GRANT NCRV-radio: doorbreking van starre programma's <3<e ene mnb.. Bekijk Haanstra 's „Zaak a.u.b. niet nuchter.... M.P." Tegen bankdirecteur 42 maanden geëist Boaz-bank op elicht Meer verrassingen, meer AZ^nJ°nLy actuele uitzendingen SSSSfflSSI <3 KANT halfzwaar 7 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 Schaakvraag' 2 Met uiterst miniem materiaal schaak problemen of eindspellen construeren is een heel interessante bezigheid. Zelf probeerde ik het in het „miniatuurtje" (maximaal 7 stukken) dat hieronder is Wit: Kd3, Dg4, Ldl, Pb4, pi d6. Zwart: Ka5, pi b5. Opgave: Wit geeft mat in twee zet- Damvraag J (oplossing) De stand was: zwart 10, 11, 12, 13, 17, 19, 20, 21, 23, 24, 25 en 27. Wit 28, 30, 32, 34, 35, 37, 38, 41, 43 en 48. Oplossing: 34 29, 24 x 31, 41 36, 27 x 49 en wit wint door 36 x 9, 9-4,4x39!! Een geheel economische meerslag. Het nieuwtje is hier dat zwart 49 43 geen uitkomst biedt wegens wit 39 40 of 39 50. Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u s noord de volgende kaarten: Sch: 7 3 2; Ha: 5 4; Ru: V 9 8 5 2; KI: A B 6. Uw partner (zuid) opent met 1 har ten, waarop u antwoordt met 1 sans- atout. Hierna biedt zuid 3 ruiten, met welk bod minimaal 19 punten worden aangegeven (de puntenwaardering is in de moderne biedsystemen gebruike lijk. Voor een aas rekent men dan 4 punten, Heer 3 pnt, Vrouw 2 pnt, Boer 1 pnt; voor een vijf kaart wordt een punt extra bijgeteld). Wat moet noord nu bieden? Oplossing morgen. Jack Diamond. Kru iswoordpuzzel NUCHTER BEKEKEN had alles eeuwenoude monumenten, veel slechter kunnen aflopen", zegt de dronken kraanmachinist Sus als het eind van „De Zaak M.P." in het zicht is tot Camille, die juist als de grote man gehuldigd is, omdat hij deze „zaak" tot een goede oplos sing heeft gebracht. Ja, nuchter bekeken zou het oordeel /er de nieuwe speelfilm van Bert Haan stra ook ndet zo goed afgelopen zijn, want hoe gaat datMen zet zich nuch- i de bioscoopfauteuil neer en laat de eerste beelden nuchter over zich heen komen. Het is al direot duidelijk, dat het over Brussels Manneke Pis (hierna oemen: M.P.) en nuchter bekeken, men zich werkelijk niet indenken >r voor geestigs of potsierlijks is aan piesend kereltje. Maar ondertussen heeft de tovenaar met de camera, die Bert Haanstra is, enige filmgrapjes uit gehaald en men begint iets van zijn hterheid te veliezen. Toch wel leuk, althans zoals Haanstra met de filmbeel den speelt en omspringt, hen laat ver springen en toch een of andere paral- weet vast te houden. „Filmrijm" heeft iemand van de film je wel eens toegefluisterd. 'n Mooi woord, maar uiterst knap om de zaak zelf zo te be ien als Haanstra (met aan de camera Prosper Dekeukeleare) dit doet. En van lieverlede gaat men iets begrijpen van de merkwaardige, haast magische sym boliek, die er uitgaat van zo'n eenvoudig engelenbeeldje in de rauwe Brusselse Stoofstraat. Men heeft met eigen ogen gezien, hoe een zekere Camille het beeld nachts gestolen heeft om zijn a.s. schoonvader dwars te zitten, die melt zijn amse Wapenbroeders" het bescherm heerschap over de persoon M.P. heeft getrokken. Men heeft Camille- deze M.P. naar tante Leontien in het Begijn zien brengen en verneemt met eigen n, dat hij op het universiteitslab van Brusselse (Vrije Universiteit de sug gestie opwerpt, dat Nederlandse studen- uit Amsterdam M.P. wel gestolen zullen hebben, omdat zij kwaad zijn, dat Holland met 21 van België verloor. En dan plotseling springt er iets uit de film naar voren; iets wat men een vonk zou mofeen noemen. Camille's schoonvader heeft met zijn Vlaamse Wapenbroede besproken, wat zij uit Nederland in ru voor M.P. zullen terugstelen. Heeft Ne derland ergens ook maar een beeldje, dat met M.P. zou kunnen wedijveren. Dan beseft men heit opeens met spijt: >iets bezitten wij niet. Wij hebben in ns land vele beelden, vele verheven en 3 iets hartveroverends, zo Iets magisch als het ventje M.P. missen wij. Deze ontdekking voelen wij pijnlijk als een gemis, een tekort in ons volkskarakter. Een Belgi sche Student diept uit een Nederlandse reisgids een beeldje op, dat misschien als Horizontaal: 1. ontwerp, 4. boom der tropen, 7. vreemde munt (afk.), 8. te gengestelde van zenith, 10. bekende af korting, 12. plomp, 14. term bij het schaakspel, 15. gem. in N. Brab., 16. adellijke titel op Java (afk.), 18. schei kundig element (afk), 19. greppel, 22. zijtak Weser, 24. bijwoord, 25. familie lid, 26. invorderen van geld, 28. oude lengtemaat, 30. gouveneur generaal (afk), 31. vis, 33. oude naam voor li ter, 35. zeepwater, 37. munt in Nederl. (afk), 38. land in Europa, 40. muziek noot, 41. wat gesproken wordt, 42. op gehoogde rand of dijk van een weg. Verticaal: 1. voor, 2. meisjesnaam, 3. houten bakje, 4. zaadkorrel van een vrucht, 5. slede, 6. foedektbloeiende plant, 7. houtrolletje, 9. halsdoek, 11. zoon van Jacob, 13. riviervisje, 15. niet lang geleden; 17. patroon, 18. kruipend dier, 20. meisjesnaam, 21. voorzetsel, 22. vaarwel, 23. gem. in Gelderl., 25. onzeker, 27. moeraspalm (Ind.), 29. laagvlakte, 32. zangstem, 33. heks, 34. spitse bek van een vogel, 36. boom, 38. familielid, 39. scheikundig element (afk). OPLOSSING VORIGE TUZZEL 1. Engelsman, 2. onderling, 3. be kommerd, 4. aanhanger, 5. onthullen, 6. grandioos, 7. hoogtezon, 8. kanon nier, 9. Groningen. ENKHUIZEN. Verzet tegen Europeanen in Nieuw-Guinea-raad In kringen van de christelijke vakbe weging en de evangelisch christelijke in Nederlands Nieuw-Guinea, wel ke 150.000 leden telt, is men volgens Associated Press overwegend van me ning, dat het niet gewenst is voor de politieke en staatkundige ontwikkeling Europeanen te doen deelnemen aan de verkiezingen voor de midden 1961 te vormen Nieuw-Guinea-raad. Men betreurt het in deze kringen, dat 'ri Nederland kennelijk alleen de opposi tie dit standpunt deelt. De christelijke vakbeweging bracht reeds in 1957 het denkbeeld naar voren het ambtenarenkorps te splitsen en thans wil zij dat de raad geen forum wordt voor de behartiging van Neder landse belangen, maar uitsluitend van die der Papoea's en der Europeanen, di° in Nieuw-Guinea blijven. Dit denkbeeld wordt gedeeld door vele vooraanstaand* Kerst- en Nieuwjaarspost voor militairen Zeepostcorrespondentie voor militairen van land- en luchtmacht op Nederlands Nieuw-Guinea en in Suriname, waarvan het gewenst is, dat zij de geadresseerde onvoorziene omstandigheden voorbe houden vóór 25 december of vóór 1 januari 1961 bereikt, moet uiterlijk op de hierna genoemde data in Nederland den ter post bezorgd: Nederlands Nieuw-Guinea 20 oktober, Suriname 30 november. De verzending van zeepostpakketten voor deze militairen, welke vóór Kerstmis moeten worden besteld, dient te geschie den uiterlijk op de volgende data: Nederlands Nieuw-Guinea 5 oktober, Suriname 20 november. Prins wandelde ongestoord door Staatsburg Prins Bernhard heeft gistermiddag i Straatsburg, waar hij een onderscheiding van de Raad van Europa in ontvangst had genomen, onopgemerkt een wande ling door de oude binnenstad kunnen maken en de beroemde kathedraal kun nen bezoeken. Tijdens het nuttigen van een kopje koffie op een terrasje kwam hij echter uitgerekend naast een groepje Nederlandse ouristen te zitten, die hun ogen niet konden geloven, toen zij ii gaten kregen wie hun buurman was De Prins vertelde dit in een ongedwon gen gesprek, dat hij 's middags had met een viertal Nederlandse journalisten. De Prins sprak voorts enthousiast over nieuwe villa van het Koninklijk gezin Toscane. De villa is erg rustig gelegen de weg erheen is „goed-slecht" zoals de Prins lachend zei. Aangezien de villa geei strand heeft doch door rotsen van de ze is gescheiden, ishet gevaar van fotografen met telelensen gering. H. M. Gerbrandij in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) De heer H. M. Gerbrandij uit Nijland is benoemd tot lid van de Tweede Ka mer. Hij behoort tot de C.H.U. en vult zodoende de vacature, die ii christelijk-historische Tweede-Kamer fractie bestond. Volgens de kandidaten lijst zou eigenlijk luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer deze vacature moeten vervullen, maar de heer Calmeyer is zoals bekend, staatssecretaris van defen sie en deze functie is in ons staatsbestel niet verenigbaar met het Kamerlidmaat- Regeringstroepen Laos in opmars De Laotiaanse regeri n gsstr ijH krachten hebben vandaag, gesteund door eenheden van de communistisch gezinde Panthet Lao, de stad Sam Neua in het noorden van Laos bezet. Sam Neua is de hoofd stad van de gelijknamige provincie, die Noord-Vietnam grenst. Er worden met de Panthet Lao onderhandelin gen gevoerd over de toekomst van he gebied, dat steeds onder invloed van de pro-communistische beweging heeft ge- Albert Mol in de Nederlandse filmeomedie van Bert Haanstra „De zaak remplaeant zou kunnen dienen: het beeldje van Henk Brinker aan de dijk te Zijpendam, die met zijn duim in het gat van een dijk een dijkdoorbraak voor- Natuurlijk, de Beigen gaan er op uit in weerwraak voor de gestolen M.P. onze Henk Brinker te roven, maar het is geen partij: de schreeuwende Henk Brinker contra de levensblije M.P. Eerlijk ge zegd slaat België ons walt levensvreugde betreft met heel wat meer dan 21. Heus, bij zo'n ontdekking verliest men zijn nuchtertieid, men wordt erbij betrokken en geamuseerd volgt men de lotgevallen van de verdwenen M.P. Men laat geen traan als de misbarende Henk Brinker bijna verpletterd wordt onder de schroot- molen. Men leeft In spanning en neemt van harte deel aan de algemene volks vreugde. als M.P. weer veilig en wel op zijn voetstuk in Brussel staat en weer zijn werk doet, zoals hij dit al eeuwen Beter dan Fanfare Jef der deze film geschreven en men moet z'n petje afnemen voor hun vindingrijkheid. Het is een verrukkelijk verhaal gewor den, dat uiterst gecompliceerd in elkaar Het heeft veel gemeen met het ver haal van „Fanfare", (strijdende partijen an het eind een feestelijke verzoe ning), maar in compositie is M.P. ge wiekster dan Fanfare, hoewel ze beide niet veel om het lijf hebben en striWt genomen en nuchter bekekenMaar dat is het 'm juist: je moet het niet nuch- bekijken (dit is natuurlijk figuurlijk bedoeld) t wil een klucht zijn en niet meer /el één van eigen bodem. Het is een sport om de figuren uit de toneel- en /ereld, die eraan meedoen te her kennen. Half Nederland, dat op de plan ken staat, is in deze film weer te vinden. Voorop natuurlijk Camille. de held van de dag, kostelijk vertolkt door Albert Mol; en diens schoonvader Ko van Dijk, tante Leontien, de Begijn: Julia de Gruyter, enzovoort enzovoort. Het is een goed onderwerp voor een quiz: wie was wie? Bijv. Pierre Myin, of Pim Dikkers, of John Soer. e.v.a. Toch is er één persoon, die een gouden M.P. verdient, zo deze toneelprijs ooit eens wordt uitgereikt. Dalt is Kees Brusse in de rol van Sus, de dronken kraan machinist. Het is maar een bijrol, maar wat spelprestatie betreft de beste. Trou wens hij leerde ons „De Zaak M.P." niet nuchter te bekijken en gaf daarmee de toverformule aan, wanlt, als u eens deze film zo aanvaardt, dan hebt u er een vrolijke avond mee. Ja, dan is het nog de vraag, wat volgens u de voorkeur verdient: Fanfare of M.P. Altijd nog een discussie waard, hoewel iemand, die al tijd alles nuchter zal bekijken, zal zeg gen: Lood om oud ijzer! Ev. Grolle het directeursbaantje van zijn vader had geërfd en dat hij oorspronkelijk schilders- knecht was. Het klassieke model PETROLEUMKACHEL van het wereldmerk A&uicUfu Trotseert de tijd en is overal favoriet om zijn opmerkelijke eigenschappen: Krachtige, reukloze warmt* *n... onver woestbaar degelijk. U kunt er zelfs op koken. Let U op het Vraag een Aladdincalalogus bij Uw leverancier of bij de importeur J. G. de Zeeuw N.V., Dordrecht - Postbus 84. 'OOR de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren de 59-jarige ex- bankdirecteur H. D. uit Driesum te recht gestaan, wegens het verduiste ren van ruim f 283.000 ten nadele van de Boaz-bank te Driesum. De officier van justitie eiste een gevan genisstraf van drie en half jaar met aftrek van voorarrest. In het psychiatrische rapport, dat over de verdachte werd uitgebracht werd deze gekenschetst als een de biele persoon. „De geleerden mogen dan zeggen dat u niet zo snugger bent en niet kunt rekenen, wat u allemaal gedaan hebt vind ik toch maar verdraaid slim", meende de president. De fraude strekte zich uit dertigtal jaren. Een bedrag van f 60.000 zou reeds door de vader van D. verduis terd zijn, terwijl de accountant met D. onder een hoedje speelde, f 45-000 had opgestreken. De grootste knoeierijen waren gepleegd met de rekeningencou- rant. Er stonden achtendertig gefingeer de debiteuren in de boeken van de bank met een gezamenlijke fictieve schuld van anderhalve ton. Verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd. Uit een rapport van de reclassering bleek, dat D. 61 „Je hebt een allerliefst zomerjurkje aan", zei hij. „Je bent nog niets veranderd, en ik denk nog dikwijls aan je zoals ik je in mijn vakantie ontmoette in het bos in je hangmat.... een engel was je." „Ik vroeg je of je gelukkig bent met Dana", vroeg ik klemmend. „Waarom wil je dat weten.... anders mis schien dan als wij met elkaar waren gegaan. Het woord is zo zwaar. Gelukkig, wie is er werkelijk gelukkig? Dat is e^n woord van dichters en romantici". „Mooi", zei ik. „Goed dat ik het weet, dan waren wij het dus ook niet geworden, want dat is de consequentie van je theorie". „Ik geloof, dat we die dingen veel te serieus nemen. Die tijd is heus voorbij, of we dat nu geloven willen of niet. Als je leven wilt moet je aan de oppervlakte blijven, omdat alles in af wachting leeft op wat nog komen gaat. Dat zijn de mensen zich niet zo bewust. Ze denken dat normaal leven, maar in hun onderbewustzijn er een diepe onrust, de gejaagdheid naar.... ja naar wat? Zo leven ze het liefst aan de opper vlakte in alles. Soms worden we wat onthutst door een boek of een of ander artikel, een scher pe film, maar het amusement zonder pretenties doet het heus beter. Het grote publiek voelt meer voor het laatste dan het eerste. Ik hoef al leen maar in mijn orderboek te kijken om te weten of ik werkelijk gelijk heb. Wat wil je, het kan ook niet anders?" In zijn verder gesprek hoorde ik hoe Henk leefde met zijn vrouw, vrienden en kennissen. „Je weet vandaag niet meer, waarvoor je hebt gevochten", was zijn conclusie en is het maar beter om er maar niet meer over te denken. „Toch zou ik het prettig vinden nog dikwijls met je te praten. Ik wil je nog dikwijls ontmoe- Accountant: 4'A jaar Tegen de 63-jarige accountant J. S., de medeplichtige van D„ werd vier en een half jaar geëist. S. bezwoer de president, dat hy tot 6 september 1959 niet had ge weten, dat D. fraude had gepleegd. „Ik had slechts een beperkte opdracht en wist niets af, van de knoeierüen van D.". „Wat zal dat een teleurstelling voor u ge weest zijn", merkte de president scham per op. Slechts op een punt gaf S. toe, nameiyk dat hy eens 50.000 gulden van D. geleend had, hoewei hy wist, dat deze lening niet op de weekstaat van ver strekte kredieten was geboekt. In zijn requisitoir kwam de officier van justiitie, mede door de getuigever- klaring van D., tot de conclusie, dat S. heel goed geweten heeft hoe de zaken er voorstonden. Uitspraak over veertien dagen. 1 De Steraiiond van de NCRV op don- V--' maart" Dit „rood" slaat op het aan gloeien van het rode licht in de studio In tegenstelling tot de KRO, die verstarring van de radioprogramma's dat aangeeft dat de uitzending is begon- alleen maar constateert heeft de NCRV besloten, die starheid te door- neontspanningsmu2iek zijn, breken. Met ingang van het nieuwe seizoen dat op 1 oktober geacht en ver(jer js er een wedstrijd voor vijf- wordt te beginnen, zal het „verrassingselement" vooral in de avond- taUen g£l\etesVmet°vral programma's niet ontbreken. Maar ook overdag zullen veel meer re- r samenstellen. Naar portages van actuele gebeurtenissen, o.m. van Kamerdebatten, de uit- ucRV-trant wordt het een competitf- gisteren streeks de ether ingaan. zendingen meer kleur en levendigheid geven. Dit werd ons medegedeeld in de pers- Zo zal het amusementsprogramma op conferentie, welke de NCRV als laatste donderdagavond ook van de omroepverenigingen gist: hield. Aan het begin van de biji komst gaf de voorzitter. mr. A. Roosjen, nog eens op geestige wijze overzicht van de „lijdensweg van verwachte omroepwet", waarbij hij op merkte dat hoewel Nieuwigheden hoofdprijs is een groepsreis r Zwitserland. Het jongerenelement wordt nog ge accentueerd door optreden van muzi kale jeugd-ensembles. Dan komt er een programma „Lieden in Last", waarin de bewoners van de denkbeeldige gemeente Last, van oor sprong feodaal bestuurd, n Tot de nieuwigheden voor het komen- seizoen behoort een gevarieerd pro- u, O.V de Troonrede gramma voor de vrijdagavond (eens per Unpen voor de micro/oon brengen. radio noch televisie werd gerept. 1« dagen dus), dat Prisma gaat heten. Bekende auteurs tstrevend, mderlinge wikke- Er komt geen vast cabaret in, •lëie 'televisi'e toch krijgt het af en toe een speels ele ment. Verder komen er korte hoorspe len, muzikale bijdragen, nu en dan eens een filmbeschouwing, een radio-journa- „Een voortvarende jonge kerel als Hstieke bydrage of een kunstkritiek. staatssecretaris Scholten zal niets lie- kortom, van alles wat, geen vast pa- dit niet betekent dat het ontwerp- roepwet noch de in het komende zittingsjaar van de Ka mers niet te sprake zal komen. willen dan afdoening zaken", aldus mr. Roosjen, die ver der nog zei dat de omroepverenigingen ten opzichte van de voorbereidingen voor een nieuwe omroepwet „met al- a yvuiui lerlei fopspenen" zijn zoetgehouden. op" maandag gehandhaafd! Hij acht het zaak dat er nu eindelijk een omroepwet komt (en ach, hoeveel w jaren achtereen heeft hy de NCRV- vertellen persconferenties in september nu al met deze woorden moeten openen!), ook al, omdat cr in augustus een merkbare da ling van het gebruikelijke aantal nieuw- geregistreerde radiotoestellen per maand werd geconstateerd. Zulk een verschijnsel heeft invloed op de finan ciering van de NRU en de omroep-or- ganisaties en daarom wordt het hoog tijd dat de Wereldomroep niet langer uit de luistergelden wordt betaald. En hierin zal een nieuwe omroepwet mede Alexander Pola zorgt voor een actueel slotliedje. Zonder dat er een grote financiële actie wordt gevoerd zal de NCRV toch de „dienstverlening" opvoeren en daar om zal Johan Bodegraven incidenteel voor bijzondere schrijnende noodgeval len de luisteraars vragen „een handje te helpen". Seriehoorspel op zaterdagavond troon, maar verrassingen. De grote muzikale werken gaan van de vrijdag- naar de woensdagavond, die verder ook met afwisselende program- wordt gevuld. Het hoorspel blijft aandag gehandhaafd. Voorts krijgt de Steravond waar wij U in een apart bericht meer een sterk-jeugdig karakter, zulks in goed vertrouwen dat volwas senen graag naar de jeugd luisteren. Aan twee auteurs zijn opdrachten historisch toisterspel heeft gesc^even, gegeven voor het schaven van hoor- heeft nu een roman van Rafaèl Sabatmi spelen die op hoogtepunten van het Scaramouche, tot serie-hoorspel be kerkelijke jaar worden uitgezonden, werkt. vara on zaterdae- In de adventsweken kan men het Deze serie zal de VARA op zaterdag hoorspel „In stilheid en vertrouwen" avond, te beginnen S'oktober ft- u.t- van Will Barnard verwachten en Aart zenden. Het is weer een zeer romanti Romijn levert bijdragen voor nieuw- sche en spannende geschiedenis, jaar en Pinksteren. Voor de stille week denkt men aan een hoorspelbe werking van de Noorse film „De Heer en zyn dienaar". Op maandagavond komt Ook maakte mr. Roosjen aanmer king op de nieuwe verdeling van de televisiezendtijd, waarbij alweer de verhouding 40 pet60 pet. voor NTS dere week een „lectuurschouw" en omroeporganisaties wordt gehand- de rubriek „Rondom het V" haafd. Hij acht het billijk, dat de NTS speciaal aandacht besteed minder zendtijd krijgt, want zoals het „theologie nouvelle", nu is valt aan de grote omroepvereni- Onder leiding van Wim ter Burg gingen ongeveer 12 pet. van de gehele wordt op zondagavond bet psalmzingen zendtijd toe en dat is toch wel weinig, in gemeenteverband worden gedemon- „Ik ben van mening dat de program- streerd en aangeleerd. De instructieve ma's beter tot hun recht komen, wan- muzikale rubrieken worden echter be neer zij door de omroepverenigingen perkt. worden verzorgd," aldus mr. Roosjen, Voor de afdeling klassieke muziek Televisie Ook de NCRV-televisie gaat meer Een verfrissing van de radioprogram- aandacht besteden aan nieuwsuitzen- ma's van de NCRV werd aangekondigd dingen en wel door uitbreiding van de door de programmaleider G. Hoek. Bij rubriek „Attentie", die nu elke 14 da- I vanavond Radio levendiger i dat de radio dus een volkomen voegd. eigen taak heeft en behoudt. De pro gramma's zullen zich dus nog spitsen op de huiskamers. Op maandagavonden wordt een inter- toe- nationaal journalisten-forum uitgezon den. In dit programma van drie kwar- De NCRV wil van de starre schema's tier is prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst de radioprogramma's af en gaat gastheer en deelnemers zijn correspon denten van buitenlandse bladen, die Ne- zich dus meer toeleggen op het „v singselement". In het avondprogramma derlands spreken, zullen daarom minder vaste rubrieken - - worden opgenomen, zodat er plaats is voor variatie. De nieuwsuitzendingen in de beide Radiokranten zowel als in het uit de schouwburg te Enschede middaguur blijven gehandhaafd op tijd- „Fedder-mysterie" stippen waarop zoveel mogelyk men- sen kunnen luisteren, maar daartussen- door wordt zoveel mogelijk aandacht programma van Jelle de Vries besteed aan actuele gebeurtenissen. Dit Molenaar dat het karakter van betekent, dat er ook veel meer uit het zikale komedie heeft, parlement zal worden gerapporteerd. Bovendien wil de NCRV meer di recte uitzendingen gaan geven, onge acht de kansen op oneffenheden in de uitvoering. Op het ogenblik gaat Op de toneelavonden is veel variatie te wachten, o.m. uit het klassieke re pertoire. Ook komt er weer een opera Het zaterdagavondprogramma krijgt inhoud met een kleinkunst- gevarieerd programma „Marinade" en een film uit de serie „Vader weet het beter". De rubriek „Van de grote naar de kleine k" verhuist naar de maandagavond. Het zondagavondprogramma behoudt 90 pet. van de radioprogramma's via het huidige karakter en op woensdag- opnamen de lucht in. maar „levende" avond zal uitzendingen stimuleren veel prestatieverhoging. enkele malen een pro- tot gramma zUn waarin Godfried Bomans „vrienden ontvangt". iters lil .15 Orgelconc liL.45 Grs 112.00 Gram 12.20 Regerimgsuitz: ib 12.30 Land- en tuinbouwmeded .2.36 Sport en prognose 12.50 CariU-onbe- spellng 13.00 Nwe 13.16 Meded en gram .25 Lichte muz 13.55 Beursber 14.00 Pia- irecital 14.25 Voordracht 14.50 ürj el 15.05 Gevar pre spel 16.30 V d gr. VARA: 16. ken 1*7.00 Gt -deommuz 117.50 A 0 Nws 18-15 Vil 'Latijnse kbanl boon heRm. steqqeRöa ten.... maar als je me dat weigert dan heb je gelijk", zei hij. „Misschien pas ik helemaal niet meer bij je Jij hebt tenminste nog iets positiefs vastgehouden.je geloof in God. Als ik dat weer eens terug kon vinden zoals dat vroeger mijn jeugd beheersteen toch ik weet dat je zonder dit niet kunt leven, maar zijn we te slap of te laf geworden?" Het waren vragen die hij zelf moest beant woorden. Ik ben die dag verder alleen aan zee gebleven en ik heb de eenzaamheid gezocht want ik had veel om over te denken. Ik zag in Henk het prototype van de mens van vandaag, de mens die ik ondanks alles niet wilde zijn. Ik heb hem zijn ontrouw vergeven, maar daarmede had ik mijn verdriet niet overwonnen. Later heb ik hem nog tweemaal ontmoet en uit zijn gesprek ken kreeg ik de indruk, dat hij niet de gopde kant opging. Hij kon het ook voor mij niet verbergen, dat hij niet gelukkig was met Dana. Een kleine aan moediging van mij zou voldoende geweest zijn om hem voor mij op te eisen. Hij zou met Dana gebroken hebben, maar ik wilde me geen tweede maal vergissen en me moeilijkheden besparen. Naar zijn eigen theorie zou het „alleen maar anders zijn geworden, want wie is er werkelijk gelukkig?" Daarom ging ik hem overtuigd uit de weg, niet omdat ik niet van hem hield, maar uit zelfbehoud. Het was een afgedane zaak. Henk reisde voorlopig met zijn boeken en misschien is hij later toch voor Dana's verlangen bezwe ken en naar de nieuwe wereld gegaan. Ik hoop dan, dat het nieuwe begin hem iets heeft ge- Maar aan deze ontmoetingen met Henk zit ook nog een andere ontmoeting vast, die ook voor dit alles van grote betekenis is geworden en die ik nooit meer zal vergeten. Het was de ontmoeting met de man, die bij de eerste inval in pension Krol als tolk diende. Hij stond toen hier voor de ronde tafel toen ik uit mijn kamer mocht terugkeren, die de heten in een chaos hadden veranderd. „De heren worden bedankt", zei ik toen nijdig, waarop de man zei: Niks te danken, we komen nog wel eens terug". Hij treuzelde tot de anderen de kamer uit waren, toen zei hij: „Voorzichtig jongedame, voorzichtig". Hij zei dit niet uit de hoogte als een sarrende opmerking, maar het klonk zacht en vriendelijk, ik zou haast zeggen, vaderlijk. Ik ontmoette deze man als ambtenaar op de burgerlijke stand. Ik herinner me nog, ik was de laatste die middag wiens naam werd afgeroepen om een pas in ontvangst te nemen. Ik had kunnen weten, dat het opzet was van de man achter de balie en juist toen ik het verdacht begon te vinden, dat de anderen mij allemaal voorgingen en ik gereed stond om de ambtenaar nog eens te herinneren dat ik er ook nog stond, ging mij opeens een licht op. Deze man had ik eerder gezien, maar waar en hoe? Ik keek hem aan, aandachtig, toen hij duidelijk en nadrukkelijk mijn naam afriep: „Mejuffrouw De Jong!" (Wandrt vervolgd.) Mary Dresselhuys speelt de hoofd rol in het door haar echtgenoot A. Viruly vertaalde televisiespel van Jean Anouilh „Leocadia", dat de VARA om 9 uur op het scherm brengt. Het VARA-programma begint van het NTS-journaal om 8.20 uur met de ac tualiteitenrubriek. Daarna politiek overzicht door dr. L. de Jong en om 8.40 uur een film over Nigeria. anavond Een gevarieerd NCRV-programma begint om 8 uur met vrolijke muziek, opgeluisterd met zang van Willy de Soet, Tony van Hulst en het Theater koor, door het Metropoleorkest o.Lv. Guus Valten. Om 9 uur ernstiger mu ziek: het Trio Pasquier speelt het trio in c, op. 9 no. 3 van Beethoven. Ter afwisseling dan weer gezelligheid met Lex Karsemeyer en zyn gepoetste pla ten tussen 9.30 en 10 uur, waarna de reeks „Geliefde klassieken" wordt be sloten met platen van Kathleen Fer- rier. Om 11 uur begint een orgelcon cert. dat Piet van Egmond geeft in de Royal Albert Hall in Londen. Hij speelt composities van Bach, Swee- linck, Reger en Alain. Voor de AVRO dirigeert Maurits van den Berg het Radio-kamerorkest tus sen 8.05 en 9.15 uur. Uitgevoerd wor den een suite van Purcell, het 25ste pianoconcert van Mozart (solist John Blot) en variaties op een thema van Corelli door Guerrini. Daarna: herha ling van het hoorspel „Zweefvlucht in tegengestelde richting" van Cees Pijpers. Om 11.10 uur is er weer een aflevering van de strip „Dagboek van een grootvader". Programma voor morgen VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 1/7.25 notities 1820 18.50 De punrtjee op de .00 V d kind 10.10 Kinder- ViPRiÖ: 10.30 Het platteland nu, {esprek 10.45 VPRO-nws 20.00 Nws 20.05 iineibespr 20.10 De dichteres Christine D'Haen, lezing 20.20 Dichters van deze ijd, lezing 20.35 Ombekend 20.50 De we reld van vandaag lezing. VARA: 21.00 Ge- zar progr 22.00 Jazzmuz 22.15 Builenl iveekoverz 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg jm de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc ruws in Esperanto 23.10 Muzlekrevue 23.55 -24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. 1007 kc/s. KRO: r.00 Nwa 7.15 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.15 Gram 3.50 V d /rouw 9.40 Schoolradio 10.05 Gram 10.35 Chansons tkOO V d zieken 11.40 Gram lil.5o Als de ziele luistert, lezing 12.00 Middagklok-noodklok 12.0a Gram 12.30 Land- en tuirBbouuwmeded 12.33 Lichte Muz J2.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewü- 13.46 Vraagbaf rouwen 14.00 Grar 5.30 V d zieken 16.31 d Jeugd 17AS Li cl 15.00 Schoolradio i Luyk 18.00 1'Lichte muz 21.30 Cabare t 22.25 Boekbespr 22.3' IeDocum« 21.45 Sportprogr „blijde Boodschap", r progr 23.56—24.00 Nws. NTS: 20.00 Weekovcrz. progr 21.05 Rep 21.^0 Vrijdag 30 aeptem i Rudolph Lothai jimera. De open de Spaanse laagvlakte Catalonlë Pyreneeën. Personen: •ndibezitter, Paul chöffler, bariton; Tommasc udete, Oskar Czenwcnka, b ïolervaarsknecht, Eberlhard de Weense Staatsopera, het Wcens Sympfaonie Orkest. Dirigent: Rudolf Mo ral t

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7