n VN-programma voor Afrika Opruiend advies van Nkroemali kou gevat? Men kan een vlieg wegen Jjx eest fi-awie hy, REGERING ERNSTIG ONGERUST De Nederlandse regering is ernstig verontrust over de Duitse houding tegenover de voorstellen van de Europese Commissie voor een gemeen schappelijk landbouwbeleid. Dit delen de ministers van landbouw, buiten landse zaken en economische zaken thans mee in antwoord op een brief, die het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op 2 september 1960 aan de regering heeft gezonden. Het komt de ministers voor, zo schrijven zij, dat de wens van zekere kringen in Duitsland om de nationale markt ordeningen ongewijzigd te laten tot aan het einde van de overgangsperio- de, moeilijk valt te rijmen met letter en geest van het E.E.G.-verdrag. De bewindslieden géven het Landbouwschap de verzekering, dat zij al het mogelijke in het werk zullen stellen, opdat tijdig een reële gemeen schappelijke landbouwpolitiek en een wezenlijke verruiming van de mogelijkheden van onze export tot stand zullen worden gebracht BEPERKING CADEAUSTELSEL Het hoofdbedrijfschap detailhandel zal met het bestuur van het be drijfschap voor de zeep-, wasmiddelen- en reinigingsmiddelenindustrie gaan spreken over maatregelen om het cadeaustelsel verder te beperken. Dit heeft het bestuur van het hoofdbedrijfschap gisteren tijdens een ver gadering in Den Haag besloten. Technisch-juridisch is het op het ogenblik mogelijk een verordening voor te bereiden, die het cadeaustelsel verder beperkt. Voor wat betreft de uitwerking doen zich daarbij echter moeilijk heden voor. Men zou b.v. het meewerken van detaillisten aan cadeauacties kunnen verbieden. De detaillisten kunnen echter ook passieve medewer king verlenen. Wat daartegen te doen valt, is niet zo eenvoudig uit te maken. Het dagelijks bestuur van het hoofdbedrijfschap zal nagaan of het eventueel uitvaardigen van een verordening praktische uitvoerbaarheid ONGEVALLEN-UITKERING De Algemene Nederlandse Invaliden Bond heeft aan de regering er de leden van Eerste en Tweede Kamer een request over de ongevallen- uitkering gezonden. Daarin wordt erop gewezen, dat er een belangrijke categorie rentetrekkers is waaronder zeer vele blijvende invaliden wier ongeval heeft plaatsgevonden voor het intreden van de verhoogde levensstandaard. Het grondbedrag, waarnaar de uitkering voor deze groep wordt berekend, heeft nooit enige wijziging ondergaan, zodat er een groot verschil in renten bestaat tussen de oude en de huidige rentetrekkers, ondanks het feit, dat er enkele toeslagen zijn verleend. Het request dringt er op aan de grondbedragen op te trekken tot het tegenwoordige loonpeil, zodat de schrijnende tegenstellingen wegvallen. EEN VREEMDE ZAAK.... De Usdek, een organisatie van Zuidmolukkers in Nederland, die •Indonesië willen terugkeren, heeft een telegram gezonden aan de Nederlandse regering, waarin zij om overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië vraagt en aankondigt, dat alle in Nederlandse dienst zijnde Indonesiërs een d; staking zullen gaan. Het bestuur van de Usdek, dat onder voorzitterschap staat van de heer Siwalette te Medemblik, zegt dat de overdracht van Nieuw-Guinea „zeker overeenkomt met de aspiraties van elke Nederlander. De staking is bepaald op de dag, dat Soekarno zijn toespraak voor de Verenigde Naties zal houden, naar verwacht wordt morgen reeds. De Usdek beweert, dat 250 van de in Nederland verblijvende Zuidmolukse gezinnen, die de Indonesische nationali teit claimen, naar Indonesië wensen te vertrekken. GEVAAR VAN LOONGOLF Moordenaar van vier vrouwen Maandag verschijnt voor de recht bank van Freiburg een Oostduitse vluch teling, die door de openbare aanklager ,,de ergste sexmaniak in de naoorlogse geschiedenis van het Duitse strafrecht" wordt genoemd. De man. de 23-jarige Heinrich P., wordt beschuldigd van moord op vier en van poging tot moord op tien vrouwen. Er zijn honderd getui gen opgeroepen. Het proces zal ongeveer drie weken duren. Vandaag stemming over vertrouwensvotum De Belgische Kamer van afgevaardig den zal vandaag stemmen over een vertrouwensvotum, dat het kabinet Eys- kens heeft gevraagd naar aanleiding van het versoberingsprogramma, dal het dinsdag heeft ingediend om de moeilijkheden als gevolg van de tegen slagen in Kongo te boven te komen. Gisteren hebben de fractieleiders var de drie voornaamste partijen het woord gevoerd. Die van de Chr. volkspartij steunde het kabinet met het voorbe houd, dat het vertrouwensvotum geen betrekking zal hebben op wetten en programma's, die later nog aan het parlement zullen worden voorgelegd. De socialist Collard eiste het aftreden Eyskens kabinet, dat een groot ge- zou zijn voor de parlementaire de mocratie en beweerde dat de minst draagkrachtigen het slachtoffer zullen 'en van het versoberingsprogram- In een televisie-uitzending, waarin hij sprak over de loonpolitiek heeft staatssecretaris Roolvink gisteravond gewaarschuwd voor de gevolgen van zogenaamde tussentijdse loonsverhogingen. Hij zei, dat het gevaar van een nieuwe loongolf levensgroot aanwezig is. Wanneer deze onverhoopt komt, dan zal men in Nederland een herhaling krijgen van de periode 1956. Het prijspeil zal dan niet stabiel kunnen blijven. De centrale doelstelling van de regering is en blijft, dat er alleen maar echte loonsverhogingen tot stand komen, die dus niet gepaard gaan met even grote prijsstijgingen. De heer Roolvink becijferde, dat in het afgelopen jaar een welstandsverbetering van ongeveer negen percent tot stand is gebracht. PRIJSOPDRIJVINGS- EN HAMSTERWET De ministers van landbouw en economische zaken hebben bij ontwerp van wet aan de Tweede Kamer voorgesteld het koninklijk besluit van 9 augustus van dit jaar tot hernieuwde inwerkingstelling van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 te bekrachtigen. De verlenging zou, gerekend van 27 sep tember af, een jaar moeten duren. De bewindslieden schrijven in de memorie van toelichting op dit voorstel genoemde wet voor de verwezenlijking van het beleid inzake prijsstabilisatie nog niet te kunnen missen, voordat het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp prijzenwet in werking zal kunnen treden. VERLENGING NOODWET Bij ontwerp van wet stellen de staatssecretaris van sociale zaken en de minister van financiën aan de Tweede Kamer voor de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen tot uiterlijk 1 januari 1962 te verlengen. Ofschoon de memorie van antwoord op het wetsontwerp „algemene kinderbijslag" reeds is verschenen achten de bewindslieden het uitgesloten, dat deze wet reeds op 1 januari 1961 in werking zou kunnen treden, mede gezien de vele aan de invoering verbonden werkzaamheden. Regeringsmaatregelen tegen ondertekenaars Algerije-manifest In de Franse Staatscourant van van daag wordt medegedeeld, dat de meer dan 140 intellectuelen die een manifest hebben ondertekend, waarin de dienst plichtigen worden opgeroepen te weige ren in Algerije dienst te doen, niet voor de Franse radio of televisie zullen mo gen optreden. Hetzelfde geldt voor optre den in door de staat gesubsidieerde schouwburgen. Lancering van de Titan volledig geslaagd De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren een operationeel prototype van dc Titan (een intercontinentaal projectiel) gelanceerd voor een vlucht van 8.000 km naar het zeegebied nabij het eiland Ascension in de zuidelijke Atlantische oceaan. De bijna 30 m hoge 250 ton wegende raket voerde in de neuskegel een cabine mee, die tijdens de vlucht werd uitgeworpen en door schepen werd opgespoord. In de cabine bevond zich een apparatuur voor het nagaan van gedragingen van de neuskegel bij het terugkeren in de dichtere dampkring- lagen. Later deelde de Amerikaanse luchtmacht mede, dat de lancering de raket in alle onderdelen een su geweest. <s?^et Geheim van Uw Charme Rheingold, een geur vol romantiek en met een betoverend eigen karakter 'WLjg Eau de Cologne en Parfum Voorstel van de VerStaten De Ver. Staten hebben gisteren de Algemene Vergadering van de VN voorgesteld, op de agenda een nieuw punt over een VN-program- Hoe Loemoemba het moet doen In Leopoldstad is een brief ge publiceerd, die de Ghanese pre sident Nkroemah enkele weken geleden aan de afgezette Kongo lese premier had geschreven. Deze brief droeg een opruiend karakter en laat de ware aard van de relatie tussen Nkroemah en Loemoemba zien. Van Gha nese zijde is de echtheid van de brief bevestigd. Nkroemah schreef onder meer: ,,De lanier, waarop de Ver. Naties u be handelen is onverdraaglijk. Ik raad u echter aan1, niet overhaast te handelen. U moet thans niet pogen, een einde te maken aan het verraad van Kasavoe- boe en zelfs niet aan dat van Tsjombe. Houd het hoofd koel en maak voor het ogenblik geen slapende honden wakker. U moet tactisch optreden en niet pro beren, u van de VN-troepen te ontdoen, voordat uw positie verstevigd is. An ders zou u de verwarring niet meer de baas kunnen. U kunt er zeker van zijn, dat ik in elke crisis de leden van het Afrikaans-Aziatische blok voor uw zaak zal mobiliseren, zoals ook is geschied om het hoofd te bieden aan het stre ven, u als regeringsleider te onttronen, aldus Nkroemah. De Ghanese president deed een be roep op Loemoemba, zijn politiek om nu al met zijn vijanden af te rekenen, op te geven. „U moet eerst uw positie bij het leger, het bestuur en de politici ver stevigen. Indien u faalt, zult u dat aan uzelf te wijten hebben. Uw falen zou een slag zijn voor dc Afrikaanse vrij heidsbeweging." Naar aanleiding van deze brief heeft :n woordvoerder van kolonel Moboe- toe's raad van hoge commissarissen' verklaard: „Wij willen geen kolonisatie in Kongo, noch door Europeanen, noch door Afrikanen. Wij zijn in de eerste plaats Kongolezen en pas daarna Afn- ainmïddels heeft de agendacommissie van de Ver. Naties besloten. ,.de situ atie in de republiek Kongo" op de agen da van de in zitting zijnde Assemblee te plaatsen. Een Russische poging om de „bedreiging van de territoriale on schendbaarheid en' politieke onafhanke lijkheid van Kongo" op de agenda ge plaatst te krijgen, mislukte. Advertentie ma voor onafhankelijkheid en ont wikkeling van Afrika op te nemen. In een memorandum aan secretaris generaal Hammarskjocld heeft de Ame rikaanse gedelegeerde Wadsworth her innerd aan het voorstel van jEisenhower betreffende een uit vijf punten bestaand Chroesjtsjef en Tito kwamen dichter tot elkaar Premier Chroestjtsjef van de Sowjet- unie heeft in New York verklaard dat hij en president Tito van Zuid-Slavié overeenstemming hebben bereikt, al thans elkanders standpunten zeer dicht bij elkaar hebben gebracht, wat betreft ontwapeningsproblemen, de Kongo en maatregelen ter bescherming van de vrede. Tito stond naast de Russische pre mier toen deze het resultaat van hun on derhoud meedeelde. Eerst ontstond er grote opwinding omdat het leek alsof Chroesjtsjef verklaarde dat beide man nen overeenstemming hadden bereikt alle ideologische geschilpunten tus- programma wordt op 1 oktober zelf- maar blijft lid van Britse Gemenebest. De bevol king is gereed om feest te vieren. In Lagos was dit tafereeltje te zien: een negerjongetje, ge dragen door zijn moeder, zwaait met de groen-witte vlag van staat. BiUS» ilïEHJ Neemt vaker Zwaardemaker Twee H.B.S.-ers en het Chinese teken, door Floris van den Aemstel. Uitgave V. A. Kramers, 's-Gravenhage. Spannend verhaal van twee „gezworen kamera den" die samen een opwindend avontuur beleven. Robinson Cursoë, door Daniël Defoe. Uitgave V. A. Kramers, 's-Gravenhage. De zoveelste uitgave van dit altijd aan trekkelijke boek, ditmaal in een bewer king voor de jeugd door S. Gruys-Kru- Meer mogelijkheden voor tweewielers De Internationale unie van rij t motorrijwielhandelaren en hei Iers heeft, gepleit voor gelijke ecor sche mogelijkheden voor de industrie van tweewielige voertuigen in Oosten rijk, de Benelux, West-Duitsland en Frankrijk. Tunnel onder kanaal De economische commissie van de raadgevende vergadering van de Raad I van Europa heeft verklaard van mening te zijn, dat Engeland en Frankrijk er verstandig aan zouden doen als ze ac tief steun gaven aan de plannen voor een tunnel onder het Kanaal of een brug er over. Men zou dan in vier uur en twintig minuten per trein van Londen Het Amerikaanse leger neemt op Groenland proeven met ijsreservoirs voor het opslaan van brandstof. Er is al 135.000 liter dieselolie in een meer dan 30 meter onder de oppervlakte van het Groenlandse ijsplateau gelegen reservoir epompt. Op de „Verlorenkost" in de stad Lu xemburg zal een wolkenkrabber van eer twintigtal verdiepingen worden gebouwd voor de hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waar de kantoren thans over verschillende gebouwen in de stad zijn verspreid. De werkzaamheden zullen in het voorjaar 1961 beginnen, wanneer de Luxem burgse kamer van afgevaardigden het project heeft goedgekeurd. De bouw de E.G.K.S.-wolkenkrabber staat ge los van het project voor een „Europese stad" in -de nabijheid van Luxemburg, wanneer de hoofdstad van het groot hertogdom wordt gekozen als zetel van de Europese instellingen. Afrikaanse landen. Naar de mening van de Ver. Staten kunnen de uitdagingen van de wereldvrede en een oordelijke vooruitgang in vrijheid het best worden opgevangen door de gemeenschappelij ke inspanning van de wereldgemeen schap door middel van de Ver. Naties. Het is van dwingend belang, dat de in ternationale gemeenschap de nieuwe landen in Afrika beschermt tegen druk buitenaf, die hun onafhankelijkheid _ouvereine rechten bedreigt en hun ontwikkeling op elk gebied vertraagt. De Afrikaanse landen hebben het recht, hun eigen levenswijze te kiezen. Alle leden-landen moeten zich onthou den van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van deze landen, zich onthouden van het verwekken van me ningsverschillen tussen die landen en :ich verder verre houden van alles, ,vat er op gericht is, de huidige ver- varde toestand in Kongo te doen verer geren en uit te buiten. Wadsworth stelde voor, de bijdragen _an het speciale VN-fonds te verhogen, zodat het oorspronkelijk beoogde doel 100 miljoen dollar in 1961 zal kun- worden bereikt. De werkzaamheden het fonds zouden zodanig opgevoerd moeten worden, dat het de landen kan helpen bij het opstellen van hun plan nen voor economische ontwikkeling. Bovendien moeten de Ver. Naties hun inspanning vergroten om bij te dragen tot de ontwikkeling van het onderwijs de nieuwe staten. Nederlaag voor de Sowjetunie De Sowjetunie heeft gisteren op de algemene conferentie van de I.A.E.A. (het internationale bureau voor atoom energie) in Wenen een duidelijke neder laag geleden door dat een, door het Wes ten ingediend inspectieplan, met over weldigende meerderheid door de juridi sche commissie van de I.A.E.A. is aan vaard. Het door de V.S., Engeland, Canada een blok van 43 Europese Zuidameri- kaanse en Aziatische landen ingediende plan voorziet in een stelsel van contro lemaatregelen op liet vreedzaam ge bruik van splijtbaar materiaal en reac toren die door het atoombureau beschik baar worden gesteld. Behalve het Communistische blok, wa ren ook India en de V.A.R. tegen het westelijke voorstel gekant daar ze in spectie als een schending beschouwen van hun nationale souvereiniteit. Vandaag stemde de algemene confe rentie van de I.A.E.A. in plenaire zit ting over het plan. Daarna gaat het terug naar de raad van bestuur die er nog kleine, op de praktijk gerichte wijzigingen in mag aanbrengen. Anne van het groene huis, door L. M. Montgomery. Uitgave V. A. Kramers. 's-Gravenhage. Nog altijd een graag ge lezen boek, ditmaal in een nieuwe werking door Clara de Groot, De avonturen van Tom Sawyer, door Mark Twain. Uitgave V. A. Kramers, 's-Gravenhage. Tom Sawyer is een soort Amerikaanse Dik Trom of Pietje Bell. Dit zegt al genoeg om het verklaarbaar te maken, dat deze uitgave tevens een twaalfde druk is. Kleine Elsevier-encyclopedie, vierde deel. Uitgave Elsevier. Amsterdam. Van deze handige encyclopedie in pocket formaat is hiermee het deel uitgekomen dat betrekking heeft op de woorden Lisa Ozon. Er is hier in kort bestek wel een enorme hoeveelheid kennis bijeenge bracht. Maria Lecina, coor J. W. F. Weru- meus Buning. Uitgave N.V. Em. Quen- do, Amsterdam. Van dit „lied in hon derd verzen met een zangwijs' ver scheen hiermede reed de 43ste .druk, iets wat, drunkt ons, voor zichzelf spreekt. Modehuis Dior. Yves St diepte Laurent is namelijk in In de nacht militaire dienst Frankfort Main wordt gehouden, trekken. De republieken Senegal er Mali zijn toegelaten als le den van de Verenigde Na ties Er zijn thans 98 lan aaneesloten. De Nederlandse bloembol- De Noors-Britse visserij- lenexport heeft op 24 sep- besprekingen in Oslo zijn tember de tweehonderd geëindigd met de afspraak miljoen gulden overschre- dat beide regeringen zal den. Vorig jaar was dit Engefse Tsïerfïof'tien In^He^kum is* gistermiddag Italiaanse sigarettenrokers iaar tot op zes mijl van de een vreemd voorwerp in de ontdekten levende rupsen Noorse kust mogen vissen wei van de heer C. R. van in hun sigaretten. Zij waren woorse kusi muKe i vloten terecht gekomen, uit zeer kleine eitjes ge- nadat het eerst de boerderij komen, die de bewerking licht had beschadigd. Het van de tabak hadden over- De 34-jarige Mare Bohan voorwerp vermoedelijk leefd. is aangewezen als tijdelijk een projectiel heeft een hoofdontwerper van het gat van anderhalve meter vrijdag op zaterdag zal uit Den susra. -H-suss .Kochkunst-Ausstellung is rode hond voor staande moeders niet vaarlijk als men meestal aanneemt. Een onderzoek heeft aangetoond, dat procent van de gevallen lichamelijk normale kin deren werden geboren, te gen 97 98 procent gevallen. bepaald dat de zesduizend man technisch grondperso neel van de luchthavens weer aan het werk ten. omdat zij him staking niet vijf dagen tevoren hadden afgekondigd. De luchtvaartbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Skandinavië over vermindering van het tal S. A. S. - vluchten Amerika, zijn op niets uit-1 gelopen. gesloten fles zit een vlieg, die we uit pure belangstel ling wel zouden willen wegen. Niet omdat het welvaren van het insect ons ter harte gaat, maar, nou ja, je wilt wel eens weten wat een vlieg weegt! Fles met inhoud wordt op de weegschaal gezet, maar juist als de schaal in evenwicht zal ko men, springt de vlieg ongeduldig op en blijft tot onze grote wan hoop in de fles rondzoemen. Daar zitten we nu, want we weten werkelijk niet of we de vlieg als gewogen dienen te beschouwen, Laten we het probleem anders stellen, bijvoor beeld door een met water gevuld aquarium, op welks bodem een schol ligt van om streeks zes pond. Dit hele geval zeu len we op een weegschaal. Maar de schol heeft onze bewegingen met loerende blik gevolgd en wacht het mo ment af waarop de schaal in even wicht zal komen. Juist op dat ogenblik verheft zij zich van de bodem en gaat een paar rondjes zwemmen. Weegt de schol in dat geval mee op de weegschaal? TOCH IS HET ZO! weegt die kanjer van een schol mee! Hij mag zich dan in het wa ter voortbewegen, maar het water draagt op zijn beurt het totale gewicht van de schol. Dus maakt het op de weegschaal geen enkel verschil uit of de schol in het aquarium zwemt, dan wel lui op de bodem ligt. Welnu, de vlieg in de gesloten fles verkeert in het zelfde geval als de schol. Vervang water door lucht en een schol van zes pond door een vlieg die slechts onder delen van een gram weegt, en u heeft het zelfde probleem. Want ook de vliegende vlieg wordt door de lucht gedragen en dit doet zijn invloed gelden op de weeg schaal. Wanneer dus ons weegwerktuig maar nauwkeurig genoeg is, kan het ons niets schelen in welke houding of stand de vlieg zich in de fles bevindt. Deze avonturen met de vlieg geven ons aanleiding een bij ste delingen veel voorkomend mis verstand recht te zetten, n.l. dat horzels paardenvliegen zouden zijn, dat zij het bloed van mens en vee zuigen en allerlei akelige dingen meer. Daar is geen steek Daarover morgen, Hoge onderscheiding voor Eisenhower Kroonprins Akihito van Japan heeft president Eisenhower de hoogste Japan se onderscheiding overhandigd die Ja pan ooit een staatshoofd heeft verleend de Opperste orde van de Chrysan themum met de kraag. De orde ging vergezeld van een persoonlijke bood schap van keizer Hirohito waarin de hoop te kennen gegeven wordt, dat de goede betrekkingen tussen de beide landen in de komende jaren verder ver sterkt zullen worden. Eisenhower zou deze onderscheiding ontvangen hebben bij zijn bezoek aan Tokio in juni van dit jaar, maar dit werd afgelast ten gevolge van linkse demonstraties tegen de regering en Amerika. Goudprijs blijft onveranderd De Amerikaanse minister van finan ciën Robert Anderson heeft verklaard dat de V.S. geen verandering zullen brengen in de goudprijs van 35 dollar per Amerikaans ounce die reeds sinds 1934 constant is. Minister Anderson verklaarde dat Amerika zeer beslist van plan is het ver trouwen dat zowel binnen als buiten de V.S. in haar wordt gesteld, te behou den. Het hoofd van de Algerijnse rebellen, regering, Ferhat Abbas, is uit Moskou met eeh Russisch vliegtuig naar Peking vertrokken, waar hij de feestelijkheden t.g.v. de verjaardag der Chinese Volks republiek zal bijwonen. Akkoord met Frankrij k over luchtverdediging De permanente N.A.V.O.-raad heeft zijn fiat gegeven aan een compromis overeenkomst, waardoor een eind is ge komen aan het geschil tussen Frankrijk en zijn bondgenoten over de luchtverde diging van Europa. Het Franse radar systeem zal nu worden opgenomen in het luchtverdedigingsstelsel van de N.A.V.O. Europa zal in twee zones worden verdeeld, in de tweede waarvan de Fran se luchtmacht onder frans bevel zal blijven. Westduitse passen niet meer erkend De Russische ambassade in Oost-Ber- lijn heeft bekend gemaakt, dat zij niet langer Westduitse paspoorten erkent als West-Duitsers naar de Sowjetunie wil len. Zij moeten voortaan hun persoons bewijs overleggen om een visum te kun nen krijgen. Westelijke autoriteiten heb ben verklaard, dat de Sowjetunie pro beert de viermogendhedenstatus van Berlijn dood te verklaren maar dat zij dit niet zullen aanvaarden. Zij deden dit naar aanleiding van de Russische nota, waarin dit naar voren kwam. Overspanning van de conjunctuur Het Westduitse ministerie van econo mische zaken heeft in een rapport me degedeeld, dat de economie van het land nog steeds de kenmerken vertoont van een overspannen conjunctuur. Ontspan ning is niet te verwachten als de grote investeringen voortduren, die met hun reacties op de arbeidsmarkt de loongolf gaande houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5