JHcuwe geihscije(üourant Akkoord in metaal Commentaar winstdeling en hoger loon Martin Bormann gearresteerd? Kapitein blijft op gestrand schip NIEUWS in één oogopslag- BON Bolletje; Geen maximumsnelheid op de auto-snelwegen Unilever boos op minister DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steanstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen - Advertentie-afdeling TeL 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11984 CHRIST ELI J K-N AT ION AAL DAGBLAD „Stantvasticfi is gbebleuen tnyn hert in tcgf}enspoct" Afscheid DE BLAUWE Zie pagina'» 3, 4 en 9. Minister Korthals overweegt op de specifieke autosnelwegen voorlopig geen maximumsnelheid in te voeren. In studie is nog of zo'n maatregel wel getroffen zal worden voor rijks wegen-niet autowegen, op provinciale en secundaire wegen. Is Martin Bormann in Argentinië gearresteerd? Hij zou onder een andere naam hebben geleefd, deze plaatsvervanger van de „Führer". Als het zo is. rijst al direct de vraag wie hem straks zal moeten berechten. Tussen werkgevers en werknemers in de Vakraad Metaal is, bij wijze van coippromis, overeengekomen, dat de werknemers in de groot-metaal tweemaal anderhalf procent winstuitkering zal worden verleend en achtereenvolgens drie en vijf procent loonsverhoging, namelijk in januari en juli 1961. De vraag is nu, of de voorstellen zullen worden goedgekeurd. De raad van bestuur van Unilever heeft gereageerd op de verklaringen van minister Van Rooij in de Tweede Kamer naar aanleiding van het Planta-debat. Men meent, dat de minister de gang van zaken niet juist heeft weergegeven. Onder zeer grote belangstelling is in Kampen de Theologische Hogeschooldag der Geref. Kerken (vrijgemaakt) gehouden, die geheel in het teken van de actuele problematiek stond. Een vrolijk ..pepermunt-intermezzo'* werd uitgelokt door ds. D. van Dijk. Macmillan praat met Chroesjtsjef. En laatstgenoemde had een langdurig gesprek met Tito. Het ging niet over ideologi sche geschillen, maar over de algemene politieke toestand. De standpunten stonden niet zo heel ver van elkaar. TTEBT u het boek „Tip- Parade" al ontvan gen? U weet wel: het boek dat u krijgt als u onderstaande bon, inge vuld met de naam van een nieuwe abonnee en uw eigen naam, aan ons opzendt. Als u het ont vangen hebt, bent u er blij mee, dat is wel zeker. En als u er nog geen moeite voor gedaan hebt "dan mist u iets wat u niet hoeft te missen. Want het opgeven van een nieuwe abonnee is heus niet moeilijk. In dat boek Tip-Parade ontbreekt deze foto van Lynne Ascroft, een 16-ja- rige Engelse. Jammer, want ze heeft een aardige tip voor mensen die het moei lijk vinden een kachel aan te maken. Het apparaat dat zij in haar handen houdt, is een heteluchtaansteker, uit vinding van de General Electric Company. Door dit apparaat komt lucht ge stroomd met een tempera tuur van omstreeks 800 gra den Celsius warm genoeg om een kolenberg je in een open haard in enkele minu ten in vlam te zetten. Geen gepruts dus meer met natte houtjes en lucifers die tel kens uitgaan. De prijs we ten we niet maar vermoe delijk kunt u voor dat geld hele bergen lucifers kopen. Zo bezien is het wel een „waardevolle" tip Dit alles bewijst wel dat u er met het boek „Tip-Pa- rade" nog niet eens bent. Vernuftige mensen denken telkens weer nieuwe dingen uit. Het is de krant die u daarvan op de hoogte houdt. Denk alleen maar aan de wekelijkse kolom op de vrouwenpagina, waar een nooit eindigende stroom van nuttige en handige wenken u verbaasd doet staan. Tip-Parade en de krant horen bij elkaar. Daarom is het goed dat Tip-Parade al leen te krijgen is door mid del van de ingevulde bon. Wacht er dan ook echt niet langer mee: de kwartaalwis seling is zo'n gunstig mo- (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (Van onze sociaal-economische redactiê.) an werk- an inten sief beraad overeenstemming bereikt over een verbetering van de lonen. Na goedkeuring in eigen kring zullen partijen het College van Rijksbemid delaars de volgende voorstellen ter toetsing voorleggen. DE VAKRAAD voor de metaalindustrie, het overlegorgaan v gevers en werknemers, heeft vannacht na een lange dag j Winstdeling per onderneming in de vorm van een extra-uitkering van anderhalf procent van het jaarloon over 1960, te volgen dooi een tweede uitkering in 1961 var. eveneens anderhalf procent. 2 Loonsverhoging per bedrijfstak op 1 januari aanstaande (drie procent) en per 1 juli 1961 (on geveer vijf procent), zodat de lonen tegen de laatste datum op acht procent boven het huidige peil zijn gebracht. Partijen hebben afgesproken dat de nieuwe lonen zullen gelden tot 1 januari 1962, de datum waarop de cao afloopt. Daarmede komt dé vorig jaar (bij het aangaan van het contract) met Rijks bemiddelaars gemaakte afspraak om de -jVTINISTER KORTHALS (verkeer cn -LU waterstaat) overweegt op de be staande én de nog aan te leggen auto snelwegen voorlopig geen maximumsnel heid in te voeren, hoewel de Commissie Veiligheid Wegverkeer hem dit heeft aan geraden. De bewindsman schijnt het niet nood zakelijk te achten om op de auto-snelwe- waar meestal gescheiden rijbanen en over het algemeen geen gelijk vloerse kruisingen voorkomen, de snel heid van het verkeer te beperken Over de invoering van de snelheids- De raad van bestuur van Unilever N.V. heeft gereageerd op de beschou wingen van minister van Rooy in de Tweede Kamer over de Planta- affaire en in een verklaring mede gedeeld, dat zijns inziens door de mi nister mededelingen zijn gedaan, die een onjuiste voorstelling van zaken geven. „Meer da.n door iets anders voelen wij ons getroffen door de gewekte in druk", aldus de raad van bestuur, „dat het bij onze organisatie aan eerlijke me dewerking met de overheid zou hebben ontbroken. Wij stellen er prijs op als onze vaste overtuiging uit te spreken, dat de goede trouw, waarover door de minister bij zijn antwoord in tweede aanleg is gesproken ten aanzien van lei dende personen van onze organisatie, steeds evenzeer aanwezig is geweest bij alle leden van ons personeel van hoog tot laag. Van de belangrijkste punten uit het betoog van de minister, die naar onze mening rechtzetting behoeven, zul len wij zijne excellentie schriftelijk in kennis stellen." bepaling op" andere dan autosnelwegen is nog geen beslissing genomen Het vraagstuk van de maximum-snelheid in zijn totaliteit is nog in studie. In ons land zijn thans de volgende we gen auto-snelwegen: Den HaagUtrecht, UtrechtArnhem, UtrechtAmsterdam, AmsterdamDen Haag (met uitzondering van bepaalde gedeelten). Den Haag RotterdamDordrechtBreda, Arnhem Nijmegen, Utrecht's Hertogenbosch (ge deeltelijk). De Commissie Véiligheid Wegverkeer had voor deze wegen een maximumsnelheid van 120 kilometer per uur bepleit. Sow j et-nederlaag in Ver. Naties De agendacommissie van de Ver. Naties heeft gisteravond de Sowjet- voorstellen om in de Algemene Ver gadering onmiddellijk over te gaan tot-een debat over de ontwapening weggestemd. De commissie besloot eveneens het verzoek van de Sowjetunie te weige- 3m niet te spreken over de be schuldigingen dat dit land strijdkrach ten in Hongarije handhaaft en over de beschuldiging van Chinese com- inistische aggressie in Tibet. lonen zo nodig per 1 juli 1961 te herzien, te vervallen. Ten aanzien van de winstdeling is ■ereengekomen dat de extra-uitkerin gen eventueel in enkele termijnen mogen worden uitgekeerd. Voor ondernemingen met een statutaire winstdelingsregeling werd reeds bij gunstige "gang van zaken een winstuitkering betaald van maxi maal drie procent over het jaarinkomen. Thans wordt het College van Rijksbe middelaars voorgesteld de Vakraad machtiging te geven óm uitkeringen van en een half procent goed te keuren gunstige economische omstandig heden. n aanzien van de lonen is er voor de bedrijven nog de mogelijkheid van enige differentiatie opengelaten. Afgesproken is namelijk dat de schalen van de maxi mum gemiddelde Ionen per 1 januari verhoogd kunnen worden met vier pro cent, maar ook dezen per 1 juli te bren gen op acht procent boven het huidige peil. Bij twee botsingen op dezelfde weg elf gewonden Kort na elkaar en op een afstand van enkele honderden meters van elkaar zijn gisteravond twee ongelukken gebeurd waarbij in totaal vijf mensen zeer ernstig gewond werden en zes mensen minder ernstig. Het dubbele ongeluk gebeurde op de Rijksstraatweg Amersfoort-Zwolle, nabij Nunspeet. Een personenwagen, die een vrachtwagen inhaalde, kwam frontaal in botsing met een tegemoetkomende per sonenwagen. Uit de eerste wagen werden drie ernstig gewonden gehaald en een lichtgewonde. In de andere wagen werden vijf mensen minder ernstig gewond. Kort daarop reed op enige afstand van dit punt een personenwagen in volle vaart op een militaire truck. Twee mensen uit de per sonenwagen werden zeer ernstig gewond. Nog oooit zo blij geweest met f 25.- TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK JONGENSJAS 25,- Hoogstraat 1-2 - LEIDEN Fietsen is gezond, en de direc teuren van de Nederlandse rij- wielfabrieken •propageren dat natuurlijk gaarneZe hebben zelfs een club opgericht, ge naamd de „Raddraaiers" en maakte gisteren een fietstocht er de Veluwe ter wille van de publiciteit op antieke karretjes Kasavoeboe erkent Moboetoe's raad van deskundigen President Kasavoeboe heeft van daag de door kolonel Moboetoe inge stelde raad van deskundigen, samen gesteld uit jonge academici, erkend en geinstalleerd. Als deze groep van blijvende aard is, zal hierdoor het aantal regei'ingen in Kongo dus van ie tot twee dalen. Voorts heeft Kasavoeboe vanoch tend bekendgemaakt dat: 1. de V.N.-troepen uit Ghana en Guinea Kongo uiterlijk 5 oktober moeien hebben verlaten: 2. er de komende dagen, vermoede lijk in Leopoldstad, een rondetafel conferentie van vooraanstaande Kon golese leiders zal worden gehouden. Hiervoor is ook premier Tsiombe van Katanga uitgenodigd. Volgens welingelichte kringen in Bonn heeft bondskanselier Adenauer kritiek ge leverd op de nieuwe voorstellen van pre sident De Gaulle met betrekking tot de NAVO en de Europese politiek. Adenauer zou bezwaren hebben geop perd tegen generaal De Gaulle's kenne lijk verlangen om te tornen aan de in- tegratiè in de NAVO. Het ,,gat van Wormer" heeft een al even mysterieuze opvolger: het gat van Heelsum". Daar zou gistermiddag een vreemd voor werp in de wei op het landgoed van de heer C. R. van Vloten terechtgekomen zijn. Mevrouw Van Vloten was juist in de tuin toen een voorwerp met een hevig gefluit tegen het huis vloog om 120 meter verder neer te komen. Op drie meter diepte zou daar nu een hard voorwerp zitten. Ook de gep. generaal Ramswinckel heeft het geluid gehoord, en de secre taresse van de grondeigenaar heeft een grijze schim gezien. Maar geen vliegtuigen in de Ambassadeur. Bij K.B. is jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos, ambtenaar van de buitenlandse dienst, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassa deur in Pakistan. f)NZE SAMENLEVING is een wel volop menselijke. Met al het onvolkomene van het menselijke, en met de mogelijk heid om bij het verkeer met de ander telkens weer in de impasse te geraken Een mogelijkheid, die maar al te spoedig tot werkelijkheid wordt. In deze weken kennen wij de impasses in het interna tionale zowel als in het nationale vlak. Voor wat betreft het nationale, zijn er de problemen op het gebied van de ar beidsvoorwaarden. Van het resultaat det besprekingen binnen de vakraad voor de „metaal", besprekingen die tot diep in de afgelopen nacht hebben geduurd, mag op zijn minst worden erkend, dat het een poging is om uit een impasse te geraken. Op een ander niveau ,dat namelijk dei- Verenigde Naties, wordt vandaag het zelfde beproefd voor de impasse waarin men daar is beklemd geraakt. Daar zijn de fronten tussen oost cn west verstijfd, cn daar verwacht men iets van de be kwaamheid der aloude Britse diplomatie. Het moment om uit deze internationale impasse te geraken schijnt niet ongunstig. Wanneer men mocht menen dat de diplo matie zich in deze impasse bevindt, mei de lieer Chroesjtsjef persoonlijk is dit bepaald niet minder het geval. Hij heeft er zich zelf in gewerkt, toen hij het on derste uit de kan wilde hebben. Gevolg van dit laatste was, dat hij de laatste dagen binnen het geheel der V.N. enkele onmiskenbare nederlagen geleden heeft. Zijn positie in New York is een andere dan in Moskou. Daar is hij de dictator, de werkwijze van de V.N. echter is er een van democratisch overleg. Zo sterk als hij staat in Moskou, zo zwak staal hij in New York. Waarbij dan nog de vraag mag rijzen, of hij in Moskou nog zo sterk staat. Een dictator moet het van successen hebben. Voor Chroesjtsjef zijn de successen de laatste dagen uitgebleven. Bij al zijn an dere hoedanigheden is hij realist genoeg om voor zichzelf het penibele van de situatie te onderkennen. Op dit moment gaat, naar men aan neemt, de Brit Macmillan de mogelijk heid onderzoeken van een hersteld con tact. Dat contact zal door Chroesjtsjef met een gebaar moeten worden ingeleid. Was hij liet niet die het contact verbroken had? De wereld ziet toe. yoWEL het hogedrukgebied bij Midden- Noorwegen, als de uitloper daarvan boven de Noordzee wisten zich in de afge lopen 24 uur te handhaven. Daar er van nacht wat meer wind bleef waren de minimum-temperaturen minder laag dan de vorige nachten. Het centrum van hei deprcssicgcbicd boven Qost-Duitsland Woonde Hitiers plaatsvervanger in Argentinië Martin bormann, e plaatsvervanger, is ns Hitiers de vorige week vermoedelijk gearresteerd in de Argentijnse stad Zarate. Minister van binnenlandse zaken Alfredo Vi- tolo verklaarde vannacht in een vraaggesprek voor de Argentijnse televisie dat een speciale brigade van de politie dc man bij een overval te pakken kreeg. Hij is een Duitser en zijn lichamelijke kenmerken, onder andere het gemis van een arm, komen overeen met die van Martin Bor mann. De arrestant beweert echter Flegel te heten. Zarate ligt ruim 75 kilometer ten noorden van Buenos Aires. De Duitser, ongeveer zestig jaar oud, is naar de hoofdstad o\ gebracht en zal daar in afzonderlijke hechtenis worden gehouden tot zijn identiteit is vastgesteld. Van Bormann, die een van Adolf Hit lers top-functionarissen was, werd aan vankelijk aangenomen dat hij vijftien jaar geleden met de Führer was omge komen in de ruïnes van Berlijn. Zijn lichaam is nooit gevonden, maar zijn dood werd vermoed op grond van bewijsmate riaal dat bij de Neurenbergse processen Fris weer uerplaatste zich naar West-Rusland. Het is van weinig belang meer voor het weer in ons land. Van meer belang is een oceaanstoring die, na ten noorden van de Azoren te zijn langsgetrokken, vanmor gen voor de kust van Portugal arriveerde. Deze storing wordt morgen boven Frank rijk verwacht. Deze ontwikkeling zal rot gevolg hebben dat de wind gaat toene men uit oostelijke richting. Er zal ook meer bewolking komen, maar of de storing morgen reeds neer slag zal veroorzaken is nog onzeker. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking en op dc meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). De belangrijkste getuige was destijds Rich Kempka, Hitiers chauffeur. Deze vertelde voor de rechtbank dat Bormann en hij waren ontsnapt uit de bunker waarin Hitler is gestorven. Toen ze bij een tank wandelden, werd deze door een Bazooka-granaat getroffen. Kempka ver klaarde te hebben gezien dat Bormann in de vlammen omkwam. In latere jaren is echter herhaaldelijk beweerd dat Martin Bormann nog in leven zou zijn. Onder de geruchten deed de veronderstelling de ronde dat hij zijn toevlucht in Zuid-Argentinië had gezocht, na zich eerst in verschillende Europese landen verborgen te hebben gehouden. Volgens een ander verhaal was Brazilië ontsnapt en in weer een ander gerucht werd beweerd dat hij door een joodse dokter in Bariloche, in de Argen tijnse provincie Rio Negro, enkele maan den geleden was vermoord. Mocht de man die men thans heeft ge arresteerd Bormann niet zijn, dan is het tocji mogelijk dat hij een hooggeplaatste nazi is geweest Hij ontving in zijn woning veel Duitsers die bekend staan om hun nazi-sympathiën. Zijn vrouw beweert overigens niet te begrijpen waarom haar man kan zijn gearresteerd. ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 i EEN koppige Duitse kapitein Uddcvalle in Zweden moest ter uit dc kust. Dat is i heeft nu ai twee dagen en brengen, staat stevig op de nachten achtereen geweigerd, zandbodem de Deense kust. Het Is nog niet zeker, of deljjk het schip losge- kundige» hebben verklaard, de Deense bergingsdienst Svit- Jutland trokken zal worden, hoewel dat de schipper niet in onmid- scr in vele jaren onder handen op dc westkust (Denemarken) aan de grond gisteren dc wind wat afnam is gelopen. De schipper, Dirch de zee een minder woest a: Goldwehr, bevindt zich nog zien kreeg, steeds aan boord van het 450 del!(jk levensgevaar verkeert, heeft gehad. Niettemin houden redders zich dag en nacht gereed ingewikkeld reddingboot klaar *e- dc bemanning door reddingboot aan wal warei bracht. De boot, die een lading plaat ijzer van Amsterdam naar de kust is geworpen, in de Mar- genomen Een der grootste sleepboten igt een van Svitser, de Mimer, is uit uit te Esbjerg nabij het gestrande schlp gearriveerd. Nu zal een regelen kleine sleepboot, de Jason, tot lak bij de Rhein vaartuig vlot te trekken. Het door middel van schroefbewe- vastliep, lag ongeveer 100 i hoge tij cn redelijke weersom- gingen zand weg te blazen deze der de kiel van het gestrande operatie nodig zijn, spelen van- schip. Tegelijkertijd zal de het dinsdag standigheden, die

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1