiddelen. De leveranties van West- Duitsland aan Oost-Duitsland bedroeg in 159 ongeveer 1.08 miljard mark. De Oostduitse minister Rau heeft de opzegging onder protest in ontvangst ge- •n. Hij beweert, dat zij de gehele Duitse economie schade zal berokkenen. Voorts is hij van mening, dat het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland niet ge stoord wordt en dat het onderlinge ver keer in Berlijn een zuiver Oostduitse aangelegenheid is. Intussen is de Navoraad in Parijs in spoedzitting bijeengeroepen ter be sprekingen van de jonaste ontwikke lingen met betrekkingtot het Duitse probleem. De Westduitse regering schijnt er om verzocht te hebben Bonn zou gaarne zien, dat alle Navo- bondgenoten zich volledig achter haar stap plaatsen. Ook wil men daar, dal de Navo zich bezig houdt met de mogelijke consequenties indien Oost- Duitsland als represaille de toegang tot West-Berlijn zou afslui- Hij vervolgde ,dat Indonesië heeft getracht het probleem langs bilate rale weg en door middel van de V.N. op te lossen. „Maar hoop vervliegt en geduld raakt uitgeput en zelfs aan verdraagzaamheid komt een einde Nederland heeft ons, aldus Sukarno, geen andere keus gelaten dan een krachtiger houding aan te nemen. Als het de loop der geschiedenis niet op haar juiste waarde weet te schatten, ligt de schuld daarvoor niet bij ons." Sukarno verweet Nederland niet al leen verbreking van de diplomatieke be trekkingen, maar ook schepping van een situatie, waaruit ootlog zou kunnen voortvloeien. „Zeer kort geleden ziin de jonge misleide soldaten nog eens ver sterkt door de komst van de Karei Door man. Ik kan u zeggen, dat de toestand toen beslist gevaarlijk werd. Hij kantte zich na zijn opmerkingen over Nieuw-Guinea tegen 'het houden van kernproeven, waarschuwde secreta ris-generaal Hammarskjöld zich niet als werktuig van het imperialisme te laten gebruiken, stelde voor te onderzoeken, of de zetel van de V.N. niet naar een neutraal Aziatisch, Afrikaans of ander land tbijv. Zwitserland) dient te worden 'ergeplaatst, pleitte voor toelating van vertegenwoordigers van communistisch China tot de V.N., drong aan op een olksstemming onder auspiciën van de '.N. in Algerije en verklaarde, dat ont wapening niet alleen een kwestie van het onderling eens zijn over technische details is. Geen enkel mens heeft het recht, een waterstofbom te gebruiken, aldus Sukarno, die ook namens vijf lan- resolutie indiende over een vragen bijeenkomst van Chroesjtsjef Eisenhower. Daarover vindt men elders verdere bijzonderheden, WERKEN VAN MAO GEPUBLICEERD Communistisch China heeft gisteren uittreksels gepubliceerd van de werken van Mao Tse Toeng. Deze schijnen steun te geven aan de ideologische twist tussen Peking en Moskou. Mao verklaart er in, dat het nutteloos is te proberen de imperialisten en Chi nese reactionairen te overtuigen i hoop dat zij vriendelijk zullen worden en een nieuwe bladzijde opslaan. „De enige weg die openstaat is onz-e krachten te bundelen en ze te bestrijden', aldus Hij dringt aan op „vastbesloten doeltreffende strijd tegen de huidige re actionaire machten in de wereld". De gepubliceerde werken van Mao gaan over de periode van augustus 1945 tot augustus 1949 en handelen ove geslaagde strijd van de communisten te gen nationalistisch China en de rol die Amerika in het conflict heeft gespeeld. DESSOLYDE TRAPLOPER BULTHUIS BOTERMARKT 23 - De N.L.C. zal maandag ter gelegenheid van de 3-oktoberfeesten niet verschijnen. Onze bu reaus zijn de gehele dag gesloten. Directie N.L.C. N igeri a on af It an kelijk: feest in Lagos Tijdens een geweldige militaire taptoe in Lagos, de hoofdstad van Nigeria, is precies te middernacht de Britse vlag neergehaald en de groen witte nationale vlag van de nieuwe staat gehesen. De geestdriftige me nigte van 40.000 personen zong spon taan het nieuwe Nigeriaanse volks lied, dat door twee Engelse dames •as geschreven. Koningin Elizabeth werd vertegen woordigd door prinses Alexandra van Kent, verder werd de plechtigheid bij gewoond door de federale ministers en officiële gasten uit 58 landen. De vlaggenceremonie werd voorafge gaan door gebeden van rooms-katholie- ke, anglikaanse en mohammedaanse geestelijke leiders. Britse, Canadese en Nigeriaanse oorlogsschepen in de lagune Lagos begroetten de onafhankelijk heid met sirenegeloei, terwijl het ge knal van het vuurwerk in de hele stad weerkaatste. De Hollandsche Bank Unie heeft een krediet van 15,5 miljoen vérstrekt aan Israël voor de oprichting van een scheepswerf te Haifa, aldus heeft de medegedeeld. De werf zal worden ge bouwd door De Schelde te Vlissingen en het contract is gisteren getekend Televisiekijkend Nederland zal deze dames ivel herkennen, al presenteerden zij zich (gisteren t.g.v. de opening van de Femina in Rotterdam) eens anders dan anders. Het zijn de TV-omroep- sters (v.l.n.r.) Elisabeth Mooy, Verti Dixon, Karin Kraaykamp, Tan ja Koen, Ansje van Branden burg en Hannie Lips OOK LOONÖ VERLEG VOOR BEAMBTEN (Van onze sociaal-economische redactie) Nu in de metaalindustrie tussen de partijen overeenstemming is bereikt over een verhoging van de lonen en een uit kering ineens voor de handarbeiders, be gint volgende week ook reeds het overleg over de verbetering van de positie de beambten in de metaal. Aanstaande woensdag komt de centrale commissie bijeen. Aan de ,orde zullen worden gesteld verbetering van de larispositie in overeenstemming mei voor de handarbeiders en doorvoering van de werktijdverkorting. MA MACMILLANS rede voor de V.N. waarin deze het niet in het onzekere gelaten heeft, geheel te staan aan de kant van het westen en solidair te zijn met de V.S., hebben zich dan nu de neutralen opgemaakt om op zowel Eisenhower als Chroesjtsjef druk uit te oefenen. Naar het oordeel van de neutralen zul len beiden met elkaar moeten gaan pra ten. Op zichzelf een nuttige wenk, waar van men voor het overige geen overdre ven verwachtingen hebben mag. Wij kun nen nauwelijks aannemen, dat Eisenho wer en Chroesjtsjef elkaar thans met spoed gaan opzoeken, nu enkele neutra len daarom hebben verzocht. Misschien zouden zij er nog iets voor kunnen voelen, indien daarmee de gunst van de neutralen te winnen ware. maar het kenmerk van de neutraliteit is juist, dat zij haar gunsten voor zich houdt. Dc wereld zou er wellicht beter bij gebaat zijn, indien de neutralen zich duidelijker uitspraken voor gevoelens, die stellig ook in hun harten moeten leven. Naar wij hopen zou zulks zelfs een Chroesjtsjef iets te zeggen hebben. Nu verwachten wij van deze neutrale resolutie geen overdreven effect. Aan te nemen valt vrijwel, dat zowel Eisenhower als Chroesjtsjef haar onder betuiging van bepaalde vriendelijkheden adres der neutralen dan neer zullen leggen. Eisenhower zou kunnen stellen, dat het Chroesjtsjef is geweest die de harmonie verbroken heeft, zodat van hem (Chroesj tsjef) een eerste blijk verwacht mag wor den, dat hij herstel van de harmonie W Chroesjtsjef van zijn kant zou kunneu stellen ,dat hij het weinig waardevol acht, in een hernieuwd overleg te treden met een president die spoedig zijn hoge ambt zal neerleggen. Dat de neutralen zelf niet altijd de bedachtzaamheid betrachten, die geacht mag worden in de lijn hunner neutraliteit te liggen is voor het overige wel uitge komen tijdens het opgewonden betoog van Soekarno zelf een hunner voor dezelfde V.N., een betoog waarin de ge bruikelijke caricaturen over Nieuw-Gui nea ten beste werden gegeven. Over Nieuw-Guinea zal men zich dit keer bij de V.N. overigens niet druk ma ken. Men heeft daar wel andere zorgen, cn grotere. naast zich oostenwind, die ook vanmorgen nog werd aangetroffen maar in kracht afneemt. Een zwak regenfrontje ts gepasseerd en wordt gevolgd door een meer zuidweste lijke luchtstroom die deze voormiddag al tot bij Zeeland was doorgedrongen Conferentie in Witte Huis PREMIER NEHROE van India heeft gisteren de Assemblée van de Verenigde Naties formeel ver zocht, een resolutie op haar agenda te plaatsen, waarin om 6' PC +4 Van 14 november tot en met 13 terwijl hierop de klederdracht i januari 1961 zullen op alle post kantoren in Nederland de kinder zegels 1960 verkrijgbaar zijn. De blauwgroen, de klederdracht zegels zijn ontworpen door mejuf- va n frouw Jeanne Bieruma Oosting. Zij pl twee miljoen gulden op, dit bedrag werd verdeeld over alle ae- tonen kinderen in de schilderach- derdracht Volendam afgebeeld staat, zegels van 8 plus 4 cent is de kleur diverse instellingen jAnmpBBpriBÉtitaÈHÉHriEL die zindten. Bunschoten, de zegels van 12 Tenslotte 9 cent zijn paarsgrijs, de kip- gegevens Hindelopen, de zegel: 24,2 tige klederdrachten van een vijftal plaatsen in het IJsselmeergebied. grijs, de klederdracht op deze De kleuren van de achtergron- gel is uit Huizen, den zijn: voqr de 4 plus 4 cent ze- Voor frankerh gels, blauwgrijs, de klederdracht gels tot en met 31 december 1961. Marken, van de zegels enkele filatelistische r de zegels. Grootte 31,55 millimeter, 30 plus 9 cent zijn staal- grootte beeld: 21,2 x 28,55 millime ter; kamtanding 121A 12: papier: gecoucheerd papier, zonder water- Voor frankering zijn de postze- merk; gomming: normaal: vellen: H honderd zegels: druk: et de verkoop is een groot belang rasterdiepdruk door Joh. Ensche- 4 cent is de kleur okergeel, gediend; verleden jaar brachten de dé en Zonen, Haarlem. topconferentie tussen Eisenhower en Chroesjtsjef wordt gevraagd. Hij be steeg het spreekgestoelte kort na Soekarno die de resolutie had inge diend namens India, de VAR, Joego slavië. Ghana en Indonesië. De resolutie zal vermoedelijk begin volgende week door de Assemblée in behandeling worden genomen. Over het algemeen wordt verwacht, dat de resolu tie met algemene stemmen door de As semblée zal worden aanvaard, daar moei lijk is in te zien, wie er tegen zal stem men. Alle leiders van de vijf betrokken landen hebben een onderhoud gehad met Eisenhower en Chroesjtsjef. In Sowjetkringen werd het voorstel constructief genoemd. Van Amerikaanse zijde wordt vernomen, dat het naar Washington is doorgezonden. Men acht het echter niet waarschijnlijk, dat Eisen hower in de naaste toekomst een ge sprek met Chroesjtsjef wenst. Ook Chroesjtsjef zou er weinig voor voelen, met een president te spreken, die nog maar enkele maanden in functie zal zijn. Morgen komt de Assemblée bijeen om haar definitieve goedkeuring te hech ten aan de door haar te behandelen agen da. De kwestie van de toelating van communistisch China zal ook ter sprake komen, Het Westen hoopt deze kwestie nogmaals buiten de Assemblée te kun nen houden, maar het is de vraag of dit zal gebeuren. Het is niettemin inte ressant, de positie van de Afrikaanse landen gade te slaan. Vermelden we nog, dat president Eisenhower, premier Macmillan van En geland en premier Mcnzies van Austra lië het weekeinde zullen gebruiken om op het Witte Huis van gedachten te wisselen over de w\jze, waarop het op treden van Chroesjtsjef dient te worden beantwoord. Barometerstand gisteren 754, Barometer stijgt langzaam naar fris weer met matige wind. Zodra de wind naar zuid tot zuidwest is gedraaid, zal de temperatuur enkele gra den hoger worden. Morgen zijn er enkele opklaringen te verwachten, hier en daar afgewisseld door een bui en de tempera tuur zal wat aangenamer zijn. De afge lopen week was in een groot deel van ons land veel te koud, met in het oosten de eerste nachtvorsten, die er na 1952 niet meer zo vroeg waren bij geweest. De regenkansen blijven de eerstkomen de dagen klein en de middag temperaturen komen weer op een normaal niveau. De Bilt verwacht tot zondagavond: Vannacht plaatselijk mist, morgen op klaringen en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost cn zuidwest. Iets hogere middag- temperaturen. (Opgemaakt te 1.15 uur). Zondag 2 okt.: zon op 6.42, onder 18.16 uur; maan op 17.21, onder 3.23 uur. Maandag 3 okt.: zon op 6.43, onder 18.14 uur; maan op 17.49, onder 4.39 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur büisbruck g regen gh. bew. jdlS a-a| 2*. TN HET EERSTE halfjaar heeft hierin alle aanleiding het verkeer ten opzichte van ke bezinning op de verkeers- zich niet tot de lagere scho- van 1960 gebeurden er gevonden de door prinses hun medemens. Waarschijn- onveiligheid. Drie dagen la- len beperken. Wilhelmina gelanceerde ge- lijk zal koningin Juliana ter zal dachte over te nemen om een radio- en televisietoe' erkeersongelukken, wat een stijging met ruim ecn nationale bezinning op spraak houden. Medewer- 15 procent betekent in ver gelijking met de eerste zes bevorderen, maanden van 1959. Het aan- VCTband hiermee Ia, tal doden bedroeg in dezelf- 12 oktober de periode 849 (v.j. 708). Ook congresdag waren er 13.000 zwa 9000 licht gewonden. erkeersonveiligheid te king is gevraagd alle kerken, scholen, banken en bedrijven een realistische affiche kun- Hulst Voor de laagste klassen daarvan heeft W. G. van de klassevertelling pen in ons land, de gemeen- (de jaarlijkse tebesturen, de scholen, het het Verbond) bedrijfsleven, radio, televi- op sie, pers enz. (met kleurplaatjes) geschre ven. Voor de derde en vier de klassen is er een verhaal Het accent van de actie met een memoriseertekst en alt op de ondèrwijsinstel- voor de klassen vijf en zes de Op 9 oktober zal in vele uit" geschreven, die gevolgd wekt zich tt; bezinnen op kerken dc aandacht worden zal worden dóór andere pu- Verbond voor veilig verkeer zjjn verantwoordelijkheid in gevestigd op de noodzakelij- plikaties. Voortaan zal men spreid. Dona Fabiola, de verloofde van koning Boudewijn, zal na het komende weekeinde voor korte tijd naar Madrid terugkeren. De laatste dagen heeft het paar verschil lende uitstapjes gemaakt. De verbouwing van het nieuwe verblijf voor koning Leo pold en zijn gezin is in verband met het huwelijk van koning Boudewijn bespoe digd. Met 47 van de 61 stemmen is West-Duits land gekozen als opvolger van Nederland in de raad van gouverneurs van het In ternationale bureau voor atoomenergie. In Groningen ht .ben drie mannen een 24- jarige vrouw in een auto getrokkén en meegenomen naar Slaperstil, waar zij haar hebben aangerand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1