In Bruchmühlbach wordt tot het donker gewerkt lui LDM-gebouw officieel in gebruik genomen B1 Bij Blauwpoortsbrug iets unieks voor halve piek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 30 SEPTEMBER I960 LEIDENAAR in werkkamp (II) Regering ziet toe of de vluchteling zuinig kan leven en kan werken TJRUCHMüHLBACH! In dat kleine dorp in de Pfalz leefden en werkten L* wij, jonge mensen uit Europa en Amerika, in zon en regen, humor en ernst, zes weken samen. Huizen bouwen voor vluchtelingen, dat was ons doel! De samenwerking met de toekomstige bewoners zelf, dat bood ons 't perspectief waardoor we in een dubbele wereld leefden: die plezierige van ons zelf, en die van de vluchtelingen die plezieriger zou worden, mede door onze hulp! Stel u voor: een werkkamp met een bonte verzameling talen albij ie Babylonische spraakverwarring. Het vuurpijl-achtige Italiaans, naast het kalme, maar onnavolgbare Zweeds, het Engels van Amerikanen, gebrouwd en gekauwd- waartegen dat van de Britten bijna deftig af stak. En dan 't Grieks, dat in gymna siastenoren zo barbaars klonk! Ons eigen Hollands, dat we tussen al die talen nogal eens kwijt waren, zo'veel Engels en Frans spraken we de hele En dan het werk. Om 7 uur, als de nevel nog over de heuvels lag klonk het ge vleugelde woord van Zepp, onze vriend en opzichter: „Aufgeht's!" Dan klommen we weer in een nok of doken een kuil in. Praten tussen het cement Op een middag kreeg ik met Basil (Griekenland), en Barbara (USA) de op dracht een kelder van cement en stenen te reinigen. Basil praatte over niets liever dan over z'n land. Die middag had hij het „Nee, ik kan dat oude Grieks van Ho merus niet zomaar begrijpen, ik moet 't echt bestuderen. We hebben er stukjes uit gelezen op het gymnasium. Maar die moderne schrijvers vind ik toch belang- alles' goed schoon houden: hier wonei ~4 mensen!" Ons voorgaande, de vochtige gang door, zegt ze: „Kijk, hier slapen we" De deur staat al open. We zien een kamer met kleine ramen en allerlei plompe bedden en stoelen. Wat ver ontschuldigend: „Daar is de woon kamer. U ziet wel: 't is niet veel, de kinderen worden ook groter, die kun je toch niet langer op je slaapkamer houden.. Dan staat Frau Süsz ineens, achter me. Ze is een kleine, vrij jonge vrouw met blond haar. Keurig gekleed in een lichte, geborduurde jurk lijkt ze een „luxe" dame in deze, omgeving. „Kennen jullie mijn man?" vraagt ze. „Hij is nog kleiner dan ik en hele maal zwart. Toni, je weet wel". Terwijl ze zich over de kinderwa gen buigt: „We wonen hier al sinds 1958. We komen uit Sudetenland". Na 'n ogenblik stilte: „Maar we hebben het hier niet zo slecht, miin man verdient DM 120 in de Porselein fabriek. Voor ons nieuwe huis moeten we DM 80 per maand afbetalen. En dat zo tien jaar, dan zijn we eige- „Wat is er dan, kind? Kijk, dat is on, dochtertje van vijf". Een hummel met donker haar en kraal- ogen kijkt ons met 'n vinger in de mond Vandaag het tweede en laat ste verhaal van de Leidse gym nasiast Peter Schoonheim over het werkkamp van de Menno- nite Voluntary Service. Ook het plaatje is van hem. rijker; kennen jullie Venezis? Nee? Die is geweldig goed. You knowl" „Ken jij Kazantzakis?", vroeg ik. „Ja, maar die mogen we niet in Griekenland hjj geeft te veel onjuiste kritiek, geloof ik. Zelf heb ik hem trouwens niet gele- „Maar kennen jullie Manos Hadziakis? Eén van onze moderne componisten: ik heb een plaat van hem bij me, pianomu ziek. fantastisch! Maar niet gemakkelijk". Na driemaal draaien begreep ik 't pas; sinds dien heb ik 't elke dag gehoord. „Leren jullie ook Frans?", vroeg Bar bara. „Nee, alleen Engels, en dan een beetje Italiaans. Na de oorlog zijn we ons meer op Amerika gaan richten, zie je." „Ik studeerde een jaar in Parijs", be gint Barbara", a wonderful time, maar daarna ging ik terug naar Californië, ik had genoeg van Parijs, de stad bezoeken en er wonen, dat zijn twee dingen, zie je. En ik ben veel te ongedurig". „Was ist denn los?" Ongemerkt is de ronde en korte figuur van Zepp naar bin nen geschoven en grijnzend schettert hjj tegen Basil, die hem toch niet verstaat „Kun je dan niet tegelijk roken en werken?" En wij: „Maar Zepp, we hebben een kleine pauze! Waarom kom je dan niet als we werken?" „In orde", grinnikt Zepp tegen Barbara", als jij die Basil maar aan het werk houdt, mij lukt dat Dat neemt onze sympathieke Griek niet. en in oplaaiend enthousiasme draagt hij driemaal zoveel stenen achter Zepp aan naar buiten. Daar slaat de kerkklok net 4 uur. Het werk zit erop voor vandaag. Na de thee en de dagelijkse Bijbellezing kan ieder zijns weegs gaan. Dat is voor Mariët uit Zwolle en mij: op bezoek bij één van de vluchtelingen- Strena^e heren Hun gemeenschappelijke huis staat bui ten 't dorp, onderaan de helling, Een zwa re vrouwenfiguur verschijnt in de deur opening. „Woont Frau Süsz hier?". „Ja maar die is naar haar man. die werkt toch ook mee in de Siedlung?" „Werkt uw man ook daar?". „Ja", zegt ze gul lachend, „ik ben blij toe, want nu krijgen we dan eindelijk een eigen huis. Het duurt nog een jaar hoor, en de heren van de bouwmaatschap pij zijn streng, ze kijken of je wel netjes bent en zo, maar hoe kun je Afsluitbomen bij Blauwpoortsbrug Naar wij vernemen, is het de bedoeling, na het verdwijnen van de laatste tram uit Leiden de Blauwpoortsbrug van af sluitbomen te voorzien. Zolang daar een bovenleiding is, kan dit plan niet tot uit voering worden gebracht. Zoals wij gis teren meldden, zal de blauwe tram naar' Den Haag over ongeveer een jaar haar laatste rit maken. Onderhandelingen zijn gaande met de H.TJVL tot overneming van de lijn Leiden-Wassenaar-Den Haag door de N.Z.H.; dan zou de gele tram uiterlijk op 1 jan. 1962 het veld hebben geruimd. Behalve afsluitbomen zal bij de Blauw poortsbrug ook een groot aantal stoplich ten worden geplaatst. De bedienlngsap- paratuur voor de afsluitbomen is er al, Bovenleiding tram brak op Blauwpoortsbrug Voor de tweede keer deze week brak vanochtend omstreeks kwart voor acht de bovenleiding van de tram op de Blauw poortsbrug. Of het ook tijd wordt, dat de bus de tram gaat vervangenDoor dat het net spitsuur was en er bovendien vandaag veemarkt was, ontstond grote stagnatie in het verkeer, die ongeveer twintig minuten kon worden opgeheven. Kleinkunstavond Twee bekende Leidenaars, Joop (Prix d'Excellence 1960) Stokkermans en Freek (le prijs Cabaret van Onbekenden 1957) Sachs, treden ter gelegenheid van de 3- oktoberfeesten in Leiden op. Hun klem- kunstavond „Tussen hutspot en vuur werk" wordt gepresenteerd door de LCOV in zaal Prediker, Jan Vossengteeg 17, aanvang half acht. Zolang liet dag is Buiten staande, merken we pas, hoe bedompt 't binnen is. Als we terug zijn in het kamp, loopt het tegen zessen. Dat wil zeggen, dat onze vluchtelingen al vol op bezig zijn met het werk dat ze van ons hebben overgenomen. Als wij om 4 uur 's middags ophouden, komen de eer sten al, en dan wordt er nog gewerkt zo lang het daglicht het toelaat. Zé hebben altijd wel tijd voor 'n praat- wé klimmen dan ook naar boven om met Toni Süsz kennis te maken. Zijn stemgeluid is zo hoog en soepel dat hij bijna piept. „Dat huis daar wordt van mij", zegt hij, m met z'n pientere ogen duidt hij één /an de huizen aan die het hoogst liggen. ,Ja 't is wat klein, niet waar, 6,5 x 8 m., naar we zijn zelf ook niet groot. Boven, onder 't dak, slapen we, beneden wordt dus woonruimte en er ligt een kelder on der het hele huis. Ja. en dan krijgen we een tuin bij van 600 m2. Dat hele gedoetje kost me DM 35.000. iaar door zelf mee te helpen, ongeveer 1000 uur per jaar dat is verplicht besparen we zo'n 70% op de kosten. We krijgen een premie van de staat; die beta- /e eigenlijk terug door dat huurkoop- systeem. En dat is een stok achter de deur. niet? Kijk, de bouwfirma, dus de regering kijkt op deze manier of we zuinig kunnen leven, en aan de andere kant of we kunnen werken. Voor de meeste oud-vluchtelingen is dat een heel beste stimulans natuurlijk". Van beneden klinkt 't geluid van een lepel die tegen een koekepan wordt geslagen; dat is 't sein voor het avondeten. Door gezonde trek tespoord zijn we in een ogenblik verzameld en gaan we aan tafel. Voor ons allen, rooms-katholiéken, Lutheranen, Quakers, Grieks-katho lieken, Hervormden, Mennonieten en voor hen die zich tot geen kerk of groep rekenen gaat Mark Kadel voor Instrumentmakers te Leiden Examenuitslagen van de Vereniging tot bevordering van de opleiding tot in- sturentmaker (Leidse instrumentmakers- school): A metaal (leerling-instrument maker): geslaagd: H C van Amersfoort, Wageningen; CMC van Beek, Geldrop; J H J Berger, Boskoop; C F Bergveld, Amsterdam; M Bouman, 's-Gravenhage; C Q J van Cromvoirt, Zoeterwoude; J ten Donkelaar, Rijnsburg; H Groot, Voorburg; S Hamminga, Amsterdam: M N Hoogland, Amsterdam; C G Hjjstek, Badhoevedorp; W L van Kamp, Leiden; S Kooistra, Wassenaar; W Korner, 's-Gra venhage; J Kr ins, Waddinxveen; N Lan- gezaal, Leiden; A H A v d Meer, Rijp- wetering; G M Mulders, Aarlanderveen: JAM van Oorschot, Óss; P Oostveen, Vlaardingen; J J Rooy, 's-Gravenhage; R Scheltema, Amsterdam; H G Schou- wink, 's-Gravenhage; H Simons, Amster dam; J F Slegtenhorst, Wassenaar; J H Suvaal, Rotterdam; C Veefkind, Apel doorn; C G A van Veghel, Eindhoven; P A v d Velden, 's-Gravenhage; J J Ver- biesen, Wageningen; H Verschoor, Hoo- geveen; M R Verschuur, Amersfoort: S F MT Vlek. Leiden; JAM Wasserman. 's-Gravenhage; J W van dé Wel, Oegst- geest; J A v d Werff, Stadskanaal; P Werkhoven, Amsterdam; G W Zonder van. Landsmeer. 34 afgewezen; 3 opge geven. B metaal (gezel-instrumentmaker): ge slaagd: H J Berkeljon, 's-Gravenhage; J H Berkhout, Arnhem; P C Bloot, Kat wijk a Zee; J A van de Bovenkamp, Bar- neveld; H Braakhekke, Oegstgeest; J H F Grondel, Leiden; G N Hermans, Noord- wijk; P Th Kea, Amsterdam; J C G Mol, Amsterdam; J E Nelemans, 's-Graven hage; L Neve, Ede; W W J Perquiri, Til burg; H Schiks, Utrecht JAM van Vel- zen, Roelofarendsveen; D W Wijkmans, Leiden, Afgewzen 15. C metaal (meesterinstrumentmaker) ,T Beekman, 's-Gravenhage; D A de Jong, Delft; G Selier, Leiden. 1 afgewezen. A Glas: (leerling-glasblazer): J Alting, Haarlem; T A van Bruggen, Leerdam: M de Bruin, Leerdam; P Buninga, Mui den; B J Erades, Leiden; A Homma, Am sterdam; R. Hoogeman, Amsterdam; G J de Keyzer, Delft; A J van Kooten, Leer dam (met lof)P C A de Moei, Haarlem: J Schalk, Amsterdam; D Schook, Leer dam; Ch H Smeekes, Amersfoort; M M Verhoogh, Eindhoven; E O M Wassenaar Haarlem. 4 afgewezen. B glas (gezelglasblazer): F J van Eek. Purmerend; L J v d Holst, Wassenaar 10 afgewezen. C glas (meesterglasblazer)B Krot. Lei den; J C Souren, Heerlen. 2 afgewezen. A Optiek (leerlingglasslljper)P M Verbarendse, Leidschendam. 2 afgewezen. B Optiek (gezelglasslüper)1 afgewe- Epidemie-kaart van Leiden aangeboden IJ DE VERHUIZING van de tachtig jaar oude inventaris van het ge bouw van dë Leidse Duinwater Maatschappij van het Stationsplein tegenover het gebouw van de Kamer van Koophandel naar de fraaie ruimten aan de Hooigracht, trof men ook een kaart aan, waarop per. per ceel stond aangegeven het aantal slachtoffers dat was gevallen bij de cho lera- en tyfttóépidemie in Leiden rond het jaar 1860. Deze kaart kreeg Lea dens burgemeester, teVens president-commissaris van de LDM, jhr. mr. F. H. van Kinschot, gistermiddag aangeboden uit handen van de directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand aan de Hooigracht. Zoals de nieuwe huizen onder de vlijtige handen van de deelne mers aan het werkkamp in Bruchmühlbach werden opge richt, zo begonnen de vluchte lingen die deze huizen gaan be wonen, te herleven door het perspectief van een nieuw eigen bestaan. Leiderdorps meisje in Leiden gewond De 19-jarige mej. G. Vermeulen uit Leiderdorp kwam gistermiddag omstreeks 1 uur op de Lage Rijndijk te Leiden met haar fiets te vallen doordat zij over een op de weg liggende steen reed. Zij liep een hersenschudding op en moest naar het academisch ziekenhuis worden ge bracht. Dr. Liwdenbengh begroette in zijn, ope ningswoord tal van burgemeesters uit de omtrek, de wethouders S. M. Stolp en mr. J. Drijbér, hoofden van dienst en raadsleden van Leiden. Jhr, Van Kin schot wees op die verwoesting van het stationsplein, waardoor liet LDM-gebouw in een geïsoleerde plaats kwam te staan en niet paste in het reconstructieplan. De magazijnen waren ai overgebracht naar het terrein, vah de voormalige fir ma Tieleman en Dros. Het is vanzelfspre kend. dat men magazijnen en admini stratie niet moet scheiden en daarom ver rees 't nieuwe gebouw aan de Hooigracht Hierdoor kan de grootste service worden verleend zonder veel inspanning. Vier dienstwoningen completeren het complex. De burgemeester complimenteerde ar chitect ir. Schutte en aannemer Van der Bent. Na, 82 jaar heeft de L.D.M. nu een echt representatief gebouw. Jhr. Van Kinschot feliciteerde namens het gemeen tebestuur en bood een asbak-pressepapler aan voor de directiekamer. Dr. ir. Lindenbergh noemde de eisen W. van der Werf benoemd tot koster van de Pieterskerk De centrale kerkvoogdij van de Leid se Hervormde Gemeente heeft de heer W. van der Werf tot koster en mevr P. C. van der Werf—Born tot kosteres van de Pieterskerk benoemd ter opvol- king van de heer en mevrouw Sira. Zo als bekend, wordt de heer Sira als op volger van de heer Smit, die gisteren officieel afscheid heeft genomen, custos van de universiteit. Het echtpaar Van der Werf woont Damlaan 5, Leiden. De heer Van der Werf is 32 jaar. zijn vrouw 31. Hij is' op het ogenblik als kok-instructeur verbonden aan de mi litaire koksschool alhier. Het echtpaar is in 1951 gehuwd en heeft drie kinde ren. Beiden zijn in Friesland geboren, de heer Van der Werf in Bakhuizen' (Gaasterland) en zijn vrouw in Berli- De heer Sira blijft als koster fungeren totdat de heer Van der Werf zich van zijn tegenwoordige werkkring heeft los gemaakt. Drie-oktoberdienst om half elf De drie-oktobcr-dienst in de Pieters kerk begint niet om 10 uur, zoals in de feestwijzer bij vergissing is vermeld, half 11. Ds. D. J. Vossers hoopt aan. Start begin december Huizenfabriek in Vlaardingen nadert voltooiing (Van een onzer verslaggevers) Aan de Industrieweg in Maassluis is een nieuwe fabriek verrezen. Het is een bedrijf, dat de elementen voor de Larsen-Nielsenwoningen zal produ ceren, systeemhuizen, die in Vlaardingen en Maassluis worden gebouwd. „Panagro", het bouwbedrijf uit Warmond, dat voor deze grote onderneming zorgdraagt, hoopt in november te gaan proefdraaien. In de loop van de cember hoopt men dan de produktie op gang te kunnen brengen. Eerst op halve kracht en dan begin volgend jaar pp volle toeren: 70 eenheden per dag, dat is ruim twee huizen. De juiste tijdstippen hangen echter nog af van de levering der mallen voor de elementen. Deze vormen zijn in de maak. voor de arohibect moeilijk. Daarbij kwam nog dat men vanwege het in de buurt gelegen hofje niet kon heien. Het gehele gebouw wordt door het souterrain ge dragen. De praktische indeling van het nieuwe gebouw veroorlooft de dienst ook na sluitingstijd van de kantoren spoedreparatios uit te voeren. Aan de Kanaalweg is een tweede hulppost. De directeur bood de burgemeester de kaart aan, die bij de verhuizing werd gevon den en waarop per perceel de slachtof fers van een epidemie uit de vorige eeuw zijn vermeld. Na de stichting van de LDM. blijven epidemieën in Leiden ach terwege. Hij verzocht deze historische en huiveringwekkende kaart in bezit van de gemeente te doen overgaan. De bür- gemeester aanvaardde dit cadeau met graagte. Namens de erkende waterfiliters bood de heer A. Zv/ant de levende have^aan voor het aquarium in de toql. Sprekend namens het Instituut van hoofden vain diensten in Leiden sprak brandweercom mandant S. W. Hagedoorn. Hij deed'en kele grepen uit de historie van de L.D.M. en prees de kwaliteit van het water, ge zien het feit dat mensen uit een grote stad in Zuid-Holland naar-Leiden komen om theewater te halen, Hij bood een ba rometer aan. OEGSTGEEST Blinden willen liulp, geen medelijden In het patronaatsgebouw te Oegstgeest werd gisteren ccn kunst- en filmavond gehouden uitgaande van de Nederlandse bllndenbond. De blinde pianist D. Schip per uit, Hilversum speelde twee klassieke werken waarna bet woord werd gevoerd door bondspropagandist Joh. van der Berg die onder meer zei dat de blinden geen medelijden wensen maar hulpvaar digheid voortvloeiende uit menselijke solidariteit. Nederland telt ongeveer vijfduizend blinden. Zij allen zouden zich gaarne in de samenleving zien opgenomen zij wil len graag werken en velen van hen zou den een min of meer belangrijke functie kunnen bekleden zoals dat in het buiten land mogelijk is. Voor revalidatie is veel geld nodig. In ons land zijn drie scholen in Bussum, In Grave en in Zeist. Vervolgens werd een braillewedstrijd gehouden waaraan verrassingen waren verbonden. De heer Schipper speelde en kele werken van Beethoven, Schubert en een eigen compositie. Ten slotte vertoonde men twee films: „Van bol tot bloem" en „De stoute schoe nen". Laatstgenoemde film is gemaakt naar een scenario-van ds. Jan Wit. Het gaat over een medisch student die door een ongeluk blind wordt, maar deson danks het gëlük vindt. Kerkbouw Burgemeester en wethouders van Oegstgeest hebben aan de kerkeraad van de vrijgemaakt Gereformeerde kerk een stuk grond aangeboden aan de Wijtten- bachweg, bestemd voor kerkbouw. De kerkeraad heeft deze grond in principe aanvaard. Er zijn nog wel geen directe bouwplannen maar het bouwfonds groeit wekelijks en wanneer -dit geldelijke fun dament is ^(^égd. zal men een plan aan de Gemeente voorlessen Voetbalprogramma S.V. *35—Oegstgeest I 4.15 uur; ARC 3 Oegstgeest II 4.15 uur; Katwijk 5 Oegstgeest lil 4 upr; Oegstgeest 4—Kat wijk 6 4.15 uur; Oegstgeest AQ. Boys d 10 uur; ZLC (a)—Oegstgeest (a) 3.45 tr; Oegstgeest tb)'—Rijnsb. Boys (d) 30 uur (PiHeinlaan) Opstelling le elftal; W. Hillebrand, doel; J. J. Sqllie, P. C. Slootweg, back; J. Hogéwoning, J. v. d. Voort, P. Jansen, midden; J. Fillipo, L. v. d. Valk, R. v. d. Valk, H. Sélier, N.JHollander, Panagro begon in februari van dit jaar met de bouw van deze fabriek naar eigen ontwerp. Thans is de ruwbouw vrijwel gereed. De installaties worden aangebracht. Men gaat langzamerhand beginnen met het aantrekken van per soneel. Het bedrijf zal ongeveer 50 man werk geven het kantoorpersoneel uit gezonderd. De fabriek voor huizen volgens dit Deense systeem, waarvan Panagro de licentie voor Nederland heeft, bestaat eigenlijk voor het grootste deel uit een enorme hal (afmetingen ongeveer 50x80 meter). Het gebouw rust op 200 beton nen palen. Behalve de hal, waarin de elementen worden vervaardigd, is er een uitgebreide opslagplaats voor het gerede produkt. Spooraansluiting Dit elementenbouwbedrijf is groten deels gemechaniseerd. Belangrijke hulp middelen vormen bijv. zes grote boven- loopkranen drie buiten en drie bin- die voor het vervoer in de fa briek zorgdragen. Verreweg het kleinste onderdeel van de fabriek vormt het kan toor, dat op een bovenverdieping wordt gevestigd en slechts enkèle vertrekken n een conferentiekamer omvat. Geheel nieuw is het plan het bedriji sn spoorwegaansluiting te geven. Men is hierover in onderhandeling met de N.S. Wanneer overeenstemming is be reikt zal de aanleg van het spoorras- cordement vermoedelijk binnen vier maanden een feit kunnen zijn. De rails bieden de mogelijkheid dc elementen per spoor af te voeren. Maar de aan sluiting is voornamelijk bedoeld voor 'e aanvoer van grondstoffen. Panagro vestigt het bedrijf in Maas sluis omdat men in het Waterweggebied reeds orders voor ruim 1000 huizen heeft Vlaardingen krijgt er 756 en Maassluis 216! Men heeft goede hoop op uitbrei ding van dit aantal. De perspectieven er wel. Er moet echter eerst pro duktie zijn alvorens het afzetgebied kan worden verruimd. Begin november hoopt men de mal- :n te gaan plaatsen. Bedrijfsleiding en bedrijfskader is reeds benoemd en de- werkers zullen dan hun speciale instructie ontvangen. Het laboratorium /oor kwaliteitsonderzoek kan ook de gang. Vervolgens zal de rest het pesoneel komen. Wat dit betreft :r optimisme, omdat men verwacht dat dit ultramoderne bedrijf de aspi rantwerknemers zal aantrekken. Ir. K. Brouwer van Panagro zal de directie voeren van de Maassluisse vestiging. Tijdelijk zal een ingenieur Larsen-Nielsen uit Denemarken de nodige bijstand komen verlenen tij dens dc aanloopperiode van de fabriek. De officiële opening zal pas geschieden neer de produktie op volle kracht de gang is. Jan Cottaar schreef packet over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra aan postzegels aan Amstleven, Postbus 1072, A'dam en u ontvangt het boekje franco thuis. [iliiiiiiiiiiiimiiiiii AMSTLEVEN1 Net voor het drie-oktoberfeest gaan de machineconstructeurs B. Dekker en IL Schutz uit Haarlmc Lelden weer verla ten. ZU hebben onder de Blauwpoorts brug namens de machinefabriek Figee te Haarlem een nieuwe elektrische instal latie aangebracht en zijn vandaag met het werk klaar gekomen. Morgen zouden zij hier al niet meer zijn. Ze hebben er met plezier gewerkt. Drie maanden lang. Het wqrk was interessant en met hot personeel van de brug kon den ze goed opschieten. Gelachen heb ben ze ook. Soms zo hard dat het boven het gedender van het verkeer boven hun hoofd ultklaterdc. Neem nu die ouwe schoenen. „Ja", zei Dekker ons, „zeg nu zelf 't, wat moest Ik er anders mee doen. Om ze niet te laten wegwaaien hebben wc zc op een remmingspaai vastgespijkerd. Heel veel mensen die de brug passeerden hebben ze gezien. Zc hebben erom gelachen maar niemand wil ze hebben. En wat is nou toch een halve plek! Ik kon dat ouwe leer werkelijk niet meer aan. En u be grijpt wel, dat wij als monteurs veel schoenen verslijten. Nou, ik wil daar wel eens wat van terugzien. 't Is werkelijk een uniek paar. Maar wc zullen cr helaas geen pakkle shag uit halen. Morgen gaan we weg en dan moeten als zc nog verkocht worden dc brugwachters maar gebak bü dc koffie kopen. Houden ze wat over, dan delen m'n kameraad an ik de rest wel". Die schoenen staan daar al enkele we ken. Zc worden natuurlijk nooit ver kocht, zelfs plet door dc opkoopcommis sie van een bf andere dienst voor monu mentenzorg en ook niet door de afdeling voorhistorisch schoei.sc! van het Leidse museum van oudheden, die, naar wij menen te weten, chronisch lijdt aan ruimtetekort. Maar ze hebben toch wel hun dienst gedaan, want talrijke stram me passanten hebben erom gegrinnikt. De monteurs verlaten Leiden met een gevoel van erkentelijkheid jegens de ge meentelijke schoonheidscommissie, die ondanks hyperkritisch raffinement een oogje dicht wist te knijpen. Foto N. v. d. Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11