en MERSDMO Pijnlijke opdracht vervuld MDAT hij onlangs zijn vijftigste vos geschoten had, de 70-jarige Rijndert daar inderdaad Dolfsma, namen we ons voor met hem eens maken, niet vermoedend, dat we bijna nog eerder 2 dan deze jager-in-merg-en-been opsporen. „In Rabbingerveld woont hij; bij z'n dochter in, op de boerderij", had rr ons gezegd. En men had ons uitgelegd, dat Rabbingerveld een buurtschap is. de Drentse gemeente Zuidwolde, ietwat bezuiden Hoogeveen. Maar ge moet eerst een idee hebben van de uitgestrektheid van somm Drentse plattelandsgemeenten en voorts beseffen wat men daar zelfs onder e buurtschap verstaat, c om het gezochte adi hij gauw genoeg naar buiten. Maar dan is het wèl zaak, alle gaten van zo'n heuveltje in het oog te houden, omdat je nooit weet, in hoeverre de gangen ihet elkaar in verbinding staan. Een maal ergens naar buiten gedre ven door het hondje, is het voor ons alleen nog maar een kwestie de trekker overhalen. Maar s niet te voorschijn komt De 70-jarige jachtopziener Rijnt Dolfsma met zijn éénloops-repeteer- in de aanslag. Vijf schotel „Hij zal nog wel in de Staphorster bossen zitten", zei de dochter. „Daar is hij jachtopzie ner voor dokter Berghaus Pont, die er de jacht van de Staat heeft gepacht. Als hij vroeg is, is hij om 6 uur thuis vanavond, maar het kan best veel later worden. Soms komt hij pas tegen de och- hondje genaderd zijn. Soms komt dit dan eensklaps nog met de er te- ger, lang van stuk en nog bijna - s^aarJ 'n z'n *?ek naar boven, ter- groen kaarsrecht, met z'n slimme oog- W1^ de vf>s zich angstvallig voor uie- jagershoedje, maar vandaag zet- jes onder de klep van het schiet- on® schuil blijft houden. Soms wijs als te hij z'n schietpetje op. En mocht petje te knipperen, doordat zijn °oK Zlet "et hondje helemaal hem niet treffen, ga dan eens plotselinge entree in het helver- aan bij Piet van den Berg, hier lichte vertrek een wat erg grote een kilometer of tien vandaan, overgang vormde vanuit de don- Piet woont in de Pieperei".... kerte buiten. Pieperei de hond niet met de staart ogen kan slaan. En daar is hond doodsbenauwd van. In zo'n geval steek ik m'n 1 het hol als 't moet tot de schoten achter elkaar kan lossen schouder toe grijp de voorzichtig in een hoek van de z n pels en sleur hem 7 Komt nn Das tegen de oen- u p,iepeF.ei jle.e\.?°£ ,g.e" voorzichtig in een hoek van de z'n Pels en sleur h'em «m -.„n M be.ekenen vijf S Zter d° zcïde fch,4 Maa7 d/weleS Sen S glunderde eens tegen Piet de oppervlakte. fers. Hier neemt hij een zwarte weg maar terug als u «ekomen weg^n hebben er en haalde een konijntje uit z'n Wanneer je zo'n vos te grazen g .'ff,gt,„» "een natnen> »ll0e" huilen «jn weitaSi dat hij op het vloerkleed hebt zou een leek denkSi dat er genummerd, zodat we toch la- legde, ,,'t Was vandaag totaal hij al dood is. Hij laat z'n li- i."1®. a?u,v krfSen, nadat niks", liet hij er op volgen, het chaam slap hangen, z'n poten en Toen de jacht beëindigd u-as, werden de konijnen uit de wagen gedragen en rol trots als een loper uitgelegd. oossen weer zó ontzettend toege nomen, dat we het consigne ge kregen hebben ze met de licht bak te gaan bestrijden. De scha- langs de hele route tussen de verweerde gezicht langdurig 'heen z'n staart navenant.' Maar o wee twee buurtschappen geen sterve- en weer schuddend. „Volgende als je hem even los zou laten! lmg hadden ontmoet. We zagen week zal het beter gaan. Dan Dan is er nóg de kans, dat hij de' d*e ze doen aan de landerij slechts eksters, die van de ene hebben we donkere maan en de kuiten neemt. Daarom geven en rondom dat duizend ha. grote bosschage in de andere vlogen en gaan we met de lichtbak". we hem direct een schot door de boscomplex, is verbijsterend. Ook zo nu en dan eens neerzeilden in kop, gaan er dan mee naar de de ï°nSe bosaanplant heeft erg het restant van een heideveld. Nadat Piet hem had meege- Rijkspolitie, in wier bijzijn we de onder hen te lijden. Als ik al- Eindehjk iemand die ons wist deeld, dat we op hèm hadden staart afhakken, opdat niet voor leen ^en' schroef ik op m'n ge- te vertellen, dat Van den Berg op zitten wachten, riep hij triomfan- dezelfde vos de premie van f 15 weer ee" zaklantaarn (staafmo- Pieperei 13 woonde en dat Rijnt telijk uit: „Maar dan bennen de meer dan écn keer wordt uitee- del) d'e gevoed wordt door een de gewoonte had, daar bijna el- heren eigenlijk al te laat voor keerd. Na afloop begeven we ons accu- welke ik in een rugzak ke avond z n anker een tijd uit dat jubileum, 'k Heb intussen naar de woning van de Dremip- meesleep. Maar meestal gaan we te gooien als hij op weg was van m'n 51ste vos al neergelegd. Dat ontvanger, waar de succesvolle met méér 3agers en laten dan ötapnorst naar huis. wil zeggen: na de oorlog. Daar- lacht gezellig wordt gevierd" de koplampen van een auto als „Kóm binnen", zei Piet, „dat vóór heb ik er zéker net zo veel „Ja, die vossen blijf je hou- l'chtkak dienst doen. Van 't jaar klopt allemaal precies. De koffie geschoten. Ja, die vossenjacht is den, daar er telkens nieuwe uit hebben we op is al bruin, 'k heb koek en siga- een vak apart. Want een vos is Duitsland ons land binnenkomen kleine tweedui ren en Rijnt zal straks ook wel nu eenmaal komen want het is net 6 uur." gewoon listig Van den Berg roemde Rijnt als toen ik als jongen stiekum met een moervos met 7 jongen "ee een der beste schutters van Dren- het geweer van m'n vader ging schoten. De meeste werpen ech- - 6 jongen, hoewel het 1 4 tot 9". -iTuiru - tweeduizend konijnen op- dier dat buiten- Al telen ze ook hier wel voort geruimd en we zijn er nog lang Dat wist ik al Nog niet lang geleden heb ik nog met' Als u niet Sel°oft, kom the, vertelde dat zij samen met stropen. Die stroopte trouwens ter nog een kennis ook 450 ha. jacht- zelf ook. Tenminste, als het werk aantal varieert terrein hebben, liet ons met trots op de boerderij het toeliet. En zijn „tweeloops" zien en toonde bij voorkeur jaagde hij net als patronen van karton en alumi- ik op vossen. Niet alleen omdat nium. het zulke moordenaars zijn, maar En zo werd het 7 uur en 8 uur tevens omdat het een sport is je en vrouw Van den Berg bleef eigen slimheid met die van een maar koffie schenken en plakken vos te meten", koek offreren, daarbij de 's-Winters week, liefst op e flink waait. Hoe is, hoe meer kans op avond dat het Bloeddorst' Schikken Meestal omstrengelden de jagers met hun benen elk een koplamp, om voor buitelingen als de konijnen maakten, gevrijwaard te blijven. Maar wanneer we een verhard stukje weg kregen, dat de auto een rustiger rijden gedoogde, zaten ze op de motorkap als in een gemakkelijke „Natuurlijk doet het wreed aan, En zo togen we zes dagen la- zulke jonge beestjes te doden, ter weer naar dc Pieperei 13, Doch als u eens gezien had hoe waar Piet en Rijnt al zaten te een vos onder het pluimvee van wachten om ons te laten zien dat de boeren kan huishouden, zoudt ze geen woord te veel hadden ge- u versteld staan van z'n bloed- zegd. Eerst moesten we nog aan dorstigheid. Hij bijt de ene kip de koffie met koek, de kist siga- „Nee, de meeste schiet je 's na a® andere de strot af al ren ging weer rond en omstreeks winters, als je ze zo tussen 't ge- z,Jn het er honderd! en gaat half negen begon de tocht naar boomte weg ziet springen. En vervolgens begraven. En het Staphorst, waar zich nog enkele „v. uuft cc.» cicAUioi.11 iicia- wanneer je niets van dien aard merkwaardige is, dat hij de kip- jagers bij ons voegden. Met dat lantaarntje kwam opdagen. Dat kunt ontdekken, ga je achter hun van een boer, op wiens land al werd het werkelijk een hele gebeurde inderdaad enige malen, sporen aan. Als er een beetje *"J z n bol heeft, nooit zal aan- toer, nog een plaatsje voor de ge- doch niet ver van z'n woning sneeuw ligt is dat vrij eenvoudig, raken. Dan zou hij zich al te weren te vinden. Maar na veel draaide het telkens een zijweg in, maar anders loop je wel eens gauw verraden. Wat geraffineerd schikken e^ kwikken lukte het zodat ons geduld wèl op de proef tien kilometer te dwalen aleer va" zo beest! Wat verderop toch. werd gesteld. z'n verblijfplaats gevonden echter ziet hij er geen been in, hebt. Een vos, die niet op roof via een valraam of een oude fun- Naarmate we de bossen nader- D6Z0GK uit is, vertoeft doorgaans in de dering een overigens goed afge- den en steeds smallere zandweg- grond. Liefst in heuveltjes, waar- s'°ten kippenhok binnen te drin- getjes in moesten slaan waar „Hoor", zei Piet even later, in je dan ook dikwijls gangen fen.en de bewoners tot en met uiteraard geen lantaarn meer terwijl hij de wijsvinger haastig aantreft. Welnu, op zulke gangen de laatste dood te bijten, 't Is viel te bekennen nam de duis- omhoog stak, „dat zal hem zijn", of pijpen hebben we het in de Jjus maar goed, dat vossen het ternis in omvang toe. En een- En het duurde toen maar kort eerste plaats voorzien. Ik laat er Jaar door geschoten mogen maal op de slechte ringweg om meer, of daar stond de oude ja- zo'n klein hondje in los en als ,v°rden, evenals konijnen, wilde de bossen beland, sprongen twee zwijnen, bunzings, wezels, herme- jagers op de motorkap: de be kering gevend, dat Rijnt avond beslist verstek liet gaan, wat Piet onmiddellijk heftig be streed. Af en toe tuurde hij eens door het gordijnloze raam de duisternis in om te zien, of er in de verte ook een elektrisch fiets- czAmerikaanóe nxuóea Dat er jazz in de open lucht gegeven wordt is in de Verenigde Staten niets nieuws. Evenmin is het een noviteit dat er muziekuitvoeringen in musea plaats vinden. Maar het samengaan van die twee jazz in de tuin van het Metropolitan Museum of Mo dern Art heeft de inwoners van New York iets nieuws gegeven op het gebied van muziek in de zo mer, wat, misschien omdat niet de oude paden ge volgd worden, op velen grote aantrekkingskracht uitoefent. Breder Het optreden van deze kla rinettist - saxofonist - componist vormde een van de verrassin gen voor hen, die hem de laat ste tijd niet gehoord hadden. Eertijds werd Giuffre geïden tificeerd met een tere, zelfs „smachtende" stijl, die vooral liederen van de zoge naamde volksmuziek kenmerkt. Maar onverwachts betrad hij evenals een Thelonius Monk en Ornette Coleman een bre der arbeidsveld. Zijn muziek is nu recht op de man af en zijn agressieve meer naar vo ren tredende kracht en zijn vrijwel algeheel voortbouwen op improvisatie zijn in één woord verrassend. De „nieuwe" Giuffre is in zekere zin de echte vertegen woordiger van deze „jazz al Maar wat thans in New York geschiedt betekent geenszins dat het samengaan van musea en muziek in de Verenigde Staten iets nieuws is. Vanaf het ogenblik dat voor het eerst iemand zich realiseerde dat strijkkwartetten prachtig met Oude Meesters samengaan, zijn er in toenemend aantal concerten in musea en kunst zalen gegeven. En het Kunst museum in Worchester, Mas sachusetts gaf al jazzconcer ten voordat het New Yorkse Museum of Modern Art er nog aan dacht. Vermenging evenwel in New York plaats en wel in het Metropolitan Mu seum of Art. Muziekliefhebbers hebben nog dankbare herinne ringen aan de orkestuitvoerin gen onder leiding van David Mannes in de jaren na de Eer ste Wereldoorlog. Daarna be gonnen onder meer het Cleve land Museum en het Virginia Museum in Richmond geregeld concerten te geven. Thans kent vrijwel elke stad zijn mu seumconcerten. Waarschijnlijk staat het Me tropolitan Museum of Art nog steeds aan de top bij het organiseren en financieren van deze concerten. Het Museum geeft per seizoen ongeveer veertig concerten en biedt daarmee de New Yorkers een rijk muzikaal programma. Vooraanstaande solisten, ge lijk Dame Myra Hess, Erica Morini, Rudolf Firkusny en Ruggiero Ricci zijn in het Museum opgetreden, evenals bekende kleine ensembles, zo als het Wener Octet, het Quar- tetto Italiano, New York Chamber Soloists en de con certen van het onlangs ge vormde Camera Concerti. De Metropolitan financiert ook elk jaar het optreden van tal rijke, zorgvuldig geselecteerde, jeugdige kunstenaars, die op deze wijze hun debuut op het concertpodium maken. De ten gehore gebrachte muziek is uiteraard zeer gevarieerd: van zelden uitgevoerde oude werken tot de premières van hedendaagse composities. Uniek zeker gesteld worden door par ticulieren, behoeft dus de kwestie van de kassa-opbrengst bij de opstelling der program ma's niet in overweging te worden geonomen. De kunste naars genieten dus grotere vrijheid bij de keuze van de uit te voeren muziek en ook jonge componisten, die moeite mochten hebben met de plaat sing van hun werken bij van de recette afhankelijke orkes ten, krijgen in musea en kunst zalen voet aan de grond. Op dit terrein heeft de Na tional Gallery of Art in Wash ington, die daarin samen werkt met de hoofdstedelijke Phillips and Corcoran Galle ries, zijn sporen verdiend. Zij werd daartoe geïnspireerd door de, tijdens de oorlog door Dame Myra Hess uitgevoerde, pianoconcerten in de Natio nal Gallery in Londen. De con certen in Washington namen begin 1942 een aanvang en worden nu reeds 18 jaar gere geld voortgezet. Per jaar worden met in begrip van het American Music Festival in de Na tional Gallery 40 concerten ge geven door een eigen orkest onder Richard Bales, waarbij de jonge kunstenaars, als de mezzo-sopraan Shirley Ver- rett-Carter en de pianisten William Masselos en Nata lie Hinderas, de kans kre gen en grepen grote bekend heid te verwerven. Alle concerten worden gege ven In de marmeren East Gar den Court doch zij kunnen ge makkelijk in de aangrenzende zalen beluisterd worden door de velen, die de genoegens van het oor met de vreugden van het oog wensen te paren. lijnen en verwilderde katten, die zonder uitzondering als schadelijk geld wild staan genoteerd. Voor 60 were schadelijke vogels als roeken, naas zwarte kraaien, bonte kraaien, kauwtjes, Vlaamse gaaien, ek sters, holenduiven en houtduiven. De jacht op reeën daarentegen is net als die op hazen, fazanten, patrijzen en eenden de data gebonden. de koplampen gestren- n de inmiddels geladen ge in de aanslag. Rijnt, die naast de chauffeur had plaats ge nomen, om hem ieder ogenblik op kuilen en bulten te wijzen, bleek ondanks zijn zeventig jaar over arendsogen te beschikken. „Pas op, hier komt een scher- bepaal- pe bocht naar links; en nu weer meteen rechtsaf" waren aanwij zingen, die hij nog wel honderd „Wat ik de mooiste jacht maal zou herhalen, alvorens we vind?" éénmaal het boscomplex „geno- Jagen op patrijzen is verre- men" hadden. Een afstand van weg het mooist, omdat die, ook 35 kilometer. En na die eerste al heb je er een of twee uit een rondgang moest er per se nog een koppel weggeschoten, even later tweede volgen, toch weer in de buurt neerstrij- Zó ver was het echter nog lang ken. Dan kan je dus nog een niet, daar het eerste schot nog paar keer schieten. Maar de ko- niet was gevallen, nijnenjacht is even goed boeiend, Nu eens maakte de wagen een daar die beesten zo beweeglijk duik naar voren, dan weer scheen zijn en je dus van goeden huize het als wilde hij steigeren gelijk moet komen om er werkelijk wat een circuspaard en op een vol op te ruimen. De laatste jaren gend moment schommelde hij echter zijn ze in de Staphorster- dermate om z'n lengte-as, dat we de illusie kregen in een roeiboot te zitten op woelig water. Soms rommelde het ook geducht onder ons en striemden de takken de zijruiten. Maar daar we slechts even het tempo eens voetgangers overschreden, bleven we toch voor onaangenaamheden ge spaard. De jagers bleven op de motorkap zitten, als waren ze er op vastgespijkerd en de wagen hoestte wel eens. maar hield zich verder kranig. En dat niettegen- Oversteken ,.'t Valt me nog niet mee", zei Rijnt, nadat we een kwartiertje aan het hobbelen waren. Het weer Is eigenlijk t e mooi voor dit werk. Erf hij trommelde met zijn vlakke hand tegen de buitenkant van het portier, terwijl hij, net als de jagers op de bok, ook nog sissende geluiden maakte, 0111 de zich schuilhoudende konijnen op te jagen. „Wij moeten het heb ben van de konijnen, die zich in het veld te goed hebben gedaan (hetzij aan de bieten, de knollen, of het gras) en nu weer terug keren naar het bos, waartoe ze de ringweg moeten oversteken". Nauwelijks had hij die zin vol tooid, of daar schoten twee ko nijnen als een bliksemschicht dwars door de stralenbundels van de koplampen heen. Onze adem stokte. Ons hart stond stil en in onze zijde voelden we een drop pel koud zweet vallen. Tegelijker tijd klonken er twee doffe knal len, één konijn tuimelde even in het rond en bleef toen roerloos op de bosrand liggen. De tweede zagen we niet meer maar hoor den we wel piepen. „We hebben ze èllebei", zei Rijnt, „want een konijn dat piept na een schot is binnen enkele ogenblikken dood". Een der jagers sprong nu ijlings van de stopgezette wagen, holde met een zaklantaarn het struik gewas in en keerde weldra terug met de buit. Twee schoten twee treffers. Reeds een paar minuten la ter raasde er weer een konijn dwars de weg over, nu echter op een afstand van wel vijftig me ter. Daar een jachtgeweer ten hoogste vijftig meter draagt had den we eigenlijk niet op een schot gerekend. Maar het volgde toch en er bleek niet tevergeefs ge- ,,Nu zien we voorlopig niets meer", ging Rijnt verder, „want we komen langs een stuk heide land en daar hebben konijnen geen belangstelling voor". Ook nu weer klopte het als een bus, totdat hij op een gegeven moment opmerkte: „Op het vol gende stukje zullen we er opnieuw wel een paar voor de loop krij gen. Hier beginnen weilanden en die trekken natuurlijk altijd". Toen we in het rulle zand dreig den te stranden en de beide ja gers zich daarom van de motor kap hadden laten glijden, kruis te met een hoge boog een opval lend grote langoor ons pad. Scho ten bleven echter uit, wat ons le ken even verbaasde. „Nee", zei Rijnt, „dat mag niet. Dat beestje laten we nog wat verder leven. Want 't was geen konijn maar een haas en de jacht daarop is tot 15 oktober ver boden". Des te minder echter werden de konijnen gespaard, behoudens dan het kleine goed, waarvan er af en toe een in de lengte van de weg voortsnelde, zodat we ze gemakkelijk een heel eind kon den volgen. Schim Na enige stilte stak plotseling, als een sehim, een héél groot beest over. Het ging allemaal zo razend snel, dat we amper in staat waren er iets van op te vangen. Toch was het nog net kennen', °m te her- Aldus zette ons jachtavontuur zich voort en gingen we de twee de ronde in. Er sprongen we derom konijnen te voorschijn, er klonken wederom prompt schoten j" «reen na de andar trof z'n doel. We herinneren ons eigenlijk niet. dat er één patroon tever geefs geofferd werd. Wel kwam ^enkele malen voor, dat het slachtoffer zulke buitelingen maakte, dat het niet meer aan stonds te vinden was. Dan ging i5ve.n UIt de auto- trok met de achterkant van z'n schoen een streep over de weg en zei: Die ga ik over een paar uur wei' op rapen als het licht wordt. Je maakt er toch altijd nog ZVs gul den voor.'—o Maar aan alles moet een ein- umeJ?' 00k aan iagen in de nacht. En met die opvatting scheen onze auto zich wonderwel te kunnen verenigen. Ze begon al thans zo te blazen en te sputte ren, dat ze onmiddellijk rust heb- ben moest. Van de nood werd nu een deugd gemaakt. De tientallen konijnen werden weer uit de wagen ge haald en naast elkaar op de weg gelegd in het schijnsel van de koplampen. De torenklok van Staphorst liet vier slagen horen. Nu en dan schoot er nog een konijn voorbij. Doch naar de geweren werd niet meer gegrepen, 't Was thans tijd voor het jagerslatijn. Aan de maat „Ze zijn over het algemeen best aan de maat", merkte er een op uit de kring, die we om de buit hadden gevormd. „We hadden al leen het dubbele aantal moeten hebben, 't Wou vannacht niet zo was omt*a* er kelcmaal geen wind Doch een andere jager bestreed dat weer. om de stelling te pone ren dat het met de konijnenjacht al net is als met de hengelsport. „Uren sta je voor niets te wach ten en dan sla je de een na de ander aan de haak". Hierover waren ze het dan ook wel weer eens en allen verheug den zich reeds weer op de vijf tiende oktober, als er nog méér mag worden gejaagd. „Zag u dat prachthaas en die vijf reeën,. merkte er ie mand tot ons op. „Dat haas wel en ook nog de achterste helft van een ree", kon den we naar waarheid antwoor- ,.Dan zijn er u viereneenhalf ontgaan", plaagden ze. Maar we waren gelukkig allen weer afgekoeld de auto incluis. En dus ging het hulstoe. Niet met gevoelens van weerzin en afkeu ring, doch met het besef, dat op de meest humane wijze een pijn lijke opdracht waa vervuld. Zin iStapkorót op konynenjackt in de naclxt ZATERDAG 1 OKTOBER I960

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17