De Blauwe maakt ruim baan voor de bus Bedeesd wagentje met gezellig paardje wekte ontsteltenis Met de Blauwe Tram twee keer rond de aarde Ode aan de Blauwe Tram NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 Op 4 september 1879 kwamen eerste rails in Leiden aan OVER HET LEIDEN van honderd jaar geleden behoeft u werkelijk j niet een stel lijvige boeken door te worstelen om met zekerheid te weten, dat de Slentelveste toen een heel gezapig provinciestedeke was met een serene stilte als een van de voornaamste kenmerken. Het is een op de punten historische kennis en liefde voor de eigen stad vol komen betrouwbaar Leidenaar geweest, die eens zwart op wit zette, dat het Leiden van die tijd op de vreemdeling niet de minste aantrekkings kracht uitoefende. Het was een bijzonderheid als er 's avonds een tilbury over de keien ratelde. Het dagelijkse politierapport-voor-de-pers met zijn zó grote hoeveelheid ongelukken dat er drastisch geselecteerd moet worden en een gebroken arm of heen wel het minst is, lag nog in een verschiet, waarvan de contouren zich piet eens lieten vermoeden. En toch zou het nog slechts negentien jaar duren voordat de „tramway" in Leiden de gemoederen deed sidderen. Want dat bedeesde wagentje met dat gezellige paardje ervoor vermocht niet te verhinderen, dat velen hier deze technische evolutie met ontsteltenis volgden. „Je weet gewoon niet meer waar je moet lopen", verzucht- de mensen tachtig jaar ge leden, toen het verkeer in de Breestraat tot een toppunt van moderniteit was opgezweept door de paardetram. T/ELE BEWONERS der straten r - waar de tram is aangelegd, hadden van hunne woningen de vlajg wapperen, waardoor de opening een feestelijk aanzien kreeg", schreef een Le[dse krant, toen 22 november 1879 de paardetram voor het eerst door de Leidse straten reed. Maar 's avonds gonsde de stad al van een sensatie- bericht: „Schande", zo vertelden de mensen elkaar, „de tramway" zo als dit vervoermiddel toen nog plech tig werd genoemd „heeft een vrouw de moddersloot langs de Sta tionsweg ingedreven". En de ontstel de toehoorder schudde bezorgd het hoofd: hij had het wel geweten; van zoiets moderns en zoiets gevaarlijks kon niets goeds worden verwacht. En al bleek dan later, dat de arme vrouw aan de Stationsweg niet door de tram maar door een indrukwekkende hoeveelheid genoten alcohol in de sloot was terecht gekomen, de Leidenaars ble ven de tram als een merkwaardig ver schijnsel binnen hun stadsgrenzen bezien. Eerst omdat het te modern was en later, omdat het te ouderwets en onhandig was. Hoe naar Rijnsburg, Katwijk en N.wijk Leiden (station)Rijnsburg Stationsplein Rijnsburgerweg Leid sestraatweg Geversstraat Rijnzicht- weg Rijnsburgerweg Oegstgeester- weg Brouwerstraat Noordeinde Burgemeester Meyboomstraat Hyacin tenstraat (eind- en beginpunt). Terug: Hyacintenstraat Burg. Her manstraat Noordeinde, vervolgens als heenroute. Leiden (station)Katwijk a. Zee Leiden (Stafron) Rijnsburgerweg Leidsestraatweg Geversstraat Rijn- ziohtweg Rijnsburgerweg Oegst- geesterweg Sand laan Molentuin- weg Prov. weg Callaoweg Zee weg Duinoord Secr. Varkevisser straat Vuurbaakplein Boulevard Rijnmond Sluisweg (eind- en beginpunt). Terug: Rijnmond/Sluisweg tot Zeeweg (Cleynduin) alsvoren, vervolgens Callao weg Commandeurslaan Wassen aar- seweg Molentuinweg, daarna als heen- LeidenNoordwijk aan Zee Leiden (Station) Rijnsburgerweg Leidsestraatweg Geversstraat Rijn- zichtweg oprit naar Rijksweg 4 Rijksweg 4 Haarlemmerstraatweg Leidsevaart noordzijde Leidsevaart zuidzijde Schiestraat Heilige Geest- weg Wilhelminastraat IJmuider- straat Weteringkade v. Panhuys- straat Duinweg Huis ter Duinstraat Oude Zeeweg Kon. Wilh. Boulevard Quarles v. Uffordstraat Golfbaan (eind-beginpunt noordzijde parkeerter- Terug: als heenroute. Haarlem/Sassenh.Noordwijk Den Haag De bestaande halten in de Secr. Varke- visserstraat te Katwijk aan Zee komen te vervallen en worden vervangen door: Secr. Varkevisserstraat t.o. perc. 244/246 t.o. perc. 281/283 Secr. Varkevisserstraat t.o. perc. 118 t.o. perc. 109/111 Vuvirbaakplein beide richtingen. Toegevoegd worden nieuwe halten op de Boulevard t.o. perc. 102/103 ondersch. t.o. perc. 108. Te Noordwijk Zee wordt een halte toe gevoegd op de N. Zeeweg t.o. perc. 92 ondersch. in de Huis ter Duinstraat t.i KR. 4,6. het erover eens, dat Leiden behoef te had aan een deugdelijk en geregeld vervoersapparaat, Stoutmoedig 'had men zijn oog laten vallen op iets heel nieuws, dat in Londen, Parijs en Berlijn grote opgang maakte. De vroede vaderen, die wereldreizen naar dergelijke afgelegen steden niet op hun programma hadden staan, vonden het maar een merkwaar dig beeld: een wagen, die op rails liep getrokken werd door een paard. Nee, verduidelijkten de globetrotters, soms door vier of vijf paarden tegelijk. En dan volgde het sprookjesachtige verhaal i de Parijse tram. die door sneeuwval haar loop werd belemmerden waar voor men ten slotte zes paarden had moe ten spannen om het gladde wegdek de baas te worden. Toen de Leidse vroedschap einde lijk het principebesluit had genomen, er een tramway zou komen, be gon men met verstolen glimlachjes te informeren, hoeveel een derge lijke gewaagde onderneming de ge meente in het laatje kon brengen. In die tijd begon de tram in Neder land juist populair te worden en tientallen ondernemende lieden za gen een dikke boterham in het nieu- vervoermiddél en waren bereid iedere straat van Nederland met tramrails te beleggen. Omdat de con currentie zo groot was, begonnen sommige initiatiefnemers geld te bie den voor de toestemming om in een bepaalde gemeente een tramlijn te mogen openen, en vol verrukking be luisterde de Leidse vroedschap een aanbod om dit recht voor tweedui zend gulden van de gemeente te kopen. ,Is dat nu het algemeen belang die- n?" mopperde de Leidse burgerij, die begreep, dat die tweeduizend gulden op en of andere manier toch terugver diend zou moeten worden? De vroed schap trok diepzinnige gezichten, doch moest ten slotte toch de concessie om niet verstrekken, omdat de bieders na het lange beraad, dat het langdurige overleg hun toestond, toch maar'liever hun geld en andere onderneming bleken te willen steken. Eerste rails Vier september 1879 kwamen de eerste rails in Leiden aan en daarmede rezen ook de problemen, want de Hartebrug bleek te hoog voor de paarden om daar vare tram overheen te trekken en in de Paardensteeg tegenwoordig Prin- cessekade moest vlug eenrichtingsver keer worden ingesteld, omdat anders de sleperswagen onherroepelijk klem zou den komen met de nieuwe tram. Als het erg ongunstig weer was. reed e tram niet, omdat dit voor de paarden geen doen was, en een verbolgen raads lid greep wederom naar zijn buitenlandse ervaring om te vertellen, hoe goed het tramverkeer daar wel was geregeld. Bijna geruisloos werd de tram later ge ëlektrificeerd maar het oude moedertje, dat na eindeloos aandringen door haar avontuurlijke kinderen eindelijk bevend op de paardetram was gestapt en tegen de conducteur had gezegd: „Koetsier, rijdt uedele als het u belieft niet zo hard. want er gebeuren al zoveel ongelukken tegenswoordig", behoefde die niet meer mee te maken. Hete tranen Ook voor de meer vooruitstrevende Leidenaars was het een hele sensatie, toen de tram plotseling zonder paarden in de straten verscheen. Toen de elektri sche tram een dag had gereden, moet in de Pieterskerkkoorsleeg een verloving bol een droevig einde zijn gekomen. „Jij Geen overstap Eltax-N.Z.H. Het gerucht gaat in Leiden, dat er eei geregelde overstapmogelijkheid zou wor den ingevoerd tussen de bussen van d N.Z.H. en de Eltax. Dat is vooralsnog nie waar. zo deelde de directeur van d N.Z.H. mee. Het komt er misschien no; vel eens van, maar iets positiefs kan e eker nog niet over worden gezegd. Route van de twee stadsliji I geeft hem zijn congé", sprak de vader ernstig en verbolgen tot zijn dochter, s verloofde een rit in de elektrische tram had gemaakt. „Aan een dergelijke waaghals vertrouw ik mijn dochter niet En in die tijd moeten er meisjes hebben geleefd, die een dergelijk vader, lijk bevel opvolgden. Amor heeft die avond, toen de technische vooruitgang Leiden een grote triomf had behaald,; hete tranen geweend. Geleidelijk aan werden de risico's minder hartverscheurend, dcre gevaren kwamen er plaats. De tram deed haar Intrede te Leiden, toen mensen nog de halve stad omliepen om een heuse automo- bUl te zien een gevaarlijk rijtuig, dat op de een of ander mysterieuze wijze zonder paard vooruitging, maar toen ook de auto zyn deel van het straatdek begon op (e eisen, raak te de tram in verdrukking. Omdat echter de tram niet in verdrukking kan raken, brengt zy vaak al het overige verkeer in moeilijkheden. Ongetwijfeld zal Leiden op mécr dan drie of vier plaatsen de vlag uitste ken, wanneer de logge tram door de Hogewoerd haar afscheidsrit zal maken. De plaatjes, die vriendelijke abonmé's n oude archieven ons hebben bezorgd, wijzen terug naar een verstild verleden, toen de jongetjes elkaar vertelden, dat zij trambaan conducteur werden, zoals zij elkaar nu vertellen, dat zij ruimtevaart piloot als toekomstideaal hebben geko zen; toen de mensen zich hoofdschud dend afvroegen, waar het toch heen moest met al die nieuwigheden, zoals dat nu ook nog doet; toen Leiden een stad was, die sluimerde bij de gratie van een roemrijk verleden, onbe wust van de kracht, die het eens zou moeten ontplooien om „levend" te kun- blijven temidden van een snelwen- telende wereld, waarin het monsti weleer getemd is en in plaats va vering nog slechts wrevel en medelijden weet op te wekken. r vervanging van de stadstram in Leiden zijn er twee buslijnen gecreëerd: Oegstgeest (Floralaan) Leiden Lei derdorp en Oegstgeest (Piet Heinlaan) Leiden (Hoge Rijndijk). (Men zie ook de mededelingen in het artikel „Traject- veranderingen"). Hieronder volgt de route van de beide buslijnen. Buslijn 1 Leiderdorp Leiden Oegstgeest. Leiderdorp tot Leiden (H. Rijndijk) be staande route, vervolgens H. Rijndijk Plantage Levendaal Korevaarstraat Breestraat Kort Rapenburg Steen straat Stationsweg Stationsplein Oostzijde) - Rijnsburgerweg Leidse straatweg Geversstraat Rijngeester- weg Schoutenburgstraat Wijtlen- bachweg nabij Floralaan (eind-begin- Terug: Wijtlenbachweg Floralaan Korenbloemlaan Lange Voort Schoutenburgstraat Rijngeesterweg, vervolgens als heenrit. Buslijn 2 Leiden H. Rijndijk Oegstgeest: H. Rijndijk tot Leidsebuurt als lijn 1, vervol gens Nassaulaan Terweeweg Emma- laan Marelaan Hofbrouckerlaan Laan van Alkemade Hazeboslaan Piet Heinlaan (eind- beginpunt ten noor den van bejaardentehuis). Terug: Piet Heinlaan Hofbroucker laan Marelaan Emmalaan Wal deck Pyrmontlaan Oranjelaan Rijn geesterweg, vervolgens als heenroute. g) van Noord- Leiden bracht. Di s, als je met et Bij Katwijkers en badgasten is dit beeld zo vertrouwd, dat nog madr weinigen zich kunnen voorstellen, dat hieraan op zaterdag 8 oktober een onherroepelijk eind komt. Voor velen een vertederend plaatje, om dat dit het afscheid is van een weliswaar wat lastige en veeleisende maar niettemin zeer getrouwe en vertrouwde makker. Wat Katwijk deze dagen in zijn gevoelens doormaakt, geldt niet minder voor Noord wijk. Onze in Noordwijk wonende redacteur kon het dan ook niet na laten het sentiment der treurenden te vertolken. Foto D. Kruyt, Ka'twijk. i'j''vmsiipn cwot'rf!. De Hogewoerd maakte in de beginjaren van de paardetram nog een ruime indruk. Maar de mensen vonden het er knap gevaarlijk ge worden en de moeders zagen 's morgens met angst en beven hun kinderen naar school gaan: En dénk eraan, dat jullie goed uitkijken op straat, of de tramway er misschien aankomt! Tram Leiden-Den Haag nog een jaar De directeur van de N.Z.H,, de heer urrissen, deelde gisteren op 'n perscon ferentie mee. dat de tram Leiden-Den Haag nog wel een jaar zal ryden. Het viaduct aan de Lammenschansweg te Leiden is wel veel eerder klaar, maar daarna moeten de wegen nog worden aangelegd en bovendien moet de N.Z.H. voor deze omschakeling over voldoende garageruimte kunnen bschikken. De vergroting van de garage aan de Rijnsburgerweg wordt binnenkort aanbe steed. Over ongeveer een jaar zal de ga rage wel klaar zijn. Wordt de lijn naar Den Haag opgeheven, dan is de N.Z.H. tram vrij. De voorlopige handhaving van de tram lijn naar Den Haag betekent, dat nog niet kan worden begonnen met de af braak van de tramlijn tussen Rijnsburg en Leiden, want de werkplaats blijft, zij het dan met een minimale bezetting, doorwerken zolang er trams rijden. De dienst Leiden-Den Haag zal met zes tweelingrijtuigen worden onderhou den. Voor de aanvullende forensendien sten staan de overige vier tweelingstel- len en nog een vijftal treinformaties ter beschikking. Enkele volgrijtuigen blijven eveneens in dienst voor versterking. In de remise te Voorburg zullen drie tram- stellen overnachten. Leiderdorp valt onder stadstarief In de winterdienstregeling van de N.Z.H. is Leiderdorp opgenomen de Leidse stadslijn. Dat betekent niet alleen een verbetering in de ver binding met Leiden en Oegstgeest, maar ook een verlichting van hel tarief omdat voor Leiderdorp nu ook het stadstarief geldt. Het gemeentebestuur van Leider dorp heeft de directie van de N.Z.H. ook verzocht, wijzigingen aan te brengen in de route in Leiderdorp, gezien de uitbreidingen van deze gemeente. De directie wil dit graag in welwillende overweging nemen, maar zag geen kans, zodanige ver anderingen nog in deze winter dienstregeling op te nemen. honger knagende maag op hel Leids Stationsplein wachtte en dat akelige din 'de maar niet komen Of als je manne hij bleef een uur staan, omdat er wc i de leiding mankeerde of omdat zij le motor het begaf. De blauwe trai heeft het eens bestaan me van Leiden iaar Noordwijk te brengen in hetzelf ijdsbestek, waarin een modern stra Aiegtuig van Amsterdam naar Mosk vliegt Ja, dan verlies je je geduld u De „goeie, ouwe blauwe" is dc velen vele malen verwenst. ]?N TOCH, nu het afscheid voor de deur staat, nu vind ik het jammer, dal hij ggaat. Dat is voor een groot deel gevoelskwestie. Ik ben zo aan dat ■middel gewend. Tweeduizendvijfhon derd uur heeft 't me gereden. Di derdvijf dagen en nachten aan één stuk :r een afstand van bijna twee .d de aarde. En ik moet zeggen, :rlort gew Dc door het lezen tijdens de ril niet de min- leilijkheid opleverde Terwijl hij me n'n werk of naar huis bracht, heb ik heel wat boeken verslonden- Daarbij komt, dat de blauwe tram l weg had van een gezelligi De nnfortabel, d< maakte weinig lawi tien tegenover elkaar, factoren die het uderlinge contact bevorderden. Al spoe- ig vormden zich groepjes van mensen die dagelijks op hetzelfde uur reisden en lijn heel wat vriendschapsbanden ge smeed. Ikzelf zat een tijdlang iede tegenover een lief blond meisb gewor- oen ik onlangs met blindedarpi- ontsteking naar een ziekenhuis werd g< bracht en men mij tegen mijn zin nat ander ziekenhuis wilde brengen, on plai het hoek. en elk >e? Ik •eddende ;m. Hoe gaat liet erm je operen, ruimte of geen rui leggen we je maar een nacht op d afdeling. r Noordwijk ging. Da huis. zonder stoppe De Blauwe bij de werkplaats in Rijnsburg. Foto N. van der Horst. nelde hij driftig-sl ails. Eén keer reed hij de gladde niet doordat de lei bij de brand van de NZH me 's morgens vroeg met een i naar huis aebracht. Och. we mop den wel vaak op die maatschappij die ar niets deed als de tram de einip lopperden dus toch ook nog wel Zo achteraf vergeet je de nare dingen en de goede blijven in je geheugen han gen. Dat is ee.n mooi iets Anders zou het leven schier ondraaglijk worden. En zo is dat ook met de tram. Nu hij weg gaat, denk je niet meer aan al zijn on hebbelijkheden. Je vindt het naar, dat een traditie wordtverbroken, dat je zijn getutcr nooit meer zult horen, dat je nimmermeer op het laatste nippertje op zijn treeplank zult springen. O^RAKS gaan de bussen rijden. Ik heb er een zwaar hoofd in. De drie grote tramwagens konden de passagiers soms niet eens bergen, hoeveel bussen moeten niet worden ingezet om een vlot ver voer mogelijk te maken? Als je in de tram moest staan, was dat niet prettig, maar met een steuntje in de rug was fiel te doen. Wie in een bus geen zitplaats heeft, voelt zich diep-ongelukkig. Kun je lezen in de bus? Je schijnt eraan te wen. nen, maar ik hou hel geen tien minuten vol Je zit nauw, je schokt, sommigen worden misselijk. Ik voel me niet op m'n gemak, doordat ik voortdurend met dc bestuurder meekijk en aanrijdingen vrees. Je zit midden in het drukke verkeer, er moet nogal eens plotseling krachtig wor den geremd. Het zal misschien meevallen. Over een jaar ben ik „onze tram" wellicht reeds vergeten,'kan ik me niet voorstellen ooit om zijn heengaan te hebben getreurd. Wie weet. Maar nu, nu we op de twee sprong staan, sluit het afscheid me te gen de borst en krijg ik een geweldige antipathie tegen autobussen. Blauwe tram, goede vriend, na zoveel jaren vind ik het heel spijtig, dat ze je zomaar opdoeken. Hartelijk bedankt voor je langdurige diensten mij en zovele T/"AN ONZE KATWIJKSE lezer C. Wij kunnen u niet volgen, de Jager, Prins Bernhardlaan 49, Katwijk aan Zee, ontvingen wij bij gaand rijm over die goeie ouwe Blauwe. O, oude trouwe Blauwe, Wat hebt ge moeten sjouwen En zwoegen telkens weer. Hoe reedt gij menigvuldig, Correct en zeer geduldig, Trajecten op en neer. 't Publiek dat gij vervoerde. Dat nooit uw rust beroerde In 't gaan van hier naar daar, Zal 't afscheid zeer betreuren; Nu 't werkelijk gaat gebeuren. Vindt iedereen hel naar. Want, goede ouwe Blauwe, Gij liet in 't durig sjouwen Ons wel eens buiten staan; Als door de vorst of ijzel Uw beugel of uw vijzel Niet verder wilde gaan. Als er eens iets niet deugde. Wij namen het met vreugde En waren nooit ontdaan. Als na een kleine poze De rammelende doze Maar verder wilde gaan. Nu is dan 't eind gekomen O, oude blauwe slome, En gaat gij naar de sloop. Dat men u zachtkens leide, te ruw uw eind vermijde; Dat is ons aller hoop. Wees daarom niet verbolgen O, oude blauwe tram. Geloof ons, 't doet ons smart En leed aan onze harte(n), Nu 't einde voor u kwam. Eén ding, roemruchte blauwe, Kunnen wij niet verdouwen. Dat is: uw uitvaartrit. Wij willen om u treuren, Maar hoe kan dat gebeuren Zónder een laatste rit? Kan men emotie tonen Als men met natte konen Langs uwe rails dan zit? Wij willen in uw lijden Tot 't laatst toe mederijden: Op uwe laatste rit! Vaarwel!, o stoere Blauwe, Wij blijven van u hou-en Ook als g'er niet meer zijt. Uw schrille fluit zal d'oren Nog eventjes bekoren Als gij voor 't laatst nu rijdt. Wij wensen al tezamen U een gelukkig „amen" Na jarenlange rit. Straks zegt men: d'Ouwe Blauwe Was steeds een zeer getrouw Maar nu itzjj.... EXITI

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3